Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Analogovy prijem na tv kartach ???

cimbo (20)|13.1.2010 12:04
Kupil som si TV kartu Liedtek Winfast DTV 1800H a pripojil som k nej analog kablovku od UPC.
UPC prostrednictvom jedneho kabla pustaju analog aj digital signal ale ten len na niektore programy. Digitalne stanice na TV karte idu OK.
Problem je v tom ze obraz na analogovych staniciach je mierne necisty a trosku rozmazany. Nie je to nic strasne a je to velmi dobre pozeratelne. No oproti klasickej TV pripojenej na ten isty rozvod je to rozdiel.
Skusal som preto zapojit externu TV kartu Gigabyte aby som zistil ci tam nahodov nemam nejake rusenie, ale obraz bol taky isty az na to ze boli ostrejsie viditelne texty.
Kupil som dokonca aj galvanicky odrusovac no ziadna zmena.

Je normalne ze analogovy prijem na TV kartach je mierne necisty?

Pripajam aj obrazky aby ste to lepsie videli. Prvy je Analog a druhy Digital
Analog.jpg Digital.jpg
Antonín (732)|13.1.2010 15:15
několik možností:
Je docela dobře možné, že to jenom na nějaké starší CRT televizi ani nevidíš?
Protože ty mají minimální rozlišení.

Je možné, že to je zobrazovacím postupem grafické karty?
Jak máš nastaveno řešení deinterlace?
(Obraz TV je prokládaný, počítače zobrazují neprokládaně, kdybys použil nějaký nešikovný algo, mohlo by to tak taky dopadnou - jistým rozmazáním.)
Tohlo by se taky dalo vyzkoušet nahrávkou...
nahrát do kompu vypálit na DVD a pak přehrát DVD player (ten má prokládaný výstu a hrál by rovnou na televizi.

Zmizelo rozmazání - heldej nastavení kompu.
Nezmizelo - tak je to asi vlastnost a důsledek A/D převodu na kartě leadtek.
cimbo (20)|13.1.2010 16:00
Je pravda ze ta TV-CRT co mam pripojenu ku kabelovke uz ma nejakych 5rokov a navyse je to mala uhlopriecka cca 42cm.

Mam grafiku ATI 4850 a deinterlace je nastavena na automatic, skusal sm to aj menit no ziadnu zmenu som nevidel. Velmi sa v tom nevyznam takze vobec neviem co by som tam mohol dalej nastavit.

Na DVD to zatial vyskut naeviem lebo este nedoslo do alzy :)

Fakt neviem ci sa to bude dat nejako vyriesit.
vivid.sk (11472)|13.1.2010 16:08
cimbo> Neries to. Je jasne, ze analog bude viditelne horsi (konverzia A->D), inak by vyznam digitalneho vysielania nemal zmysel. (osobne sa mi ten analog zda este celkom fajn, cakal by som vacsi rozdiel). Na DVD to davat ani nemusis (nutny prevod-> komprimacia do MPEG2, a dalsia strata kvality; len zistis to, co som ti napisal)

Antonin> Keby bol problem v interlace, tak ma oba zdroje nahovno. Pretoze oba su prekladane. On riesi zly analogovy.
cimbo (20)|13.1.2010 17:04
OK ja len ze som cakal cosi lepsie a nie taky rozdiel medzi TV a PC.
Naviac ma tam trochu zerie ze to je rozmazanejsie a napr. pri sledovani sportu je precitanie vysledku kto s kym horsie.
Este neviem odkial sa tam beru take jemne vlnky pripadaju mi ako keby ich robili ventilatory v PC, ale to je len moj dojem.
Este pripajam ze mam pomerne nove a vykonne PC s drahsimi komponentami (ziadne lacne "sroty").
Pitomec (10211)|13.1.2010 19:42
[quote=cimbo;259920]Kupil som si TV kartu Liedtek Winfast DTV 1800H a pripojil som k nej analog kablovku od UPC.
UPC prostrednictvom jedneho kabla pustaju analog aj digital signal ale ten len na niektore programy. [COLOR=red]Digitalne stanice na TV karte idu OK.[/COLOR]
Problem je v tom ze obraz na analogovych staniciach je mierne necisty a trosku rozmazany. Nie je to nic strasne a je to velmi dobre pozeratelne. No oproti klasickej TV pripojenej na ten isty rozvod je to rozdiel.
Skusal som preto zapojit externu TV kartu Gigabyte aby som zistil ci tam nahodov nemam nejake rusenie, ale obraz bol taky isty az na to ze boli ostrejsie viditelne texty.
Kupil som dokonca aj galvanicky odrusovac no ziadna zmena.

Je normalne ze analogovy prijem na TV kartach je mierne necisty?

Pripajam aj obrazky aby ste to lepsie videli. Prvy je Analog a druhy Digital[/quote]
Tady něco nesedí - ta karta přijímá analog a DVB-T, zatímco UPC šíří v kabelovkách analog a DVB-C.
cimbo (20)|13.1.2010 20:23
[quote=Pitomec;259988]Tady něco nesedí - ta karta přijímá analog a DVB-T, zatímco UPC šíří v kabelovkách analog a DVB-C.[/quote]

Neviem ako v CR ale v SR je kablovka od UPC v dvoch variantach a to Analogova a Digitalna.
Ja mam tu analogovu teda nepotrbujes k nej ziadny Box ako ku digitalnej. To ze 4 slovenske programy pustaju v digitaly aj do analogovej je len bonus a navyse to ide iby od 8:00 do 17:00. Neviem preco to takto je a ani podrobnosti ohladne prenosu neviem.
Priorota pre mna vsak ostava analog, kedze digital ide iba obmedzene.
Moja karta je urcite len na prijem DVB-T.
vivid.sk (11472)|13.1.2010 21:52
Pitomec> je to tak, naozaj tam moduluju DVB-T.

Este neviem odkial sa tam beru take jemne vlnky
cimbo> co su to za vlnky? vies spravit screenshot?

neviem teda co myslis, ale pokial myslis klasicky prekladany zdroj (resp. skor ignorovanie prekladania) tak sa to to riesit da. Potrebujes software, ktory ti spravi z 50i-50p (pozor!, nie 25p, ako bezny deinterlace).

Kedysi vyborny rusky softik FlyTV2000 (urceny primarne pre TV karty s cipom Philips saa713x; ale fungovali aj ostatne cez WDM), ktory som pouzival davnejsie s analogovou TV kartou, vedel spravit frame doubler (2xfps) a posielal 50 snimkov. V kazdom pripade, ziadne ciary, ani neostrosti pohybu (=mazanice).
cimbo (20)|14.1.2010 08:46
Noooo tak to teda ja vyskusam najst ze co by ten soft mohol spravit.

Tak zatial mi ten program akosi nejde. Teda pracovat sa snim da len ziadny obraz ani zvuk :).
Ivo Mašek (10205)|14.1.2010 09:59
Leadtek je dost choulostivý na cizí softwary. Většinou s nimi nechce komunikovat.
Na tom webu s programem FlyTV2000 bývaly vypsány tunery, s kterými soft chodí. Leadtek tam nikdy nebyl a myslím, že se to nezměnilo.
Pokud já vím, tak nejméně problémový cizí software byl ChrisTV
cimbo (20)|14.1.2010 10:01
Ten Fly TV 2000 som nerozbehal ale aby ste vedeli o com presne hovorim tak prikladam obrazok aj s oznacenymi chybami na obraze.
Vo Winfast PVR2 je dost malo nastaveni a neda sa tam nijako vyladit ostrost ani skoro nic, no a ked to nastavim priamo na grafike tak to ten program ignoruje.

Este mam aj galvanicky oddelovac ale ked ho pripojim priamo na kartu tak sa mi zhorsia vsetky stanice, ked ho pripojim hocikde inde tak to ide ale ziadna zmena medzi tim ked je alebo nieje pripojeny.

Docital som sa ze by mohlo pomoc aj nastavenie SATA Spread Spectrum no ja som to v biose vobec nenasiel. Uvdzam este pre presnost ze zdroj v PC mam Fortron BlueStorm II 450W.

Este teoreticky: Ja mam v byte urobenu kabelaz dost divoko nadpajane kable klasickymi koncovkami atd. Nepomohlo by keby som potiahol priami kabel od rozvodu UPC co mam v byte az ku rozbocovacu. Potom uz klasicky od rozbocky TV a PC.
Obraz.jpg
Antonín (732)|14.1.2010 13:21
To co ukazuješ může být i tou kabeláží. I když si to nemyslím, protože se to vyskutuje jen na některých místech, a například v černých písmech na bílém pozadí to není vidět vůbec.
Zkus nejdříve, co to udělá, když budeš mít jenom PC a nějakým pokud možno dobrým a krátkým kabelem. A uvidíš hned, jestli se něco změní a co...
Ivo Mašek (10205)|14.1.2010 13:43
[quote]Nepomohlo by keby som potiahol priami kabel od rozvodu UPC co mam v byte az ku rozbocovacu. Potom uz klasicky od rozbocky TV a PC. [/quote]
Já jsem to měl takto (viz Příloha_1)
Přívod od UPC-Cable do trojrozbočovače. jeden odchod do PC na tv kartu, druhý odchod přímo do TV_1, třetí odchod do krabičky, která rozděluje jeden směr do radia, druhž směr do TV_2.
rozvod1.jpg
vivid.sk (11472)|14.1.2010 13:54
Ivo> ale tiez tam vidno rovnaky typ artefaktov.

Mne to pripada ako nejake artefakty/rusenie pri prevode signalu (A-D;D-A).

Podobny typ (i ked v podstatne mensej forme) sa objavuje pri snimani kamerami z STV, v nejakych "live programoch" alebo niektorych relaciach. Casto tam vidim preblikavat nejake farby dokola na tych istych miestach (cervena + ruzova a pod) a ide jednoznacne o nejaky DA/AD prevod vo vstupnej ceste. (Podotykam, ze v mojej signalovej ceste nemam ziadny prevod na analog)
Image1.jpg
Ivo Mašek (10205)|14.1.2010 14:00
No pánové, od tv karty nemůžete čekat špica super obrázek :) . On je už menší div, že tuner umístěný v PC vůbec funguje (pro tuner je to dost "agresivní" prostředí).
Ivo Mašek (10205)|14.1.2010 14:11
Těch rušivých vlivů na tv tuner "útočí" strašně moc. Jen namátkou: vzdálenost větráčku od tuneru, vzdálenost PC zdroje od tuneru, model PC zdroje, přítomnost codecpacků, instalovaná/neinstalovaná podpora WMP, zemnící potencialy, použitý koax, čím je koax spojen, ....... To vše mám vyzkoušené z praxe na mnoha tunerech a mnoha PC sestavách. (kdysi jsem objížděl okolní města a dával to lidem, kteří mě většinou žádali o pomoc přes email, dohromady. A protože jsem to nedělal za prachy, ale za flašku, cigára, kafe, tak mě to časem přerostlo přes hlavu a praštil jsem s tím. Už jsem nevěděl, co to je osobní volný čas)
cimbo (20)|14.1.2010 15:16
Vyzera to tak ze s tym viac nepohnem je to proste analog. Prerobil som aj vnutorne rozvody no je to to iste.
Podla prilozenych obrazkov od Iva Mašeka pozeram ze mam rovnaky obraz ako on. Akurat neviem ako si to dosiahol ze ho mas taky pekne ostry. Je to vidiet hlavne na texte.
artam (1147)|14.1.2010 18:56
[quote=cimbo;259996]...UPC...DVB-T... ze 4 slovenske programy pustaju v digitaly aj do analogovej je len bonus a navyse to ide iby od 8:00 do 17:00. ....[/quote]

Neviem sice odkial si, ale v BA pusta do kabla UPC kompletny DVB-T mux nonstop (overene naposledy cez vikend v noci). Akurat ho konvertuju na 858 MHz, vzduchom je na 834 MHz.
cimbo (20)|14.1.2010 21:34
No ja byvam v Petrzalke oproti Inchebe. Mam Analogovu kablovku od UPC a dokazem chytit digital len STV 1,2,3; JOJ,JOJ Plus na 858MHz. Aj to sa mi podarilo naladit len cez den. Uz ked to mam vyladene tak to pozerat mozem no vecer po 17:00 ked skusim nove ladenie tak uz nenaladi nic. Cez analog chyam 50 stanic. Takze neviem ako je to mozne ze tebe idu vsetky stanice, lebo mne na UPC info linke povedali ze ostatne stanice v digitali su len za priplatok.

Aku krajinu mas zvolenu pri ladeni?

Prpadne posli tvoj exportovany zoznam kanalov.
artam (1147)|15.1.2010 12:11
cimbo:
Na upc info linke pojem "digital" znamena len DVB-C, kde maju cca 80 kanalov (a podla mna z toho 78 zbytocnych) a ten digital je samozrejme za peniaze.
DVB-T na infolinke neriesia, kedze UPC nevysiela cez DVB-T a ani nebude. To je len bonus "bez zaruky" zrejme od technickeho oddelenia, ked na jeden volny kanal do kabla prihodili signal zo vzduchu, preto sa o tom prakticky nikde oficialne u UC nepise.

Takze na kabli je presne to co vo vzduchu, STV 1,2,3; JOJ,JOJ Plus. Bodka. Ked chces viac "digitalu" z kabla od UPC, tak si ho zaplat. ;)
cimbo (20)|17.1.2010 12:20
Jasna vec potom som to uz pochopil :)
cimbo (20)|17.1.2010 12:33
Predsa ešte jeden dotaz. Som velky fanda sportu a pozeram hlavne sportove kanaly. No ked pozeram napr. hokej tak sa mi tie ich rychle pohyby trosku rozmazavaju akoby nieco nestihalo zobrazovat. Cim by to mohlo byt sposobene. LCD k PC mam uplne nove LG "23" Full HD pripojene k PC cez DVI a odozva LCD je 2ms.
Samozrejme je mozne ze je to uplne normalny jav u TV kariet, ale ja ako malo skuseny pouzivatel TV kariet to neviem.
Prosim niekoho ostrielaneho o vysvetlenie. Dakujem.
vivid.sk (11472)|17.1.2010 13:04
Myslis rozmazanie sposobene chybnym (alebo ziadnym) odstranenim prekladania?
http://www.windowsmoviemakers.net/PapaJohn/54/Interlaced-Versus-Progressive_files/image010.jpg

alebo ine?
cimbo (20)|17.1.2010 20:03
Nie to nieje ono ja mam obraz dobry len ked su v nom rychle pohyby tak to vyzera ako by bol hrac tak rychly ze za nim vidno len taku rozmazanu ciaru a on uz je upne inde.
Antonín (732)|18.1.2010 09:03
Co to může dělat:
1. může to být už ve vstupních obrazových datech, některé kanály vysílají s hodně velkou kompresí, jindy je nakoupen blbý levný zdroj...třeba NHL většinou pouští pěkný shunt :-)
2. Může to dělat sw PC při nějakém zpraqcování signálu.
3. Může to dělat hw PC, grafická karta.
Oboje zejména s otázkou prokládání. Pokud se obraz zhorší při pohybu a je dokonalý při statickém, tak to na proklad ukazuje...klasické vynechání půlsnímku způsobí škubavý pohyb, weave způsobí zase rozmazání (viz obrázek výše), nebo se sníží vertikální rozlišení.
4. Může to dělat sw televize.

Všechno je možné.
Jak na to přijít - asi jedině ty věci oddělit, pokud to je možné..třeba do TV pustit stejný signál z desktop přijímače...co se stane?
Ivo Mašek (10205)|18.1.2010 10:38
[quote=cimbo;260795]Nie to nieje ono ja mam obraz dobry len ked su v nom rychle pohyby tak to vyzera ako by bol hrac tak rychly ze za nim vidno len taku rozmazanu ciaru a on uz je upne inde.[/quote]
Musíš mít zafajfkované "Overlay Mode". A dále sniž "Target data rate".

já měl hodně vysoké, ale mohl jsem si to dovolit. (nesmí být vyšší, jak 9000 !!)
Poznámka: Ty fotky jsou z PVR_1., ty budeš mít asi už PVR_2, takže ty obrázky budou vypadat trochu jinak, ale to nastavení by mělo být stejné
Antonín (732)|19.1.2010 09:25
Overlay mode je metoda jak pracuje grafická karta s pamětí...jestli ji vyhrazuje pro úlohu napevno, nebo ne. Zrychluje to přenos dat z úlohy do grafické paměti.
Target bitrate je cílový bitrate při nahrávání a enkódování do mpeg2. A můžeš to celkem nastavit, jak ti umožní výkon procesoru a přehrávání.
(BTW. Samozřejmě u SD (720x576) mpeg2 se nepředpokládá větší tok než 8 Mb/s, nedává to smysl, protože se už od 6Mb/s více méně obraz moc už nezlepšuje. Běžná DVD mívají toky okolo těch 6Ms/s.)

Jestli to daný soft používá pojmy Overlay a Target bitrate k něčemu jinému a vyjadřuje se v nějakém ptydepe, to nevím.
Nicméně o tom pochybuji. Nejspíše to bude znamenat to, co jinde.

:-)

Sorry.