Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyplatí se extra mikrofon?

Deee-aN (190)|9.5.2010 09:54
Zdravím!

Pořídil jsem si Canon HV40 a konečně se dostal k jeho vyzkoušení. Obraz bezva a když se zlepší ten komponent, co to drží v ruce, bude to paráda. :)
Jen jsem si všiml jednoho detailu. Byli jsme v zoo a já točil mj. dcerku. Okolní zvuk v pohodě - ptáci zpívají, listí šumí - až jsme žasli, jak pěkně to hraje. Horší už to bylo s kvalitou záznamu žvatlání malé. Jak byla dál než dva metry, nebylo jí na záznamu téměř rozumět (v reálu ano).
Netrápí mě to zas až tolik, většinou mi plky na videích známých spíš vadí, ale radši bych měl možnost volby.
I popatřil jsem na nabídku stereomikrofonů pro tuhle kameru a ouha!:eek: http://www.fotoskoda.cz/eObchod/p4032101-cz-canon-dm50-stereo-mikrofon - to je skutečně moc. Je ještě možnost http://viewitem.eim.ebay.cz/Canon_Directional_Stereo_Mic_DM_50_for_Camcorders_NEW/280416203094/item, ale s nákupem tam nemám zkušenosti. To samé platí pro: http://viewitem.eim.ebay.cz/RODE_SVM_Stereo_Video_Camera_Mic_Microphone/160429808392/item .
Máte tu někdo nápad na nějakou (levnější) alternativu? A hlavně: jsou tyhle mikrofony o tolik lepší než vestavěný, aby to opodstatnilo jeho koupi?

Jo a (z jiného soudku) - co si myslíte o tomhle: http://www.fotoskoda.cz/eObchod/p1091589-cz-avacom-canon-nb2l24-74v-2400mah?

Předem díky za reakce!:)
Musko (149)|9.5.2010 10:48
Ahoj,

ja uz dlhsie vlastnim HV30. Az teraz pred mesiacom som si dokupil externy mikrofon Sennheiser MKE400. Rozmyslal som aj nad RODE Videomic, ale pre Sennheiser som sa rozhodol pre vahu a velkost, aj ked cena hra pre RODE. No a teraz k tomu podstatnemu. Ten rozdiel vo zvuku je uzasny. Oplati sa ...

K tej baterke. Takisto ju mam, je dobra, ale vadi mi jej velkost. Rozmyslam radsej nad kupou dalsej baterky, ale hlavne velkostne ako je original. Inac OK.
Deee-aN (190)|9.5.2010 11:26
Chjo, to jsou ceny....:(

Zeptám se hloupě: jsou oba stereo? Videomic to tam napsané nemá, ale Stereovideomic ano...

BTW, díky!
Pave1 (4279)|9.5.2010 11:36
Stereo mic jsou celkem zbytečné. Na kontaktní zvuk - nejčastěji řeč - stačí mono, je pak i kvalitnější. Ruchy nebývají tak výrazné, aby to byla zásadní věc.

Stereo dojem dodá podkresová hudba.

Taky doporučím MKE400, kvůli velkému rozdílu v komfortu, dík velmi malé váze i velikosti, při velmi dobrých parametrech. Kvalitní zvuk něco stojí, ošidit se to totiž nedá (kupovat levné mikrofony je zcela k ničemu, osobní zkušenost).
Musko (149)|9.5.2010 11:40
Ja som ten Sennheiser kupil za 150€. Ten RODE je za cca 95€.
Obidva su mono.
Stereo je az ten RODE Stereovideomic.

Streo nieje potrebne. Uplne postacuje to mono. Zvuk je z toho vyborny.

P.S.: velmi dobre to zhodnotil Pave1. Tiez som toho precital kopec a preto som sa rozhodol ako som sa rozhodol.
Deee-aN (190)|9.5.2010 11:50
Díky moc!

Popřemýšlím...;)
Musko (149)|9.5.2010 11:54
Pochval sa potom rozhodnutim ...
A podel skusenostami ...
:BB:
ferrda (162)|9.5.2010 12:58
MKE 400 v kombinácii s HV40 používam už cca rok. Je to dobrá voľba. Je však treba podotknúť, že MKE 400 je dosť citlivý, a pri používaní priamo v botke na kamere bolo silno počuť ruchy z kamery. Bolo počuť motorček mechaniky, aj nejaké servo zoomu. Vyrobil som si teda takú lištu, pomocou ktorej som mic presunul viac dopredu, a zvuk je čistý.
Tu najdeš foto aj tej lišty: http://kosecavideo.wbl.sk/Videotechnika.html
Pave1 (4279)|9.5.2010 13:19
ferrda -tohle podepisuju, podle hlučnosti kamery chce mic dát trochu výš a bokem, mírně dopředu (15cm diagonálně od místa botky).

Vzhledem k (ne)váze mikrofonu MKE400 lze ale takovou lištu udělat i z většího "brčka", u větších mikrofonů lze použít držák rode s pružným uchycením - http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,1576 (doporučuju vyměnit gumičky za opředené, koupíte v každé galanterii).

Je dobré myslet na "odhlučnění držáku", aby se nepřenášely ruchy kamery, tedy držák vybavit nějakou pružnou částí, která zabrání přenosu nežádoucích ruchů. Chce to trochu šikovnosti, ale výsledky jsou pak skvělé.
Musko (149)|9.5.2010 13:30
ferrda, Pave1

No ja ho mam zatial uchyteny iba v "boticke", ale planujem si tiez nieco take "zbastlit"
P4192694.JPG
Pitomec (10211)|9.5.2010 13:32
Já občas používám PANASONIC VW-VMS2E a nemůžu si stěžovat (on byl jako příslušenství k jedné kameře a pak mně zůstal) - je to sice taková spíš hračkárna, ale to jsou defacto v ceně do 10t.Kč mikrofony všechny 8-)
ferrda (162)|9.5.2010 13:39
TO MUSKO
"No ja ho mam zatial uchyteny iba v "boticke", ale planujem si tiez nieco take "zbastlit""

Silno doporučujem. Poviem Ti, ja som zostal zhrozený keď som ho skúšal v botičke priamo na kamere. Stále som počul v zázname "lietadlo". Teraz keď ho mám cez tú lištu je to o.k., ale úplne ideálne je to až keď ho dám na origoš bracket od HAMA a ešte do tej mojej lišty. Vtedy je mic dostatočne ďaleko od kamery, a je to uplne čisté. Tiež je to vidieť tam na tých mojich fotkách.
Pave1 (4279)|9.5.2010 13:54
Já mám větší kameru a velký mic, takže mně to řeší upravený (a silně odlehčený .-) , celá spodní část je pryč) držák rode. Samozřejmostí je použít v případě potřeby větrnou ochranu (chlupatici), Rode dělá levnou a velmi dobrou, s dostatečně hustými i jemnými chlupy.
007 predek detail.jpg 011 gumicky.jpg
ferrda (162)|9.5.2010 14:05
[quote=Pave1;280794]Já mám větší kameru a velký mic, takže mně to řeší upravený (a silně odlehčený .-) , celá spodní část je pryč) držák rode. Samozřejmostí je použít v případě potřeby větrnou ochranu (chlupatici), Rode dělá levnou a velmi dobrou, s dostatečně hustými i jemnými chlupy.[/quote]

Aká je kvalita zvuku z XH-A1 keď si sa rozhodol pre externý mic? Nebolo to dobré?
Ešte k tej "chciplej kočke", mám tiež doma jednu, samozrejme domácej výroby. Nemal som zatiaľ možnosť porovnať priamo na kamere s originálom, ale zdá sa že účel to splní.
Tu je test tej "chlupatice":
Pave1 (4279)|9.5.2010 14:23
Kvalita je u XH-A1 velmi dobrá, ale citlivost (směrového snímání na větší vzdálenost 5-6m u tichých zvuků) je u všech kamer a interních mikrofonů jen průměrná.

Můj mic ME64 není tolik směrový (klasický rucháč, kardioda), ale je samozřejmě o řád výš, než interní mikrofony (i když je někdy do hlučnějších prostředí používám, bez nejmenších problémů, ale houslový koncert bych tedy s nima opravdu nesnímal .-) ). ME64 je ale vhodný i pro akustickou kvalitní hudbu, ale cena je samozřejmě jinde (kolem 11k plus velur + chlupatice).
Deee-aN (190)|9.5.2010 14:29
Pane jo, na chvíli odejdu a hned je tu veselo!:)

Pokud jde o hluk kamery samotné, ta moje jemně vrčí neustále (respektive, po nějaké chvíli nečinnosti přestane), ale na záznamu je to slabounce slyšitelné jen, pokud natáčím v tiché místnosti a pak to v tiché místnosti i přehrávám. A to nahlas. Zoomování k tomuhle hluku nepřidá nic. Definoval bych ho tak jako neslyšné.
Pave1 (4279)|9.5.2010 14:32
To se s kvalitním externím mic právě změní .-) .
Musko (149)|9.5.2010 15:52
Tak ja este idem kupovat "chlpaticu" (asi original MZW400), no a budem musiet nejako zabojovat aj s tym uchytenim ako ma ferrda ...
Deee-aN (190)|9.5.2010 17:48
BTW, jak si může kvalitativně stát ten origoš mikrofon od Canonu, co jsem postoval v prvním postu?
Pave1 (4279)|9.5.2010 17:52
fakt nevím, o kolik bude horší, ale podle mě znatelně. Ten MKE400 bude kvalitou jinde, můj názor.
Deee-aN (190)|9.5.2010 17:54
A ještě jedna perlička z bloumání po krámech: http://www.fotoskoda.cz/eObchod/p4032380-cz-rycote-mini-wind-jammer-cerny....

Tohle je LOLózní: . Nemám na mysli funkci, ale provedení :).
BTW, asi se to nedělá, protože to na těch vašich krasavcích nevidím - mám na mysli nějakou slušnější očnici. Strejda G nic obstojného nenašel.:(
anglcam (223)|9.5.2010 19:14
K tem mikrakum.Sam mam MKE400 plus originalni kit s chlupama a konvertorem z JAck na XLR.Jinak je pravda ze MKE400 je uz konecne odpruzeny.Mam jeste predchudce MKE300 a ten odpruzeny neni.Je ale fakt ze i MKE400 na boticce HV20,30,40 i kdyz je odpruzeny trochu zachytava nezadouci zvuky z kamery i kdyz diky pruzeni daleko mene nez MKE300.Koupil jsem backet od Hamy coz je takova lista kterou mam vytocenou do boku.Nad kamerou mam svetlo a na konci MKE400.Absolutne zadne nezadouci ruchy.Dal jsem tam i MKE300 a svete div se take nic i kdyz tristovka pruzena neni a braket take ne..Ten braket stoji asi litr a da se udelat.
Pave1 (4279)|9.5.2010 19:25
Nějaká očnice se dá koupit na videokamery.cz, ale je na XH-A1, jestli půjde nějak napasovat na HV40, nevím.
Deee-aN (190)|9.5.2010 19:40
[quote=Pave1;280861]Nějaká očnice se dá koupit na videokamery.cz, ale je na XH-A1, jestli půjde nějak napasovat na HV40, nevím.[/quote]
IMHO ne...:(

BTW, jak jsi tu postoval tohle: http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,1576, tak jsem si pořád říkal, že už jsem to někde viděl. A ono u mě ve skříni... :D
P1070460w.jpg
rjja (622)|9.5.2010 21:30
[quote=Musko;280786]ferrda, Pave1

No ja ho mam zatial uchyteny iba v "boticke", ale planujem si tiez nieco take "zbastlit"[/quote]

prosím. kde si sehnal tu clonu před předsádkou ?
anglcam (223)|9.5.2010 21:41
to rija

to je clona z xh A1 CANONU.Muzes si ji extra objednat na videokamery.cz.
rjja (622)|9.5.2010 22:01
[quote=anglcam;280910]to rija

to je clona z xh A1 CANONU.Muzes si ji extra objednat na videokamery.cz.[/quote]

a nemaj tam náhodou i stínítko na lcd ? Ta clana má jaký závit ?
rjja (622)|9.5.2010 22:49
[quote=anglcam;280910]to rija

to je clona z xh A1 CANONU.Muzes si ji extra objednat na videokamery.cz.[/quote]

a nevadí při té širokouhlé předsádce ? ( zda není vidět v záběru )
anglcam (223)|9.5.2010 23:31
v zaberu videt neni a nasazuje se na obruc predsadky.muzes t i dotesnit kouskem papiru.Stinitko na |LCD jsem si koupil takove ze je to takova krabicka slozena do harmoniky a muzes ji roztahovat jak chces.K LCD ji pripevnis takovym poutkem na suchy zip.
ferrda (162)|10.5.2010 06:27
[quote=anglcam;280979]v zaberu videt neni a nasazuje se na obruc predsadky.muzes t i dotesnit kouskem papiru.Stinitko na |LCD jsem si koupil takove ze je to takova krabicka slozena do harmoniky a muzes ji roztahovat jak chces.K LCD ji pripevnis takovym poutkem na suchy zip.[/quote]

Kde si zohnal tú clonu na LCD? Môžeš dať nejaký link?
Musko (149)|10.5.2010 08:24
[quote=anglcam]Koupil jsem backet od Hamy coz je takova lista kterou mam vytocenou do boku. ... Ten braket stoji asi litr a da se udelat.[/quote]

Ahoj,
hladal som ten bracket od Hamy ale nedari sa mi. Prosim nejaky link ... Totizto s tou vyrobou by bol asi problem ... Dakujem ...

[quote=rjja] prosím. kde si sehnal tu clonu před předsádkou ?[/quote]

Tak ako sa uz pisalo, je to clona z XH-A1, kupil som to v Prolaike. Musel som to trochu upravit. Nedavam to dole.
píďa_m (716)|10.5.2010 10:30
pokud by někdo scháněl profi ruchový mikrofon, který se standartně používá ke kamerám SONY DSR 400P tak jeden mám nevyužitý (je z vadné kamery). Je to typ SONY 1-542-296. Je i z windschutzem. Za polovičku běžné ceny.
ferrda (162)|10.5.2010 15:37
anglcam (223)|10.5.2010 16:00
Tady je ten Hama braket

Deee-aN (190)|10.5.2010 16:50
[quote=píďa_m;281053]pokud by někdo scháněl profi ruchový mikrofon, který se standartně používá ke kamerám SONY DSR 400P tak jeden mám nevyužitý (je z vadné kamery). Je to typ SONY 1-542-296. Je i z windschutzem. Za polovičku běžné ceny.[/quote]
A to znamená? (čistě pro zajímavost :)) Já našel jen tuhle inspiraci: http://cgi.ebay.ca/SONY-Microphone-1-1-542-296-Microphone-Electret-Condens_W0QQitemZ170451298382QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item27afb0684e
Musko (149)|10.5.2010 17:21
ferrda, anglcam

Dakujem za link a videjko, ale akosi stale nechapem. Nechapem ako prichytit ten bracket do "boticky" a ked to nechcem mat v 90° uhle ale priamo s kamerou, tak ako to ma ferrda.
Jednoducho poriesit to nejako ako to ma ferrda.
ferrda (162)|10.5.2010 18:06
TaK som ti teda ešte pofotil ako tom mám poriešené s tou lištou. Najdeš to tu: http://kosecavideo.wbl.sk/Videotechnika.html
Musko (149)|10.5.2010 18:20
Dakujem, dakujem, dakujem.
anglcam (223)|10.5.2010 18:39
to musko

oba konce braketu jsou otocne.Muzes to cele vytacet jak chces dopredu dozadu atd.Stejne jako Ferda
anglcam (223)|10.5.2010 18:42
navic jak jsem psal vyse.MKE400 je uz odpruzeny.Tzn uz nebere tolik nezadoucich ruchu z kamery jako predchudce neodpruzeny MKE300.Ale prece jenom je lepsi ho dat trochu do strany.
Musko (149)|10.5.2010 19:07
To ze je MKE400 odpruzeny viem, vsak ho mam, vid foto. Len chcelo by to predsa dat dalej. Dakujem za radu.
anglcam (223)|10.5.2010 19:18
ono i rode na odpruzenem drzaku v boticce kamery ti vicemen sejme neco nezadouciho z kamery.
píďa_m (716)|10.5.2010 19:28
TO Deee-aN: ano je to on. Pokud jste si všimli uváděl jsem že je to profi ruchový mikrofon. Tudíš je konstruovaný tak, aby nepotřeboval nic jiného, než speciální gumu do držáku na kameře (součást mikrofonu) aby nesnímal hluk kamery ani hluk co vytváří kameraman na kameře. Tedy ruchy způsobené chvěním vlastního těla mikrofonu.
To označení je prosté a jasné pro profesionální mikrofony SONY.
Má samozřejmě konektor LMR (canon), symetr. připojení a phantom napajení.
Psal jsem i typ kamery na které je. Myslím že byl i na SONY 370P a 300P.
rjja (622)|10.5.2010 20:22
[quote=anglcam;280979]v zaberu videt neni a nasazuje se na obruc predsadky.muzes t i dotesnit kouskem papiru.Stinitko na |LCD jsem si koupil takove ze je to takova krabicka slozena do harmoniky a muzes ji roztahovat jak chces.K LCD ji pripevnis takovym poutkem na suchy zip.[/quote]


takže ta clona tam není na závit ?
kde si koupil stínítko, má to někdo v ČR ?
Deee-aN (190)|10.5.2010 21:08
[quote=píďa_m;281186]TO Deee-aN: ano je to on. Pokud jste si všimli uváděl jsem že je to profi ruchový mikrofon. Tudíš je konstruovaný tak, aby nepotřeboval nic jiného, než speciální gumu do držáku na kameře (součást mikrofonu) aby nesnímal hluk kamery ani hluk co vytváří kameraman na kameře. Tedy ruchy způsobené chvěním vlastního těla mikrofonu.
To označení je prosté a jasné pro profesionální mikrofony SONY.
Má samozřejmě konektor LMR (canon), symetr. připojení a phantom napajení.
Psal jsem i typ kamery na které je. Myslím že byl i na SONY 370P a 300P.[/quote]
Jsem na tohle lama, ale co jsem koukal na ten konektor, byla by IMHO potřeba redukce na stereojack vstupu mikrofonu do kamery. Takže by nebylo potřeba tohle: http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,1576? Co je to phantom napájení? A ta cena od tebe ;)?

Jo, koukal jsem na tohle: http://viewitem.eim.ebay.cz/35_LCD_Viewfinder_Hood/180505233622/item
anglcam (223)|10.5.2010 21:35
to rija

napis do googlu camcorder LCD shade nebo camcorder LCD hood.Bacha na rozmery.Ja koupil papirovy ve tvaru harmoniky ktery se vytahuje ale jsou i dalsi typy viz.

http://www.dvinfo.net/forum/canon-xh-series-hdv-camcorders/85085-lcd-screen-shade-2.html
Saxel (2279)|11.5.2010 09:46
[quote=ferrda;280780]...Tu najdeš foto aj tej lišty: http://kosecavideo.wbl.sk/Videotechnika.html[/quote]
Snad moc neodbočím od tématu, když se zeptám na videosvětlo, co je na tvých fotkách. Vypadá to na sadu Reflecta DR 100, je to tak? Můžeš se prosím podělit o zkušenosti? Taky teď řeším, jaké koupit světlo k mé HV20 a tohle se mi docela líbí. Halogen 100W by mohl svítit slušně, ale zajímá mě, jak je světlo rozptýlené, jak dlouho vydrží svítit, jak dlouho se aku nabíjejí tím malým adaptérem apod. Díky.
A abych nebyl off-topic, mám na své kameře mikrofon Rode Videomic (mono) a k němu vlastnoručně ušitý protivětrný návlek (chlupatici). Oproti MKE400 je to docela obr, ale se zvukem jsem spokojený. Díky jeho velikosti a tím i předsunutí zvukovodu dopředu nemám problémy se snímáním ruchů z kamery. Mikrofon z kamery v podstatě vůbec nesundavám, zvuk beru pořád přes něj.
ferrda (162)|11.5.2010 18:20
[quote=Saxel;281271]Snad moc neodbočím od tématu, když se zeptám na videosvětlo, co je na tvých fotkách. Vypadá to na sadu Reflecta DR 100, je to tak? Můžeš se prosím podělit o zkušenosti? Taky teď řeším, jaké koupit světlo k mé HV20 a tohle se mi docela líbí. Halogen 100W by mohl svítit slušně, ale zajímá mě, jak je světlo rozptýlené, jak dlouho vydrží svítit, jak dlouho se aku nabíjejí tím malým adaptérem apod. Díky.
A abych nebyl off-topic, mám na své kameře mikrofon Rode Videomic (mono) a k němu vlastnoručně ušitý protivětrný návlek (chlupatici). Oproti MKE400 je to docela obr, ale se zvukem jsem spokojený. Díky jeho velikosti a tím i předsunutí zvukovodu dopředu nemám problémy se snímáním ruchů z kamery. Mikrofon z kamery v podstatě vůbec nesundavám, zvuk beru pořád přes něj.[/quote]

Ano je to Reflecta DR 100. Výdrž je cca 50 minút, dosť sa to svetlo za ten čas zahreje (halogena). Tým maličkým adaptérom čo bol v balení to nenabíjam, mám automatickú nabíjačku na Pb akumulátory aká sa používa na motocykle, doba nabíjania zavisí na hlbke vybitia akumulátoru. Nabíjačka ktorú používam dáva prúd 600mA, akumulátor je 7,2Ah, takže nabíjanie trvá tak 10 - 11 hodín.(ale ako som povedal záleži ako moc je aku vybitý).
Inak svieti to dosť slušne, pre naše amaterske využitie nádhera. Skúšal som tam dať slabšiu halogenku - 35W a 50W. Tá 50-ka by ešte bola použiteľná, 35W sa mi však už zdalo slabé.(Je to predsa len rozdiel oproti 100W) Ale nakoniec keď si spomeniem na svoje home made pokusy o výrobu nejakého svetielka na kameru, tak vtedy som používal 20W halogen, a bol som z toho celý paf. Takže dalo by sa to používať aj s tou 35W halogenou. Samozrejme predlži sa tým doba svietenia, a svetlo sa tak rýchlo nezahreje.
Jednoznačne musím povedať, že som spokojný s tým svetlom, a ani dnes by som iné nekupoval.
ferrda (162)|11.5.2010 19:28
Tu som hodil aj videjko: