Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaké optimalní rozlišení pro plazmu

U-96 (5)|27.4.2010 20:01
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaké byste mi v současné době doporučili rozlišení pro 50" plazmu.
Nyní mám na plazmě 42" 1024x768 a chci koupit novou, jen nevím, jestli už nastal čas koupit Full HD rozlišení, nebo je to zbytečné, když v tomto rozlišení nebudu skoro nic sledovat.
Mám tím na mysli, co je pro kvalitu obrazu lepší, jestli dopočítávání do menšího rozlišení nebo do full nebo je to jedno, pokud zdroj signálu nemá plné rozlišení.
Jde mi hlavně o co nejvyšší kvalitu obrazu, zdroj bude DVB-S a DVD, popř.nějaké ripy v x264 a Xvid.
Díky za postřehy.
audiofil (102)|27.4.2010 20:05
fullHD.....a to ti tu napise asi kazdi jeden
MIHI (940)|27.4.2010 20:09
[quote=U-96;279220]...
jestli už nastal čas koupit Full HD rozlišení, nebo je to zbytečné, když v tomto rozlišení nebudu skoro nic sledovat.[/quote]
Takhle to vypadá, že televizi měníš co dva měsíce:) Ne vážně, dnes třeba nic v HD nemáš, ale to neznamená, že třeba za měsíc mít nebudeš.
jarino1978 (8045)|27.4.2010 20:25
na SD signál ti bude postačovať aj tvoja súčasná TV. načo by si kupoval väčšiu a full hd, keď nebudeš robiť v najbližšej dobe upgrade zdrojov ? Naviac na full hd bude obraz ešte horší, ako máš teraz, budú viac viditeľné chyby obrazu.
Najskôr zmeň kvalitu a úroveň zdrojov obrazu a potom rozmýšľaj. Inak to bohužiaľ nejde. Ak to nespravíš, alebo to nie je pre teba prvoradé, nekupuj nič. Načo ?
U-96 (5)|27.4.2010 21:05
Díky za reakce,

@MIHI : to ne, tuhle mám náhodou už 2 roky...

@jarino1978 : jo, tohle jsem si myslel, jen jsem se chtěl ujistit od někoho, kdo zná ten princip přepočtu, jestli je to jak u komprese, kde nic není, tam se nic nového nevykouzlí...
Větší chtějí děti a žena, ale nehodlám přijít o kvalitu obrazu, abych si svoji pracně budovanou sbírku musel pouštet na něčem, co mi zhorší kvalitu projekce.
Navíc děti si oblíbily věci, co seženu jen v Xvid apod, kde o nějaké kvalitě není řeč, tak to ještě nechci zhoršit tím, že na větší obrazovce to ještě víc uvidím.
Takže pro blba ještě jednou, pokud není zdroj signálu 100%, je lepší nižší rozlišení a uhlopříčka nebo může být větší uhlopříčka a menší rozlišení?
Platí to, jaks psal o horším obraze z "obyčejného" DVD a věcí v bitrate cca.6000, když je to v 720x576, a pustím to na 50", že to bude viditelně horší než teď na téhle 42"?
audiofil (102)|27.4.2010 23:09
[quote=U-96;279243]Díky za reakce,

@MIHI : to ne, tuhle mám náhodou už 2 roky...

@jarino1978 : jo, tohle jsem si myslel, jen jsem se chtěl ujistit od někoho, kdo zná ten princip přepočtu, jestli je to jak u komprese, kde nic není, tam se nic nového nevykouzlí...
Větší chtějí děti a žena, ale nehodlám přijít o kvalitu obrazu, abych si svoji pracně budovanou sbírku musel pouštet na něčem, co mi zhorší kvalitu projekce.
Navíc děti si oblíbily věci, co seženu jen v Xvid apod, kde o nějaké kvalitě není řeč, tak to ještě nechci zhoršit tím, že na větší obrazovce to ještě víc uvidím.
Takže pro blba ještě jednou, pokud není zdroj signálu 100%, je lepší nižší rozlišení a uhlopříčka nebo může být větší uhlopříčka a menší rozlišení?
Platí to, jaks psal o horším obraze z "obyčejného" DVD a věcí v bitrate cca.6000, když je to v 720x576, a pustím to na 50", že to bude viditelně horší než teď na téhle 42"?[/quote]

1. kup skylink alebo hocico a mas pokoj a vyriesene
2. zdroj nie je problem zohnat...bud si zozenies scenove FTP axx (staci napisat,i ked ta kvalita tam nie je az taka)...je milion FTP s uber kvalitnymi enkodmi od CHD,WIKI,ctrlHD apod proste internal enkody......ak chces,tak ti zozeniem vsade pristup
3.este raz ti pisem,fullHD a nic ine....
4. i ked tie xvidy,ak su to tales,tak to je pravda,ale dvd9 uplna pohoda na HD telke
jarino1978 (8045)|28.4.2010 07:29
@u-96 :
- full hd má zmysel jedine vtedy, ak vlastníš HD STB, BD, hernú next-gen konzolu, HD kameru. Inak zmysel nemá a je to len zbytočné vyhadzovanie peňazí von oknom. Tak či tak si vždy tvoja telka signál sama upscaluje na svoje fyzické rozlíšenie panela. Druhá vec je tá, že aj pokiaľ budeš mať full hd telku, budeš mať zdroje obrazu napr. BD a budeš pozerať z väčšej vzdialenosti, ako je optimálna pre danú uhlopriečku pre 1080i/p signál, tak ti je opäť takáto telka nanič, pretože úroveň a vnem detailov, resp. rozdiel medzi 720p a 1080p sa stratí úplne, resp. bude okom nerozoznateľný.
- väčšia uhlopriečka má zmysel vtedy, ak máš dostatočnú kvalitu zdrojov videa, kvalitné prehrávače a si v optimálnej vzdialenosti pre SD a HD signál . Uhlopriečku vždy ber ako lupu ( zväčšovacie sklo ). Čím je väčšia, tým stúpajú nároky na kvalitu vstupného signálu. Čiže na väčšej uhlopriečke ešte viac vyniknú nedokonalosti signálu. V prípade DVD-Video bude veľmi závisieť od kvality samotného prehrávača, od spôsobu prepojenia a od kvality ( masteru ) samotného filmu. Ale ani v tomto prípade nemá full hd zmysel. Obraz sa ti bude zdať prirodzene väčší, ale o to viac budeš vidieť na skle kompresné artefakty a chyby prepisu.
- a ešte niečo. určite nesleduješ len dvd alebo ripy, ale aj klasické tv vysielanie. Ale aj tu platí to, čo som už popisoval. Najlepšie by si spravil, ak by si išiel osobne pozrieť do predajne na 50" sklo so svojou časťou zbierky ripov a dvd filmov. Takto by si si spravil názor sám. Budeš aspoň v obraze, do čoho ideš.

PS : Z akej vzdialenosti sledujete obraz ?
Jozef035 (646)|28.4.2010 08:03
[quote=U-96;279243]Platí to, jaks psal o horším obraze z "obyčejného" DVD a věcí v bitrate cca.6000, když je to v 720x576, a pustím to na 50", že to bude viditelně horší než teď na téhle 42"?[/quote]

Nebude to horšie ani najmenej. Nič nepoznáš. Ja mám 42" aj 50".
Čo sa týka rozlíšenia záleži od toho z akej diaľky pozeráš televízor. Ak z 5m, tak nepotrebuješ HD ani obraz ani televízor. Neviem aký je cenový rozdiel medzi Full HD a HD Ready. Ale ak je malý tak kúp rovno Full.
U-96 (5)|28.4.2010 11:13
@Jozef035:

díky ti, tohle je optimální postup, když někdo má obě varianty a může přesně popsat, co vidí a jak to doopravdy vypadá

@jarino1978:

opravdu ti mooc děkuju za komplexní vysvětlení problematiky, měl jsem nějaké nedostaky ve vzdělání, teď už je mi to jasné, o co v této problematice jde.
Vzhledem k tomu, že moje vzdálenost od televize byla, je a bude cca.5m(bohužel při stavbě domu jsem jaksi pozapomněl ve velkém obýváku na to, že když dám televizi na zeď a sedačku na protější stranu, tak ta vzdálenost bude taková...), tak je mi jasné, vzhledem k doporučením ohledně sledovacích vzadáleností pro Full HD, že ty detaily prostě nikdy neuvidím, pokud nezměnším pozorovací vzdálenost.
Proto jsem teď chtěl větší uhlopříčku, protože mi tahle připadá na tu vzdálenost "malá".
Jen jsem před výběrem nechtěl udělat kvalitativně krok zpátky, proto ten dotaz, takže se budu držet Vašich doporučení a budu spokojen i nadále jako teď.
Všem moc díky!
garb7 (1189)|28.4.2010 23:04
Nedělal bych z toho vědu P50X20 při této vzdálenosti bude v pohodě a připlácet značnou částku za 15-20cm cca 15% úhlopříčky ... za 3-5let bude mnohem větší výběr a to i jiných technologií laserTV a OLED a pak bude třeba standart 3D a i HD a za stejnou částku budou lepší možnosti.