Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojení VHS přehrávače a DVD rekordéru

xstanda_tvf (3)|26.1.2005 09:05
Nechal jsem si převést pár VHS kazet na DVD ve formátu DVD-R (150,-Kč/DVD 90min), ale kvalita záznamu na DVD je znatelně horší než na VHS. Údajně na převod používají AD/VC převodník Canopus->MPEG2 ("dv rozliseni 720x576, to je pricina drobneho zkresleni, jelikoz VHS zaznam ma jiny rozmer"-citace odpovědi na můj dotaz)->transformace do DVD->vypálení

Takže řeším problém jak si zazálohovat VHS jinak. CHtěl bych to převádět pomocí stolního DVD rekordéru, konkrétně PHILIPS DVDR615/02 a potřebuju radu jak mezi sebou propojit VHS a DVD rekordér. DVD rek. má vstupy:i.LINK DV, S-Video,vstup video,vstup audio L/P kanál (??cinch??),SCART CVBS,S-video/RGB in.
VHS přehrávač má konektory cinch.

Takže mi pls poraďte čím by to mohlo být, že je kvalita převedeného DVD špatná a jak by bylo nejlepší propojit VHS a DVDR.

Díky.
Milosbb (889)|26.1.2005 16:47
A hele? niekto sa tu stazuje na canopus! No to sa "pitomcovi"nebude pacit(libit)!

Z vlastnych skusenosti viem,ze VHS prevedene do digitalneho formatu vzdy strati povodnu kvalitu (nekvalitu).
Kedze tvoje video ma len cinch vystupy,tak nie je co riesit.Prepojenie cinch-cinch.

A chcem ta poprosit,ked to vyskusas,napis sem na forum,aky bol vysledok.Chcem totiz takisto kupit DVD rekorder,no a neviem ako vyzera VHS prevedene pomocou rekorderu.Dik.
vlada (3470)|26.1.2005 16:59
VHS záznam sám o sobě má neuvěřitelně špatnou kvalitu. Tenhle značně nekvalitní signál se vede nekvalitní kompozitním přenosem (=ztráta), potom se zdigitalizuje (=ztráta) a na konec se zkomprimuje do MPEG-2 (=ztráta). Výsledkem je logicky záznam horší než originál. Otázkou je, o kolik musí být nutně horší. Pokud propojuješ DVDR s VHS, máš jedinou šanci - composite. A to jak samostatnym kabelem nebo pomocí SCARTu. U S-VHS můžeš použít i s-video (opět samostatně nebo ve SCARTu). Pokud propojuješ samostatnym video kabelem, musíš ještě pomocí cinchů propojit zvuk. i.Link neboli FireWire alias IEEE1394 je pro vstup z DV kamery.
V žádnym případě nečekej zázraky. Čim horčí signál komprimuješ, tim je mnohem horší výsledek. Záznamy z VHS nikdy nebudou dobrý.
Co se týká toho rozlišení, je to nesmyslnej kec. VHS má 576 řádek stejně jako DVD nebo DV. Na VHS rozlišíš kolem 250 svislých čar. U DVD a DV máš vertikální rozlišení 720. U kamer to je ale pouze teoretický, v praxi zvládnou většinou kolem 500.
Problém je stejný, jako když si nahraješ z LP desky hudbu, vypálíš to na CD a pak se divíš, že to CD praská. Dá se to odfiltrovat, ale chce to něco o tom vědět a strávit tim spoustu času. U videa to je stejný, akorát ještě náročnější.
Vláďa
xstanda_tvf (3)|27.1.2005 07:03
Dík za odpovědi. Ještě potřebuju vědět jestli ten DVD u kterýho jsem vypsal vstupy ten compozit má. Prosím o konkrétní info pro můj případ.Moc se v tom nevyznám.

Díky.
pavelpt (2713)|27.1.2005 11:51
[quote=vlada] VHS má 576 řádek stejně jako DVD nebo DV. Vláďa[/quote]



:-? :-? :-?

K čemu potom DVD ? :-D



Formát - Horizontální rozlišení (řádků)
---------------------------------------------
VHS/V8 - 240
S-VHS/Hi8 - 400
Beta1- 250
Beta II/III -240
Superbeta- 290
ED Beta- 500
Betacam - 300
Betacam - 380
M-II - 420
Pitomec (10211)|27.1.2005 12:02
[quote=Milosbb]A hele? niekto sa tu stazuje na canopus! No to sa "pitomcovi"nebude pacit(libit)![/quote]
Přečti si ty osle, co tazatel přesně psal: "Údajně na převod používají AD/VC převodník Canopus->MPEG2 ("dv rozliseni 720x576, to je pricina drobneho zkresleni, jelikoz VHS zaznam ma jiny rozmer"-citace odpovědi na můj dotaz)". Z toho je snad jasné, že dotyčná osoba, která to převáděla, nemá o problematice ani páru (protože VHSka nemá žádný "jiný rozměr" - ona totiž nemá vůbec žádný rozměr...) a v této souvislosti navíc pochybuju, jestli oním Canopusem nebyla ve skutečnosti nějaká TV karta. Nemluvě samozřejmě o tom, že nikdo ani neví, na jakém přístroji byl VHS záznam reprodukován (pokud na nějakém Daewoo za 2t., tak je to jasná věc). A mimochodem - já používám Canopus A/D převodník do DV formátu a nikoliv do MPEG-2...
vlada (3470)|27.1.2005 20:30
pavelpt> Nevim jak u Tebe, ale já měl vždy ve škole v sešitě řádky zleva do prava. Tedy vodorovně neboli horizontálně. Pokud jsem chtěl spočítat počet řádků na jedné stránce, počítal jsem je odshora dolů, tedy svisle neboli vertikálně.
Počet řádků je tedy rozlišení ve vertikálním směru, horizontální rozlišení je počet sloupců, většinou se ale říká svislých čar.
Ještě by to k těm tvým hodnotách chtělo dodat, že jsou pouze orientační, protože se jedná o analogový záznam, který rozlišení v pravém slova smyslu nemá. Záleží potom také na kvalitě přístroje a pásky. Narozdíl od například takového CD, jehož digitální výstup je (až na výjimky) vždy stejný bez ohledu na kvalitu přístroje.
Snad si s pojmem rozlišení rozumíme, debata o rozlišení vs. rozměr už tady byla.
Milosbb (889)|27.1.2005 20:34
9-) 9-) 9-) 9-) 9-) 9-) 9-) 9-) To je reakcia na neustale mazanie mojich prispevkov.

Mily moderatori !

To akoze Pitomec moze urazat druhych a ja jeho nie????????????????
Ivo Mašek (10205)|27.1.2005 20:38
Pitomec zareagoval správně. Jeho odpověď má smysl. Zkus být sebekritický. :-)
A já si ve svých sekcích zachovám pořádek, ať se to komu líbí, nebo ne.

Smazaný to není - můžeš pokračovat v garáži.
Milosbb (889)|27.1.2005 20:49
No ale xstanda sa pytal na to,ako ma prepojit VHS s DVD rekorderom,tak mi vysvetli,kde v Pitomcovej reakcii najde odpoved?A to,ze jeho odpoved podla teba ma smysl,este neznamena,ze moze ostatnych urazat.
---
Pochop, že není možné zde vést nekonečné diskuse na téma "osel". Od toho je pokec, chat, nebo SZ.
Moderátor
PS: a to jsem ještě takový dobrák, že tu o tom s tebou diskutuji. Nebývá to zvykem.
pavelpt (2713)|27.1.2005 21:19
[quote=vlada]pavelpt> Nevim jak u Tebe, ale já měl vždy ve škole v sešitě řádky zleva do prava. Tedy vodorovně neboli horizontálně. Pokud jsem chtěl spočítat počet řádků na jedné stránce, počítal jsem je odshora dolů, tedy svisle neboli vertikálně.
Počet řádků je tedy rozlišení ve vertikálním směru, horizontální rozlišení je počet sloupců, většinou se ale říká svislých čar.
Ještě by to k těm tvým hodnotách chtělo dodat, že jsou pouze orientační, protože se jedná o analogový záznam, který rozlišení v pravém slova smyslu nemá. Záleží potom také na kvalitě přístroje a pásky. Narozdíl od například takového CD, jehož digitální výstup je (až na výjimky) vždy stejný bez ohledu na kvalitu přístroje.
Snad si s pojmem rozlišení rozumíme, debata o rozlišení vs. rozměr už tady byla.[/quote]

No asi máme každý jiný druh školy, protože odleva doprava jsem zase já v sešitě měl sloupce a řádky odshora dolů a to ještě třeba Excel neexistoval. Navíc jsem tam do závorky napsal "řádky", takže dost dobře nechápu co to tvoje sáhodlouhé vyjádření (pokud to nebyl pokus o invektivu) mělo znemenat.

I kdybych s tebou souhlasil, že je to údaj pouze orientační, tak to prostě není 576 ani po úhlopříčce.
vlada (3470)|27.1.2005 22:12
pavelpt> Sáhodlouze jsem to vysvětloval, aby to bylo jasný, ale nepovedlo se. Snad mi nechceš tvrdit, že si měl ve škole sešit nalinkovaný sloupci. Odnepaměti je přeci řádek vodorovný a sloupec svislý. Říká se sloupec vody v trubce (svislý), ale řádek brambor (vodorovný), sloup je svislý řada aut je vodorovná. A když už jsi o tom začal, tak si to můžeš ověřit i v tom Excelu. Sorry za argumenty na úrovni základní školy, ale už nevim jak líp to vysvětlit.
No a o co tedy původně šlo - téměř všechny zařízení pro normu PAL pracují s 625 (576 viditelnými) řádky. Je jedno, jestli to je VHS, DV, DVD nebo TV vysílání. Počet řádků je neměný už z principu fungování televize. V čem se ale různá zařízení liší je to, kolik jsi schopný zobrazit (a rozlišit) bodů v jedné řádce (ve vodorovném směru). U digitálního zařízení je to nějaká exaktní hodnota daná jeho parametry, u analogu to je daleko složitější a hodnoty jsou pouze přibližné. Je to jako kdyby si mluvil o megapixelech u foťáku na kinofilm. Dá se to porovnávat, ale je to subjektivní a záleží na kvalitě filmu.
Dá se proto říct, že VHS zvládne přibližně 240x576, TV vysílání 500x576, DV a DVD má přesně 720x576. Hodnota 576 (počet řádek) je ale pořád stejná.
Vláďa
vlada (3470)|27.1.2005 22:22
xstanda> Aby sme pro hádky o sloupcích a řádkách nezapomněli na původní problém - kompozitní vstup a výstup je naprostý základ. Má ho skoro každý AV zařízení novější než 20 let. Pokud máš například na čelní stěně TV konektory je tam typicky 1x composite (cinch konektor), 2x audio (cinch konektory), někdy tam je ještě s-video konektor. Tohle všechno se dá nahradit jedním SCART kabelem. Některý moderní přístroje mají ještě RGB a YUV vstupy/výstupy - to je 3x cinch. Ale v žádném případě se neboj, že by nějaký DVD rekorder neměl kompozitní vstup.
Vláďa
pavelpt (2713)|27.1.2005 22:58
to Vlada

Asi jsem fakt mimo.
14.března 2002 napsal Mike - cituji:

" V analogových systémech byl dán pouze počet řádek, horizontální rozlišení pak bylo určeno frekvenční šířkou pásma. "

a na jiném místě

"Formát -VHS - šířka pásma - 2 MHz - horizontální rozlišení(řádků) - 240"

Paměť tuto informaci bohužel zaznamenala jako počet řádků, nikoliv jako počet bodů na řádek, to měl asi autor na mysli.

Z toho vyplývá, že moje poznámka byla nevhodná, mýlil jsem se a tímto se omlouvám.
Pitomec (10211)|27.1.2005 23:26
Horizontální rozlišení 240 jasových bodů/řádek zhruba odpovídá frekvenčnímu rozsahu 3MHz, nikoliv 2MHz.
vlada (3470)|28.1.2005 16:22
pavelpt> V pohodě :BB: , hlavně že jsme se domluvili.
Ivo Mašek (10205)|1.2.2005 14:41
Na serveru tv-cards běží diskuze o nahrávání, editaci a kvalitě z VHS na DVD. V angličtině.
imported_jozo (82)|2.2.2005 16:37
Kto chce urobit z VHS DVD a nema ziadne skusenosti ani zariadenie, nech si radsej kupi od" Panasonic DMR-E75 DIGA DVD a hi-fi VHS videorekordér" cca 26 tis Skk a ma po starostiach
Silent (11)|15.3.2005 06:41
AK ma video vystup len cinch, potom jasne ze spojenie cinch-cinch. Inak par VHS som nahraval na DVD rekordery Panasonic a mozem povedat, ze pri nastaveni flexibil recording na cas trvania filmu na VHS je "kvalita" nahravky na DVD zodpovedajuca "kvalite" zdrojovej VHS.Nhraval som samozrejme zo 6head VCR. Po porovnani VHS a DVD nahravky na 72 cm uhl. digital TV sa javi mierne "lepsi" zaznam na DVD. A/V prevodník v DVDrecorderi "jemne vyžehli" povodny signal.
Ale je to subjektívne.
Stano_tvf (504)|22.3.2005 08:07
Nejako sa mi nechce verit, zeby zaznam z VHS prevedeny Canopusom na DVD (pri dobre nastavenych parametroch) bol "znatelne horsi". Uy som sa stretol s pripadom, ye y tyv.Canopusu sa vzklula obycajna TV karta ya 2000.-Sk, aj s pripadom, ze na Canopuse bol pre usporu miesta nastaveny VBR cca 5000 pre DVD. Pri spravnom nastaveni parametrov to sice moze byt "neznatelne" horsie, rozdiely su vsak badatelne iba pri detailnom nahlade, prechody a pod. pri pozerani na TV s lupou z 50cm.
Nehadam sa, je to iba moj nazor, overeny prevodom niekolko desiatok pasok.
ODSakEda (2278)|22.3.2005 11:29
xstanda -digitalizací již tak dosti špatného videa z VHS opravdu lze kvalitu ještě více pokazit a ne naopak!

Nikoliv však tím, že scanování a převod do vyššího rozlišení, než je rozlišovací schopnost VHS zdroje videa i výstupního analogového video signálu i když, nebo právě proto, že i výstupní modulátor ve VHS přístroji, co tvoří analogový výstupní signál PAL pro TV, má prostě signál pro 576 řádků a přibližně 768 jasových bodů na každém řádku (přesněji je to 768 jen vypočtený teoretický rozměr z poměru stran TV obrazovky-4:3 a tedy k 576 řádkům je odpovídajících 768 bodů) vyjádřených elktrickými impulsy v tomto elektrickém signálu, které A/D převodník (i TV karet i speciálních zachytávacích karet) přepočítává do konkrétního digitálního rozlišení (matematického popisu) a to 768x576 nicméně nejspíš pro snadnější kompatibilitu přístrojů s NTSC (720x480) se ale používá rozlišení 720x576...720x576 pixelů což dává velmi podobnou rozlišovací (nikoliv rozlišení!) schopnost systému PAL!
To že zdroj videa z pásku má menší rozlišovací schopnost detailů i barev je věc jiná (nestačí šířka pásma a rychlost rotujícího bubnu i posuv pásku, podobně jako kazták má problém při pomalém posuvu pásku se záznamem vyšších frekvencí...). -Spíše mohlo také jít o málobitový převodník (pod 10bitů a méně...- náročné ideum je alespon 14bitový).

-Nebo je problé v levném MPEG-2 kodeku (s vysokou nebo i nekvlaitní komprimací-algoritmem a chytrostí výpoštu) neb ten neexistuje jen jeden, nebo nastavení malého bitového toku! Ono mezi námi: i nejdražší MPEG-2 není bůhví co!... (někdy se dociluje lepší kvality s mpg MPEG-2 kompromací i tím, že se prokládaný obraz převede na progresívní a tento převod může být také problémem!... MPEG-4 AVI DivX/XviD dokonce vůbec nemá rád prokládání a efektivněji kompromuje jen progresívní video (tejně tak velký šum mu vadí)podobně jako dig. fotografie)

-Další příčinou a nejčastšjší(!) se kterou se v praxi setkávám: subjektivní dojem při nesprávném a nesrovnatelném porovnávání kvality VHS záznamu a to tak, že z VHS sleduji obraz na klasické (analohogové) TV a digitalizovaný záznam na PC monitoru či dokonce kvalitnějším a detaily více zobrazující (a progresívně-tedy neprokládaně jako i CRT monitor, což samozřejmě dobře, akorát ten převod z prokládaného PAL i NTSC je porod...) LCD PC monitoru, který odhalí ještě více nedokonalost obrazu i kdyby bylo zkreslení digitalizací 0%!!!
Pust si digitalizovaný záznam na TV a to ještě rozhodně ne z kompromisních video OUTů z grafik PC, ale z DVD přehrávače s kvalidtnějším D/A převodníkem a uvidíš, jak se obraz zdánlivě(!...) zidealizuje!...

A stolní DVD recordery nedosahují kvalit předvodu ani některých levných PCI TV karet! Jen na TV to nejde tak moc poznat jako na PC monitorech! Proto se na DVD vejde i v MPEG-2 tolik hodin záznamu!...
Jsou však do jisté míry pohodlné na bsluhu, ale případná editace videa je i na DVD-RAM i na HDD recorderech je diskutabilní a zdaleka ne tak jednoduchá, jak se prezentuje v reklamách! Takže si nedělejte moc veké iluze o stolním DVD recorderu jako nejlepším řešení!