Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Pirátství vs. HADOPI

husky14 (34)|26.2.2010 10:01
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Pirátství vs. HADOPI

HADOPI je francouzský zákon „třikrát a dost“, který má poměrně přímočaře řešit pirátství uživatelů. Znáte ho? Co si o něm myslíte? Je tohle správná cesta, nebo byste pirátství řešili jinak? Může se HADOPI stát modelem i pro ČR a SR? Ať už jsou Vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
vivid.sk (11472)|26.2.2010 10:34
Otazne ako je postaveny zakon.

Pokial viem v SR (CR) je umoznene legalne si vytvorit kopiu pre vlastnu potrebu z CD/DVD.

Taktiez nie je nelegalne stahovat subory zo serverov (typu rapidshare, a pod). trestne je az poskytovanie (zdielanie) dalsim osobam.

Taktiez si myslim, ze piratstvo tu bolo a bude... a sikovni jedinci si cestu vzdy najdu. Ide len o odstrihnutie velkych mas, pretoze dnes je byt piratom uz privelmi jednoduche aj pre pologramotneho uzivatela.
Ivo Mašek (10205)|26.2.2010 19:12
Krást se nemá. Od toho se odvíjí zbytek. Myslím, že nikdo by nebyl spokojený s tím, kdyby mu někdo ukradl věc, kterou svým úsilím vyrobil a pár peněz do toho vložil. (a pak ji ještě šířil jinde a leckdy ne zadarmo)
jarino1978 (8045)|26.2.2010 20:13
pirátstvo je tak rozšírený pojem v CZ/SK, že môžeme smelo konkurovať Rusku a Číne. Osobne tipujem, že až 60% filmotéky bežného teenegera a filmového maniaka je sosnutých z netu ( Divx, MKV, DVD-Video ). K tomu ešte no name prehrávače a je to jasné. Ohliadnuc sa okolo seba, keď rad za radom zanikajú video požičovne a je vymaľované.
Dnes to už nie je ani tak vec peňazí, ale je to skrátka IN. Kradnutie sa stalo prestížou....

Keď napíšeš, že si kupuješ filmy za nemalé prachy, väčšina sa na teba díva ako na retarda a ťuká si po čele...Žiaľ.

A čo sa týka sieti P2P a torrentov ? Málokto si uvedomuje, že zdieľa dáta, aj keď to zakáže v danom SW. A to už trestné je.

A pokračuje to ďalej, napr. aj v satelitnom nebi....
- sharing
- EMU ( Digi TV... )
A môžeme takto ďalej pokračovať...
Neregistrovaný (0)|27.2.2010 20:49
[quote=Ivo Mašek;268681]Krást se nemá. Od toho se odvíjí zbytek. Myslím, že nikdo by nebyl spokojený s tím, kdyby mu někdo ukradl věc, kterou svým úsilím vyrobil a pár peněz do toho vložil. (a pak ji ještě šířil jinde a leckdy ne zadarmo)[/quote]

Ano, krást se nemá, takže až mě přestane okrádat společnost formou "autorských poplatků" ke každému CD, kartě, tiskárně atd., tak i já přestanu stahovat z netu filmy... apropó.. kde jaký monopol je postihovaný, filmový monopol ne... takže opět, pokud filmová studia přestanou okrádat diváky, diváci přestanou okrádat studia.. cesta je jednoduchá, v ČR jednoznačně, dá se napsat už roky osvědčená praxe... viz. prodej DVD v PNS....
Neregistrovaný (0)|27.2.2010 20:51
doplnění předchozího příspěvku.. sám jsem měl mnoho filmů již doma z netu, přesto jsem za cenu 50Kč mnohé z nich znovu koupil, abych měl doma legální a kvalitní kopii...
StD (8612)|27.2.2010 21:14
[quote=Neregistrovaný;268869]doplnění předchozího příspěvku.. sám jsem měl mnoho filmů již doma z netu, přesto jsem za cenu 50Kč mnohé z nich znovu koupil, abych měl doma legální a kvalitní kopii...[/quote]

[OT]...legální možná a s obtížemi i funkční, ale "kvalitní"????!!! To snad není myšleno ani ze srandy vážně... :-E[/OT]
vivid.sk (11472)|27.2.2010 22:53
Co sa tyka tych originalnych DVDciek, uz viackrat som si musel vytvorit kopiu ("upravenu" zalohu originalu) DVD, kedze na zaciatku boli natrieskane x minutove uputavky, ktore sa nedali preskocit a bolo nutne ich odsledovat.
Minimalne jedno nemenovane ceske vydavatelstvo to takto robi bezne.

A nech sa nikto nehneva, pokial si ja kupim originalne DVD za nemale peniaze a niekto ma bude otravovat takymito chobotinami, tak nech sa necuduje, ze si mnoho ludi radsej stiahne (napali) originalny film bez toho "perfektneho" menu a uputavkami ako je perfektne nekradnut. Osobne by som tieto DVDcka nechcel ani zadarmo.
StD (8612)|27.2.2010 23:09
[quote=vivid.sk;268892]Co sa tyka tych originalnych DVDciek, uz viackrat som si musel vytvorit kopiu ("upravenu" zalohu originalu) DVD, kedze na zaciatku boli natrieskane x minutove uputavky, ktore sa nedali preskocit a bolo nutne ich odsledovat.
Minimalne jedno nemenovane ceske vydavatelstvo to takto robi bezne.

A nech sa nikto nehneva, pokial si ja kupim originalne DVD za nemale peniaze a niekto ma bude otravovat takymito chobotinami, tak nech sa necuduje, ze si mnoho ludi radsej stiahne (napali) originalny film bez toho "perfektneho" menu a uputavkami ako je perfektne nekradnut. Osobne by som tieto DVDcka nechcel ani zadarmo.[/quote]

Tak to jsi ho asi v životě neprogramoval, že. Víš ty vůbec, co znamená zkratka PUO? :-D:BB:
Neregistrovaný (0)|28.2.2010 00:02
[quote=Ivo Mašek;268681]Krást se nemá. Od toho se odvíjí zbytek. Myslím, že nikdo by nebyl spokojený s tím, kdyby mu někdo ukradl věc, kterou svým úsilím vyrobil a pár peněz do toho vložil. (a pak ji ještě šířil jinde a leckdy ne zadarmo)[/quote]

Musel jsem se schutí zasmát. Je až s podivem jak někdo může dnes napsat takovou hloupost co jste napsal. Tady se od roku 1989 ukradlo přes 20mil € pŕes různé kuponové k., banky, kampeličky a další zlodějny. A Vám jde o CD a DVD?
Ivo Mašek (10205)|28.2.2010 07:03
[quote]
Ano, krást se nemá, takže až mě přestane okrádat společnost formou "autorských poplatků" ke každému CD, kartě, tiskárně atd., tak i já přestanu stahovat z netu filmy
[/quote]
Sám dobře víte, že je to pouze laciná výmluva a tzv. obhajování krádeží (snad pro uklidnění svědomí, čert ví). Ono se tu totiž kradlo i před těmi poplatky (ty zas tak dlouho neexistují)
[quote]Musel jsem se schutí zasmát. Je až s podivem jak někdo může dnes napsat takovou hloupost co jste napsal. Tady se od roku 1989 ukradlo přes 20mil € pŕes různé kuponové k., banky, kampeličky a další zlodějny. A Vám jde o CD a DVD?[/quote]
Já jsem napsal, že krást se nemá. Myslím tím vše (předpokládal jsem, že to snad každému dojde). Pokud budete argumentovat tak, jak argumentujete, pak se nedivte, že se budou zvyšovat daně a i jiné nepříjemnosti se objeví.
Apropó: Koho si ve volbách volíte - toho tam máte. Pokud lidé neustále (a oprávněně) nadávají už 15 let na ODS a ČSSD, ale přitom je při každých volbách do omrzení opět volí - sorry, tady pojem krádeže je úplně mimo, tady už se musíme bavit o inteligenci, demenci a psychologické újmě mnoha spoluobčanů.
Ostatně, co čekat od národa, když díky jeho "turistům" se v rakouském pohraničí před všemi obchody objevovaly nápisy: "Cesi, prosimvas nekradte" . Vám to možná přijde normální, já jsem se velmi styděl za příslušnost k národu, kde kdo nekrade, okrádá rodinu. Jinak, v té době ještě nějaká privatizace neběžela, a státní úředníci ještě neměli možnost se zkorumpovat a krást ve velkém. To jim dovolil volič! Ale nejdříve se ten volič ve svém světle ukázal v prosinci 1989 a v dalších měsících 1990 právě především v rakouském a německém pohraničí. Tamní obchodníci a lidé vůbec mají toto naše skvělé chování v živé paměti dodnes.
kdo nechce krást, nebude., kdo chce krást (ale ještě pořád si uvědomuje, že to je špatné), tak bude hledat miliony výmluv. Bohužel, v naší společnosti se již objevuje fenomém hrdintví zlodějů: Mnozí se ke krádežím přiznají svým kamarádům a ti ho dokonce opěvují, jako hrdinu. Že to asi vezme špatný konec, to snad dojde všem soudně uvažujícím.
Antonín (732)|28.2.2010 08:36
To s tím kradením bank apod. je megaptákovina, kterou akorát komunisti a socani podrývají svět. Blbům lze namluvit všechno. I to, že stav státních financí je daný rozkradením bank...
Většina peněz (zcela jistě přes 90%) z toho, co bylo nutno sanovat bankám, skončila v platech a provozu nesmyslných podniků, které nebyly schopny vyrábět konkurenceschopné zboží. Třeba jenom brněnská Tesla takto zakukala úvěrem 270 mil. Kčs. Kde ty prachy zmizely? Ve mzdách a otápění podniku, který by kromě jedné své části měl být zrušen a rozpuštěn hned 18.11.1989. Nebyl, trvalo to pět let, než si lidi našli jinou práci a než se to restrukturalizovalo.
Ne že by se nebyla zašmelila ani kačka, ne že by u toho nebyli šíbři, ale pokud chcete vědět, kde ty prachy jsou (a je to spíš 97%), tak jsou to peníze na udržení tzv. sociálního smíru.

Autorská práva:
Celé to pole je asi vyřešené zgruntu špatně.
Řekl bych, že nejsou spokojeni ani autoři, ani nikdo.
Někde na začátku je chyba v principu.
S autorským dílem zřejmě nelze pracovat stejně jako s kusem dřeva.
Protože když ukradu kus dřeva, tak ho mám já, a původní majitel ho nemá.
Kdežto když kouknu na film, tak původnímu majiteli neubylo nic.
Může argumentovat jenom tím, že byl býval mohl moje peníze dostat.
Ale kdybych si za peníze ten film koukat nechtěl, je jeho argument vniveč.

Krást se bezpochyby nemá.
Ale je otázka, co to přesně krádež je, když na druhé straně nic neubylo.
Jednoduchá řešení nebývají vždycky ta nejlepší.
Ivo Mašek (10205)|28.2.2010 09:20
Když jsem součástí týmu, který se podílí na výrobě nějakého programu, tak nejdříve musíme nějaký peníz (a není zrovna malý) do počátku investovat. také jíme a pijeme, a jezdíme a ... no prostě musíme také z něčeho žít. To vše i se ziskem se vrátí prodejem onoho díla (programu). Ovšem, když to někdo potom bude kopírovat, šířit zdarma, nebo za mrzký malý penízek (takový na tom vždy vydělá) prodávat., no tak my utřeme nos, vložené investice se nevrátí a ... co potom? Není zrovna málo nadějných firmiček, které prostě skončily.
A to samé platí i o filmech, hrách, apod.
Neregistrovaný (0)|28.2.2010 09:24
[quote=Ivo Mašek;268913]Sám dobře víte, že je to pouze laciná výmluva a tzv. obhajování krádeží (snad pro uklidnění svědomí, čert ví). Ono se tu totiž kradlo i před těmi poplatky (ty zas tak dlouho neexistují)

Já jsem napsal, že krást se nemá. Myslím tím vše (předpokládal jsem, že to snad každému dojde). Pokud budete argumentovat tak, jak argumentujete, pak se nedivte, že se budou zvyšovat daně a i jiné nepříjemnosti se objeví.
Apropó: Koho si ve volbách volíte - toho tam máte. Pokud lidé neustále (a oprávněně) nadávají už 15 let na ODS a ČSSD, ale přitom je při každých volbách do omrzení opět volí - sorry, tady pojem krádeže je úplně mimo, tady už se musíme bavit o inteligenci, demenci a psychologické újmě mnoha spoluobčanů.
Ostatně, co čekat od národa, když díky jeho "turistům" se v rakouském pohraničí před všemi obchody objevovaly nápisy: "Cesi, prosimvas nekradte" . Vám to možná přijde normální, já jsem se velmi styděl za příslušnost k národu, kde kdo nekrade, okrádá rodinu. Jinak, v té době ještě nějaká privatizace neběžela, a státní úředníci ještě neměli možnost se zkorumpovat a krást ve velkém. To jim dovolil volič! Ale nejdříve se ten volič ve svém světle ukázal v prosinci 1989 a v dalších měsících 1990 právě především v rakouském a německém pohraničí. Tamní obchodníci a lidé vůbec mají toto naše skvělé chování v živé paměti dodnes.
kdo nechce krást, nebude., kdo chce krást (ale ještě pořád si uvědomuje, že to je špatné), tak bude hledat miliony výmluv. Bohužel, v naší společnosti se již objevuje fenomém hrdintví zlodějů: Mnozí se ke krádežím přiznají svým kamarádům a ti ho dokonce opěvují, jako hrdinu. Že to asi vezme špatný konec, to snad dojde všem soudně uvažujícím.[/quote]

Jenom doplním že i za velkou louží -New York Times- se píse o kradení ve státe Českém a je to paušalizované na všechny obyvatele.
StD (8612)|28.2.2010 09:31
...a hllavně, než se to tu zase zvrhne v prázdnou argumentaci o tom co je a není krádež, tak nechť si laskavě lidičky uvědomí, že u audiovizizuálních děl je to stejné jako u software - tam vám nikdo neprodává obsah nosiče, ale povoluje za úplatu jeho omezené užívání (opakované shlédnutí/vyslechnutí v domácích podmínkách). Zakoupením vám nevznikají žádná vlastnická práva k cizímu dílu a nabyvatel se musí chovat ve smyslu licenčních podmínek. Pokud je poruší nedovoleným kopírováním a dalším šířením, vzniká tím udělovateli licence (držiteli autorských práv) újma a je to bez diskuse o lidských povahách na celém světě. \\/
Neregistrovaný (0)|28.2.2010 09:31
[quote=Antonín;268923]To s tím kradením bank apod. je megaptákovina, kterou akorát komunisti a socani podrývají svět. Blbům lze namluvit všechno. I to, že stav státních financí je daný rozkradením bank...
Většina peněz (zcela jistě přes 90%) z toho, co bylo nutno sanovat bankám, skončila v platech a provozu nesmyslných podniků, které nebyly schopny vyrábět konkurenceschopné zboží. Třeba jenom brněnská Tesla takto zakukala úvěrem 270 mil. Kčs. Kde ty prachy zmizely? Ve mzdách a otápění podniku, který by kromě jedné své části měl být zrušen a rozpuštěn hned 18.11.1989. Nebyl, trvalo to pět let, než si lidi našli jinou práci a než se to restrukturalizovalo.
Ne že by se nebyla zašmelila ani kačka, ne že by u toho nebyli šíbři, ale pokud chcete vědět, kde ty prachy jsou (a je to spíš 97%), tak jsou to peníze na udržení tzv. sociálního smíru.

Autorská práva:
Celé to pole je asi vyřešené zgruntu špatně.
Řekl bych, že nejsou spokojeni ani autoři, ani nikdo.
Někde na začátku je chyba v principu.
S autorským dílem zřejmě nelze pracovat stejně jako s kusem dřeva.
Protože když ukradu kus dřeva, tak ho mám já, a původní majitel ho nemá.
Kdežto když kouknu na film, tak původnímu majiteli neubylo nic.
Může argumentovat jenom tím, že byl býval mohl moje peníze dostat.
Ale kdybych si za peníze ten film koukat nechtěl, je jeho argument vniveč.

Krást se bezpochyby nemá.
Ale je otázka, co to přesně krádež je, když na druhé straně nic neubylo.
Jednoduchá řešení nebývají vždycky ta nejlepší.[/quote]

Váš názor, nechapu a osobně se s ním neztotožňuji. Kdyź je pro Vás je kradení legalní tak už chápu proč jsem tam kde jsme.
Antonín (732)|28.2.2010 10:18
Když něco nechápete, jak se s tím můžete nějak neztotožnit?

Pro lepší pochopení (asi marný pokus): Nemyslím se, že krádež je legální. Ani jsem nic podobného neznačil.


Pro ostatní vyspělejší čtenáře k úvaze:
Myslíte, že je skutečně autor jakéhokoliv intelektuálního díla oprávněn úplně neomezeně a jednostranně určit pravidla užívání svého díla?
Jo nebo ne?
Jsou nějaké limity, nebo ne?
Zkuste se srovnat přinejmenším s tím:
- že při svém intelektuálním výkonu dost obvykle (ne-li vždy) využívá intelektuální dílo svých předchůdců. Třeba staletí matematiky a fyziky využívají všichni programátoři. Možný by měli platit nějaké fee panu Maxwellovi, jehož dílo bezpochyby o milión tříd přesahuje svou důležitostí 99% existujících programů (a desítkám dalších autorů myšlenek, na jejichž práci je postavena existence počítače.)
- že jistě existuje nějaký obecný společenský zájem na rozvoji, takže třeba jednostranné utajení účinného léku autorem by možná společenské ochrany (zákon, policie...) ani snad používat nemělo
- zkuste si přidat další aspekty...je jich nejméně deset.

Další věcí k zásadní úvaze je toto:
Mají být všechny intelektuální majetky být chráněny stejným způsobem?
Nebo je zásadní rozdíl mezi technickým, vědeckým, uměleckým a případně zdravotním(přibývá otázka života a smrti) intelektuálním výtvorem?
Pokud odpovíte, že je to stejné intelektuální vlastnictví, vyrovnejte se pak třeba s existencí lékařské přísahy...proč existuje, když ji instalatéři nemají.
Pokud odpovíte, že je různé, tak se nějak vyrovnejte s paradoxem, že by tvůrce nějaké bezcenného Terminátora nebo Jahod měl dostávat bohaté prebendy, kdežto autor fyzikální teorie, která umožní nakonec třeba efektivní gravitační elektrárnu, nedostane nic. Případně chmeik, co vůbec vymyslel ten film...

Současný stav práva v této oblasti je tristní a výše uvedeným otázkami (sni dalšími, které jsem sem nepsal) se prostě nezabývá. Což pak vede k tomu, že to právop vypadá divně, nebo rovnou mylně, což pak vede k pochybnostem o tom, jestli to vůbec dodržovat.
BOBA (590)|28.2.2010 10:41
Budu se vyjadřovat pouze k obsahu DVD a CD. Krást se nemá, i když jsou tam nějaká ta ale ... viz. Antonín. Musím se ale smát, když mnohým přijde normální, že něco upirátí a na některých fórech chtějí radu, jak to udělat, aby nešlo zkopírovat jejich DVD, třeba s maturitním plesem. Už jsem to psal několikrát. Je fakt, že ta díla na nosičích jsou předražená. Koupím si BR dejme tomu za 500 Kč, zkouknu ho, založím do police a už ho v životě nevytáhnu. Ta věc nemá kromě materiálu, z kterého je vyrobena téměř žádnou cenu. Tím chci říci měřitelnou cenu. Je to nehmatatelné. Mezitím se několikrát během mého života změní úložný formát. Takže na závěr bych byl pro, aby se zavedl paušál v hodnotě 50 - 100 kč měsíčně jako za TV, Rozhlas a platilo by se tzv. stahovné.
Ivo Mašek (10205)|28.2.2010 11:00
[quote]
Koupím si BR dejme tomu za 500 Kč, zkouknu ho, založím do police a už ho v životě nevytáhnu. Ta věc nemá kromě materiálu, z kterého je vyrobena téměř žádnou cenu.
[/quote]
Ten film ale někdo musel udělat. Ten někdo musel zaplatit herce, techniky, a spoustu dalších lidí z různých oborů. To dohromady stojí opravdu velký majlant. Ten majlant mu z nebe nespadne. On prostě své dílo prodá, tak jako jiný prodá svůj nábytek, talíře, auta, atd. Zaměstnání jako zaměstnání. Pokud se film nelíbí, tak se neprodá a filmová společnost má ztrátu. Pokud se film líbí, tak si ho lidé koupí (ne ukradnou - poněvadž to je podraz, je to špatné a nutně chybí peníze na další dílo). To samé platí i o hrách, o softwaru. Kolik nadějných firem zmizelo jenom proto, že lidé jejich produkt ukradli., a po nějaké době se ještě paradoxně divili, proč ta firma zbankrotovala, vždyť bylá dobrá.
[quote]aby se zavedl paušál v hodnotě 50 - 100 kč měsíčně jako za TV, Rozhlas[/quote]
Kdyby tyto firmy měly žít jen z paušálu, tak už nejsou.
Antonín (732)|28.2.2010 11:20
[quote=Ivo Mašek;268943]Ten film ale někdo musel udělat. Ten někdo musel zaplatit herce, techniky, a spoustu dalších lidí z různých oborů. To dohromady stojí opravdu velký majlant. Ten majlant mu z nebe nespadne. On prostě své dílo prodá, tak jako jiný prodá svůj nábytek, talíře, auta, atd. Zaměstnání jako zaměstnání. Pokud se film nelíbí, tak se neprodá a filmová společnost má ztrátu. Pokud se film líbí, tak si ho lidé koupí (ne ukradnou - poněvadž to je podraz, je to špatné a nutně chybí peníze na další dílo). To samé platí i o hrách, o softwaru. Kolik nadějných firem zmizelo jenom proto, že lidé jejich produkt ukradli., a po nějaké době se ještě paradoxně divili, proč ta firma zbankrotovala, vždyť bylá dobrá.

Kdyby tyto firmy měly žít jen z paušálu, tak už nejsou.[/quote]

I v tomto punktu to ale není úplně černobílé.
Hypertrofovaná ochrana generuje a chrání taky mírně nesmyslné gáže...takže by ten majlant tak úplně nebyl ok, protože jistě není normální, že hvězba přiblblého filmu (která na to filmunemá skoro ždánou záskluhu, jenom dává ksichtík), má vyšší přijmy, než prezident USA, nebo primář chirurgie ve vaší nemocnici, nebo nebo nebo.
Má společnost tohle usilovně chránit (to není totéž, co zakazovat).

Pokud budete černobílí, vzždycky se chytíte do podobné pasti.

2BOBA:
A napadlo tě někdy na ten film prostě nekoukat? Když je pro tebe tak bezcenný, neměl by to být tak velký problém. A pokud je, tušíš, že někde tak trochu lžeš sám sobě do kapsy...?
StD (8612)|28.2.2010 11:33
[quote=BOBA;268938]...platilo by se tzv. stahovné.[/quote]
To je nesmysl na Entou stejně jako TV/rozhlasový poplatek. Nevím proč bych měl platit za něco, co nepoužívám/nesleduji/neposlouchám. Musím naopak platit "zlodějský poplatek OSA" a státu daň za to, že si chci uložit svou vlastní práci/tvorbu nebo pro vlastní potřeby z volných zdrojů (FTA) získané materiály? Na podobnou blbost mohou přijít jen poslanci Kocourkova... Dodávám, že tento "problem" obcházím tím, že si media nakupuji jinde v EU. Královna Alžběta s podobnou blbostí nepřišla...
Ivo Mašek (10205)|28.2.2010 12:07
[quote]
protože jistě není normální, že hvězba přiblblého filmu (která na to filmunemá skoro ždánou záskluhu, jenom dává ksichtík),
[/quote]
Tak normální to asi není (tak, jako spousta jiných věcí). Tohle je spíše o prodeji práce. Jestliže se na ten přiblblý ksichtík bude chtít koukat málo lidí, tak nutně ona gáže poklesne a ten ksichtík buď mákne, nebo svoji práci skončí (a takových zapomenutých hvězd je celá řada). Je to jako s každým jiným produktem. Někdo prodává ve své firmě vyrobený nábytek, auta, ..... , a někdo prodává sebe, svoji vizáž, své umění (nebo neumění - to už je věc vkusu a názoru). nehledě na to, že vyrobit slušný film, to není jen o tom ksichtíku. Ono stačí si na konci každého filmu nechat promítnout závěrečné titulky - ti všichni tam se na díle nějak podíleli a každý podle toho dostane svůj podíl.
Je hodně managerů, co má větší plat, než president. Tohleto nejde takto posuzovat.
Ani se zde nejedná o černobílé vidění. Je to prostě trh práce, jako každý jiný. Já vyrobím, nabízím - ty koupíš, nebo nekoupíš. Konečné důsledky jsou pak na mém hrbu.
Antonín (732)|28.2.2010 12:16
Zdá se že budu muset psát ještě obsáhlejší příspěvky...no fujtajbl...

V tomto případě ten filmař totiž žádá, aby společnost jeho činnost poměrně dost zásadním způsobem chránila, závažně více, než běžné jiné činnosti, a řešila i výběr peněz za jeho práci.
Což je podstatně dále, než běžný trh.
Nebo snad nějaký pekař dostává část peněz, které společnost vybere z prodeje kráječů na chleba pomocí speciálního zákona?

Bezpochyby není problém v tom, jak má kdo vysoký plat.
To mne přesvědčovat nemusíš.
Jenomže tento stav je poněkud jiný: přemrštěný plat dosahují profese v místech, kde se výrazně aktivizuje stát. A já se ptám proč? Proč za moje peníze z daní stát tak usilovně chrání zrovna toto....
Čímž netvrdím, že se angažovat nemá. Otázka je ovšem jak, v jaké míře, jakou formou...
O kousek výše jsou principiální věci, které je třeba odpovědět nejprve...aby bylo jasné, co si vlastně o věci myslíš.
Pavel_tempx2 (829)|28.2.2010 12:20
krásný případ je v poslední době Svěrák vs. OBI :D stačí něco co je lidem známé a už automaticky jakékoliv podobné slovní spojení znamená, že je to vaše dílo (jak se dělá zvracející smajlík :D)

přijde mi to v poslední době až moc zaměřené na poplatky a nejde pouze o výběr z nákupu nových DVD, flashek apod. ale kolik OSA a dalších cca 5 ochranných svazů např. vybere od kabelovek na autorských poplatcích za umožnění příjmu programů zákazníkům, to jsou milióny měsíčně za nic, protože autorské práva platí už i samotné TV společnosti...
Ivo Mašek (10205)|28.2.2010 12:28
[quote]
V tomto případě ten filmař totiž žádá, aby společnost jeho činnost poměrně dost zásadním způsobem chránila, závažně více, než běžné jiné činnosti, a řešila i výběr peněz za jeho práci.

[/quote]
No, je docela možné, že kdyby se ve velkém kradly ve všech obchodech housky, a bylo by to skoro normální, tak pekárny by zřejmě požádaly společnost o nějakou zásadní ochranu., aby pekaři a všchni, co jsou zainteresováni na tom, aby vůbec houska mohla vzniknout a ty jsi ji v tom závěru měl na pultě obchodu, dostali mzdu.
Jenže tady funguje to, čemu se mnozí, co se týče filmů, her a software, bráníte. Ukradneš "housku" a máš velký problém s policií a soudy a dost možná i z bachaři.
BOBA (590)|28.2.2010 12:32
Antoníne: abych si na cokoliv v životě udělal názor, tak musím odněkud něco načerpat a pak podle svého intelektu to nějak dát dohromady. Proto si musím přečíst knihu, zhlédnout film, číst noviny (ideální by bylo více názorů na 1 problém). Takže si tu knihu buď půjčím nebo koupím (totéž film). Nakonec zjistím, že to jsou vyhozené peníze. Jaksi to nejde reklamovat. Pouze se mohu někomu vyplakat, jak blbě jsem zase naletěl. Přiznám se, že něco stáhnu, zkouknu, poslechnu a v životě už si to nepustím. Poslední dobou mě nic nezaujalo tak, že bych si to koupil. Pouze starou klasiku na DVD, kdy mi cena přijde víc než rozumná. Kvalita zpracování je úměrná výsledné ceně.

StD: naprosto s tebou souhlasím v tom, že by každý měl platit za jen za to co používá.Tím stahovným bych si nemusel hrát na pokrytce. Platil bych si beztrestnost. Samozřejmě co si stáhnu nešířím dál, protože neznám nikoho s podobným názorem na hudbu a filmy.
StD (8612)|28.2.2010 12:57
[quote=BOBA;268973]...že by každý měl platit za jen za to co používá.Tím stahovným bych si nemusel hrát na pokrytce. Platil bych si beztrestnost. Samozřejmě co si stáhnu nešířím dál, protože neznám nikoho s podobným názorem na hudbu a filmy.[/quote]

No ale to už přece dávno existuje - viz VOD (Video On Demand). V Londýně si takto mohu zkouknout co chci kdykoli, poskytovateli IP platím kreditkou z účtu za stažené a zkouknuté. Tak co chceš vynalézat za paušály? 9-)
Antonín (732)|28.2.2010 14:11
[quote=Ivo Mašek;268970]No, je docela možné, že kdyby se ve velkém kradly ve všech obchodech housky, a bylo by to skoro normální, tak pekárny by zřejmě požádaly společnost o nějakou zásadní ochranu., aby pekaři a všchni, co jsou zainteresováni na tom, aby vůbec houska mohla vzniknout a ty jsi ji v tom závěru měl na pultě obchodu, dostali mzdu.
Jenže tady funguje to, čemu se mnozí, co se týče filmů, her a software, bráníte. Ukradneš "housku" a máš velký problém s policií a soudy a dost možná i z bachaři.[/quote]

Já si nemyslím, že by se mělo krást. To opakuji asi tak po sté.
Ale taky si nemyslím, že by chudáci v Hollywoodu neměli na mzdy.
Bez odpovědi na zásadní věci výše uvedené, je to stejně jenom takové blebleble o naprostých jednotlivostech vytržených z kontextu...

To mohu stejně dobře napsat, že podle mého soudu má veškeré umělecké dílo být prostě dostupné všem...a že společnost nebude nijakým způsobem chránit znepřístupňovaní řekněme po třech letech (u léků je to misezdá sedm let, rozhodně si myslím že 70 po smrti je trochu přehnané). Jistě chápete, že bych si našel argumenty, kdybych je potřeboval...o vzdělání, o rozvoji, o podpoře kultury....
Koneckonců třeba autoři sochy ji taky jednou pro vždy prodají a pak už nevybírají za koukání...a takových aspektů bych si dovedl najít celou řadu.

Současný stav není v pořádku.
To je jasné.
A provádět násílím jeho udržování taky nikam nepovede.
Pytkin (7947)|28.2.2010 17:43
NO .. je tu ale otazka , ci samotne stahovanie je zle .. Ked si clovek stiahne film , neznamena ze si ho nekupi .. on by si ho normalne nekupil , ale kedze sa da volne stiahnut , tak si ho stiahne .. cize filmovej spolocnosti nevznikne ziadna skoda .. ine je samozrejme , ked ho ten clovek bude dalej sirit , alebo nebodaj predavat na burze a podobne ..
jarino1978 (8045)|28.2.2010 18:56
otázka je, ako si myslel to voľné stiahnutie...
Pytkin (7947)|28.2.2010 19:09
jarino : to je nepodstatne .. proste niekde ho stiahnes .. z rapidu trebars .. z privatneho FTP servera .. atd ..
jarino1978 (8045)|28.2.2010 19:16
ale práve že to podstatné je. tak , ako si to napísal, tak to je obyčajná zlodejina.
taký človek si film na nosiči nekúpi nikdy, ani za cenu stánkového DVD.
A že filmová spoločnosť neprišla o prachy ? To je čo za blbosť...

Pytkin, robíš v štúdiu... Ak by Vám niekto ukradol ešte nikdy nezverejnený master, utrpeli by ste škodu ?
BOBA (590)|28.2.2010 19:24
[quote=StD;268980]No ale to už přece dávno existuje - viz VOD (Video On Demand). V Londýně si takto mohu zkouknout co chci kdykoli, poskytovateli IP platím kreditkou z účtu za stažené a zkouknuté. Tak co chceš vynalézat za paušály? 9-)[/quote]

Hm ...
StD (8612)|28.2.2010 19:34
[quote=BOBA;269064]Hm ...[/quote]

Co je na tom divného? Princip koupě lístku do kina - akorát, že se na to můžeš podívat vícekrát po dobu 24 hodin, než si to ten jejich STB/PVR sám smaže z disku. A není to ani tak drahé. Rozhodně levnější než jít do skutečného kina a navíc tam nějak cestovat...
Pytkin (7947)|28.2.2010 19:46
jarino : preco je to zlodejina ? on by si ten film nikdy nekupil .. cize ked si ho stiahne z internetu , tak sa im ziadna ujma nestala ..

Ukradnutie nezverejneneho mastra je samozrejme problem .. ale to nesuvisi s tym , ci si niekto stiahne z rapidu film .. Ak niekto umiestni na rapid film (je jedno ci nezverejneny) , tak samozrejme robi zle filmovej spolocnosti .. Ale ak ho niekto stiahne , tak zle tej spolocnosti nerobi .. teda ak by si ten film normalne nekupil , tak tej spolocnosti nijak neskodi ..
jarino1978 (8045)|28.2.2010 19:59
@Pytkin : ten film si nekúpi preto, lebo si ho ukradne z netu. A tým to preňho končí, pretože to pokladá za normálne !!! To je len ľudovo povedané : "veď aj tak by som si ho nekúpil"... Prečo ? Čo ťa nezaujíma ? Prečo ho teda ťaháš... Sú to len detské výhovorky...
A keď ho stiahne. Vznikla škoda. Komu ? Celej vetve ( filmári, distribúcia..... ). Tu nestojí otázka, že veď ja som to na net nedal, ja som si to len stiahol....Že škodu spravil ten, kto to vycapil na net....Opäť detská výhovorka...Zlodej si aj ty, keď si si to stiahol...

Možno tolerujem to, ak si niekto stiahne film, ktorý tu normálne nezoženie, alebo sa na domácom trhu nikdy neboll. No dobre, možno OK.
Ale to, čo sa deje už zopár rokov, tak tomu je dobré dať názov : NÁRODNÝ ŠPORT

Ťaháme všetko a vždy.....

Sám dobre vieš, koľko roboty máte v štúdiu, koľko peňazí stojí technika, koľko dávate peňazí na mzdy, koľko peňazí dávate štátu na výpalné, koľko rozumu a know-how vynaložíte na jedno dielo...........

...A teraz si zober situáciu, ak Vám to niekto šlohne, vyvesí na net a X tisíc zlodejov si to stiahne... Neverím, že ti to nebude aspoň ľúto... A to teda už nepíšem, ako sa to Vás dotkne finančne.... Je to tak ????
Čiže kvituješ ???
Pytkin (7947)|28.2.2010 20:05
Jarino : no .. mne osobne bolo luto , ked som zbadal DVD Richarda Mullera za 49 korun v stanku .. Tak to mi bolo luto .. Ked som ho videl este skorej pred tym na nete, tak to mi luto az tak nebolo .. viem ze sa proti tomu neda branit ..
StD (8612)|28.2.2010 20:26
[quote=Pytkin;269074]... viem ze sa proti tomu neda branit ..[/quote]
Ale dá! Pár facek jedinci od plenek po dospívání dokáže své. A definitivní řešení je pak zakázat všechny "interfernety"... :-!!!:BB:B-)
jarino1978 (8045)|28.2.2010 20:35
keď sme sa myslím pred rokom-dvoma bavili o tom Mullerovi ,tak to určite nebol ten stánkový za 49 korún...
Čiže si myslel klasickú osekanú re-edíciu , to pôvodné, na čom ste sa nadreli, určite nešlo do obchodov za 49 korún... Že áno...
Čiže ťa vytočilo to, že Vaše mozole boli po čase znásilnené na stánkový plátok za 49 korún. Určite ste mali aj nejaké to percento z predaja. Asi áno....Alebo len pevná suma ?
Pytkin (7947)|28.2.2010 20:40
jarino : no ten stankovy je ten isty .. akurat tam dali len koncert .. dokumentove dvd k tomu nepribalili .. neni to nijak osekane .. je to presne to iste DVD9, ktore sme spravili povodne ..

Ziadne percento z predaja sme nemali .. my sme postprodukcia .. vyrobime co chce klient , za to nam zaplati a tym to konci ..
jarino1978 (8045)|28.2.2010 20:51
akurát sa to časom dostalo do stánkov.... a to ťa naštvalo....
a teraz si zober, že ten klient(i) pod tlakom pirátstva prichádza o zisk a tým pádom prichádza firma, v ktorej si zamestnaný o kšefty...
Pytkin (7947)|28.2.2010 20:59
jarino : ja ale chapem , ze sa tomu neda branit .. je to tu odjakziva ..

teda da sa tomu branit .. a to su ceny .. uvediem priklad .. kupil som si iphone a nerobi mi problem si kupit nejaky hru alebo aplikaciu , ktora stoji trebars 0.79E, alebo 1.5E .. vobec nechcem hovorit o tom , ze vacsinou ani nemusim tieto aplikacie kupovat , lebo v 90% najdem obdobnu , ktora je zadarmo .. ale nie na to som chcel poukazat .. proste rad zaplatim par eur za aplikaciu , ktora sa mi zda fajn , alebo za hru , ktoru synator masti o 106 .. mohol by som si iphone jailbreaknut a potom tam naladovat vsetky aplikacie z internetu zadarmo , vratane vsetkych TOMTOMov , a neviem akych veci , ktore vlastne ale vobec nepotrebujem .. Ale nestoji mi to za to, mat s telefonom problemy .. A toto by myslim fungovalo aj trebars s filmami .. Keby som mal moznost si za 1-2 eura pekne z obyvacky pozriet film , tak by nikoho ani nenapadlo , ho stahovat .. Zatial taka moznost neni .. Takze pre ludi je pohodlne si film stiahnut ..
jarino1978 (8045)|28.2.2010 21:12
a ty si myslíš, že ak by bola taká možnosť za 1-2 Eurá si pozrieť film, že by sa to vyriešilo ? TRT...
Ľudia to sosanie už dávnejšie berú ako "normálne", čiže to chcú zadarmo. A to už je absurdná situácia.
Kedysi sa pamätám, neďaleko od môjho bydliska fungovala jedna super video požičovňa. Online si mal databázu filmov, stačilo pozrieť, poslať mail a do 3h si mal doma filmy. Prišiel chalanisko k tebe domov, doniesol filmy, ty si podpísal prevzatie, zaplatil si a na druhý deň si ich prišiel chalanisko zobrať späť. Všetko maximálne komfortné, pohodlné, rýchle a jednoduché a lacné....
Už 2 roky táto požičovňa nefunguje....
vivid.sk (11472)|28.2.2010 21:35
akurát sa to časom dostalo do stánkov.... a to ťa naštvalo....

a preco by malo? aj keby sa to DVD davalo k novemu casu zadarmo, srat ho to nemoze. On dostal zaplatene od produkcnej spolocnosti a co si s tym neskor spravi, uz mu moze byt jedno (netreba sem tahat osobne pocity)
Pytkin (7947)|1.3.2010 00:07
jarino : neviem ci by sa to vyriesilo .. ja by som tu sluzbu vyuzival ..

vivid.sk : a co ineho ako osobne pocity tu na fore ocakavas ?
Antonín (732)|1.3.2010 08:54
[quote=Pytkin;269115]...vivid.sk : a co ineho ako osobne pocity tu na fore ocakavas ?[/quote]

No občas sem napíše někdo něco smysluplného.

Ale ne moc často. Je tu převaha příspěvků jako je těch pár posledních, které jsou dětsky naivní a krásně poetické, jako vždycky, když se děti vyjadřují ke složitým dospělým věcem. V magazínu mfd mají děti rovnou svoji rubriku, třeba by to stálo za to udělat i tady.
Převést problematiku postavení duševního vlastnictví ve společnosti na 49 Kč za nějakého popíkového zpěváka, to je přímo poetická myšlenka, která srdce potěší a oko rozpláče svým velikým nadhledem. Já myslím, že DÍLO RICHARDA MÜLLERA si svým významem nezasluhuje prodej ve stánku, a že by tedy mělo ministerstvo kultury takovou věc zakázat. A Policie konat. To už by tam nad příště mohli prodávat Mistříňanku! Či Helenku Vondráčkovou.
Lidové umění si rozvracet nedáme.

No a vidíte: to je taky jedno možné řešení duševního vlastnitcví. Určit, že patří všemu lidu. Tento lid pak bude vykonávat kolektivně práva a povinnosti.
Bude živit umělce schválené lidem, dá jim Dobříše a Koloděje (jen co je zase sebere), tito budou skládat pro potěchu oka i uší (tedy těch lidově kolektivních). Do ciziny to budeme prodávat za devizy!
Pave1 (4279)|1.3.2010 17:52
Osobně jsem došel k názoru, že je tu jeden (málo zmíněný) důležitý aspekt problému.

Doba se změnila, žijeme v čase internetu. Prostě málo mladých si bude kupovat BR za 600Kč. Povinností OSA (vybírající paušální poplatky) by tak mělo být provozovat národní filmový a hudební server (jako službu veřejnosti), kde by byla pro mladé možnost si jednorázově stáhnout film či hudbu, za přiměřený poplatek (narozdíl od BR by právo bylo dočasné, novinky cca 70Kč, zbytek 20 - 50Kč, OSA by měla mít za povinnost snažit se zdostupnit co nejširší nabídku, jednat o podmínkách, je to i věc společenské dohody, výrobci by na to mohli přistoupit - měli přistoupit, pod tlakem možnosti vymáhat peníz za nelegál. stahování)

Pokud by pak výrobce žaloval někoho pro porušení práv (šíření), pak jedině za podmínky, že prokáže, že nabídl těmto lidem DOSTUPNOU alternativu (v jejich zemi, v jejich měně - třeba platbou SMS, přes internet). Pokud by se ukázalo, že alternativu odpovídající dnešní době nenabídl, neměl by být běžný uživatel nijak šikanovaný (výrobce se ho snažil donutit ke koupi drahého nedostupného BR disku, následně kriminalizovat pomocí podivně koncipovaných práv - viz ty paušální platby za prázdný nosič, médium, cokoliv).

Samozřejmě, že by bylo možné mít měsíční, půlroční, roční předplatné se slevou - tedy paušální poplatek.

To by bylo takové jedno celkem snad praktické řešení.
Antonín (732)|2.3.2010 08:10
Je opravdu vidět, že když se bez uvažovaní vrhnete na nějakou jednotlivost, dojdete vždy k nesmyslu. V dobré vůli...
Prokázat dostupnou alternativu?
A proč?
Je každý povinen něco někomu nabízet?
Proč?
Mohu natočit film, který nechci prodat nikomu? Nebo mohu chtít za jedno shlédnutí milión korun?
Nebo pak stát bude určovat, za kolik se smí prodávat lístky na koncert?
Jestli jsou dostupné?
Kolik může stát obraz.
A kolik jeho reprodukce.
Kdo je ten stát?
Nějaký úředník?
Takže zase korupce a komise, hlídači a kontrolní úřady, aby úředníci úřadovali.
Nebo plánujete sestoupení andělů na zem?

Pokud se v tom opravdu chcete vrtat, tak výše máte sepsané principiální otázky.
Ty nejdříve odpovězte. Na nich si vytvoříte názorovou platformu na problém ochrany duševního vlastnitcví.
Detaily řešení vám z toho pak vystoupí samy od sebe.
Nechytejte tygra za ocas, vychází z toho kraviny.
Pave1 (4279)|2.3.2010 10:40
Nikdo nemusí nic. Ale kriminalizovat mládež kvuli pár staženým písničkám je docela seriozní problém, stejně jako ty paušální poplatky (a prakticky nulové "paušální povinnosti").
Pytkin (7947)|2.3.2010 10:45
pave1 : je otazne kam to pojde .. mozno za 20-30 rokov po nastupeni novej generacie , sa zrusi autorsky zakon a vsetko bude vsetkych ..