Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

2 receivery: digitální zvuk HDMI IN - OUT

maiki (154)|3.3.2010 00:38
Řeším jak digitálně propojit PC - receiver 1 - receiver 2. Jde o to aby jeden zdroj zvuku byl přehráván zároveň na 2 receiverech, dekódován na každém zvlášť, bez omezení typu stereo, analog atd. Když se tak dívám na moderní receivery třebas Pioneer, tak všechny modely mají HDMI vstup i výstup, ale jen některé mají např. optický výstup. Bavíme se o digitálním rozhraní.

Můj dotaz zní: ty HDMI výstupy jsou schopné poslat digitální tok zvuku do dalšího receiveru nebo jsou tam čistě jen aby se z receiveru posílalo HD video do TV? Zkrátka aby to hrálo jak v receiveru tak teklo dál... Protože co sem letmo pročítal návod k Pioneer VSX 819, tak tam se i tom HDMI výstupu zmiňují jen při propojení s TV a lze tam nastavit buď že hraje receiver nebo nehraje receiver ale už nevím jestli lze nastavit aby hrálo přes HDMI oboje...

Anebo sem objevil levnější DENON AVR-1910, který má taky optický výstup (klasický), a tady bych předpokládal že to určitě pojede i do dalšího receiveru.

HDMI bych potřeboval kdyby mi někdo potvrdil že to jede OK či nejede. DIGITAL AUDIO...
Pytkin (7947)|3.3.2010 00:59
do jedneho receiveru daj HDMI , do druheho spdif .. a je to .. ak v tom druhom netreba HD audio ..
vivid.sk (11472)|3.3.2010 09:59
1) Otazka znie, naco chces pouzivat 2x AVR.
ak blizsie vysvetlis, tak mozno prideme na riesenie.

Mnoho AVR ma tu funkcionalitu, ze si z HDMI "zoberie audio" a dalej posiela len video. Taktiez je ale mozne nastavit aby posielal dalej audio aj video (treba overit konkretny model v navode). V tomto pripade len prepojis HDMI out (AVR1) do HDMI in (AVR2).

Otazne je ale co tym chces dosiahnut, ako som sa uz pytal, pretoze je mozne, ze tam bude nejake male oneskorenie, co ale pri subeznom zvuku z oboch pristrojov v jednej miestnosti spoznas ihned.
maiki (154)|3.3.2010 10:15
Chci ozvučit více než dvěma repro 2 prostory tou samou produkcí. Zpoždění by ani nevadilo není to jedna místnost. Konkrétně by stačili 4 repro na receiver, ale co sem studoval tak receivery umí maximálně poslat do "druhé zóny" 2 repro, případně mají analogový výstup sterea.

Od toho příspěvku hlavně očekávám, že má někdo zkušenost s tímto propojením HDMI. Levné modely Pioneer (do 35000) totiž nemají jiný digitální výstup než HDMI. Ale jak sem psal, třebas ten Denon za 13000 má i optiku ven. Takže vlastně mi nejde primárně o HDMI, ale o to že dostupné modely nic jiného až na vyjímku ven digitálně neposílají.

Co se týká konzultace s manuálem, tak Pioneer u svého modelu VSX 819 píše, že "THRU" pošle zvuk do TV ven, a nic nehraje z receiveru, což nechceme. Druhá volba je "AMP" a pak není jisté jestli se to posílá dál (i bych předpokládal že NE) - to už bych se musel poptat přímo u nich.

Nebo jestli je další řešení jak ozvučit prostorově 2 zóny z jednoho zdroje, rád uvítám nápady.


poznámka: Ještě mě napadlo rozdělit SPDIF signál na 2 signály a ty pak poslat do 2 receiverů. Myslíte že by to fungovalo nebo by byli problémy (výpadky atd.)?
vivid.sk (11472)|3.3.2010 10:48
v tomto pripade skus jednoduche riesenie o akom pise Pytkin.

do jedneho HDMI, do druheho SPDIF. (ak ti postaci DD a DTS) a ak to tvoj zdroj signalu dovoluje.

P.S. Moje starsie onkyo ma digitalny vstup aj vystup, ale nizke rady to naozaj v tom case nemali. Casy sa menia a pomaly SPDIF vstupov ubuda a nahradzaju ich HDMI vstupy.
artam (1147)|3.3.2010 12:05
maiki:
Pokial ide len o ozvucenie, tak skutocne asi najrozumnejsie bude rozdelit SPDIF, kedze je to jednosmerny prenos. Pasivne sa da jednoduchsie rozdelit koaxialny, nez opticky vystup, u ktoreho by to chcelo nejaky opticky hranolcek. Ale daju sa zbastlit aj primitivne aktvine opakovace signalu, ako pre koax, tak aj pre optiku, nie je to nic zlozite. Urcite je mozne nejake aktivne rozbocovace aj zakupit.

Napriklad koaxialny vystup SPDIF utiahne pasivne rozbocenie na dva vstupy. Kvalita bezporuchoveho prenosu pri tomto zapojeni samozrejme zavisi od toho, ci budu vstupy schopne spolahlivo pracovat so signalom s o 33% mensou amplitudou, co by nemal byt problem. Problemom su potom uz len odrazy v kabloch. Zavisi to od dlzky kablov a ich kvality, obvykle staci klasicky kabel RG-59. Vyskusaj, nic tym nepokazis, vystupu sa nic nestane, zvladne napajat zataz s polovicnou impedanciou.
maiki (154)|3.3.2010 12:13
No nemyslím že u PC počítačů je možné posílat 2 digitální výstupy naráz. Spíš to bude tak, že buď SPDIF nebo HDMI. Takže mě napadjí v zásadě tato řešení:

1. koupit receiver co má optický výstup (např. ten Denon 1910)
2. koupit rozdělovač optiky - zde mám pochyby jestli to nebude dělat problémy, přecejen asi to bude analogové lámání světla nebude tam nějaký procesor
3. koupit rozdělovač koaxiálního SPDIF - takový produkt nevím přesně jak by měl vypadat a opět jaké budou dopady na kvalitu přenosu
4. počkat jestli někdo zodpoví ná to, jestli se dá HDMI zároveň v receiveru dekódovat a zároveň přeposlat digitální tok dál ven - už sem psal do jedné CZ firmy od Pioneer tak uvidím jestli mi na to odpoví...


TO artman - mohl by jsi mi tu dát odkaz na nějaký schopný koaxiální rozdělovač SPDIF prosím?
vivid.sk (11472)|3.3.2010 12:54
počkat jestli někdo zodpoví ná to, jestli se dá HDMI zároveň v receiveru dekódovat a zároveň přeposlat digitální tok dál ven

A preco si nestiahnes uvedeny manual produktu a nezodpovies si na to sam? Alebo si myslis ze odbornici na hotline ti s tym naozaj pomozu?
maiki (154)|3.3.2010 12:59
no vždyť jsem si ho stáhnul... i to tady píšu že je tam volba u HDMI "THRU" a "AMP" ale není patrné jestli to umí zároveň přehrávat zvuk a zároveň posílat dál...
artam (1147)|3.3.2010 13:48
maiki:
ad 3. Preboha, na vyskusanie dopadov je skutocne zbytocne kupovat nejaky rozbocovac. Navstiv predajnu elektro - potrebujes len RG-59 kabel a 3 x cinch konektor - a rozbocovaci kabel na pokusy si vyrobis aj sam. Straty v mieste rozbocenia sa pri poctivej praci nebudu lisit od kupovaneho vyrobku, dokonca su doma vyrobene kable s overenymi vlastnostami castokrat kvalitnejsie, ako niektore china-made kupovane v obchode.
Pajkovacku hadam zvladnes, alebo poziadaj niekoho v okoli, to je fakt robota na maximalne 10 minut a s mizivou financnou investiciou.

Alebo este mozes urobit aktivny rozbocovac z koax SPDIF --> 2 x opticky SPDIF. Potrebujes k tomu len 2 ks TOTX173, ktore obidva pripojis paralelne priamo na koax SPDIF vystup, pripojis napajanie 5V a je to. Moznosti je viac nez dost a s minimalnymi nakladmi.

Prikladam pdfak, ktory som nasiel niekde v archive.
maiki (154)|3.3.2010 14:09
tento rozbočovač vypadá dobře... je to pro optiku a dle popisu to není nějaký levný fušerský čínský...

http://www.inday.com/tlda1/tlda1.htm


ps pájet neumím ani teď nemám čím...
gEs (47)|3.3.2010 15:57
...není lepší řešením zesilovač s 2 zonou? Např. Onkyo 507 (5.1 v zone 1 a stereo v zoně 2).
vivid.sk (11472)|3.3.2010 16:12
[quote=gEs;269600]...není lepší řešením zesilovač s 2 zonou? Např. Onkyo 507 (5.1 v zone 1 a stereo v zoně 2).[/quote]
.....
[quote=maiki;269509]Konkrétně by stačili 4 repro na receiver, ale co sem studoval tak receivery umí maximálně poslat do "druhé zóny" 2 repro, případně mají analogový výstup sterea.
[/quote]