Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejlepsi format pro export DV videa

lemonydes (3)|1.6.2010 21:51
Ahoj Vsem,

Tchan si koupil novou hracku a ja jsem tak trosku podedil jeho starou kameru Panasonic NV-GS500. Ac to chvili trvalo tak jsem se s kamerou popral, naucil se stahnout video do pocitace. Pochopil jsem proc se mi Wide video deformuje na 4:3 a jak ho prinutit aby bylo zas 16:9... Naucil se pracovat s nejakym video strihacim programem a sestrihal svuj prvni film.

Predtim nez smazu vsechna RAW data bych rad se poradil do jakeho formatu takove video exportovat? Tak aby mi na disku zustal nejaky primereny video soubor s co nejvic zachovanymi daty pouzitelny jak po prehravani v PC tak pozdeji pro vypaleni pripadne dalsi kompresi na web...

Predem diky za rady.
vivid.sk (11472)|1.6.2010 21:55
Do ziadneho.
11GB/hodina v dnesnej dobe lacnych diskov nie je az taka vela na to, aby si to mrsil nejakou kompresiou do MPEG2. Naviac pri NV-GS500, co bola velmi slusna amaterska kamerka.
lemonydes (3)|1.6.2010 22:19
Takze pokud to chapu dobre, to co jsem sestrihal mam ulozit zase do DV avi, a nechat si na disku, jo?

To abych rozbal prasatko a dosel si zitra pro novy hardisk.
vivid.sk (11472)|1.6.2010 22:37
a nechat si na disku, jo?
Presnejsie - na dvoch diskoch (jeden je backup), alebo na disku a paske.
Na 1.5 TB HDD za ti zmesti viac ako 5 dni (120hodin) zaznamu, pekne nie?

Co je este krajsie, dnes stoji takyto disk smiesnych <100e, oproti paskam ma vyhodu lepsej skladovatelnosti, vyssiu rychlost, rychlu kontrolu integrity. Len treba mysliet na ten backup ....
lemonydes (3)|1.6.2010 23:39
Hehe, mym konickem je foceni a za 4 roky intenzivniho foceni mi stacil 120GB disk na zalohu a to tam mam jeste misto ;-)))

Jenom tak teoreticky, kdybych nahodou nechtel archivovat primo v DV formatu, ktery kompresni format by byl tim nejvhodnejsim ;-)
vivid.sk (11472)|1.6.2010 23:59
Pri vsetkych ostatnych prichadza k rekompresii. Takze sa z principu nehodia na archivaciu.

Pokial hladas ale v dnesnej dobe efektivny kodek na ulozenie suroveho videa, tak jednoznacne H264 AVC. V pripade, ze hladas nieco osvedcene vhodne aj na dalsiu publikaciu (rodina, znami, atd), tak potom MPEG2 (DVD-Video).
ai (2993)|2.6.2010 04:28
Pozor prehravace (hardiskove, nebo s optickymi mechanikami) neprehraji DV avi, to si prehrajes jen na PC, ja bych navrhoval udelat DVD s dobrym mpeg2 enkoderem. Original je prokladane video, tak udelej kvalitni Mpeg2 prokladany, proste se to takto dela desetileti, tak bych u toho zustal.
BEPE (539)|2.6.2010 09:46
Říkáš, že fotografuješ. Nevím jestli klasiku na kinofilm nebo elektronicky, ale to je nakonec jedno. Uvažuj obdobně jako u foto. Negativy taky nespálíš a vystačíš si jenom s fotkami v krabici. O RAW to platí obdobně - nepřevedeš RAW na nejnižší možné JPG a to RAW vymažeš. U videa uvažuj obdobně. Sestříhané video ulož v nativním formátu na nějaké vhodné medium (pásek, dublovaný HDD) a pro distribuci potom následně konvertuj do nějakého distribučního formátu - DVD, BD, xVid a pod. Originál vždy můžeš použít pro vytvoření distribučních kopií, když se předchozí kopie nějakým způsobem zničí. Vlastně jako u fotek, když máš negativ můžeš naflákat těch fotek kolik chceš :-)