Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: „TEN“ televizor nebo „TA“ televize?

Jiří Piškula (30)|14.5.2010 12:24
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme do naší Víkendové diskuze s tématem:

„TEN“ televizor nebo „TA“ televize?

Dnešní diskuse se trochu vymyká dřívějším tématům, přesto pevně věříme, že i Vy přidáte svoji trošku do mlýna. Český jazyk je pestrý a bohatý – lze jím vyjádřit mnohé detaily, které by se v jiných řečech formulovaly obtížně.


Říkáte jí „TA“ televize nebo jemu „TEN“ televizor?

Nebo je to prostě „TA“ bedna či telka?

Je pro vás technickou pomůckou, kusem nábytku nebo něčím jiným?


Napište nám svůj názor, zapojte se s ostatními do diskuze!
Zapojit se mohou i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Ivo Mašek (10205)|14.5.2010 12:37
Říkám jí TA televize :-D, i když spisovně je to TEN televizor. Je pro mě víc, než "kus nábytku", ale ne "technická pomůcka". Já na televizi koukám minimálně, to už musí být něco. Většinou sleduji dokumentární filmy (válka studená, i horká) a občas nějaký film, který ovšem musí stát za to (takže je z toho jasné, že česko - slovenská vysílací produkce mě zrovna nijak neoslovuje)
Byly časy (a ne zrovna dávné), kdy jsem se televizi věnoval více, a to tím, že jsem si bastlil anteny k dálkovému příjmu, který jsem také provozoval (ovšem nejvíce se to týkalo radia - maximum, co jsem chytil, bylo radio Quito / Ekvádor v českém jazyce !! pro československé menšiny v Jižní Americe). Kdysi, za časů lampových TV jsem si také TV opravoval a všelijak se v nich "hrabal". To už dneska není dost dobře možné
NHKG (99)|14.5.2010 14:01
Pro mě TA televize a neznám nikoho, kdo by říkal TEN televizor. Osobně už ale funkční televizi ani TV tuner nevlastním. V televizi se dívám pouze na sportovní přenosy u kamarádů nebo rodičů, protože nesnáším dabing!
tesla15 (505)|14.5.2010 18:26
Ten televizor, to vysílání, ta manželka.
Neregistrovaný (0)|14.5.2010 21:49
Říkám jí ta sviňě, co brzy potáhne z baráku.
arkij (540)|14.5.2010 23:19
Přístroj : ten televizor
Instituce : ta televize (Česká, Nova, Prima ...)

Alespoň tak to vnímám já, i když stejně říkám tomu televizoru ta televize a žádné další "důvěrosti nepoužívám", beru ho jako jeden z přístrojů v domácnosti, jako ledničku, pračku, zesilovač, bedny apod. Ani špatná ani dobrá, jen je ji třeba umět používat tak, aby člověka neovládla, stejně jako řadu jiných věcí, co člověka obklopují.
Pitomec (10211)|15.5.2010 11:04
TEN televizní přijímač
BOBA (590)|15.5.2010 12:57
TO zobrazovadlo.
mirekv (7169)|19.5.2010 09:45
Koukám na televizi, tedy na programy. televizor je prostředník, když je vypnutý, tak na něj nekoukám :D
m_s (0)|20.5.2010 11:07
1. Byly časy, kdy existoval jen jediný dosažitelný program, pak se upravovalo pro druhý a v případě mého umístění i revanšistické a imperialistické ARD, ZDF, BR...
2. TA televize je spíše všeobecné označení vysílání jako takového, viz příklad: "Co dnes dávají v (té) televizi? Poté následuje pohled do programové nabídky...
3. TEN televizor je přímo označení samotného přijímače.