Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih v ediusu 5

mirekvšetečka (0)|4.5.2010 14:41
Mám kameru Canon HV30, točím na pásku. Poradí mně někdo, jak nastavit Edius, abych měl co nejkvalitnější výstup na DVD a potom na plazmovou televizi (nastavení projektu - pokud na to má vůbec vliv, nastavení exportu)? Dík.
Pave1 (4279)|4.5.2010 21:51
A jak to děláš teď, v tom ediusu? Jaký projekt, jaké nastavení exportu?
ai (2993)|5.5.2010 02:26
Tak na Plazme budes mit samozrejme nejlepsi zaznam ten, ktery nebudes menit vubec, nekdo by se mohl vyjadrit, jestli jde v Ediusu smart render HDV.
mirekvsetecka (9)|5.5.2010 08:21
[quote=Pave1;280156]A jak to děláš teď, v tom ediusu? Jaký projekt, jaké nastavení exportu?[/quote]

Mám nastavdeno 1920x1080, 50i, ale nevím, zda je to správně a k něčemu, zda se nestahuje z pásky jen to, co tam je, bez jakýchkoli změn. Export mám nastaven na DVD, bitrate na maximum 9,5 (sestříhal jsem projekt tak, aby šlo nastavit max. bitrate). Největší problém mám asi v tom, jaké kódování pro rendering nastavit, jaký frame rate, field order (mám nastaveno Top field first), nevím, ale jaký vliv to má na záznam na pásce miniDV - ani nevím jaký záznam kamera Canon HV30 dělá, aby to vše ladilo a nedocházelo ke ztrátě kvality. Na monitoru, kde stříhám, mám obraz pěkný, ale co s tím dál?
Když jse stejný projekt sestříhal v Painnacle 14, nastavil jsem progresívní kódování a výsledné DVD bylo dost neklidné, titulky se nedaly ani pořádně přečíst. Když jsem tuto možnost vypnul, záznam se o hodně zlepšil. Chtěl bych ale stříhat v Ediusu, umí toho daleko víc.
Pave1 (4279)|5.5.2010 08:59
Aha. Tak to máš celkově dost nejasno, o všem.

Pokud chceš dělat v Ediusu, bylo by dobré nějakým způsobem rozšířit své obzory, co se týče základů znalostí o prokládání, rozměrech videa, atd. Zkus koupit nějakou knížku o videu (jedna se jmenovala nějak "Velká kniha o Digitálním videu" - http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/digitalni-video/velka-kniha-digitalniho-videa/ , to hodně pomůže. Nebo mrkni sem - http://www.videoproduce.cz/tv_zaklady.htm , ale ta kniha bude pro tebe na základy lepší a názornější.

K Ediusu - můžeš to dělat i takhle, ale je tam nastavení projektu 1440x1080/50i, což přesně odpovídá HV30 záznamu (pokud tedy nahráváš do HDV a ne do DV). Pak mohou jít nějaké věci rychleji či bez přepočtů, s tvým nastavením se vše musí přepočítávat.

K DVD - nenastavuj max. dat. tok, ale asi 7,5Mbps. Někdy se to pak cuká, na "zaprášených" přehrávačích. V Ediusu máš v tools (nástroje) create DVD (nebo tak nějak), tam máš čtyři záložky. V první určíš parametry zdroje, název disku, kam se to vyrenderuje, další dvě jsou o menu, nakonec tam máš parametry DVD (píšu z hlavy, už je to nějaký měsíc, co jsem edius neviděl .-) ).
Tam u kratších projektů (do půl hodiny) nastav 7,5Mbps, CBR, 720x576, upper (ale klidně i bottom, vyzkoušej si, že na TV oboje bude ok, royhoduje totiž nastavení pro vstup, a to dělá edius za tebe, v tomto případě), u zvuku 256kbps, CBR, 48kHz. U delších spočítej, o kolik zmenšíš dat. tok pro video, aby se to vešlo, jsou na to na netu "kalkulačky dat. toku" pro DVD (bitrate calculator, tak nějak).

A nech to chroupat, pak to jen vypálíš na DVD.

Kdyby nějaké dotazy, tak se nejdřív podívej do manuálu Ediusu, vše si trochu osahej, mrkni se po té knížce, pomalu to půjde, nikdo učený z nebe nespadl.

Pro export zpět na pásku necháš projekt v HDV - 1440x1080/50i.

Ještě mrkni i sem - http://www.videoproduce.cz/zpracovani_v_pc.htm , tady najdeš základy o nastavení projektu, pár drobností kolem.
mirekvsetecka (9)|5.5.2010 11:17
[quote=Pave1;280188]Aha. Tak to máš celkově dost nejasno, o všem.

Pokud chceš dělat v Ediusu, bylo by dobré nějakým způsobem rozšířit své obzory, co se týče základů znalostí o prokládání, rozměrech videa, atd. Zkus koupit nějakou knížku o videu (jedna se jmenovala nějak "Velká kniha o Digitálním videu" - http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/digitalni-video/velka-kniha-digitalniho-videa/ , to hodně pomůže. Nebo mrkni sem - http://www.videoproduce.cz/tv_zaklady.htm , ale ta kniha bude pro tebe na základy lepší a názornější.

K Ediusu - můžeš to dělat i takhle, ale je tam nastavení projektu 1440x1080/50i, což přesně odpovídá HV30 záznamu (pokud tedy nahráváš do HDV a ne do DV). Pak mohou jít nějaké věci rychleji či bez přepočtů, s tvým nastavením se vše musí přepočítávat.

K DVD - nenastavuj max. dat. tok, ale asi 7,5Mbps. Někdy se to pak cuká, na "zaprášených" přehrávačích. V Ediusu máš v tools (nástroje) create DVD (nebo tak nějak), tam máš čtyři záložky. V první určíš parametry zdroje, název disku, kam se to vyrenderuje, další dvě jsou o menu, nakonec tam máš parametry DVD (píšu z hlavy, už je to nějaký měsíc, co jsem edius neviděl .-) ).
Tam u kratších projektů (do půl hodiny) nastav 7,5Mbps, CBR, 720x576, upper (ale klidně i bottom, vyzkoušej si, že na TV oboje bude ok, royhoduje totiž nastavení pro vstup, a to dělá edius za tebe, v tomto případě), u zvuku 256kbps, CBR, 48kHz. U delších spočítej, o kolik zmenšíš dat. tok pro video, aby se to vešlo, jsou na to na netu "kalkulačky dat. toku" pro DVD (bitrate calculator, tak nějak).

A nech to chroupat, pak to jen vypálíš na DVD.

Kdyby nějaké dotazy, tak se nejdřív podívej do manuálu Ediusu, vše si trochu osahej, mrkni se po té knížce, pomalu to půjde, nikdo učený z nebe nespadl.

Pro export zpět na pásku necháš projekt v HDV - 1440x1080/50i.

Ještě mrkni i sem - http://www.videoproduce.cz/zpracovani_v_pc.htm , tady najdeš základy o nastavení projektu, pár drobností kolem.[/quote]
Díky moc, ale vidím, že je to dost složité orientovat se v této problematice. Zkusím nastavit podle Tvých rad a uvidíme.
Pave1 (4279)|5.5.2010 18:38
zkus tu knížku, tam je to přehlednější, pro začátečníky .-) .
mirekvsetecka (9)|6.5.2010 08:16
Včera jsem na plazmě u syna vyzkoušel vypálené DVD z Ediusu, kvalita je úplně super, pomalu jak televizní vysílání, jsem nadmíru spokojen! Měl jsem ale nastavené ještě z dřívějška, než jsem se začal s Tebou radit, maximální datový tok a DVD se asi v polovině kouslo a nešlo s tím v přehrávači hnout (dvouvrstvé DVD Verbatin 8,5), navíc to byl formát 4:3 - to zatím nevím proč to tak je, musím si prohlédnou všechna nastavení. Myslíš, že to kousnutí způsobil maximální datový tok 9,5? Jakou má tato hodnota vliv na kvalitu videa?
Předtím jsem toto video sestříhal v Pinnacle 14, vypálil, a také se to kouslo někde v polovině! U Pinnacle ale tolik možností není, nechal jsem to v základním nastavení. Čím to může být?
dalizije (641)|6.5.2010 18:34
Ten tok 9,5 je moc. Osobně dávám 8, a zatím to přehrál v pohodě každý přehrávač.
Pave1 (4279)|6.5.2010 20:54
Dvouvrstvé médium je složeno ze dvou částí, je otázka, zda je tvůj přehrávač podporuje. Navíc je ještě náročnější na kvalitu mechaniky, takže ten tok je zbytečně vysoký, bezpečné je těch 7,5Mbps.
mirekvsetecka (9)|9.5.2010 21:19
Ahoj, vše už šlape jak má, vypálil jsem to na 2 klasická DVD a je po kousání, obraz je super. Jen nemohu docílit toho, aby bylo video 16:9, mám ho 4:3.
Původní projekt jsem měl nastaven na Generic OHCI HD 50 Hz, 1920 x1080 50i, Aspect ratio 1. DVD bylo 4:3.
Změnil jsem projekt na 1440x1080 50i podle Tvých rad, Aspect ratio jsem nastavil na 1:1,33, video bylo ale opět 4:3. V okně Burn mám nastaveno také správně 16:9. Kde dělám chybu? Doufám ,že projekty mohu měnit až po stažení videa z pásky. Když kliknu na jakýkoli klip v timeline, je to správně 16:9. Jakmile to ale vypálím, mám obraz 4:3. Díky za radu.
Pave1 (4279)|9.5.2010 22:31
Hledej něco jako widescreen u nastavení DVD.

jinak HD projekt 1080/50i je vždy 16:9.
drewarens (5)|21.5.2010 07:11
taky používám EDIUS, ostatně už dlouho a mám HV30...vše záleží na formátu, do kterého točíš...já mám nastaveno ten progresivní režim který tato kamera jako jedna z mála má a nemůžu si stěžovat HDV 25p alias 1440x1080/25p...při exportu na DVD používam MPEG (Elementary stream) kodek kde nastavím víceméně to co popsal Pavel 1...po exportu DVD Architekt 4.0 pro vypálení (výhodou bylo, že už to nepřekonvertovával a pálil hned...starší edius (4) měl "Burn to DVD" a nový DVD Architekt 4.5 zase nečte MPEGy :) (což je značně vtipné)...

jinak můžete někdo pomoci mě, jak vypálit HDV a prezentovat ho někomu? na přehrávači DVD? Nebo je jediná možnost Blue Ray? Díky
dalizije (641)|22.5.2010 19:57
HDV na DVD přehrávači prezentovat nejde. Jedině Blue Ray
ai (2993)|22.5.2010 21:18
[quote=drewarens;282678]jinak můžete někdo pomoci mě, jak vypálit HDV a prezentovat ho někomu? na přehrávači DVD? Nebo je jediná možnost Blue Ray? Díky[/quote]
WDTV Live, nebo pro pripad jen prehrani m2t i stary WDTV prvni generace (mnohem levnejsi) a flash klicenka, nebo externi hardisk, jakykoliv

ten prehravac je vpodstate do kapsy, a do kapsy strcis i tu klicenku s HDV zaznamem a jdes kamkoliv prezentovat, v druhe kapse mas HDMI kabel nebo pro pripad presentace na CRT komposite kabel a nejakou Scart-kompozit redukci ...
drewarens (5)|23.5.2010 06:34
...myslim, že v tomto případě už je jednosušší s sebou dotahnout notebook...každopádně dík za odpověd...šlo mi spíš o médium, které někomu můžu s klidným svědomím nechat, aniž by stálo moc financí a měl na něm maximální možnou kvalitu obrazu...Blue-Ray bude ok...jen si koupit vypalovačku...dle mého možná bude stejně drahá jako to WDTV Live...
josefíka (651)|23.5.2010 10:02
TO: drewarens
Jestli Tě zajímá, jak to dělám, tak si čti.

Natáhnu video z HVxx přes projekt 1440x1080 50i *.m2t, ten sestříhám a hotový vyexportuji opět *.m2t. To proto, že jej zálohuji na pásek (jde to i z osy) a používám k přehrávání v WDTV (HD). Pro výrobu DVD si založím projekt s parametry DVD 720x576 50i wide a exportnu ten soubor *.m2t. Poté dám "Burn to Disc" a upravím jen drobně nastavení. Nic víc, nic méně.
ai (2993)|23.5.2010 17:36
jj, jestli soft umozni smart render ven, zase m2t daosahne se toho, ze vysledek treba ten WDTV prehraje primo original z kamery, Blu-Ray abys zarucil 100% kompatibilitu musi rendrovat znova do cehosi jineho a dalsi krok navic , napalovat, navic menis zbytecne rozliseni na 1920x1080, je sice moznost dat HDV ndo BDMV struktury kvuli menu (vymeni se audio za AC3), ale zase neni to 100%, apod.,kdo by nechtel videt na 50" screenu primo original ? :-),
vsichni se vzdy ohaneji "nejlepsi kvalita" apod., a tu je moznost prehravat primo sestrihane originaly
mirekvsetecka (9)|25.5.2010 09:32
[quote=Pave1;280938]Hledej něco jako widescreen u nastavení DVD.

jinak HD projekt 1080/50i je vždy 16:9.[/quote]

Tak nevím, obraz je super kvalitní, ale dvouvrstvé DVD se asi po 65 min. znovu kousne (bitrate jsem nastavil na 8). DVD se mně na počítačovém přehrávači KM Player jeví jako 16:9 a zdá se mi to správně, ale když dám totožné DVD do DVD HDMI přehrávače a na velkou plazmu, mám to 4:3. Tam je vidět, jak jsou třeba postavy široké, takže musím nastavit obraz na 4:3. Je to nový DVD HDMI přehrávač a jiná koupená DVD třeba s filmy jsou v pohodě. Snad mám v Ediusu všude nastaveno 16:9. Už nevím, kde bych co nastavil, aby byl poměr stran správný. Pálím přímo na DVD (Burn to disc), tam také nastavuji 16:9. Projekt mám nastavený na 1440x 1080, 50i. Pixely mám 1,33:1. Když dám pixely 1:1. je to stejné. Pokus v Pinnacle byl ale správně 16:9. Rád bych zůstal u Ediusu, líbí se mi celková koncepce, velké okno apod. Dokáže mně někdo poradit, kdo má s tímhle zkušenosti a kdo zná dobře Edius?
mirekvsetecka (9)|27.5.2010 13:46
[quote=mirekvsetecka;283146]Tak nevím, obraz je super kvalitní, ale dvouvrstvé DVD se asi po 65 min. znovu kousne (bitrate jsem nastavil na 8). DVD se mně na počítačovém přehrávači KM Player jeví jako 16:9 a zdá se mi to správně, ale když dám totožné DVD do DVD HDMI přehrávače a na velkou plazmu, mám to 4:3. Tam je vidět, jak jsou třeba postavy široké, takže musím nastavit obraz na 4:3. Je to nový DVD HDMI přehrávač a jiná koupená DVD třeba s filmy jsou v pohodě. Snad mám v Ediusu všude nastaveno 16:9. Už nevím, kde bych co nastavil, aby byl poměr stran správný. Pálím přímo na DVD (Burn to disc), tam také nastavuji 16:9. Projekt mám nastavený na 1440x 1080, 50i. Pixely mám 1,33:1. Když dám pixely 1:1. je to stejné. Pokus v Pinnacle byl ale správně 16:9. Rád bych zůstal u Ediusu, líbí se mi celková koncepce, velké okno apod. Dokáže mně někdo poradit, kdo má s tímhle zkušenosti a kdo zná dobře Edius?[/quote]

Znovu rekapituluju:
Mám kameru Canon HV30 (pásek), stříhám v Ediusu 5. Exportuju přímo na dvouvrstvé DVD (Print to disc), ale asi po 65 min. se DVD v přehrávači kousne (bitrate jsem nastavil na 8). DVD se mně na počítačovém přehrávači KM Player jeví jako 16:9 a zdá se mi to správně, ale když dám totožné DVD do DVD HDMI přehrávače a na velkou plazmu, mám to 4:3. Tam je vidět, jak jsou třeba postavy široké, takže musím nastavit obraz na 4:3. Je to nový DVD HDMI přehrávač a jiná koupená DVD třeba s filmy jsou v pohodě. Snad mám v Ediusu všude nastaveno 16:9. Už nevím, kde bych co nastavil, aby byl poměr stran správný. Projekt mám nastavený na 1440x 1080, 50i. Pixely mám 1,33:1. Když dám pixely 1:1. je to stejné. Vypálení DVD nastavuji také na 16:9. Pokus v Pinnacle ze stejného pásku byl správně 16:9. Rád bych zůstal u Ediusu, líbí se mi celková koncepce, velké okno apod. Dokáže mně někdo poradit, kdo má s tímhle zkušenosti a kdo zná dobře Edius?
vencisa (8)|27.5.2010 19:15
Vykašli se na dvouvrstvé DVDčko... alespoň prozačátek. V rámci pokusů to normálně vypaluj rovnou na nějaké jednovrstvé DVD-R. Taktéž bych to nezkoušel hned dělat tak dlouhý - 10minut ti pro vyzkoušení si toho jestli ti to ukazuje správnej poměr stran musí stačit bohatě. Ono to taky může být tím že mechanika si špatně poradí s tím že musí neustále vypalovat jeden stram dat "online" do dvou vrstev. Tohle bych opravdu zatím nechal být.
Jinak chápu li to správně tak nastavení tvého projektu máš tohle:
[quote]Video
Frame size : 1440 x 1080
Frame rate : 25,00( 25/1 )
Pixel aspect : 1,3333
Field order : Top Field First
Audio
Rate : 48000Hz
Sample size : 16 Bit
Channel : 2
Additional Info
HDV, AVCHD
AVC-Intra50
HDCAM[/quote]
-popravdě edius je úžasnej v tom že je mu malinko jedno jak ten projekt nastavíš, i kdybys nastavil - i kdybys po té co nabereš video, to nastavil takhle:
[quote]Video
Frame size : 720 x 576
Frame rate : 25,00( 25/1 )
Pixel aspect : 1,4222
Field order : Bottom Field First
Audio
Rate : 48000Hz
Sample size : 16 Bit
Channel : 2
Additional Info
DV, DVCAM[/quote]
tak to bude přisupovat k tomu videu vlastně stejně. Tohle Edius neřeší. U rozlišení 1440x1080 to vlastně jiný než 16:9 bejt ani nemůže a u 720x576 50i 16:9 48kHz 2ch - je to také vpohodě. Co se týče řádkování, tak po té co jste video správně nabral, tak už to také řešit moc nemusíte - Edius pořeší za vás.
Jinak přenastavování projektu zachodu se dělá v nastavení "Settings > Project settings" a tam si vyberete z možných vámi již připravených nastavení a nebo kliknete na "new preset" a vytvoříte si k tomu účelu nový - nemusíte mít o nic strach - přepínání projektu jde pořád a bezproblému.

Jinak samotné nastavení exportu v Burn to disc - by se mělo provést automaticky, ale kdyby ne, tak nasvení je:
Video
Stream: CBR (VBR je drobet složitější na výpočet s CBR neskazíte vlastně nic - jen to žere stále stejnej bitrate bez ohledu na obsah)
Average Bitrate: 8.0 Mbps - jak už tady někdo psal, tohle je nejvhodnější bitrate - když nastavíte větší hodnotu, tak ryskujete že už to nepůjde přehrát, ostatně asi by jste ani nepoznal kdyby jste nastavil 6,5Mbps, ale není k tomu důvod)
Max Bitrate - tady to opravdu nesmí nikdy překročit těch 8.0 Mbps

Audio:
Stream: MPEG-1 Audio Layer II (žádný dolby digital - žijem přece v evropě, a rozhodně žádný PCM! -jinak vám to opět nepůjde nikde přehrát)
Channel: Stereo
Sampling rate 48kHz
Bitrate 256kbps (256pro kvalitní zvuk bohatě stačí a máte jistotu že to bude všude běhat, ještě by se dalo nastavit 320kbps, ale více už raději ne)

Také tam uvidíte všechny svoje nastavení toho projektu, tj. v té záložce "title 1" tam bude:
Chapter 1 16:9 720x576 8.0Mbps a (output only to DVD)

Prozačátek bych ještě vyzkoušel to médium udělat bez menu (tj. vyškrtnul v záložce Style to "Use Menu" a ve Write bych si zkontroloval mám-li nastavenou volbu "DVD-R/RW (4.7GB)
-samozřejmě program Burn to disc ještě umožňuje místo vypálení, nechat vytvořit jen obraz disku a ten pak vypálit v nějakém jiném programu, ale pro to taky myslím není důvod.

Pakliže máte obraz v ediusu 16:9 a při exportu 16:9 - tak to DVDčko opravdu má obraz 16:9.

Jinak Edius v 5.12 to je opravdu radost dělat v téhle střižně :-) - rychlá, přehledná, můžete do ní importovat prakticky jakýkoliv formát a všechno okamžitě "sežere", je stabilní a uživatelsky přívětivá. Navíc co do kvality kodeků a práce s obrazem patří asi k úplně tomu nejlepšímu co je k mání. (rozhodně je na tom co do kvality kodeků lépe než věci od Adobe)
ai (2993)|28.5.2010 03:23
[quote=mirekvsetecka;283507]DVD se mně na počítačovém přehrávači KM Player jeví jako 16:9 a zdá se mi to správně, ale když dám totožné DVD do DVD HDMI přehrávače a na velkou plazmu, mám to 4:3. Tam je vidět, jak jsou třeba postavy široké, takže musím nastavit obraz na 4:3.[/quote]
Nekde se v tom procesu nepredala informace o HDV PAR 1,333. Tedy Edius o ni vi, ale nesdeli ji authoringu na DVD. KM player ma natvrdo nekde 16:9 ? Tedy asi jsi nevyrobil widescreen DVD ?

Nacti utilitku PGCEDIT, otevsi VIDEO_TS, naviguj na title a stlac Ctrl+A (stream atributes, nebo tak nejak) a zatrhni 16:9, OK, Save DVD
mirekvsetecka (9)|7.6.2010 18:32
Už nevím co bych s tím udělal, vyzkoušel jsem snad všechno. V počítačovém přehrávači to mám 16:9, na velké plazmě Panasonic to mám ale 4:3. Když plazmu roztáhnu na 16:9, jsou postavy moc široké, je to prostě 4:3. Přikládám popis DVD ze softwaru Mediainfo. Může se mně na to někdo podívat, zda z toho někdo něco vyčtě? Zaráží mne hned první informace o NTSC 4:3, dále pak už je 16:9. Mám to snad v PAL, nikde nevidím nic, co bych měl mít špatně. V Pinnacle to mám 16:9, tam není vůbec žádný problém. Ale je o trochu horší obraz než z Ediusu. Rád bych u něho zůstal...
Pave1 (4279)|7.6.2010 20:17
Mrkni se pomocí IFO EDIT na soubory s koncovkou IFO ve struktuře DVD (jsou dva).

Hoď soubor na ikonu IFOEDIT.exe a přečti si, zda je (menu i snímek) v 16:9.
Pokud ano, tak ještě zkontroluj, zda je vpravo od nich zaškrtnutá volba automatic letterboxed (a ne současně i automatic pan and scan - tu volbu zruš, už si nepamatuju, zda jen odškrtnutím, nebo na ní klikni a změň to).

Pak to ulož (save) a totéž udělej pro druhý soubor.

Pak je DVD vpořádku, takže problém může být i v přehrávači (už jsem zažil přehrávač, který nepodpororval 16:9).

Zbytek viz kolegové (o ediusu), prostuduj nastavení projektu (viz manuál ediusu). Běhá to spolehlivě. Ahoj
mirekvsetecka (9)|7.6.2010 21:19
[quote=Pave1;285002]Mrkni se pomocí IFO EDIT na soubory s koncovkou IFO ve struktuře DVD (jsou dva).

Hoď soubor na ikonu IFOEDIT.exe a přečti si, zda je (menu i snímek) v 16:9.
Pokud ano, tak ještě zkontroluj, zda je vpravo od nich zaškrtnutá volba automatic letterboxed (a ne současně i automatic pan and scan - tu volbu zruš, už si nepamatuju, zda jen odškrtnutím, nebo na ní klikni a změň to).

Pak to ulož (save) a totéž udělej pro druhý soubor.

Pak je DVD vpořádku, takže problém může být i v přehrávači (už jsem zažil přehrávač, který nepodpororval 16:9).

Zbytek viz kolegové (o ediusu), prostuduj nastavení projektu (viz manuál ediusu). Běhá to spolehlivě. Ahoj[/quote]



No mám právě zaškrtnuté obě volby - automatic letterboxed a současně i automatic pan and scan. Když to odškrtnu a dám uložit, tak se změní už vypálené DVD, nebo to musím udělat nějak na disku? V přehrávači to asi nebude, ten je nový, a podobný soubor vypálený v Pinnacle přehrává v pohodě 16:9. Jinak moc díky.
Pave1 (4279)|7.6.2010 22:10
Už vypálené DVD nezměníš (musíš soubory zkopírovat na disk, změnit a vypálit znovu). Dokonči DVD v ediusu ale nedovol mu ho vypálit. Pak změň tyto IFO soubory a teprve potom vypal (na pokus použij nějaké běžné DVD, ne dvouvrtsvé). Je to jeden z možných problémů.
mirekvsetecka (9)|22.6.2010 19:52
[quote=Pave1;285022]Už vypálené DVD nezměníš (musíš soubory zkopírovat na disk, změnit a vypálit znovu). Dokonči DVD v ediusu ale nedovol mu ho vypálit. Pak změň tyto IFO soubory a teprve potom vypal (na pokus použij nějaké běžné DVD, ne dvouvrtsvé). Je to jeden z možných problémů.[/quote]

Tak po stažení utilitky PGCEDIT jsem přepsal 2 IFO soubory na disku tak, jak jsi mně radil a také, aby to bylo shodné se soubory IFO z Pinnacle a vyplálil na DVD. Teď už mám vše správně ve formátu 16:9 (KONEČNĚ!!!)
Proč to ale nedokáže Edius sám a musí se to takto kostrbatě upravovat? Složité to není, ale zajímalo by mně, proč se tak děje. Jinak moc díky. Šlo o video z USA a dost mně na tom záleželo. Tak jsem rád.
Pave1 (4279)|22.6.2010 20:57
Je to chyba v procoderu, který je od Canopusu.

Pokud renderuješ do samostatných streamů (video a audio zvlášť), tak tam problém není (ty se použijí pro authoring DVD např. v DVD LabPro).

Ale pokud uděláš rovnou program stream (video a audio je už zmultiplexované do jednoho souboru), hlavička je špatně. Edius pak používá "interní procoder", tak mě napadlo, že blbne stejně (nestřihám v něm).

Na opravu používám ifoedit.exe, jsou to dvě kliknutí, ale je to nepříjemné, že to je nutné opravovat. Hlavně že je pořešeno :-) .