Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapojení STB způsobuje "šok" televizí

dind (21)|26.1.2010 11:12
Dobrý den. Již i k nám dorazila DVBT. Zakoupil jsem STB Evolve 1505. Vše v pohodě až na to, že se mi již 2x stalo, že došlo zřejmě vlivem zapnutí STB k "vygumování" procesoru CRT TV. Poprvé to vypnulo CRT v jiném pokoji, která je napojená jen na analog. TV jen šuměla, neragovala na DO, pomohlo vypnutí natvrdo. Teď doslala ránu TV co je napojena scartem i koaxem k STB, když v noci vypnuli proud. Po zapnutí se zřejmě spustil STB a poslal "něco" do TV. Ráno jsem ji našel taky se zrněním - ani po vypnutí natvrdo se nechytila - až cca po hodině se začla sama vzpamatovávat... Mám svod rozdvojený pod zesilovačem-ten co jde do STB jde předtím ještě přes DVDrec, pak do STB. Z toho do TV, scarty do TV a DVD. TV jsou cca 12 let staré OTF, scarty i úč. šňůry ty nejlevnější.... Co s tím? Děkuji
Antonín (732)|26.1.2010 14:18
[quote=dind;262304]Dobrý den. Již i k nám dorazila DVBT. Zakoupil jsem STB Evolve 1505. Vše v pohodě až na to, že se mi již 2x stalo, že došlo zřejmě vlivem zapnutí STB k "vygumování" procesoru CRT TV. Poprvé to vypnulo CRT v jiném pokoji, která je napojená jen na analog. TV jen šuměla, neragovala na DO, pomohlo vypnutí natvrdo. Teď doslala ránu TV co je napojena scartem i koaxem k STB, když v noci vypnuli proud. Po zapnutí se zřejmě spustil STB a poslal "něco" do TV. Ráno jsem ji našel taky se zrněním - ani po vypnutí natvrdo se nechytila - až cca po hodině se začla sama vzpamatovávat... Mám svod rozdvojený pod zesilovačem-ten co jde do STB jde předtím ještě přes DVDrec, pak do STB. Z toho do TV, scarty do TV a DVD. TV jsou cca 12 let staré OTF, scarty i úč. šňůry ty nejlevnější.... Co s tím? Děkuji[/quote]

"Posílat" přes analogové spojení nic nikam nejde.
Dokonce ani vadné zařízení nic nemůže posílat.
Jediné, co to může snad dělat je rozdílný zemní potenciál.
A to za několika docela spojených předpokladů...například, že někde ty koaxy mají přerušenou nebo oddělenou zem.
Z popisu více těžko uhodnout. Zkus ten STB zapojit do stejné zásuvky jako TV, příčemž není jedno, jakou "polaritou". I když to vypadá na první pohled divně, že otočení vidlice zásuvce něco změní, je tomu tak, protože některé spínané zdroje obsahují ochraný odpor a kapacitor k jedné zdířce...a pak to není jedno, jestli je to na všech přístojích stejně nebo ne...

Jo a to "vzpamatovávání" je taky blbost. Ono to spíše vypadá, že v těch televizích došla životnost kapacitorů ve zdroji...a je to celé akorát shoda náhod.
dind (21)|26.1.2010 14:44
No nevím. To mi připadá jako velká náhoda, že se po zapojení STB odchází ve dvou TV náhle zdroje...Nevím jestli mají koaxiály vůbec nějakou zem - Anténa na střeše, na půdě zesák, rozbočovač na dva rozvody, každý v jinám patře, tudíž zásuvky na jiných fazích. Tv normálně šlapou, analog signál bez problémů. Myslím si že za to může zapnutí STB, že z něho asi vyteče nějaký proud opláštěním koaxu. Nevím jak jinak by mohl zablokovat TV v jiném pokoji...ta se prve chytla ihned po vypnutí vypínačem. Jinak ten STB je v jedné prodlužce s TV, s tím přepólováním v zásuvce si můžu pohrát
Antonín (732)|26.1.2010 15:23
[quote=dind;262350]No nevím. To mi připadá jako velká náhoda, že se po zapojení STB odchází ve dvou TV náhle zdroje...Nevím jestli mají koaxiály vůbec nějakou zem - Anténa na střeše, na půdě zesák, rozbočovač na dva rozvody, každý v jinám patře, tudíž zásuvky na jiných fazích. Tv normálně šlapou, analog signál bez problémů. Myslím si že za to může zapnutí STB, že z něho asi vyteče nějaký proud opláštěním koaxu. Nevím jak jinak by mohl zablokovat TV v jiném pokoji...ta se prve chytla ihned po vypnutí vypínačem. Jinak ten STB je v jedné prodlužce s TV, s tím přepólováním v zásuvce si můžu pohrát[/quote]

zemní smyčka je právě "proud který vyteče opláštění koaxu".

V případě, že země nejsou stejné (a to nemusí být, země z elektrárny je jiná země, než lokální uzemnění, nemluvě o tom, když se připojí něco, co zem vůbec nemá apod....) tak přes to opláštění tečou vyrovnávací proudy, speciálně při zapínání, vytahování ze zásuvky apod. nebo těčou přes kabely jako je scart jejich zemními vodiči.
Taky můžeš zkusit propojit všechny přístroje na nějakou místní zem tlustým měděným drátem.Ale skoro bych si na to být tebou někoho pozval, protože to může zničit ty přístroje. Zemní rozídly mohou být i více nže sto voltů, a to některý přístroj může zničit.
dind (21)|26.1.2010 15:36
Tohle mi také přítel google našel. Jsem laik a nechápu jak můžu uzemnit přístroje s dvouzástrčkou...Ještě mě napadá, mám barák hned vedle trafa, v zásuvkách skoro 240V. V rozvaděči přepěťovky 3 stupně. Ale nikdy žádnej spotřebič neměl problém. Nevím jak ten Evolve, sám o sobě je po elektrické stránce asi špatně dělanej, docela hřeje, trafo asi žádná sláva. Ale za ty prachy jinak dobrej. Někde jsem ještě vygoogloval, že je dobrá do ant. rozvodů napájet 1nF kondenzátor, že odruší nežádoucí proudy
Ivo Mašek (10205)|27.1.2010 07:41
[quote]
mám barák hned vedle trafa, v zásuvkách skoro 240V.
[/quote]
Tak to není dobrý.
1hroch (865)|27.1.2010 08:06
[quote=Ivo Mašek;262485]Tak to není dobrý.[/quote]
Dobre to neni, ale nic s tim nenadelas. Porad pri distribuci plati sitove napeti 230V +-10%, to je 207 - 253 V. Takze jsou v toleranci. Sam jsem take hned vedle trafostanice, napeti se pohybuje v rozmezi 240 - 246 V. Vic jak 15 let zadne problemy s elektronikou, pouze zarovky musim porizovat na vyssi napeti - ty klasicke mely zivotnost nekdy i pouze tyden.

Problem bych spise videl ve zprasenem Evolve - spinane zdroje maji vzdy propojenu primarni stranu se sekundarni pres kondenzator, popripade RC kombinaci a je mozne, ze je prorazeny, ci ma svod a tim mu cpe sitove napeti na sekundarni stranu a pak se mu na antene i vsech vystupech z Evolve objevi urcita cast sitoveho napeti, ktera devastuje ostatni pripojene pristroje.
dind (21)|27.1.2010 09:05
Taky bych to viděl na ten Evolve. Myslíte si, že jsem jako laik s obyčejným měřákem za 100,- schopen něco naměřit (koax, SCART z STB vůči zemi) a případně jej reklamovat? Funguje normálně, asi to není vadnej kousek..
1hroch (865)|27.1.2010 11:00
Jasne - prepni na stridave rozsahy napeti a tebou naznacenym postupem mer.
dind (21)|27.1.2010 11:19
Díky. Asi stačí proměřit ten koax. výstup. Myslím si že to jede po něm když mi to vyhodilo i druhou TV v patře. Neměl bych asi naměřit nic ani ve středu ani na stínění? Ale je to otázka zda to nepropouští jen při vyšších napětích - viz. případ po vypnutí proudu a nárazu po zapnutí. Není nějakej jednoduchej návod jak třeba kondenzátorem odfiltrovat ten výstupní koax?
1hroch (865)|27.1.2010 12:45
Jedna-li se o zavadu, co jsem popsal vyse, nameris jak na "stredovem vodici" tak i na obroucce.
Lze vlozit keramicke kondenzatory 1nF v tvem pripade nejlepe jak na stineni, tak i na zivy "stred", ale pokud se ti tam dostava velke napeti, musi byt na toto napeti dimenzovany i kondenzatory a pochybuji, ze sezenes keramiky alespon na 400V ss, lepe na 630V ss. V kazdem pripade se timto zasahem dokurvi impedancni prizpusobeni a mohou nastavat odrazy, popr. stojate vlneni na koaxu a obraz se muze zhorsit.
dind (21)|27.1.2010 19:02
Tak nevím. Naměřil jsem přesně 40V na celém kovovém obalu včetně všech konektorů...
Asi napíšu do Evolve jestli je to "standart"
1hroch (865)|28.1.2010 07:58
40 V neni az tak moc. Spise zalezi na "tvrdosti" napeti. Merakem nezatizis prilis mereny obvod a pokud je premostovaci kondenzator ve zdroji radove jednotek nF, ma impedanci zhruba okolo 1Mohm, pak dokaze tect proud desetiny mA, coz by nemelo cinit problem.
Zkousel jsi otocit sitovou zastrcku a merit, jsou-li tam rozdily?
1. Zkus pri zapnutem STB se dotknout antennim koaxem (obrouckou) zeme STB, pokud by napeti bylo tvrde, silne se zajiskri.
2. Vzit STB a pozadat o zhodnoceni nejakou mistni opravnu.
3. Vyzkouset STB nekde u sousedu, popr. v prodejne.
4. V celem tom tvem pripade take mohlo dojit ke shode toho, ze v case, kdy jsi pripojoval STB nastaly kratkodobe nekolikanasobne vypadky sitoveho napeti (do jedne sekundy), vzdy doprovazene napetovymi spickami (radove kV), ktere dokazaly "zblbnout" elektroniku v TV.
dind (21)|28.1.2010 08:35
Tak jsem si to včera všechno proměřil - teda jen napětí na zem zásuvky. 40 V má na výstupech TV - zapojená jen do sítě, bez antén, koaxů, Scartů. Toto napětí tudíž je v celé ant. síti - jen DVD rec ho zatíží že je 38V. Druhá TV v patře má sama o sobě na výstupech 22V. Ten STB čistě v síti 0V. A druhá věc - anténním svodem mi teče 17V - brní, tvrdé mi ale nepřipadá, po zapojení do přístroje - DVD, STB klesá na 13V. Všechno funguje jak má, zkoušel jsem simulovat vypnutí STB natvrdo ze sítě a zapnutí - napětí chvilkové cca 160V, ale bylo to stabilní. Takže 2 věci - je to nap. na výstupu TV OK - může být příčinou nebo naopak už důsledkem těch 2 ran, a je OK to napětí v koaxu? Je fakt že to napětí v zásuvkách - cca 237 dle zatížení způsobuje zajiskření v zásuvce při připojení spotřebiče - ale to je snad normální.
Antonín (732)|28.1.2010 09:01
Nic z toho, co popisuješ není normální.
Měl by se na to kouknout nějaký zkušený profík.
Zásuvky nemají jiskřit.
Zemní rozdíly nemají existovat.
Jinak ti to pořádně fungovat nebude- tedy v tom nejlepší případě, v tom o něco horším se zničí nějaké zařízení a v tom nejhorším to někoho zabije.
Tohle se na dálku nedá řešit.
Nebo tedy dá, ale je to poněkud riskantní, kdyuž vidím, jak to iniciativně aplikuješ :-)

Obecně: všechny přístroje AV musí být na stejném zemném potenciálu. Jinak tečou spojovacími vodiči zemní proudy, což má někdy negatiovní účinky (brum, pruchy v obraze apod, podle toho kudy tečou.)
V tvém případě jsem tak napůl přesvědčen, že ani koaxiální konektory nemáš správně udělané, že někde v některém není zem (tedy opletení) ve skutečném kontaktu, a proto se to chová, jak se to chová.
dind (21)|28.1.2010 09:17
Barák starej cca 8 let - bez jakýchkoliv problémů s el. včetně TV. Jen vyšší napětí v zásuvkách z důvodu že jsem první od trafa - ale v normě si myslím. Když je dost zatížená fáze tak na cca 228 V. Až teď po zapojení STB. Proto to řeším. Mám ho cca 3 týdny, všechno šlape jak má, obraz, zvuk v pohodě. Jen ty dva výpadky, které se mi už teď nedaří nasimulovat...Myslím si,že rozvody el. jsou dělaný dobře, když dám třeba starou prodlužku k sekačce hned mi to vyhazuje ochrany v rozvaděči
Antonín (732)|28.1.2010 09:56
[quote=dind;262731]Barák starej cca 8 let - bez jakýchkoliv problémů s el. včetně TV. Jen vyšší napětí v zásuvkách z důvodu že jsem první od trafa - ale v normě si myslím. Když je dost zatížená fáze tak na cca 228 V. Až teď po zapojení STB. Proto to řeším. Mám ho cca 3 týdny, všechno šlape jak má, obraz, zvuk v pohodě. Jen ty dva výpadky, které se mi už teď nedaří nasimulovat...Myslím si,že rozvody el. jsou dělaný dobře, když dám třeba starou prodlužku k sekačce hned mi to vyhazuje ochrany v rozvaděči[/quote]

Ani to s tou sekačkou není zrovínka příznak nějaké kór správné funkce, stejně jako s tím jiskřením v zásuvkách. Není důvod, aby jakákoliv prodlužovací šňůra vyhazovala ochrany. Ledaže probíjí, nebo je jinak vadná. A v tom případě ji je třeba buď opravit, nebo vyhodit, pokud je to zteřením kabelu.

Zemní smyčky však vznikají z principu i na dokonale provedených rozvodech. To není chyba rozvodu, to jsou dvě různé věci.
Vysvětlení tady už je, proč a jak to vzniká.
Stručně shrnu: Země přístroje může být na nějakém potenciálu. A to jednak proto, že země z elektrárny není totožná se zemí v místě. Druhak proto, že spínané zdroje často obsahují ochranný odpor, který propojuje "sekundární" zem se zemí zvenku, což v rozvodech s ochranou nulováním a v případě zásuvek dvoupólových, nebo různých rozdvojek, které taky sem tam nemají normou dané parametry, způsobí, že exiostuje potenciál zemí přístrojů proti sobě. A ten se pak vyrovnává přes stínění vodičů a vytváří při tom vyrovnávání různé děsy běsy.
A když náhodou to stíěnní nemá nějkdo provedené dobře (jako starou šňuru od sekačky) ,tak to nevyhazuje zásuvku, ale na živém signálu se to prostě přičte, což pak znamená, že na vstupu je třeba místo jednoho voltu, voltů padesát, nebo se přičetlo třeba 48V rozdílů zemí.
A to může ledacos v přístroji způsobit. To už závisí na jeho konstrukčním řešení, co.
Taky ho to může zničit.
1hroch (865)|28.1.2010 13:26
[quote=dind;262720]A druhá věc - anténním svodem mi teče 17V - brní, tvrdé mi ale nepřipadá, po zapojení do přístroje - DVD, STB klesá na 13V.[/quote]
Mas tim na mysli vsechny antenni signalni vstupy odpojene od vsech spotrebicu - tedy pouze antena, zesilovac, rozbocovac a na koaxu nameris 17 V, ktere navic pri doteku na stineni koaxu "brni"? Pokud brni, tak merak falsuje, musi tam byt podstatne vice nebo jsi obzvlaste citlivy jedinec.
Jak mas napajeny antenni zesilovac?
Je antena nebo zesilovac uzemneny?
Pokud je uzemneny a presto se vyskytuje napeti na koaxu:
1. Spatne provedene zemneni nebo muze byt nekde upadly nulovy vodic - zalezi na zpusoby ochrany pred dotykem - nulovani x zemneni.
2. Zdroj pro zesilovac probiji.
Prvni predpoklad pro dalsi postup je uvedeni teto casti do 100% stavu. Na antene (antennim rozvodu) NESMI byt zadne napeti a dle normy musi byt samotna antena uzemnena a spojena s hromosvodem.

[quote=dind;262720] Je fakt že to napětí v zásuvkách - cca 237 dle zatížení způsobuje zajiskření v zásuvce při připojení spotřebiče - ale to je snad normální.[/quote]
Samozrejme, pokud je u spotrebice hlavni vypinac sepnut a pak se zastrcka sitove snury strci do zasuvky, muze dojit k jiskreni umernemu prikonu spotrebice. Stejne tak u spotrebicu bez sitoveho vypinace a se spinanymi zdroji, se v okamziku pripojeni k siti nabiji elketrolyticke kondenzatory na primarni strane zdroje, a to je sileny odber, po dobu stovek ms rovnajici se temer zkratu.
Ja jsem ale mel na mysli - jak se projevuje, kdyz se dotknes stinenim koaxialu od anteny antenni zasuvky v jednotlivych spotrebicich (vzdy zkusit jen jeden spotrebic, ostatni od anteny odpojene).

Na starsich CRT TV je vzdy na antennim vstupu napeti - zase dano galvanicky neoddelenym zdrojem TV prijimace od sitoveho rozvodu, tebou namerena napeti nejsou nijak zavratna (ja napr. na CRT TV Orava 445 namerim okolo 80 V - doutnavkova zkousecka faze pekne sviti - pri zasunovani koaxu od spolecne anteny se zajiskri, protoze se vyrovnava naboj z TV se zemi spolecne anteny). Je to ale velmi mekke napeti, kdy vyrovnavaci proudy jsou radove v desetinach mA. Je to normalni jev.

[quote=dind;262720]Ten STB čistě v síti 0V.[/quote]
Ten Evolve je nakonec v poradku, prusvih - dle meho - zrejme bude primo na antene.
dind (21)|28.1.2010 13:28
Tou starou prodlužkou - která zřejmě trochu probíjí jsem jen chtěl demonstrovat dobře udělanou el. v baráku - že ochrany hned regují na vadný spotřebič, ... Ale to je vedlejší. Moje konkrétní otázka je - je v pořádku když je TV čistě zapojen v zásuvce - dvoukolík, a naměřím koax vstup (nebo scart) proti zásuvkové zemi 40V. Druhá TV - starší o cca 3 roky 22V na stejné zásuvce. Asi to nevadí když mi všechno funguje bez nějakého rušení signálu.Nějakých 13V z antény to stejně v pohodě "přebije" Sorry za laický slovník, ale jde jde o to zda můžu reklamovat danej STB když se jeví, funguje bez potíží, ale nevěřím v náhody že by k tomu "kopnutí" došlo i kdybych ho neměl.
dind (21)|28.1.2010 13:44
[quote=1hroch;262794]Mas tim na mysli vsechny antenni signalni vstupy odpojene od vsech spotrebicu - tedy pouze antena, zesilovac, rozbocovac a na koaxu nameris 17 V, ktere navic pri doteku na stineni koaxu "brni"? Pokud brni, tak merak falsuje, musi tam byt podstatne vice nebo jsi obzvlaste citlivy jedinec.
Jak mas napajeny antenni zesilovac?
Je antena nebo zesilovac uzemneny?
[/quote]

Na prstech cítím jemné brnění když koax chytím. Anténa- malá colorka na stožáru . Na střechu teď asi nepolezu ale mám za to, že tyčka je spojena s hromosvodem na hřebenáčích. Pod střechou je zásuvka - je jako jediná napájená ze světelného okruhu podkroví . V ní trafo do výhybky - pak zesák - nějakej terox širok.(krabička 4x2x2), pak rozbočovač - z něho dva svody. Vylezu na půdu a v rámci svých možností to tam zkusím proměřit. Poradíte co bych měl naměřit - kolik má dát zdroj, kolik pod zesákem....?
No teď mi vlastně ještě brnklo, že jsem při měření neměl odpojenou tu TV v druhém pokoji, která dává těch cca 22V . Koax 10m do rozb. a dalších 10 zpátky k druhé Tv by mohlo "dát" těch 17V. Takže by to nemuselo jít z napájení...
1hroch (865)|28.1.2010 14:09
Na odpojenych koaxech ze vsech spotrebicu a zapnutem antenim zesilovaci NESMIS namerit nic, tzn. 0V.
Kdyz nameris 0V, zkus jeste ohmetrem zmerit odpor stineni koaxu proti zemnimu koliku sitovych zasuvek. Ale pozor, musi tam byt opravdu 0V, jinak si odpalis merak. Tim se presvedcis, jestli je antena uzemnena.
Antonín (732)|28.1.2010 14:39
[quote=1hroch;262807]Na odpojenych koaxech ze vsech spotrebicu a zapnutem antenim zesilovaci NESMIS namerit nic, tzn. 0V.
Kdyz nameris 0V, zkus jeste ohmetrem zmerit odpor stineni koaxu proti zemnimu koliku sitovych zasuvek. Ale pozor, musi tam byt opravdu 0V, jinak si odpalis merak. Tim se presvedcis, jestli je antena uzemnena.[/quote]

1. Místní zem, ovšem nemusí mít stejný potenciál jako kolík, což je navíc většinou ani ne zem, ale nulák z elektrárny...
Země proti sobě mají napětí.
Není to chyba, ani špatný rozvod.
A je potřeba to správně vyřešit.

2. Pokud je spínaný zdroj zapojen obvyklým způsobem, máš signálovou "sekundární" zem spojenou se zemí primární odporem cca 10kohmů, což při zrovna vhodném zapojení vidličky může být 10k na fázi 220V...životu to není nebezpečné, naopak to má charakter ochrany. Ale signálově to může působit problémy.

3. Dinde, změř si ohmetrem ty koaxy, jestli jsou vůbec spojené.
Jestli máš ústřední topení s kovovými trubkami, tak bys mohl všechny přístroje k nim připojit pomocí měděného vodiče. Třeba všechny anténní vstupy...mohlo by to být řešení. Rozhodně to nemůže ničemu uškodit.
(A zásuvky by určitě neměly jiskřit.)
dind (21)|28.1.2010 15:10
[quote=1hroch;262807]Na odpojenych koaxech ze vsech spotrebicu a zapnutem antenim zesilovaci NESMIS namerit nic, tzn. 0V.
Kdyz nameris 0V, zkus jeste ohmetrem zmerit odpor stineni koaxu proti zemnimu koliku sitovych zasuvek. Ale pozor, musi tam byt opravdu 0V, jinak si odpalis merak. Tim se presvedcis, jestli je antena uzemnena.[/quote]

OK, zkusím to proměřit - rozpojím koax a proměřím hned pod zesákem. Myslím si že to bude dobrý, x let jsem neměl s TV problém. To napětí co mám v rozvodech tam je z těch TV.
dind (21)|28.1.2010 15:15
[quote=Antonín;262815]3. Dinde, změř si ohmetrem ty koaxy, jestli jsou vůbec spojené.
Jestli máš ústřední topení s kovovými trubkami, tak bys mohl všechny přístroje k nim připojit pomocí měděného vodiče. Třeba všechny anténní vstupy...mohlo by to být řešení. Rozhodně to nemůže ničemu uškodit.
(A zásuvky by určitě neměly jiskřit.)[/quote]

To uzemňování na topení moc realizovat asi nepůjde. Leda do zásuvky. Vím, že jsem včera jen tak zkoušel spojit drátem ten výstup z STB - 38V na kolík a prskalo to trochu při dotyku.
Antonín (732)|29.1.2010 10:33
Zásuvka není zem.
Kolík je nejspíše nulák elektrárny.
Pokud nemáš ochranu zemněním (a to asi u 8let starého rozvodu nemáš).

Nešikovnými pokusy s prskáním můžeš něco odprsknout úplně...
Uzemnění na topení nezničí určitě nic, ale cokoliv jiného radši ať udělá někdo, kdo trochu rozumí celé věci. Není to tak složité.
Lze to řešit mnoha způsoby.
dind (21)|2.2.2010 08:15
Takže jsem všude naměřil 0 . Před zesákem, za zesákem. Anténa je uzemněná hromosvodem. Odpor 0. Těch 18V na koaxu bylo od té horní TV...Asi to zatím nechám být, vše jede...Každopádně díky za rady, jsem úplnej laik tak jsem se apoň něco dozvěděl.