Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Amatérska/poloprofesionálna kamera na záznam podujatí

Tilk (295)|3.6.2010 14:54
Hľadám nejakú amatérsku/poloprofesionálnu kameru s dobrým pomerom cena/výkon na záznam prednášok/diskusií/stretnutí a podobných aktivít. Záznam bude prevažne publikovaný na YouTube vrámci samostatného kanálu + archivácia raw materiálu, prípadne ojedine distribúcia na DVD. Záznam bude väčšinou v interiéroch s umelým osvetlením. Nemám jasnú predstavu o cene, ale kamera by mala mať dostatočnú kapacitu minimálne na 4-5 hodín záznamu v adekvátnej kvalite. Už je to dlhšie, čo sa o video aktívne nezaujímam, preto si radšej nechám poradiť. Ešte ma napadá, že vzhľadom na použitie prevažne na internete by kamera mala disponovať progresívnym záznamom aspoň v rozlíšení 1280x720 (skutočnom, nie nejakom dopočítanom).

Čo napr. táto?:
http://www.alza.sk/sony-hdr-xr350veb-160gb-hdd-d169375.htm

EDIT: ešte ma napadlo, že by mala mať možnosť pripojenia externého mikrofónu, ale to majú asi všetky...
appalacio (201)|3.6.2010 16:33
Dovolím si napsat, že asi bude v podstatě jedno co pořídíš v cenový relaci kolem 20-30tis.. hlavně zvuk a světla, to bude důležitější něž konkrétní typ kamery.

- u zvuku doporučím např. Zoom H4
Tilk (295)|3.6.2010 16:51
Zoom H4 - myslíš to tak, že zvuk nahrám na tento záznamník a spojím to až pri editácii? Pôvodne som myslel, že zvuk pripojím rovno do kamery. Ale vlastne i takto by to mohlo byť.
appalacio (201)|3.6.2010 17:26
jj.. obrovská výhoda je, že zvuk je nezávislý na záznamu z kamery a spojit se to dá velmi dobře... nehledě, že zvuk z kamery není nic moc. Samozřejmě můžeš spojit mikrofon s kamerou, ale jsou to komplikace navíc (dráty, omezení pohybu) atd.

Další důležitou věcí je pořádné osvětlení. Pokud budeš točit na jednom místě, tak třeba nějaké menší halogeny, plus něco k tomu na rozptyl světla.

Když budeš mít velmi dobrý zvuk a dobré osvětlení scény, pak to zvládne každá kamera do 20-30tis.

A samozřejmě, aby to nebylo nudné, bylo by dobré mít min. dvě kamery. NA diskutéry, něco na publikum, prostě na prostřihy.

a nezapomeň na stativ atd.. ono to vybavení okolo bude možná stát víc než jedna amatérská kamera, ale vyplatí se do toho příslušenství zainvestovat.


Zkoušel jsem nahrávat nějaké besedy či přednášky, natáčel jsem přes místnost cca 10m, přes lidi a napolo zataženými roletami..... výsledek byl takový, že jako na kouknutí jo, ale na další distribuci spíš ne.

Chyběl mi kvalitní zvuk (mám na kameře HV20 externí mikrofon RODE, přesto nahrávání zvuku přes lidi atd. není vhodný-> moc velký rachot (kašlání, skřípání se židlemi, dveře atd.). Jakmile jsem chtěl pootočit kameru nebo zabrat něco jiného, směrový mikrofon šel s kamerou a byl znát pokles úrovně zvuku.

Dále zkušenost se světlem. Většinou se přednášky dělají v pološeru, promítá se, či v podvečer, takže ti bude to světlo chybět. Obraz bude vyblitej s každou kamerou do 250tis .-)). Chce to něco malého, výkonného, decentního. Pokud možno alespoň dva zdroje světla plus nějakou rozptylku.. není nic hezkého, když ti diskutéři mhouří očima, protože nic nevidí .-)))

No a bonus navíc by byla druhá kamera... opět není nic nudnějšího, když máš pořád ten samej záběr a s jednou kamerou se bojíš cokoliv dělat, aby jsi měl alespoň něco
appalacio (201)|3.6.2010 17:37
no a ještě, otázka nejhlavnější... cena.. kolik si představuješ investici? jestli má cenu něco vymýšlet nebo prostě nouzovka
Tilk (295)|3.6.2010 18:15
Vďaka za podnetné typy. Asi sa skutočne zameriam viac na tie veci okolo. Predbežne, povedzme do 800€ aj so statívom a mikrofónom pre diskutujúcich. Svetlá, druhú kameru a prípadne druhý prenosný mikrofón pre pýtajúcich sa zatiaľ riešiť nebudem, ale budem to mať v hlave ako bonus. Hlavne tú druhú kameru, samému mi došlo, že s jednou bude ten záznam dosť nudný. Na teraz ale aspoň niečo, tých pár otázok z publika môžem keď tak zobrať nejakým dobrým foťákom alebo si ešte jednu kameru požičiam.

Ako som povedal, v cene jasno nemám, povedzme teda 800€ so všetkým (mikrofón, statív), keďže aj tak viem, že sa to väčšinou prešvihne. Kde sa tieto veci na Slovensku kupujú? V alze som veľa statívov nevidel, a už vôbec nie externých mikrofónov. Ten, čo si navrhol ty je dobrý, ale za 300€ mi to nestojí, to postačí aj nejaký obyčajný a asi by som ho radšej pripojil ku kamere kvôli synchronizovaniu zvuku s obrazom.
appalacio (201)|3.6.2010 18:33
zvuk: tak se podívej na Zoom H2 nebo na trhu bude za chvíli Zoom H1 .. cena jde dolů.. a ta kvalita ti bude stačit

světla: můžeš řešit čímkoliv co seženeš u baráku .-), hlavně aby jsi to měl kde připojit.. nějkaý halogen seženeš, nějaký stojánek taky... nemusí to být nic velkého... stojí to pár korun

ohledně kamery, HDV, na kartu, značka Sony, Canon, Panasonic. Pokud se podíváš do cenové relace, tak aby jsi se vešel, tak tam budeš mít tak 2-3 druhy a tam si už vybereš.. ohledně kvality to je skoro stejný, spíš se soustřeď na to co ti sedne víc do ruky. Konkrétní kameru nepíšu, protože diskuzí na tohle téma je tu dost a dost.

českých shopů jde spousty a dodávají i na Slovensko. Pokud to máš blízko přes hranice, doporučuji zajet třeba do Brna viz. videokamery.cz

P.S. ten nezávislý zvuk na kameře nepodceňuj.. je to sice určitá investice, ale určitě nebudeš litovat, nehledě, že ten Zoom ať h4 či h2 lze připojit i ke kameře jako ext. mikrofon.... pro tvoje nároky bude stačit h2 a ten je skoro za polovic, pokud počkáš do podzimu, i ten zoom h1 bude zajímavej a bude pod 3tis. což je cena normálního ext. mikrofonu
Pytkin (7947)|4.6.2010 15:24
ja by som odporucil ZOOM H2 ..
impaler_bxl (197)|10.6.2010 15:25
Měl bych dotaz na Zoom H2, právě jsem si ho koupil i díky vašim doporučením. Jsem oborem zvuk zcela nepolíben, možná je to správně a normální, ale:

úroveň hlasitosti výsledného souboru mnohem nižší, než se zdá z indikace na přístroji a než se zdá z monitorovacích sluchátek, to je správně? Četl jsem už dost z netu, pár lidí, ale ne moc, si na to taky postěžovalo, jiní zase automaticky zvyšovali hlasitost v Audacity a podobně. Umím to taky, výsledek je pro mě myslím zhruba takový, jako bych čekal, ale zarazilo mě to nepohodlí práce. Je to schválně kvůli tomu, aby nevznikly nežádoucí šumy a ruchy? Nebo je to dáno technologií nebo čím?

Tím pádem i testovací provoz surround na 2 kanály, který má být ideální na rozhovor dvou osob, sice proběhl, ale je opravdu znát i malý rozdíl vzdálenosti mluvčích od přístroje - od sebe jsme byli tak dva metry, přístroj na stole trochu blíž ke mně. Nahrávku to udělalo, ale připadá mi to tak jako na hraně, co kdyby ty podmínky byly horší než hovor v kanclu přímo u přístroje?

Vzhledem k funkčnosti monitoru do sluchátek je to asi v pořádku a ne vada, ale jsem z toho trochu jelen. Nahrávám samozřejmě do výchozího wavu 44.1/16, gain na medium 100 dle rad zkušenějších z webu, vestavěné mikrofony.
impaler_bxl (197)|10.6.2010 15:33
No a když už se ptám - nabídl jsem kamarádce videozáznam svatebního obřadu, i když vím, že je to nebezpečné, těžké atd. Neměla by jinak nikoho, ani je to nenapadlo, takže destrukce očekávání se snad konat nebude, ale rád bych si to zkusil a případně dodal něco, co je potěší.

Tedy jsem si pořídil H2 a teď medituju zatím bez znalosti lokace, kam ho umístit. Vzhledem k uvedenému prvnímu souboru pokusů si nejsem jistý, kam s ním tak, abych měl řeč oddávajícího a nejlépe také obě "ano". Ta jsou asi druhotná, kdybych si musel vybrat buď to, nebo to druhé. Doufal jsem, že H2 zvládne jakž takž obojí. Patrně tedy na stativ někam blízko, pokud nebude vyloženě stůl nebo pultík?

Nebo je lepší mikrofon do klopy ženicha? Chytí i ostatní dvě důležité osoby? Nebo do klopy oddávajícího vlastně?

A dále - jak moc je důležité vědět předem, zdali bude zvuk jen naholo, nebo i přes mikrofon a repráky? Předpokládám, že to nebude jen tak a že je pro každou situaci třeba zvolit trochu jiné nastavení a případně umístění. Mikrofon by jistě pak měl jen oddávající...nemám moc šanci zjistit něco předem.

Prosím bez komentáře k tomu, že jako amatér bych to neměl dělat. To vím. :)
Tilk (295)|1.1.2012 14:50
Ahoj,

medzičasom som sa znovu vrátil k výberu tej kamery. Stále sme nič nekúpili ale pozrel som si ponuku a vybral som toto, môžete sa na to pls. pozrieť?

http://www.alza.sk/samsung-hmx-q10t-d229473.htm (198,76)
http://www.alza.sk/3-cestny-stativ-hama-star-75-d94787.htm#foto (11,04)
http://www.techhouse.sk/studiova-technika/zaznamove-zariadenia/zoom-h1 (94.00)
http://www.techhouse.sk/studiova-technika/zaznamove-zariadenia/zoom-aph-1 (21.00)

Spolu: € 324.80 (s jednou kamerou)

Mám trochu obavy z tej kamery. Bol som ju pozrieť už v dvoch obchodoch a predavači ju chválili, vraj ak nepotrebujem viac pamäte alebo ext. mikrofón, tak nemám dôvod kupovať lepšiu, lebo optiku má dobrú. Len tá cena je trochu podozrivá... Čo si myslíte?
javelino (45)|1.1.2012 21:08
Amatérska/poloprofesionálna kamera = Canon G10

http://digitalni-kamery.heureka.cz/canon-hf-g10/
jarino1978 (8045)|1.1.2012 21:17
Samsung robí dobré TV, ale nie kamery. Ak kameru, tak Canon, Panasonic, možno Sony. Ale nie preboha Samsung.

No a ten názov threadu... Si žartoval, nie ?
Tilk (295)|2.1.2012 17:01
Dík za odpoveď. No v cene medzi tým Canonom a Samsungom, čo som dal ja, je poriadny rozdiel. Mohol by si mi ale prosím ťa povedať, v čom je lepší resp. na aké parametre sa mám pri čítaní recenzií zamerať? Napr. zvuk budem brať tým diktafónom, ktorý bude na stole pred diskutujúcimi (resp. prednášajúcim), zboku bude kamera na statíve, tzn. kvalitný mikrofón kamery, zoom ani stabilizátor netreba. V miestnosti sú zapnuté halogénky, svetla je teda tiež dosť. Skôr by bolo možno dobre kúpiť 2 kamery a 2 statívy, aby som bral jednou diskutujúcich z diaľky a jednou tváre a potom diskutujúcich v publiku, keď sa budú niečo pýtať. Takto si to predstavujem nejako. Ale ešte nikdy som to nerobil, doteraz sme iba fotili a chceme to začať nahrávať, aby sa to dalo hodiť na YouTube atď. Takže som prišiel sem po rady, možno k tomu pristupujem blbo...
Fricoolinek2 (675)|3.1.2012 10:15
Já bych šel do Canonu HF M46/406/41. Za tu cenu (cca 10 000Kč) je to kamera s vynikajícím low-light.
Tilk (295)|6.1.2012 21:22
[quote=Fricoolinek2;388408]Já bych šel do Canonu HF M46/406/41. Za tu cenu (cca 10 000Kč) je to kamera s vynikajícím low-light.[/quote]

Vďaka za typ, ale už aj tá cena je trochu nad môj rozpočet. Ale uvedomujem si, že v cene do 300 EUR asi budú všetky kamery dosť podobné.

Viacerí tu na fóre odporúčajú SONY CX115, len nikde neviem nájsť, či podporuje aj progresívny záznam. Ak budem nahrávať interlaced tak to bude potrebné vždy v PC prehnať nejakým filtrom (cieľ je distribúcia cez YouTube) a teda kvalita pôjde dole. Mám si kvôli tomu robiť starosti a hľadať za každú cenu niečo s progresívnym (aspoň 720p, ako ten Samsung) záznamom, alebo to nie je pri takých rozlíšeniach až taký problém? Aký je zvyčajný postup? Ako napr. nahrávate vy?
http://talkive.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=55860&option=com_virtuemart&Itemid=1
jarino1978 (8045)|6.1.2012 22:27
za tie prachy radšej tú Sony.