Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Clouding, backlight bleeding, screen uniformity...

pratel (13)|19.6.2010 22:08
Zakladam temu s dost neprijemnymi vlastnostami tykajucimi sa hlavne LCD televizorov.

Nedavno som zakupil Samsung LE55C670. Super telka s nadhernym obrazom. Bohuzial v slabo osvetlenej izbe vecer alebo v noci je pri tmavych scenach vidiet blednutie obrazu v rohoch obrazovky. Takisto je to rusive pri filmoch 4:3 resp. 2,35:1 kedy su vertikalne alebo horizontalne cierne pasy dost blede voci zbytku obrazu. Blednutie sa da mierne eliminovat roznymi nastaveniami, ale je tam stale. Teoreticky by sa dalo na to zvyknut, ale nova telka za kopec prachov...

Po preskumani problematiky na nete je jasne, ze moj pripad nie je vynimka. Skor by som povedal, ze je to viacmenej pravidlo. Este stale mam moznost TV vratit, s vysokou pravdepodobnostou by sa vsak aj u noveho kusu nieco podobneho objavilo.

Aku s tym mate skusenost? Pripajam chaby obrazok z mobilu. Podsvietenie 75%, jas 60%. Je to v norme, alebo to treba menit? Podla info z internetu sa to moze casom same upravit. Vyskytuju sa aj nazory, ze dany jav vznika prilisnym dotiahnutim skrutiek, ktore drzia panel v rame TV. Typicky sa to vyskytuje v rohoch TV. Je to podobne ako ked sa jemne prstom zatlaci na panel a miesto dotyku zbledne. Po miernom povoleni danych skrutiek sa udajne blednutie vytraca. Ma niekto skusenost?
clouding.JPG
geronimoh (2327)|19.6.2010 22:40
S podsvícením naštěstí problém nemám, mírně prosvítá v rozích. Ani s černou nemám problém. :BB: TV viz.podpis.
TV Z bok 4.jpg TV Z bok 3.jpg
lerby (906)|19.6.2010 22:54
[quote=pratel;286502]Zakladam temu s dost neprijemnymi vlastnostami tykajucimi sa hlavne LCD televizorov.

Nedavno som zakupil Samsung LE55C670. Super telka s nadhernym obrazom. Bohuzial v slabo osvetlenej izbe vecer alebo v noci je pri tmavych scenach vidiet blednutie obrazu v rohoch obrazovky. Takisto je to rusive pri filmoch 4:3 resp. 2,35:1 kedy su vertikalne alebo horizontalne cierne pasy dost blede voci zbytku obrazu. Blednutie sa da mierne eliminovat roznymi nastaveniami, ale je tam stale. Teoreticky by sa dalo na to zvyknut, ale nova telka za kopec prachov...

Po preskumani problematiky na nete je jasne, ze moj pripad nie je vynimka. Skor by som povedal, ze je to viacmenej pravidlo. Este stale mam moznost TV vratit, s vysokou pravdepodobnostou by sa vsak aj u noveho kusu nieco podobneho objavilo.

Aku s tym mate skusenost? Pripajam chaby obrazok z mobilu. Je to v norme, alebo to treba menit? Podla info z internetu sa to moze casom same upravit. Vyskytuju sa aj nazory, ze dany jav vznika prilisnym dotiahnutim skrutiek, ktore drzia panel v rame TV. Typicky sa to vyskytuje v rohoch TV. Je to podobne ako ked sa jemne prstom zatlaci na panel a miesto dotyku zbledne. Po miernom povoleni danych skrutiek sa udajne blednutie vytraca. Ma niekto skusenost?[/quote]

Asi ta nepotesim... Homogenitu podsvietenia kvoli zlej kvalite fotky neviem posudit, ale blednutie po okrajoch a v rohoch je sposobene, tym ze sa na ne pozeras z ineho uhla ako na stred obrazovky. Preto som pri vacsej uhlopriecke kvoli pozorovacim uhlom zacal uvazovat o plazme.

Na mojej LE40B650 sa homogenita (clouding) casom vylepsila, ale je stale mierne zavisla aj od teploty (intenzity podsvietenia) a od toho ako rovnomerne (tlakom) utriem obrazovku. Jeden flak v pravom dolnom rohu som takto dokonca "vymazal". Fotka s flakom: https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=6288&d=1273358752

Novu fotku zatial nemam.
ladik1983 (257)|20.6.2010 07:42
pri primem pozorovacim uhlu je tohle opravdu brutalni, tohle nemam ani pri 175° asi bych zkusil vymenit TV nebo vratit a koupit jinde

mam LE55B650 panel CN01 a tohle rozhodne neni dobre
vivid.sk (11472)|20.6.2010 11:52
Je to hlavne danou velkou uhloprieckou. V recenziach sa velakrat upozornuje na to, ze cim vacsia, tym (potencionalne) vyssie problemy s cloudingom.

Predpokladam teda, ze ak TV vratis, tak dostanes novy kus, ktory bude mat clouding na podobnej urovni, ak si vyberies inu znacku, tak sa ho dockas tiez (vid SONY a ich clouding uz pri nizsich uhloprieckach) - no mozno v mensej miere.
pratel (13)|20.6.2010 15:43
Dost by som ocenil ak by ste sem niekto vlozili foto svojej TV v tmavej miestnosti, v rezime bez signalu [tmava obrazovka] s podvietenim asi na 75%, jasom cca 60%. Kvoli porovnaniu, dik.
geronimoh (2327)|20.6.2010 16:07
[quote=pratel;286594]Dost by som ocenil ak by ste sem niekto vlozili foto svojej TV v tmavej miestnosti, v rezime bez signalu [tmava obrazovka] s podvietenim asi na 75%, jasom cca 60%. Kvoli porovnaniu, dik.[/quote]

Jedině až se setmí. To podsvícení se mi zdá nastaveno příliš vysoko. I když je to asi na každé TV jinak, já používám podsvícení 10%, jas 35% , ve dne (mám TV naproti oknu, takže zatažené okno, přítmí, ale dá se při tom i číst atd.) i v noci (se zapnutou malou lampičkou).
pratel (13)|20.6.2010 20:06
Jasne, ze su to trochu vyssie nastavenia, ale pri tychto nastaveniach som TV fotil aby to bolo vyraznejsie. Dik za ochotu.
jis (1301)|20.6.2010 20:17
[quote=pratel;286657]Jasne, ze su to trochu vyssie nastavenia, ale pri tychto nastaveniach som TV fotil aby to bolo vyraznejsie. Dik za ochotu.[/quote]A co kdybys to vyfotil ještě jednou pořádným foťákem a s tvým běžným nastavením?
geronimoh (2327)|20.6.2010 20:32
První foto při mém uživatelském nastavení, podsvícení 15%, jas 35%, druhé foto dle tvých požadavků - podsvícení 70%, jas 60%. B-)B-)B-)
Toshiba Regza 46RV555DG tmava obrazovka 001.JPG Toshiba Regza 46RV555DG tmava obrazovka 002.jpg
pratel (13)|20.6.2010 21:18
Sorry bezny fotak nepouzivam-nemam. Geronimoh: ten druhy obrazok zodpoveda zhruba mojmu pripadu. Neviem ci 15% podsvietenie nie je trochu malo. Vyskusam. Dik za foto.
lerby (906)|20.6.2010 22:15
Ja som svoju fotku fotil pri: case 4s, clone 5.6, ISO 100 a podsvieteni TV na 30%, co je asi najbeznejsia hodnota podsvietenia a priblizne zodpoveda urovni bielej 100-150cd/m2. Jas som nastavil na hodnotu o krok mensiu ako je hodnota, pri ktorej zacala cela obrazovka blednut. 25% sivu je potom odfotit uz hracka, najlepsie pouzit sivy obrazok 1920x1080 fo farbe #404040

Mozno by sme sa mohli dohodnut na expozicii o 1EV vyssiu aby boli lepsie citatelne nedostatky podsvietenia. To znamena napr. zvysit citlivost ISO na 200, alebo predlzit cas na 8s ...
pratel (13)|22.6.2010 19:42
Lerby: nieco som o tom vymazavani flakov pocul, fakt sa to da? Inak telku si zatial nechavam, pohral som sa s nastaveniami a zacinam si zvykat. Pravdepodobnost, ze clovek kupi LCD TV s panelom, ktory nema ziadne problemy s cloudingom, homogenitou podvietenia alebo vadnymi pixelmi je tak 33%-na, takze vymena doterajsej za novu by bola velkou loteriou. Kazdopadne ostuda pre vyrobcov, ze si nedokazu udrzat stabilnu kvalitu.
jis (1301)|22.6.2010 21:27
[quote=pratel;286931]Kazdopadne ostuda pre vyrobcov, ze si nedokazu udrzat stabilnu kvalitu.[/quote]Už to zde bylo řečeno, těžko můžeš očekávat při úhlopříčce 55 palců u stávajících LCD panelů více.
JUCE (265)|22.6.2010 22:57
Pripájam foto. Podsvietenie na 15 a jas na 60, čiže cca 75% a 60%.
U mňa je to úplne v pohode. Ja som žiaden problém nepostrehol. Tá zmena podsvietenia je u mňa úplne minimálna, takže pri bežnom pozeraní filmov som si to nevšimol a dokonca pri režime bez signálu je to pre moje oko úplne v poriadku.
po_tme.jpg
lerby (906)|24.6.2010 10:06
[quote=pratel;286931]Lerby: nieco som o tom vymazavani flakov pocul, fakt sa to da? Inak telku si zatial nechavam, pohral som sa s nastaveniami a zacinam si zvykat. Pravdepodobnost, ze clovek kupi LCD TV s panelom, ktory nema ziadne problemy s cloudingom, homogenitou podvietenia alebo vadnymi pixelmi je tak 33%-na, takze vymena doterajsej za novu by bola velkou loteriou. Kazdopadne ostuda pre vyrobcov, ze si nedokazu udrzat stabilnu kvalitu.[/quote]

Flak sa da aj vymazat, ale rovnako som si jeden aj vyrobil :) Casom sa stratil. Clouding je o mechanickom namahani *VA matrice. Cim predciznejsie je v rame TV uchytena, alebo cim menej "lepkaveho" bordelu je na nej, tym je menej aj flakov.