Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozlišení videokamery

votom (3)|15.1.2010 21:13
Poradil by mi prosím někdo, jaké rozlišení má moje videokamera? http://www.canon.com/camera-museum/camera/dvc/data/2002-2004/2003_zr65mc.html?lang=eu&categ=crn&page=2002-2004&p=2

Jde o to, jestli při rendrování z Pinnacle na DVD neztrácím kvalitu - jestli třeba výsledný výtvor není lepší uložit v HD kvalitě a jak... ??? Chtěl bych snímky zachovat v co nejlepší kvalitě pro doby příští... Popř v jakém formátu bych je měl na HDD archivovat, aby neztratily kvalitu?
Předem díky za radu!
vivid.sk (11472)|15.1.2010 22:29
Z popisu som pochopil, ze ide o SD miniDV kameru.
Pri enkodovani do MPEG2 o kvalitu prichadzas, takze pokial chces co najlepsiu kvalitu, tak jedine riesenie je uchovavat original (DV, avi). Hodina takehoto zaznamu ma cca 11GB, co v dnesnych dobach nieje vela.

Samozrejme, odporuca sa archivovat priamo pasky, ale pokial si vyriesis zalohu HDD, tak lacnejsi je dnes uz HDD (s lepsim pristupom) a korektnou a rychlou kontrolou integrity.
MIHI (940)|15.1.2010 23:14
Je potřeba si uvědomit, že rozlišení a kvalita jsou různé věci. Můžeš zachovat rozlišení a neznatelně snížit kvalitu (kvalitně udělané DVD), můžeš zachovat rozlišení a dost zmršit kvalitu (blbě udělané DVD) nebo zachovat rozlišení i kvalitu (budeš exportovat nativně to co jsi stáhl).
MAKcz (205)|16.1.2010 18:43
ZALOHUJ NA PASKU ! nechavej si jako zalohu originalni DV kazety a pokud nechces moc mrsti kvalitu tak pouzij neco lepsiho jak pinnacle s jejich smudla encoderem.
Pave1 (4279)|20.1.2010 02:10
Při dokončení dílka je dobré archivovat nejvyšší možnou kvalitu (master) s podklady titulkovaných pasáží. Pokud máš miniDV kameru, tak buď (pokud má kamera DV-IN) uložíš sestřih zpět na pásek miniDV, nebo ho uložíš v kvalitě DV-PAL na disk. Podmínkou udržení kvality je správně nastavený projekt v sw (DV-PAL, případně širokoúhlý, pokud natáčíš v 16:9), export z projektu ale v obou případech vždy prováděj jako 720x576 (native/non-squre DV-PAL), pokud sw umožní volbu tak v nastavení barev "601" aneb 16 - 235 (ne v RGB, tedy 0 - 255).

Uložení na pásku je v tomhle ohledu jednodušší, tam nic nastavovat nemusíš (jen projekt na začátku).

---

Uložení na DVD je pouze v zmenšené kvalitě pro prohlížení (říká se tomu uložení do distribuční komprese). Můžu jen doporučit koupit si nějakou knížku o digitálním videu, kde by tohle vše mělo být dobře vysvětlené.
MIHI (940)|21.1.2010 10:58
Možná někoho podráždím (nejspíš všechny perfekcionisty), ale přece jen bych tazatele uklidnil, že pro potřeby domácího videa není dobře udělaný převod na DVD žádnou katastrofou, běžný divák žádné zásadní zhoršení nezaznamená. A pro běžné prohlížení, distribuci známým apod. je DVD v současnosti praktický formát. Přesto bych ale doporučoval původní kazety nemazat a archivovat.
potapec.vladimir (1)|9.3.2010 23:11
Jestli ti mohu poradit, tak to nejlepší nebo neopakovatelné z originálních nahrávek zálohuj zpět na miniDV v původním formátu. Tyto snímky můžeš použít kdykoliv později v sestřihu novém. Každý film je iluze! a nikdo nepozná, že dobře vybraný a použitý záběr není v přímé časové posloupnosti, někdy je i odjinud! Nepotřebné záběry zabírají zbytečně místo. Zálohování hotových sestřihů ve formátu DV nebo HDV se vyplatí pouze pokud je budeš posílat k projekci třeba do TV a nebo je budeš dál nějak editovat, (upravovat úvodní, nebo závěrečné titulky), ale s délkami střihů a s mixovaným zvukem už stejně nic moc neuděláš. Pokud nepracuješ se střihovými soupiskami. Nakonec svůj film stejně vypálíš na DVD. Vypálením, byť kvalitním, vždycky dochází k degradaci záznamu (každá komprese je ztráta), ale můžu ti říct, že na soutěže dávám obyčejné DVD a i na velkých plátnech je kvalita skoro nerozeznatelná. Já osobně si hotové sestřihy vypaluji 2x. Jednou do zásobníku který normálně používám, druhý disk jako zálohu, kterou mám uloženou v krabici. V PC mám otisky disku pro případné kopie. Pro normálního smrtelníka - filmaře - to bohatě stačí. Každý se raději podívá na pěkný film z obyčejné VHS, než na sračku z BlueRay.
Vladimír.
Antonín (732)|10.3.2010 14:36
Zavisí na tom, jakou používáte metodu zobrazení.
Pokud nějakou CRT televizi tak na ní NELZE skutečně poznat dobré DVD od HD.
Nebo téměř nelze.

Jenže svět se vyvijí a mění.
Za deset let budou všechny projekční systémy (ať se budou jmenovat jakkoliv) schopny zobrazit reálně minimálně 1920x1080, a pak to jedno už nebude, co teď tvoříte.
U mne již je velmi znatelný rozdíl v dojmu. Používám pro domácí koukání buď 55" 1920x1080, nebo v létě občas na terase "letní kino" s projektorem 1920x1080 bodů. V obou případech je rozdíl mezi HD a DVD viditelný na první pohled.

Moje řešení: exportuji výsledek v obou formátech. V HD i jako DVD (protože to je dnes takový nejobecnější výměnný formát). prostě to renderuji dvakrát. Není to tolik času navíc, ušetřím si i zbytečný render do HD, který trvá dlouho tím, že jako definitivně definitivní okouknu nejdříve to na DVD. A teprve pak spustím mnohahodinové počítání v HD.

Otázka je samořejmě, jaké HD.
Technicky nejkvalitnější 1080p je na hranici přehrávacích možností a v podstatě je k otmu nutný specifický stroj. 1080i je ústupek. 720p je taky ústupek. Zatím se mi zdá, že 720p je rozumnější ústupek, ale sám nevím. Mít tři kopie je jakési už moc i na mne.
Další věc je v jakém kontejneru a s jakým kodekem.
Kontejner nepovažuji za zásadní volbu (?)
Kodeky vidím tři k užitku: WMV, H264 a HDmpeg2.
Klíčová se mi zdá otázka kvality a dostupnosti enkodéru (je jasné, že existují kvalitní pro všechny, ale dostanu se k nim já?)

Další otázka je, jak to ukládat.
Při dnešních cenách HDD už jsem placky opustil a dělám je jenom pro "distribuci". Mám dva archivní HDD, které jsou mimo komp, zasouvám do šuplíku, nahraju to na jeden z nich a občas to zkopíruju komplet (originály i střih) na ten druhý a vymažu na pracovním disku. Že by se zničily dva disky najednou nepovažuji za možné. Pásky už u mne dávno nahradily flashky. Pohodlnější, menší, flexibilnější. Používám SD a k tomu redukci do USB...která slouží zároveň i jako cestovní krabička.
takže můj postup je:
originál z fleshky na pracovní HDD.
flashku schovat do šuplíku, kde se nepoužívá
zpracovat
jakmile jsem hotov, zkopírovat komplet na archivní HDD č.1
vymazat z flashky a pustit ji zase do oběhu

jednou za čas :
udělat pořádek zkopírovat HDD č. 1 na HDD č.2
uklidit pracovní disk - vymazat všechny hotové projekty

jammile se zaplní archivní disk (můj projekt mívá tak 20-50GB, na 1,5TB se jich vejde 50, dělám tak ...náct filmečků do roka, takže na cca tři roky) koupit další pár HDD a pokračovat dále. Archivace roční produkce mne tak stojí řádově 1000 Kč, mám ji furt po ruce, dobře se mi v tom hledá.

Zkuste si položit otázku:
Mělo smysl utrácet extrémní peníze za barevný film v době, kdy existovaly jenom černobílé televize a všichni jsme na čb obraz byli zvyklí? Mělo. Já jsem to tehdy neudělal a dost toho dodnes lituju. (A to bylo milionkrát obtížnější a dražší, než je HD dnes.)