Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Najednou prostě padá signál

anthAn (2)|25.1.2010 23:38
Začnu anténou .... je na půdě pod taškama, je to nějaký síto, to nevim jaký, na půdu je hroznej přístup a už je tam tak 10 let. (Tadytoho typu http://www.12345.cz/gfx2/sito-velke-huste.jpg) pak cca tak 5m koaxu, trafo, hybridní rozbočovač x4 -> 3x set-top box, 1x lcd s vestavěným dvb-t(to asi nemá vliv) fotka toho HW kromě antény http://imgup.eu/img7/antena.JPG

A teď k problému: celkem často prostě uplně vypadne signál.. kostičky, sekanej zvuk a pak tma, třeba tak za 10min se to zase samo srovná. Když se dotknu toho kovu ve spoji před trafem, tak televize jde krásně. Dřív to blblo taky (ještě analog) byl tu na to nějakej opravář, ten vyměnil jenom to trafo a bylo po problému. Tak jsem dneska koupil jiný, ale problém přetrvává. Nevím na ktterej jedem vysílač (bydliště v Rakovníku), pár info co dává TV pro kanál 33: ONID 0x20CB, TSID 0x111, ID sítě 0x3110, vysílač (SIT 1 CESKA TELEVIZE). Kvalita signálu 100%, síla kolem 75%
pOne (21)|26.1.2010 13:17
Predevsim bych, byt Vami, asi sehnal nejakyho sikovnyho antenare (nebo firmu) a nechal si udelat novou (poradnou) antenu (na strechu) a novy svod. Tim budete mit zase na nejakej ten rok vystarano a (snad) jistotu, ze antena a svod je v poradku. Nekdy se vyplati takoveto reseni nez nejake bastleni.

---

Mate sirokopasmovy zesilovac? Nemuze ho neco rusit? GSM-signal telefonu nebo tak neco? Nemuze zesilovac zesilovat signal az prilis? (pristroj se pak s prilis silnym signalem nevyrovna)
Projevuje se problem stejne na vsech 3 STB a 1 LCD-TV?
Antonín (732)|26.1.2010 14:03
Mám anténu na půdě a stačí to.
Pokud je signálu dost, nemá smysl ji zbytečně vystrkovat...akorát rezne, koax stárne, spoje oxidují.
Ale pokud není signálu dost (to by mohla být jedna z příčin), pak vystrčení bezpochyby přinese dramatické zlepšení.
Popsanou situaci vidím jako kmitající zesilovač (to přiložení ruky to nahodilé kmitání zatlumí). Ale může to být taky něco jiného. To trafo není nejspíše trafo, ale napájecí zdroj?
Kmitání se dá odstranit několika metodami, ale je pravda, že je lépe, když to dělá někdo, kdo chápe, co dělá, snad pro laický pokus:
1. například nemá to nějakou regulaci zisku, na té krabičce, kam vede to trafo, (nebo to může být kdekoliv na koaxu, taky to často bývá na anténě.
2. nevyřeší situaci, kdybys to kovové místo (já se obávám, že z popisu netuším, co to je, jestli je to taková malá plechová krabička třeba 5x5x2cm, tak to je ten zesilovač), prostě někam připojil měděným drátem s co největším průřezem k nějaké vodovodní trubce, nebo topení, jestli něco takového na půdě máš?
3. co kdybys zkusil najít ten vysílač, co chytáš (na webu je na digizone docela přesný seznam i s GPS) a nasměrovat na něj anténu přesněji? Na nějakém google earth nebo map si najdeš přes ten směr od tebe na vysílač...

Jestli mám s tím kmitáním pravdu, tak by to ovšem nejlépe chtělo vyměnit nikoliv to trafo, ale rovnou ten zesilovač.
Jiné pokusy, než ty tři mi už přijdou pro laika příliš neproveditelné. To je práce pro anténáře.
|Mio| (350)|30.1.2010 14:30
Z popisu vyplyva ze je problem spis s kabelazi, dotykem se to prizemni a jede to.

Ty kabely+koncovky+jejich uchyceni je proste stare. Nekdy pomuze spoje rozebrat, ocistit, ale pokud je to 10 let stare bude lepsi tu kabelaz vymenit. Aktivni prvky by snad meli byt v poradku.
mirekv (7169)|30.1.2010 16:44
Kompletní rekonstrukce. Pokud je dost signálu, tak anténa stačí na půdě, ovšem chtělo by to nějakým antenářem aspoň změřit.
Pitomec (10211)|30.1.2010 18:01
Anténa na půdě? No to je dobrej vtip a přeju každýmu, aby mu ty 3 stovky (za údajnou úsporu, že anténa nezrezaví) za to opravdu stály, až poleze každou chvíli na půdu a bude cosi štelovat, když to nebude hrát uspokojivě 9-) Anténu na půdu bych si dal tak možná do 100m od vysílače na přímou viditelnost 8-)
Antonín (732)|2.2.2010 09:14
Zatímco když poleze na střechu, bude úplně v pohodě...
(Většinou se na půdu neleze, ale chodí po schodech.)
Závísí ovšem zcela jistě na příjmových podmínkách. Pokud je signál nedostatečný, musí anténa do lepších podmínek. Nicméně není to nezbytně nutné, pokud je signál dostatečný. Což skutečně budou spíše místa s přímou viditelností na vysílač, byť to klidně může být třeba 10km.
Pitomec (10211)|6.2.2010 14:03
A co by na té střeše dělal? Buď to tam bude hrát, anebo nebude (v tom případě ani nemá smysl dál pozemní signál řešit a rovnou instalovat parabolu), ovšem na půdě s tím bude mnohem víc problémů (např. když na střechu napadne sníh, což se zrovna už pár týdnů běžně děje).

P.S. Jestli ty chodíš na půdu po žebříku a nelezeš po něm, tak seš buď dobrej artista, anebo ještě lepší opice :-)-
mirekv (7169)|6.2.2010 16:18
Právě proto píšu, že signál musí být dobrý, pokud se potácí na hranici kvalitního příjmu, tak potom stačí ten sníh. Záleží taky na střeše, přes eternit projde snadno, přes tašky hůř a nejhorší je plechová střecha.
anthAn (2)|7.2.2010 02:17
Tak jak sjel sníh ze střechy (tašková) tak problémy zmizely. Jinak ta anténa fungovala pod taškama několik let bez probémů, tak nemá cenu to dávat ven ;-)
Antonín (732)|7.2.2010 09:03
[quote=anthAn;264725]Tak jak sjel sníh ze střechy (tašková) tak problémy zmizely. Jinak ta anténa fungovala pod taškama několik let bez probémů, tak nemá cenu to dávat ven ;-)[/quote]

V tom případě, že máš střechu takovou, že na ní leží sníh a že tento sníh posune příjem do nefunkčnosti, pak bys skutečně udělal nejlépe, kdybys ven vystrčil nějaké síto, a bylo by.
frantisekpetru (36)|8.3.2011 17:05
Dobrý den, ať nezakládám nové téma, zeptám se zde.
Mám podobný problém s kolísající kvalitou signálu. Jde o TV Panasonic s integrovaným tunerem, anténa síto se zesilovačem nasměrovaná na Brno, kde v jednom směru mám k dispozici 3 vysílače (Kojál 100kW - vzdálenost 60km, Hády 10kW - vzdálenost 41km, Barvičova 10kW - vzdálenost 39km), ale nevím na který z nich vlastně jedu (dá se to nějak zjistit?).
Chytám všechny 3 MUXy + za "příznivých povětrnostních podmínek" chytám i MUX 4.

Problém s kolísající kvalitou signálu mám ale jen a pouze s MUX 1 - České televize.

Nevíte prosím, kde by mohl být problém? Přebuzený signál kvůli zesilovači? Proč jsou potom výpadky stále jen na jednom multiplexu? Jiný problém?

EDIT: Jelikož jsem dotaz psal poměrně ve spěchu, tak ho nyní ještě doplním.
Kolísání samozřejmě vede ke kostičkování, zasekávání a krátkodobým (cca 2-5 sec.) úplným výpadkům obrazu.
Odpojení napájení zesilovače nepomáhá, pouze se nepatrně sníží četnost výpadků. Navíc se po odpojení úplně ztratí MUX 3 (což mi taky nejde do hlavy).
pOne (21)|9.3.2011 07:14
Zkuste se podivat jestli vsechny muxy z Vami uvadenych vysilacu maji stejne parametry. Pokud ne, pak to muze byt voditko. Obecne to sito muze (nejen) ve Vasem pripade vest k problemum.

Muze to byt prebuzeny zesilovac. Nebo ruseni zesilovace.

Pokud odpojite napajeni zesilovace, tak byste spravne nemel chytnout nic (antena je "odpojena"). Pokud neco chytnete, tak jedine to, co chytite "na kus dratu" (cili to, co je ve Vasi lokalite nejsilnejsi BTW: Dela Vam problem s kostickovanim stejny mux, kery pak jde chytit "na kus dratu" - po odpojeni napajeni zesiku?). MUX 3 se ztrati, protoze je slabsi a "kus dratu" na jeho prijem nestaci.

Budu se opakovat, ale pokud nekdo ma problemy s antenou, doporucuju zavolat odbornika, ktery prijede, zmeri, nainstaluje a mate pokoj. Tech par stovek za to stoji, o tom jsem presvedcen.
frantisekpetru (36)|9.3.2011 09:43
Na každém z uvedených vysílačů mají všechny MUXy stejné parametry.
Ještě jsem ale zapoměl uvést, že kromě tří uvedených brněnských vysílačů, na které mám anténu nasměrovanou, mám k dispozici o 90° vedle vysílač Děvín (Mikulov - výkon 25kW - vzdálenost cca 10km), který vysílá jen MUX1 a MUX2. Čemuž by potom asi odpovídalo právě to, že když vypnu napájení zesilovače, čímž jak říkáte anténu "vypnu", tak chytám právě jen na "kus drátu" (koaxiál) právě vysílač Mikulov, kde MUX3 není.
Problémy s kostičkováním a výpadky signálu dělá i po vypnutí zesilovače stále stejný MUX1, jen se sníží jejich četnost.
pOne (21)|9.3.2011 09:59
Asi by to chtelo na miste fakt promerit a pak by se videlo.

Je mozne ze ten MUX 1 je u Vas moc silny a kdyz ten signal jeste zesilite, tak to muze delat problemy.
Pitomec (10211)|9.3.2011 11:21
[quote=frantisekpetru;334378]Na každém z uvedených vysílačů mají všechny MUXy stejné parametry.
Ještě jsem ale zapoměl uvést, že kromě tří uvedených brněnských vysílačů, na které mám anténu nasměrovanou, mám k dispozici o 90° vedle vysílač Děvín (Mikulov - výkon 25kW - vzdálenost cca 10km), který vysílá jen MUX1 a MUX2. Čemuž by potom asi odpovídalo právě to, že když vypnu napájení zesilovače, čímž jak říkáte anténu "vypnu", tak chytám právě jen na "kus drátu" (koaxiál) právě vysílač Mikulov, kde MUX3 není.
Problémy s kostičkováním a výpadky signálu dělá i po vypnutí zesilovače stále stejný MUX1, jen se sníží jejich četnost.[/quote]Síto se zesilovačem (a beztak made in PL) je naprosto otřesná kombinace, takže začni tím, že to hodíš do popelnice a koupíš např. Colorku, kde zesilovač nebude. Kromě toho je tato anténa směrovější, takže do jisté míry potlačí signál z Pálavy a budeš chytat jenom ten Kojál nebo Hády (Barvičku nikoliv, protože ta pracuje ve vertikální polarizaci). Ovšem vůbec nejlepší řešení by bylo udělat příjem 29+40 z Pálavy, 59 z Kojálu/Hádů a 64 z FN Bohunice. V praxi by to znamenalo 3 antény, sloučit to a příp. kanálově zesílit (to by se týkalo asi k64).
pancha (2)|17.5.2011 22:04
Zdarvim, moc se v teto problematice neorientuju. Myslel jsem že koupim TV-kartu pichnu to na domovní společnou antenu a budu koukat na tv. A ejhle není to tak jednoduché. Mám Tv-kartu WinFast DTV1000 S. Do teď jsem používal pokojovou a nebyl problém. Ale po přepojení na společnou anténu program (Winfast PVR2) ukazuje slabý nebo žádn signál a tv nejede. A tak se ptám. Čím to je? Díky.
mirekv (7169)|18.5.2011 06:57
pancha: Jde o to, jak vám tu společnou udělali. Jedině nechat si to dodavatelskou firmou změřit.
Ivo Mašek (10205)|18.5.2011 07:33
[quote]
Mám Tv-kartu WinFast DTV1000 S. Do teď jsem používal pokojovou a nebyl problém. Ale po přepojení na společnou anténu program (Winfast PVR2) ukazuje slabý nebo žádn signál a tv nejede.
[/quote]
V rozvodu se "ztrácí" signál. Výstup je sice ještě pro klasické TV únosný, ale pro tv tunery již nevyhovující. Jenom ještě dodám, že zrovna tunery od Leadteka jsou velmi citlivé a vyžadují velmi kvalitní signál. To, co ještě absorbují ostatní tunery, Leadtek už nezpracuje. Umí se ale odměnit nádherným obrazem.
pancha (2)|18.5.2011 13:02
[quote=Ivo Mašek;346373]V rozvodu se "ztrácí" signál. Výstup je sice ještě pro klasické TV únosný, ale pro tv tunery již nevyhovující. Jenom ještě dodám, že zrovna tunery od Leadteka jsou velmi citlivé a vyžadují velmi kvalitní signál. To, co ještě absorbují ostatní tunery, Leadtek už nezpracuje. Umí se ale odměnit nádherným obrazem.[/quote]
Díky. Jakou jinou kartu bys doporučil. Stačí mi to pouze na sledování TV, žádné nahrávací a jiné funkce jsem nikdy nevyužil.
Ivo Mašek (10205)|18.5.2011 13:06
V dnešní době asi AVer. Mrkni do prvního threadu (tam je diskuze o AVeru), pročti si to a když tak si tam polož dotaz. Odpovídá tam fundovaný odborník přímo od AVeru.
Pitomec (10211)|18.5.2011 13:26
[quote=pancha;346340]Zdarvim, moc se v teto problematice neorientuju. Myslel jsem že koupim TV-kartu pichnu to na domovní společnou antenu a budu koukat na tv. A ejhle není to tak jednoduché. Mám Tv-kartu WinFast DTV1000 S. Do teď jsem používal pokojovou a nebyl problém. Ale po přepojení na společnou anténu program (Winfast PVR2) ukazuje slabý nebo žádn signál a tv nejede. A tak se ptám. Čím to je? Díky.[/quote]Může to být čímkoliv, nicméně nejjednodušší řešení je vrátit se k předchozímu stavu :)