Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Posouzení sestavy

An Dante (19)|24.1.2010 10:58
Prosím o posouzení sestavy.
Už deset let používám stařičkého HUMAXe. Chce to změnu. Dávám ho na chalupu a kartu budu potřebovat.
Čtu různá fóra, sbírám informace. Už nevím, kudy dál.
Chci přijímat tři družice na dvou televizích a pokud možno sdílet jednu kartu.
Moje představa – hlavní přijímač HD (po třínedělním studiu webu ho chci na nekomplikovaném linuxu. Pokud možno, aby to šlo po prvním zapnutí, zastrčení karty a naladění). Později si s ním chci hrát – proto linux.
Jasno mám v tom, že bude nová AL anténa 80 cm, 3 LNB konvertory ještě u antény spojit - DISEqC – do jednoho kabelu a zapojit do HD přijímače. Tady si nevím rady mezi těmito: HD-BOX 9200 PVR , nebo OCTAGON SF 1018 HD, nebo Octagon SF 918 HD (vč. klonů), nebo AzBox PREMIUM HD+.
No a pak bych to chtěl přes LNB LOOP spojit s SD přijímačem – s takovým, aby sestava chodila), který by sdílel SKYLINK kartu z prvního přijímače. Důležité je, aby na obou televizích šly bez omezení rozdílné programy, bez ohledu na transpondér a polarizaci u hlavního HD přijímače.
Můžete prosím zhodnotit můj výběr a pomoci mi v rozhodnutí? Za odpovědi děkuji předem.
losos (2977)|24.1.2010 13:34
[quote=An Dante;261905]No a pak bych to chtěl přes LNB LOOP spojit s SD přijímačem – s takovým, aby sestava chodila), který by sdílel SKYLINK kartu z prvního přijímače. Důležité je, aby na obou televizích šly bez omezení rozdílné programy, bez ohledu na transpondér a polarizaci u hlavního HD přijímače.
.[/quote]

Přes LOOP-OUT ti to nikdy nepojede, tak jak si přeješ. Pro každý přijímač musíš mít samostatný svod od antény, atd...podrobnosti viz zde :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=2
An Dante (19)|25.1.2010 12:12
Tak jsem se musel jít na chvíli vystydět za to, co jsem napsal.
Omlouvám se, ale představoval jsem si to sdílení jako Hurvínek ...
Takže pokud jsem to správně pochopil, pak budu muset táhnout k SD přijímači dokonce dva kabely - RS232 od serveru a koaxiál od paraboly. Pokud se zase pletu, tak prosím o korekci.
A co ta má sestava? Co mi doporučíte za HD přijímač - vybral jsem si blbě? - a co k tomu jako SD přijímač? Díky za čas, který věnujete odpovědi na mé požadavky.
interfernet422 (1575)|28.1.2010 15:25
LNB musíš koupit v provedení QUAD (pro 4 přijímače) pak 3× DiSEqC přepínače - a z nich stáhnout 3× koax k přijímačům. Pro sdílení k linuxovému boxu pak další dva set-top-boxy s RJ45 a propojit ethernetem. Přes RS232 bych to nedělal, navíc v HD bude tento port asi jen jeden.
Z HD přijímačů uvedené neznám, mám Azbox Elite HD s připojeným diskem. Hračka je to pěkná, po instalaci posledního fw a plug-inů jede skylink bez problémů. Tvůj vybraný Azbox Premium HD+ umožňuje současný provoz dvou DVB-S2 tunerů, takže pak hned zvaž, jestli k němu nenatáhnout dva koaxy od antény. Pak ty QUAD LNB využiješ na 100 % a ještě budeš muset přikoupit čtvrtý DiSEqC přepínač.
Chápu dobře, že 3 LNB chceš na 3 různé družice, ne kvůli třem přijímačům. Pokud ti stačí jedna pozice, pak by stačilo jedno LNB QUAD a není potřeba DiSEqC přepínačů.
An Dante (19)|29.1.2010 06:16
[quote=interfernet422;262827]LNB musíš koupit v provedení QUAD (pro 4 přijímače) ... Pro sdílení k linuxovému boxu pak další dva set-top-boxy s RJ45 a propojit ethernetem. ...
Chápu dobře, že 3 LNB chceš na 3 různé družice, ne kvůli třem přijímačům. [/quote]

Začnu od konce, Ano, myslel jsem tři družice.
Ethernet - protože mezi jednotlivými přijímači jsou tři panelákové stěny k provrtání, tak by mi svazky kabelů u manželky neprošly. Jeden koax tažený bytem ke vzdálenějšímu SD přijímači je maximum. Nešlo by kartu sdílet wifinou?
Já myslel, že mi budou stačit 2 přístroje - HD jako server a SD jako klient.Proč linuxový box a další dva set-top-boxy?
Než komplikace se sdílením, to bych raději koupil dvě karty.
interfernet422 (1575)|29.1.2010 08:13
Sorry, špatně jsem pochopil tvůj první příspěvek, 3 družice, 2 přijímače = 3×LNB TWIN + 2×DiSEqC čtyřvstupový a 2× tažený koax a 2 boxy. Pro sdílení by RS232 stačilo (pozor omezení délkou), taháš drát s velkýma konektorama. Ethernet natáhnout je snažší, okonektorování taky bez problémů. Sdílení wifinou snad taky jde, prodávají se snad takové moduly. Našel jsem Diablo CAM Wi-fi za necelé 4 tis. Potřebuješ dva, do každého boxu. Nebude kousek drátu levnější? Linuxový box - zmiňuješ Azbox Premium HD+ tak proto. Může být i jiný, ale sdílení je nejdříve nutno nastudovat. Některé značky spolupracují jen se stejnou značkou. Azbox může fungovat jako server a jde používat i dva tunery pro PVR (pak by byly nutné QUAD LNB). Dvě karty budou samozřejmě nejsnažší řešení.
Antonín (732)|29.1.2010 10:17
1. To s tím sdílením není tak prostinké. Není to obtížné, ale něco to hcce vědět. Ty se ptááš dost neznale. Co z toho plyne?
Asi budeš potřebovat někoho, kdo ti to udělá, a ten by ti opak měl doporučit i přijímače. Jinak možná narazíš, že třeba nebude znát ty, co si koupíš...
je pár věcí, které je dobré vědět pro provoz bez obtíží...třeba jak funguje EMM u sdílené karty apod.

2. Koaxiální kabel od paraboly povede nutně a nezbytně ke každému přijímač, co by měl mít nezávislý provioz. Žádná možnost toto obejít. V žádném systému.

3. Sdílení může být provozováno hnedle několika metodami:
a. sdílení počítačovou sítí a linuxové přijímače (tedy včetně možnosti wifi)
b. sdílení některými specifickými přijímači propojenými sériovým kabelem.
c. sdílení přes nějaký splitter (to jsou v podstatě telefonní kabely)
d. sdílení přes wifi splitter (smartwi třeba).

takže té drátologie můžeš mít celou řadu variant. V příapdě c a d funguje jakýkoliv přijímač, kambys mohl normálně vrazit kartu.

4. Je poměrně dobře možné, že další generace karet sdílení neumožní (ždáné, nebo téměř žádné). Technicky lze učinit ledacos.

5. Pro stejné účely používám DM800, to je ideální řešení z obecného komplexního pohledu. Ale tím netvrdím, že je ideální pro úplně každého.
An Dante (19)|30.1.2010 06:27
Máš naprostou pravdu. To sdílení mi nestojí za současné i budoucí komplikace. Co ušetřím na kartě, to zaplatím za nastavení. Zkrátka to budou dva přístroje a každý bude mít svou kartu.
j3nda (169)|2.2.2010 12:52
[quote=An Dante;263178]Máš naprostou pravdu. To sdílení mi nestojí za současné i budoucí komplikace. Co ušetřím na kartě, to zaplatím za nastavení. Zkrátka to budou dva přístroje a každý bude mít svou kartu.[/quote]

ono by mozna neskodilo se o tom napred neco naucit, jinak si ani nekupuj ten linuxovej prijimac, pac pokud se neco nenaucis, nerozchodis v nem ani tu kartu

sdilet zakladni nabidku skutecne asi nema smysl, ale co kdyz ti prestane stacit, budes platit za kazdy prijimac zvlast?
Zigáč (231)|2.2.2010 15:01
[quote=j3nda;263825]ono by mozna neskodilo se o tom napred neco naucit, jinak si ani nekupuj ten linuxovej prijimac, pac pokud se neco nenaucis, nerozchodis v nem ani tu kartu

sdilet zakladni nabidku skutecne asi nema smysl, ale co kdyz ti prestane stacit, budes platit za kazdy prijimac zvlast?[/quote]

a jaký jsou podle tebe a i jiných kolegů, alespoň základní znalosti, proto, aby to mohl člověk neznalý linux nakonfigurovat kromě přečtení několika různých fór a googlovských odkazů? Postačuje alespoň základní znalost konfigurace domácí LAN a jejího provozu a řekněme nadstandartní uživatelská znalost práce s HW,SW a prvky? Nebo je potřeba naučit se základy s linuxem?
An Dante (19)|3.2.2010 06:15
[quote=Zigáč;263838]a jaký jsou ... alespoň základní znalosti, proto, aby to mohl člověk neznalý linux nakonfigurovat ... Postačuje alespoň základní znalost konfigurace domácí LAN a jejího provozu a řekněme nadstandartní uživatelská znalost práce s HW,SW a prvky? Nebo je potřeba naučit se základy s linuxem?[/quote]

Mluvíš mi z duše. Já to ještě rozšířím o dvě naivní připomínky. Pro konfiguraci snad není potřebná síť. A pokud už síť (pomíjím sdílený internet), tak předpokládám, že komunikace s počítačem je možná pouze tehdy, pokud na něm běží taky linux. Nebo vystačím s widlemi?
interfernet422 (1575)|3.2.2010 13:07
Vystačíš s Windows, jedno jakými. Potřebuješ jen program, kterým se na stb přihlásíš jako vzdálený terminál (např putty). Veškerá komunikace a konfigurace pak probíhá přes znakové okno, jako kdysi dávno v dobách DOSu. Nebo je možno použít windows programy, které některé věci udělají za tebe v stb přímo. Např. pro Azbox (nebudu mluvit za jiné značky, které neznám) existuje hromada utilit, kterýma je možno z prostředí windows upravovat nabídku programů, třídit je, zálohovat setting na pc, nahrávat a konfigurovat pluginy.
Dá se pak s linuxovým stb pracovat i bez hlubších znalostí linuxu. Nicméně studium není nikdy na překážku.
Antonín (732)|4.2.2010 07:05
Pro všechny přijímače a všechny OS exsistují tools softy.
Je to asi takto:
- provoz je snadný
- nastavení je složitější
pro člověka, který nezná pojmy telnet, ftp, router, ipconfig, ps, killall atp. to může být i dost složité. Linuxové stroje předpokládají, že nastavovat to bude někdo, kdo tomu rozumí aspoň trochu. Asi jako složit si počítač...kdybych to měl někam přirovnat.
Taky to někdy může klapnout i úplně neznalému, ale taky se může dostat do neřešitelných obtíží...někdy.
j3nda (169)|4.2.2010 12:36
[quote=Zigáč;263838]a jaký jsou podle tebe a i jiných kolegů, alespoň základní znalosti, proto, aby to mohl člověk neznalý linux nakonfigurovat kromě přečtení několika různých fór a googlovských odkazů? Postačuje alespoň základní znalost konfigurace domácí LAN a jejího provozu a řekněme nadstandartní uživatelská znalost práce s HW,SW a prvky? Nebo je potřeba naučit se základy s linuxem?[/quote]

tim jsem chtel cict, ze rozjet na linuxovem prijimaci sdileni je podobne slozite/jednoduche jako rozchodit uni ctecku a pokud do toho jde s pristupem, ze nez by si neco precet a nakonfiguroval si to sam, tak by za to nekomu zaplatil, tak si nema cenu kupovat linuxovy prijimac, pac se nejedna o zarizeni zapojit do zasuvky a jet a vetsina funkcnosti se doinstalovava pomoci pluginu a jejich konfigurace v textovem editoru... Ke konfiguraci je samozrejme potrebna sit a pres ni se pripoji treba windows pc s ftp a telnetem.
jinak staci ochota ucit se, cist fora a googlovat, myslim, ze to co si napsal je optimalni a ty zaklady s linuxem se pak doucis chte nechte pri instalovani doplnkovych programku v telnetu :D
Zigáč (231)|4.2.2010 13:25
Tak z toho výčtu mi chybí jen zkušenost s telnetem. Tu mám asi tak jedinou a to 10let starou ještě z gymplu. K čemu se telnet používá v tomhle spojení? Já jsem ti to dost studoval a všude jsem narazil na ty rlzný utilky a konfigurace napojení přes FTP, kdy se upravejí některý skripty (asi bych to i podle některých stažený návodů rozchodil sám), ale u některých věci je zmíněn i telnet a tam jsem lehce mimo. Ikdyž rozummím tomu, že se to spouští v rádoby MS-DOS okně pomocí příkazů obdobných dobám DOSu. Abych to shrnul, tak z toho co jste mi tu všichni 3 odpověděli, tak jediná opravdu hluboká neznalost se týká toho Telnetu. instalovat pluginy mi obecně težké nepřijde a zejména mně láka to, že díky volnému FW by ten přístroj neměl nijak do budoucna extra zastarávat narozdíl od dedikovaných FW.

BTW: používáte originální linux FW pro daný STB s dodatečnými pluginy nebo rovnou instalujete některý z neoficiálních?
j3nda (169)|4.2.2010 13:34
telnet je akorat vzdalenej prikazovej radek, sedis u sveho pc a v telnetu mas otevrene okno s obrazovkou prikazoveho radku toho satelitu, proste jako by to byl linuxovy pocitac a ty si sedel primo u nej...

ja mam azbox a tam na vyber moc neni, oficialni fw se neustale vyviji, kolikrat je treba kazdy den novej, takze toho neoficialniho jeste moc neni, ikdyz dva uz jsem zkousel, jenze vychazej z toho ofiko, kterej de dopredu rychlejc, takze cas neoficialniho prijde az bude stabilni ten oficialni
Zigáč (231)|4.2.2010 13:47
tak obecně jak telnet funguje vím. Jen jsem s ním prakticky do praxe nepřišel (neznám z hlavy příkazy atd. ale to asi není problém vygooglovat :-)
j3nda (169)|4.2.2010 13:53
[quote=Zigáč;264214]tak obecně jak telnet funguje vím. Jen jsem s ním prakticky do praxe nepřišel (neznám z hlavy příkazy atd. ale to asi není problém vygooglovat :-)[/quote]

prikazy pouzijes akorat po pripojeni, zbytek je jako bys sedel za tim linuxovym satelitem :D
takze se casem naucis i neco linuxu, kdyz si koupis linuxovy satelit
ale pro zacatek si vystacis s editaci konfiguracnich souboru pres ftp
An Dante (19)|6.2.2010 06:54
Kopněte mě prosím tím správným směrem - které příkazy jsou aktuální a kde se o nich mohu dovědět víc. A co nastane po připojení - "jako bys sedel za tim linuxovym satelitem" - co se objeví a co potom budu dělat. Nikde se toho nemohu dopátrat. Dík.
j3nda (169)|6.2.2010 14:59
vfd_display -td210 -led boff
to je napriklad prikaz pro vypnuti modre ledky u meho boxu

a tohle jsou podporovane prikazy hdboxu:
ash, bunzip2, bzcat, cat, chmod, chown, chpasswd, chroot,
clear, cp, cut, date, dd, depmod, df, dmesg, du, echo, egrep,
env, false, fdisk, fgrep, free, fuser, getty, grep, gunzip,
halt, hostname, httpd, id, ifconfig, init, insmod, kill,
killall, killall5, linuxrc, ln, login, ls, lsmod, mkdir,
mknod, modprobe, more, mount, mv, netstat, nmeter, nohup,
passwd, pgrep, pidof, ping, pivot_root, poweroff, printenv,
ps, pwd, reboot, reset, rm, rmdir, rmmod, route, sh, sleep,
split, start-stop-daemon, stat, sync, tar, telnetd, top,
touch, true, tty, udhcpc, umount, uname, vi, which, yes,
zcat
An Dante (19)|7.2.2010 08:02
[quote=j3nda;264566]vfd_display -td210 -led boff
to je napriklad prikaz pro vypnuti modre ledky u meho boxu

a tohle jsou podporovane prikazy hdboxu:...
[/quote]

Nojo, dík. Ale kde se k tomu dostanu, abych si o tom nastudoval víc? Píšeš "u mého boxu" - jsou i jiné přijímače. Např. v manuálu na tvůj box jsem nic takového nenašel.

Z příkazů, které jsi uvedl, to spíš vypadá jako vzdálená správa počítače a já si naivně myslel, že budu pouze nastavovat satelitní přijímač - jeho parametry a příjem.
interfernet422 (1575)|7.2.2010 22:56
An Dante, nic ve zlém, ale doporučil bych ti koupit něco jiného než linuxový přijímač. Abys nebyl pak zbytečně zklamaný....
An Dante (19)|8.2.2010 07:51
No právě. Já jsem byl tak natěšený a teď si to taky začínám myslet čím dál víc.
Copak nikde na netu není nějaká "nalívárna", kde se o tom dá zjistit víc? Spousta příkazů, které jsem si výše vyčetl. A jdou možná jen na jednom boxu. Kde se dá zjistit více? Ještě nechci hodit flintu do žita.
Vždyť jste se to taky někde naučili.
interfernet422 (1575)|8.2.2010 08:25
Než něco koupíš, tak pokud by tě zajímal např. azbox, tak začni zde http://www.forum.satdigitalne.cz/viewforum.php?f=204 v sekci Dotazy začátečníků. Uděláš si možná lepší obrázek o linuxovém stb. Příkazy nejsou důležité, konfigurovat přes telnet příjem TV není nutno. Ladění i nastavení se řeší přes DO a TV. Síla linuxu je v něčem jiném. Jedná se o multimediální přijímač. Umí nejen chytat TV, ale i prohlížet fotky (teda zatím se to "učí"), přehrávat mp3, různé video z připojeného nebo i síťového disku (mkv, dvd, ISO, divx, mp4, mov).
Antonín (732)|8.2.2010 09:43
Smysl linuxového přijímače je především síť a sdílení.
Skoro nic jiného.
(Když odmyslím hru s technickou hračkou jen jako samu o sobě zábavu.)
Obecnou výhodou je pak veliká flexibilita.

Linuxovým přijímačem neuvidíte ani o jeden jediný obrázek více, nebo lépe, než jakýmkoliv jiným přijímačem.
(Teda skoro jakýmkoliv ...)

O boxech, co se snaží být i jakýmisi playery (nemám na mysli běžné PVR, co umí každý), mám jistou pochybnost. Komba bomba málokdy dosáhnou na výkon - všeobecně a v tomto případě obzvláště.
Zatím není takový přijímač, který by opravdu uměl přehrát rozumnou část formátů. Kdybych chtěl i jako player, tak snad jedině DM8000, a to hned z několika příčin.
Ale myslím, že jsou lepší playery.
Prostě to nefunguje (a podle mého ani fungovat nikdy nebude, protože ten soft nikdo nikdy nedodělá, respektive to narazí na nedostatečný výkon procesoru a chybějící pomocné obvody) úplně dobře pro přhrávání čehokoliv jiného, než vlastních záznamů.
j3nda (169)|8.2.2010 12:47
Nahodou AZbox uz napr. mkv zvlada velmi slusne vcetne dts zvuku, takze je na tom o dost lip nez treba Samsung TV. Samozrejme Popcorn je popcorn...
Pokud pujdes do linuxoveho boxu, tak musis byt pripraven na to, ze ne vse nastavis z menu. Napriklad pokud budes chtit rozchodit interni ctecku, sice to vetsinou z menu rozchodis, ale nebude to ono. Musis byt minimalne pripraven na to, ze pomoci ftp si stahnes a poupravujes ty spravne konfiguracni soubory, aby to chodilo poradne. Tim telnetem se nenech vydesit, z pocatku se obejdes i bez nej, ale jednou na nej stejne nejspis dojde, protoze proc si v boxu nerozchodit napriklad bittorent klienta, kdyz si nekde na foru prectes, ze se to da... A je to velmi pohodlne, kompem si nastavis, co chces stahnout a satelit se postara o zbytek a nebude ti v pokoji 2dny hucet comp... Stahnes si treba film a proc ho kopirovat do PC kdyz se da v satu robnou i rozbalit a prehrat :D A rozchodit se takhle da cela rada dalsich veci. Jinak antonin ma pravdu, sila linuxovych satelitu je predevsim ve sdileni karet, roli klienta pak treba dokazou prevzit i nektere obyc satelity, ale serveruje se vetsinou na linux strojich...
An Dante (19)|9.2.2010 04:26
Moc děkuji. Konečně jste pro mě začali mluvit srozumitelnou řečí a linux se zásluhou předchozích tří příspěvků opět stává aktuální.
Ještě kdyby šlo kartu sdílet přes wifi a v režimu standby.
K favoritům se přidal Vu+ DUO PVR.
interfernet422 (1575)|9.2.2010 07:35
Nevím jak jiné přijímače, asi to bude stejné, Azbox v režimu standby normálně komunikuje po síti, funguje FTP, telnet, i sdílení karet. Pokud chceš WiFi, tak to má přímo model Azbox Premium HD, pak už možná spíš model Premium HD+, který umí obsloužit najednou dva tunery. VU+ Duo PVR podle recenze vypadá velmi zajímavě. Je to novinka, asi bych chvíli počkal na reálné ohlasy z provozu.
An Dante (19)|12.2.2010 06:27
Zeptám se ještě jednou a obecněji. Lze vůbec nějak sdílet kartu přes wifi v režimu standby? Co když stb wifi nemá? USB Stick WIFI a switch a ...něco?
xmarek (60)|12.2.2010 07:41
Nevím jestli jsem pochopil Vaši otázku, ale sdílení lze realizovat prostřednictvím Splitteru: http://shop.olmi.cz/zbozi/755-smartwi-wireless-card-spliter
An Dante (19)|14.2.2010 09:12
Jenže ten splitter, to je krapet finančně out.
Premium HD+ - ten umí sdílet kartu přes wifi?
j3nda (169)|18.2.2010 22:07
jo AZbox to umi, pokud ho budes umet k tomu premluvit :D
ale ta jeho wifi antena stoji za prd a je dobre ji vymenit
An Dante (19)|7.3.2010 23:37
Nevíte někdo, jestli Vu+ DUO PVR umí sdílet karty v režimu STANDBY? Na IRDETO se raději ani neptám.
Antonín (732)|8.3.2010 11:48
[quote=An Dante;270555]Nevíte někdo, jestli Vu+ DUO PVR umí sdílet karty v režimu STANDBY? Na IRDETO se raději ani neptám.[/quote]

Já neumím odpovědět na přesnou otázku, ale jednu nepřímou odpověď ti dám.

Aby cokoliv sdílelo i ve stand by, tak v tom musí běžet soft, pokud to je satelitní přijímač tak evidentně musí běžet hlavní procesor a tedy celá jeho logika, paměti, interface. Akdyž ten poběží, tak jaký bude asi poměr výkonu standby/provoz - bude se lišit jenom napájením tuneru...to ovšem asi na první pohled je jasné, že nebude možná až tak velký rozdíl...

Chceš mít ekonomický provos serveru?
Pak asi nejméně "žere", když to USBphoenixe strčíš do ASUS500 a je to. Router máš v provozu furt, ne?