Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Postup digitalizace v České republice

Jiří Piškula (30)|7.5.2010 11:46
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme do naší Víkendové diskuze s tématem:

Postup digitalizace v České republice

Digitalizace televizního vysílání zdárně pokračuje – veřejnoprávní Multiplex 1 může přijímat už 95 % obyvatel ČR. Úplné vypnutí analogového vysílání nás čeká za necelých 19 měsíců.

Jak hodnotíte postup digitalizace v ČR?
Přijímáte doma už výhradně v DVB-T?
Nebo jste dali přednost satelitu? Proč?
Myslíte, že bude dobudován Multiplex 4 do konce r. 2011?

Přidejte se do diskuze s ostatními!
Zapojit se mohou i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Ivo Mašek (10205)|7.5.2010 12:30
Můj názor na to je velmi prostý a jednoduchý.
Kdyby do digitalizace "kecali" pouze příslušní technici a odborníci v oboru, tak už zde rozjíždíme DVB-T2 (mpeg_4), a jsme v tom na stejné (ne-li lepší) úrovni, jako řada soukromých televizí v Anglii a Francii, kde se v mpeg_4 delší čas (a ne pokusně) vysílá.
Ale protože v tomto státě do všeho, tedy i do ryze technických záležitostí, strkají nos politici, kteří o tom neví vůbec nic a dodnes neví, co to je DVB-T, C, S., a mají nějaké nutkání (povolební dar) ze sebe udělat moudrá veličenstva, tak jsme tam, kde jsme. Tady se slavnostně (samozřejmě že za účasti těch moudrých veličenstev) ukončí etapa digitalizace (DVB-T), a jinde už bude v plném proudu DVB-T2, DVB-C2.
Neregistrovaný (0)|7.5.2010 18:31
Toto neplatí pouze o politicích, ale i o lidech. Už pár let se kolem toho dělá humbuk a přitom je to úplně normální věc, která ješte není plně dořešena!
Neregistrovaný (0)|7.5.2010 18:41
Mně se libí, jak vždycky má být nová věc, lidi se chovají jako v pravěku při bouřce a ve skutečnosti v zahraničí je to dávno hotovo. 80 milionů Němců si o tom může povykládat s Rakušany, Švýcary a tady pár Čechů se nemůže pomalu domluvit ani s těma skoro Ukrajincama vedle. Tento stát je na tom opravdu mimořádně špatně a jediné, čím to může vynahradit je silná ekonomika, aspoň jako Německo!
mirekv (7169)|7.5.2010 18:49
Ivo: no to mi povídej!
JindraPce (60)|8.5.2010 15:30
Co na to říct:( je to děs a hrůza. Já jsem z Pardubic, tak že si teď už tolik stěžovat nemůžu. Signál tu od dubna máme dobrej, ale i tak se bez venkovní antény moc nechytám. Kvalita obrazu je opravu lepší, tak jak slibovali (v porovnání s analogem, který nám ještě také funguje). Koukám na to ale na notebooku (tedy malá obrazovka) nebo na CRT s obrazovkou 63 cm. Novou TV zatím kupovat nechci. Ceny i technologie se teď hodně hýbou. Tak že to považuju zatím jen za vyhazování peněz. Třeba i pro to, že tuner s MPEG4 u nás vlastně nikdy pořádně nevyužiju a pro DVB-T2 budu stejně kupovat další krabičku. Kopím to tedy až s novým přehrávačem, abych pak velkou obrazovku s HD rozlišením využil.

Satelit je tedy podle mě jediná rozumná volba pro HD TV, kterou si může uživatel dopřát a to i tam, kde dodnes třeba nemají ani Primu (moji rodiče v Krkonoších).

mux4 do konce příštího roku je hezká utopie, ale budiž, jen ať se snaží. Hlavně aby v něm zůstalo to HD alespoň na otestování. Dnes mám HD jedině po internetu, když zrovna není přetížený server a rozdíl tam je veliký.

Tak že nám držím palce.
Pave1 (4279)|9.5.2010 13:35
[quote=Ivo Mašek;280501]Můj názor na to je velmi prostý a jednoduchý.
Kdyby do digitalizace "kecali" pouze příslušní technici a odborníci v oboru, tak už zde rozjíždíme DVB-T2 (mpeg_4), a jsme v tom na stejné (ne-li lepší) úrovni, jako řada soukromých televizí v Anglii a Francii, kde se v mpeg_4 delší čas (a ne pokusně) vysílá.
Ale protože v tomto státě do všeho, tedy i do ryze technických záležitostí, strkají nos politici, kteří o tom neví vůbec nic a dodnes neví, co to je DVB-T, C, S., a mají nějaké nutkání (povolební dar) ze sebe udělat moudrá veličenstva, tak jsme tam, kde jsme. Tady se slavnostně (samozřejmě že za účasti těch moudrých veličenstev) ukončí etapa digitalizace (DVB-T), a jinde už bude v plném proudu DVB-T2, DVB-C2.[/quote]


Především je třeba mít na zřeteli, že jakékoliv modernizace byly vždy zpětně kompatibliní (při nástupu barevné TV hrály i ČB tv dál, atd).

Digitalizace má dvě roviny:
1. Tou zásadní je změna vysílací technologie, kdy vysílače jsou vybaveny novými anténami a digitálními přenosovými kanály.

2. Vytvořenou digitální linkou budou proudit jedničky a nuly, jejichž interpretace už není zásadní změnou.

Tedy jestli dnes budeme vysílat v mpeg2, TV musí mít digi tuner a dekodér mpeg2. Jestli přijde cokoliv jiného, změní se tuner s dekodérem v TV (nejlépe jako zásuvný modul s kartou, což jistě brzy přijde, tedy nebude nutné vždy měnit celou TV), ale výkonové přenosové části vysílačů už se zásadně měnit nebudou (opět se jen změní jen zařízení "interpretující proud jedniček a nul, tedy především kodéry a dekodéry, spolu s mírnými vylepšeními kvality tuneru).

Tohle je třeba vidět, že digitalizace je jednorázová (zpětně nekompatibilní) změna, upgrade.

Následně se budou měnit (podle mě už snadno a bez větších problémů) kodeky, to už je věc zcela jiná.
mirekv (7169)|9.5.2010 14:18
Pave: ono to s vysílači není až tak jednoduché, to nejsou jen nuly a jedničky ale i způsob kódování, datového toku, ochranných intervalů apod. Nároky na vysílače jsou zásadní, které třeba u analogu nejsou, vysílač třeba vysílá digitál pár set wattama ali musí umět ve špičkách lineárně udělat 20kW!
Pave1 (4279)|9.5.2010 14:38
Rozumím. Jen chci opravdu oddělit debatu přenosových protokolů (a dalších záležitostí) vysílací strany a problém digi tuneru a dekodéru u TV.

Pro zákazníka u digi TV (DigitalVideoBroadcasting, DVB) není změna kodeku už tak fatální věc, doufám taky, že to brzy vezmou výrobci za své, ať už cenou externích tunerů nebo možností výměny interního tuneru a kodéru v TV.

Pojem digitalizace značí tu změnu u vysílačů, i tu změnu HW u TV. ALe to nebude jako u analogu, na dalších padesát let, ty změny budou PODSTATNĚ častější, to je fakt, na který jsem chtěl upozornit, ale ty změny už nebudou na vysílačích takové, jako dnes (změna antén, celé technologie), ale spíš změny kodeků (interpretace proudu jedniček a nul).
mirekv (7169)|9.5.2010 15:56
Tak to jo, dnešní analogové vysílače nepřenesou digitál ani náhodou, a mizerná účinnost! Dnešní klystronové vysílače mají příkon 100kW a je jedno kolik vysílají.
Neregistrovaný (0)|10.5.2010 12:35
Musím se zastat politiků. Brzdy rozvoje digitální televize jsou Nova a Prima protože nechtějí uvolnit analogové frekvence z obavy ze ztráty diváků. To samé bude při přechodu na lepší standard MPEG-4, nebo DVB-T2.
Pave1 (4279)|10.5.2010 18:35
Politiků se opravdu nezástávej, byla to jejich práce, při prodloužení lecence si dát podmínku, aby komerčky podpořily bez výhrad plán digitalizace. Na Slovensku to šlo, u nás se nějaký pan Langer postaral, že ta věta z mediálního zákona (i podmínek prodloužení licence) vypadla.

Byla to zcela zásadní věc, Langer to ovlivňoval z pozice šéfa mediální komise sněmovny (což už zrušili, protože takový orgán nemá vůbec v demokracii místo, od toho je velká tv rada).

Od té doby máme dvourychlostní digitalizaci, kde čt jede podle zákona o čt, zbytek je bordel. Byly kolem toho velké hry.
Pitomec (10211)|10.5.2010 20:47
[quote=Neregistrovaný;281073]Musím se zastat politiků. [COLOR=red]Brzdy rozvoje digitální televize jsou Nova a Prima protože nechtějí uvolnit analogové frekvence z obavy ze ztráty diváků.[/COLOR] To samé bude při přechodu na lepší standard MPEG-4, nebo DVB-T2.[/quote]A ty bys jako majitel oněch stanic jednal jinak? Já teda ne.
A pokud jde o ty frekvence, tak bych hrozně rád viděl kdo by tam vysílal, když už dneska není zájem o poloprázdný mux 3 a volný mux 4...