Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

"Televizních" 50 fps - působí lacině?

Fricoolinek2 (675)|17.6.2010 03:58
Co myslíte, působí padesáti snímkový "televizní" framerate na díváka laciným dojmem?

Abych to jaksi rozvedl - Trendem dnešní doby (v amatérské i profi sféře) je nepochybně filmování s digitální kamerou tak, aby výsledné dílo vzbuzovalo dojem, že bylo natočené na film. Použije se DOF adaptér, v PC si člověk vyhraje s barevnou hloubkou či kontrastem a také se sníží počet FPS z 50 na 25 nebo 24. Ale proč? Ponechme stranou věci typu, že 50i je jen "I", kdežo 24/25p je "P". 50 fps video přeci působí na lidské oko plynujelším dojmem, než 24/25 fps. Proč je tato vysoká plynulost záměrně ničena ve prospěch nižší plynulosti?

Můj názor je ten, že je to zkrátka zvyková záležitost. Jsme zkrátka zvyklí na to, že ty běžné všední věci jako (dnes už jen některé) TV inscenace a seriály, zpravodajství, zábava nebo sport jsou točený na TV kamery v 50i, kdežto ty hodnotné věci jako celovečerní filmy jsou točeny v 24p a pokud bysme se podívali na nějaký áčkový film, který by se natočil v 50fps, tak by nám zřejmě podvědomě trochu asocioval se "všedními věcmi".
vivid.sk (11472)|17.6.2010 11:26
pokud bysme se podívali na nějaký áčkový film, který by se natočil v 50fps, tak by nám zřejmě podvědomě trochu asocioval se "všedními věcmi".

Myslim, ze si to vystihol presne. Skratka "film look" na nas posobi dramatickejsie, i napriek neplynulosti. 50i nech sa prenecha sportu a "TV made" relaciam, koncertom a inym.
artam (1147)|18.6.2010 00:18
To, ze "film look na nas posobi dramatickejsie" je len zvykom, jednoducho 100 rokov filmu s "filmovym lookom" zanechalo priserne hlboke stopy v podvedomi celeho ludstva a bude dlho trvat, az sa toho zbavi... :D

Ako som uz pisal v nejakom prispevku davnejsie, ked nastane vymena generacii a filmy s "filmovym lookom" sa budu premietat tak maximalne vo filmovych kluboch, tak bude prirodzenym plynuly pohyb a "fim look" bude pre danu generaciu rovnako opovrhnutiahodny, ako 18 fps neme grotesky zo zaciatku 20 storocia pre dnesnych teenagerov. :)
Pytkin (7947)|18.6.2010 00:42
to je cele chujovina .. amateri sa o to snazia ale problem neni v 50->25/24 ale v tom ze ta technika je proste amaterska .. a profesionali 50->24 nerobia .. ale tocia na 24 ..
Fricoolinek2 (675)|18.6.2010 03:34
Ale proč se točí na 24, když digikamery by uměly i 50 fps a výsledné dílo by mělo dokonalejší plynulost?

Tuhle jsem slyšel, že 24fps vzniklo jako kompromis plynulý pohyb X šetření filmovou surovinou, tenhle problém u digi odpadá.
vivid.sk (11472)|18.6.2010 09:03
[quote=artam;286283]To, ze "film look na nas posobi dramatickejsie" je len zvykom[/quote]

Nemyslim, ze ide len o zvyk. Staci pustit mladej neovplyvnenej generacii nejaky film s 24p a nasledne telenovelu s 50p a uvidis.

[quote=Fricoolinek2;286289]
Tuhle jsem slyšel, že 24fps vzniklo jako kompromis plynulý pohyb X šetření filmovou surovinou[/quote]

Ano, wikipedia pise
[quote]
When sound film was introduced in the late 1920s, a constant speed was required for the sound head. 24 frames per second was chosen because it was the slowest (and thus cheapest) speed which allowed for sufficient sound quality. Improvements since the late 19th century include the mechanization of cameras — allowing them to record at a consistent speed, quiet camera design — allowing sound recorded on-set to be usable without requiring large "blimps" to encase the camera, the invention of more sophisticated filmstocks and lenses, allowing directors to film in increasingly dim conditions, and the development of synchronized sound, allowing sound to be recorded at exactly the same speed as its corresponding action. The soundtrack can be recorded separately from shooting the film, but for live-action pictures many parts of the soundtrack are usually recorded simultaneously.
[/quote](ak nepocitame uplne zaciatky s rychlostou 16⅔ frame/s). V dnesnej dobe stoviek milionovych $ nakladov na cely film je smiesne si mysliet, ze filmovy priemysel by si nemohol dovolit tocit na film pri vyssej rychlosti snimania. Problemy s kompatibilitou by sice boli (vid existujuce analogove premietacky), ale dnes, ked sa mnozia digitalne projektory v komercnych multiplexoch so zobrazovanim ineho fps ako 23.976 nevidim zasadny problem.
jibarr (792)|18.6.2010 09:07
Už se to tady probíralo. Jde o rozdílný způsob ukládání film vs. digitál. Co u filmu stačí, u digitálu se musí dohonit vyším počtem fps.
Pytkin (7947)|18.6.2010 14:09
[quote=Fricoolinek2;286289]Ale proč se točí na 24, když digikamery by uměly i 50 fps a výsledné dílo by mělo dokonalejší plynulost?

Tuhle jsem slyšel, že 24fps vzniklo jako kompromis plynulý pohyb X šetření filmovou surovinou, tenhle problém u digi odpadá.[/quote]

ale ved premietacky v kine premietaju 24fps film .. tak preco by mali tocit 50 ?
Pytkin (7947)|18.6.2010 14:10
[quote=jibarr;286300]Už se to tady probíralo. Jde o rozdílný způsob ukládání film vs. digitál. Co u filmu stačí, u digitálu se musí dohonit vyším počtem fps.[/quote]

toi je diskutabilne .. niekomu 24fps staci .. mne osobne pripada film strasne trhany .. nerad chodim do kina ..
Fricoolinek2 (675)|18.6.2010 15:31
[quote=jibarr;286300]Už se to tady probíralo. Jde o rozdílný způsob ukládání film vs. digitál. Co u filmu stačí, u digitálu se musí dohonit vyším počtem fps.[/quote]

Nesmysl. 24p NIKDY nemůže být tak plynulý jako 50i.

Koneckonců, ani 50 fps nelze pokládat (pro lidksé oko) za naprosto plynulý pohyb. Pokud je na kameře snímající v 50i nastaven krátký čas závěrky (třeba 1/1000) tak se nám výsledný obraz zdá trhaný. O absolutně plynulém pohybu (tj. aby se nám obraz nezdál trhaný ani při sebekratší času závěrky) se dá hovořit kdy? Můj tip je 100 fps.
vivid.sk (11472)|18.6.2010 15:50
Fricoolinek2> to je priliz tazke, pretoze do toho vstupuje problem zobrazovacej technologie. Pri LCD, ktore ma velky response time je napriklad vidiet rozdiel dopoctu mezi 100Hz a 200Hz.

Platit to bude asi len pri extremoch, alebo pri velmi rychlo sa meniacich objektoch, pretoze mne sa zda uz 100Hz absolutne plynulych, aj ked text scrolluje rychlo.

Na skutocne realny test by si potreboval plazmu, alebo CRT s moznym vstupom 100Hz, co bude asi problem. CRT so 100/120Hz (pred nedavnom som taky jeden vyhodil) by bolo na test najidealnejsie.

Predpokladam vsak, ze pokial niekde na webe pohladas, tento presny udaj niekde uvedeny bude.
napriklad tu:
http://whisper.ausgamers.com/wiki/index.php/How_many_FPS_human_eye_can_see
[quote]
The USAF, in testing their pilots for visual response time, used a simple test to see if the pilots could distinguish small changes in light. In their experiment a picture of an aircraft was flashed on a screen in a dark room at 1/220th of a second. Pilots were consistently able to "see" the afterimage as well as identify the aircraft. This simple and specific situation not only proves the ability to percieve 1 image within 1/220 of a second, but the ability to interpret higher FPS.
[/quote]
Pave1 (4279)|19.6.2010 23:30
[quote=Fricoolinek2;286349]Nesmysl. 24p NIKDY nemůže být tak plynulý jako 50i.

Koneckonců, ani 50 fps nelze pokládat (pro lidksé oko) za naprosto plynulý pohyb. Pokud je na kameře snímající v 50i nastaven krátký čas závěrky (třeba 1/1000) tak se nám výsledný obraz zdá trhaný. O absolutně plynulém pohybu (tj. aby se nám obraz nezdál trhaný ani při sebekratší času závěrky) se dá hovořit kdy? Můj tip je 100 fps.[/quote]

Hmm. Zkus si udělat jednoduchý test - natoč videokamerou SD s 25fps (25p) se závěrkou 1/25, pak s HD kamerou (stejná závěrka) a pak s 4K kamerou.

Uvidíš, že pokud bude závěrka otevřená (snímač snímá celou dobu a ne nějaký kratší čas), tak se zvyšujícím se rozlišením bude pohyb stále plynulejší.

Nakonec se přeci stačí podívat na jakýkoliv film v TV (přepis filmu), kde filmové obrázky z kvalitní suroviny (35mm) netrpí ŽÁDNÝM problémem s pohybem.


Tady někde hledej odpověď (ale pozor, zatímco videokamera má maticový snímač s pevně danými body, každé políčko filmu má zrnka jinak uspořádaná, takže i tohle má vliv na okem vnímané rozlišení, neboť oko je setrvačné).

Takže film je sice "jen" asi 4K rozlišení, ale videokamera by potřebovala alespoň 6K rozlišení, pro podobný výsledek (nemluvě o mnohem větší dynamice filmového negativu a skvělému vyhlazení u filmové suroviny).
Pytkin (7947)|20.6.2010 01:23
pavel : no ja si myslim ze film ma problem s pohybom .. chod do kina pozri si hociktory svenk .. mne to trhanie vadi ..
Fricoolinek2 (675)|20.6.2010 01:35
Ještě aby jsme si rozuměli - 24p film nepokládám za trhaný - to určitě ne - ale zase vidím evidentní rozdíl v plynulosti 24p filmu a 50i TV vysílání (pokud je natáčeno na 50i TV kameru).

Takže - 24p je plynulý, ale ne ABSOLUTNĚ PLYNULÝ
Pave1 (4279)|20.6.2010 02:12
Pytkin - v kině je to samozřejmě zvětšeno (pohyb na 1m plátna vs pohyb na 1cm obrazovky :-) ).
Ale pokud se díváš na TV nebo menším plátně, tak problém není. Na velkém plátně uvidíš nějaké problémy u všeho.

Fricoolinek - opravdu? Já žádný problém třeba u KillBill v TV neviděl ("absolutní plynulost" je termín, který teda jako televizák neznám). Z hlediska celkové kvality je filmová surovina pořád špička, především dynamikou, vyhlazením a v drtivé většině i kvalitou rozlišení a pohybu. Ale už se to hodně srovnává, nové technologie film dotahují, takže jistě už i dnes existují varianty.
vivid.sk (11472)|20.6.2010 12:01
[quote=Pave1;286527]
Ale pokud se díváš na TV nebo menším plátně, tak problém není. [/quote]

To je nezmysel. Neplynulost obrazu sa da vidiet aj na CRT (ktore netrpia vysokou odozvou), ked si tam pustis DVDCko s 25p.

Ja osobne to vnimam a vidiet to evidentne je. Takze o plynulosti obrazu pri 24p (alebo 25p, ako sa to nachadza na PAL DVD) nemoze byt ani reci.

Teoria nepusti - 24 snimkov je na plynuly pohyb malo. (Pytkin ma pravdu)
StD (8612)|20.6.2010 12:37
Člověče to bych spíše řekl, že jsi zralý na psychosomatické testy. Já tedy nikde žádné blikání/neplynulost pohybu nevnímám, tedy když pominu třeba 50Hz blikání světla zářivky nad dřezem nebo to, že čučím na film třeba z roku 1913, tam ano...
vivid.sk (11472)|20.6.2010 12:44
zeby dalsi P/pitomec?
StD neznizuj sa k podobnym vyjadreniam, myslim, ze ti to nestoji za to, takto kazit debatu.

oficialne zdroje - aby som nebol ovplyvneny zo zavadzania (wikipedia):
[quote]
In general, 24 frames-per-second video has more trouble with fast motion than other, higher frame rates, sometimes showing a "strobe" or "choppy" motion, just like 24 frame/s film will if shot as if it's video, without careful panning, zooming, and slower camera motion. It is therefore not well-suited for programming requiring spontaneous action or "reality" camerawork. 24p can also hurt the credibility of newscasts by making news footage look too much like staged movie clips – though many newscasts do incorporate 24p footage[citation needed].
It should also be noted that while the strobe of 24p is in many ways considered a disadvantage, it's also part of the "film look." 24 frame/s film strobes in exactly the same way.

[/quote]
Pitomec (10211)|20.6.2010 12:47
[quote=vivid.sk;286566]zeby dalsi P/pitomec?
StD neznizuj sa k podobnym vyjadreniam, myslim, ze to nestoji takto kazit debatu.[/quote]
Měl by sis hochu rychle zvyknout, že ne každý s tebou musí nutně souhlasit, a že to bude spíš naopak a těm tvým blábolům dá většina lidí pá pá :-)-
StD (8612)|20.6.2010 12:56
[quote=vivid.sk;286566]zeby dalsi P/pitomec?
StD neznizuj sa k podobnym vyjadreniam, myslim, ze ti to nestoji za to, takto kazit debatu.

oficialne zdroje - aby som nebol ovplyvneny zo zavadzania (wikipedia):[/quote]

No jestli Wiki je "oficiální zdroj"? (čí?) A kazit debatu? O čem? O tom, že to cca 98 % lidí vůbec nevnímá a jenom pár jedinců z toho dělá skandál?
Jak je vůbec možné, že s tím žijem nějakých 100+ let a museli jsme čekat na to, až přijde vivid.sk a řekne nám: "Ne, ne, takto dál ne soudruzi, mě to vadí. Musíte s tím něco udělat!"
Zeptej se vlastní mámy, jak to vidí ona. Já si myslím, že jen potvrdí to, co tu napsal Pave1.

A už mlčím, abych ti nekazil debatu o tvých zázračných schopnostech vnímání. Já jsem jenom starší člověk s chabnoucími smysly.
geronimoh (2327)|20.6.2010 13:08
Dočetl jsem se, že :
"24 Hz je snímkovací frekvence nejčastěji používaná při filmovém záznamu. Při promítání se ale obvykle používá dvojnásobné frekvence a každý snímek je promítnut dvakrát."
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Snímková_frekvence)

nebo

"Televizní kamera

Televizní kamera snímá obraz v okamžiku, kdy jej má odeslat, nesnímá tedy úplné snímky, ale půlsnímky. Pokud je zabírán rychlý pohyb, obsah obou půlsnímků se může dost lišit, čímž po složení půlsnímků dohromady vznikne známé třepění hran, vodorovné čáry. Nicméně díky této vlastnosti TV kamer je možné v televizi sledovat třeba hokejové utkání. Pokud by kamera snímala obraz pouze 25 krát za sekundu, obraz by nebyl plynulý a rychlé scény by se cukaly."
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Proklad_(komprese_obrazu))

Že žijeme 100 let s nějakou technologií ještě neznamená, že je tak dobrá, že ji není potřeba vyměnit. Obvzláště když je to od samého počátku kompromisní řešení plynulosti obrazu.
StD (8612)|20.6.2010 15:08
Opravdu sqělá / skvělá ukázka amatérismu. Jj, na wiki i jednooký mezi slepci králem, ale otázku 23.976 fps to neřeší. Pány Hertze nechť si nechaj na měření amplitud kmitů... A ten "roztřepěný" občan je také dobrý. Toho by bylo třeba po 100 letech vyměnit. :-)-:-E:-E
geronimoh (2327)|20.6.2010 15:41
Citace :
Film: Klasické filmy jsou posledních 100 let zaznamenávány s frekvencí 24 snímků za sekundu. Tato frekvence odpovídá 24 hertzům (Hz), což je na moderní poměry příliš málo. Aby lidské oko vnímalo sekvenci rychle měnících se snímků jako pohyblivý a naprosto plynulý obraz, je třeba alespoň frekvence 50 snímků za sekundu, tedy 50 Hz. Pokud by měl být obraz úplně bezproblémový a neblikavý, měl by mít ještě o něco vyšší frekvenci, alespoň 65-70 Hz.

Proto také bývají filmy v kinosálech promítány s dvojnásobnou, nebo i trojnásobnou frekvencí (48 či 72 Hz). Tímto způsobem lze vyřešit blikání obrazu, ale ne problémy s trháním pohyblivých scén. Těmito problémy trpí i filmy zaznamenané elektronickým způsobem, jelikož Hollywood stále používá pro záznam snímkovou frekvenci 24 snímků za sekundu. Triková náročnost filmů i množství akčních scén neustále stoupají a není divu, že při omezené frekvenci 24 snímků za sekundu jsou rychlé pohyby kamery či akční scény promítané na velkých plátnech trhané. Musíme se tedy smířit s tím, že automobilové honičky budeme prozatím sledovat jako trhavou sérii jednotlivých snímků. Do budoucna se počítá se zvýšením frekvence na 48 Hz ve specifikacích DCI, ale to se týká pouze 3D filmů, a to proto, že konverze filmu s frekvencí 48 Hz na 72Hz promítání není možná a konverze na 60 Hz je mnohem složitější než v případě 24Hz záznamu.
Ivo Mašek (10205)|20.6.2010 15:42
Já jsem někdy v sekci tv přístrojů napsal, že to, co někdo napíše, já neberu za stoprocentní fakt. Já věřím svému zraku a sluchu., né tomu, co někdo někam napíše. A musím tedy konstatovat, že dodnes jsem na svém CRT TV nepozoroval nějaké kmity, blikání, neplynulost. Prostě je to tak. Věřím prostě svým smyslům - tož sorry.
Apropó: Wikipedii netřeba brát vážně, tu berte hodně s rezervou! Je pro psaní otevřená všem a nikdo (žádný odborník) to neupravuje, necenzuruje, neuvádí na pravou míru. Do Wikipedie lze napsat jakýkoli nesmysl a zblbnout spoustu lidí, kteří nevědí, co to vlastně Wikipedia je.
StD (8612)|20.6.2010 15:48
geronimoh: Človíčku, nedělej jim z tohoto threadu estrádu. Mě to sice baví číst si podobné bláboly, ale laika tím nedej Bože jen utvrdíš v jeho skálopevném přesvědčení - to si zasluhuje důkladný rozbor, co tím vůbec chtěl autor říci. Já s tím při redigování "tvorby našich pánů akademiků otitulovaných zpředu vzadu" také mívám hodně problema, zvláště když je to v Czenglish...
vivid.sk (11472)|20.6.2010 16:26
StD, Masek> su predsa aj ine zdroje informacii ako wikipedia, pokial s nou ma ktokolvek problem. Kup si tlacenu papierovu knizku a nastuduj si tieto fakty odtial, ak inym zdrojom veris viac.

Pokial ma ktokolvek problem pochopit fakty (nie vymysly niekho, toboz nie moje), ktore su neodskriepitelne, nema zmysel dalsia debata.


A aktualna vikendova hadanka na zaver. Preco sa futbal (na ktory sa momentalne pozeram) snima s kamerami 50p/i? (a distribuuje v SD 50i), ak by 25p bolo absolutne plynule?


dodnes jsem na svém CRT TV nepozoroval nějaké kmity, blikání, neplynulost
K tomuto netreba viac dodavat. 50Hz CRT blikaju ako diva svina.


P.S. To, ze niekto nieco nevidi, neznamena ze to neexistuje. Ani moj foter uz (vekom) nepocuje piskanie na 15.675hz, ktore produkuje CRT. To vsak neznamena, ze tato TV nepiska.
StD (8612)|20.6.2010 17:05
[quote=vivid.sk;286605]...To, ze niekto nieco nevidi, neznamena ze to neexistuje...[/quote]
=Krásné zdůvodnění druhé teorie relativity. Tleskám! A závěr? Když něco nevidím, tak mě to netrápí.
Ivo Mašek (10205)|20.6.2010 17:47
[quote]
su predsa aj ine zdroje informacii ako wikipedia, pokial s nou ma ktokolvek problem
[/quote]
S tímto "zdrojem informací" skutečně problém mám. Protože tam každý (ať je to kdokoli) může napsat, co chce. tedy jak pravdivou informaci, tak i vyloženou lež. Nikdo mu to nesmaže.
[quote]Kup si tlacenu papierovu knizku a nastuduj si tieto fakty odtial[/quote]
Já lecos nastudováno mám, ale nemůžu si pomoci, připomíná mi to staré časy. Lidé na vlastní oči viděli binec a bordel, a přesto věřili psanému slovu v Rudém Právu / Pravdě. Jsem asi z jiného světa, či co, ale já vždy věřil a věřím svým smyslům.
[quote]To, ze niekto nieco nevidi, neznamena ze to neexistuje.[/quote]
Oko umí klamat, to všichni ví (předpokládám) a oko ve spolupráci z mozkem umí z trhaných obrázků udělat souvislý netrhaný film. Tedy alespoň já sleduji TV (když se bavíme o filmech a TV) vlastníma očima., nikoli laboratorními přístroji (ty opravdu umí odhalit onen klam, který, zaplať pán bůh, mozek naopak umí v náš prospěch odstranit)
[quote]
K tomuto netreba viac dodavat. 50Hz CRT blikaju ako diva svina.

[/quote]
To tu nikdo nebude popírat. Ale lidské oko a lidský mozek jsou skvělou věcí a lidem umožní toto blikání nevidět. Až na pár výjimek (a na můj vkus jich nějak moc přibývá - to je nějaký divný) to člověk nepozoruje, to blikání. Pokud tedy na film kouká svýma očima, nikoli přes nějaké laboratorní přístroje
vivid.sk (11472)|20.6.2010 18:08
Som rad, ze to akceptujete.

Este donedavna za nazor, ze sa zemegula toci upalovalo, a mnohi tiez verili v opak, ze slnko videli "vychadzat" a "zapadat" (konieckoncov do vidime vsetci). Napriek tomu sa nikto nebude v 21. storoci o faktoch hadat, i ked oko vidi nieco ine.

Tymto prikladom chcem len apelovat na to, ze nemusi byt je pravda to, co vidim ja, alebo ten ci onen. Pravda je overitelny fakt. A o tieto overitelne fakty by sme sa mali v technickych debatach opierat.


Samozrejme, debaty typu "co vidim/nevidim" su v poriadku, kedze vzdy ide o subjektovny vnem jazdeho jedinca, no som alergicky na vyjadrenia typu jsi zralý na psychosomatické testy a podobne.


P.S. Mimochodom, bolo by dobre pokracovat v tejto zaujimavej hypotetickej teme, ktoru zlozil Fricoolinek2.
StD (8612)|20.6.2010 18:29
No to tedy promiň, ale to nebyla žádná urážka. Když budu chtít dál lítat, taky musím absolvovat psychosomatické testy každý rok na ÚLZ. To samé v zaměstnání. Zaměstnavatel mě posílá na povinnou zdravotní prohlídku, jestli jsem schopen rozeznat to co vidím na displeji a nešvihne to se mnou o zem.

V tvém případě jsem to myslel tak, že by jsi tak mohl odhalit své "mimořádné schopnosti", proč nechodíš do kina - a s trochou sebeironie by jsi to mohl využívat i jinak. :-E

Jinak máš pravdu - je to hypotetická téma a koukám tento týden čtenější než vydařený víkendový diškurs na téma ropná havárie. :BB:
jarino1978 (8045)|20.6.2010 18:46
[quote=vivid.sk;286605]A aktualna vikendova hadanka na zaver. Preco sa futbal (na ktory sa momentalne pozeram) snima s kamerami 50p/i? (a distribuuje v SD 50i), ak by 25p bolo absolutne plynule?[/quote]

- pretože použité kamery nie sú filmové kamery a spôsob záznamu nejakého futbalu je úplne odlišný, ako je spôsob filmového snímania.
- aj ja ti dám hádanku : prečo obraz z tohoto futbalu dýcha, má problém s ostrosťou a pohľad do javiska vyzerá ako pohľad z 2 km a prečo sú švenky nie plynulé ?
vivid.sk (11472)|20.6.2010 20:55
jarino, samozrejme ze nie su filmove. O to v principe neslo, len slo o to poukazat na to, ze sa vyuziva snimanie 50tich (pol)snimkov za sekundu. A to nielen koli tomu, ze CRT TV takto prijimaju sireny signal, ale aj koli plynulosti zobrazovaneho obrazu.

A co sa tyka dalsej hadanky, priznam sa, dnes som videl 2 zapasy po sebe na CT (4) HD. Miestami boli vidno nejake artefakty, no nejake zasadne problemy s ostrostou alebo plynulostou som nezaregistroval (ak neslo o chybu kameramana).

No po litri vinka to nebudem radsej hodnotit, lebo zrak uz nemusel sluzit na 100% :)
Velmi kladne hodnotim spomalene zabery a tie detaily v nich, ktore vyzerali uplne fantasticky (mucha na lopte - nemyslim tym teraz brankara; pot pri hlavickovani a ine).
jibarr (792)|20.6.2010 21:04
[quote=Fricoolinek2;286349]Nesmysl. 24p NIKDY nemůže být tak plynulý jako 50i.

Koneckonců, ani 50 fps nelze pokládat (pro lidksé oko) za naprosto plynulý pohyb. Pokud je na kameře snímající v 50i nastaven krátký čas závěrky (třeba 1/1000) tak se nám výsledný obraz zdá trhaný. O absolutně plynulém pohybu (tj. aby se nám obraz nezdál trhaný ani při sebekratší času závěrky) se dá hovořit kdy? Můj tip je 100 fps.[/quote]

Pokud ses takhle rozhodnul, tak je stejně další debata zbytečná. Takže máš pravdu a já klid..
Proč vždycky někdo objeví Ameriku a nenechá si vysvětlit, že není první.

Koukal si vůbec do historie kinematografie proč, jak, kdy kde ??? Nebo je to jen pocitová záležitost.
Pytkin (7947)|20.6.2010 21:24
no .. toto asi nerozhodneme .. proste niekomu 24/25 postacuje , niekomu sa to zda trhane ..
StD (8612)|20.6.2010 21:30
Jasně. Navíc stačí, když někteří jedinci musí neustále něco chroustat (např. popcorn) a už si s vjemy zraku úplně někde jinde... :-D:-E
jarino1978 (8045)|20.6.2010 21:43
[quote=Pytkin;286679]no .. toto asi nerozhodneme .. proste niekomu 24/25 postacuje , niekomu sa to zda trhane ..[/quote]

ono je to hlavne o tom, na čom to človek pozerá ( ak budem rozvádzať 24p napr. na BD ). Poprípade o tom, ako a na čom bolo vlastne vytvorené 24/25p.
Pytkin (7947)|20.6.2010 22:05
jarino : teraz samozrejme nehovorim o tom ze niektore technologie BR poriadne neprehravaju a trha to .. hovorim realne o 25 vs 50 ..

inak ked sme pri tej plynulosti .. nedavno som sa skoro posral .. kupili sme novy generator na titulky .. a jaky crawl z toho ide .. to uz som dlho nevidel .. v 1080p50 .. no mnamka .. potom si clovek pozrie TA3 a ide sa dogrcat .. a to nehovorim o ostatnych :)
artam (1147)|21.6.2010 10:08
Pani, ako tak citam tuto ostru diskusiu, tak vidim, ze tu nezaznel jediny objektivny fakt, preco sa este stale aj v dnesnej dobe filmy tocia na 24p. Pritom to nesuvisi s technickymi moznostami ani plynulostou/neplynulostou pohybu, ale staci trochu sedliackeho rozumu a kupeckych poctov: jediny dovod je - pre peniaze.

Zakladom pre uvahu je fakt, ze celovecerne filmy sa primarne tocia pre premietanie v kinosalach a az sekundarne pre distribuciu na DVD/BD alebo inym digitalnym sposobom (TV vysielanie).

Kedze co navyssich trzieb je mozne dosiahnut len tak, ze budu filmy "premietatelne" v co najvacsom pocte kinosal po celom svete a primarnym zaujmom producentov je, aby naklady na vyrobu boli co najnizsie, logicky volia taky format, aby vysledok bol kompatibilny pre premietanie na co najvacsom pocte zariadeni, ktorymi su vybavene kina po celom svete. A dnes este stale je jedinym spolocnym menovatelom pre vsetky kina 24fps napriek tomu, ze "digitalne" kina umoznuju aj premietanie s inym framerate. Jednoducho je to standard a produkcia sa tomu prisposobuje, nie opacne.

Ziaden producent si nevezme na triko produkciu filmu v 50p (aj ked to moze tak natocit), ked vo vysledku by ho to stalo nezanedbatelne naklady na prevod do 24p, kedze inak by to nemohol uviest do kin.

Este moj ciste sukromny nazor: osobne konstatujem, ze u HD filmu na velkej uhlopriecke mam subjektivne lepsi zazitok a viac ma to vtiahne do deja, ak je pohyb plynulejsi a nerusi ma "stroboskopicky" efekt pri rychlejsich svenkoch v panoramatickych exterierovych zaberoch s kratkou zavierkou, alebo "poskakovanie" budov za hlavnym hrdinom, kde je zaber toceny s velkou hlbkou ostrosti. ;) Je ale pravda, ze v prevaznej miere som fanda do Sci-Fi, a tam sa plynuly obraz skoro vyzaduje, inak by taky film vyzeral ako z predminuleho storocia. :)
MAKcz (205)|21.6.2010 11:04
Do kina chodim skutecne jen obcas, na kvalitni snimky kterej az tak moc uz neni. Ale priznavam, bez muceni, STROBUJE TO a to mi na kinu vadi, vadilo mi to u 70mm, vadi mi to u dnesnich 35 i u imaxu. Tesim se, zda se nekdy zvedne snimkova frekvence na 48/96 fps. To by byla parada. Uvidime, u kamer je ten trend prechodu na 1080 p50 zrejmy a obraz je skutecne koukatelnejsi jak pri 25p.

Film look pro mne spis znamena velkej dynamickej rozsah, filmove zrno, podani barev, ale stejne tak uz vznika malo filmu, i ty co se stale tocej na filmovej material pak projdou digitalizaci a postprodukci.
vivid.sk (11472)|21.6.2010 11:18
[quote=artam;286718]
Ziaden producent si nevezme na triko produkciu filmu v 50p (aj ked to moze tak natocit), ked vo vysledku by ho to stalo nezanedbatelne naklady na prevod do 24p, kedze inak by to nemohol uviest do kin.
[/quote]

Nemyslim, ze by islo o tak markantne naklady (vypustit kazdu druhu snimku). Tych filmovych kopii sa stale vyraba plno. Skor by slo o uplne iny (rozdielny) zazitok.

Zadalsie, neustale pribuda stale viac a viac kin, ktore su schopne premietat z digitalu (dokonca uz aj na SVK - a to je uz co povedat :)). Predpokladam, ze aj v tejto sfere cas presunie analogove premietacie stroje do dejin.
Pytkin (7947)|21.6.2010 13:29
[quote=artam;286718]

Ziaden producent si nevezme na triko produkciu filmu v 50p (aj ked to moze tak natocit), ked vo vysledku by ho to stalo nezanedbatelne naklady na prevod do 24p, kedze inak by to nemohol uviest do kin.[/quote]

hlavne nezabudaj , ze posprodukcia by bola 2x tak draha , lebo treba vyrobit 2x tolko policok ..
Fricoolinek2 (675)|27.6.2010 21:02
Tak třeba teď na ĆT1 - TV inscenace "Domina", kterou ČT uvedla k připomenutí si V. Dlouhého. Je tam jakýsi pofidérní rozmazávání obrazu. Proč se použilo tohle a ne krásných plynulých 50 fps? Protože by to s 50 fps vypadala moc televizně a tudíž lacině. Toť můj názor.
Fricoolinek2 (675)|6.12.2010 05:43
Tak opět - Sledujete někdo na ĆT1 (a ČT HD :) ) třídílnou insenaci Bludičky? Do p*dele, co je tak úžasnýho na tom, že se ten obraz tak nechutně rozmázavá (zřejmě točeno na 1/25s)? To už je snad lepší Vyprávěj, jenž se natáčí na 1/50s a které při sledování poněkud strobuje.