Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Avid MC 5

Pave1 (4279)|15.4.2010 20:43
Pětky jsou nějaký oblíbený, takže jen odkaz, co je nového (třeba podpora h264, AVCHD, nových Canon kamer přes AMA bin, tedy okamžitě bez přepočtů).

http://www.avid.com/US/products/Media-Composer-Software/features
MIHI (940)|15.4.2010 21:46
Pěkné mě začínají štvát, upgrade 2x do roka a ještě navíc to začíná vypadat jak premiera:(
Pave1 (4279)|15.4.2010 22:00
Hodilo se to k tý premče, to jo .-) .

Podpora AVCHD je asi pro ně nutnost, když na to Sony udělali NX5 (Canon D7 a spol). Jinak se teď učím DS (máme to v práci), sehnal jsem si "10.2 trénink" a prudí mi, že na to není volně dostupný update DNxHD kodeku. No nic, tak stahuju trial 10.3., učit se na SD videu se mi nechce.
Pave1 (4279)|15.4.2010 22:55
- podpora QT kodeků nabraných přes AJA, Blackmagic, JVC, FCP, Premiere

To vypadá zajímavě, že by alespoň malý krok stranou, od speciálního HW?
MIHI (940)|15.4.2010 23:00
To jo, aspoň už mají playback na tom Matroxu, časem bude určitě i HW na nabírání.
To AMA pro QT kodeky tu ale mělo být už dávno, tak ve verzi 4...
Pave1 (4279)|15.4.2010 23:11
To by se hodilo, ve verzi 4 jsem musel ocenit i fluid stabilizer, velmi slušný nástroj (AMA s XDCAM EX funguje taky excelentně). V MC5 přidali i podporu WIN7, kdo by to řekl :-) .
SmirickyT (377)|21.4.2010 02:01
Jo , jo update každýho půl roku. Záměrně zůstávám na verzi 3.1.x, jinak bych se nedoplatil.
Nicméně ta pétka mi přijde na Avid docela revoluční. Podpora Matrox MXO a jestli jsem to pochopil tak i nativní střih v Quick Timu bez ppřevádění do MXF zní dobře.
Stejně tak vzhledem k nástupu NXcamu oceňuju tu podporu AVCHD.

Nedávno jsem potřeboval dostat do Avidu nějakej zdroj z DVD a myslel jsem že z toho porodím. Pŕevod s pomocí frewarrovej utilit do Quicktime a pak import do Avidu. Blbý DVDćko a práce na pár tři hodin.

No tohle bude asi verze na kterou konečně upgraduju. Jsem rád že jsem počkal.

Ještě kdyby tn blbej Apple vrátil zpátky express card do Macbook Pro 15, aby tam šlo připojit to MXO.
SmirickyT (377)|21.4.2010 02:07
Pave1:
Jak funguje ta AMA z ty EXy? Délá fast import do MXF, takže máš zase z jednoho originálního souboru tři MXFkový filey - jedno video a dvě pro stereo zvuk plus ten metasoubor soubor v binu?

Nebo to vůbec do MXFka neimportuje a přes to AMA pracuješ s původním filem z kamery?
Pave1 (4279)|21.4.2010 11:20
Obojí je možný. Můžeš pracovat přímo - AMA načte strukturu karty (buď přímo z karty nebo zkopírovanou na disk), můžeš to pak z AVIDu zkonsolidovat do čeho chceš (někam na pole, disk).

AMA je vlastně bin s pluginem, který je tvořený výrobcem avidu a výrobcem kamery společně, takže pak podporuje kamery (formáty), které pro AMA společně zpřístupní (pořád se to rozšiřuje).
Pave1 (4279)|18.6.2010 13:01
Tak zkouším trial MC5.

Je to příjemné, ale je vidět, že noťas s C2D a 2GB RAM už není ideální (především integrovaná grafika už je slabá a výpočty už jsou taky trochu delší, procesor nestíhá). Ale základní střih např. HDV je možný i na noťasu, na trikování to ale chce už silnější procesor a pořádnou grafiku, taky 2GB RAM už nestačí (min je 3GB). Na "velkém kompu" je práce jasně svižnější.

Program naimportuje i AVCHD (mts) nebo mp4 videa (dekomprimuje je do zpracovávatelského kodeku DNxHD), značný upgrade dosáhla práce s timeline (RT audio efekty - limiter, kompresor, atd), změnily se režimy používání segment střihu (myší přímo v timeline), už je lze zapnout natrvalo, pak se změní styl uchopení kurzoru.

AMA podporuje i nové Canon kamery XF300/305 (takže se nemusí nic importovat, pracovat lze hned s kartou ve čtečce), to samé platí pro XDCAM EX soubory a další kamery.

Celkově solidní upgrade.
Pytkin (7947)|27.9.2010 00:36
Pavel : asi otazka na teba .. nebudem zbytocne zacinat novu temu ..

CHcem dako zjednotit workflow .. A spekulujem ci AVID neni to spravne riesenie .. MC5 je jasna volba ale pokukaval som na WEBe este po New Cutteri .. Mozno by to stacilo , lebo na tom vlastne strihame len spravodajstvo .. Potrebujem aby to vedelo robit Xdcam EX a MPEG2 Iframe only .. Len som kukal na http://www.avidshop.cz a tam o news cutteri neni ani zmienka .. Jak je to ? Este to vyvyjaju ? Na strankach avid.com o nom pisu ..
MIHI (940)|27.9.2010 19:06
Pave1 (4279)|27.9.2010 20:18
Ten zpravodajský systém se ke mně nedostane, ale určitě (jak říká MIHI) je aktuální a nekončí. MC5 zvládne tebou zmíněné druhy souborů (XDCAM A XDCAM EX) bez problému (načítá je přes speciální BIN AMA - děláš s nimi okamžitě bez importu v nativním rozlišení, případně velký XDCAM je v čase kopírování na disk).

Co se týče toho lehce nestandardního MPEG, vystav mi někam případně 4sec, ověřím ti, jak to s ním je (dnes jsem ještě "na drátě", od zítřka za týden taky). Tady se bojím, že může být problém (je to řešení na bázi matrox RX2 - či jak se ta HW karta jmenovala, šlapalo to pouze s premiere).
Pytkin (7947)|27.9.2010 23:29
no vystavit to mozem az zajtra .. stiahol som si dake trial verzie MC a NC .. tak to skusim rovno v nich , ci to naberu .. trosku ma na avide serie , ze nepodporuju BlackMagic Design alebo Aja .. V komputroch mame vsade velke Declinky a s avidom tam budu uplne zbytocne .. na preview treba kupit dost drahy HW .. pripadne tu sragoru od matroxu , kera ale nema SDI .. toto je trosku vec co ma od AVIDu odraduje ..
Pave1 (4279)|28.9.2010 02:18
K tomu není co dodat, přesně tak to je .-) .
SmirickyT (377)|2.6.2011 13:23
Dostal jsem od kamarada laptop na spraveni. Bezny laptop C2D. 4 GB RAM, 64bit Vista a Intel Grafika (4 series)
Nainstaloval jsem tam posledni Intel ovladace, a trial Media Coposer a funguje to dobre.
Graficky efekty jsem nezkousel, jen rychlej beznej strih.

To je jen update pro ty koho by to zajimalo.

Budu mit jeste k dispozici laptop Core 3i a Intel grafiku ocekavama podobny vysledky, pak to sem hodim.
Pave1 (4279)|6.6.2011 20:23
[quote=Pytkin;298365]no vystavit to mozem az zajtra .. stiahol som si dake trial verzie MC a NC .. tak to skusim rovno v nich , ci to naberu .. trosku ma na avide serie , ze nepodporuju BlackMagic Design alebo Aja .. V komputroch mame vsade velke Declinky a s avidom tam budu uplne zbytocne .. na preview treba kupit dost drahy HW .. pripadne tu sragoru od matroxu , kera ale nema SDI .. toto je trosku vec co ma od AVIDu odraduje ..[/quote]

MC teď podporuje AJA io express - http://www.avidshop.cz/produkt-aja-io-express-avid-prevodniky-sd-hd-1808, cena je celkem vlídná (kolem 30k).

Specifikace výrobce - http://www.aja.com/products/io/io-express.php
SmirickyT (377)|7.6.2011 08:30
Vypada to docela zajimave. Vlidna cena... ha, ha. Tady to stoji 18 tisic, prepoctem...

Ta krabicka prej s Avidem vyuziva jen pulku konektrou, treba ten serial moc nefunguje jsem cetl. A time code je mozna taky nejakej divnej ci co. Jsem zvedav co udelaji s Mojo DX.

Kazdopadne ta Aja je zajimava tim ze funguje s Vegasem, coz tem Matrox nefunguje...
A taky funguje s AE, coz se hodi na odkuk. To ale mozna podporuje i ten matrox, nevim.

Avid se da za urcitych podminek koupit za 350 dolaru (studentska licence), coz je hodne zajimava nabidka. Spolu s nejakou krabickou jednou nebo druhou je to fakt zajimavy.

Apropo Pavle jak to jde s tim DSkem co jsi tu onehda psal ze se s tim ucis v praci?
Pave1 (4279)|7.6.2011 12:46
DS je ještě v záběhu, co konkrétního tě zajímá?

Jinak k té AJA io express - máš ty "drby" ověřený (že jsou někde nějaký problémy), nebo je to jen "jedna paní povídala"? Podobnosti by mě zajímaly, o poblémech jsem ještě neslyšel, je to dost nová záležitost.
Pytkin (7947)|7.6.2011 13:33
novy FinalCut ma stat 300 dolarov .. to je velke slovo do bytky :)
Pave1 (4279)|7.6.2011 13:43
Jak do které .-) ...
MIHI (940)|7.6.2011 15:03
[quote=Pytkin;350150]novy FinalCut ma stat 300 dolarov .. to je velke slovo do bytky :)[/quote]

A když ten FinalCut vrátíš Avidu, tak máš Composer za 789,- € :)
Pytkin (7947)|7.6.2011 23:55
Pave1 :) no mne to pride velmi prijemna zmena , ked pred tym to stalo 1000 dolcov , a teraz 300 .. Express verzia za 200 stratila zmysel ..
Pave1 (4279)|9.6.2011 23:28
[quote=Pytkin;350292]Pave1 :) no mne to pride velmi prijemna zmena , ked pred tym to stalo 1000 dolcov , a teraz 300 .. Express verzia za 200 stratila zmysel ..[/quote]

Já zatím neznám žádného výrobce, který by prodával stejně kvalitní výrobek ze dne na den o polovinu levněji. Zatím se vždy ukázalo, že v tom byl háček. Tak přemýšlím, jaký háček v tom bude tentokrát .-) .
Pytkin (7947)|10.6.2011 00:38
nechajme sa prekvapit .. v kazdom pripade novy FCP prinasa zasadne zmeny .. prezentacia noviniek je uchvatna ..
SmirickyT (377)|11.6.2011 07:08
[quote=Pave1;350145]DS je ještě v záběhu, co konkrétního tě zajímá?

Jinak k té AJA io express - máš ty "drby" ověřený (že jsou někde nějaký problémy), nebo je to jen "jedna paní povídala"? Podobnosti by mě zajímaly, o poblémech jsem ještě neslyšel, je to dost nová záležitost.[/quote]
AJA:
Četl jsem to na nějakým anglickým/americkým fóru, ale jsem línej to znovu hledat. Buď CreativeCow, nebo přímo Avid fórum.

Porovnávali to tam s Mojo. A Vím že tam psali určitě o tom řízení externího decku, že nefunguje a možná přenos Timecodu při nabírání, či co.

Vzhledem k tomu že mě ani jedno nezajímalo, tak jsem se v tom dál nerejpal. Esli vuydělá nějaký peníze takjednu z těch dvou malejch krabiček koupím, ještě nejsem rozhodnutej kterou.

dodatek: no možná to nějak funguje, vzhledem k tomu že jsem to nikdy neměl před sebou ani nepoužíval (serial), tak tomu nerozumím.
http://forums.creativecow.net/thread/45/879377
http://avid.custkb.com/avid/app/selfservice/search.jsp?DocId=389915#a01 tady je posaný co jde a co ne

DS: Tak jen tak obecně: má to lepší kodeky oproti MC?, něco jako 4:4:4, do kterjch to převádíte pro lepší barevný finishiování? Co to má navíc? Lepší Barevný korekce a 4K. Co v tom tak obecně děláš, nebo děláte?
SmirickyT (377)|11.6.2011 07:18
[quote=Pave1;350679]Já zatím neznám žádného výrobce, který by prodával stejně kvalitní výrobek ze dne na den o polovinu levněji. Zatím se vždy ukázalo, že v tom byl háček. Tak přemýšlím, jaký háček v tom bude tentokrát .-) .[/quote]

Hmm. Vzhledme k tomu že mění distribuční strategii - nidky více fyzický nosič (DVD), aole jen ke stažení, očekával jsem že zruší Express. A za těch 300$ bude ke stažení jen střižna.
Kdo bude mít zájem stáhnes i pak za další peníze Motion, Soundtrack a Color. Celekem za 1000.

Compresor možná půjde do kytek a bude integrovanej ve FCP.


Vzhledem k tomu, že ale Apple oznámil cenu nového OS - Lion za 29 dolarů... což nikdo nečekal, je možné že nás překvapí... Ostatně na Harwaru má takovou marži, že by se mu to mohlo vyplatit, protože by tím potlačil prodej svých předražených počítačů.

Kdyby se sečetla cena FC X studia + iMac, vs PC + Avid tak z tý dvojce ten Apple začíná vycházet dost zajímavě.
Pave1 (4279)|12.6.2011 09:34
[quote=SmirickyT;350896]DS: Tak jen tak obecně: má to lepší kodeky oproti MC?, něco jako 4:4:4, do kterjch to převádíte pro lepší barevný finishiování? Co to má navíc? Lepší Barevný korekce a 4K. Co v tom tak obecně děláš, nebo děláte?[/quote]

Tak hlavně je to 4K, což MC neumí. Jinak jde o klasický kompoziční sw (barevné korekce, masky, trikování, sledování pohybu, různé retuše, práce s grafikou, atd.), má to vlastní druhý render počítadlo, u menších firem je to finišovací HD/2K/4K pracoviště (většinou s výstupem do DPX nebo HDCAM SR). Pro špičkové barevné korekce jsou ale u nás jiný mašiny, takže pro mě je to spíš trikovací a retušovací udělátko, nějaký drobný barvení tam bude ale taky.
Pytkin (7947)|13.6.2011 00:21
netreba zabudat , ze dnes sa da relativne lacno postavit Autodesk SMOKE na APPLE platforme ..
SmirickyT (377)|21.6.2011 03:55
Opět jsem spravoval cizí počitač, tentokráta s nějakým radeonem 3650 nebo tak něco. Vrznul jsem tak na zkoušku Avid MC 5.5 a fungovalo to v pohodě.
Zdá se žer ta záavislost a Nvidii (a Quadro}, už není tak hrozná jako to bylo v předchozích verzích (konkrétně 3.0) .

Ostaně Apple teď tlačí Radeony ve svejch počítačích...

Tak to jen tak kdyby to někoho zajímalo. Intel grafika chodí a ATI taky.
Pave1 (4279)|23.6.2011 11:20
[quote=Pytkin;350686]nechajme sa prekvapit .. v kazdom pripade novy FCP prinasa zasadne zmeny .. prezentacia noviniek je uchvatna ..[/quote]

http://philipbloom.net/2011/06/21/finalcut/

např.: I think we can safely say that the X just killed Final Cut Pro.

...No…

EDL…
XML…
MULTICAMERA…

FOR WHOM IS IT?
Pytkin (7947)|23.6.2011 13:44
tie tri veci mi zily netrhaju .. viac ma serie , ze neotvori projekt zo starsej verzie ..

ale brutalne rychle to je .. vsetko v realnom case .. fakt parada .. interne klucovanie uplne po prdeli ..
Pave1 (4279)|23.6.2011 13:53
Přečti si radši závěr hodnocení - http://www.kenstone.net/fcp_homepage/fcp_x_first_look_martin.html

...co všechno tam chybí (žádný pluginy třetích stran, nemožnost exportovat zvuk do standardních profi sw, jiné barevné korekce, jiná filozofie sekvence/projektu, vždy otvírá všechny projekty naráz, atd). Ale pokud ti stačí "brutálně rychlé" iMovie Pro, pak samozřejmě nic proti .-) .
Pytkin (7947)|23.6.2011 16:51
vsetko je ine .. treba si na to zvyknut .. je tam kopa super veci .. uz sa s tym den trapime a nieco je fajn , nieco na hovno .. proste to je uplne iny program ..
Pave1 (4279)|23.6.2011 17:19
Ano, rozhodně to není FCP X (10), spíš se v diskuzích ustálila zkratka "iMovie Pro X" .-) .
Pytkin (7947)|23.6.2011 23:59
taketo veci som uz zazil vela krat .. ze firma prisla s totalnou zmenou ... ja by som tomu nechal cas , nez strihaci vychladnu a zvyknu si .. dalej uvidime , co apple spravi , ci tam prida veci , co ludom chybaju .. alebo uz to davno je pripravne ako platene addony .. to by bola inak super filozofia , ze kazdy si kupi co potrebuje ..
SmirickyT (377)|24.6.2011 10:10
No to je dobrej masakr, co s tím Final Cutem provedli.

Profi strihaci a studia tady ve statech dotedka jeli z 50% na Final Cutu budou jistě řvát.

Omezená zpětná kompatibilita. Takže neotevřou starý projekty. Je otázou jak často je třeba otevírat starý projekty, ale stejně. Pracovat s tím ve skupině těžko, posílat to mezi softwarem bude problematický kvůli chybějící EDL a OMF.

Jaká bude spolupráce s After Effects nebo a Avidem?
Jak to dostanes do Protools, Logicku, nebo Digital performeru?

Jak na tom asi budou strihat ted v Hollywoodu kdyz nemaji EDL? Naskenovany Filmy asi nepujdou....

Nefunguej to s Hardwarem. Takze zadny externi monitory pres Aja. Kamery pres HDI-SDI.

V zasade je tezke to oznacit za profi aplikaci, kdyz profi z toho udelaji az vyrobci tretich stran. Cili takovy DODO. Dodělej doma.
Ovsem je to vtipne. Takovy plugin nepujde asi prodat jinak nez pres Apple store, nebo ze by sel stahnout od vyrobce?
Pokud jen pres Apple store, Apple bude mit prozize ze softwaru ktery vubec nevyvijel.

Na druhopu stranu. Dneska je vsechno file. Takze file se natahne z karty, nebo z disku. Nebo se nacte aplikaci AJA pres HDSDI na disk. A pak se pripoji nebo naimportuje do Final Cutu. Ovsem s exportem bude problem.

Jinak rad bych si to zkusil, ale mel bych rad trial. To slo se starym, kdyz to clovek dostal od kamarada. Jak to bude ted kdyz se to stahuje nevim, nevim. Asi musis zkouset u nekoho kdo to ma.
Zajimalo by me jestli se ta licence da prevest na neokoho jinyho, nebo prodat. Dost pochybuju.


Jinak jak jsem rikal. Final Cut Express zmizel. To se dalo cekat s tou cenou.

Color a DVD sudio integrovali do hlavni aplikace. To zni taky srozumitelne. Nicmene by me zajimalo jak budes vytvaret DVD menu v tom Final Cutu... ????

Motion a Compresor zustali.

Soundtrack zmizel - jestli pak se vyrovnana prace na casovy ose v hlavni aplikaci SoundTracku????
Pochybuju. Spis cekam, ze bude treba koupit Logick.

Takze Cena:
Hodne zajimavy je ze Motion stoji 50 dolaru a Compresor taky. Kdzy to srovname s jinejma aplikacema jako aftre effects, nebo Sorensson Squezee tak je to bomba. Pokud budou stejne dobry...

300 za hlavni aplikaci je taky OK, otazkou je kvalita .
Celkem 400 za osekany studio.

Ovsem...
Bude treba dokoupit neco na zvuk. A neco na DVD, protoze neverim tomu z to menu pujde vytvorit ve Final Cutu.

Takze cena za Logick express 200 nebo 500 za Logick cosi.
Budiz 600.

Plus pluginy. Automatick duck stoji 500.
No a to uz jsme vejs nez puvodni cena celyho studia.

Co povazuju za zajimave je se spravnu kalibraci v LION, doboru grafickou kartou a Thunderboltem, by mohl jit delat realtime fullscreen nahled na druhej monitor bez vsech tech, MXO, Mojo, Intesity apodobne.
Dalsi veci je 4K za tu cenu. A zeje to cel 64 bit takze s dobrym zelezem a 64 bit OS by ta rychlost mohla byt zajimava.

Je to hodne revolucni a hodne rozporuplne. Myslim ze to spousta strihacu neda a switchnou zpatky na Avid. Hlavne dvoumonitorvej source - record. Zajimavy je ze Sony se snazi priblizit leta profesionalum a melo jen jeden monitor a nakonec to vzdali, a uz maji dva. Apple jde opacnym smerem.

Je to uplne nova a jina aplikace se vsim vsudy. Z toho vyplyva ze tam bude spousta budu a nedodelavek.
Pro me to je osobne BETA takze a pockam minimalne rok na vychytani veci nez se to doladi a objevi s hotfixy a pluginy. A co tom napisou lidi co to tuhle Beta verzi otestuji.

Pytkine pis. :-)
SmirickyT (377)|24.6.2011 10:12
sorry za preklepy, nechce se mi to opravovat....
SmirickyT (377)|24.6.2011 11:13
Reakce lidí so si to koupili

Compresor:
not updated to 64Bit ! Still Slow...

I'm surprised they did not update it to 64bit and is still painfully slow even on 12 core Xeon...
interface still old and ugly looking... no major changes ( just some under the hood like presets.. )


Dalsi:
A few minor updates, but overall the same old ugly compressor.
SmirickyT (377)|24.6.2011 11:29
[quote=Pytkin;353165] .. dalej uvidime , co apple spravi , ci tam prida veci , co ludom chybaju .. alebo uz to davno je pripravne ako platene addony .. to by bola inak super filozofia , ze kazdy si kupi co potrebuje ..[/quote]


Jo to me na tom vazne nejvic pobavilo. Aby jsi naimportoval starej projekt potrebujes plugin za 500.

Takze aplikace za 300 plugin za 500 . ha, ha. Super.

Uz vidim jak se bavi dva strihaci:

Kdyz ja mam jeste verzi 7
Hm tak to nenaiportuju...

Ja mam tu novou desitku
Tak tu zase nenaimportuju ja.

A nemohl bys downgradovat?
Neda se to koupit stahli to ode vsech prodejcu...

A nemohl by si upgradeovat?
Ale jak budeme delat zvuk?

Hmm...

Tak asi ten plugin no....
Ještě, ze stoji jen deset tisíc....
Pytkin (7947)|24.6.2011 16:57
akurat som sa o tom bavil strihacom .. vcera to vykukaval do rana .. takze OMF vraj bude .. multicam uz je pripraveny .. EDL a XML vraj je zastarale a pripravuju nieco uplne nove moderne ( :) ) , pluginy od tretich stran budu, ale problem je v tom ze s tym robili tajnosti a az teraz vlastne mozu tretie strany na tom zacat robit , ked to uvolnili von .. takze uvidime ..

aplikacia je single window , lebo to vraj vyzaduje novy OS LION ..

kolega sa stym uz druhy den hra .. hovori ze ta nova timeline je celkom zaujimava .. ze nesmies moc pritom rozmyslat .. ked robis rychlo a nespekulujes , tak zrazu zistil ze spravil robotu strasne rychlo .. celkom si pochvaluje stabilitu a rychlost ..

v kazdom pripade ze je to uplne iny software .. plne 64bitovy , napisany od uvodu na novo .. jadro nema nic spolocne so starym FC , ani s iMovie ..

inak co sa tyka kupovania .. neviem presne ako to je .. mam pocit ze si kupenu aplikaciu mozes dat na 5 pocitacov .. ale neskusali sme to ..

cele sa to da tazko hodnotit .. treba si asi skutocne uvedomit , ze tu mame uplne novy software .. ktory nema nic spolocne s tym starym .. a treba mu dat cas , kym tam dorobia vsetko co treba .. cas ukaze , ci si ludia zvyknu a budu spokojny .. apple vraj vie , ze drviva vacsina jeho zakaznikov nie su profesionali , ale skorej ty mensi filmari .. a tento novy FCX je robeny prave prenich .. nepotrebuju ziaden I/O HW a podobne .. natiahnu fajly z kamery/dslr a strihaju .. treba povedat ze integracia coloru a zvuku je dobra vec .. neskusal som co sa tym da vsetko robit .. ale pre onemanshow je to super .. prenasanie do inej aplikacie je zdlhave a otravne ..

uvidime .. cas ukaze , ci apple neslapol zlym smerom .. v kazdom pripade 230 EUR je smiesna cena .. ocakam , ze aj vyrobcovia pluginov sa budu musiet prisposobit .. zase ci predas 1000x plugin za 1000 EUR , alebo 10.000 x plugin za 100 EUR je ti jedno ..
Pytkin (7947)|24.6.2011 18:31
teraz som hodinku sedel so strihacom pri FCX a ta timeline je dost zaujimava .. tam sa da vnorovat do blba jednotlive casti .. uplne iny pohlad na timeline ..
Pave1 (4279)|24.6.2011 22:01
[quote=Pytkin;353291]aplikacia je single window , lebo to vraj vyzaduje novy OS LION ..[/quote]

Tak týhle ptákovině snad nevěříš ani ty :D .
Pave1 (4279)|24.6.2011 22:08
[quote=Pytkin;353291]cele sa to da tazko hodnotit .. treba si asi skutocne uvedomit , ze tu mame uplne novy software .. ktory nema nic spolocne s tym starym .. a treba mu dat cas , kym tam dorobia vsetko co treba .. cas ukaze , ci si ludia zvyknu a budu spokojny[/quote]

No, hlavně že nahradili hromadu profi "fíčur" možností přímého exportu z timeline na YOUTUBE, to asi pár menších filmových studií bude úplně zářit blahem. Největší podvod fy Apple na uživatele ale je, že tomu bastardovi dali jméno Final Cut Pro X, podle mě by se s nima dalo úspěšně soudit o náhradu škody a ztrátu času .-)) .

Dobrej odkaz -

Co všecno chybí kuk do přílohy...
FCP X.jpg
Pytkin (7947)|24.6.2011 23:28
pave1 : no .. neviem vlastne uplne co je single window aplikacia .. na druhom monitore moze byt video , alebo sme tam mali zdroje .. neviem co sa tam este vsetko da dat .. treba povedat ze velmi dobre prerobili spravu zdrojov , lebo to bol v starom FCP totalny pruser .. teraz pekne ukazuje , jake zdroje clovek ma a kde su umiestnene ..

to video je fajn .. pobavilo .. ale pride mi to , ze ludia su nahnevany ze vsetko je inak .. treba sa s tym zacat ucit robit a po par tyzdnov hodnotit ..

zasadny pruser vidim , ze neni vystup z tajmlajny .. vraj AJA bude prva .. len tomu nerozumiem , preco ma robit vyrobca hardwaru daku podporu .. preco to proste nepodporuje HW ako taky .. OSX ma toto dost dobre vyriesene v CORE zdrojoch ..

ja by som palicu na FCX nelamal .. cas ukaze ci to bol dobry krok .. dnes som videl kopu dobrych veci .. len clovek musi zacat inak mysliet ..

A povedzme si otvorene .. holywoodsky profici sa buria .. ale zvysnych 95% klientov mozno jasa nadsenim ..

Dnes som skusal aj audio editaciu .. ta zvukova polvlna ma moc nebavi .. ale je to len vec zvyku .. mozno na to dojdeme , ze je to omnoho lepsie .. skusal som par zvukovych efektov a uplna pohoda .. chvilu sa mi zdalo divne , ze ako aplikujem trebars multibandovy kompresor na cely vystup .. tracky tam nie su .. a aplikovat to na kazdy event , mi prislo uplne chore .. a potom sme na to prisli .. celu tajmlajnu sme hodili do novej a na to aplikovali kompresor .. cize len na jeden objekt .. jako toto je paradne !
Pave1 (4279)|25.6.2011 00:28
[quote=Pytkin;353350]to video je fajn .. pobavilo .. ale pride mi to , ze ludia su nahnevany ze vsetko je inak .. treba sa s tym zacat ucit robit a po par tyzdnov hodnotit ..[/quote]

No, ti lidé dobře vědí, co dělají, co je jejich byznys. Apple si z nic udělal dobrej den a oni to ironicky hodnotí, to je snad jasný.

Zásadní průšvih je, že tohle není vylepšení stávajícího sw. Nová verze má funkční věci nechat (řekněme profi koncepci řešení workflow) a vylepšit nefunkční nebo přidat novinky.

Ale tady došlo k naprostému rozvalu profi koncepce editačního sw. Namísto doplnění a vylepšení je mnoho nepostradatelných profi věcí (proti předchozí verzi) osekaných nebo dokonce naprosto (!) zničených. Naopak je tu "easy workflow" dobře známé z amatérských sw ("one man band").

Co k tomu dodat?

Naprosto nic. Být ale firma, která na FCP postavila byznys, pak budu na krok Apple pěkně naštvaný. Upřednostnili vlastní byznys před důvěrou svých stálých zákazníků, což většinou mívá dost fatální následky. Testy na lidech - zákaznících - se nedoporučují :-) .
Pytkin (7947)|26.6.2011 00:33
Pave1 : ale firma nehovori o vylepseni stavajuceho softwaru ale o softwari uplne novom .. FCX a FCP nemaju vobec nic spolocne ..

Cas ale ukaze , ci to bol dobry krok , alebo nie .. Ja to zatial nehodnotim nijak .. cakam na hlbsie skusenosti ..
Pave1 (4279)|26.6.2011 08:59
[quote=Pytkin;353539]Pave1 : ale firma nehovori o vylepseni stavajuceho softwaru ale o softwari uplne novom .. FCX a FCP nemaju vobec nic spolocne ..

Cas ale ukaze , ci to bol dobry krok , alebo nie .. Ja to zatial nehodnotim nijak .. cakam na hlbsie skusenosti ..[/quote]

Final Cut Pro (7.) a Final Cut Pro X (deset - http://www.apple.com/finalcutpro/ ) nemají nic společného :-) ?

Tak jak to, že ode dne uvedení desítky není možné nikde koupit předchozí verzi ani nepokračuje podpora té předchozí verze FCP? Final Cut Pro je úplně jiný produkt než Finul Cut Pro :D :D ?

Jsi úplně vedle, je toho plný internet, hodně lidí prchá k Adobe Premiére CS5.5 nebo k Avidu MC, je to docela mazec. Vezmi prostě na vědomí, že tentokrát zašli chlapci od Applu hodně daleko, tohle není problém "nezkušených" uživatelů (profíků...) ale velmi pokřiveného byznys plánu fy Apple, která prostě ve jménu svého zisku odepsala ty, kterými se vždy chlubila ve své reklamě - lidi, kteří jsou na špici ve svém oboru. Nemůžeš otevřít staré projekty, máš jen jednu sekvenci v projektu, nemáš plnohodnotný timecode, podporu OMF, XML, exportu části timeline, zato zlepšili podporu importu projektů iMovie .-)))). Pro ilustraci můžeš kouknout třeba sem:
http://www.dvxuser.com/V6/showthread.php?253485-Anyone-switching-from-FCP

a tady to máš česky:
"Hlavní potíž spočívá v tom, že nejde o „Final Cut Pro 8“, ale o verzi 1.0 zcela nové aplikace, která je s tou předchozí jenom omezeně kompatibilní. (Jde pouze o příměry, oficiálně se jedná o verzi 10.0, mnozí ovšem jízlivě podotýkají, že Apple špatně umístil desetinnou tečku.)

Nový program nedokáže načíst ani projekty Final Cutu Pro 7 (avšak projekty iMovie ano) a minimální je zatím také podpora hardwaru a zásuvných modulů třetích stran. Chybí též podpora exportu do EDL a OMF a nelze ani importovat a exportovat XML. Zmizela podpora střihu z více kamer a externích monitorů a chybí toho ještě daleko víc. Výstižně to shrnuli někteří naši čtenáři v diskusi u příslušného článku."
http://www.mujmac.cz/art/sw/fcp-x-dalsi-deni-24-6-11.html
SmirickyT (377)|26.6.2011 14:00
Problem je v tom ze mozna nekdy bude podpora OMF, Multicamu a podobne. Ale to je spatna politika - kupte si to ted, my to pak dodelame.

Mozna kdyby pockali par mesicu a uvedli to hotovy a doladeny, tak by spousta uzivatelu ten nebyla nasranejch.
Ale oni to tak nejak chteli uvyst predtim nez uvedou Lion, tak vypustili tohle. Ja to nemuzu posuzovat, neb to nemam pred sebou, takze me nemuzou uchvatit ty dobry veci.

Pro studia je nejlepsi nedelat nic a proste pockat a strihat dal na vezri 7 kterou maj. Klidne s tim muzou vydrzet jedet rok dva.

Uvidime jak to bude vypadat za par mesicu. Nebo za rok. Mozna az to dodelaj tak vyplujou skryte nove vlastnosti a ta rychlost na povrch.

Osovne si myslim ze nejlepsi bude pockat az Avid uvede verzi sest. Jestli to prepisou taky na 64 bitu, o cemz se suska, tak by to mohlo bejt zajimavy. Ja mam verzi 3 a upgrade je za 500. Musim se priznat ze ze nez 300 za X dam radsi do upgradu.
To samy Premiera. Pokud by pridali podprou renderingu pres CUDA a nejen nahled ve verzi sest tak by to bylo zajimavy.

Na druhou stranu se mi ta nova Timeline docela zamlouva na rychlou kompozici. Mozna to okouknu v nejakym Apple storu na Michigan Avenue v downtownu.
SmirickyT (377)|26.6.2011 14:11
Ale jeste je tu jedna vec. Uz se proste nerad ucim novy veci. Cimz jsem typicky reprezentant profi uzivatele. Funguje to - proc to menit.
To uceni totiz zabira dost cas a ten cas muzu vyuzit nekde jinde. Uz proste vim kam sahnout a co a jak udelat a kde se to dela.

To tu evidentne nefunguje. Cili bude desne otravny a cas zabijejici hledat jak na to...
Pravda je ze casem muze vyrust nova generace strihacu...