Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

sat rozvody

micusss (5)|22.2.2010 21:54
Zdravím, mám dotaz ohledně nově budovaného rozvodu v domě. Plánuji 5 účatníků připojit na satelit bez dalších antén. Chci se zeptat zda je nějak možné udělat rozvod tak, aby nemuseli být v jednotlivých pokojích satelitní přijímače ( černý krabice, ke kterým musí být další ovladač a přepínají programy). Mám na mysli jestli nejde udělat někde na půdě nějaká ústředna a z ní káblem táhnuté do účatnické zásuvky a ze zásuvky přímo do TV, jak to mají např. v panelákách kabelovou televizi? Jestli je to možné kolik by to tak stálo? Jsem laik, tak prosím o radu. Jde mi o to, že nechci mít v každém pokoji satelitní přijímače plus v každým pokoji karta (plus placené programy), tak bych se celkem prohnul každej měsíc. Díky za odpovědi
Pitomec (10211)|22.2.2010 22:08
Pro 5 lidí je to cenově nereálný (ten model kabelovky), lepší je mít sólo přijímač u každé TV. A pokud jde o karty, tak existuje (alespoň zatím) možnost sdílení...
jerryczech007 (73)|22.2.2010 23:28
[quote=Pitomec;267938]Pro 5 lidí je to cenově nereálný (ten model kabelovky), lepší je mít sólo přijímač u každé TV. A pokud jde o karty, tak existuje (alespoň zatím) možnost sdílení...[/quote]

To je pravda. Řešil bych to 80cm Al parabola (700 Kč + 300 držák) na střechu na 23,5°, LNB Octo (1.200) až pro osm účastníků, každýmu k TV receiver třeba Topfield 6000CR (1.700) nebo jaký si vybere sám a do každého kartu Skylink (jednorázově 1.600). Náklady na jednoho uživatele (včetně pár metrů koax. kabelu) jsou cca 4.000 Kč za cca 20 CZ/SK programů. A pak už žádný pravidelný poplatky.
LNB octo.jpg
Zigáč (231)|23.2.2010 08:52
Pokud dům teprve stavíš tak si z každé místnosti (nebo přirpavované zásuvky) vytáhni kabel na půdu na jedno místo. Tam kup nějaký multiswitch, do kterého zapojíš TV anténu, Satelit a mlžeš sledovat všude všechno.
Jak uvedl kolega Pitomec tak existuje sdílení karet. Asi ideální (já s tím zatím zkušenosti nemám, ale plánuju to, takže ti poradí zkušenější kolegové) je sdílení jedné karty díky linuxovým příjmačům, kdy do jednoho linuxového příjmače strčíš kartu, nasdílíš ji v jiných ji čteš. Tzn. pokud jsi ve fázi výstavbi domu, tak si roztáhni i ethernetové kabely do jednoho místa, kde budeš mít router/switch a udělej si zásuvky vedle těch televizních. To asi tak ve stručnosti.
jerryczech007 (73)|23.2.2010 09:40
[quote=Zigáč;267977]Pokud dům teprve stavíš tak si z každé místnosti (nebo přirpavované zásuvky) vytáhni kabel na půdu na jedno místo. Tam kup nějaký multiswitch, do kterého zapojíš TV anténu, Satelit a mlžeš sledovat všude všechno.
Jak uvedl kolega Pitomec tak existuje sdílení karet. Asi ideální (já s tím zatím zkušenosti nemám, ale plánuju to, takže ti poradí zkušenější kolegové) je sdílení jedné karty díky linuxovým příjmačům, kdy do jednoho linuxového příjmače strčíš kartu, nasdílíš ji v jiných ji čteš. Tzn. pokud jsi ve fázi výstavbi domu, tak si roztáhni i ethernetové kabely do jednoho místa, kde budeš mít router/switch a udělej si zásuvky vedle těch televizních. To asi tak ve stručnosti.[/quote]

Řešení s multiswitchem přidává navíc další prvek do sestavy oproti řešení s LNB Octo a tím pádem může i zvýšit poruchovost. Další nevýhodu v tvém řešení vidím v nutnosti použití linuxových přijímačů pro nasdílení přístupové karty. A co když se účastníci nedohodnou na sledovaných programech a někdo bude chtít placenou nabídku a někdo ne ? Zkrátka zbytečné problémy. Proto bych každému přivedl do bytu koax se sat signálem a ať si připojí receiver jaký chce a na kartě ať si aktivuje také co on chce :)
mirekv (7169)|23.2.2010 09:47
V každém případě doporučuji hvězdicový rozvod a multiswitche bych se nebál, dnes je za rozumnou cenu. Se sdílením karty neporadím.
Zigáč (231)|23.2.2010 11:28
jerryczech007: takže bude táhnout do každé zásvuky 2 kabely. Jeden s anténou a druhej se satelitem? Pěkná blbost pro novostavby. Vše by mělo být řešeno jednoduše a logicky a multiswitch je podle mně jasná volba (stejně tak jako máš domáci LAN řešenou switchem). Navíc jsem to pochopil, tak že kolega buduje RD nikoliv bytovky. V případě bytovek ať má každý svůj receiver a svoji kartu.

Ještě jsem mu neodpověděl na cenu. Mně to dělal známej technik (jestli mně natáhl nebo ne posuzovat nebudu). Parabola, multiswitch technisat pro 8 zásuvek, 2xLNB, drobný materiál (konektory atd.) a kabeláž od antény a paraboly do multiswitche (zbytek kabeláže z půdy do účastnických zásuvek už byl nataženej při hrubé stavbě společně se silnoproudem, takže v ceně nebyla) + práce mně stálo 11000Kč ( z toho multiswitch přišel asi na 5000Kč, práce 2000, parabola 700 další nepamatuju). Jelikož mám ještě starou CRT TV tak k ceně ještě připočíst jako další náklad receiver Topfield 6000CR 1600Kč. Skylink karta 1600Kč. Měl jsem na to ve svém budgetu připraveno 15000Kč a vešel jsem se.
micusss (5)|23.2.2010 11:53
Právěže jde o to, že chci dá se říci všude placené programy jako jsou sport,HD programy atd. na všech televizorech. Jedná se o rodinný dům,nikoliv o bytovku, takže když budu platit za pět karet měsíční poplatky tak se sakra prohnu. Do jednotlivých pokojů mám zatím od anténního stožáru nataženy husí krky, kde si pak natáhnu co bude potřeba. Říká tedy že bez satelitních přijímačů v jednotlivých pokojích to není možné?
Pitomec (10211)|23.2.2010 12:43
Možné to není, resp. náklady by se pohybovaly v řádu statisíců jako u kabelovky nebo společné antény.
Zigáč (231)|23.2.2010 14:38
[quote=micusss;268003]Právěže jde o to, že chci dá se říci všude placené programy jako jsou sport,HD programy atd. na všech televizorech. Jedná se o rodinný dům,nikoliv o bytovku, takže když budu platit za pět karet měsíční poplatky tak se sakra prohnu. Do jednotlivých pokojů mám zatím od anténního stožáru nataženy husí krky, kde si pak natáhnu co bude potřeba. Říká tedy že bez satelitních přijímačů v jednotlivých pokojích to není možné?[/quote]

Řešením je linuxový sat.přijímač (Ariva 200 viz. jiné vlákno v této sekci se dá pořídit už okolo 3000Kč a tuším umí i HD). Nebo nějaký card splitter. Bohužel jinak to řešit nejde