Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zvuk mov

zeleny_mungo (6)|1.1.2010 09:14
Zdravíčko, mám video vo formáte *.mov a potrebujem z neho odstrániť zvukovú stopu, vedel by mi niekto poradiť ako na to? Pokiaľ možno, bez straty kvality videa a tiež asi bude treba zachovať formát mov.

Ja sa v týchto veciach absolútne neorientujem. Skúšal som VirtualDub, ale ten asi mov nepodporuje. Ďalej som našiel tento tutoriál: http://img159.imageshack.us/i/desktopclipjj9.jpg/

Vyzerá to, že je to presne to, čo potrebujem, ale pri všetkej snahe tam toho wizarda nemôžem nájsť. Neviem či je to nejaká staršia verzia alebo čo.
StD (8612)|1.1.2010 09:52
MOV je kontejner, může v něm být AVI nebo MPEG. Detekuj GSpotem obsah a podle něho demuxuj (demultiplex).
Pave1 (4279)|1.1.2010 10:34
[quote=StD;257053]MOV je kontejner, může v něm být AVI nebo MPEG. Detekuj GSpotem obsah a podle něho demuxuj (demultiplex).[/quote]

MOV i AVI jsou jen kontejnery (tedy jakési obaly), takže uvnitř je video v nějakém podporovaném typu komprese (mov podporuje určitý okruh kodeků). Tedy nemůže obsahovat AVI, to je "novoroční posilvestrovská přeháňka" .-) .

Zjisti jaký druh komprese kontejner obsahuje (DV-PAL, mpeg2 a H264/mpeg4 avc jsou ty nejběžnější, ale je jich mnohem víc) a pak to jak radí StD vhodným nástrojem demuxni. Tím získáš video a oddělené audio, s kterým už můžeš dál pracovat. Druhou (méně šikovnou) možností je hodit to video do sw, který podporuje kompresi v něm použitou a vyexportovat si zvuk nebo obraz z něj, ale tady je dobré pohlídat si, aby nedošlo k přepočtu, který zbytečně může degradovat kvalitu.
StD (8612)|1.1.2010 11:38
[quote=Pave1;257054]..."novoroční posilvestrovská přeháňka" .-) ...[/quote]
Samo, ale proč si asi některé kodery dávají příponu *.avi - teď odhlédnuto od "kontejneru"... Míněno to bylo (u mne) tak, že obsah MOV může být různý (jen ProCoder mi pro výstup QT MOV nabízí asi osm různých nainstalovených kodeků pro video a dalších 16 pro audio s různými nastaveními). No a na ten "bezbolestný demux" by asi stačil jen plný QuickTime (ne player) na MACu. Ale to střílím od boku, u Maca už jsem v redakci pár let neseděl.

Edit: Pro Pave1 - Ber to tak, že pro mne existují jen 2 věci - Mpeg a to ostatní. Tomu ostatnímu říkám avi. =deformace, vím. :)
zeleny_mungo (6)|1.1.2010 12:00
Díky moc za pomoc :-)

Nakoniec som to spáchal tak, že som to pomocou programu MP4Cam2AVI previedol na AVI kontajner a ten som uz dokázal otvorit vo VirtualDube.

To video bolo vo formate Motion Jpeg a ukázalo sa, že mi tento nevyhovuje. Ide o to, že to video potrebujem dostať do Cinemy 4D ako textúru. Tak som to vo VD uložil nie ako Stream a tak mi to v C4D funguje. Akorát že 1,5 min video má teraz 5,13 GB :-( Ale zatiaľ to bude musieť stačiť, nedarí sa mi zistiť, ktoré formáty C4D podporuje. Použiť sa to dá, až budem hotový projekt renderovať, bude mať video zase normálnu veľkosť.
Pave1 (4279)|1.1.2010 12:16
[quote=StD;257057]Pro Pave1 - Ber to tak, že pro mne existují jen 2 věci - Mpeg a to ostatní. Tomu ostatnímu říkám avi. =deformace, vím. :)[/quote]

Chápu, zaměření na mpeg je dost časté u lidí, kteří se věnují především zpracování distribučních formátů (vysílání DVB-T, S, ripy DVD, BR). Já se věnuju postprodukci, tedy zpracování videa, tam tě takováhle hláška praští přes oči hned .-) .
StD (8612)|1.1.2010 12:26
[quote=zeleny_mungo;257060]Díky moc za pomoc :-)

Nakoniec som to spáchal tak, že som to pomocou programu MP4Cam2AVI previedol na AVI kontajner a ten som uz dokázal otvorit vo VirtualDube.

To video bolo vo formate Motion Jpeg a ukázalo sa, že mi tento nevyhovuje. Ide o to, že to video potrebujem dostať do Cinemy 4D ako textúru. Tak som to vo VD uložil nie ako Stream a tak mi to v C4D funguje. Akorát že 1,5 min video má teraz 5,13 GB :-( Ale zatiaľ to bude musieť stačiť, nedarí sa mi zistiť, ktoré formáty C4D podporuje. Použiť sa to dá, až budem hotový projekt renderovať, bude mať video zase normálnu veľkosť.[/quote]

No tohle zase poněkud nechápu já - MJPEG máš sekvenci za sebou jdoucích klasických bitmap komprimovaných známým způsobem - tak jak nenačte? To ti spíš chybí plný (licencovaný) Mjpeg kodek.

@Pave1: Jasný.
zeleny_mungo (6)|1.1.2010 12:43
[quote=StD;257067]No tohle zase poněkud nechápu já - MJPEG máš sekvenci za sebou jdoucích klasických bitmap komprimovaných známým způsobem - tak jak nenačte? To ti spíš chybí plný (licencovaný) Mjpeg kodek.
[/quote]

No tak to už som trochu mimo. Ale skúsil som nainštalovať trial verziu tohoto: http://www.morgan-multimedia.com/technicalsV3.htm a nepomohlo.
StD (8612)|1.1.2010 14:47
No nekompletní Morgan blbne to máš recht, ale třeba staré Studio 8 od Pinnacle nemáš? Tam byl myslím plný Pegasus PicVideo kodek co si vzpomínám a i jinde se k tomu dá přijít.
zeleny_mungo (6)|1.1.2010 16:09
mno skúsim niečo nájsť, ale neviem, či to pomôže. Napr. taký PFTrack mi to video načíta v pohode, a v Cineme to video použijem v podstate rovnakým spôsobom.