Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyber HD prijimaca

ace960 (394)|7.5.2010 14:57
Zdravim vas, rad by som si nechal poradit ohladne nakupu HD prijimaca.

Poziadavky:
- CryptoWorks - pre Skylink kartu
- zrejme jeden volny CI slot pre novy modul ak by som neskor potreboval (ale to je len spekulacia)
- PVR - rad by som nahraval jeden SD/HD kanal kym pozeram iny SD/HD (pozerany aj nahravany kanal by bol Skylink kodovany) + klasicke nacasovane nahravanie
- konektory:
SCART - pre moj sucasny stary TV, Sony, 28", 100 Hz
HDMI - pre moj novy TV (zrejme Panasonic TX-P50G20E)
Opticky vystup pre zvuk - do AVR
USB 2.0/e-SATA - hlavne ak by nemal moznost zabudovania interneho HDD a pre prehravanie externeho obsahu
LAN - pre ovladanie z PC, pristup na Internet (asi skor ako bonus)
- prezeranie JPEG z externeho zdroja (nie je nutnost)
- prehravanie DivX, MKV (oboje aj HD, toto by sa zislo)
- moznost zdielania Skylink karty pre druhy STB
- bez ventilatora (neviem vobec ci niektore maju alebo nemaju)

Rad si necham poradit co ine zaujimave moze prijimac ponuknut.

Presiel som si par clankov a tem na tomto fore podla coho som zistil par veci co by sa mi zislo. Odporucane znacky som nasiel hlavne v clanku na tejto stranke a boli to: Dreambox, Technisat, Topfield, Vantage, Globo, Homecast, Humax, Kaon, Mascom, Opensat, Strong, kde prve 4 boli najviac odporucane.

Viete mi prosim vypichnut povedzme 2-3 konkretne modely? Rad sa vo veciach aj povrtam ale zas mam 2 male deti tak casu je malo, takze uvitam funkcne zariadenie.
Pytkin (7947)|7.5.2010 16:39
ak chces kvalitu , tak prve 4 .. Z nich ... Ak ti ide o kvalitu obrazu , tak Vantage .. Ak o co najvacsie moznosti , tak Dreambox .. Ak ti ide o cenu , tak klidne hocico ine .. mam tu Globo alias Opticum , .. hd primac za 100 euro .. a v pohode to funguje .. obraz pozeratelny .. na HD kanaloch priam fantasticky :)
jarino1978 (8045)|7.5.2010 20:52
- na prehrávanie MKV a pod. si kúp napr. WDTV live za pár šupov
- STB nie je mediaplayer a ani taký žiaden neexistuje, ktorý by pracoval bez problémov s MKV ( Dreambox, AZšrot a pod. )
- STB máš na pozeranie DVB-S/S2 a nie na multimédia
- tak vyberaj medzi : Vantage HD, Dreambox, Technisat. Iné značky nestoja za nič.
ace960 (394)|7.5.2010 21:20
Dakujem za odpovede. OK, pozriem odporucane 3 znacky Vantage HD, Dreambox, Technisat. Pozriem jednotlive modely ako splnaju moje ostatne poziadavky (snad ich nebude prilis vela). Nizka cena nie je primarne kriterium ale zase nemusim zbytocne vyplaznut co najviac.

Viete mi odporucit solidne obchody, kde nakupit takyto tovar? Zobral by som tam zrejme aj parabolu, LNB aj ostatnu bizuteriu co potrebujem ku DVB-S.

Pocitam, ze ostatne poziadavky okrem MKV su realne, tak?
losos (2977)|7.5.2010 21:25
cituji :
"...- PVR - rad by som nahraval jeden SD/HD kanal kym pozeram iny SD/HD (pozerany aj nahravany kanal by bol Skylink kodovany) + klasicke nacasovane nahravanie..."

Pokud si to chceš opravdu v klidu užít, je nutný dvoutunerový přijímač !
jarino1978 (8045)|7.5.2010 21:30
neviem, odkiaľ si, ale :
- TN - Ansat
- ZA - Tesa systems
- KE - Aerial
- BA - MIREC
- NR - TV SAT Nitra

Toto sú dobrý predajcovia.
jarino1978 (8045)|7.5.2010 21:32
[quote=losos;280584]cituji :
"...- PVR - rad by som nahraval jeden SD/HD kanal kym pozeram iny SD/HD (pozerany aj nahravany kanal by bol Skylink kodovany) + klasicke nacasovane nahravanie..."

Pokud si to chceš opravdu v klidu užít, je nutný dvoutunerový přijímač ![/quote]

Stačí kvalitný 1 tuner. Napr. Vantage HD . Ak by chcel pozerať / nahrávať programy z 2 TP, tak 2 tuner, avšak cena by bola niekde zasa inde.
ace960 (394)|7.5.2010 21:34
[quote=losos;280584]cituji :
"...- PVR - rad by som nahraval jeden SD/HD kanal kym pozeram iny SD/HD (pozerany aj nahravany kanal by bol Skylink kodovany) + klasicke nacasovane nahravanie..."

Pokud si to chceš opravdu v klidu užít, je nutný dvoutunerový přijímač ![/quote]

Ved prave... predpokladam, ze nie vsetky co vedia nahravat su dvojtunerove. Navyse mam obavy, ze niektore co maju dva tunery budu vediet nahravat HD kanal a pozerat budem moct uz len SD (alebo naopak) - ale to je len moja nepodlozena domnienka (kvoli vykonu samotneho prijimaca). Ale tusim aj tu na fore som cital, ze niektory prijimac ked nahraval kodovany Skylink kanal tak pozerat sa dal uz len nekodovany kanal (a naopak). Tymto obmedzeniam by som sa chcel vyhnut.

Mam teraz analog kabel + analog HDD rekorder. Jeden kanal nahravam, druhy pozeram. HDD rekorder ma jeden analog tuner, TV na jeden analog tuner. Viem, ze je to o inom ale skratka tento komfort by som chcel mat aj po prechode na DVB-S.

==
Som zo ZV, pracujem v BB. Mozem ist kupit aj inde ale ak by bolo v tychto koncinach tak by nevadilo.
jarino1978 (8045)|7.5.2010 21:38
napr. Vantage HD - model 1100/6000/7100 - 1 tuner : z 1 TP nahrávaš 4 HDTV naraz ( kódované ), alebo rôzne kombinácie ( 3 nahrávaš + 1 pozeráš ). Samozrejme to platí aj pre SD. Alebo 2 nahrávaš + 1 pozeráš z HDD a pod.
losos (2977)|7.5.2010 21:47
jarino ovšem opomněl dodat to podstatné (samozřejmě to zná) :
protože je to jednotunerový přijímač, všech těch x programů lze nahrávat či pozerať současně jen z jednoho TP, to jest z jedné frekvence a jedné družice..., zatímco u dvoutunerového můžeme na tom druhém tuneru pochopitelně zvolit cokoliv jiného (= COKOLIV máme připojeno a naladěno, t.j. z jiného TP a i jiné družice).
Něco o tom např. zde :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=1
a i v dalších tématech týkajících se HD přijímačů na tomto fóru...- ty jsi si měl projít nejdříve, protože jsme o tom zde již samozřejmě psali...
ace960 (394)|7.5.2010 22:16
Planujem Skylink Standard + Duo LNB. Vsetko okrem Eurosportu by malo byt na jednej druzici takze 1-tunerovy prijimac, ktory dokaze spracovat 2 HD kanaly by mal stacit. Spominane Vantage HD modely su viac nez postacujuce.

Preliezol som za poslednych par dni dost vela clankov aj tem na tunajsom fore v snahe zistit co najviac informacii ale uvedenu "DVB-S s HDD vs. DVD HDD recorder" som zrejme prehliadol.
Pytkin (7947)|8.5.2010 01:49
ace : musi to byt ale aj na tej istej frekvencii a polarizacii = ten isty transponder ..
ace960 (394)|8.5.2010 08:17
[quote=Pytkin;280618]ace : musi to byt ale aj na tej istej frekvencii a polarizacii = ten isty transponder ..[/quote]

Dik za info. Podla Skylink stranky je to podelene na skupiny takze nejake obmedzenia by tam boli http://www.skylink.sk/web/structure/16.html. Este si to rozmyslim.
panasonic650 (1124)|8.5.2010 22:26
Skus si niekde najst co pisu... ale je to nieco na sposob Low-Hi a Horizontal-Vertical cize 4 stvrtiny. Ja to viem len tak nejak a detaily toho ma nezaujimaju.
jarino1978 (8045)|8.5.2010 23:55
[quote=panasonic650;280720]Skus si niekde najst co pisu... ale je to nieco na sposob Low-Hi a Horizontal-Vertical cize 4 stvrtiny. Ja to viem len tak nejak a detaily toho ma nezaujimaju.[/quote]

keď to vieš len tak nejak, tak radšej to ani nepíš. také koniny...
Dagy2 (3153)|9.5.2010 08:30
Ace: ak chceš s nahrávaním naozaj ten komfort ako máš teraz tak sa dvojtunerovému prijímaču nevyhneš. U SkyLinku máš 12 transpondérov. Už len to, že paket CT, STV, Joj, Nova (t.j. bezplatné programy) sú na 4-och transpondéroch je na dva tunery.
Tak pozor, budeš potrebovať twin LNB, voli by som radšej 2ks samostatné twinLNB a 2ks diseq.
A pozor na zdieľanie karty medzi dvoma tunermi.
Všetky twinHD prijímače vedia naraz nahrávať aspoň dva HD programy alebo jeden pozerať a jeden nahrávať. Kde môže byť obmedzenie je PIP s dvomi HD programami.
panasonic650 (1124)|9.5.2010 13:49
[quote=jarino1978;280727]keď to vieš len tak nejak, tak radšej to ani nepíš. také koniny...[/quote]

Co ti brani to vysvetlit poriadne ? Ja poslem len co som chcel povedat.

[quote]http://www.satcure.co.uk/tech/split_feed.htm

If you fit any form of "splitter" you will find that one receiver (or tuner, in the case of a twin tuner receiver) will "win" over the other. The only way you can use two receivers in this way is to ensure that both are tuned to a programme with the same parameters (band and polarisation). So, if one receiver wants a Horizontally polarised channel on High Band, the other receiver will be limited to Horizontally polarised channels on High Band.[/quote]
Dagy2 (3153)|9.5.2010 15:54
Panasonic: my o voze a ty o niečom úplne inom.
Otázka v tvojom linku je, či možno pripojiť 2 prijímače, resp. twintuner na jedno LNB.
Odpoveď znela nie, pretože vždy bude LNB nastavené buď low alebo high a vertical alebo horizontal.
Toto rieši tiež napríklad dotaz na twintuner s loop alebo sw prepojením dvoch tunerov.

Tu riešime možnosť nahrávať na JEDEN tuner a súčasne TÝM ISTÝM TUNEROM pozerať. Tzn., že 1 TUNER má pripojené 1 LNB, nastavené na jeden transpondér (netreba nič inak polarizovať ani prepínať).
Potom niektoré prijímače umožňujú napr. STV1 pozerať a súčasne STV2 a/alebo STV3 nahrávať. S JEDNÝM TUNEROM.

Doporučenie však bolo ísť cestou dvoch tunerov (a k tomu twin LNB), pretože zákon maslového chleba hovorí, že keď chcem pozerať STV1 tak zároveň treba nahrať niečo na ČT4 a to sú už dva rozdielne transpondéry, ktoré jednotunerový prijímač nezvládne.
Ale nezvládne to ani dvojtunerový prijímač s jedným LNB prepojením.
panasonic650 (1124)|9.5.2010 16:00
OK. Vdaka. Som rad ze to niekto vysvetlil namiesto cisteho vysmechu ci nadavania. ;)
jarino1978 (8045)|9.5.2010 20:13
[quote=panasonic650;280832]OK. Vdaka. Som rad ze to niekto vysvetlil namiesto cisteho vysmechu ci nadavania. ;)[/quote]

vieš, tu sa vysvetľuje a netára sa.. takže ak si nabudúce niečo niekde prečítaš, tak si aspoň rozmysli, či to má súvis s debatou a nemusíš tu hneď kopírovať niečo, čomu ani sám nerozumieš. \\/
jarino1978 (8045)|9.5.2010 20:19
ak budeš brať 2 tunerový STB, tak si prever :
- či STB umožňuje nahrávať súčasne 2 a viac kódovaných programov, lebo nie všetky, to aj vedia. Niektoré vedia nahrávať len 1x kódovaný + 1x nekódovaný ( FTA ). Napr. Vantage HD vie nahrávať súčasne 4 kódované programy, ale napr. ak budeš chcieť využiť PIP, tak 1x PAY + 1x FTA...
- či je tunerová časť každého z nich rovnocenná ( ale to by nemal byť už problém )
panasonic650 (1124)|9.5.2010 21:13
[quote=jarino1978;280872]vieš, tu sa vysvetľuje a netára sa.. takže ak si nabudúce niečo niekde prečítaš, tak si aspoň rozmysli, či to má súvis s debatou a nemusíš tu hneď kopírovať niečo, čomu ani sám nerozumieš. \\/[/quote]

Sorry ale si pako aj ked tomu mozno rozumies. Da sa reagovat a reagovat. Tvoje rekcie hranicia s tupostou. Sorry.... nestaci rozumiet technike treba byt aj clovekom ale na to ty nemas.
ace960 (394)|12.5.2010 14:59
Pani, dakujem vsetkym za rady. Nejak mi prestala chodit notifikacia na diskusiu tak som tu na chvilu nebol.

Zhrniem si to ci tomu dobre rozumiem:
Twin LNB ma dva vystupy, ktore pojdu do dvoch vstupov na twin prijimaci. Z kazdeho vstupu budem moct nahravat cokolvek za predpokladu, ze prijimac bude vediet zdielat dekodovaciu kartu pre obidva tunery / ci vie nahravat dva kodovane programy.
Kedze potrebujem dva LNB (resp. monoblok) kvoli uplnemu Skylink-u tak budem finalne potrebovat Twin LNB monoblok alebo "2ks samostatné twinLNB a 2ks diseq" ako napisal Dagy2.

Na zaver to este trochu zamotam. Rozmyslal som aj o tom, ze by nebolo odveci mat otvorenu moznost zapojit druhy single tuner prijimac pre druhu izbu. V tom pripade by som potreboval nieco ako LNB monoblok so styrmi vystupmi (zrejme quad LNB monoblok) lebo trojvystupove LNB som nevidel. Alebo to potom nakombinovat cez 1x twin LNB monoblok pre HD twin tuner prijimac v prvej izbe a dalsi LNB monoblok pre single tuner prijimac v druhej izbe.
losos (2977)|12.5.2010 18:35
Asi jsi si přece jen nepřečetl tuhle stránku :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=2

Protože bys tyto otázky nekladl...
Dagy2 (3153)|12.5.2010 19:13
Ace fakt ti doporučujem link od lososa. Je to dizertačná práca hodná profesúry. Nemá chybu.

ACE K tvojmu dotazu v poslednom odseku: rozmýšľaj hlavou, ako by si chcel na 23.5E namontovať twinLNB pre HD twintuner a ešte raz na to isté miesto druhý LNB pre ďalší prijímač? To je ako keby si na auto chcel namontovať aj letné aj zimné pneumatiky.

Tiež ber vážne doporučenie od lososa -> nie monoblok ale X-krát LNB + Diseq. Za chvíľu ťa možno SkyLink omrzí a chcel by si trebárs k SkyLink základu UPC a potom ti monoblok na 23.5E + 1W bude k ničomu. S dvomi LNB len jeden posunieš a hotovo.
ace960 (394)|12.5.2010 19:15
losos:
Ja som chcel iba zhrnut vysledne riesenie mojho povodneho dotazu. Uz som nemal ziadne otazky. V diskusnych forach myslim, ze je vhodne nakoniec zhrnut riesenie aby informaciu mohol pouzit aj niekto iny. Nezda sa mi, ze by som v zavere urobil nejaku fatalnu chybu, ak tak v pojmoch, ktore priznavam, ze nemam v tejto oblasti zabehane (preto som sa isiel poradit sem).

Tvoju odporucanu stranku (celu temu) som cital davnejsie ked si ma na nu upozornil (este raz dik) a radsej som si ju dnes precital znovu lebo mi mohlo nieco ujst. Po druhom precitani mi z nej vzisla akurat jedna nezrovnalost alebo skor doplnenie predoslych informacii od uzivatela Jarino1978.

Jarino1978 napisal:
"... či STB umožňuje nahrávať súčasne 2 a viac kódovaných programov, lebo nie všetky, to aj vedia. Niektoré vedia nahrávať len 1x kódovaný + 1x nekódovaný ( FTA )..."

losos napisal (v likovanej teme):
"Přístroj PŘEDNOSTNĚ odkódovává ten program, který je na obrazovce a i na výstupech SCART atd... (někdy ne, někdy má svou hlavu), a pokud současně nahráváme tentýž program, tak se uloží na HDD jiiž rozkódovaný. Pokud nahráváme něco jiného, než na co se díváme, tak se to uloží zakódovaně, atd...
...Při prohlížení (přehrávání) zakódovaných nahrávek můžeme použít funkci COPY (kopírování) a nahraný záznam se potom ukládá na jiné místo na HDD již rozkódovaně..."

Z informacie od uzivatela Jarino1978 sa to da pre prijimac, ktory nevie nahravat dva kodovane programy, pochopit dvoma sposobmi:
1. prvy kodovany program nahra odkodovane na hdd, druhy kodovany program nenahra vobec
2. prvy kodovany program nahra odkodovane na hdd, druhy kodovany program nahra zakodovane a pre jeho neskorsie prehranie sa pouzije dekoder+skylink
Ten druhy sposob by sedel s tvojim vysvetlenim. V tom pripade, by mi nevadilo, ze sa program ulozi kodovany, kedze pozriet ho neskor nie je problem.
ace960 (394)|12.5.2010 19:44
[quote=Dagy2]
ACE K tvojmu dotazu v poslednom odseku: rozmýšľaj hlavou, ako by si chcel na 23.5E namontovať twinLNB pre HD twintuner a ešte raz na to isté miesto druhý LNB pre ďalší prijímač? To je ako keby si na auto chcel namontovať aj letné aj zimné pneumatiky.

Tiež ber vážne doporučenie od lososa -> nie monoblok ale X-krát LNB + Diseq. Za chvíľu ťa možno SkyLink omrzí a chcel by si trebárs k SkyLink základu UPC a potom ti monoblok na 23.5E + 1W bude k ničomu. S dvomi LNB len jeden posunieš a hotovo.[/quote]

Ked chcem do jednej izby pripojenie pre prijimac s dvomi tunermi a do druhej izby pripojenie s jednym tunerom 'pre prijem programov z ASTRA 3A, 1G na pozícii 23,5° a ASTRA 1H na pozícii 19,2° vychodne' tak som to fakt videl na jednu parabolu a Monoblok LNB Quad.

- Monoblok - dva LNB v jednom puzdre (pre 23.5 a 19.2)
- Quad - styri samostatne vystupy pre 4 tunery (2 by isli do dvojtuneroveho prijimaca v prvej izbe a 1 do jednotuneroveho prijimaca v druhej izbe).
Je takato konfiguracia nefunkcna? Ak nie je funkcna tak ake je potom pouzitie Monobloku LNB Quad? Narp. tento: http://abcom.sk/defaultweb.php?cmd=tovar_detail&product=306492

Keby som nepouzil monoblok podla vasich odporucani, tak to vidim takto:
- 1x LNB twin - isli by dva kable do dvoch tunerov prveho prijimaca
- 1x LNB - isiel by jeden kabel do jedneho tunera druheho prijimaca
Toto na jednej parabole nepojde, kedze ako pises nemozem dat dva LNB na to iste miesto.

Za predpokladu, ze Monoblok LNB Quad nie je spravna konfiguracia tak ako to mam nakonfigurovat? Je to mozne s jednou parabolou?
panasonic650 (1124)|12.5.2010 20:44
Ja som taky isty lama ako ty ale ja to vidim takto

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=14608568

- 1x LNB quad 19.2 - isli by dva kable do dvoch tunerov prveho prijimaca a jeden do druheho
- 1x LNB quad 23.5 - isli by dva kable do dvoch tunerov prveho prijimaca a jeden do druheho

medzi to nejaky DiSEqC ktory by spojil 19.2 a 23.5 do jedneho... ale to je na mna uz zlozite ze aky a kam :)

EDIT: Napr 3x toto (ale to len tak trepnem) http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=13918937
losos (2977)|12.5.2010 21:43
ace960, poslal jsem ti soukromou zprávu (viz vpravo nahoře), tak ji použij...
Dagy2 (3153)|12.5.2010 23:28
[quote=ace960;281615]Ked chcem do jednej izby pripojenie pre prijimac s dvomi tunermi a do druhej izby pripojenie s jednym tunerom 'pre prijem programov z ASTRA 3A, 1G na pozícii 23,5° a ASTRA 1H na pozícii 19,2° vychodne' tak som to fakt videl na jednu parabolu a Monoblok LNB Quad.

- Monoblok - dva LNB v jednom puzdre (pre 23.5 a 19.2)
- Quad - styri samostatne vystupy pre 4 tunery (2 by isli do dvojtuneroveho prijimaca v prvej izbe a 1 do jednotuneroveho prijimaca v druhej izbe).
Je takato konfiguracia nefunkcna? Ak nie je funkcna tak ake je potom pouzitie Monobloku LNB Quad? Narp. tento: http://abcom.sk/defaultweb.php?cmd=tovar_detail&product=306492

Keby som nepouzil monoblok podla vasich odporucani, tak to vidim takto:
- 1x LNB twin - isli by dva kable do dvoch tunerov prveho prijimaca
- 1x LNB - isiel by jeden kabel do jedneho tunera druheho prijimaca
Toto na jednej parabole nepojde, kedze ako pises nemozem dat dva LNB na to iste miesto.

Za predpokladu, ze Monoblok LNB Quad nie je spravna konfiguracia tak ako to mam nakonfigurovat? Je to mozne s jednou parabolou?[/quote]

ACE, presne ako píšeš MonoblokQuad je OK pre 4 prijímače/2 družice. Toto si pochopil úplne perfektne.
A presne rovnako to funguje u normálnych LNB. Takže tu nemôžeš použiť TwinLNB + SingleLNB na tú istú pozíciu (to sú tie letné aj zimné gumy naraz). Treba použiť zase QuadLNB = 4 vývody z LNB pre jednu družicu.
Pre dve družice (19.2E+23.5E alebo hociakú inú kombináciu) potom 2ks quadLNB + Diseq 2/1 prepínače. Každý vstup do SAT prijímača = 1ks Diseq. Teda TwinTuner = 2ks Diseq, plus extra prijímač v druhej izbe = tretí Diseq.
Pre štyri družice potrebuješ spolu pre TwinTuner a jeden ďalší prijímač: 4ks quadLNB + 3ks Diseq 4/1.

Ešte k použitiu twintunerov:
1/ existujú medzi výrobcami rôzne riešenia súčasného nahrávania:
- pri pozeraní sa využíva dekodovacia karta a v prípade, že chceš paralelne nahrávať iný program, tento sa nahráva zakódovaný. Následne je potrebné takúto nahrávku dekódovať a uložiť opäť na HDD dekodovanú. Takto pracuje napr. Humax iCord, Topfield.
Občas sa stávalo, že medzi nahrávkou a prvým prehraním sa zmenili kódy na karte a takúto nahrávku sa už nikdy nedalo odkódovať a pozrieť.
Preto tvorcovia alternatívnych FW vyrobili funkciu, že vždy v noci sa všetky nahrávku automaticky prehrávajú a odkódovávajú (ja takto doma používam umývačku riadu :) ). Odkódovanie beží rýchlosťou "normálneho" sledovania záznamu.

- nahráva sa vždy len dekodovaný záznam. Nie je potrebné nikdy dekodovať. Takto pracuje napr. TechniSat.
Je tu však problém súčasného dekódovania dvoch programov, ktorý čiastočne rieši dualdecrypt CI-modul (pre rovnaký transpondér nahrávaných programov) alebo použitie dvoch kariet.

2/ existujú rôzne spôsoby ako funguje twintuner
- dva nezávislé tunery v jednej bedni. Takto sa správa Topfield a snáď aj Vantage. T.j. ako píše losos, máš program listy pre tuner1 a tuner2. Topfield ich vie kopírovať, Vantage musíš ladiť 2x.
Toto umožňuje nastaviť nahrávanie podľa tvojich predstáv (tuner ktorý chceš použiť) ale musíš zase strážiť čo a ako nastavíš, aby si nedal na rovnaký tuner v ronvakom čase nahrávať z dvoch rôznych družíc.
- dva tunery v jednej bedni, ktoré ale užívateľ nevidí. Takto sa správa TechniSat. Pri práci s prijímačom užívateľ nevie, že je to zariadenie s dvomi tunermi -> ladenie prebieha do jednoho listu, nastavenie nahrávania riadi prijímač sám, netreba sa starať o to, ktorý prijímač bude aktívny. SW a menu je presne rovnaké ako u jednotunerového prijímača.

Každé riešenie má svoje pre a proti
ace960 (394)|13.5.2010 11:48
[quote=Dagy2]ACE, presne ako píšeš MonoblokQuad je OK pre 4 prijímače/2 družice. Toto si pochopil úplne perfektne.
A presne rovnako to funguje u normálnych LNB. Takže tu nemôžeš použiť TwinLNB + SingleLNB na tú istú pozíciu (to sú tie letné aj zimné gumy naraz). Treba použiť zase QuadLNB = 4 vývody z LNB pre jednu družicu.
Pre dve družice (19.2E+23.5E alebo hociakú inú kombináciu) potom 2ks quadLNB + Diseq 2/1 prepínače. Každý vstup do SAT prijímača = 1ks Diseq. Teda TwinTuner = 2ks Diseq, plus extra prijímač v druhej izbe = tretí Diseq.
Pre štyri družice potrebuješ spolu pre TwinTuner a jeden ďalší prijímač: 4ks quadLNB + 3ks Diseq 4/1.
[/quote]

Dakujem za nekonecnu trpezlivost. Ja vas chapem, ze vam niekedy neskuseni uzivatelia lezu na nervy (vratane mna). Ono problem je v tom, ze si chcem doma zriadit nieco s cim nemam skusenosti. Mam vacsinou zle skusenosti s predavacmi (aj ked sa to miestami zlepsuje) a tak sa chem poradit napriklad tu na fore.

Ale spat k teme, ohladne pouzitia LNB a diseq vidim nasledovne bezne konfiguracie pre dve druzice:

pre jeden prijimac, 1 tuner:
- monoblok LNB (monoblok = 2 druzice; 1 vystup, zabudovany diseq 2/1)
alebo
- 2x LNB, 1x diseq 2/1 (jeden LNB pre kazdu druzicu, jeden diseq 2/1 pre tuner na prepinanie medzi LNB)

pre jeden prijimac, 2 tunery (alebo aj pre dva jednotunerove prijimace):
- monoblok twin LNB (monoblok = 2 druzice; twin = 2 vystupy; 2 zabudovane diseq 2/1)
alebo
- 2x twin LNB, 2x diseq 2/1 (jeden twin LNB pre kazdu druzicu, twin kvoli dvom vystupom na dva tunery, jeden diseq 2/1 pre kazdy tuner)

pre dva prijimace, prvy prijimac 2 tunery, druhy prijimac 1 tuner:
- monoblok quad LNB (monoblok = 2 druzice, quad = 4 vystupy, 4 zabudovane diseq 4/1; pouzitelne aj pre 4 jednotunerove prijimace alebo 2 dvojtunerove prijimace)
alebo
- 2x quad LNB, 3x diseq 2/1 (jeden quad LNB pre kazdu druzicu, quad kvoli 3 vystupom na 3 tunery, jeden diseq 2/1 pre kazdy tuner)
ace960 (394)|13.5.2010 11:59
[quote=Dagy2]
1/ existujú medzi výrobcami rôzne riešenia súčasného nahrávania:
- pri pozeraní sa využíva dekodovacia karta a v prípade, že chceš paralelne nahrávať iný program, tento sa nahráva zakódovaný. Následne je potrebné takúto nahrávku dekódovať a uložiť opäť na HDD dekodovanú. Takto pracuje napr. Humax iCord, Topfield.
Občas sa stávalo, že medzi nahrávkou a prvým prehraním sa zmenili kódy na karte a takúto nahrávku sa už nikdy nedalo odkódovať a pozrieť.
Preto tvorcovia alternatívnych FW vyrobili funkciu, že vždy v noci sa všetky nahrávku automaticky prehrávajú a odkódovávajú (ja takto doma používam umývačku riadu :) ). Odkódovanie beží rýchlosťou "normálneho" sledovania záznamu.[/quote]

V tomto pripade sa mi zda hlavne pri castejsom nahravani kodovanych programov alt. FW nutnost, ktory zabezpeci automaticke riesenie bez manualnej prace.

[quote=Dagy2]
- nahráva sa vždy len dekodovaný záznam. Nie je potrebné nikdy dekodovať. Takto pracuje napr. TechniSat.
Je tu však problém súčasného dekódovania dvoch programov, ktorý čiastočne rieši dualdecrypt CI-modul (pre rovnaký transpondér nahrávaných programov) alebo použitie dvoch kariet.[/quote]

Dve karty su teda podla tohoto jedine definitivne riesenie ale zas dost ekonomicky neefektivne (2 karty do jednej domacnosti alebo izby, aj ked ceny nie su az take zle). Dualdecrypt je dost obmedzeny aj ked je to samozrejem pomocka. Nie je moznost zdielat kartu medzi dvoma tunermi v jednom prijimaci? Viem, ze su moznosit zdielat kartu medzi prijimacmi.
ace960 (394)|13.5.2010 12:05
[quote=Dagy2]
2/ existujú rôzne spôsoby ako funguje twintuner
- dva nezávislé tunery v jednej bedni. Takto sa správa Topfield a snáď aj Vantage. T.j. ako píše losos, máš program listy pre tuner1 a tuner2. Topfield ich vie kopírovať, Vantage musíš ladiť 2x.
Toto umožňuje nastaviť nahrávanie podľa tvojich predstáv (tuner ktorý chceš použiť) ale musíš zase strážiť čo a ako nastavíš, aby si nedal na rovnaký tuner v ronvakom čase nahrávať z dvoch rôznych družíc.
- dva tunery v jednej bedni, ktoré ale užívateľ nevidí. Takto sa správa TechniSat. Pri práci s prijímačom užívateľ nevie, že je to zariadenie s dvomi tunermi -> ladenie prebieha do jednoho listu, nastavenie nahrávania riadi prijímač sám, netreba sa starať o to, ktorý prijímač bude aktívny. SW a menu je presne rovnaké ako u jednotunerového prijímača.

Každé riešenie má svoje pre a proti[/quote]

Na prvy pohlad sa mi zda druhe riesenie prijatelnejsie.
Pri jednotlivo viditelnych tuneroch ich sice vidim a mozem im jednotlivo pridelovat nahravacie ulohy ale nejak v tom nevidim vyhodu. Inak ked na mojom analogovom hdd rekorderi chcem nastavit dve nahravacie ulohy v rovnakom case tak ma na to upozorni, ze sa to prekryva.

==
Snad nevadi, ze som to trochu rozsekal ale nejak sa nam to rozbehlo do viacerych tem tak nech to mame oddelene.
Dagy2 (3153)|13.5.2010 13:55
[quote=ace960;281695]Na prvy pohlad sa mi zda druhe riesenie prijatelnejsie.
Pri jednotlivo viditelnych tuneroch ich sice vidim a mozem im jednotlivo pridelovat nahravacie ulohy ale nejak v tom nevidim vyhodu. Inak ked na mojom analogovom hdd rekorderi chcem nastavit dve nahravacie ulohy v rovnakom case tak ma na to upozorni, ze sa to prekryva.

==
Snad nevadi, ze som to trochu rozsekal ale nejak sa nam to rozbehlo do viacerych tem tak nech to mame oddelene.[/quote]
Ace však na to je to fórum. Všetko si poxopil uplne perfektne.

K zdieľaniu jednej karty:
keď som ja kupoval prijímač boli možnosti -> Topfield a Humax s kodovaným nahrávaním a v tom čase problémami s dodatočným rozkodovaním, Vantage s oficiálnym sw nevedel zdieľanie / s neoficiálnym sw zdielanie fungovalo ale problemy boli v iných funkciáach, Technisat nahrával len rozkodovane a nevedel (ani nevie) zdielat kartu inak nez na jednom transponderi. Ale odvtedy ubehol nejaky čas a všetci okrem TechniSatu sa posunuli niekam.

Ja som sa rozhodol vtedy pre riešenie ktoré funguje do dnešného dňa komfortne a bez nepríjemných prekvapení ale za cenu dvoch kariet.
freeware (4)|1.7.2010 08:58
VU+ DUO PVR odporucil by som tento asi...cena je sice trosku vyssia ale stoji to za to momentalne aj s perspektivou do buducnosti a obchodnici? urcite nie nay,tesco alebo nieco podobne...
tv-sat-nitra . sk ti su fajn ak to nemas daleko