Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Rychlost zastarávání přístrojů

Jiří Piškula (30)|23.4.2010 11:52
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši Víkendovou diskuzi s tématem:

Rychlost zastarávání přístrojů

Žijeme v exponenciálních časech. Každý rok se na nás valí mnoho technických inovací a včerejší „super novinky“ jsou zastaralé dřív, než se stihnou skutečně opotřebovat. Některé zmizí z trhu dřív, než se stačí pořádně uchytit.

Kolikátý vlastníte televizor a jak dlouho?
Jak dlouho myslíte, že vám ještě vydrží?
Jaký druh zařízení podle vás stárne nejrychleji?
Těšíte se na nové technologie, nebo jste neustálými změnami spíše otráveni?

Napište nám své názory a zkušenosti, zapojte se s ostatními do diskuze!
Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (0)|23.4.2010 19:32
Já osobně čekám, že se ''něčeho dočkám'', takže jsem rád za pokrok. Za těch málo let, co se dá o nějaké slaboproudé technice vůbec hovořit, se nějak nedají dělat obecné závěry, ale v posledních letech jde hlavně o kvantitativní expanzi techniky, jako takové. Myslím, že běžný konzument neovlivní, kolik mu co vydrží. Jisté je, že je to marketingový ''ojeb'', ale co dnes není. Za hlavní negativní aspekt dnešní situace považuji debilní konzole a subjektivní problémy dnešní doby na poli gpu. V dnešní době se považuje z původních 1024/768 rozlišení za standard rozlišení 1920/1080, COŽ ODPOVÍDÁ POMĚRU STRAN 16:9. Z dřívějších 4:3 a 5:4 je to samozřejmě pokrok, ale myslím že v dnešní době, kdy lidé hrají na atypických úhlopříčkách je vhodné pomalu přecházet na poměr 21:9 a rozlišení 2,5k/1080px. Výkony karet se podřizují vysokým rozlišením a jsou dnes značné rezervy. V blízké době očekávám crysis 2 a doufám v pokrok. Tvůrci by se mohli probrat a dát si práci vedle konzolí i s pc. Televize je pro mě zobrazovadlo a čekám na OLED, větší úhlopříčky, rozlišení, poměr stran- širší projektory než 16:9 apod. Hodně se hovoří o 3d, Ati eyefinity a 3. monitorech. No, budou časem ultra wide lcd s oled, v 2015 budem na 20gb ram ddr5 a aspoň 10 cores cpu. Očekávám iniciativu a rozmach ze strany solárních panelů, gadgety budou dosahovat větší mobility, a to všechno bude podpořeno standardem domácího kina ve většině domácností. Čekám rozsáhlejší hry, stopy v bahně, dynamické počasí a reálnější AI a fyzikální model. Televize budou stárnout velmi rvchle, aneb ta dněšní lcd horečka, ale následující roky to bude hlavně o 3d a ekologii.
arkij (540)|23.4.2010 21:23
Co se týká televize, kterou sleduji občas a rozhodně není středobodem mého vesmíru jsem spíše konzervativní typ, televizi mám CRT už cca 8 let a ještě se ji nechystám vyhodit (za 25 let co žiji v manželství mám televizi třetí, první byla Chanhong ještě bez dálkového ovládání a mým rodičům slouží na chatě dodnes, pak dvě Sony.

Na druhé straně mobil měním co dva roky a jeho vymožeností dosti využívám (používám manažerské typy).

Analogovou kameru jsem měl 5 let, Mini DV kameru jsem měl 10 let a kdyby se neporouchala, neměnil bych za novou, tak nějak jsme se skamarádili.

Foťáky mám 2 firemní a letos plánuju dokoupit třetí (je nás na ně víc, tak je to nutnost).

PC na firmě, jež nás živí měním průměrně co 3 roky, víc a víc na něm umíme, tudíž větší výkon usnadní práci.

U audia jsem staromilec, klasickou stereo aparaturu s dobrýma bednama mám 18 let a jsem velmi spokojen s kvalitním zvukem, po výměně netoužím.

Firemní auto měním co 5 let, je to nejvýhodnější z ekonomického hlediska.



Když ty moje úvahy shrnu, mám rád techniku, co dobře slouží, při nákupu raději sáhnu po kvalitnější a rozhodně nemusím mít poslední novinky ale spíš ověřené typy. Na druhé straně vše co člověk v této oblasti koupí je už při zaplacení staré, nejvíce je to zřetelné u PC. Nicméně nedělá mi tato skutečnost příliš starostí a dobře se s tím vyrovnávám.
Pave1 (4279)|24.4.2010 11:44
Arkij - nemrzelo tě u té videokamery, že nové nahrávky už jsi mohl mít pro budoucnost v HD kvalitě, zatímco takhle jsi část (kdy už byly HD kamery) měl pouze v SD?

Například u auta je nový model vylepšením až druhotným, základní funkce dopravy z místa A do místa B (byť s menším pohodlím, bezpečností či náklady) zůstává nezměněna, to včetně max. rychlosti. ALe u těch HD kamer jde o nevratnou ztrátu části informace, kterou už zpětně nelze obnovit, takže tady bych to posuzování pokroku odděloval, na komfort, zrychlení, větší ekonomičnost provozu vs. pokrok v kvalitě, která přináší do života opravdu něco nového.
arkij (540)|24.4.2010 14:12
[quote=Pave1;278763]Arkij - nemrzelo tě u té videokamery, že nové nahrávky už jsi mohl mít pro budoucnost v HD kvalitě, zatímco takhle jsi část (kdy už byly HD kamery) měl pouze v SD?
[/quote]

Toť otázka!?!

Cca 60 % záznamů je ryze pracovních (průzkumy starých objektů, památky, stavební činnost apod.) a byť mají svou dokumentární hodnotu (proto je archivuji) tak slouží především k momentální práci, šetří čas a firemní peníze.

Ostatní záznamy jsou osobního charakteru (rodina, přátelé, dovolené a občas něco pro radost), ty by samozřejmě byly ideální rovnou v HD. Nepopírám, že obrazová informace je kvalitnější (i když na mé CRT TV ten rozdíl není tak markantní, víc to poznám na monitoru, asi to ověřím až budu muset TV inovovat), nicméně daleko více pro mne znamená vlastní obsah a tak si cením i záznamu z roku 1990 pořízeného na půjčenou VHS kazetu, kde má moje dcera 3 roky, nebo záznamu na ČB filmovou osmičku z roku 1974 ze školního výletu se spolužáky z gymnázia (dnes zdigitalizovaného) a ta kvalita trochu ustupuje do pozadí, nebo ještě lépe odpovídá době a nese s sebou i tu tehdejší atmosféru. Obávám se, že mít ty záznamy v HD, asi by to nebylo ono stejně jako například můj oblíbený film Prázdniny v Římě bych asi v barvě a HD neocenil.

Takže otázka je jen o tom přechodném období, kdy jsem mohl HD pořídit dříve. Mohl ale nebylo peněz a tak to muselo počkat. Navíc ta kamerka měla na svou třídu výbornej obraz, zvládala slušně i málo světla a za dobrých podmínek je to dodnes docela koukatelný.

Na tu Sony DCR 110 pořád rád "sáhnu", i když dnes už ji mám jenom pro připojení k PC (je tam asi nějakej studenej spoj, sice točí ale už jenom na automat, neboť je tam rozhozený ovládání a na displeji pořád naskakuje nějaké menu apod.), pokud se vracím ke zpracování starého materiálu, neboť i když se snažím, nestíhám a se zpracováním zůstávám pořád výrazně pozadu. Jo a taky se mi podařilo všechny zpracované i nezpracované záznamy z Video8mičky zdigitalizovat na DV kazety, takže tam alespoň už neztrácím původní kvalitu, byť čas ano.
Pave1 (4279)|24.4.2010 15:16
Rozumím té odpovědi, je celkem pochopitelná, zvlášť pokud měla SD kamera solidní obraz (taky mám nějaký záznam z osmičky).

Přesto např. předěl SD vs HD byl opravdu výrazným kvalitativním skokem, takže vzhledem k tématu diskuze je možné pojem "zastarávání" rozdělit na částečné upgrady vs. zcela zásadní změny pojetí či kvality, to jsem tim chtěl naznačit. Jinak mně osobně například taky dodnes naprosto stačí dvoukanálový (stereo) zvuk, prostorový (vícekanálový) zvuk mě nechává zcela v klidu .-) .
Patrik (28)|24.4.2010 18:36
Mě přijde, že pozoruji spíš zpomalení zastarávání přístrojů (nemyslím tím zpomalení vývoje).
Je sice pravda, že na trh přichází velmi mnoho nových technologií, ale ty jsou daleko více "zpětně kompatibilní", než dříve.
Uvedu příklad: černobílá tv - barevná SECAM - barevná PAL. Pokud chtěl člověk sledovat to, co se aktuálně vysílalo (tedy nejdříve TV vůbec, poté barevnou a pak po změně opět barevnou) musel vždy starý televizor vyřadit (v případě přechodu SECAM / PAL stačila úprava (oprava), ale to v dnešních cenách nejen přesahovalo cenu STB, ale nejspíš by se za to koupil i nový TV). Takže kdo má starý televizor, tak si za tisícovku koupí STB nebo satelitní přijímač za dva a může sledovat dál. HD je sice lepší, ale už to není ta správná "killing aplication" jako rozdíl mezi čb a barvou.

U záznamu zvuku to byly nejdříve vinyly (jsou tu dodnes, ale už pro jinou cílovou skupinu), pak kotoučové magnetofony a nakonec CDčka (MiniDisc se nějak neuchytil). Opět to znamenalo naprostou nekompatibilitu přístrojů a médií. Ale u CD jako by se čas zastavil. Ano, je pravda, že jsou přístroje a média s lepší kvalitou záznamu, ale pokud člověk není zrovna audiofil a jde mu jen o to "poslechnout si oblíbenou písničku", tak to CDčko strčí do všeho (PC, notebook, CD přehrávač stolní/přenosný, DVD přehrávač i Blu-Ray, herní konzolo), není nucen ke koupi nového přístroje, protože nové písničky se již na starém médiu nevydávají (obdoba LP a MC) a stejně tak může staré médium přehrát na jakémkoliv novějším přístroji. Navíc výběr na SACD nebo DVD-Audio rozhodně není dostačující. Naproti tomu si může příslušnou písničku stáhnout z Internetu a na to CDčko vypálit.

Podobně je to u komerčního záznamu obrazu, ukazuje se, že klasické DVD jednoduše "stačí".
U záznamu obrazu a zvuku pro soukromou potřebu to zatím vyhrávají různé HDD a paměťové karty. A to je dle mého názoru směr, kterým se to bude ubírat - potlačení formy (rozhodnutí jestli na DVD / Blu-ray nebo flash paměť bude na uživateli) a důraz na obsah. Uživatel si stáhne písničku/video z Internetu a doma si zaarchivuje na co bude chtít - čím dál víc se ukazuje jak z hlediska praktičnosti, tak i trvanlivosti a nakonec i ceny, že to vyhraje nějaká forma HDD.
ai (2993)|24.4.2010 19:25
Patrik
taky si myslim, ti kdo kupuji veci porad jako blazni, si budou stezovat nejvic v tom smyslu, co je v digitalu je zpetne kompatibilni a hotovo , napreskriz vselijake formaty, TV normy, fps ...
Peter BA (0)|24.4.2010 20:01
Osobne vlastnim 2 televizor - v roku 2002 som si este na privat kupil 55 cm CRT, ktory som vymenil v r.2006 za 37 palcovy HD Ready LCD Samsung - v tom case poriadne draha zalezitost. Takze TV mam necele 4 roky, no zatial neplanujem vymenu, zatial TV sluzi a aj ked nove modely su lakave, neviem ako by som zdovodnil investiciu 1000 Euro svojej manzelke. Najskor ho vymenim az ked sa pokazi alebo sa prestahujem do vacsieho bytu :)

Co sa tyka novych technologii, hlavne v poslednej dobe si myslim, ze to uz nie je velmi o prinose a prirodzenom vyvoji, ale skor o komercii - myslim tym 3D. V casoch ked prislo HD, som to bral ako prirodzeny vyvoj a nutnost pri velkych ulhoprieckach, a pokojne by som to prirovnal k prechodu od CB vysielania k farebnemu (este si pamatam ako sme s otcom kupovali FTV v roku 1990 kvoli MS vo futbale). Ale 3D mi pride ako sice pekna vec, ale podla mna je to 'skoda' vyhodenych penazi. Radsej by som prijal rychlejsie rozsirenie HD pri beznom vysielani, ale chapem vyrobcov ze musia prist s niecim novym...

Podla mna najrychlejsie starnu mobily, a to skor moralne ako technologicky...mobil som doteraz vzdy menil kazde 2 roky s novou akciovou ponukou, ale tento rok uz planujem kupu smartphonu ktory dufam vydrzi dlhsie...

Co sa tyka PC - to som kupoval v r.2003 a potom v r.2008, ktory mam az do dnes -CPU dual core a 22 palcovy monitor - nevidim dovod na kupu noveho (ten povodny PC z roku 2003 stale sluzi mojim rodicom), aj tento sucasny som kupoval kvoli moznosti prehravania HD videa.

Ale nove technologie sledujem velmi pozorne a urcite sa na ne tesim, takze uvidime co noveho este pride...
ai (2993)|24.4.2010 20:19
[quote=Peter BA;278817]Podla mna najrychlejsie starnu mobily, a to skor moralne ako technologicky...mobil som doteraz vzdy menil kazde 2 roky [/quote]
ja mam mobil 5 roku stary, ten co prisel z planem, a kdy tam jeste davali poradne baterky ...., neni treba menit mobil casto

Co se tyce tech TV , 3D komerce je samozrejme, ale jinak se na to diva ten, ktery ma doma porad CRT TV a jinak ten, ktery uz koupil za par let par LCD do obyvaku. Ten co ma to CRT zivne znudene a rekne si, ze by uz byl cas si neco koupit, a radeji jeste rok pocka nebo az CRT klekne, neni kde spechat ...nebo popripade kupovat a kupovat, pak ovsem by si nemel dotycny stezovat , ze jsou venku vetsi a vetsi sunty (fyzicky starnou rychleji) ponevadz se mi zda , ze kazdy kupuje kde co
Pave1 (4279)|24.4.2010 23:01
Za sebe musím říct, že u těch TV musím ocenit tu velkou úhlopříčku. Před koupí 16:9 CRT mě ochránilo to, že to byla obrovská bedna, která se mi nevešla do bytu. Proti tomu HD placka, v mém případě plazma, se vejde krásně a právě velká úhlopříčka je obrovský pokrok v komfortu.

Když teď koukám na DVB-T, tak se 4 programy v muxu to je pohoda, kvalitní film se dá i v SD, ale velká úhlopříčka je to, co z něj udělá požitek. Pro mne celkem zásadní zlom (předtím jsem měl víc než 12let normální CRT bednu).

Co se týče mobilů, tak protože ho tolik nepotřebuju v práci, tak mám asi třetí model (dost starý). Nový koupím, až doslouží baterka, nebo až bude cenově dostupný internet na mobilu s pořádným větším LCD (což už asi rok je, takže bude čas tuhle funkčnost v použitelném stádiu zprovoznit).
Foťáky v mobilu mě nechaly chladným, ale být v civilizaci na netu je potřeba.

Hodně jsem ocenil, když padly ceny noťasů, to byl taky velký zlom (z cen kolem 40k na dnešních 12k za kancl model, to je prostě pro běžné lidi špička). Na střih stačí už noťas kolem 20k.
To samé platí pro úložiště, ceny disků, nově karet, atd.

Když vezmu, že první spotřební digi kamery byly kolem roku 1998 (cena do 30k), tak je to 12let, přitom vývoj počítačů byl taky obrovský. Poslední tři roky tu je HD, tady jsem dík náhodě (zrovna dosloužila stará kamera) přeskočil jednu etapu a ze spotřební kamery jsem prakticky rovnou skočil (odvážně a po hlavě .-) ) do úplné novinky HDV. Ale to souvislo i s dalšími věcmi, s vývojem v profesi (krátké intermezo s VX2000 bylo jen přeháňkou, rychle jsem ji prodal).

Ty normy nevidím jako problém, celkem vše se dá přehrát a na trhu je dostatek přístrojů v naší evropské modifikaci, tohle mi (jako člověku s technickým zaměřením) nedělá žádný problém. Navíc prakticky celý svět (v čele s usa) točí většinu bijáků pořád na film, tedy 24fps, což se velmi snadno převádí na 25fps (prostým zrychlením o jedno okno, žádná informace se neztrácí), Takže naopak 25fps (a její násobky) bych já viděl jako tu základní "světovou" snímkovou rychlost (29,9fps apod čísla jsou navíc dost divočina .-) ), jako "nástupkyni" filmové éry (každý biják se do ní snadno převede).

Celkově šel komfort obrovsky nahoru, ceny významně dolů, byť u techniky "na práci" jsou ceny pořád stejné (ale to je jiná věc). Velká obrazovka, dobré stereo, dosluhující DVD anastupující HDD přehrávače, HD kamery, foťáky, to jsou příjemné malichernosti, kde vývoj jde sice neuvěřitelně rychle, ale ty zásadní upgrady mají smysl, nejsou samoúčelné (3D a vícekanálový zvuk jsou ale blbiny).

Ale rychlý internet za rozumnou cenu, to je velmi zásadní upgrade, přitom to člověk bere jako samozřejmost. Těch posledních 12let, to je prostě mazec :-) .
Pitomec (10211)|25.4.2010 12:18
Tak to já jsem zase rád, že právě tu CRT 16/9 mám, a že jsem byl ušetřen těch HD mazanic, které musí uživatelé sledovat díky tomu, že drtivá většina dostupných zdrojů signálů je v SD (byť Plazma je na SD celkem použitelná - ovšem LCD ani omylem) :-)
Pave1 (4279)|25.4.2010 12:30
Mně se ta CRT bedna do malého bytu dávat nechtěla .-) .

Když navíc připočtu, že na to koukám z cca 2,5 až 3m (křeslo, gauč), "šum" na brejlích a již méně ostrý zrak, tak SD v 90pct vyhoví, u novějších filmů je to 100pct. Naopak třeba ségra, která vidí už opravdu blbě, tak s velkou úhlopříčkou zjistila, že by se opět mohla koukat na TV :D .