Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nové profesionální kamery. Sony opuští pásky - AVCHD je tu

SmirickyT (377)|29.1.2010 15:28
Tak Sony uvedla nové kamery odvozené od Z5.
Jsou jako obvykle dvě jedna zaměřená do spotřebitelské oblasti, druhá k profíkům.
Jmenujou se HDR-AX2000 a HXR-NX5U.

Má to vybavení ze Z5: Stejný tělo, display a 3X 1/3" CMOS Exmor sensor a 20x 'G' objektiv.

Zajímavé ovšem je že Sony změnila strategii. Dřív se spotřebitelský od profesionální lišily absencí XLR vstupů pro Mikrofon.
Teď má i levnější verze AX2000 dva XLR vstupy.

Narozdíl od Z5 (1440) nahrávají obě Full 1920 x 1080 HD do AVCHD 24 MB/s na dvě karty SD/SDHC nebo Memory Sticky.

Nižší verze má výstup HDMI.
Vyšší má navíc:
* HD-SDI výstup s 4:2:2
* možnost souběžně nahrávat HD do AVCHD a k tomu SD do MPEG-2.
* 720/60p

Rozdíl mezi nimi je 500 dolarů - kdy NX5 stojí čtyři tisíce a AX2000 jen tři a půl.
Z5 která nahrává na kazety a nemá HD-SDI stojí taky čtyři tisíce.

NX5: http://www.bhphotovideo.com/c/product/672423-REG/Sony_HXR_NX5U_HXR_NX5U_NXCAM_Professional_Camcorder.html

AX2000: http://www.bhphotovideo.com/c/product/671535-REG/Sony_HDRAX2000_H_HDR_AX2000_AVCHD_Camcorder.html
NX5.jpg AX2000.jpg
Pitomec (10211)|29.1.2010 16:20
To má být profesionální kamera, když jsou tam 1/3" čipy, barevný hledák a objektiv napevno (nejspíš z umělé hmoty)? 9-):D
SmirickyT (377)|29.1.2010 17:22
Ale vždyť my víme... :-D Svět se točí jinam než by jsi chtěl. Co nemá tělo z oceli, nemá právo býti zváno profesionálním... A ten zatracený kodek AVCHD už vůbec nepatří do pro oblasti...

Tohle už jsme poslouchali, když přišlo MiniDV - že jedině Beta,
pak když přišlo HDV, že jedině DVCAM, a teď je to tu zase.

Fakt je, že co se bude jmenovat profesionální určují marketingoví pracovníci výrobců. No pak Televize a produkce, jestli s tím budou ochotný pracovat nebo ne...

Bude se to ubírat stejně jako dřív, to je uplně jasný, Panasonic vypustil kameru co v tom točí, Sony uděala kameru co v tom točí za chvíli přijde Canon. Do dvou let se zvedne výkon počítačů a půjde to líp stříhat , podpora pronikne i do lepších stříhacích softwaru a finito.

Ve výsledku o tom co je profesionální nerozhoduje jaký formát a nástroj jsem použili, ale jak profesionálně vypadá výsledek.
Pitomec (10211)|29.1.2010 17:55
DV se taky v profi nepoužívá, nanejvýš DVCAM, ale spíš DigiBeta. Stejně jako HDV taky ne a spíš HDCAM. A pokud jde o kameru, tak si holt musí ručkaři zvyknout, že typy podobné těm z obrázku byly, jsou a budou vždy jenom dětskou hračkárnou a hodně, hodně vzdálené od profi :D
Pitomec (10211)|29.1.2010 17:59
A jinak u kamery samozřejmě nejde jenom o ten záznam, ale i o objektivy, snímací čipy atd. a tady je bez debat jasné, že nějaká ručka za pár kaček nebude nikdy podávat obraz tak kvalitní jako kamera, která má jenom samotný objektiv v řádu deseti nebo dokonce statisíců :-)
rjja (622)|29.1.2010 20:49
[quote=Pitomec;263107]A jinak u kamery samozřejmě nejde jenom o ten záznam, ale i o objektivy, snímací čipy atd. a tady je bez debat jasné, že nějaká ručka za pár kaček nebude nikdy podávat obraz tak kvalitní jako kamera, která má jenom samotný objektiv v řádu deseti nebo dokonce statisíců :-)[/quote]

musím stebou souhlasit
a jestli znáš název takové kamery ,kterou tady poisuješ tak všichni rádi ocení když ho i uvedeš ( nebo odkaz, asi na tu tvojí )

ať máme srovnání ( srovnávání neporovatelného )
Pitomec (10211)|29.1.2010 21:05
Takových kamer je samozřejmě celá řada a nemá smysl je tady vypisovat, to si lehce najdeš přes Google :-) Pokud to někdo myslí s natáčením vážně a není jenom svatební točič, příp. obdoba u točení nějakých maturitních plesů apod. (což se dá klidně natočit i mobilem :D ), tak by kamera měla mít alespoň 1/2" čipy a výměnný objektiv. Z těch levnějších třeba toto: http://www.elviapro.cz/default.aspx?article=10441§ion=104&etArticle=1
rjja (622)|29.1.2010 21:18
[quote=Pitomec;263144]Takových kamer je samozřejmě celá řada a nemá smysl je tady vypisovat, to si lehce najdeš přes Google :-) Pokud to někdo myslí s natáčením vážně a není jenom svatební točič, příp. obdoba u točení nějakých maturitních plesů apod. (což se dá klidně natočit i mobilem :D ), tak by kamera měla mít alespoň 1/2" čipy a výměnný objektiv. Z těch levnějších třeba toto: http://www.elviapro.cz/default.aspx?article=10441§ion=104&etArticle=1[/quote]

ano a tady vidíš ten rozdíl i cenovej a tuhle kameru si nikdo nekoupí ( člověk, který točí pouze nějaké akce )
Pitomec (10211)|29.1.2010 21:34
Člověk, který se tím živí a tudíž si říká profesionál, si takovou kameru koupí úplně s přehledem (nebo i dražší), protože se mu to na zakázkách vrátí. A amatérovi by byla stejně na nic, to je jasný...
rjja (622)|29.1.2010 21:52
[quote=Pitomec;263149]Člověk, který se tím živí a tudíž si říká profesionál, si takovou kameru koupí úplně s přehledem (nebo i dražší), protože se mu to na zakázkách vrátí. A amatérovi by byla stejně na nic, to je jasný...[/quote]

co je to profesionál ?

a co je se kamerou živit ? ( 30 000 - 500 000/měsíc)

no ono je to hodně relativní
Pitomec (10211)|29.1.2010 22:00
Profesionál je ten, který to dělá za peníze a živí se tím. A to je snad jasný, že točit např. 3 svatby za měsíc by asi nikoho neuživily.
kapoaz (9)|30.1.2010 00:02
podla mna su to dobre kamery a spodobnymi zacinali napr. firma Imagine-vision a je to velky postup ze uz pri sebe nemusime nosit 100 kaziet ale len dve karty je teraz vsetko jednoduchsie a rychlejsie
ai (2993)|30.1.2010 00:37
4:2:0 , AVCHD, nema 60p, za $3500?
Myslim, ze jim bylo trapne, tak tam dali spon ty XLR. :-)
Pave1 (4279)|30.1.2010 10:00
No, nadpis "nové profesionální" k těmto kamerám bych taky opravdu nepoužil, to má pitomec pravdu (je to nesmyslný popis).

Jde o klasické kamery pro (velmi) nízkorozpočtové natáčení, které ale má svůj jasně definovaný prostor na trhu (pokusy využít tyto kamery "o třídu výš" jsou zcela ojedinělé, navíc je tu XDCAM EX řada, která plně prorazila do střední třídy).

---

K těm kamerám samotným bych řekl, že je škoda, že vyšší model nepoužívá místo AVCHD Sony XDCAM kodek HD422 (50Mbps, mpeg2), čipy 1/3 CMOS pak jasně určují použití kamery. Uvidíme, když jsem nedávno měl příležitost srovnat obrázky z XDCAM EX a spotřebního panasoniku "300", tak jsem musel zkonstatovat, že ten drobek se sice nedá ovládat (přibít na stativ hřebíkem a zablokovat ostření), ale z hlediska výsledku jdou ty dva obrázky naprosto bezproblémů zkombinovat (samozřejmě jako druhá kamera na statické prostřihy za dobrého světla). Takže ovládání kamery a kvalitní HD náhled, aby na to šlo manuálně ostřit, bude hrát svou roli (v této třídě je barevný náhled naopak jasnou výhodou, tady nejezdí natáčet malý štáb se zvukařem a malým barevným monitorem pro režiséra, to je jiná úroveň práce).

Bude ale u těch kartovek problém se zálohováním většího množství materiálu (dvě úložiště klasicky na externích discích), proti HDV kazetám to bude v případě dlouhodobých projektů problém. Většina lidí v této třídě kamer ale netočí tak dlouhodobě, natočí svatbu, akci, ustřihá a finito, tam zálohování nebude takový problém (v profi se sestřihy zálohují na kazetách, 422 barvy, HD i SD; tady se nabízí možnost koupit malý HDV stroj, který dokáže uložit až 4 hodiny na jednu velkou DVCAM kazetu, ovšem pouze 420 barvy, jako dlouhodobá druhá záloha k první na disku by to ale bylo ok).

Takže spíš půjde o akceptaci AVCHD formátu a celkovou výslednou kvalitu obrazu (této třídy) i přijatelný způsob zpracování, zákazník podle mne rozhodne, zda bude pokračovat Z5, nebo ne (rozhodnou prodeje).

Dopl.: Důvod, proč má i levnější model XLR, je podle mě jasný, něčím to AVCHD vyzdobit musí, aby se ta hořká kapka trochu lépe polykala :-) (to samé podle mě platí pro HD-SDI u vyššího modelu, snaží se tu kameru proti Z5 zvýhodnit - použít tuhle kameru k HD-SDI režii nejde, chybí genlock; pokud přikoupíte záznam nanoFLASH, jste nad cenou XDCAM EX, takže HD-SDI je tam spíš na ozdobu .-) ). Kdyby ty kamery měly volbu XDCAM EX SQ a HQ režimu (35Mbps VBR, full rastr, mpeg2), mohly by být řádově prodejnější (zpracování by pak bylo naprosto v pohodě).
tommmyt (542)|30.1.2010 10:47
Jako příznivce sony se mi tyto dvě nové kamery moc líbí (u dosavadních se mi nelíbilo 1440), je zajímavé co bych té levnější kameře (AX2000) vytknul: pozor bych věnoval na nepřítomnost možnosti ruční vyvážení bílé - tuším že má pouze přednastavené bílé jako zářivka, venkovní světlo a automat-tady jde asi o to na co by to člověk přesně chtěl..pro mě dostačující, Možná by mě vadila absence 50p například na zpomalovačky, ale to bych taky ustál, Ale co je zajímavé co by mě vadilo asi nejvíc je absence makra:-)
Pytkin (7947)|30.1.2010 12:40
[quote=kapoaz;263171]podla mna su to dobre kamery a spodobnymi zacinali napr. firma Imagine-vision a je to velky postup ze uz pri sebe nemusime nosit 100 kaziet ale len dve karty je teraz vsetko jednoduchsie a rychlejsie[/quote]

jo .. ked stratis jednu kazeru zo 100 , tak to nebude tragedia .. ked stratos jednu z dvoch kariet , tak to asi bude celkom pruser ..
Pave1 (4279)|30.1.2010 12:56
[quote=tommmyt;263199]Možná by mě vadila absence 50p[/quote]


Sony spolehlivě vyrábí evropské verze s 50/25Hz módy, takže 720/50p v evropské verzi jistě bude. 1080/50p je otázka čipu a jeho skenování, které je náročnější na objem dat.
tommmyt (542)|30.1.2010 13:13
[quote=Pave1;263216]Sony spolehlivě vyrábí evropské verze s 50/25Hz módy, takže 720/50p v evropské verzi jistě bude. 1080/50p je otázka čipu a jeho skenování, které je náročnější na objem dat.[/quote]

Jo jasně, ale já ted nemyslím 1080/50P to je jasné že to tato třída kamer neumí díky velkému objemu tad.. ale tato levnější sony kamera (myslím tím AX2000) opravdu nebude umět 1280x720/50P. I to je jeden z těch rozdílů kterými se bude lišit od té své dražší "sestry" NX5.

Pokud někoho zajímá přesný rozdíl těchto dvou kamer (NX5 a AX2000), tak ta levnější nebude umět:

•No 720p recording.
•No linear uncompressed audio (Dolby AC-3 only).
•No FMU capability; thus no simultaneous recording, of course.
•No GPS, timecode setting, or date recording.
•No ability to be upgraded to 60i/50i switchability.
•No SDI / HD-SDI.
•No TC LINK.
•No B&W EVF mode; macro focus; high-speed zoom; smooth-transitioning gain and white-balance; hyper gain; viewfinder markers and safety zones; numerical zoom display and focus distance display in feet; black level, black gamma, knee, and color depth adjustments; manual white balance setting; colorbars with tone; individually switchable front & rear tally lamps; shutter angle display; hour meter; TC reset via remote control./li>
•Fewer tweaks for color modes, gammas, and detail settings.

-------------

Jen by mě hlavně zajímalo, jakou dají cenu čeští distributoři. V zahraničí se stále inzeruje ta levnější že bude stát 3500 dolarů, čili na naše 65tisíc+ dph = okolo 75tisíc. A ted co jsem prolítnul českej net, tak jsem tu levnější viděl za 95tisíc s dph.. (ale věřil bych že to bude nějaky obchodník který tu kameru dováží ze zahranničí). Jelikož tuto levnější kameru už prezentují i český www sony, tak asi pujde o to, jakou cenu pak nasadí přímo český sony a ti by se mohli držet "pravdivé" ceny podobné jako v zahraničí
MIHI (940)|30.1.2010 13:13
"...Sony opuští pásky - AVCHD je tu"
Už aby bylo brzo zase pryč... :)
Pave1 (4279)|30.1.2010 13:31
Tommmyt - pokud Sony uvede tyto kamery na evropský trh (velmi bych se divil, pokud ne), budou mít evropské 25/50Hz módy.

MIHI - zkusit to musí, s tím AVCHD .-) . Osobně velmi doufám, že brzy pochopí a nabídnou i možnost mpeg2 v HD (HQ profil, fullrastr 35Mbps VBR). Když je mpeg2 dobrý pro XDCAM EX a dospělý XDCAM (profil HD422, 50Mbps), pak by měl stačit i pro tyhle 1/3 CMOS kamerky.
tommmyt (542)|30.1.2010 13:40
[QUOTE=Pave1;263225]Tommmyt - pokud Sony uvede tyto kamery na evropský trh (velmi bych se divil, pokud ne), budou mít evropské 25/50Hz módy.

Si koukam nerozumíme. Jistě že ty kamery pro evropu budou mít evropské 25/50Hz módy. Já jsem psal že u té levnější verze (HDR-AX2000) bych jednou z věcí postrádal 50P - čili natáčení padesát plných snímků. A tím jsem nemyslel full hd na padesát plných snímků protože je mi jasné že to vzhledem k velkému toku dat tato třída kamer neumí, ale myslel jsem že ta levnější kamera (stále hovořím o HDR-AX2000) nebude umět točit 1280x720/50P - čili padesát plných snímků.
Jinak je myslím logické že pro evropu budou prodávat 25..50 a ne americké 30..60..
Pave1 (4279)|30.1.2010 13:47
[quote=tommmyt;263227][QUOTE=Pave1;263225]Tommmyt - pokud Sony uvede tyto kamery na evropský trh (velmi bych se divil, pokud ne), budou mít evropské 25/50Hz módy.

Si koukam nerozumíme. Jistě že ty kamery pro evropu budou mít evropské 25/50Hz módy. Já jsem psal že u té levnější verze (HDR-AX2000) bych jednou z věcí postrádal 50P - čili natáčení padesát plných snímků. A tím jsem nemyslel full hd na padesát plných snímků protože je mi jasné že to vzhledem k velkému toku dat tato třída kamer neumí, ale myslel jsem že ta levnější kamera (stále hovořím o HDR-AX2000) nebude umět točit 1280x720/50P - čili padesát plných snímků.
Jinak je myslím logické že pro evropu budou prodávat 25..50 a ne americké 30..60..[/quote]

Aha, tak to jsme si nerozuměli (napsal jsi to napoprvé trochu nejednoznačně .-) ). Pokud 720/50p bude umět jen ta vyšší verze, tak to bude opravdu úsměvný.
tommmyt (542)|30.1.2010 14:01
V příspěvku v 13:13 jsem napsal přesné rozdíly a krom jiného tam je i :

•No 720p recording.

čili ta levnější by to opravdu neměla umět. Stahoval jsem i nějaké pdf s technickýma datama té levnější a tuším přímo z www sony a mezi formátama také nebylo psané 720/50p . Pouze 1920x1080/50i , 1920x1080/25p, 1440 x 1080/50i a pak Standardní rozlišení, MPEG2
Pave1 (4279)|30.1.2010 16:56
[quote=tommmyt;263233]... ta levnější by to opravdu neměla umět. Stahoval jsem i nějaké pdf s technickýma datama té levnější a tuším přímo z www sony a mezi formátama také nebylo psané 720/50p . Pouze 1920x1080/50i , 1920x1080/25p, 1440 x 1080/50i a pak Standardní rozlišení, MPEG2[/quote]

No, chlapci od Sony potřebují penízky, tak se koukám snaží, aby ten vyšší model měl o proti nižšímu něco, kvůli čemu se (podle jejich filozofie) dá připlatit. Vzhledem k ceně ale podle mě spousta lidí sáhne po HMC151E, rozdíly v obraze nejsou nijak zásadní (tyhle nové Sonky mají pořád jen 1mil bodů, použitých pro HD video).
Nač platit 130 - 140k za něco, co má jen lepší LCD a kukr (možná o zanedbatelně malý vous prokreslenější obraz), jinak ničím jiným (krom ceny a zbytečného HD-SDI) se od HMC151E neliší?

Cenový rozdíl mezi HMC151E (a novým Canonem na karty, nástupcem XH-A1, viz odkaz - http://www.dvinfo.net/features/canon-reveals-their-next-pro-video-cam.html ) a tou dražší sonkou bude jistě nezanedbatelný .-) . Kdyby navíc Canon nepoužil AVCHD ale nějaký mpeg2 ve full rastru (v to ale moc nedoufám), tak to budou mít tyhle Sonky opravdu těžký (seshora na ně navíc kouká nejtěžší konkurence, Sony XDCAM EX, po které sáhnou náročnější uživatelé spíš)
Pave1 (4279)|30.1.2010 17:25
a k tomu novému Canonu pár spekulací:
http://www.dvinfo.net/features/canon-reveals-their-next-pro-video-cam.html

Along with Sony and Panasonic, Canon is one of the cornerstone members of the AVCHD consortium. This new model will be positioned to compete head to head against AVCHD camcorders in the Panasonic AVCCAM and Sony NXCAM product lines (specifically the Panasonic AG-HMC150 and Sony’s HXR-NX5U and recently announced HDR-AX2000), therefore this new Canon will record AVCHD as well, at the maximum 24mbps bitrate called for in the AVCHD specification, at 1080i60, 1080p30 and 1080p24 (or 1080i50 and 1080p25 for European and Australian variants). I seriously doubt that 720p will be offered as a recording option.

Takže HMC151E, ta nová Sonka a tento nový Canon (a JVC HM-100) vytvoří nejnižší řadu tříčipových AVCHD kamer s plnohodnotným ovládáním. 720/50p ale poskytnou jen některé modely, jediné to JVC pak nabízí mpeg2 (má zase ale hodně málo širokoúhlou optiku, proti těm dalším třem).
Prototyp_Canon_karty.jpg
kapoaz (9)|30.1.2010 19:42
mozno pre ludi ktory potrebuju kameru ako pracovny nastroj to nieje fobre riesenie ale premna ako zacinajuceho amatera ktory jasnacka ze bude v buducnosti chcet na tom zarabat ale teraz to bere ako hobby resp. zabavu je ta lacnejsa kamera velmi dobre riesenie
tommmyt (542)|30.1.2010 19:57
[quote=kapoaz;263309]mozno pre ludi ktory potrebuju kameru ako pracovny nastroj to nieje fobre riesenie ale premna ako zacinajuceho amatera ktory jasnacka ze bude v buducnosti chcet na tom zarabat ale teraz to bere ako hobby resp. zabavu je ta lacnejsa kamera velmi dobre riesenie[/quote]

Velmi dobře řečeno :-) Ale myslím že kdyby to chtěla třeba nějaká malá tv na nějaké reportáže tak by to taky v pohodě vystačilo a může točit v sd, malé tv asi nevysílaj v hd... A pro sebe kdybys chtěl něco točit v lepší kvalitě máš tam 1080/25p.. Kamera má poloprofesionální funcke, i ty xlr vstupy, záznam na dvě karty, atd atd, no co víc si přát:-) Po té co EX1 je stále drahá, také přemýšlím hodně o této.. A první testování , ted nově i na http://www.camcorder-test.com , dopadlo dobře :-)
kapoaz (9)|30.1.2010 20:15
3500 dolarov je stale dost ale nieje to nedosiahnutelne za taky rok dva budu dufam ze vsetky kamery v tejto cenovej kategorii na pametove karty co je velmi dobra vlastnost pre tych ktory to zatial robia pre zabavu
Pave1 (4279)|30.1.2010 20:17
Celé to bude o ceně.

HMC151E stojí kolem 80k, nový Canon odhadneme na 100k, JVC HM-100 stojí 80k a ta levnější Sonka podle mě nepůjde pod 110-115k, ta dražší se může pohybovat kolem 125 - 130k.

Otázka taky je, jak rychle ceny spadnou do jednoho roku. Ten Canon může slézt na 90k, zatímco ta Sonka podle mě pod 110k nepůjde ani do roka. Takže to budou velký počty .-) (uvidíme, jaké budou ty ceny v reálu).
tommmyt (542)|30.1.2010 20:22
přesně tak, záleží na ceně - I když v zahraníčí stojí ta levnější třeba těch 3500dolarů tak u nás to bude určitě mnohem víc :-( Ale jsem optimista, já myslím že ta levnější sonka bude stát u nás pod 100 určitě :-)))
Pave1 (4279)|30.1.2010 21:22
Nezbude, než počkat. Třeba to vyjde na 95k za nižší model a 115k za vyšší. Ale to AVCHD je velká brzda, nechápu, proč tam nedají mpeg2 35Mbps, prodejnost by šla nahoru .-) .
tommmyt (542)|30.1.2010 21:50
na této české stránce : http://www.oehling.cz/inshop/videokamery-sony-strana-2/ už maj tu levnější sonku za 95tisíc.. Ale podle mě, jestli to ten obchod prodává tak to bud dováží ze zahraničí a nebo ten obchod bere zatim jen předobjednávky.. protože u nás se ta kamera ještě neprodává a tudíž ještě u nás nebyla ani stanovena cena. Každopádně stejně se mi ta cena 95tisíc zdá hodně když v zahraničí to stojí na naše zhruba 65tisíc (3500 dolarů). Problém je jinde- například kamera EX tu v čr sony běžně v nabídce nemá a tak když jí prodávají různí čeští obchodníci tak to dováží ze zahraničí a pak to prodávají za nehorázné peníze. Tato levnější sonka (AX2000) naštěstí pujde u nás přes sony a ti myslím si, nasadí aspon trošku podobnou cenu jako bude ta sonka stát v zahraničí. (Tedy alepson to bude nižší než kdyby se to u nás neprodávalo a různí obchodníci by to dováželi ze zahraničí a pak to tady prodávali za nehorázné peníze)..
Pave1 (4279)|30.1.2010 22:27
Rozdíl je v DPH (20pct), clu (na kamery s možností DV-IN, HDV-IN je to 10pct, u kartovek nevím, ale TV kamery bez záznamu mají 4pct).
Pak je tu dvouletá záruka, za kterou taky připlácíš + zisk toho, kdo to přeprodává.

Daně v USA jsou jinde (ale taky se musíš o mnoho věcí starat sám, mají méně solidární systém, to je prostě fakt, vždy je něco za něco).

Záleží na aktuálním kurzu, ceně a tom dovozci, kolik si tam přihodí. Některé firmy jsou i u nás tak levné (příslušenství kamer), že se na jejich cenu nedostaneš, ani když si to necháš poslat (pouze osobní odběr je levnější, pokud si pro zboží můžeš dojet třeba v rámci dovolené nebo nějaké služební cesty). Ale jsou to spíš vyjímky, na kamerách kolem 100k uspoříš třeba 10k, ovšem je problém se servisem a zárukou. Znám pár lidí, co si to radši koupí tady, aby měli větší jistotu, že při nějaké poruše to nebudou platit hotově (v době záruky prvních dvou let). Je to každého volba, jakou cenu pro něj to riziko má, o kolik peněz v případě nefunkčnosti a nějakých problémů přijde.
ai (2993)|31.1.2010 02:41
$3500 a to fakt nema WB tlacitko, to preci neni mozne, mozna nejake custom, ktere se tomu da pridat?
tommmyt (542)|31.1.2010 09:18
Mě by spíš zajímalo jak bych natočil nějakou věc hezky ve velkém detajlu (makro detajlu) když to makro nemá:-( Když to natrafuju je to sice v detajlu, ale samozřejmě to není ono.
•No macro focus
martin_54 (331)|31.1.2010 12:36
Dle mého jsou tyto kamery spíš krokem zpátky (minimálně úkrokem do strany...).
1/3 CMOS, AVCHD, absence WB... Za tyto prachy bych asi trochu riskoval a podíval se po málo jeté, nebo předváděcí EX1.
tommmyt (542)|31.1.2010 12:43
Na málo jetou či předváděcí EX1 jsem se už taky ptal a to například u o-video a pod 100tisíc by to stejně nebylo
martin_54 (331)|31.1.2010 13:13
To ale tu HXR-NX5U neseženeš také... A vzhledem k opravdu velkým rozdílům v čipech bych si i měsíc dva počkal a přišetřil.
martin_54 (331)|31.1.2010 13:17
Navíc si myslím, že pokud se točením začneš zabývat vážněji, tak tě tyto kamery začnou do půl roku štvát právě těmi nedokonalostmi (resp. amaterskými parametry), které jsi prvotně myslel, že oželíš. U EX1 by to asi jen tak přijít němělo, resp. dle druhu točení by ti mohlo vadit snad jen to, že nemůžeš měnit skla....
Pave1 (4279)|31.1.2010 16:12
Tak ty kamery mají solidní širokoúhlost, velmi dobrý náhled na LCD i v hledáčku (kolem 1mil bodů). Může tak jen trochu vadit, že mají pouze 1mil bodů na čipu, ale v této třídě to podle mě není problém (navíc seženeš levnější varianty AVCHD kamer, byť s horším náhledem na LCD).

Kamery XDCAM EX mají poměrně nevýhodnou ergonomii (blbě se to drží), opěrný systém je na delší "reportážní točení" (svatby) podle mě nutnost. V tom mají tihle mrňousové navrch (navíc konečně je k nim k mání i opravdu funkční opěrka), budou i dobří v lowlight (v rámci své třídy).

Pochybuju tak Martine_54, že hlavním zákazníkem výrobců těchto kamer budou "umělecky zaměření" filmaři-začátečníci, ti spíš vlezou do 7D apod věcí, kde mohou víc pracovat s DOF. Tyhle kamery jen tvoří konkurenci ke kamerám typu HMC151E a spol., které mají svůj okruh zájemců u lidí, kteří nechtějí jít přes celkovou 100k v investici do techniky. Kdo má 150-200k, ten si už vybere hlavní kameru jinou (musíš k investici připočíst karty + dvojitou zálohu záznamu na disku, nějaký stativ, případně mic nebo šíro). Penízky se sypou .-) .
Lachtan11 (139)|31.1.2010 18:35
Pave1: Filmař si radši koupí XDCAM EX s DOF adaptérem, než Canon 7D. Vyjde to sice levněji, ale Rolling Shutter je velké zlo.
Pave1 (4279)|31.1.2010 20:25
Jde o cenu, tyhle kamery podle mě nebudou mít hlavně "umělecké zákazníky" (osobně pochybuju, že ti nedovolí nastavit manuálně bílou, jak tu bylo zmíněno, to je spíš nějaké nedorozumnění v pochopení specifikace .-) ).

XDCAM EX s DOF je mimo finanční limit lidí, o kterých tu je řeč (cenová úroveň do 100k).
tommmyt (542)|31.1.2010 21:56
Tak můžu se plést, ale mrkni přímo na stránky sony na technické data produktu:

http://www.sony.cz/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-ax2000e#pageType=TechnicalSpecs

I tam je: "Vyvážení bílé - NE". A v zahraničních stránkcáh je psané - No manual white balance setting..

(Take ale usuzuju že to bude mít : interiér, exteriér a automat..)
MIHI (940)|31.1.2010 22:12
To bude spíš nějaký omyl, i na těch fotkách je jasně vidět, že to tam vyvážení bílé má:
http://sp.sony-europe.com/media/164/81715
Možná tím spíš mysleli manuální nastavení v Kelvinech (a v češtině to navíc neobratně přeložili).

Edit:
Už vím, kromě toho, že to je blbě přeložené (u Sony nic nenormálního - viz "fotoaparát" :)), tak je tam ve spodní třetině ta tabulka o jednu hodnotu posunutá (je to vidět na rychlosti závěrky).
Takže by to mělo mít i makro. Inu stránky Sony nejsou zrovna ten nejlepší zdroj informací o jejích produktech.
tommmyt (542)|31.1.2010 22:25
Myslíš to tlačítko "WHIT BAL"? (white balance?) A není možné že se tím přepíná jen to: venkovní světlo (exteriér), žárovka (interiér), automat?
No, uvidíme až jaká bude skutečnost co to vlastně má a nemá:-)
MIHI (940)|31.1.2010 22:30
Podle mě tam má být u hodnoty vyvážení bílé: Automatický / Exteriér / Interiér / Jeden stisk (A/B)
a u marka: ANO (NABÍDKA, možnost přiřazení)
Možná se ti nezaktualizoval předchozí příspěvek, který jsme editoval a dopisoval, že ta tabulka je ve spodní třetině evidentně posunutá.
Na té fotce je vidět, že tam je jak u jiných kamer Presset (tedy indoor, outdoor) a pak dvě paměti A a B a hned v pravo od nich tlačítko na vyvážení.
tommmyt (542)|31.1.2010 22:44
makro - Možnost přiřazení ? do paměti jao do toho volitelného tlačítka? Jak se vlastně u těchto kamer točí makrem? Protože já když točím profikamerou tak mam makro na objektivu..
MIHI (940)|31.1.2010 22:49
To makro to asi nemá... Tam už je tabulka zase správně:) Taky nevím jestli se u toho nějak zvlášť řeší makro. Jinak trochu přesnější informace jsou na http://b2b.sony.com/Solutions/product/HDR-AX2000
tommmyt (542)|1.2.2010 11:12
[video=vimeo;9021894]http://www.vimeo.com/9021894[/video]

[video=vimeo;8708577]http://www.vimeo.com/8708577[/video]

:-)
Pave1 (4279)|2.2.2010 19:30
Pánové a dámy .-) , zdá se, že se blýská na časy:

http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Announces-New-MPEG-2-Professional-Video-Recording-Codec-37621.htm

Canon announced today the development of a new MPEG-2 Full HD recording codec. The codec uses 4:2:2 color sampling and it is expected to be implemented on yet unannounced file-based professional camcorders from Canon. The new codec will be capable of 50Mbps bitrate recording, can capture full 1920 x 1080 HD video, and offers two times the color data of the HDV compression system. ... The codec will save recorded files in the MXF container format.


Že by nová kartovka Canon šla správným směrem :-) (tedy ne AVCHD záznam)?
Jsem si říkal, že je nějak divně velká, na kartovku ...
Prototyp_Canon_karty.jpg