Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-S v 3D na Astre? ako?

Substance242 (22)|5.5.2010 18:14
Zdravím,

dúfam že môžem založiť tému, vyhľadávanie "3D" v tejto sekcii malo nula výskytov.

Stručný výťah: Nechápem ako je vysielaný 3D kanál z Astry.

Čítam dnes o tom, ako na Astre začalo vysielanie nejakého programu v 3D, a neviem nikde nájsť že ako presne to funguje. Pokiaľ ja viem, jediný video kodek ktorý vie robiť s dvoma obrazmi naraz je AVC/H.264 "High Stereo Profile" - ten ale ešte ťažko niečo prehrá, a neverím že tým niekto dokáže už aj vysielať. (Na toto čaká Blu-Ray Avatar, aby sa to dostalo do prehrávačov?)

Takže ako je to vysielané? Lebo ak to ide do normálneho MPEG-4, čo by bolo dosť sprosté (MPEG-2 dúfam neprichádza do úvahy), tak chudák enkodér musí mať z toho chaos, keď dostáva ľavý, pravý, ľavý, pravý atď obraz... určite to nebude vedieť skomprimovať tak ako normálny lineárny záznam, a keďže neverím že by tomu dali väčší datový tok, určite by klesla kvalita obrazu. Potom, dajme tomu že sa to odvysiela, ako prijímač vie ktorý je ľavý a ktorý pravý obraz? Neviem o tom, že by MPEG-4 mal možnosť označiť ktorý frame je ktorý...

A ešte, pokiaľ viem, 3D má podporovať až HDMI 1.4? Koľko zariadení HDMI 1.4 pozná, bude treba zase o niečo lepšie káble aby nimi zvýšený datový tok bezpečne prešiel? (edit: tu už samozrejme hovorím o poslaní spracovaného signálu zo satelitného prijímača do telky)

Mám pocit, že sa kupovať 3D telku je úplný nezmysel, a jediné využitie je s niektorými PC hrami (so správnou grafickou kartou a stereoskopickými drivermi), pretože iný obsah skrátka neexistuje. Nie je na optických diskoch, nedá sa stiahnuť, a nikto ho ani nevysiela - pretože na to nie je funkčný kodek a zariadenie schopné ho prečítať. Alebo ma opravte, je možné že mi niečo uniklo, ďakujem.

(Čítal som na tému MVC - multiview video coding - pár vecí, napríklad o vypočítavaní "hĺbky" obrazu, ale toto akože 3D ma teraz nezaujíma. Tiež na DVD je dávno multi-cam, možnosť prepnúť sa na inú kameru, ale to je podľa mňa niečo celkom iné.)
vivid.sk (11472)|5.5.2010 19:33
Takže ako je to vysielané?

uplne jednoducho. Obraz je akoby rozdeleny na 2 casti (cize dostanes 2 okna o velkosti 960x1088 vedla seba) a v kazdom z nich je bezny prekladany obraz (50i) len snimany kazdy pre jedno oko. TV, ktora podporuje 3D tento obraz detekuje a zobrazi uz svojou 3D technologiou tak ako treba. Teda na type presnosu, sa absolutne nic nemeni, defacto sa straca polovica rozlisenia (co do sirky obrazu, pocet riadkov je zachovany), ale myslim, ze je to vymyslene velmi elegantne.

Vysledny obraz (ktory divak nakoniec z 3D TV uvidi) je "natiahnuty" na celu sirku obrazu.

Z horeuvedeneho je jasne, ze ziadne HDMI 1.4 a podobne vtakoviny pri DVB-S2 netreba.

btw, prave sa na astre da naladit FTA takyto kanal, tak si to mozes pozriet nazivo.

updated: a takto to vyzera v skutocnosti bez 3D TV.

Substance242 (22)|5.5.2010 19:53
Aha, jasné, ďakujem za vysvetlenie.

No to je ale dobrá kravina, tento "štandard" sa ako volá? :-) Už vidím nejakého manažéra: "musíme v 3D vysielať HNEĎ TERAZ, mňa nezaujímajú nejaké štandardy! už som si pripravil Powerpoint prezentáciu!" :-)

Hmm, a v akom formáte je ten materiál uložený pôvodne, pred vysielaním?

Edit: Ale inak jo, súhlas že je to celkom elegantný odrb. :-) Len čo telka ktorá to nedetekuje. :-) (ako, analýzou obrazu?)
jarino1978 (8045)|5.5.2010 19:54
najväčší problém 3D v DVB-S2 distribúcií je :
- malá prenosová kapacita
- neexistujúci jednotný štandard
- to, čo môžeš teraz vidieť, tak to sa môže časom zmeniť. Je to zatiaľ len PR demo na 3D.S vysokou pravdepodobnosťou sú tieto pokusy len test diváckeho záujmu ( podobne, ako to bolo v čase rozbehu HDTV v Mpeg2 ).
- zatiaľ na pozeranie "3D" z DVB-S2 ti stačí 3D HDTV + škulky + súčasný HD STB. Nie je potrebné HDMI 1.4.
- na 3D TV si zvolíš mód 2 obrazy vedľa seba a ideš.
- STB len prenesie stream a 3D TV si už s tým poradí.

Osobne je môj názor, že tzv. 3D boom nebude mať žiadne uplatnenie s 3D okuliarmi a podľa mňa tento spôsob skôr zanikne, ako sa presadí. Možno iná situácia by bola s 3D panelmi bez nutnosti škuliek.
Substance242 (22)|5.5.2010 20:02
Díky aj tebe jarino za super zhrnutie. Pýtal som sa ešte ráno na živé bodka sk a tam na toto nikto nereagoval, tak som musel ísť za odborníkmi. :-) Linkovaný článok tiež fajn, na ten server akosi pri pochôdzkach internetom zabúdam.

Takže je mi to jasné.

Ešte keby som vedel, ako to bude s 3D na BluRay, myslel som že to bude v tom High Stereo Profile a prehrávače (napríklad PS3) budú mať nový firmware, uvidíme. Zatiaľ nie je o čo stáť.
jarino1978 (8045)|5.5.2010 20:41
na 3D pre BD je vytvorený štandard, čiže dual full hd stream. PS3 už vie teraz myslím 3D ( FW 3.30 ), ale bude vedieť v 3D len 1080i.
Ostatné BD prehrávače čaká na 3D obmena. Čiže si musíš kúpiť nový s podporou 3D.
rudlus (539)|5.5.2010 21:48
ked si clovek spomenie kolko uz existuje format HD a kolko stanic v nom vysiela...tak 3d ma este veeeeeeeeeeeeela casu
Substance242 (22)|6.5.2010 00:35
[quote=jarino1978;280310]na 3D pre BD je vytvorený štandard, čiže dual full hd stream[/quote]

Soráč ešte mi to nedá pokoj - máš k tomuto nejaký link? Niečo k veci som našiel iba ak napríklad http://forums.legitreviews.com/about17899.html - ale z toho mi pripadá, že ide o dva úplne nezávislé streamy použiteľné pre PIP, pre kódovanie videa si ale predstavujem, že by sa oplatilo robiť na video... ako to povedať, niečo ako joint stereo pre mp3.
artam (1147)|6.5.2010 15:11
[quote=vivid.sk;280293]...Obraz je akoby rozdeleny na 2 casti... ...TV, ktora podporuje 3D tento obraz detekuje a zobrazi uz svojou 3D technologiou tak ako treba...[/quote]

Uhm, hehe, to mi silne pripomina tzv "cross-eyed" 3D (na youtube je toho hafo). Netreba k tomu ziaden specialny televizor, ale staci spravne prekrizit oci - pravym okom pozerat na lavy obraz a lavym okom na pravy (ako ked si clovek pozera na spicku nosu). A medzi tymi dvoma obrazmi sa zrazu objavi treti v 3D - sranda vec. :)
A okrem toho 3D je to celkom slusny masaker na oci. :D :D