Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: DIGI televizor nebo set-top-box?

Jiří Piškula (30)|30.4.2010 11:46
Je před námi konec týdne, proto vás tímto zveme do naší Víkendové diskuze s tématem:

DIGI televizor nebo set-top-box?

Digitalizace televizního vysílání zdárně pokračuje – za 6 měsíců bude veřejnoprávní Multiplex 1 dostupný na téměř celém území ČR.

Používáte k příjmu digitálního vysílání set-top-box nebo televizor s příslušným tunerem?
Kdy si pořídíte zcela nový digitální televizor?
Pokud už ho máte, napište nám jaký, a přihoďte své dojmy a zkušenosti.

Napište nám své názory a zkušenosti, zapojte se s ostatními do diskuze!
Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Pitomec (10211)|30.4.2010 13:22
[quote=Jiří Piškula;279593]Je před námi konec týdne, proto vás tímto zveme na naši Víkendovou diskuzi s tématem:

DIGI televizor nebo set-top-box?

Digitalizace televizního vysílání zdárně pokračuje – [COLOR=red]za 6 měsíců bude veřejnoprávní Multiplex 1 dostupný na celém území ČR[/COLOR].

Používáte k příjmu digitálního vysílání set-top-box nebo televizor s příslušným tunerem?
Kdy si pořídíte zcela nový digitální televizor?
Pokud už ho máte, napište nám jaký, a přihoďte své dojmy a zkušenosti.

Napište nám své názory a zkušenosti, zapojte se s ostatními do diskuze!
Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).[/quote]
Teoreticky snad, prakticky nikdy. A mimochodem víc lidí přijímá satelit a kabelovku než DVB-T, takže by bylo vhodnější otázku digitalizace směrovat takto.
Jiří Piškula (30)|30.4.2010 13:39
Děkuju za připomínku. Přidal jsem do původního textu slovo „téměř“, jelikož 100% pokrytí je skutečně prakticky nemožné.

Na satelit i kabelový příjem jsem pomyslel, ale nechtěl jsem ty otázky příliš komplikovat.
geronimoh (2327)|30.4.2010 13:50
U nás nedaleko Vyškova probíhá digitalizace tak, že balík programů ČT vysílá v DVB-T, NOVA, PRIMA a ČT1 analogově. Horší způsob digitalizace pozemního vysílání si nedovedu představit. Příliš pomalu, příliš pozdě, opomíjení MPEG-4 včetně HDTV. Vše řeším příjmem satelitního vysílání a jsem celkem spokojen. Dlouhodobý špatný příjem pozemního vysílání vyřešila většina lidí v naší oblasti nákupem satelitu a Skylink karty nebo kabelovkou, pokud byla dostupná. DVB-T je tu zcela na okraji zájmu. Lidé, kteří si pořídili satelit a Skylink kartu jsou překvapeni kvalitou obrazu, jakou kvůli špatnému signálu pozemního vysílání nikdy předtím neměli.
Neregistrovaný (0)|30.4.2010 15:59
Chcel by som sa opýtať, aký je vlastne rozdiel medzi káblovým, satelitným a DVB-T prijímaním?
My máme káblovku, jeden televízor-monitor má tuner DVB-T. Chceli by sme začať prijímať DVB-T, to je treba anténu? U nás v Nitre vysielajú STV1,2 Markíza a JOJ.
Neregistrovaný (0)|30.4.2010 17:41
Já se přiznám, že z toho začínám být tak trochu debil. Před dvěma lety jsem myslel, že už je digitální vysílání vyřešeno, když nova začala mít nějak ostrej obraz a širokoúhlost, ale pak mě jeden elektrikář obtáhl asi o 1500 za satelit a set top box, který poněkud dělá z digitálu analog. Dotaz: Staré CRT plečky nemohou přijímat digitál?
geronimoh (2327)|30.4.2010 18:04
[quote=Neregistrovaný;279631] Dotaz: Staré CRT plečky nemohou přijímat digitál?[/quote]

Pokud nemají tuner pro příjem DVB-T (digitálního pozemního vysílání), tak ne, ale stačí dokoupit takzvaný SetTopBox (STB) pro příjem DVB-T, připojit k TV a vesele sledovat (cena od pár set korun).
Ivo Mašek (10205)|30.4.2010 19:01
Chytám DVB-C a to přes kabelový STB. Televizor z vestavěným tunerem (a to nejenom pro DVB-C) plánuji, ale ten čas, dle mého soudu, ještě nedozrál.
Ivo Mašek (10205)|30.4.2010 19:12
[quote]
Chcel by som sa opýtať, aký je vlastne rozdiel medzi káblovým, satelitným a DVB-T prijímaním?
[/quote]
Základní úvod zde:
DVB-T - http://www.digitalne.tv/zemske-digitalni-vysilani/
DVB-S - http://www.digitalne.tv/satelitni-vysilani/
DVB-C - http://www.digitalne.tv/kabelove-vysilani/
IPTV - http://www.digitalne.tv/vysilani-pres-iptv/
Pitomec (10211)|30.4.2010 20:08
[quote=Ivo Mašek;279637]Chytám DVB-C a to přes kabelový STB. Televizor z vestavěným tunerem (a to nejenom pro DVB-C) plánuji, ale ten čas, dle mého soudu, ještě nedozrál.[/quote]
Já naprosto totéž.
Dagy2 (3153)|1.5.2010 08:21
[QUOTE=Neregistrovaný;279619]Chcel by som sa opýtať, aký je vlastne rozdiel medzi káblovým, satelitným a DVB-T prijímaním?
My máme káblovku, jeden televízor-monitor má tuner DVB-T. Chceli by sme začať prijímať DVB-T, to je treba anténu? U nás v Nitre vysielajú STV1,2 Markíza a JOJ.[/QUOTE]

Pomiešal si dve zásadné veci -> "fyzický" spôsob šírenia signálu a "kódovanie" tohto signálu.
Spôsob šírenia:
- pozemný (terestriálny) je z vysielačov rozmiestnených po území daného štátu a pre jeho príjem je vždy potrebná slušná anténa - individuálna alebo STA v paneláku
- satelitný je šírený z geostacionárnych satelitov (napr. Astra, Amos a pod.) a pre jeho príjem potrebuješ parabolickú anténu s konvertorom LNB - individulálna alebo jedna na paneláku s príslušným rozvodom cez prepínače multiswitch
- káblový je šírený od prevádzkovateľa káblom alebo opitkou až do tvojho domu/bytu. Rozsah prijímaných programov je určený prevádzkovateľom.

"Kódovanie":
- analógové -> u pozemného analogu to zvládne každý TV, u satelitného analogu ktorý ešte beží s nemeckými programami potrebuješ starý set-top-box, u káblového analogu zase len obyčajný TV
- digitálne pozemné = DVB-T (terestrial)
pre príjem potrebuješ v podstate rovnakú anténu ako u analogového vysielania. Potrebuješ buď TV so zabudovaným DVB-T tunerom alebo u starých TV externý DVB-T set-top-box
Multiplex = jeden kanál obsahuje na rozdiel od analógového vysielania nie jeden ale 5÷6 programov kombinovaných aj s rozhlasom.
- digitálne satelitné = DVB-S / DVB-S2 (satelite)
pre príjem potrebuješ rovnakú parabolu a LNB konvertor ako u starých analogových satelitov. Ďalej potrebuješ satelitný DVB-S alebo DVB-S2 prijímač. Cca 3 roky sú na trhu už aj TV prijímače s DVB-S/DVB-S2 zabudovanými prijímačmi, takže z paraboly môžeš koax zastrčiť priamo do TV.
ČR a SR programy sú kódované, takže ešte potrebuješ dekódovaciu kartu napr. SkyLink, CS-link.
- digitálne káblové = DVB-C (cable)
pre príjem potrebuješ prevádzkovateľa s takouto službou a väčšinou (na Slovensku výlučne) jeho set-top-box. TV so zabudovaným DVB-C tunerom ti na Slovensku je zatiaľ nanič.

Aby toho nebolo málo u digitálneho vysielania môže byť ešte signál "zašifrovaný" systémom MPEG2 alebo MPEG4. Rozdiel je v lepšej kompresii "šifry" MPEG4 a teda možnosti buď vysielať viac programov v jednom balíku alebo vysielať napr. s vysokým rozlíšením HDTV. Ak máš MPEG2 tuner, programy so šifrovaním MPE4 nemôžeš prijímať. Ak máš MPEG4, môžeš prijímať oba MPEG2 aj MPEG4.

DVB-T a Nitra:
- vy ste snáď jediná oblasť, ktorá na Slovensku nebola pokrytá DVB-T pri štarte v decembri 2009. Ako je to teraz zistíš na mape pokrytia http://www.towercom.sk
- v prvom multiplexe DVB-T Markiza nevysiela pretože administratívnou chybou nemá oprávnenie na DVB-T, neviem odkiaľ máš informáciu, že v Nitre áno.
DVB-T obsahuje STV1, STV2, STV3, TV Joj, Joj plus.
mirekv (7169)|1.5.2010 11:33
Mám satelit, tak mě DVB-T netrápí. Spíš je to naopak, jako pracovník na vysílači zavedením digitálu příjdu o práci.
radon (142)|3.5.2010 11:19
SetTopBox je vhodný pokud:
- máte málo peněz nebo nechcete měnit TV
- nevadí vám malá obrazovka navíc s úzkým proužkem širokoúhlého pořadu
- na malé obrazovce vám bude stačit i SCART propojení
- nevadí vám opruz ovládat vše 2 dálkáči
- chcete tím levně vyřešit nahrávání pořadů
TV s digi tunerem pokud:
- chcete velkou TV na které konečně i z dálky uvidíte detaily
- chcete na TV pouštět HD filmy
- nevadí vám občas viditelně horší obraz (především u levných LCD a pochopitelně u méně kvalitních záznamů zvětšených často na dvojnásobnou velikost)
- chcete viditelně kvalitnější obraz (především u HD pořadů nebo alespoň u nově natočených ...)
Ivo Mašek (10205)|3.5.2010 12:04
[quote]
nevadí vám opruz ovládat vše 2 dálkáči
[/quote]
Není třeba to zase tak dramatizovat :-) . Originál DO od TV použiji pouze pro zapnutí TV. Vše ostatní provozuji přes DO od STB. Na DO od TV už vůbec nepotřebuji šahat. není k tomu žádný důvod.
[quote]nevadí vám malá obrazovka navíc s úzkým proužkem širokoúhlého pořadu[/quote]
To by chtělo asi vysvětlit.
radon (142)|3.5.2010 20:10
- jen zapínání, ale schovat ho do šuplíku nemůžete ... takže ten bod platí.
Navíc každý nemá to štěstí, že má CRT TV osazenou SCARTy, příbuzní tam mají CINCHe, takže musí brát DO do ruky i kvůli přepínání na DVD/video a já to psal obecně.

- mí známí se koukají na CTR s úhlopříčkama 55 nebo 70 cm. Přitom v TV začíná převažovat vysílání ve formátu 16:9 a na DVD je časté 2,35:1. Takže už od výroby malá úhlopříčka je ještě degradována tím, že má skutečný obraz ještě o pár cm menší úhlopříčku. Samozřejmě po těch 30 létech jsme si zvykli. I má matka větší TV nepotřebovala a když si pořídila 1m plazmu tak nadávala jak je to velká kráva ... (ale ne, kecám, zvykla si za chvilku ... bodejť když si k TV nerada bere brýle :-)

Nechtěl jsem nic dramatizovat, jen když je nějaká anketa, tak mám rád uvedené pro a proti. Když mne někdo (kdo má zkušenosti s oběma variantama) doplní či opraví, budu rád.
Pitomec (10211)|4.5.2010 19:45
[quote=radon;279926]SetTopBox je vhodný pokud:
- máte málo peněz nebo nechcete měnit TV
- nevadí vám malá obrazovka navíc s úzkým proužkem širokoúhlého pořadu
- na malé obrazovce vám bude stačit i SCART propojení
- nevadí vám opruz ovládat vše 2 dálkáči
- chcete tím levně vyřešit nahrávání pořadů
TV s digi tunerem pokud:
- chcete velkou TV na které konečně i z dálky uvidíte detaily
- chcete na TV pouštět HD filmy
- nevadí vám občas viditelně horší obraz (především u levných LCD a pochopitelně u méně kvalitních záznamů zvětšených často na dvojnásobnou velikost)
- chcete viditelně kvalitnější obraz (především u HD pořadů nebo alespoň u nově natočených ...)[/quote]
Tak to je teda dost úlet co píšeš, protože když si vezmu STB s HDMI výstupem a tunerem v DVB-S2/T2/MPEG-4, tak můžu sledovat taky stanice vysílající v HD, obrazový formát nebude nijak degradován a jediné navíc jsou ty 2 ovladače.

A detaily z dálky uvidíš akorát u HD vysílání (myšleno skutečného HD a ne toho paskvilu pseudoHD, co tady s oblibou předvádí Nova apod.), zatímco u SD vysílání (což je většina) to bude pořád jenom mazanice, ať máš tuner v TV nebo externí.
Pitomec (10211)|4.5.2010 19:50
[quote=radon;280019]- jen zapínání, ale schovat ho do šuplíku nemůžete ... takže ten bod platí.
Navíc každý nemá to štěstí, že má CRT TV osazenou SCARTy, příbuzní tam mají CINCHe, takže musí brát DO do ruky i kvůli přepínání na DVD/video a já to psal obecně.

- mí známí se koukají na CTR s úhlopříčkama 55 nebo 70 cm. Přitom v TV začíná převažovat vysílání ve formátu 16:9 a na DVD je časté 2,35:1. Takže už od výroby malá úhlopříčka je ještě degradována tím, že má skutečný obraz ještě o pár cm menší úhlopříčku. Samozřejmě po těch 30 létech jsme si zvykli. I má matka větší TV nepotřebovala a když si pořídila 1m plazmu tak nadávala jak je to velká kráva ... (ale ne, kecám, zvykla si za chvilku ... bodejť když si k TV nerada bere brýle :-)

Nechtěl jsem nic dramatizovat, jen když je nějaká anketa, tak mám rád uvedené pro a proti. Když mne někdo (kdo má zkušenosti s oběma variantama) doplní či opraví, budu rád.[/quote]
TV bez SCARTu už jsem hodně dlouhou dobu neviděl a kdysi se to týkalo akorát nějakých křápů dovezených z mimoevropských zemí.

A CRT 16/9 mám třeba já, takže co tady řešíš? Jinak na DVD (ani BD) to není 2,35:1, ale je to 16/9, protože 2,35:1 můžeš vidět akorát v kině (na DVD je to 16/9 s černými pásy nahoře a dole, ale nikoliv skutečné 2,35:1).
entita (10)|5.5.2010 09:05
Mal som iptv (Magio), dal som ho rodicom namiesto DIGI TV, ja pouzivam DVB-T cez TV tuner na PC ale pozeram to len obcas aj to len v malom okne popri praci, pozerani webu atd. dovodom mojho maleho zaujmu je hlavne programova skladba, (premiera 5rokov starych filmov, sta repriza vsetkeho, nedodrziavanie casoveho planu, uz aj do 20minutoveho sitcomu dokazu vtrepat 15minutovu reklamu, o kvalite vysielania/kodovania ani nehovoriac atd atd) ak si nieco chcem pozriet a vychutnat mam ine zdroje ako TV
HD je podla mna precenovane, a je to zatial len marketingovy oj..., HD nalepka je pomaly na vsetkom ale nema to absolutne ziadnu vypovednu hodnotu a skutocnej kvalite obrazu, pre mna zamna nech to ma aj milion riadkov pokial to niekto natoci v kine nikdy z toho nic nebude, pokial si nahram HD sum stale to bude len HD sum, (zabalene ho... je stale len ho...) akoze ano HD nalepka znamena ze to dokaze prehrat/nahrat HD obsah ale dostat sa v dnesnej dobe k tomu HD obsahu pomocou DVB, SAT cokolvek je len sen.
mirekv (7169)|5.5.2010 11:25
Příbuzní mají někde na půdě Oravu 128U a ta SCART nemá!
Pitomec (10211)|5.5.2010 17:03
Ani mít nemůže, když se začal používat až v roce 1977 :-)