Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mikrofon ke kameře - studiový, nástrojový, zpěvový, shotgun

universum (16)|11.4.2010 14:50
Přeji hezký den,

měl bych dotaz na různé typy mikrofonů a jejich rozdíly vzhledem k připojitelnosti ke kameře.
Když vezmu například:
Bardl BCM-6200 (nástrojový, cca 1000,-): http://www.bardl.cn/en/productb.asp?proid=553
Rode Videomic (kamerová klasika, cca 2500,-): http://usa.rodemic.com/microphone.php?product=VideoMic
Rode NT1-A (studiový, cca 4500,-): http://www.rode.com.au/microphone.php?product=NT1-A

Rode Videomic je kamerový mikrofon, klasika pro amatérské začátky, citlivost cca -38 dB, jede na 9V baterii.
Bardl BCM-6200 se prodává jako nástrojový mikrofon, citlivost cca -45 dB, jede na 1.5V baterii.
Rode NT1-A se prodává jako studiový mikrofon, citlivost cca -35 dB, jede pouze na phantom napájení.

Když bych chtěl připojit ke kameře Rode Videomic na tyči, kdy bude mikrofon cca 1 - 1.5 metru od herců, tak všechno bude v pohodě.
Když bych chtěl to samé s provést s tím Bardlem, bude v tom nějaký zásadní rozdíl, když má nižší citlivost?

Je mi jasné, že Bardl není tolik směrový jako Videomic, spíš mi jde o to, jestli bude vůbec něco slyšet, resp. jestli se dá na takový mikrofon mluvit i ze střední vzdálenosti (do řekněme 3 metrů).

K počítači mám připojený jen nějaký starý Philips SBC-140 (dynamický, citlivost pod -70 dB) a když ho člověk nemá přímo v puse, tak skoro nic nesnímá.

Nevím, jestli se neptám moc blbě. Prostě mi jde o to, jestli by se ten Bardl BCM-6200 dal s kamerou taky použít podobně jako Rode Videomic (oba mikrofony na tyči, uchycení na kameru mě až tak moc nebolí).

S tím ještě souvisí dotaz, jestli je nějaký zásadní rozdíl mezi nástrojovým a zpěvovým mikrofonem. Co tak brouzdám po webu, tak střední třída těchto mikrofonů má většinou podobnou frekvenční charakteristiku i citlivost. A liší se spíš jen v provedení - zpěvový vypadá více jako mikrofon, nástrojový vypadá takový odlehčený).

Na závěr pro někoho možná až kacířský dotaz ... když by se studiový Rode NT1-A přidělal na tyč, dal by se použít jako "filmový" mikrofon nebo jsou studiové mikrofony určené k mluvení z blízka?

Mně se totiž ten Bardl BCM-6200 docela líbí (rozumná frekv. charakteristika i cena), ale nevím, jestli nejsem úplně mimo, když bych ho chtěl použít jako kamerový mikrofon. Případně lze nástrojové mikrofony k takovému účelu vůbec použít?
Pytkin (7947)|11.4.2010 17:54
radsej by som pouzil NTG nez videomic ..
universum (16)|14.4.2010 16:20
Hmm, fajn, NTG vypadá rozhodně líp než Videomic.
Já chtěl můj dotaz ale spíš směrovat obecně na typy mikrofonů než se probírat jejich kvalitou.

Dobře, zkusím ten dotaz trochu zjednodušit ... mám Videomic s citlivostí -38 dB, vedle toho mikrofon s citlivostí -45 dB. Když budu na oba mikrofony mluvit ze dvou metrů, bude v hlasitosti snímaného zvuku nějaký zásadní rozdíl kvůli různé citlivosti? Nebo nebude na výstupu méně citlivého mikrofonu nic? Hraje nějakou roli to, že méně citlivý mikrofon je "nástrojový"?

Může tu někdo objasnit, co to je nástrojový mikrofon? Má nějaké speciální vlastnosti nebo je to prostě normální (v tomto případě kondenzátorový) mikrofon jako každý druhý? To, že je vhodný pro snímání nástrojů, to se dočtu na každém webu, ale proč, to tam nepíšou. Když takový mikrofon koupím kvůli obecnému snímání řeči a dialogů, tak je to osudová chyba?
MIHI (940)|14.4.2010 16:54
Nástrojový je určen na snímání nástojů, ne?:) To označení je právě souhrn těch všech vlastností, o kterých píšeš. Pro video potřeby ale podle mě potřebuješ spíš citlivý směrák nebo super/hyper kardiodu, než kardiodu.



Ještě jedna důležitá poznámka. Tomu způsobu užití je samozřejmě uzpůsobena i konstrukce mikrofonu. Zpěvový bude odolný přehmatávání, studiový je zas dělaný do optimálních podmínek studia, video/film mikrofony jsou zase odolnější povětrnostním podmínkám. Hraje tam roli i jejich váha - mít studiový s pavoukem na tágu.... :) Tak moc neexperimentuj a vem mikro určené pro video.
martin_54 (331)|14.4.2010 17:38
Souhlas s tím co napsal MIHI.

Jen doplním: pokud chceš mikrofon na tágo k snímání dialogů tak vem Sennheiser z řady ME neb řada MKH je cenově jinde. Hlavně ale nezapomeň na protivětrnou ochranu. Jinak ke snímání herců se používá kombinace mnoha mikrofonů od klopáků přes shotguny na tágu až po různě poschovávané mikrofony, jež vedou přes SQN nebo jiný mix do záznamového zařízení nebo kamery s vícestopým záznamem. Např. beta má 4.

Jinými slovy: chceš-li jednoduchý amatérský záznam, pořiď si mikrofon pro videokamery (třeba MKE400). Chceš-li to dělat trochu vážně pořiď si minimálně toho směrového Sennheisera ME vč. protivětrné ochrany. Chceš-li to dělat na profi úrovni půjč si celý profi soud kit, který bude odpovídat daným podmínkám pro to a to dané natáčení.
Pytkin (7947)|14.4.2010 17:55
skusenosti s RODE NTG radou su take , ze to vydrzi zle zaobchadzanie , zle poveternostne podmienky atd ..