Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Full HD ve vysílání DVB-T

Cholumus (14)|27.1.2010 16:24
Nevíte někdo jaké jsou plány s pozemním digitálním vysíláním ve Full HD rozlišení? Dá se něco chytnout už teď? Praha, Brno, Ostrava, ...?
Cholumus (14)|29.1.2010 08:42
No jo no, tak to vypadá, že jsem v Brně právě v tom jednom fleku ve stínu. Ach jo.
Antonín (732)|29.1.2010 10:09
Pokud tě zajímá HD, je jediné moudré řešení: satelitní příjem.
A to z mnoha a mnoha důvodů.
Pitomec (10211)|29.1.2010 10:59
Tak, tak - když HD, tak ze satelitu.
Cholumus (14)|1.2.2010 15:16
[quote=Antonín;263029]Pokud tě zajímá HD, je jediné moudré řešení: satelitní příjem.
A to z mnoha a mnoha důvodů.[/quote]

No tak to mne zajímá. Jako jediný důvod pro zatím vidím to vyšší rozlišení. Jinak vidím jen nevýhody. Např. chytám ty samé programy jako z digitálu (pokud nebudu platit za dekodování dalších programů), budu mít pod televizí další krabici, další ovladač a tak když se budu chtít dívat na zprávy, budu před tím pouštět další přístroje, ... Nebo se pletu?
Antonín (732)|2.2.2010 09:07
[quote=Cholumus;263632]No tak to mne zajímá. Jako jediný důvod pro zatím vidím to vyšší rozlišení. Jinak vidím jen nevýhody. Např. chytám ty samé programy jako z digitálu (pokud nebudu platit za dekodování dalších programů), budu mít pod televizí další krabici, další ovladač a tak když se budu chtít dívat na zprávy, budu před tím pouštět další přístroje, ... Nebo se pletu?[/quote]

Já tě nenutím to dělat.
Pokud tě HD nezajímá, nedělej to.
Pokud tě zajímá, jinou možnost prakticky nemáš.
Ale počítej taky s tím, že se za to platí.
Zažitek je ovšem prostě jiný.
Nemusí být ovšem pro každého podstatný.

Krabic pod televizí můžeš mít různý počet a můžeš je různým způsobem ovládat.
Rozhodně existuje třeba univerzální ovladač, a řekl bych, že pro opravdovější řešení to bez něj nejde.
Existují televize s DVBS2 tunerem.
jirimatusek (31)|5.2.2010 17:38
[quote=Cholumus;262996]No jo no, tak to vypadá, že jsem v Brně právě v tom jednom fleku ve stínu. Ach jo.[/quote]

Mapa pokrytí může být jina než je realita. Má to spíše informační hodnotu a nedá se podle toho řídit na 100%. Chce to vyzkoušet..
Cholumus (14)|8.2.2010 09:38
Jediná rezerva je, že používám pokojovou anténu. Tak zkusím vytáhnout nějakou ne střechu. Už jsem volal nějaké firmě, ale logicky mi řekli, že přijedou až nebude sníh. Takže olympiády ve fullHD nebude.
Cholumus (14)|8.2.2010 09:39
A neměli byste někdo doporučení na vhodnou anténu?
Antonín (732)|8.2.2010 09:47
Nic ziskovějšího, než dlouhá colorka asi není ke koupi.
Dlouhou kanálovou yagi by sis musel postavit a to bych nedoporučoval, protože to bez generátoru nejde nastavit tak, aby to skutečně fungovalo lépe, než ta dlouhá colorka.
Ale mnohdy je v podivných místech, jako popisuješ, lepší třeba kvalitní síto (bez zesilovače).
Protože ta colorka má ten zisk jenom tehdy, když je homogenní pole.

Ve městě by ti mohlo docela stačit vystrčit síto za okno, pokud máš okno směrem k vysílači.
Při výkonu, které mají muxy s HD ti to definitivně nikdy nebude hrát na pokojové antény, leda snad naproti přes ulici od vysílače :-)
Pitomec (10211)|8.2.2010 17:05
[quote=Cholumus;264964]A neměli byste někdo doporučení na vhodnou anténu?[/quote]
Anténa se zásadně volí dle signálu v místě příjmu a nikoliv na dálku přes net...
radezz (23)|31.3.2010 21:51
mam dotaz... ted jedu na integr. DVB-T v TV... nedavno ,myslim ze v sobotu sel na nově nejaky (uz nevim jaky) film a bylo tom v pravem hornim rohu oznaceni HD.... kdybych zrovna mel
DVB-T settop-box HD ,tak bych to chytal opravdu v HD ??? bydlim mezy UH.Hradistem a UH.Brodem, kde me DVB-T SD jde v pohode. TZN,ze i HD by me slo v pohode???
Pitomec (10211)|31.3.2010 22:01
Označení HD je akorát u HD vysílání a v SD to najdeš max. u upoutávek. A Nova v "jakémsi" HD jde z Brna na kanálu 64, což bych se ovšem dost divil, kdybys to přijímal...
radezz (23)|31.3.2010 22:03
jak zacinal film bylo tam HD oznaceni. pak byla reklama a az skoncila zacal zas pokracovat film a zas tam bylo HD oznaceni... tak nevim.
Pitomec (10211)|1.4.2010 18:59
Podívej se na jakým kanále to přijímáš a podle toho už půjde zjistit co je to zač.
1hroch (865)|1.4.2010 19:34
Multiplex 2, kanal 40: Brno-Hady, Brno-mesto (Barvicova), Mikulov.
Potvrzuji "radezz". Pri prijmu DVB-T SD z vyse uvedenych vysilacu se na Nove (snad poslednich 14 dnu) objevuje v pravem hornim rohu logo HD.
drroman (6)|21.4.2010 12:36
bydlel jsem v Brně Bohunicích(ul.Spodní) -k nemocnici kde je vysílač cca 1km 64 kanál fungoval na širokopásmové síto na okně i na STA ,bývalý soused má MPEG4 tuner tak i HD Nova mu šla a byl to rozdíl v obraze,teď jsem v jiné části Bohunic asi o 500-800m a 64 kanál mi hází ,že není signál(zkoušeno 21.10.2010 v11:30),mám to zapíchlé v STA,na jinou anténu jsem nezkoušel. Jestli jede v bývalém bydliši zjistím a dopíšu.
pup3k (15)|31.5.2010 20:29
Bydlim v Brne Lisni a soused mi nedavno ukazoval, jak se na malou pokojovou antenku diva na HD vysilani CT1 a Novy. Rikal, ze to asi jede v testovacim rezimu a ze obcas nevysilaji. Antenku jsem si pujcil, ze zkusim HD na sve TV, ale nebyl jsem uspesny. HD signal jsem nenaladil. Muj novy Samec PS50C450 podle vseho podporu MPEG4 ma, tak nechapu proc mi to nenaladil.

Kazdopadne v tom mam trochu zmatek. Mam pripojenou televizi k UPC zatim na analogovy signal a pritom naladim 15 programu, pravdepodobne na snuru do antenni zasuvky z eteru v kvalite SD. Po pripojeni te zminene anteny jsem naladil take nejake programy, ovsem mene a nektere jine. Je fakt, ze jsem tomu nevenoval dostatek casu, ale protoze mam prakticky primou viditelnost na Hady tak to cely nechapu.
Pitomec (10211)|31.5.2010 21:46
HD vysílá v muxu 4 a ten je šířen z FN Bohunice. Každopádně pokud máš UPC, tak si objednej Digital Standard a budeš těch HD programů mít cca 10 (+ 80 SD programů). Cena 302Kč/měsíc
pup3k (15)|31.5.2010 22:24
To zni dobre, zatim jsem porad vahal, protoze mame v baraku asi 4 analog televize a mam strach, ze UPC analog vypne. Na foru UPC se uz ozyvaji lide z ruznych lokalit, ze se tak deje. Takze nas to asi stejne nemine. http://www.upczone.cz/viewtopic.php?p=40859#40859
Antonín (732)|1.6.2010 07:45
U digitální kabelovky platí totéž, co u digitalního satelitu - tedy každá televize svůj přijímač (přesněji každá,která má mít nezávislé programy.)
Obávám se, že to u UPC není zadarmo.
Pitomec (10211)|2.6.2010 20:54
[quote=pup3k;284058]To zni dobre, zatim jsem porad vahal, protoze mame v baraku asi 4 analog televize a mam strach, ze UPC analog vypne. Na foru UPC se uz ozyvaji lide z ruznych lokalit, ze se tak deje. Takze nas to asi stejne nemine. http://www.upczone.cz/viewtopic.php?p=40859#40859[/quote]
Já UPC mám a v analogu už dlouho žádný program nezmizel. Takže s tím údajným vypínáním to asi nebude tak žhavý 8-)
Ivo Mašek (10205)|3.6.2010 05:56
On k tomu ani není důvod, k vypínání analogu v kabelu. Kabelovka nemusí uvolňovat žádné frkvence a nikdo ji k tomu nemůže ani tlačit.
Antonín (732)|3.6.2010 10:39
Důvodů pár je, i když zcela jiných, než uvolňování frekvencí.
Pitomec (10211)|3.6.2010 16:02
Tak nám je prozraď, místní "odborníku" :D
mirekv (7169)|4.6.2010 11:04
Kabelovkou nějak nežiju, ale taky se rád poučím.
Pitomec (10211)|5.6.2010 10:57
A nic, "odborník" je fuč 9-) No každopádně u kabelovky může být jediný důvod pro opuštění analogu, a to právě uvolňování frekvencí (na kterých ovšem nutně nemusí být digitální televizní signál, ale klidně třeba net).
Ivo Mašek (10205)|5.6.2010 11:46
Já si myslím, že analog kabelovka rušit jen tak nebude. Nevím jak je to dnes, ale kabelovka právě na tom analogu trvá z důvodů značného počtu lidí, kterým analog stačí a vyhovuje, nechtějí nějaké krabičky a nebo "vytuněné" TV přístroje ............ zkrátka, digitál nepotřebují. jenom v mém okolí je řada lidí, co má tu nejlevnější nabídku a digitál nepotřebují, nemají zájem. (nejvíce se to týká starších lidí - Antonín je výjimkou)
Antonín (732)|10.6.2010 11:19
[quote=Pitomec;284437]Tak nám je prozraď, místní "odborníku" :D[/quote]

Třeba ten, že ten analogový shit bude záhy úplně neprodejný a že i udržování potřebných zařízení pro to, aby se to v kabelu nalézalo, nejstojí nula korun, že to zařízení má závady, potřebuje někoho, kdo by ho opravil, náhradní díly, to stojí peníze, a těch peněz bude dříve nebo později více, než to vynese.
Taky je jasné, že analog neumožňuje dobře rozvinout prodejní síť, nelze prodávat další služby, třeba PPV, nelze provádět mnoho sofistikovaných obchodních praktik, třeba s druhým přijímačem do domácnosti, které providerovi mohou přinášet další peníze. Může prostě lépe škubat svoje slípky. Tedy obecně obchodní důvody.

Netřeba mít zase tak velké znalosti, aby tohle bylo jasné. Mohlo by to dojít i pitmocům, aniž by se jim muselo napovídat. Jsem si myslel.
Mylně.
Pitomec (10211)|10.6.2010 14:00
[quote=Antonín;285254]Třeba ten, že ten analogový shit bude záhy úplně neprodejný a že i udržování potřebných zařízení pro to, aby se to v kabelu nalézalo, nejstojí nula korun, že to zařízení má závady, potřebuje někoho, kdo by ho opravil, náhradní díly, to stojí peníze, a těch peněz bude dříve nebo později více, než to vynese.
Taky je jasné, že analog neumožňuje dobře rozvinout prodejní síť, nelze prodávat další služby, třeba PPV, nelze provádět mnoho sofistikovaných obchodních praktik, třeba s druhým přijímačem do domácnosti, které providerovi mohou přinášet další peníze. Může prostě lépe škubat svoje slípky. Tedy obecně obchodní důvody.

Netřeba mít zase tak velké znalosti, aby tohle bylo jasné. Mohlo by to dojít i pitmocům, aniž by se jim muselo napovídat. Jsem si myslel.
Mylně.[/quote]
Jedinej shit (a ještě ke všemu namistrovanej) seš akorát ty sám :-)- Hodně lidem stačí analog zkrátka proto, že nemají potřebu si kupovat ani STB a ani nový TV přijímače a zrovna tak netouží po všech programech z nabídky do té míry, že bez nich nemůžou existovat 9-) Takže analog opodstatnění má a ještě hodně dlouho mít bude a ty na tom nezměníš vůbec nic :-)-
Antonín (732)|10.6.2010 15:15
Já na tom nemám potřebu měnit cokoliv.
Dokonce nemám na tuto věc sebemenší vliv.
Osobně analogový signál pro obraz nepoužívám už mnoho let vůbec, a to ani pro zaznamenávání, ani pro přenos mezi přístroji.
Je mnohem lepší používat digitální signál, ale analog mi nijak nezavazí.
Kdyby měl třeba někdo parní mlátičku, nezavazelo by mi to taky.
(Akorát kdyby u toho nepraskal závistí, tak by to bylo prima.)
Nevsadil bych si, že analog v kabelovkách přežije analog v éteru o déle než tři, no možná někde pět let. Ale já ho vypínat nebudu.
Ty důvody, proč to udělají, jsou myslím dost jasné.
Pitomec (10211)|10.6.2010 18:12
Možná bys dost vejral, kolik analogových propojení různě v TV studiu apod. je, než se k tobě dostane ten vytoužený digitální signál, cestou projetý přes pytel encodérů 9-) Ale zcela správně občas použiješ slovo "jeliman", takže teď se hodí na tebe jak ulitý - prostě když to na konci celýho řetězce (tj. u diváka) není digitál, tak to není IN, že? Takto uvažuje přesně akorát ten "jeliman" :D
Mystix (274)|11.6.2010 11:08
Zatím se mi také nepodařilo naladit HD signál pozemního TV vysílání. Vůbec mi je TV nenajde. Společná anténa na to připravená je a v horních patrech signál chytí. Já v přízemí ovšem ne. Při prvním spuštění jsem samozřejmě zaškrtl i ladění HD signálu. Nevím no.
Pitomec (10211)|11.6.2010 11:53
Pak ta STA asi nestojí za nic, když to nahoře jede a dole ne...
Antonín (732)|11.6.2010 13:38
[quote=Pitomec;285312]Možná bys dost vejral, kolik analogových propojení různě v TV studiu apod. je, než se k tobě dostane ten vytoužený digitální signál, cestou projetý přes pytel encodérů 9-) Ale zcela správně občas použiješ slovo "jeliman", takže teď se hodí na tebe jak ulitý - prostě když to na konci celýho řetězce (tj. u diváka) není digitál, tak to není IN, že? Takto uvažuje přesně akorát ten "jeliman" :D[/quote]

a. V profesionálním studiu analogové připojení nemají už mnoho let. Odkud kam by vedlo? Leda pro práci s nějakými archivními analogovými nahrávkami, jinak to prostě není potřeba. Kamery jsou digitální, záznamová zařízení jsou digitální, střižny jsou digitální. Někdy se zajdi kouknout, ale ne někde k nějakému amatérovi v Horní Dolní, jehož technicky směšné výsledky občas lze vidět na TV Prima v lokálních vysíláních.
b. Když už někde mají analogové spojení (a pár těch důvodů existuje), tak to NIKDY není CVBS video jako v analogové kabelovce s barvonosným kmitočtem 4,43MHz, tohle upřesňuji - slovo analogový v tomto kontextu tématu kabelovek používám pro ten analogový signál v kabelovkách, tedy CVBS video PAL.
c. Nečumím jenom na televizi. Používám digitální kamery, používám BD, používám DVD...a to všechno už je taky drahně let digitální a drahně let to má vyšší rozlišení, než lze protlačit analogvým CVBS PAL.
d. I kdyby v předchozím řetězci bylo hromada analogových propojení, i kdyby dokonce byl po cestě někde analogový PAL od nějakého zapadlého vlastence, tak není sebemenší důvod ho dále zbytečněa znovu ještě zprznit. CVBS video prostě používat v době zobrazovačů s rozlišením v miliónech bodů je ptákovina. (Ale pro staré televize s CRT je to jedno, tam stejně nic není k vidění.)
P.S. Včera jsem viděl na cestě Trabanta. Sice smrděl jak tchoř, ale jel dopředu...a nebylo to z kopce. Všechno je prostě možné. Komu se co líbí, nebo na co má, to používá. Já bych do Trabanta sednul jenom snad v risikové situaci, kdy by někomu šlo o život, nebo o zdraví. Jiný v něm jezdí denně. Nevadí mi to, když to nevadí jemu. Akorát snad ten smrad :-)
Je to ještě horší puch, než kdysi, protože trabantisti nejspíše jezdí na olej z nějakého Lídlu, což je v současnosti zřejmě nejlevnější palivo, (byť s daňovým únikem, který páchájí, a lze se domnívat, že ani netuší, že by mohli být i stíháni za daňový delikt, nejspíše sedí v hospodě a omílají uhlobarony, jak neplatí daně...) Smrdí to ovšem strašně.
Ivo Mašek (10205)|11.6.2010 14:01
[quote]
Já bych do Trabanta sednul jenom snad v risikové situaci, kdy by někomu šlo o život, nebo o zdraví. Jiný v něm jezdí denně. Nevadí mi to, když to nevadí jemu. Akorát snad ten smrad
[/quote]
tebe sem snad po roce 1990 přesunuli z Vesmíru. A nebo už jsi tak zblbnul z těch reklamních hovadin, že už snad i věříš tomu, že do roku 1990 ses nemyl (nebylo čím), nečistil jsi si zuby (nebylo čím), chodil jsi špinavý a nepral prádlo (nebylo čím), chodil jsi pěšky a nikdy ničím nejel (nebylo čím ... a ty by jsi stejně do toho nesed), atd., atd. Já jen zírám, jak někteří lidé úplně zblbli (a nebo snad právě v této "zajímavé" době konečně mohou všem říct, jak všechno mají, jak na všechno mají, jak jsou super a vy druzí jste póvl, jak jsou nej, nej, nej. Těmito pyšnými lidmi pohrdám.)
Antonín (732)|11.6.2010 16:35
Já nepohrdám nikým.
Narozdíl od vás soudruzi.
Pitomec (10211)|11.6.2010 16:56
Sám bys byl rád, kdybys měl aspoň na toho Trabanta a nemusel jezdit jenom MHD 9-)
Antonín (732)|11.6.2010 17:59
[quote=Pitomec;285399]Sám bys byl rád, kdybys měl aspoň na toho Trabanta a nemusel jezdit jenom MHD 9-)[/quote]

To je bezpochyby pravda.
Kdybych.
intel810 (27)|12.6.2010 17:39
Čuste lidi, já dnes vyměnil polské síto které začalo blbnout u MUXu2 za anténu "Anténa Maximum UHF200". K ní je zesilovač "TV zesilovač 18dB, 5VDC/40mA F", montuje se hned do vývodu na anténě.
STB mám Stronga 5010 a k tomu všemu jsem natáhl nový koaxiální kabel. Jelikož je dnes vedro a na půdě je to ještě horší než na střeše, s ničím jsem se nemazlil, anténu jsem od oka nasměroval na Ostravu, protáhl koax a mizel ze střechy a půdy.
Oproti polskému sítu s polským zesilovačem mi podle STB klesla síla cca o 10% u všech MUXů a kvalita zůstala stejná. Konstatoval jsem, že jsem si moc nepomohl, ale potěšilo mne, že mi MUX2 přestal kostičkovat (což dva roky nedělal a poslední týden pořád), taky mi přestal kostičkovat MUX3 (který to dělal pořád) Jaké bylo moje překvapení, když jsem naladil MUX4 a to Óčko TV (mpeg2) lehce kostičkuje, Nova HD (mpeg4), ČT HD (mpeg4) a O2 info. Když vezmu v potaz, že MUX4 jede zkušebně s výkonem 00 prd, tak jsem překvapen, kam až signál došel. Přikládám obrázek teréního profilu z Ostravy Hošťálkovic ke mně, MUX4 sice nejde z Hošťálkovic, ale to není zas tak moc na věci nemění.
terrainprofile.html.png
Ivo Mašek (10205)|12.6.2010 18:15
[quote]
vyměnil polské síto které začalo blbnout
[/quote]
O polských sítech, která se sem dováží a jsou levná, jsem už zde psal:
[quote]avšak zájemce o jejich koupi by si měl dát pozor na takzvaná „polská síta“:
Směrovost a zisk těchto antén je nižší než u kvalitních sít české výroby, řemeslné zpracování je velmi nekvalitní. Navíc bývají často v těchto anténách vestavěny širokopásmové zesilovače (většinou s rozsahem 6. až 60. televizní kanál), které jsou na tom s kvalitou podobně – mají sice často vysoký zisk (25 až 30 dB), ale velmi nízkou vybuditelnost, což způsobuje zahlcení zesilovače blízkým vysílačem, jeho přebuzení a následnou degradaci přijímaných signálů. Zesílený signál se také může naindukovat zpět na svorky antény a rušit poté příjem televize v blízkém okolí.
[/quote]
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=23366
Ty polské anteny jsou prostě "zázrak".
intel810 (27)|12.6.2010 21:48
[quote=Antonín;285372]
P.S. Včera jsem viděl na cestě Trabanta. Sice smrděl jak tchoř, ale jel dopředu...a nebylo to z kopce. Všechno je prostě možné. Komu se co líbí, nebo na co má, to používá. Já bych do Trabanta sednul jenom snad v risikové situaci, kdy by někomu šlo o život, nebo o zdraví. Jiný v něm jezdí denně. Nevadí mi to, když to nevadí jemu. Akorát snad ten smrad :-)
Je to ještě horší puch, než kdysi, protože trabantisti nejspíše jezdí na olej z nějakého Lídlu, což je v současnosti zřejmě nejlevnější palivo, (byť s daňovým únikem, který páchájí, a lze se domnívat, že ani netuší, že by mohli být i stíháni za daňový delikt, nejspíše sedí v hospodě a omílají uhlobarony, jak neplatí daně...) Smrdí to ovšem strašně.[/quote]

Jak tě tak čtu, tak se do těch aut moc nevrtej. Protože kolem tebe jezdí spousta aut na olej z Lídlu, nebo na použitý, přefiltrovaný fritovací olej z hospod. Takovej Ford Mondeo s nádrží plnou oleje z Lídlu přijede na STK a projde emisema s lepšíma hodnotama, než kdyby zrovna spaloval naftu.
A ten Trabant smrdí proto, že je dvoutakt a tím pádem trošku hůře spaluje, ale to není olejem.
StD (8612)|12.6.2010 22:00
[quote=intel810;285492]...[/quote]
[OT]Do toho nevrtej, neboť ten č. hlavně vůbec neví, že už to jeho soukmenovci stačili dávno zatížit stejnou spotřební daní a že časy, kdy jsem si jezdil Trabim se sudy rovnou do rafinerky za osmičku litr technického (suchého) paliva jsou dávno pryč a mimo povinné mazání M2T to naopak nekouřilo vůbec. Dnes ty jeho "de luxe limuziny" Fordi a Mercedesy jezdí na techničák plus syntetické ředidlo ve směsi a on má staré informace...[/OT] :-E8-)
Antonín (732)|13.6.2010 09:03
Ad DVB-T
1. Příjem DVB-T, a to zejména dálkový, přináší znovu na světlo staré objevy.
Například, že dlouhá anténa funguje dobře jenom v homogenním poli.
Mnohdy pak v praxi jednoduché antény typu síto dosáhnou lepšího výsledku, než sofistikované dvoumetrové Yagi.
Než dlouhá anténa bývá lepší sfázované dvojče menších antén.

Pro takové domácí bastlení bez studia a znalosti anténní techniky máte pro DVB-T vlastně dvě rozumné možnosti:
- síto (s co nejhustší odraznou plochou aby to dobře fungovalo i na kanálech nad 50.)
- colorka, krátká nebo dlouhá.

Co je nad to, je už speciální, ne že by nešlo udělat ledacos, ale bez znalostí metodou pokus omyl budete akorát utrácet peníze.

2. Zesilovačům se pro DVB-T vyhněte. Zejména ty vestavěné jsou často nevhodné, protože mají příliš velké fázové zkreslení. Stará pravda je, že nejlepší zesilovač je dobrá anténa. A přidávám k tomu: dobrý koax s malým útlumem. teprve když ani toto nestačí má smysl se zabývat zesilovačem.

3. Procenta nejsou žádné měření, nic neznamenají, jenom více, nebo méně. Nelze srovnávat ani dva přijímače téže značky, ne tak něco jiného.

4. Citlivost přijímačů není stejná.

Ad blbosti:
Myjete se někdy?
Nebo v rámci úspor jenom loupete?
Fuj.

Olej v Lídlu není zatížen stejnými daněmi jako PHM.
To je tak na okraj...
Pitomec (10211)|13.6.2010 09:51
[quote=Antonín;285522]Ad DVB-T
1. Příjem DVB-T, a to zejména dálkový, přináší znovu na světlo staré objevy.
Například, že dlouhá anténa funguje dobře jenom v homogenním poli.
Mnohdy pak v praxi jednoduché antény typu síto dosáhnou lepšího výsledku, než sofistikované dvoumetrové Yagi.
Než dlouhá anténa bývá lepší sfázované dvojče menších antén.

Pro takové domácí bastlení bez studia a znalosti anténní techniky máte pro DVB-T vlastně dvě rozumné možnosti:
- síto (s co nejhustší odraznou plochou aby to dobře fungovalo i na kanálech nad 50.)
- colorka, krátká nebo dlouhá.

Co je nad to, je už speciální, ne že by nešlo udělat ledacos, ale bez znalostí metodou pokus omyl budete akorát utrácet peníze.

2. [COLOR=red]Zesilovačům se pro DVB-T vyhněte.[/COLOR] Zejména ty vestavěné jsou často nevhodné, protože mají příliš velké fázové zkreslení. Stará pravda je, že nejlepší zesilovač je dobrá anténa. A přidávám k tomu: dobrý koax s malým útlumem. teprve když ani toto nestačí má smysl se zabývat zesilovačem.

3. Procenta nejsou žádné měření, nic neznamenají, jenom více, nebo méně. Nelze srovnávat ani dva přijímače téže značky, ne tak něco jiného.

4. Citlivost přijímačů není stejná.

Ad blbosti:
Myjete se někdy?
Nebo v rámci úspor jenom loupete?
Fuj.

[COLOR=blue]Olej v Lídlu není zatížen stejnými daněmi jako PHM.[/COLOR]
To je tak na okraj...[/quote]
Ty zase meleš nesmysly, že by jeden blil :-k Zesilovače, stejně jako antény, se zásadně dávají dle signálu v místě příjmu a zesilovač rozhodně není něco, co by se mělo automaticky vyřazovat (a už vůbec ne proto, že si to přeje nějaký magor, který v životě nenamontoval ani jeden anténní systém a jenom třepe hovadiny v diskuzích 9-) ).

Koukám se vyznáš, Lídl je zjevně tvým domovem :D
Antonín (732)|13.6.2010 13:03
Myslím si, že o anténní technice nevíš vůbec nic, že v tom oboru nemáš ani vzdělání, leda prakticky bastlíš hrůzy, které jsou kolem nás vidět. Satelitní antény na komínech, zesilovače na sítových anténách...fuj, občas to vidím po tzv. montážnících. Iniciativní blbci, sebevědomí, agresivní, nevzdělaní.
Zesilovač byl a je vždy u antény až to poslední řešení.
Má smysl pouze tehdy, pokud má krýt ztráty v kabeláži. Nic jiného zesilovač reálně nepřináší a přinést nemůže.
Pokud se lze zesilovači vyhnout třeba vhodnější anténou, nebo rozvodem s menším útlumem, je to vždy! lepší.
Zvlášť u DVB-T, kde se negativně uplatní fázové zkreslení, jsou zesilovače jenom poslední řešení (a znovu opakuji jenom ke krytí ztrát v rozvodu).
Blbům, kteří vám k sítu nacpou zesilovač při délce kabelu do 20m, se vyhněte obloukem, je zcela zbytečné se s nimi a jejich hloupostí zdržovat.

(Jiná věc je dálkový příjem a podobné speciality, laděné zesilovače, případně konstrukčně zhotovené a na měřící technice přizpůsobené ke konkrétní anténě - to je ale jiná liga, jiný příběh, který myslím, že tady nikdo neprovozujete.)
Pitomec (10211)|13.6.2010 14:21
Chápu že máš depku z toho, že někdo něčemu rozumí, zatímco ty seš jenom chudáček, kterej se v diskuzích chvástá co údajně vlastní a ve skutečnosti nemáš pomalu ani na nájem, ale to je tvůj problém 9-)
Ivo Mašek (10205)|13.6.2010 14:38
Je sice pravda, že nejlepším zesilovačem je antena sama (to se píše snad ve veškeré literutaře týkající se příjmu signálů = teorie), ale jsou situace (a nemusí to vůbec být dálkový příjem), kdy je zesilovač nezbytný. Prostě nemáme u nás na každém kopečku vysílač / převaděč / vykrývač. je spousta míst, kde signál je, ale je nedostatečný. A kvůli místnímu příjmu sestavovat do skupiny dvě, nebo čtyři anteny, se mi tedy jeví jako nesmysl. Tyhle "extravagance" se dělají výlučně pro dálkový příjem, kde ani vhodné zesilovače a vhodně upravené anteny (povětšinou typu Hirschmann) nestačí. Takže zesilovače svůj význam mají a jsou mnohdy nutné. (teorie je teorie a praxe mnohdy vypadá jinak)
[quote]je ale jiná liga, jiný příběh, který myslím, že tady nikdo neprovozujete[/quote]
Máš tedy o sobě vysoké mínění, to se musí nechat. Ale o zdejších lidech, kteří se dálkovým příjmem v praxi, ne teorií, zabývali (za časů analogu), víš úplný kulový.
Antonín (732)|13.6.2010 15:31
Je poměrně dost jasné každému, kdo o anténní technice něco ví, kdo ví kulové.

Aby měl zesilovač nějaký smysl kromě krytí ztrát v rozvodu, musí mít lepší SNR, než vstupní obvody tuneru (což šlo v době starých televizí třeba modernějšími FET zesilovači, ale dneska je to už na vstupu běžného tuneru jinak). Jinak ničemu nepomůže z principu věci.

P.S. Myslím si, že v době, kdy jsem postavil první vf zesilovač ještě s germaniovým tranzistorem, jste nebyli ani na světě. A pokud jo, tak někde na pískovišti. Taky si myslím, že ani jeden nemáte skutečné vědomosti, ale jenom bastlíte něco, čemu ve skutečnosti nerozumíte. Umíte akorát přidělovat záporné body každému, kdo o věci ví více. Pitomec je pitomec. Kromě jiné i pro ty body, které mám všechny výhradně od trojice kumpánů Pitomec, Mašek, StD. Vsadím boty, že nikdo z vás neabsolovoval žádné vzdělání v oblasti antén (průmyslovky či vyučení v oboru mechanik psacích strojů za anténní vzdělaní rozhodně považovat nejde.) Pokud se mýlím, u koho jste absolvovali Antény? U Mikuly nebo Černohorského by to s takovou neznalostí asi nešlo. Tak kde by to šlo?