Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG-2 zmena audio stopu stereo na mono

SuchSoft (9)|8.2.2010 17:29
Poraďte mi prosím,
neviem si rady s banálnou vecou:
Potrebujem v .mpg súbore (video: MPEG-2, zvuk: WAW (PCM?) zmeniť audio stopu z 2-kanálového na 1-kanálový (zo sterea spraviť mono) tak, aby výstupom bol zas MPEG-2 + WAW (.mpg), ale bez prekódovania videa.
Ktorý soft je na to vhodný? A je to vôbec možné spraviť?

Díky za radu.
StD (8612)|8.2.2010 17:35
Demuxovat (=demultiplex) třeba ve Womble Mpeg Video Wizard na streamy video a audio, upravit audio stopu v libovolném audioeditoru, který to umí, a zase muxovat (=multiplexovat) zpět.
SuchSoft (9)|11.2.2010 16:29
StD dík, ale všetky softy chcú reencodovať video, ja chcem video ponechať tak ako bolo, je to možné?
StD (8612)|11.2.2010 17:01
[quote=SuchSoft;265699]StD dík, ale všetky softy chcú reencodovať video, ja chcem video ponechať tak ako bolo, je to možné?[/quote]

Jak "reencodovať", co to je za nesmysl? Provedl jsi demux? Máš samostatné streamy (m2v + m2a nebo wav)? Co jsi s tím kde dělal? Laskavě popiš svůj postup práce - PODROBNĚ.
SuchSoft (9)|11.2.2010 18:09
[quote=StD;265704]Jak "reencodovať", co to je za nesmysl? Provedl jsi demux? Máš samostatné streamy (m2v + m2a nebo wav)? Co jsi s tím kde dělal? Laskavě popiš svůj postup práce - PODROBNĚ.[/quote]

Ahoj, sorry, asi som sa zle vyjadril. "Rozdeliť" mpeg-2 na mpeg-2 bez zvuku a wav sa mi podarilo, ale spojiť to tak, ako to ja chcem to nejde.

Robil som to takto (je to trochu veľa krokov, ale zatiaľ som sa ďalej nedostal):

1. Vo VirtualDube som exportoval zvuk do wav (PCM, Stereo 1536 kb/s) (Womble to nedokáže, viď bod 4)

2. ten som vo zvukovom editore uložil ako PCM, Mono 768 kb/s).

3. Vo Womble MPEG editore som vytvoril mpeg-2 bez zvuku

4. Načítal som nový mpeg-2 bez zvuku a pridal som novú stopu (Wav-mono) a tu je problém, ten blbý softvér mi to nedovolí uložiť ako Waw-mono, ale iba ako stereo. Jednoducho sa to tak nedá nastaviť - som nepochopil prečo, jedine čo ma napadá je chyba v softvéri
Dá sa to uložiť ako MPEG-Layer I, II, III a AC3 s rôznymi nastaveniami, ale to nechcem.

Skúšal som aj TMPGEnc, ale v ňom nie je možné nastaviť stream videa bez encodovania (to som myslel ako zbytočné reencodovanie)

Idem skúšať ďalšie... snáď sa mi pošťastí... :-)))
Samozrejme - dobrá rada nad zlato, takže ak nejakú máš sem s ňou :-)

Dík.
StD (8612)|11.2.2010 18:13
[quote=SuchSoft;265715]Ahoj, sorry, asi som sa zle vyjadril. "Rozdeliť" mpeg-2 na mpeg-2 bez zvuku a wav sa mi podarilo, ale spojiť to tak, ako to ja chcem to nejde.

Robil som to takto (je to trochu veľa krokov, ale zatiaľ som sa ďalej nedostal):

1. Vo VirtualDube som exportoval zvuk do wav (PCM, Stereo 1536 kb/s) (Womble to nedokáže, viď bod 4)

2. ten som vo zvukovom editore uložil ako PCM, Mono 768 kb/s).

3. Vo Womble MPEG editore som vytvoril mpeg-2 bez zvuku

4. Načítal som nový mpeg-2 bez zvuku a pridal som novú stopu (Wav-mono) a tu je problém, ten blbý softvér mi to nedovolí uložiť ako Waw-mono, ale iba ako stereo. Jednoducho sa to tak nedá nastaviť - som nepochopil prečo, jedine čo ma napadá je chyba v softvéri
Dá sa to uložiť ako MPEG-Layer I, II, III a AC3 s rôznymi nastaveniami, ale to nechcem.

Skúšal som aj TMPGEnc, ale v ňom nie je možné nastaviť stream videa bez encodovania (to som myslel ako zbytočné reencodovanie)

Idem skúšať ďalšie... snáď sa mi pošťastí... :-)))
Samozrejme - dobrá rada nad zlato, takže ak nejakú máš sem s ňou :-)

Dík.[/quote]
Bod 4) Jak načítal? V Multiplexeru? Ten nebere wav? To se mi nechce věřit. V Helpu je normálně Linear PCM jako výstup možný.
StD (8612)|11.2.2010 18:22
Jestli ti to nechce vzít Multiplexer, tak si otevři normálně do Assetů to m2v a waw. Video přetáhni do levého okna, vyber začátek a konec a přetáhni do Timeline. Ten wav pak přetáhní myší na timeline audiostopy. Potom si to v pravém okně zkontroluj, zda to v náhledu hraje. Když ano, otevřít export a uložit jako mpg (v Detailu by měla být u videa i audia modrá linka).
SuchSoft (9)|11.2.2010 22:05
Mám nainštalovanú trial verziu toho Womble....
womble-dvd5-50053602.exe
na ich stránke sa píše, že nemá obmedzené žiadne funkcie.

No, pripojil som aj 2 screeny, možno podľa nich zistíš, že to robím úplne zle (dúfam, že áno:-)
Proste ten program mi umožní uložiť zvuk PCM len stereo 48 kHz (W2.jpg), ostatné voľby sú nedostupné napriek tomu, že to audio je mono 44.1 kHz (W1.jpg)



ešte som skúsil VideoReDoPlus editor a Blaze Media Pro, ale tie sú úplne mimo.
Ešte skúsim Video Edit Magic v4.47 od DeskShare a potom skúsim slučku :-(

No tú slučku nebudem skúšať, asi sa na to vykašlem a urobím to tak, že všetko to dám do DivXu vo VirtualDube tak, že zvuk ponechám PCM a cez filtre vo VDube zmením stereo na mono (to bude prvý krok) a až potom vo výslednom avičku urobím komprimáciu audio stopy na MPEG Layer III
Skúšal som to aj na jeden šup, ale to VirtualDub nedokáže, a keďže vo VDube sa nedá uložiť MPEG-2, musím to robiť až vo výsledných AVIčkách.
Tomuto som sa chcel vyhnúť, lebo z toho jedného zdrojového videa bude viac ako 50 AVIčiek, a budem musieť každé jedno osobitne upravovať. (A mám 2 zdrojové videá, obe majú spolu dokopy viac ako 70 GB!)
W1.jpg W2.jpg
Pavel_tempx2 (829)|11.2.2010 23:48
nebo zkus mpeg-vcr, trial je taky na stránkách womble, je tam možnost udělat demultiplexing (z mpg většinou udělám mpa a mpv) a potom zase multiplexing (zaedituj v nějaké zvukovém sw a ulož zase jako mpeg)
StD (8612)|12.2.2010 00:10
[quote=SuchSoft;265767]...[/quote]

No já jsem tvému dotazu především rozumněl tak, že máš video s PCM zvukem, jehož kvalitu chceš zachovat a nezáleží ti na místě (to audio tak sežere téměř polovinu objemu co video). Ovšem když konstatuješ, že to ve výsledku chceš prznit do mp3, tak opravdu nechápu co řešíš.

Předhoď mu upravený wav do mono stopy a budeš mít vysvětlenou jen tu mono stopu. A pro DVD-Video se zásadně sampluje na 48 000. 44,1k mp3 je dobrý tak pro nějaká přihlouplá avíčka.

Takže ve finále opět jeden blbě postavený dotaz - když se na něco ptám, tak především uvedu co mám a co z toho má ve výsledku vypadnout. Teď teprve z tebe leze, že nějaké desítky GB a zřejmě hodiny záznamu a chceš ušetřit místo/velikost, přičemž se v dotazu ptáš na nekomprimované audio o největší velikosti... Jak u blbejch na dvorečku, srry. :confused:
SuchSoft (9)|18.2.2010 03:33
StD:

Sorry, máš pravdu. Ja to tu popisujem trochu (alebo viac ako trochu) zmätočne.

Nechcem 2x kódovať do mp3, to považujem za nezmysel. Potrebujem v MPEG-2 zmeniť audio stopu stereo na mono výsledkom má byť MPEG-2 s mono (PCM). A až potom to budem dávať do MP3 aspoň 128 kbps (mono 128 kbps = stereo 256 kbps).

Ale okrem toho si chcem z toho spraviť aj DVD9 (ale to je už o inom).

A rozmýšľam o tom, že si ponechám aj tie zdrojáky... (Zatiaľ na mojom 1.5 x 10^12 bytesový HDD (akože 1.5 TB, v skutočnosti len 1.37 TB)
A ešte ma čaká vyše 100 VHS kaziet :-(

Aj tak díky za všetko.

Ja budem hľadať a potom tu zverejním výsledok.

Len keby som mal viac času.

P.S.: a hlavne dík za info o 44100 a 48000. Ak ešte môžeš, je nejaký zásadný rozdiel medzi:
MP3 192kbps 44100 Khz
a
MP3 192kbps 48000 Khz
?

Dík.
StD (8612)|18.2.2010 07:40
[quote=SuchSoft;266994]
...P.S.: a hlavne dík za info o 44100 a 48000. Ak ešte môžeš, je nejaký zásadný rozdiel medzi:
MP3 192kbps 44100 Khz
a
MP3 192kbps 48000 Khz
?
...[/quote]
ANO, pro DVD-Video se používají pouze 4 audio formáty: A) PCM (wav), Mpeg1 Layer 2 (mp2 nebo mpa), Dolby Digital (ac3) a DTS (viz vivid.sk).

O Mpeg1 Layer 3 (mp3) není ve standardu nikde ani zmínka. To tam prostě nemá co dělat.
http://mpeg.chiariglione.org/standards.htm
vivid.sk (11472)|18.2.2010 07:57
len male upozornenie:
Dolby True Surround (dts)
DTS nema s Dolby nic spolocne, je to konkurencia. DTS = Digital Theater System.

SuchSoft> nechcem ti kazit ideu, ale obavam sa ze mono stopa v DVD nie je celkom standard. DVD SW player to mozno prehra, ale stolny ? (este nikdy som nevidel mono PCM/LPCM stopu na ziadnom DVD.) Takisto mono PCM cez spdif neprenesies.


updated: zdroj wiki:
Audio is commonly stored using the Dolby Digital (AC-3) or Digital Theater System (DTS) formats, ranging from 16-bits/48 kHz to 24-bits/96 kHz format with monaural to 6.1-channel "Surround Sound" presentation, and/or MPEG-1 Layer 2 and/or LPCM Stereophonic.
StD (8612)|18.2.2010 08:14
[quote=vivid.sk;266997]len male upozornenie...[/quote]
...no jo porád, co po mně chceš po ránu a ještě s horečkou... 9-)

A co se týče toho MONO - klidně tam může být (u řady starých filmů to je), to žádnýmu standardu nevadí - mono uděláš i ac3ku.
Jináč:
http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html
http://www.videohelp.com/dvd
vivid.sk (11472)|18.2.2010 08:41
mono uděláš i ac3ku.
Ano, Dolby digital mono ide. No s tym PCM by som si nebol taky isty. Preto to upozornenie. (ale pokial to v praxi funguje, tak OK.)
artam (1147)|18.2.2010 16:42
StD: vivid ma pravdu, uz som v minulosti narazil na nejake stolne prehravace, ktore LPCM mono nezvladali (hlavne "znackove").

SuchSoft: Vykasli sa na nestandardne riesenia, s tym su potom vzdy len problemy.
Pokial chces co najviac zachovat kvalitu zvuku, tak urob AC3 2.0 224k (ale podla mna bude uplne stacit aj 192k) s identickymi kanalmi L a R. AC3 koduje diferencialne (nieco podobne, ako Joint-stereo u mp3), takze vlastne akoby si v ramci daneho datoveho toku kodoval len jeden mono kanal.
StD (8612)|18.2.2010 16:47
[quote=artam;267086]StD: vivid ma pravdu, uz som v minulosti narazil na nejake stolne prehravace, ktore LPCM mono nezvladali (hlavne "znackove").
...[/quote]
To je klidně možný, protože LPCM (z prostorových důvodů) nikdy nevyrábím, ovšem není přece problem v takovém případě udělat to jako 2kanálový kopií první stopy, ne?
vivid.sk (11472)|18.2.2010 16:52
artam> spravne.
suchsoft> presne tak aj pri mp3 (ktore si chcel pouzit do avi). Ak z nejakeho dovodu potrebujes spravit mono, tak radsej vyrob Stereo s rovnakym zvukovym obsahom oboch kanalov (koli kompatibilite). Kompresne algoritmy si s tym poradia, takze ti bude staci pri mp3 povedzme ~128kbs (LAME enkoder si zisti, ktory typ je dobre pouzit na kazdy blok a priradi korektne LR/MS stereo).