Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Virtual Dub a mp3

Fafejt (30)|2.2.2005 19:27
Prosím o radu.
Dá se - a hlavně jak - nastavit v programu Virtual Dub Mod v. 1.5.4 při konverzi videa MPEG-2 na DivX ev. XviD formát audia.
Příkazem "uložit jako" jde nastavit formát videa, ale audio je vždy v nekomprimovaném formátu PCM - to nechci.
Předem všem díky, Fafejt
mirekv (7169)|2.2.2005 19:44
Fafejt
Když dáš audio jako "full processing mode", tak tam máš volbu Compression a můžeš zvolit kompresi audia. VDub je na kompresní kodeky chudý, musíš si stáhnout a nainstalovat nějaký audiokodek (lame).
Fafejt (30)|2.2.2005 20:13
Díky za radu, ale ... jednak mám Virtual Dub počeštěný a jednak nevím jak a kde dát audio na Full .... atd. Já vím, že jsem asi otravný, ale moc to potřebuju. Fafejt
ODSakEda (2278)|2.2.2005 21:17
MPEG-2 jde editovat (převádět na jiný formát, kodek) pouze ve VirtuaDubuMod! Ne ve VirtualDub-u!

A tak skutečně nejde nastavit přímo z MPEG-2 a tedy audio zpravidla Layer3, nebo i AC3, nic jinýho, než to jen rozbalit na nekomprimovaný wav tedy PCM.

Ale po převodu z MPEG (MPEG-2) na AVI (XviD) to přejedeš snadno ještě jednou v normálním VD a při přímé kopii videa a komprimaci pouze Audia do Mp3 (např. LameMp3 for VirtualDub) behem chviličky!
Fafejt (30)|2.2.2005 22:01
Díky vám oběma.
O nutnosti použít pro MPEG-2 Virtual Dub Mod jsem věděl, ale netušil jsem, že Virtual Dub a Virtual Dub Mod jsou tak rozdílné programy co do nastavení výstupního videa a audia. Vyzkoušel jsem to a FUNGUJE TO !!!
Ještě jednou moc díky. Fafejt
vlada (3470)|2.2.2005 23:05
VD a VDM se liší převážně v možnostech dodatečných streamů (audia, titulků a kapitol) a podpoře formátů. Ve VD i VDM jde samozřejmě rovnou zkomprimovat zvuk do MP3, ale neni to ideální způsob. Daleko efektivnější je zpracovat zvuk zvlášť. Třeba pomocí BeSweet+BeLight (GUI). Ve VD/VDM nenastavíš pořádně downmix 5.1 kanálů, normalizaci, dynamickou kompresi atd.
Takže moje doporučení je následující - Ulož (pomocí VDM nebo DGMPGDec) originální zvukovou stopu (pravděpodobně AC3). Stáhni si program BeSweet a k němu buďto BeSweet GUI nebo ještě lépe BeLight, to jsou grafická rozhraní pro BeSweet, který pracuje z příkazové řádky. Pomocí tohoto programu velice jednoduše převedeš téměř jakýkoliv formát zvuku na jiný.
Ve VD nebo VDM zpracuj video. Zvuk zakaž (dvojitym poklepánim ve VDM).
Samostatný video a samostatnej zvuk spoj pomocí VDM do cílovýho souboru. Na výběr máš AVI, OGM a MKV.
Pokud bude něco nejasnýho, koukni na moje stránky.
Vláďa
Fafejt (30)|3.2.2005 02:40
Ještě prosím o zodpovězení posledního dotazu.
Jde - a hlavě jak - změnit ve VirtualDubu ev. VirtualDubu Mod rozlišení výstupního videa (konkrétně z 768x576 na 640x480). Jde to sice nastavit v kodeku DivX, ale asi to není to pravé a v kodeku XviD jsem tu možnost nastavení nenašel. A ještě jeden. Je dobré video stříhat po jednotlivých snímcích nebo po snímcích klíčových ?
Díky moc, Fafejt
Fafejt (30)|3.2.2005 02:40
Ještě prosím o zodpovězení posledního dotazu.
Jde - a hlavě jak - změnit ve VirtualDubu ev. VirtualDubu Mod rozlišení výstupního videa (konkrétně z 768x576 na 640x480). Jde to sice nastavit v kodeku DivX, ale asi to není to pravé a v kodeku XviD jsem tu možnost nastavení nenašel. A ještě jeden. Je dobré video stříhat po jednotlivých snímcích nebo po snímcích klíčových ?
Díky moc, Fafejt
vlada (3470)|3.2.2005 12:32
1) Najdeš si filtr resize a nastavíš tam cílový rozlišení. Metodu přepočtu Lanczos nebo Bilinear.
2) Stříhat zásadně po klíčových snímcích.
mirekv (7169)|3.2.2005 14:12
ODSakEda
VDubMod jasně, já ale taky používám klon VDub mpeg-2 ac3, který je nachlup stejný jak "normální" VDub, akorát, že umí načíst MPEG-2, proto ta rada ohledně komprese zvuku. U VDubModu je to pochopitelně jinak.
Pokud po střihu nenásleduje kopírování, ale komprese, stříhání na klíčových snímcích není až tak nutné.
ODSakEda (2278)|3.2.2005 14:33
vlada přesně tak, mirekv má pravdu, jen při ediaci a ukládání přímé kopie je nutné dělat střih v klíčových snímcích a to ještě jen zleva! tedy pravý okraj, konec výběru pro vystřižení, může být kdekoliv a hnet doplnuji, že levá hranice střihu je včetně snímku co zrovna vidím (klíčový) a pravá ne! Zůstane jen předchozí a ten co vidím ne! (někdy jde totiž o následující klíčový snímek a tedy logicky ten již nezůstává ve výběru)
Fafejt (30)|3.2.2005 18:09
Kde se dá stáhnout ten klon (co umí otevřít mpeg-2) a nastavit kompresi audia. Určitě bych ho používal raději, než kombinaci Virtual Dub Mod - Virtual Dub.
Díky Fafejt
vlada (3470)|4.2.2005 02:43
Fafejt> VDM umí načíst MPEG-2 a umí i kompresi zvuku. Ale opět opakuju, že kompresí zvuku ve VD (jekejkoliv verzi) si zaděláváš na zbytečný problémy. Tim nevylučuju, že to může fungovat správně, ale zkrátka problémy jsou očekávatelný. Navíc komprimování zvuku ve VDM mi připomíná heslo "proč to řešit jednoduše, když to jde složitě".
Pokud ale přeci jenom chceš zkusit komprimovat zvuk ve VDM, spusť dialog streams -> stream list. Klepni na zvukovou stopu pravym tlačítkem a zvol full processing, potom na to znova klikni a zvol compression.

ODSakEda, mirekv> To samozřejmě všechno vim, jenom sem to nechtěl ještě víc komplikovat.
Vláďa
Fafejt (30)|4.2.2005 03:09
Na internetu jsem našel VirtualDub-MPEG2_1.5.10 build 18294.
Je sice jen v angličtině, ale je úplně totožný s klasickým VirtualDubem (tzn., že umí nastavit kompresi zvuku) a co je pro mě důležité - umí načíst MPEG-2 (jako VirtualDub Mod). Funguje perfektně, vč. komprese zvuku (mp3). Mohu doporučit. Fafejt
vlada (3470)|4.2.2005 10:41
Ale vždyť to VDM umí taky a navíc plno dalšího 9-)
mirekv (7169)|4.2.2005 11:15
Ono je fakt lepší naučit se VDubMod.
Fafejt (30)|4.2.2005 21:22
Dotaz pro Vladu. Můžeš mi, prosím tě, prozradit, jak se ve VDM nastavuje formát a komprese audia ? VDM (na rozdíl od VD nebo VD-mpeg2) na hlavním panelu nabídku Audio vůbec nemá a zvuk je ve fimu defaultně ve formátu PCM - ať děláš, co děláš. Pokud ale víš jak na to - byl bych ti vděčný. Fafejt
mirekv (7169)|4.2.2005 21:40
Stream->Stream list a na stopu klikneš pravým tlačítkem myši. Otevře se ti stejná nabídka, jak ve VDubu.
Fafejt (30)|4.2.2005 23:50
Máš pravdu, je to tam. Další nastavení o kterém jsem nevěděl. Díky Fafejt
ODSakEda (2278)|5.2.2005 02:53
mirekv Je to tam tak lapidárně ukryto :-)

To jsem ani já nevěděl a to je co říct :-D Nejspíš ale línej bádat a klikat a pod...

Jseš dost dobrej Mirku!
vlada (3470)|5.2.2005 11:40
[quote=vlada]
Pokud ale přeci jenom chceš zkusit komprimovat zvuk ve VDM, spusť dialog streams -> stream list. Klepni na zvukovou stopu pravym tlačítkem a zvol full processing, potom na to znova klikni a zvol compression.[/quote]

Já si připadam jako v Jiříkově vidění, kdopak asi tohle včera napsal?

[quote=Cató]Ostatně soudím, že komprimovat zvuk ve VD musí být zakázáno. Je pěkná kravina a přináší to jenom problémy a ztrátu kvality zvuku.[/quote]
mirekv (7169)|5.2.2005 11:45
vlada
Fakt je, že jsem si tvé odpovědi nevšiml. A ostatní asi taky ne! :-D :BB:
vlada (3470)|5.2.2005 12:02
mirekv> Měl jsem to asi víc zvýraznit.
Jinak ještě ke střihu bez rekomprese. Napadla mě následující komplikace - co takový b-frames? Ty so komprimovaný i jako změna oproti následujícímu snímku. To znamená, že video by jima nemělo končit, naopak je někdy možný, aby jima video začívalo.
Ale nemůžu to vyzkoušet, protože VDM ani VD mi u XviDu nezobrazuje typy snímků. Ukáže jenom klíčový.
mirekv (7169)|5.2.2005 13:07
Jde asi o to kolik těch b-frames je mezi p-frames (p,i frames). Jesli jen 2 jak u MPEG-2, tak to nehraje roli.