Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Multimediální přehrávač,nettop nebo HTPC ?+ další dotazy

gonsa (208)|25.4.2010 21:53
Ahoj,

uvažuji o koupi multimediálního přehrávače,htpc nebo nettopu.
Chtěl bych se Vás zeptat do čeho by jste v současné době šli. Samozřejmě mám omezené prostředky takže se nejvíce přikláním samozřejmě k nějakému přehrávači max. do 4 000.
Ale nebránil bych se i nettopu Prestigio ION PC nebo nějakému jinému levnému nettopu ale zajímalo by mě vůbec zda je tento přístroj použitelný co se týče hlavně přehrávání filmů ve full hd rozlišení a díky toho,že je to přece jenom počítač tak mám strach aby nebyl nějaký problém při propojení nettop-HD LCD TV.Četl jsem totiž, že některé TV neumí správně přehrát film,díky toho, že rozlišení které podporuje grafika je 1360x768 a nativní rozlišení televizoru HD Ready je 1366x768. V současnosti mám totiž velký problém s propojením televize a PC a nemůžu přijít v čem je problém, mám dostatečně výkonný PC ale to by bylo na jiné téma...Prostě bych nechtěl když bych koupil nettop dopadnout tak, že by mi nakonec stejně z TV nešel obraz..
Chci mít prostě v obýváku vedle televize funkční použitelný a hlavně TICHÝ ! stroj, který přehraje v pohodě HD video. Mým zbožným přáním je (vlastně kvůli toho jsem ještě do žádného přehrávače nešel) aby přehrávač uměl přehrát jakékoliv streamy z youtube,stream.cz,ivysilani,archiv primy,novy apod...V tomto zas vidím velké plus u nettopů. Co si tak čtu tak vyhlídky na lepší časy jsou v tomto směru snad jen u xtreameru ale ten je bez pasivního chladiče prý hodně hlučný...
Dále mám strach co si tady tak pročítám fórum, že se některé přehrávače hodně přehřívají, je to velký problém ?Se začátku pokud bych se rozhodl pro mult.přehrávač bych používal externí disk Western Digital My Passport Essential, nebyl by i tady problém třeba např. v celodenním provozu s tímto diskem s přehříváním ?Byla by i dostatečně rychlý co se týče přehrávání HD videí ?
Jak vůbec třeba řešíte Vy přehrávání dat, odkud ? Mě připadá asi nejlepší ale i nejdražší použití nějakého NAS servru.
Jinak je pravda, že divx filmy vypadají na televizi díky upscalingu lépe než kdybych si je pouštěl rovnou z ppočítače ? Není jinak všeobecně nějaký problém s přehráváním obsahu na TV z mult.přehrávače ? Prostě zjednodušeně řečeno propojím TV s přehrávačem HDMI kabelem, připojím disk a v pohodě jedu ? Není doufám, jak v případě propojení TV-PC nějaký zádrhel s tím rozlišením jak jsem se zmiňoval ?

Díky za rady a tipy !
Pytkin (7947)|26.4.2010 01:43
sam mam doma popcorn a som s nim spokojny .. mam ale v praci aj Prestigio ION s XBMC .. to je famozne .. Mam tam tak isto Xtreamer a to je tiez vyborne ..
gonsa (208)|26.4.2010 07:39
To Prestigio ION s XBMC co máš přehraje v v pohodě HD filmy ? Není tam problém s propojením TV-PC ? Co by jsi tedy doporuil z těch 3 zařízení co máš nejvíce ?
Pytkin (7947)|26.4.2010 11:00
jasne .. 1080p ... 0% zatazenie CPU .. vsetko robi grafika .. je to cool ..

z tych troch zariadeni by som asi doporucil ten ION + XBMC .. najlepsia odozva GUI .. brutalne rychle to je .. najvacsia podpora internetoveho streamingu .. atd .. fakt super .. a doladit sa da vsetko ako chces .. xtreamer je tiez super .. tiez sa s tym da hrat do blba .. hosi na tom makaju .. ale XBMC mi pripada dalej .. pri XBMC jedina vec je , ze treba poriesit dialkove ovladanie .. ale vraj to neni problem .. ja to ovladam len mysov ..
gonsa (208)|26.4.2010 11:40
Takže nemáš žádný problém v propojení PC-TV,myslím tím rozlišení obrazu, jede ti to v pohodě ? Takže když koupím nějakou bezdrátovou myš tak teoreticky nepotřebuji ani ovladačku,že ?
Mě se to prestigio taky hodně líbí, údajně je hodně tiché,cena je super,jen jsem měl strach s tím přehráváním HD filmů ale když píšeš, že je to OK, tak už mi prakticky nic nechybí..Xtreamer s chladičem yjde zhruba na necelé 4000 a to prestigio na 6000 ale v pohodě můžu streamovat,což je plus...

Jinak pište prosím i další tipy, díky moc...
Pytkin (7947)|26.4.2010 11:54
gonsa : no ovladacka je mozno lepsia .. ako mys .. ale v principe klavesnica + mys funguje ..
gonsa (208)|27.4.2010 00:11
Stále nevím pro co se mám rozhodnout..
Multimediální přehrávač:
+ jednoduchý na obsluhu (připoj a sleduj)
- nemožnost streamovat online TV
Prestigio ION
+streamování videa
+rozšířitelnost
-možný problém s propojením TV-PC
-přece jen nároky na údržbu

Bohužel stránek zabývajících se jak nettopů tak multimediálních přehrávačů je šíleně málo takže bych Vás ještě požádal co Vy by jste doporučili.
Divím se,že je opravdu málo informací na netu na to jak podle mě jsou tyto "kouzelné"krabičky super věc...
mp4 (27)|27.4.2010 00:54
ja mam asi 4 dni ASRock 330HT + XBMC http://img.alza.cz/ImgW.asp?fd=f3&cd=NP601b
Bolo k tomu pribalene original dialkove asrock.
Dokupil som GENIUS Traveler 900 http://atcomp.sk/katalog/217160164048/traveler900.jpg a
mini Microsoft Arc Keyboard klavesnicu
http://atcomp.sk/katalog/210100311/mk_arckb_largerview.jpg
zatial som nemal cas sa s tym poriadne pohrat, ale nie je ziadny problem s prepojenim s HD Ready (1366x768) Philips 37"5322 TV LCD
Spotreba uzasnych 22W
Pytkin (7947)|27.4.2010 09:30
gonsa : ten ION .. ziadny problem s pripojenim na PC NEEXISTUJE !!! funguje to absolutne bez problemov .. naroky na udrzbu nie su ziadne !!! je to presne to iste , ako keby si si kupil hociktory iny prehravac .. v nom je uplne rovnaky linux ako v XBMC .. len to ma ine rozhranie ..

este k tomu rozliseniu .. ked mas HD prehravac , ten tiez ide von v 1280x720 .. ziadne 1366x768 ..
gonsa (208)|27.4.2010 11:38
mp4:
Není ten ASRock moc hlučný ? Myslíš,že na tom půjde popřípadě externí TV digitální nebo satelitní tuner kvůli nahrávání z TV ?
Pytkin:
Díky, ta samá otázka i na Tebe:Myslíš,že na tom půjde popřípadě externí TV digitální nebo satelitní tuner kvůli nahrávání z TV ?
Pytkin (7947)|27.4.2010 11:57
gonsa : ASROCK som tu mal tiez .. hlucny nebol .. Prestigio mam polozene na pocitaci a ten je hlucnejsi .. jemne pocujes sevelenie ventilatoru ale podla mna to neni problem .. hlavne ak teda pozeram nejaky film , tak mi hra aj zvuk .. a ten je vacsinou hlasnejsi ako vsetky tie zvuky naokolo .. to iste mam v preprakoch .. tam mi seveli ventilator .. nasucho ho pocut .. ked ale hra film , tak je 10x hlasnejsi ako to sevelenie .. cizeje to irelevantne ..

ci na tom pojde externy tuner .. to neviem ..; ak tam budes mat windows , tak by mohol ist .. ja by som si tam dal radsej XBMC a pouzival to ako mediaplayer ..
Millo78 (122)|27.4.2010 13:36
Necely tyzden sa hram s touto platformou http://www.alza.sk/asus-at3iont-i-deluxe-d161272.htm ale pod win7 zatial pouzitelne v mojom pripade len XBMC+mpc-hc(pripadne mp12). Interny player(samozrejme s podporou dxva) je nejak nepouzitelny na prehravanie HD. Skusal som rozne verzie, kodeky, mozne kombinacie nastavenia, ovladace. Video mi kazdych cca 5s akoby poskoci pri pouziti interneho playera(mam na mysli obraz, zvuk ide dobre). Mpc-hc(dxva) funguje vpohode, ale zase je treba mys na zmenu audia/tituliek coz je pre mna odveci, taktiez na dialkovom funguje v tomto pripade len play+stop - ostatne tlacitka nefunkcne (mozno je nejaky soft kde sa to da dodatocne nastavit).. Este skusim linux verziu, dufam ze s podporou VDPAU pobezi vsetko ako ma s internym playerom.
Co potrebujem aby chodilo je:
prehravanie .mkv 720p/1080p
audio - vystup optika - do AVR
video - vystup HDMI - Plazma/LCD
plne funkcny dialkovy ovladac aby nebola treba mys/klavesnica.

V mojom pripade sa jedna o pasivnu verziu, takze jediny hluk je HDD..
Pytkin (7947)|27.4.2010 15:59
milo : to je bezny ION , cize by to malo chodit tak isto ako na asrocku alebo prestigio (to ma len slabsi CPU) .. dialkove som na tom neskusal .. ale cital som , ze to neni problem .. musim povedat ze linux verzia ma vyslovene bavi :)
David Lister (405)|27.4.2010 17:26
Mám dotaz k tomu IONU v kombinaci s XBMC.

Dokáže tahle sestava akcelerovat veškeré video?? Protože mám dost videí, které jsou fullHD v profilu 5,1 a třeba 9 nebo 12RF a to se bojím, že by nemuselo šlapat a procesor to 100% neutáhne.

PS: jsem naprostá Linuxová lama, Linux jsem asi tak 2x viděl na počítačích kamarádů, takže by bylo lepší Win řešení, ale třeba bych i ten Linux nějak rozchodil.
mp4 (27)|27.4.2010 17:36
[quote=Millo78;279164]Necely tyzden sa hram s touto platformou http://www.alza.sk/asus-at3iont-i-deluxe-d161272.htm ale pod win7 zatial pouzitelne v mojom pripade len XBMC+mpc-hc(pripadne mp12). Interny player(samozrejme s podporou dxva) je nejak nepouzitelny na prehravanie HD. Skusal som rozne verzie, kodeky, mozne kombinacie nastavenia, ovladace. Video mi kazdych cca 5s akoby poskoci pri pouziti interneho playera(mam na mysli obraz, zvuk ide dobre). Mpc-hc(dxva) funguje vpohode, ale zase je treba mys na zmenu audia/tituliek coz je pre mna odveci, taktiez na dialkovom funguje v tomto pripade len play+stop - ostatne tlacitka nefunkcne (mozno je nejaky soft kde sa to da dodatocne nastavit).. Este skusim linux verziu, dufam ze s podporou VDPAU pobezi vsetko ako ma s internym playerom.
Co potrebujem aby chodilo je:
prehravanie .mkv 720p/1080p
audio - vystup optika - do AVR
video - vystup HDMI - Plazma/LCD
plne funkcny dialkovy ovladac aby nebola treba mys/klavesnica.

V mojom pripade sa jedna o pasivnu verziu, takze jediny hluk je HDD..[/quote]

pred kupou Asrock 330HT som tiez uvazoval nad touto doskou.
Ja pouzivam Win7 + XBMC - neoficialne buildy (http://sshcs.com/xbmc/?mode=Notes)
Neistaloval som ziadne kodeky iba to co sa naistalovalo spolu s MPC HC.
Na MKV subory som mal nastaveny skript ktory spustil MPC HC ale teraz po naistalovani neoficialneho buildu prehravam samsung.oceanic demo priamo v XBMC.
V Nvidia ovladacom panely som si nastavil pre Win rozlisenie 1360x768.
Ale ako som pisal vyssie zatial som sa s tym velmi nehral.
gonsa (208)|27.4.2010 22:57
Pytkin:
To je zvláštní co jsem četl testy tak o ASRocku psali že je hlučný a naopak o prestigiu,že je tiché a ty máš obrácené zkušenosti...
Děkuji Vám všem za rady. ještě bych se chtěl zeptat na celkem zásadní otázku a to zda v případě nettopů se dá nějak nastavit,že už přímo po spuštění pc naběhne např. XBMC bez toho aniž bych musel někde klikat apod., protože kdybych chtěl čistě nettop používat jen s dálkovým ovladačem tak by to nebylo zrovna jednoduché program spouštět...
V případě mult.přehrávače je to jednoduché,člověk spustí a už může přehrávat...

Jinak se ještě zeptám odkud čerpáte data pro své mult.přístroje:
jestli z interního HDD,či externího,NAS servru apod. a který způsob je podle Vás nejtižší a nejlepší ?

Díky
Pytkin (7947)|28.4.2010 01:20
[quote=David Lister;279199]Mám dotaz k tomu IONU v kombinaci s XBMC.

Dokáže tahle sestava akcelerovat veškeré video?? Protože mám dost videí, které jsou fullHD v profilu 5,1 a třeba 9 nebo 12RF a to se bojím, že by nemuselo šlapat a procesor to 100% neutáhne.

PS: jsem naprostá Linuxová lama, Linux jsem asi tak 2x viděl na počítačích kamarádů, takže by bylo lepší Win řešení, ale třeba bych i ten Linux nějak rozchodil.[/quote]

skusal som na ION + XBMC len par filmov ale vsetky bez problemov .. CPU na 0% pomali .. linuxu sa neboj .. vobec o nom nebudes vediet .. len si stiahnes live distribuciu XBMC .. napalis na CD .. bootnes z neho .. ked vsetko pojde , tak rebootnes , das nainstalovat na disk .. a to je vsetko .. zvladne to aj decko ..
Pytkin (7947)|28.4.2010 01:23
gonsa : pisal som ze obe su tiche .. ventilator pocujes .. ale to je tak vzdy . .nechapem ludi , preco to chcu mat uplne tiche .. co nepocuvaju zvuk ? ak ti hra zvuk , tak predsa nemozes pocut ventilatory ..

XBMC si nainstalujes do IONu tak , ze to bootuje rovno do toho .. je to linux .. uplne taky isty ako v multimedialnych prehravacoch ..
Millo78 (122)|28.4.2010 08:21
[quote=mp4;279204]pred kupou Asrock 330HT som tiez uvazoval nad touto doskou.
Ja pouzivam Win7 + XBMC - neoficialne buildy (http://sshcs.com/xbmc/?mode=Notes)
Neistaloval som ziadne kodeky iba to co sa naistalovalo spolu s MPC HC.
Na MKV subory som mal nastaveny skript ktory spustil MPC HC ale teraz po naistalovani neoficialneho buildu prehravam samsung.oceanic demo priamo v XBMC.
V Nvidia ovladacom panely som si nastavil pre Win rozlisenie 1360x768.
Ale ako som pisal vyssie zatial som sa s tym velmi nehral.[/quote]

Dik za link, skusim ten build i ked nejake podobne neof. som skusal(konkretne aj tento http://dsplayer.passion-xbmc.org/Dsplayer/XBMCSetup-Rev29443-dx.exe). Vravim, ze mkv to prehra s graf. akceleraciou ale proste s pravidelnim akoby poskubnutim(cca kazdych 5s). Rozlisenie pouzivam 1080p kedze to mam na fhd plazme (zob.frekvenciu som skusal menit od 24Hz-60Hz) a zvuk potrebujem digital z optiky. Pri tejto kombinacii mi to nejak s tym internym playerom nefacha. Urcite tam bude len nejaka prkotina, pretoze mpc-hc alebo mplayer co je vo win7 to prehra hladko.. :) Ci tam blbne nejaka synchronizacia obrazu a zvuku netusim.
Kazdopadne chcem este skusit aj linux verziu i ked s linuxom som neni moc kamarat :))

edit: tak linux nesklamal, tam facha obraz+zvuk ako ma (len kto tam odladi dialkac, vypnutie,..)
Millo78 (122)|28.4.2010 08:23
[quote=gonsa;279253] ještě bych se chtěl zeptat na celkem zásadní otázku a to zda v případě nettopů se dá nějak nastavit,že už přímo po spuštění pc naběhne např. XBMC bez toho aniž bych musel někde klikat apod., protože kdybych chtěl čistě nettop používat jen s dálkovým ovladačem tak by to nebylo zrovna jednoduché program spouštět...[/quote]

to spustanie nieje problem jak pod win, tak v linuxe.
David Lister (405)|28.4.2010 08:55
Pytkin: díky za odpověď.

Ještě jeden dotaz, už jsem z toho fakt trochu zmatený. Citace s diskuze pod recenzí na novou plsamu od LG na TVfreak:

neumí respektovat frekvenci z grafiky v násobku fps videa a natvrdo si tiká po svém... :-(

Tak já myslím, že ve full HD 50Hz a 24p (asi v násobcích - tedy 96Hz) by i plasma měla bez potíží zvládnout nebo je to jinak?
Nechci koupit plasmovku, postavit HTPC a pak zjistit, že mi filmy běží stejně blbě jak na 60Hz monitoru.

Můj plán je koupit příští týden Panáka S20 ve velikosti 42 nebo 46, k tomu postavím moje současné PC, které zkusím softwarově upravit na HTPC a když to vše bude fungovat, tak pak postavím opravdové HTPC - ještě nejsem rozhodnutý zda "nettop style" nebo něco výkonnějšího i na občasné hraní.
Nerad bych se ale dočkal toho, že mi ten nettop něco nepřelouská. Proto mě zajímalo, zda grafika dokáže akcelerovat veškeré možné video nebo něco nezvládne - platí to u ní i pod Widlema, je ta podpora formátů stejná?
mp4 (27)|2.5.2010 22:33
pouzivam Windows 7 ultimate
XBMC - posledny build z http://mirrors.xbmc.org/nightlies/win32/xbmc-r27758-trunk.exe
DXVA sa zapina tu System->Video->Playback: tam je vykreslovacia metoda: Zistit automaticky/DXVA/Standardny/
gonsa (208)|4.5.2010 18:16
Chci se zeptat protože jsem stále nerozhodnut a opravdu co si pročítám fóra tak strašně málo zkušeností s takovýma skvělýma věcma co dnešní doba přináší...že by měl dneska každý fakt ještě doma dvd přehrávač popřípadě rekordér ?...
S největší pravděpodobností půjdu do satelitu, tzn, že si budu kupovat satelitní přijímač,chci ho i s možností nahrávání..Chtěl bych vše sjednotit,tzn. jeden disk na který by se nahrávalo ale zároveň byl disk natolik výkonný, že by umožňoval i případné přehrávání na nějakém multimediálním stroji...Dále asi budu chtít lepší zvuk a už mi začiná celkem maglajz v zapojování všeho tak aby vše šlo...Můžete mi někdo poradit, či odkázat na nějaké stránky, kde se řeší připojení sat.přijímače popřípadě STB,HD přehrávače,receivru,PS3 apod. Mám 3 vstupy HDMI do TV a nějak mi nedochází, zda bude vše bez problémů fungovat a nebo je třeba si na něco zásadního dávat pozor..Díky
Pytkin (7947)|5.5.2010 17:35
co riesis .. das tam PS3 , satelit , HDprehravac .. to mas 3 vstupy .. tie napichas aj do receiveru .. vsjo jasno ..
vomic (671)|8.5.2010 09:04
Mám doma obě zařízení jak ASROCK HT s DO tak i Prestigio ION + Microsoft DO oboje s XBMC live, Prestigio je kupodivu hlučnější a i méně výkonné. S některými většímy 1080p nad 16GB má trochu problém s drobným cukáním obrazu, ale pořád je to v pohodě koukatelné. Oboje přehraje i 50 GB Blueray.
Každopádně doporučím sice dražší ASROCK, ten má výhodu integrovaného dálkového ovládání, které umí zapnout i vypnout přístroj což Prestigio s dokoupeným DO neumí - to umí jen vypnout, je méně hlučný a má oproti Prestigiu integrovanou DVD mechaniku, v dražší verzi už je k mání i s BD mechanikou. Dal jsem do něj SSD disk a najíždí do 15 sec. Pro mě je XBMC bezkonkunkurenčně nejlepší multimediální přehrávač nad ničím jiným bych dnes nepřemýšlel.
Každopádně ani jedna volba není špatná XBMC na obou běhá rychlostí blesku.
V obou případech používám instalaci verze XBMC Live.
Udržovat softwarově není co .)
gonsa (208)|8.5.2010 21:28
nakonec jsem šel zatím do Xtreameru již s nainstalovaným chladičem, tak doufám,že jsem neudělal chybu a že snad jednou bude možnost sledovat TV archivy a online TV na tomto přístroji...
vomic (671)|9.5.2010 08:46
[quote=mp4;279204]pred kupou Asrock 330HT som tiez uvazoval nad touto doskou.
Ja pouzivam Win7 + XBMC .[/quote]

proč používáš Windows, zkus si na tom Asrocku verzi XBMC live, pokud chceš windows doporučuji duální instalaci a XBMC live nainstaluj třeba na flasku a při startu bud pomocí F11 zvol z čeho nabootuješ nebo si nastav first boot Flash, second boot HDD a pokud chceš občas Windows jen vytáhneš flashku z Asrocku, jinak ti přímo najede XBMC.
Asrock HT má drobný problém,že XBMC live nemá ovladač na jeho dálkový ovladač to ale není problém jednoduše pomocí návodu z fora xbmc doinstalovat. Případně ti můžu poslat návod krok za krokem jak na to ... pokud máš zájem hod mi na [email]noe@tisk.cz[/email] zprávu a pošlu ti kompletní step by step postup jak rozchodit a vyladit XBMC live na Asrock HT.
S windows jsou pořád nějaké problémy, rozhazuje se rozlišení protože okna neumí nativní 1080p nebo 720p, občas pruděj během filmu hlášky windows a podobně ... okna na XBMC či jiný přehrávač určený k TV již nikdy .)


Jinak auto start XBMC pod windows je nejlépe pomocí prográmku TweakUi kde nastavíte jméno/heslo do windows a pak do programů po spuštění dáte exáč XBMC, měl jsem to tak dříve v době xbmc pod windows a zcela bezproblémů to startovalo přímo do xbmc.