Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ASUS 7131 H - žiadny signál na DVB-T

adrive (5)|6.1.2010 00:08
Zdravím, som tu nový a som laik, tak prosím sorry, ak budem písať z cesty, a nesprávne zaradím príspevok, hodí sa mi do sekcie DVB-T ale aj Bastlení.

Zaobstaral som si tento (ASUS My Cinema-P7131 Hybrid) DVB-T tuner, hlavne preto, že má dobrú kompatibilitu v linuxe. Keď som ho však zapojil, tak som zistil, že nie som naň schopný chytiť 1. slovenský MUX, ktorý sa v Banskej Bystrici vysiela na 65 kanáli, pritom na dve LCD TV ho chytím bez problémov. Keď si na jednom z TV dám pozrieť kvalitu signálu, tak TV mi píše silu signálu 72 (neviem, či je to v %). Keď dám hľadať v Kaffeine kanály, tak tam je taký slider, čo ukazuje pri ladení Signál a SNR. Signál sa pohybuje na úrovni 49-50%. SNR je pri každom skenovaní rôzne (raz sa ten slider pohybuje v malých hodnotách 10 - 20%) inokedy skáče vo vyšších hodnotách 60 - 70%. Raz (neviem pri akej konštalácii hviezd) mi to dokonca aj našlo všetkých 5 kanálov vysielaných v tom MUXe, ale už ich neviem pozerať a pri opätovnom skenovaní ich zase nevie nájsť. Analóg na tom tuneri chytím, aj keď veľmi zašumene ale ide... Skúsil som aj takúto nejakú izbovú anténu: http://img.alza.cz/ImgW.asp?fd=f3&cd=JT850b ale cez ňu som nechytil nič, nech bola v izbe umiestnená kdekoľvek, ale zato TV na to chytá aj keď je v tom najzadnejšom rohu izby položená.

Takže mám to dobastlené takto:

Na okne som "zdedil" takúto anténu, nikdy mi však nevadila, lebo na UHF som tam chytil tie základné SK kanály ktoré som potreboval. Rovnako dobre mi to aj teraz postačuje pre dve TV na DVB-T. Je natočená približne na vysielač Laskomer, ktorý vysiela DVB-T na 826MHz. Tento vysielač je odomňa vzdialený cca 3km a bohužiaľ je medzi nami ešte jeden panelák.

Za anténou mám 3 WAY SPLITTER (rozbočovač?). Medzi rozbočovačom a anténou je asi 3m koaxu a medzi DVB-T tunerom v PC a rozbočovačom je asi 5m koaxu. Káble sú pospájané F konektormi a do zariadení idú celokovové IEC.

Čo by som mal pridať /vemniť/, aby som mal v pohode signál na PC? Ako prvé ma napadlo že anténu, ale neviem za akú, tá čo mám je dlhá cca 70cm. Neviem si predstaviť dávať tam nejaké sito. Skorej takéto dačo: http://www.alza.sk/evolve-shark-adapter-koaxialni-kabel-d138950.htm alebo http://www.alza.sk/antena-se-zesilovacem-strong-srt-ant15-d103975.htm.

Ešte ma napadlo pridať nejaký zosilovač, ale neviem kam by som ho mal umiestniť (pred rozbočovač?) a aký by som potreboval?

Dík
Ivo Mašek (10205)|6.1.2010 05:29
[quote]
SNR je pri každom skenovaní rôzne (raz sa ten slider pohybuje v malých hodnotách 10 - 20%) inokedy skáče vo vyšších hodnotách 60 - 70%.
[/quote]
To je moc málo. A protože ti to skáče (někdy je těch 60 procent a výše), tak v tom momentu si naladil těch 5 kanálů.
[quote]Za anténou mám 3 WAY SPLITTER (rozbočovač?). Medzi rozbočovačom a anténou je asi 3m koaxu a medzi DVB-T tunerom v PC a rozbočovačom je asi 5m koaxu.[/quote]
Udělej pokus. Natahni pouze jeden koax mezi antenu a tv tuner. Prostě přímé spojení bez rozbočovačů. A pak zkus něco naladit. Pokud to bude bez problémů (a síla i kvalita signálu nebude tak hodně kolísat), "chyba" je v přerušení koaxu rozbočovači. Pokud síla i kvalita signálu bude velmi kolísat (a možná budeš ztrácet i signál na tuneru), pak je "chyba" mimo tvůj dosah - na trase mezi vysílačem a tvojí antenou (možná ten panelák ??)
Jde o to, že klasickým TV a set-top-boxům stačí menší signál k zachycení kanálu. kdežto u tv karet je to mnohem horší - vyžadují silnější signál.
adrive (5)|6.1.2010 18:22
Dík za odpoveď. To som skúšal tiež keď som dával káble, ale tak isto sa mi na to nič nepodarilo chytiť. Už si ale nepamätám, na akej úrovni bol signál a SNR aby som to mohol porovnať. Chcel som to skúsiť zapojiť bez toho rozbočovača, ale asi som spolu s kúskami káblov vyhodil aj F spojku :-(

Ak by bola chyba v tom paneláku, tak mi nepomôže zosilovač, prípadne lepšia anténa? Myslím, že sa tomu asi nevyhnem, len neviem, či mi bude stačiť nejaký zosilovač, alebo mám najprv vymeniť anténu?
Ivo Mašek (10205)|7.1.2010 06:48
[quote]
Ak by bola chyba v tom paneláku, tak mi nepomôže zosilovač, prípadne lepšia anténa?
[/quote]
Pokud ti bude stínit nějaká překážka (v tomto případě dům), tak tam nepomůže nic. Jedině dát antenu na střechu. (pokud se překážka nevyhne tobě, musíš se jí vyhnout ty) Idealní anteny jsou síta, nebo tzv. hiršmanky (příloha 1). Zesilovač je nouze. Pokud je mizerný signál, většinou zesilovač nepomůže. Nejlepším zesilovačem je kvalitní antena.
hirschmann1.jpg
adrive (5)|7.1.2010 21:49
:-( Ja považujem to, čo mám na okne za čokoľvek, len nie anténu :). Príde mi tak amatérsky urobená. Kedysi sa na to chytalo analógové vysielanie Cabel Plus zo Suchej Hory (vzdialenejší vysielač cca 7km, tiež schovaný za tým domom) úplne spoľahlivo. Ten vysielač má 25kw a je odomňa 3km. Fakt to môže byť problém? Však 60% okolitých panelákov nemá na ten vysielač priamu viditeľnosť anilen zo strechy...

Sito sa mi zdá byť na okno v paneláku trošku veľké a tá hiršmanka vyzerá dobre, ale to by som musel dať na strechu paneláku a to by bolo na dlhé lakte podobne ako pokusy o rekonštrukciu STA. Navyše by boli náklady už na to asi príliš vysoké. Už len ten dlhý koax čo by som potreboval zo strechy ku mne... To už by som sa radšej zamýšľal nad satelitom.

Akosi sa ale neviem zmieriť s tým, že som kupoval zbytočne DVB-T tuner do PC a môžem ho akurát vybrať a dať do zbierky nepoužitého hardware.
Ivo Mašek (10205)|8.1.2010 06:53
Když to je právě ten rozdíl mezi klasickým STB a TV na jedné straně a tv tunerem na straně druhé. Klasický STB je schopen pobrat i kvalitu signálu 10 procent, i když při tom už obraz kostičkuje (vlastní praxe), kdežto tuneru mnohdy nestačí ani 50 procent. Pro ten tuner je vlastně idealní vzdálenost vysílače, která je 3 km. Nebýt té překážky na trase signálu v podobě paneláku. Proto je signál nízký a kolísá. Což TV ještě pobere a zpracuje., tuner už nikoli.
Píšeš, že jednou, když byl zrovna signál přijatelný, si něco naladil. Zkus tedy alternativní programy.
adrive (5)|9.1.2010 20:22
Bohužiaľ, moc alternatívnych programov na Linuxe nemám, skúsim nainštalovať Win XP, aj keď to asi nebude moc ľahké :-(

Ale jedno mi nie je jasné, čo ukazuje TV - že Signál 72. To je ako kvalita v %? Nemali by TV a karta ukazovať kvalitu signálu približne rovnakú?
Ivo Mašek (10205)|9.1.2010 21:38
Televize ti u DVB-T ukazuje úroveň a kvalitu v procentech. To samé umí i tv tunery (ale ne všechny). Ovšem tv tunery jsou citlivější a to, co ještě seberou set-top-boxy, už tv tunery nemusí pobrat. A zase záleží na modelu. Např. tunery od Leadteka jsou snad nejcitlivější vůbec, ale zase mají "křišťálový" obraz.