Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mascom MC5301CR - zkušenosti, rady, problémy

David Lister (405)|6.6.2010 16:57
Najde se zde nějaký uživatel tohoto přijímače?
Zajímalo by mne, jak jste s ním spokojení, zda byste si ho koupily znovu, jestli je spolehlivý, nějaké zásadní problémy...
Vybírám nový HD sat. reciever s interním HDD a 2 tunery. Ale jelikož je pro mne satelit jen doplněk ke sledování filmů a seriálů z PC, tak bych za něj nechtěl utratit zbytečně moc - už těch 11tisíc není málo.
Přístroj sice nesdílí kartu (což byla moje původní podmínka), ale má vcelku zajímavou funkci programového dekódovaní nahrávky - nevšiml jsem si, že by tohle jiné přehrávače uměly.
Co by mě zajímalo asi nejvíce:
1. Jaká je kvalita obrazu?
2. Pamatuje si přijímač nastavení audiostopy a titulků pro každý kanál zvlášť? Náš současný se tvrdohlavě drží češtiny, kterou mám nastavenou jako defaultní. Eurosport bych měl rád v angličtině, ale tohle nastavení se zruší při přepnutí na jiný program a pak je tam zase čeština.
3. Neví někdo, jaký disk montují dovnitř?
4. Není přijímač hlučný?
5. Je možné posílat současně signál 1080i přes HDMI a k tomu 576i signál do AV výstupu (scart, S-video)? U některých přijímačů nastavení HD rozlišení automaticky zablokuje AV výstupy. Aby na nich pak bylo něco vidět, je potřeba přepnout na 576i.

Předem díky za každou reakci.
Pedrito (9)|7.6.2010 10:13
Neznám odpověď na všechny otázky, ale pokusím se alespoň nastínit.
- 5301 umí sdílet dekódovací kartu mezi tunery (nahrává 2 kódované programy z jednoho transpondéru a na 3. kódovaný se lze dívat), to moc přístrojů neumí, alespoň ne s oficiálním firmwarem
- 1. kvalitu nemůžu posoudit, je to můj první satelitní přijímač a nemám srovnání, ale ze Skylinku to vypadá dobře, byl schopen zobrazit i slabší signál (odhadem dle grafického sloupce byla kvalita tak mezi 20-30 %, při poklesu pod 20 % už docházelo k výpadkům, kostičkování apod. - po přemístění paraboly mimo větve stromu je kvalita signálu kolem 98 % a obraz je samozřejmě OK)
- 2. nevím, budu muset doma vyzkoušet
- 3. nevím, zkusím kouknout přes větrací otvory, jestli bude něco vidět
- 4. to je asi dost subjektivní, má ventilátor, takže úplně bezhlučný není, ale nijak to neruší, roztočený disk je taky slyšet, ale dá se vypnout, není pak k dispozici funkce timeshift a sepnutí disku pak chvíli (asi 15-20s) trvá, můj názor je, že 5301 patří mezi tiché (jsem na obtížný hluk docela alergický, třeba PC stavím jen z tichých ventilátorů)
- 5. no, to nevím, scart už nevedu, v návodu o tom myslím zmínka není, ale má 2x scart i pro videorekordér, takže by analogový výstup mohl fungovat, možná by stačilo napsat výrobci e-mail

Osobně můžu doporučit, na netu jsem ho pořídil za 9,5t a nemám ho ještě ani měsíc, takže jsem všechno ani nevyzkoušel (PIP apod.), pokud nebude vadit, že menu nemá háčky a čárky (má jen tzv. cestinu) tak myslím, že za ty prachy je to dobrý přístroj, doporučuju stáhnout z netu výrobce návod.
David Lister (405)|7.6.2010 13:17
Díky za reakci.
ke sdílení - tenhle přístroj opravdu neumí sdílet pro oba tunery. Nedokáže dva programy zároveň nahrávat v odkodované podobě - vždy se dekoduje jen jeden a druhý se ukládá v zakodované formě. Stejně tak při sledování kodovaného kanálu nedokáže druhý nahrát odkodovaně.
Návod jsme si stáhl, ale na spoustu otázek jsem odpověď nenašel. Výrobci jsem už dnes taky napsal, ale můj typ - na 70% odpověď vědět nebudou :-(.
Ten disk mě zajímal spíše s ohledem na provozní vlastnosti. Ale pokud říkáš, že je přístroj tichý, tak to bude nakonec celkem jedno.
Pokud bys dokázal otestovat, jak je to s tím nastavením audio stopy, tak to by mi pomohlo.
Skoro nejdůležitější je pro mne ta kombinace výstupů, tak doufám, že se nějak dopátrám odpovědi.

PS: jen k té ceně, přehlédl jsme se v označení, mám na mysli verzi z 1TB diskem a tam je ta cena kolem 11tis.
Model s nadpisu 250MB (se dá opravdu sehnat pod 9 tis)
losos (2977)|7.6.2010 13:33
Nic proti Mascom MC5301CR, snažil jsem se o něm získat víc informací, ale kromě popisu u prodejců, jsem, kupodivu, o něm nic nenalezl. Žádné fórum, kde by se o něm psalo, jsem neobjevil, ale třeba jsem někde něco přehlédl...
Mohl by někdo, prosím, dát sem link na nějaké fórum, kde se o něm píše ? Díky předem...
Jinak mi trochu připomíná TF 7710 HDPVR, který ovšem nemá ventilátor.
David Lister (405)|7.6.2010 14:22
[quote=losos;284891]Nic proti Mascom MC5301CR, snažil jsem se o něm získat víc informací, ale kromě popisu u prodejců, jsem, kupodivu, o něm nic nenalezl.[/quote]

No to máš pravdu. Dopadl jsem stejně a právě proto tohle téma, že by se někdo mohl ozvat.
V tuhle chvíli existují asi dva "nezávislé" testy, jeden vyšel ve Stereo-video (odkaz je na ofic. stránkách výrobce a druhý v časopisu Video, domácí kino 2009/12 (mám stráhnutý, můžu poslat nebo někam upnout). V obou byl dost chválený, pokud se tomu dá věřit.

Mascom ale bohužel nebude značka o které se bude moc diskutovat. Většinou si ho koupí ten, co jde hlavně po ceně - a přesně to jsem v tuhle chvíli i já.
Obecně mám ale s firmou dobré zkušenosti - máme 82CRT, která funguje bez problému 4roky a v rodině celkem 5 satelitů nejzákladnější řady - taky bez potíží. Rozhodně tomu věřím víc než Arivě, tu jsem raději zavrhl hned na začátku.
geronimoh (2327)|7.6.2010 14:40
Taky jsem o Mascom MC5301CR nenašel žádné informace nebo hodnocení. Já taky nemám nic proti Mascomu, ale asi bych v tomto případě připlatil a koupil Vantage HD 8000S + 1TB HDD (14390 Kč).
David Lister (405)|7.6.2010 14:50
[quote=geronimoh;284906]Taky jsem o Mascom MC5301CR nenašel žádné informace nebo hodnocení. Já taky nemám nic proti Mascomu, ale asi bych v tomto případě připlatil a koupil Vantage HD 8000S + 1TB HDD (14390 Kč).[/quote]

No a to se mi právě nechce, protože TV vysílání je pro mne opravdu jen doplněk - když si vezmu co sleduju: zprávy, když se k nim dostanu, olympiádu, MS v hokeji a fotbale, Formule, občas jiný motosport, Tour de France... no a to je vlastně všechno :-)
Takže pokud ten přístroj bude funkční, tak proč neušetřit.
Začínám zvažovat ten 250GB typ, protože i tam se mi asi vleze vše podstatné a rozdíl v ceně převyšuje běžnou cenu 1TB disku, takže i kdybych chtěl časem upgradeovat, tak to pořád vyjde levněji a ještě mi zbude jedna 250ka do zásoby.
geronimoh (2327)|7.6.2010 15:16
Tak pouvažuj o levnějším jednotunerovém satelitním přijímači. 8-)
jarino1978 (8045)|7.6.2010 15:52
na výber moc nemáš. Buď berieš Dreambox alebo Vantage HD. Ostatné nestojí za reč.
Pedrito (9)|7.6.2010 16:20
Tak po rychlém ohledání doplním :
2. audiostopy si pamatuje, titulky ne
5. výstup přes scart fuguje i při zapojení HDMI (zkoušel jsem výstup na VHS videorekordér, protože nemám 2 televize)
4. hlučnost je, myslím, subjektivní, když jsem 5301 měl volně, tak se mi disk zdál hlučnější, ale po zasunutí mezi další komponenty žádný hluk nevnímám
losos (2977)|7.6.2010 17:04
storno
David Lister (405)|7.6.2010 17:38
[quote=geronimoh;284912]Tak pouvažuj o levnějším jednotunerovém satelitním přijímači. 8-)[/quote]
To zase ne, nechci přijít o královskou etapu na Tour jen proto, že se chce manželka dívat na oblíbený seriál - to co jsem napsal, jsou moje sledovací priority, ale nejsem doma sám :-)
[quote=jarino1978;284933]na výber moc nemáš. Buď berieš Dreambox alebo Vantage HD. Ostatné nestojí za reč.[/quote]
To je dost přehnané, ale jarino je prostě fatalista.
[quote=Pedrito;284937]Tak po rychlém ohledání doplním :
2. audiostopy si pamatuje, titulky ne
5. výstup přes scart fuguje i při zapojení HDMI (zkoušel jsem výstup na VHS videorekordér, protože nemám 2 televize)
4. hlučnost je, myslím, subjektivní, když jsem 5301 měl volně, tak se mi disk zdál hlučnější, ale po zasunutí mezi další komponenty žádný hluk nevnímám[/quote]
Ideální, díky moc, tvou ochotu opravdu oceňuji. Takže vyřešeno a může se objednávat.
[quote=losos;284957]2. Topfield a zřejmě i zde zmiňovaný Mascom, neumí na harddisk nahrávat současně dva kódované programy tak, aby se ukládaly již odkódované ! Tohle umí jen Vantage HD a ještě některé, zpaměti již nevím...A to je právě ta (pro mne) rozhodující vlastnost[/quote]
Uznávám, že tohle je velká výhoda a proto jsem taky ten Vantage původně chtěl, ale nakonec od toho ustupuji, protože nahrávání dvou programů zároveň bude u mne raritní. Nahrávání a sledování bude asi častější, ale ten přístroj to alespoň lehce vyvažuje tím, že má možnost programového odkodování. Tedy: Můžeš si zadat čas, kdy chceš program odkodovat - když budu chtít něco archivovat, tak načasuju na noc odkodování a přístroj to už automaticky v zadanou dobu provede. Nepopírám, že to není ideální, ale je to pořád lepší než nic (neboli to, co nabízí většina ostatních přístrojů).
U mne tady vyhraje cena.
Jinak tohle už jsem od tebe samozřejmě četl. není potřeba to pořád psát dokola, ulož si odkaz na tehnle post a pak ho jen vkládej místo reakce :D
geronimoh (2327)|7.6.2010 17:50
Tak ať ti dobře slouží. :)
David Lister (405)|7.6.2010 18:12
Díky. Pokud objednám, tak napíšu, jak funguje.

Ještě bych měl jeden dotaz, určitě to tady někde bude, ale třeba se najde jeden ochotný.
Jaký průměrný datový tok má HD vysílání, co se dá u nás běžně chytit - tedy to, co nabízí Skylink. Abych měl tak představu kolik by to mohlo zabírat. S SD mám zkušenost, tak tam přibližně vím.
jarino1978 (8045)|7.6.2010 19:55
tak potom ti je na tvoje požiadavky 2 tuner úplne zbytočný. tak zober Dreambox HD800 alebo Vantage HD7100.
Opakujem ešte raz. Iné značky sú len hračky a na to prídeš po týždni používania. U toho Mascoma neexistuje žiadna podpora, ako oficiálna a neoficiálna. No a toto je alfa a omega STB....
Zober si domov na skúšku ten Mascom, Dreambox a Vantage HD. Uvidíš sám...:) Nekupuješ rožky v obchode...

PS : Kupovať STB s interným HDD je somarina, ktorá ja nanič. Choď cestou externého HDD...
Ďalej... Kupovať STB, ktorý nahráva v cryptovanej forme na HDD je takisto somarina. S príchodom Irdeto nie je vylúčený časový zámok a Copyright ochrana programov. Ale nejde len o to. Všetko, čo nejde automaticky je len na nervy a naviac je to vždy nestabilné. Začni uvažovať hlavou a ber rady od tých, ktorí majú ako také skúsenosti. Ale napokon je to tvoja voľba a tvoje prachy do luftu...8-)
losos (2977)|7.6.2010 20:14
storno
jarino1978 (8045)|7.6.2010 20:16
kvalita HDTV na orbite je z 80% biedna, niekde väčšia mazanica, niekde menšia. Skylink, UPC Direct, Polsat, Cyfra+, Bulsatcom, CanalSat France, Digital + sú na tom veľmi podobne. Je to také nedokonalé HD. O niečo lepšie je SKY Uk, Sky IT, SKY DE a Canal Digitaal ....
David Lister (405)|7.6.2010 20:22
[quote=losos;285000]Holt mu ten Mascom nějak učaroval, i když jsem nepochopil čím...[/quote]

Myslím, že jsem jasně napsal v čem je hlavní výhoda - peníze.

IMHO tvůj Topfield nemá proti tomu přístoji vlastně žádnou výhodu a ty jsi podle všeho spokojený - už dávno jsem ho zavrhl, nelíbila se mi cena, ale hlavně myslím spotřeba v STB, která je dost vysoká, ale možná to byl jiný přístroj.

[quote=jarino1978;284996]PS : Kupovať STB s interným HDD je somarina, ktorá ja nanič. Choď cestou externého HDD...[/quote]
Díky nechci. Nechci řešit kompatibilitu, uspání, další krabice navíc, další napájecí zdroj. Nahrávky nechci nikam přenášet, prostě co shlédnu, to smažu. Přehřívání se nebojím, i kdyby to disk po x letech nerozdýchal, tak tam nebudou žádná cenná data a IMHO se tohle zbytečně démonizuje.
Všechny tvé připomínky beru, nepopírám, že vantage je asi nejlepší volba, ale pro mě vychází v poměru vynaložených financí a výkonu tenhle přístroj taky dobře - myslím, že za ty peníze by mohl nabídnout slušnou funckionalitu. Nepotřebuju luxus, jen takové chytřejší video.
geronimoh (2327)|7.6.2010 20:26
[quote=David Lister;284972]
Jaký průměrný datový tok má HD vysílání, co se dá u nás běžně chytit [/quote]

Běžně mají HD programy datové toky 3-17 Mbit/s (3 Mbit/s statické scény při variabilním datovém toku).
losos (2977)|7.6.2010 20:31
[quote=David Lister;285003]
IMHO tvůj Topfield nemá proti tomu přístoji vlastně žádnou výhodu a ty jsi podle všeho spokojený - už dávno jsem ho zavrhl, nelíbila se mi cena, ale hlavně myslím spotřeba v STB, která je dost vysoká, ale možná to byl jiný přístroj.[/quote]

Spotřeba je u TF 7710 opravdu dost vysoká, proto používám hlavně Arivu, ta má zase spotřebu velmi nízkou (snad 15 W). Hlavní rozdíl mezi Topfieldem, který vlastním a Mascomem je ten, že TF mám již vyzkoušený, také firmware je dost vyladěné (po dvou letech), kdežto o Mascomu nevíme vůbec nic - uvidíš sám...- nakonec, třeba budeš mít štěstí a vše bude O.K.... Já ti to přeji z celého srdce.
David Lister (405)|7.6.2010 20:40
[quote=losos;285005]P.S. - cenově je dvoutunerový Mascom na tom zhruba stejně jako TF 7710 HDPVR..., pokud bude pracovat aspoň tak, jako TF, bude to O.K., bohužel, pokud vím, tak to zatím nevíme jistě..., snad tomu tak bude...[/quote]

Je to tak že cena za 250GB u Topfieldu je stejná jako za 1TB u Mascomu. O Topfieldu jsem uvažoval, ale o novém modelu, kde jsem zase s cenou už tak vysoko, že konkuruje Vantagi. A to už bych vzal rovnou raději ten Vantage.
Kdybych neměl s těmi satelity už určitou zkušenost, tak bych se možná taky bál. Ale jak jsem psal, prošlo mi rukama asi tak 5 Mascomů ze základní nabídky. Zkoušel jsem i levný Fergusson a to byl upřímně proti tomu děs. Tak věřím, že to nebude úplně nepoužitelné. V nejhorším případě mám 14 dní na vrácení. Info v každém případě nepíšu - ať již negativní, tak pozitivní.
David Lister (405)|8.6.2010 17:36
Konec spekulacím, přístroj zítra dorazí. Všichni škarohlídové se můžou začít škodolibě těšit :rolleyes::p
jarino1978 (8045)|8.6.2010 18:16
už sa tešíme :D každopádne napíš svoje dojmy...
David Lister (405)|10.6.2010 13:00
Jen rychlé dojmy.

Přístroj na živo vypadá poměrně dobře, sice na přední panel zapomněli napsat už jen jídelní lístek a jízdní řád MHD, ale dá se na ty nápisy zvyknout. Modrá barva podsvícení mi vyhovuje - postupně přecházím na černé přístroje s modrým podsvícením, takže do toho hezky zapadá.
Pokud jde o disk, tak tam není žádný levný šunt (toho jsem se trochu bál) ale Pipeline HD2 250GB. Přístroj není úplně tichý, ale při sledování neruší. Nevím zda více hučí disk nebo větrák - tipuju to druhé, ale dovnitř jsem se ještě nedíval.

První zapojení a překvapení - ono to funguje :-D
Start je dost pomalý - neměřil jsem, ale odhadem víc než 10 vteřin - od Linuxu bych tohle čekal, ale tady mě to trochu překvapilo.
Přepínání programů 2-3 vteřiny - asi takový standart HD přístrojů, přehledné menu, líbí se mi zpracování EPG. Nahrávání funguje dobře. Při nahrávání a současném sledování jiných placených programů s jejich přepínáním se v nahrávce můžou objevit drobné výpadky - návod na to upozorňuje a můj divoký přepínací test to potvrdil.
Kvalitu obrazu nehodnotím, protože zatím jedu přes komponent, zapomněl jsem si přikoupit HDMI kabel.
Současný výstup na HDMI( nebo komponent) a AV funguje při všech nastavení rozlišení (možnosti 576p, 720p a 1080i.)
HD kanály puštěné přes scart v 576p vypadají o 100% líp než jejich SD dvojníci - asi se hodně promítá větší bitrate.
Pokud je zapojený komponent tak scart musí být nastavený na kompozitní výstup, když se nastaví RGB, tak obraz na komponentu vypadne. HDMI se dá s AV kombinovat bez omezení.

Chování jednotlivých předvoleb - nastavení zvukové stopy si opravdu pamatuje. nastavení titulků ale ne a používá defaultní nastavení. U ČT HD se mi tak objevují titulky vždy, což je nepříjemné, musí se manuálně vypnout - opruz. Asi je budu muset v menu vypnout, ale nevím, jestli je to nevypne úplně.

Chování s HDD - v základním nastavení je to udělané tak, že při přepnutí začne přehrávač automaticky nahrávat na HDD a tato nahrávka se pak používá na funkci timeshift (na trvalo se neuloží). Pokud se v menu položka timeshift vypne, tak tato funkce nefunguje automaticky, ale manuálně na povel dálkového ovládače - takhle je to podle mě mnohem lepší. Když se v menu vypne HDD, tak ho lze i nadále omezeně využívat. Po zmáčknutí nahrávacího tlačítka se opět spustí funkce timeshift (několik sekund pak trvá, než se zapne disk), tuto nahrávku ale nelze uložit, disk se po zastavení nahrávání vypne. Bez omezení lze nahrávat v prvních dvou popsaných případech. Nahrávání dvou programů a sledování třetího (samozřejmě z omezeného množství transpondérů) také bez potíží.
Odkódování programů - zatím jsem nepřišel na tu deklarovanou funkci programovaného odkódování (návod jsem zatím nevybalil), lze ale jednoduše zaškrtnout vše, co chci odkódovat, a pak odkódování spustit. Přistroj to v modu STB vše automaticky provede. Při probíhajícím odkódování se přístroj nedá použít ke sledování programů - dá se zapnout, ale odkódování se zruší.

Co měl ale překvapilo nemile, je věc, kterou jsem popsat v jiném postu ohledně TV Panasonic.
Musím říct, že tohle je dost nepříjemné. Nevím, jestli jsou na tom jiné TV lépe, ale mě se tohle teda vůbec nelíbí :-(
Jen tak pro info - existuje STB přístroj, který by dokázal udělat přeskenování sám a nenechával to na TV?
jarino1978 (8045)|10.6.2010 14:21
- ten boot je v norme u PVR HD STB ( teda ten čas )
- prepínanie programov - veľmi pomalé. HD6000 - tesne pod 1s
- titulky - bolesť väčšiny STB. Ale napr. HD6000 - OK
- ten timeshift - asi dosť blbo spravené. Možno upgrade FW...
- záleží, koľko trvá to "odkódovanie" . Nemám predstavu. Každopádne to nie je praktické, ale o tom sme si už popísali.
- čo myslíš tým prevzorkovaním ( preskenovaním ) ? myslíš just scan ( 1:1 ), alebo čo konkrétne ? Upscaling ?
David Lister (405)|10.6.2010 14:26
[quote=jarino1978;285283]- čo myslíš tým prevzorkovaním ( preskenovaním ) ? myslíš just scan ( 1:1 ), alebo čo konkrétne ? Upscaling ?[/quote]
Ano myslím tím to co souvisí s just scan - tedy jeho vypnutí, zapnutí. Na HTPC bych samozřejmě potřeboval 1:1, takže převzorkování vypnuto. Ale na satelitu bych potřeboval mít převzorkování zapnuté, aby se obraz lehce ořezal na okrajích po celém obvodu. U Panasonicu to ale podle všeho takto nepůjde nastavit - buď 1:1 na všechny 1080i/p rozlišení bez ohledu na vstup nebo 1:1 vypnuté (tedy s převzorkováním).
Kdyby tak uměl nějaký STB obraz dejme tomu o 2-3% zvětšit a sám ořezat, to by dost pomohlo.

Odkódování probíhá v reálném čase, ale to mě opravdu netrápí. Za ty peníze to musí mít nějaké omezení.

Ještě k tomu timeshiftu: podle mě to není až tak špatné, pokud se v položce menu nastaví timeshift na vypnuto, tak potom funguje standardně, jak by podle mě fungovat měl. Tedy aktivuje se jen v případě, že zmáčknu na ovladači pausu - obraz se zastaví, přístoj začne ukládat. V nahrávce se můžu bez omezení pohybovat, dokonce se může přehrávání záznamu i ukončilo samotné ukládání - vrátím se tak k normálnímu sledování, ale přístoj dále nahrává. Jediná nevýhoda - zrušení ukládání se mi povedlo jen při přepnutí na jiný kanál. Možná to půjde i nějak jinak - musím nahlédnout do manuálu.
Dagy2 (3153)|10.6.2010 17:07
Za väčší šit než potrebu dekódovať dodatočne považujem (ako píšeš je to aj v manuále) že pri prepnutí kanálov je nahrávka kocečkovaná.
Ty kokso, keď moja rodina cvaká kanály hore-dole ako to robieval Alf, tak nahrávka by musela byť kockovaná ako škótsky šál. Nechcem brať nikomu radosť z nového prístroja ale toto ani za 5Kč.
David Lister (405)|10.6.2010 17:25
[quote=Dagy2;285303]Za väčší šit než potrebu dekódovať dodatočne považujem (ako píšeš je to aj v manuále) že pri prepnutí kanálov je nahrávka kocečkovaná.[/quote]
Pokud si nekoupíš Vantage nebo Dreambox, tak s tímhle musíš počítat u všech ostatních přijímačů. Ale je to napsané v návodu, takže se není na co vymlouvat. Věděl jsem a akceptuju to. Navíc ty výpadky nejsou při každém přepnutí - spíš v menšině a nejsou nijak dramatické. IMHO je to jedno, stačí blbé počasí a výpadků je mnohem víc než v takové nahrávce.

Naštěstí asi nejsem takový TV magor jako většina lidí tady, na zprávy a občasný sport je tohle luxus maximální. Co mě opravdu zajímá, mám stejně v HTPC stáhnuté z netu o měsíce dříve, než se to objeví u nás.
losos (2977)|10.6.2010 17:36
storno
geronimoh (2327)|10.6.2010 17:47
[quote=losos;285307]Tak proč jsi to kupoval ?
Na to by ti bohatě stačila Ariva 100 za 2.300 Kč - když jsi tak hrozně chtěl ušetřit...xixi... ;)[/quote]

Na to už tu odpovídal, že není doma sám a zatímco bude nahrávat sport, rodina se bude chtít dívat na něco jiného. Už mu to nehaňte. Píše nám tu první zkušenosti s přijímačem, buďme rádi, že se o tomto přístroji něco dovíme. 8-)
David Lister (405)|10.6.2010 17:54
[quote=geronimoh;285308]Na to už tu odpovídal, že není doma sám a zatímco bude nahrávat sport...[/quote]

Přesně tak, ideální příklad třeba přenosy s TDF - většinou si je nahrávám, protože když jdou živě, tak taky sedím na kole (přece v tak krásném počasí nebudu sedět u bedny). Jenže takový přenos trvá cca 5 hodin a já jsem pryč dejme tomu 4 hodiny a co má pak dělat manželka sama doma, když si ani nemůže nic zapnou, protože já budu nahrávat. Takže ona spokojeně kouká, já ukrajuju stovky km na kole a když se vrátím, tak si to dám večer hezky bez reklam a méně zajímavých úseků.

Nechci se nikoho dotknout, ale názory nějakého shluku anonymních písmenek z netu na moji koupi mi jsou vcelku ukradené. Nikdo nemůže znát moje specifické požadavky a co jsem jim ochotný obětovat. Jediné, co můžu udělat, je sepsat pár postřehů, ať se může jiný člověk uvažující vlastním zdravím rozumem rozhodnout, zda mu ty vlastnosti vyhovují nebo ne.

Teď jsem si procházel včerejší testovací záznam, kdy jsem přepínal jiné programy - délka asi 10 minut, zachycen jeden drobný výpadek zvuku se zachvěním obrazu a pak ještě 1x krátké zachvění zvuku bez dopadu na obraz. Program jsem přepnul určitě více než 30x. Moná jsem měl jen štěstí a jindy to bude dělat více, kdoví...
losos (2977)|10.6.2010 18:00
Ano, to samozřejmě chápu, to v tvém minulém příspěvku ovšem nebylo, jinak bych na něj neodpovídal...
jarino1978 (8045)|10.6.2010 21:41
ešte sa chcem vrátiť k just scan 1 : 1. To je problém TV, alebo STB ? To mi nie je jasné. Nebude to problém komponentu ? Už máš HDMI ? Vyskúšaj to cezeň, pretože mi to nejde do hlavy. Napr. NOVA HD ide 1920x1088, STB to posiela cez HDMI ako 1920x1088, čiže podľa mňa by to mal byť problém TV a nie STB. TV musí spraviť orez na 1920x1080, poprípade v just scan bez úprav v 1:1.
Ako sa správa ten STB v prípade napr. NOVA HD cez filmy alebo seriály, ktoré idú 4:3 a sú v streame po stranách s pruhmi. Dokáže to priamo STB roztiahnuť na celú plochu 16:9 ( defacto zoom ) ?
Je možné si prečítať obsah prístupovej karty ( zápisy ) ?
Ak budeš mať čas, vyskúšaj postnúť foto loga NOVA SD NOVA HD pre porovnanie obrazu.
Aká je kvalita SD/HD programov z toho STB ? A čo kvalita upscalingu ?
A čo stabilita systému ? Výpadky, mrznutia, chybové hlášky ?
Dagy2 (3153)|10.6.2010 21:43
David: sú to samozrejme tvoje prachy a čo si s nimi urobil je tvoja vec.
Udivilo ma len, že niekto napíše vôbec do návodu že treba počítať s výpadkami nahrávky pri prepnutí.

Mám ešte jeden komentár - ak píšeš, že pri zlom počasí máš podstatne viac výpadkov tak to vyzerá možno na nie najlepšie nastavenie paraboly? Za dva roky čo bežím na SATe sa mi stalo len raz že obraz vypadával a to vyzeralo vonku ako 5minút do konca sveta.
David Lister (405)|10.6.2010 23:47
Pokud jde o ten Just scan.

Je to takhle. V menu Panasonicu se to jmenuje Převzorkování 16:9. Pokud je převzorkování vypnuté, tak se obraz zobrazí v modu 1:1 (Vypnuté převzorkování=just scan). Pokud je zapnuté, tak se obraz na všech stranách lehce ořeže, aby na okrajích obrazu zmizely věci, které nejsou určené ke sledování - jako je jasně vidět na prvních dvou obrázcích, kde je v horní části obrazu vidět zbytek informační lišty (obraz je záměrně roztažený na celou obrazovku, takhle se ale nikdy nedívám). A pak na posledních dvou obrázcích kde je vidět, že obraz nevyplňuje celou obrazovku, ale u levého okraje je vidět úzký tmavý pruh, který zmizí při zapnutí Přeskenování. (Ponz: tyhle ukázky jsou všechny SD)
HD obraz 4:3 zobrazí Stb vždy s pruhy po stranách - mě to tak vyhovuje, nesnáším jakoukoliv deformaci (Pozn: TV si s tím umí poradit a dokáže udělat Zoom a roztáhnout takový obraz na celou plochu). Na dvou obrázcích HD signálu je vidět že při zapnutí přeskenování se obraz lehce ořeže a na obrazovce tím pádem trochu zvětší. V tomto konkrétním případě není se zobrazením problém, ale včera běžel film 4:3, kde byl nahoře opět vidět kousek té informační lišty.

Takže ke sledování STB je potřeba mít zapnuté přeskenování, protože jinak člověk vidí věci, které by vidět neměl. Problém je ale v TV, protože pokud to přeskenování zapnu, tak ho pak aplikuje na obraz v rozlišení 1080p nebo 1080i, ať už přichází z jakéhokoliv vstupu - takže ořezává i obraz z dalších HDMI nebo komponentu. Na dalším vstupu mám napojený počítač a tam bych samozřejmě potřeboval mít aktivní 1:1.
U Panasonicu mám ale ve výsledku možnost správně zobrazený satelit a ořezaná plocha u HTPC nebo celá plocha HTPC, ale nežádoucí artefakty na kraji obrazu u satelitu.

Doufám, že takhle už je to názorné dostatečně, že to pochopí všichni.

A proto jsem se ptal, jestli by třeba nebyl nějaký STB, který by ten lehký ořez dokázal udělat sám.

Jinak už jedu přes HDMI, obraz mi přijde v pohodě, barevně vyrovnaný, SD je stejně tragické, jako na starém STB, ale s tím toho moc udělat nepůjde. Nemáme úplně ideální signál, na některých transpondérech mám kvalitu jen něco kolem 70%, ale Nova HD i CT naštěstí 100%. Zase tak hluboce tomu nerozumím abych věděl, proč je u některých transpondéru se signálem problém.
Upscaling je dobrý, přijde mi lepší než v TV.
Zatím jsem nezamrzl, ale doba provozu krátká, i spolupráce s kartou zatím bez problémů.
Obr.1.jpg Obr.2.jpg Obr.3-HD.jpg Obr.4-HD.jpg Obr.5-CT24.jpg Obr.6-CT24.jpg
David Lister (405)|11.6.2010 00:18
Ta loga asi líp nesvedu.
Nova SD.jpg Nova HD.jpg
Pedrito (9)|11.6.2010 10:16
No, mám 5301 o facku déle a žádné zamrzání, nutnost restartu apod. se (zatím) nekonalo, samozřejmě jedu s posledním firmwarem ze stránek výrobce. Přepínání kanálů přímým zadáním čísla je vždy pomalejší, protože STB čeká na případné další číslo, to může ty 3s trvat, ale přepnutí o kanál výše nebo níže trvá tak 1 - 1,5s (na HD kanál možná ty 2s). SD bych tragickým nenazval, to, že HD je lepší (ještě aby nebylo), neznamená, že se na SD nedá koukat, je poznat, že některý program (pořad) je prostě lepší, některý horší, ale obecně mě na SD nic zásadního nevadí (není nadměrně neostrý či vybledlý), prostě to, že tam chybí ty detaily je poznat, ale, alespoň u mne, mi to nezpůsobuje stavy nevolnosti a nutkání koukat jen na HD.
S HTPC nemám čestvé zkušenosti, ale obecně se zobrazením na TV jsou problémy, Scan 1:1 je samozřejmě nejlepší, ale nestálo by za to pohrát si s nastavením HDTV v Catalystech? Jestli jsem dobře pochopil, tak je plocha z HTPC ořezaná, tedy chybí část obrazu, pravděpodobně to chce v rámci komunikace DVI-HDMI vnutit graf. kartě jiný režim, než nabízí TV. Pak by bylo možná řešení propojit HTPC s AV receiverem, který nabízí propojení HDMI a úpravy výstupního obrazu.
drto (341)|11.6.2010 13:06
to david lister:
to co si popisoval na tych prvych dvoch obrazkoch robi aj mne na lcd lg3000. ked mam zapnute just scan tak mi je presne vidiet tie biele casti ako si upol na 1. obrazku a ked just scan vypnem a dam na tv natvrdo 16:9 tak to zmizne. a na niektorych programoch tiez ako si pisal, pri just scan mam nikedy obraz orezany po bokoch cca o 1cm(su tam cierne pruhy). preto to mam nastavene na tv na 16:9 pretoze mne tam tie pruhy vadili :) ozaj stb mam satelitu 2000hd
Pedrito (9)|11.6.2010 14:34
Některé transpondéry jsou slabší a nedá se s tím nic dělat, myslím, že je to dáno tím, že např. na pozici 23,5° jsou zaparkované celkem 3 satelity různého stáří a vysílacího výkonu, proto transpondér ze slabší družice nemůže mít takovou kvalitu signálu, zejm. při zhoršených atmosférických podmínkách, 70% je dostatečná hodnota, aby nedocházelo k výpadkům, ale u hlavních programů ze Skylinku je rozptyl 100 % a 70 % možná moc velký (mě se to za dobrého počasí pohybuje tak mezi 98 % a 90 %), samozřejmě mluvím o konvertoru přímo zamířeném, nikoli šilhajícím (tam už je to okolo 75%). Exotické kanály nesleduju (zatím), takže to jen tak na okraj.
David Lister (405)|11.6.2010 16:14
[quote=drto;285369] robi aj mne na lcd lg3000. ked mam zapnute just scan tak mi je presne vidiet tie biele casti ako si upol na 1. obrazku a ked just scan vypnem a dam na tv natvrdo 16:9 tak to zmizne[/quote]

Však jistě, o tom to je. Je jedno jak se ta funkce jmenuje, je to pořád to samé. Můj problém je prostě jen v tom, že v menu TV nemůžu pro jeden HDMI vstup just scan zapnout a pro druhý vypnout. Buď budu mít na všech HDMI just scan vypnutý nebo zapnutý. A ještě jednou napíšu, že tohle není problém stb, ale mojí TV - tedy konkrétně asi všech modelů od Panasonicu :-(
A právě proto, že to v TV nemůžu vyřešit, mě jen napadlo, jestli neexistuje stb, který by tohle dokázal udělat místo té TV.
No a teď jdu na MS ve fotbale v HD - na to se těším a jsem rád, že už nějaký STB mám - vypadá to luxusně!

[quote=Pedrito;285385]ale u hlavních programů ze Skylinku je rozptyl 100 % a 70 % možná moc velký[/quote]
asi máme malou parabolu, nebo se tam prostě všechno pořádně nevešlo, protože z jedné paraboly se do dvou bytů tahá signál ze tří satelitů (ASTRA1, ASTRA 3 a THOR) a ještě vždy po dvou větvích - takže vlastně 3LNBx4výstupy.
David Lister (405)|13.6.2010 22:51
Další moje postřehy. Budu se věnovat hlavně vlastnostem při nahrávání a přehrávání souborů, což je hlavně to, proč si někdo podobný přístroj koupí.
Dopředu přiznávám, že tohle je můj první dvojtuner, takže nevím jak přesně to funguje u konkurence a nemůžu srovnat, co je lepší a co horší. Tak si obrázek udělejte sami.

Nahrávání můžete spustit dvěma způsoby - buď přímo nebo pomocí časovače.
Při přímém nahrávání po stlačení "REC" se záznam spustí na předem určenou dobu (toto lze nastavit v menu - mám zvolené tři hodiny). Délka záznamu se pak ale dá jednoduše změnit - stiskem šipky nahoru nebo dolů si vyvoláte informační lištu nahrávání a pak pomocí levé a pravé šipky měníte nastavenou délku o +-5 minut - jednoduché, šikovné.
Časovač funguje buď přes EPG nebo pomocí položky "Rezervace" v menu. Bohužel chybí přímý přístup pomocí tlačítka dálkového ovladače. Pokud probíhající plánované nahrávání zastavíte manuálně, tak se tento úkol automaticky vymaže ze seznamu nastavených nahrávání. Probíhající načasované nahrávání lze kdykoliv prodloužit nebo zkrátit výše popsaným způsobem.
Současně můžete nahrávat dva programy a třetí sledovat - z omezeného množství transpondérů. Přístroj vám automaticky nabízí jen ty použitelné, ty v tu chvíli nedostupné automaticky přeskakuje (a v soupisu programů jsou označeny menším písmem - ty použitelné jsou zvýrazněné).
Už jsem to psal - přistroj nesdílí kartu, vždy minimálně jeden program nahrává zakódovaně, pokud nahráváte dva programy a díváte se na třetí, tak se nahrají oba dva zakódovaně.
Nahrávaný záznam lze zároveň i přehrávat - stisknutím "PLAY" se začne záznam od začátku přehrávat, po stisku "STOP" se přehrávání zastaví a vrátíte se zpět ke sledování v reálném čase. Po celou dobu nahrávání pokračuje.

Přehrávání: Stiskem "LIST" se přes výběr připojených HDD dostanete do správce souborů. Se soubory můžete provádět základní operace - přesouvat, mazat, vytvářet složky... Kódované nahrávky jsou označeny ikonkou. Přehrávání probíhá běžným způsobem, po ukončení přehrávání nebo jejím zastavení vás to vyhodí na sledování TV kanálů. Logičtější by mi přišel návrat do správce souborů. Do správce se ale dostanete po stisku "LIST" - takže možnost tu je, ale rozhodně to není ideální. Odkódované nahrávky lze normálně přetáčet různou rychlostí. U zakódovaných tato možnost není, jsou možné pouze menší skoky - jejich délka závisí na celkové délce záznamu, běžně se to pohybuje od 20-40sekund.
Přístroj si pamatuje, kde jste skončili při přehrávání u jednotlivých souborů.
Pokud nahráváte dva programy, tak můžete přehrávat pouze odblokované nahrávky. Pokud budete chtít spustit zakódovaný záznam, tak budete vyzváni k ukončení jednoho nahrávání.
Odkódovaní nahrávek jsem už popisoval.
Ve správci souborů se zobrazují i záznamy, které jsou aktuálně nahrávány, ale ze správce je nespustíte. To je možné pouze způsobem, který jsem popsal výše.
Tohle nesouvisí s konkrétním přístrojem, ale možná se ta informace bude někomu hodit: u SD signálu počítejte na jednu hodinu tak 1-3GB (3GB už jsou celkem extrém, běžně to bude míň), u HD signálu tak 2,5-5GB (5GB zabírají sporty - jak MS ve fotbale, tak Formule 1 si těch 5GB vezmou). Určitě se najdou i kanály s vyšším bitratem, ale těch moc nebude. Bál jsem se, že HD si vezme víc, ale takhle se na interní HDD vleze minimálně 50hodin záznamu a běžně to bude mnohem víc.
Záznam má příponu TPO a bez úprav se v PC nedá přehrát. Soubor obsahuje všechny doplňkové informace - titulky, audiostopy...

Výpadky v záznamu: tohle jsem testoval dost poctivě, nejvíce jsou patrné na HD záznamech.
Největší výpadky vznikají ve chvíli, kdy při nahrávání dochází k využívání nebo odebírání přístupu ke kartě - tedy v okamžiku kdy opouštíte nebo se vracíte na nahrávaný program. Pokud z programu přepnete na jiný kódovaný program, tak se karta začne využívat pro ten přepnutý kanál a nahrávka se tak začne nahrávat kódovaně. Při návratu je to přesně naopak. Výpadky mohou vznikat i při přepínání mezi nenahrávanými kanály.
Udělal jsem testovací nahrávku: spustil jsem nahrávání, po 10 sekundách přepnul z nahrávaného programu na jiný a pak co 10 vteřin přepínal na další kanály, nakonec jsem se vrátil na nahrávaný kanál a nahrávku ukončil.
Největší výpadky jsou právě ve chvílích kdy dochází k té změně využívání karty - tam je ten výpadek patrný vždy - krátkodobé zaseknutí obrazu i zvuku. Při přepínání mezi jinými kanály je záznam buď nepostižen nebo dojde ke kostičkování - četnost je asi náhodná.
Stejné výpadky vznikají i při puštění aktuálně nahrávaného záznamu.

PS: dneska jsem přeměřil rychlost startu přístroje a musím říct, že to jsem se původně pořádně spletl (při dalších spuštěních mi bylo jasně, že to bude sakra víc než těch 10 vteřin - kde jsem na to předtím přišel :-) ) - start totiž trvá rovných 30 sekund.
jarino1978 (8045)|14.6.2010 07:24
ono záleží na tom, ako veľmi ťa dané nedostatky obmedzujú. Ja osobne by som tieto chyby nezniesol. Zvlášť nemožnosť interného zdieľania kariet. To je fatálna chyba. Čo sa týka výpadkov v nahrávkach, tak sorry, je to tragické, možno pre bežné sledovanie typu nahrám-zmažem to byť môže, pre archiváciu a spracovanie už nie. Napr. mne pri klasickom nahrávaní REC. sa STB spýta,či má nahrávanie ukončiť po skončení programu ( informácie berie z EPG ), alebo nie. AK zadám áno, nahrávanie sa vypne po skončení programu, ak zadám nie, nahrávanie pokračuje do doby zvolenej v menu, resp. si môžem prepínaním vykrokovať minutáž. Pri časovaní cez EPG len listujem EPG obsahom a enterujem programy na nahrávanie. V menu STB je správca časovača, kde si môžem podrobne editovať jednotlivé položky v časovači ( výber miesta, výber názvu programu, opakovateľnosť, voľbu e-SATA alebo USB a pod. ). Čo pokladám ešte za dôležité je možnosť ukladania komplet nastavenia STB na flash alebo HDD. Čiže uloženie celého systému STB, jeho setting, uloženie časovača a pod. Toto je pre stabilný príjem a využitie STB kľúčové.
David Lister (405)|14.6.2010 11:30
[quote=jarino1978;285665]ono záleží na tom, ako veľmi ťa dané nedostatky obmedzujú. Ja osobne by som tieto chyby nezniesol. Zvlášť nemožnosť interného zdieľania kariet. To je fatálna chyba.[/quote]
A právě v tom to je - každého volba. Prostě si člověk musí přebrat, zda to sdílení nutně potřebuje nebo ne. Jediné co mi na zdejších názorech často vadí je, že sdílení karty je presentováno jako běžná standardní výbava, přitom je to výsada prakticky jediné značky...
Archivovat nic nehodlám - nenapadá mě nic, co by z běžného vysílání za archivaci stálo.

[quote=jarino1978;285665]Napr. mne pri klasickom nahrávaní REC. sa STB spýta,či má nahrávanie ukončiť po skončení programu ( informácie berie z EPG ), alebo nie. AK zadám áno, nahrávanie sa vypne po skončení programu, ak zadám nie, nahrávanie pokračuje do doby zvolenej v menu, resp. si môžem prepínaním vykrokovať minutáž. Pri časovaní cez EPG len listujem EPG obsahom a enterujem programy na nahrávanie.[/quote]
Rozhodně šikovné, k tomu mám jeden dotaz - na DVB-S funguje něco jako VPS (a vysílají ho všechny stanice?) nebo si pak ve správci musíš všechny nastavené předvolby prodloužit, abys měl jistotu, že to budeš mít celé?

[quote=jarino1978;285665]Čo pokladám ešte za dôležité je možnosť ukladania komplet nastavenia STB na flash alebo HDD. Čiže uloženie celého systému STB, jeho setting, uloženie časovača a pod.[/quote]
Nezkoušel jsem kolik toho ukládá, ale možnost zálohy tam je.

Mě by třeba zajímalo, jestli opravdu všechny ostatní přístroje nesdílející kartu jsou prosté výpadků. Zda nedochází k výpadkům v záznamu ani při změně využívání karty apod. Po té velké kritice, to vypadá, že to asi ostatní nedělají, ale to jen spekuluji.

Jarino - asi ani Vantage nenabízí overscan přímo v STB, že? Kdyby tohle uměl, tak to bych si ho běžel koupit hned, protože to přepínání v menu televize mě otravuje mnohem víc, než cokoliv jiného...
jarino1978 (8045)|14.6.2010 12:24
[quote=David Lister;285687]A právě v tom to je - každého volba. Prostě si člověk musí přebrat, zda to sdílení nutně potřebuje nebo ne. Jediné co mi na zdejších názorech často vadí je, že sdílení karty je presentováno jako běžná standardní výbava, přitom je to výsada prakticky jediné značky...
Archivovat nic nehodlám - nenapadá mě nic, co by z běžného vysílání za archivaci stálo.[/quote]
- pokiaľ STB neumožňuje interné zdieľanie, tak je výsada 2 tunera v hrobe, obdobne to platí aj pri 1 tunery. Oberá to o komfort a stabilitu. Neviem si predstaviť nahrávať z DVB-S2 Tp Skylinku a následné prehrávanie.

[quote=David Lister;285687]
Rozhodně šikovné, k tomu mám jeden dotaz - na DVB-S funguje něco jako VPS (a vysílají ho všechny stanice?) nebo si pak ve správci musíš všechny nastavené předvolby prodloužit, abys měl jistotu, že to budeš mít celé? [/quote]
- u nás nie
- u mňa veľká výhoda pri nahrávaní hlavne HBO HD, alebo väčšiny tématických programov ( ESP HD, HISTORY HD a pod. )

[quote=David Lister;285687]
Jarino - asi ani Vantage nenabízí overscan přímo v STB, že? Kdyby tohle uměl, tak to bych si ho běžel koupit hned, protože to přepínání v menu televize mě otravuje mnohem víc, než cokoliv jiného...[/quote]
- už som písal, že je to problém tvojej TV.
- alebo nechaj STB na AUTO a upscaling nechaj na TV a tým pádom by nemala mať problém s overscanom.
geronimoh (2327)|14.6.2010 12:38
To David Lister:
Máš pravdu, je to každého volba a pokud jsi se svým sat.přijímačem spokojený, tak není co řešit. Za archivaci určitě něco stojí. Já jsem si třeba nahrál spoustu pořadů z History HD, HBO HD, MelodyZen.tv atd. dokud mi jely na kartě Skylink. Ale i programy ze základní nabídky nabízí pořady, které stojí za archivaci, spíš jsem omezen volným diskovým prostorem. Dnes se dá téměř vše stáhnout z NETu, ale za rok to nemusí být pravda (viz.ACTA).
Co se týká nahrávání za použití časovače, tak Vantage HD8000S to má vyřešeno na jedničku. Buď můžu časovač nastavit klasicky zadáním doby startu a ukončení záznamu a předvolby a nebo snáz - přímo z EPG (které je mimochodem o třídu lepší než na mém druhém STB Golden Interstar GI-S890). Listuji v EPG, kde mám i informace o obsahu pořadů a pokud chci některý pořad zaznamenat, stisknu jedno tlačítko na D.O., vyskočí mi na obrazovku tabulka s údaji a volbami pro konkrétní záznam, včetně názvu pořadu. Nemusím nic doplňovat, nebo můžu tyto údaje měnit. Většinou jen najedu na celkovou dobu trvání záznamu a jednoduše zmáčknutím šipky na D.O. přidám pár minut, o které se záznam prodlouží. Vše funguje jen podle času, bez VPS.
Vantage HD8000S jsem si vybral proto, že umí záznam dvou HD/SD programů současně v odkódované podobě + sdílení karty a taky pro možnost propojení s PC pomocí USB kabelu a možností přenosu souborů oběma směry bez omezení (kromě volného místa na HDD).
Cose týká overscanu - já mám také na jiný HDMI vstup připojený PC s nastavením "přesné skenování" a na HDMI vstup pro Vantage mám nastaveno "16:9", neboť můj televizor umožňuje nastavit pro každý vstup odlišné nastavení (poměr stran, nastavení obrazu apod.). Na Vantage HD8000S mám nastaven poměr stran 16:9 (Letter Box) a i když jsem na TV přepnul na "přesné skenování", neobjevil jsem žádné pruhy a pod.
David Lister (405)|14.6.2010 12:43
[quote=jarino1978;285691]- už som písal, že je to problém tvojej TV. [/quote]
Nic proti, ale nenapsal :-) - rozhodně ne tady. Ale jinak to je pravda a samozřejmě jsem to tady uvedl.

[quote=jarino1978;285691]- alebo nechaj STB na AUTO a upscaling nechaj na TV a tým pádom by nemala mať problém s overscanom.[/quote]
Jednak možnost auto v nastavení výstupu není - volíš manuálně 576p, 720p nebo 1080i.
Za druhé i kdyby tam auto bylo- když se člověk aspoň trochu zamyslí nad chování mojí TV (které jsem dost zevrubně popsal), tak musí být hned jasné, že ani to by nepomohlo. Tohle Panasonic prostě posral... :-(

[quote=geronimoh;285692]Na Vantage HD8000S mám nastaven poměr stran 16:9 (Letter Box) a i když jsem na TV přepnul na "přesné skenování", neobjevil jsem žádné pruhy a pod.[/quote]
Tohle zní zajímavě, protože po zapnutí just scan by tam pruhy být vidět měly, to by mohlo znamenat, že ten ořez už udělá STB...

[quote=geronimoh;285692]Listuji v EPG, kde mám i informace o obsahu pořadů a pokud chci některý pořad zaznamenat, stisknu jedno tlačítko na D.O., vyskočí mi na obrazovku tabulka s údaji a volbami pro konkrétní záznam, včetně názvu pořadu. Nemusím nic doplňovat, nebo můžu tyto údaje měnit. Většinou jen najedu na celkovou dobu trvání záznamu a jednoduše zmáčknutím šipky na D.O. přidám pár minut, o které se záznam prodlouží. Vše funguje jen podle času, bez VPS.[/quote]
Tak nějak hodně podobně to funguje i u tohoto přijímače, jen po stisknutí tlačítka rezervace nevyskočí tabulka přes EPG, ale přepne se to do seznamu nahrávání, tam to buď potvrdím a vrátím se jedním tlačítkem zpět na EPG nebo poupravím a vrátím se až potom.
geronimoh (2327)|14.6.2010 13:04
[quote=David Lister;285693]
Tohle zní zajímavě, protože po zapnutí just scan by tam pruhy být vidět měly, to by mohlo znamenat, že ten ořez už udělá STB...
[/quote]

Možná, nevím. Ještě jsem zkoušel DVD rekordér připojený také přes HDMI. Televizor na tomto HDMI neumožňuje "přesné skenování", ale i při nastavení "přirozený" se už objeví např. spodní pruh z VHS záznamu, což je při ostatních nastaveních už ořezáno televizorem.
David Lister (405)|14.6.2010 17:25
Pokud tam opravdu po bocích nevidíš žádné pruhy ani v režimu just scan, tak by to mohl dělat STB nebo taky TV podle nastaveného režimu poměru stran. Pokud by to STB uměl, tak by to třeba pro mě byla důležitá vlastnost a proto bych si Vantage i koupil.
Jen se mi nelíbí cena s HDD, která absolutně neodpovídá ceně toho disku - u 500Gb verze to ještě jde, ale 1TB je úplně mimo - i když přičtu nejdražší větrák, který se dá v té velikosti sehnat. Budu muset popátrat, jestli tam někdo nezkoušel dát nějaký jiných disk než Seagate - leží mi doma jeden WD 1,5TB pro mediacentra.
Pokud můžu ještě jeden dotaz - můžeš si pustit aktuálně nahrávaný záznam - to se může často hodit, např když si něco načasuješ a pak přijdeš domů dřív...
geronimoh (2327)|14.6.2010 18:19
Aktuálně nahrávaný záznam si pustit můžu. Cena Vantage HD8000S je vyšší, ale už klesla, já ho loni na podzim kupoval ještě za znatelně vyšší cenu. HDD disky bývají obvykle předražené v DVD rekordérech a sat.přijímačích, ale nevím, kolik stojí tento konkrétní HDD. HDD WD by snad neměl být problém - zkus zapátrat na http://vantagefunclub.cz/ , někde tam je i vlákno týkající se kompatibilních HDD disků.
Co se týká overscanu, tak mám nový poznatek. Zkoušel jsem různé předvolby a až u stanice "Óčko" jsem měl nahoře pruh a to jen u některých videoklipů, u většiny ne, proto jsem na to předtím nepřišel a pak jsem projel celou ASTRU 1 a tam jsem objevil nahoře pruh jen u jednoho programu - ARTE. U jiných programů jsem si ničeho nevšiml. U programů vysílajících v poměru stran 4:3 je možnost na STB nastavit takzvaný "smíšený" poměr stran - něco jako 14:9, ale u programů vysílajících 16:9 nevím, co by pomohlo. Potřeboval by jsi odpověď od někoho, kdo má Vantage HD8000S a PDP Panasonic.
jarino1978 (8045)|14.6.2010 20:17
na TV v režime just scan budú pruhy u niektorých programoch, pokiaľ niekto sleduje digi tv, tak tam je to asi u všetkých. je to problém broadcastera, napr. aj skylink s tým mal problém ( joj, stv ). u HD by tento problém nemal byť.