Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Grab videa z DV

skrisa (1)|23.1.2005 21:23
Zdravim.
Moji pribuzni si zakoupili DV a chtej radu po mne, ktery o DV nevim vubec nic krom zpusobu uchovavani dat na pasce.
Vsude se pise, ze musim mit FW (hardware). Mel jsem pocit, ze jdou data (ne jen obrazky, ale i video) stahnout i pres USB2.
Pokud to nejde, muze mi nekdo vysvetlit proc??? :-?

Diky, s pozdravem Skrisa
Mike (617)|24.1.2005 08:43
Teoreticky by to šlo, ale není na to žádný standard a tak by s tím neuměl žádný program pracovat, na Firewire existuje specifikace, jak probíhá komunikace, jak se ovládá kamera apod.

Navíc nevidím důvod, proč to nedělat přes Firewire, když je dnes téměř všude a pokud ne, tak ceny řadičů jsou už velice nízké. Když má někdo na kameru za několik (desítek) tisíc, tak má určitě i na řadič za pár stovek.
distortion (76)|24.1.2005 21:21
vole firewirem jinac to nejde pres useb dou jen tahat fotky z karty co je v ty kamere z kazety dostanes prd na usb a to firewire ma kazdej pocitac ted ne dyt to mam ina notbooku to je navic kram blbej
PetrS75 (21)|12.2.2005 21:40
"vole firewirem jinac to nejde pres useb dou jen tahat fotky z karty co je v ty kamere z kazety dostanes prd na usb a to firewire ma kazdej pocitac ted ne dyt to mam ina notbooku to je navic kram blbej"

Jak se dá v klidu napovědět někomu kdo tomu nerozumí :-D

Můj názor je ten, že by se nejdřím měli podívat na kameru, a zjistit si jakým konektorem se dá připojit k PC. Pokud je to Firewire, pak je potřeba zjistit zda je PC tímto řadičem vybaveno (pokud ne, je potřeba ho dokoupit) pokud se jedná o připojení USB (už jsem o něm taky slyšel) měl by zjistit jaké konektory kamera používá a zajít do specializované prodejny (elektry) :-D (nejlépe vzít kameru sebou)
clee (6592)|12.2.2005 22:02
usb je co se tyce videa k nicemu, da se pouzit maximalne ke stazeni fotek z pametovy karty, na stazeni zaznamu z kazety se da pouzit pouze a jen firewire
PetrS75 (21)|12.2.2005 23:59
Dobře nebudu se hádat :-D

Je možný, že na kameře jsou 2 konektotry, jeden pro Firewire a jeden na USB 2.0
ODSakEda (2278)|13.2.2005 00:42
[quote=clee]usb je co se tyce videa k nicemu, da se pouzit maximalne ke stazeni fotek z pametovy karty, na stazeni zaznamu z kazety se da pouzit pouze a jen firewire[/quote]

Tedy ne tak docela obecně! Ale Clee to myslel dobře a nejspíš jen v souvislosti s DV, jen upřesním, že FireWire je defakto podobné rozhraní jako USB2.0, ale od SONY a USB je Microsoftí a přišlo později, mezi tím se rozšířilo používání FW. Mají různé protokoly (kodování) i aplikace!
Např. u DVD kamer lze stahovat přes USB 2.0 skutečně nejen fotky, ale i video, nemáteli DVD mechaniku v PC (což je až nelogické a nevýhodné a nebylo by s mechanikou zapotřebý žádnejch kabliků ani specifikací a přenos jen 1x jako u FW a USB2.0...)

V tom byla možná malá nepřesnost, že USB a video nejde dohromady.
(nic ve zlém Clee, zas puntičkařím, já vím, ale čte to možná spoustu lidí co neví a chci jen aby z teho neměli hokej)
Pitomec (10211)|13.2.2005 09:52
Edo, Edo - už bys taky mohl vědět, že IEEE1394 (FireWire) je rozhraní od Apple a SONY s tím má společnýho asi tolik, co Eskymák se Saharou... :-)
StD (8612)|13.2.2005 10:22
Tak, tak Pitomec. Halt když je někdo "nestraně stranický"...
ODSakEda (2278)|13.2.2005 14:40
Pitomec -já su ale pitomec! Nějak jsem si neuvědomil že je to Mekovský rozhraní co tu bylo dříve než nějaký USB a že ani SONY, který je má jako standart u dig. kamer ani jinou možnost neměl a také v poslední době jsou MS vs SONY takovými multimediálními konkurenty, že už to tak jak noviny stavím proti sobě tak nějak automaticky a v tomto případě (taky) nepřesně...

Za to se tedy omlouvám!

Nicméně SONY má s FireWire společného víc než eskymák se saharou! Spíš jako eskymák se severním polem! FireWire je severní pol a eskymák je ta SONY co používá severní pol! :-)
Navíc je SONY spojenec Aple proti MS!
V poslední době dokonce SONY "nebezpečně" zkoupil mnoho hudebních i filmových autorských práv i celá studia po celém Světě včetně některých Hollywoodských! Bacha na něj! :-)
Pitomec (10211)|13.2.2005 16:23
Rozhraní IEEE1394 využívá i Panasonic, který byl zakladatelem DV formátu a využívá toto rozhraní celá řada dalších výrobců, takže SONY je jenom jedna z mnoha firem a rozhodně ne klíčová.
ODSakEda (2278)|13.2.2005 20:00
Pitomec řekněme, že jej použila jako jedna z prvních a to před miniDV-již u D8. Vona SONY diktuje i Canonu a je taky fakt, že jedinej solidní konkuren je SONYmu snat jen Panasonic! Ostatní jen kopírujou a přebíraj doufejme jen to dobré:-)
Pitomec (10211)|13.2.2005 21:23
[quote=ODSakEda]Pitomec řekněme, že jej použila jako jedna z prvních a to před miniDV-již u D8. Vona SONY diktuje i Canonu a je taky fakt, že jedinej solidní konkuren je SONYmu snat jen Panasonic! Ostatní jen kopírujou a přebíraj doufejme jen to dobré:-)[/quote]
Bohužel (pro tebe) přišlo D8 až dávno po DV, takže trefa vedle... :-)
ODSakEda (2278)|14.2.2005 00:44
Pitomec proč bohužel? proč pro mě? a D8 není v DV (kodeku)akorát na jinou pásku? a DV (nynímyšleno jako systém DV nejspíš dle kodeku DV a který jsi měl asi na mysli) byl pro amatéry? neporovnával jsem náhodou miniDV vs pouze SONYho D8?

Je fakt že nevím kdo použil a v čem (myslém dig. kamery a rozlišujme to prosím na profi a amatérké použití) poprvé. Víš? Dopln upřesni! Ne jen pro mě, pro mnohé zde!
clee (6592)|14.2.2005 00:55
ne jen ze si zase placal kraviny co bylo driv, jen tak mimo d8 vydal sony jako marketingovej tah pro kamery nizsi tridy protoze dv byly celkem drahy a hlavni tahak byla zpetna kompatibilita s video a hi8, ovsem d8 kamery nemely nikdy poradnou optiku ani vybaveni, amatersky dv kamery tenkrat uz dlouho existovaly, d8 vzniklo jen jako levnejsi alternativa...
ODSakEda (2278)|14.2.2005 01:53
clee: aha, tak to s tím že D8 byla až po miniDV jsem si myslel blbě... :-I Nicméně mě nějakej rok D8 kamery od SONY uspokojovala a nepřipadá mi že optika 37mm 25x optický zoom, minimální aberace, CCD kdysi 800kpix taky nebyl málo a SIS (stabilizer) byla úžasný a zvuk čistý, ostrý bez šumu a vrčení a dokonce zároven s optickým zoomem také zoomoval (spíše zužoval úhel citlivosti)!!! Např. model 740 měl i 1mpixel a 3,5" LCD a kartu a funkcí mno moc moc (časování videosekvencí, snímkování a pod. capiny)! nepřipadaly mi za ty prachy méně vybavené než miniDV a co se optiky týče, dokonce lepší než současné miniDV do 20-25 tisíc...!
Mike (617)|17.2.2005 22:26
No myslím, že optika byla naopak většinou lepší než u miniDV, protože ty kamery jsou většinou větší než miniDV, i elektronika je podobná, nevýhoda je hlavně v tom, že jedinej, kdo to dělal byl v podstatě jen Sony kvůli tomu, aby využil stroje na výrobu Hi8 mechanik, prostě chtěl ušetřit, taky nějak nechápu tu strategii kazet, když kazeta D8 stojí 2x tolik, co ta samá do Hi8, pouze s jinou nálepkou (báchorky, že musí mít kvalitnější pásek, ať si nechá Sony pro křováky)
clee (6592)|18.2.2005 08:33
to je stejny jako DA pasky, coz sou v podstate taky Hi8, ty staly daleko vic nez obyc hi8
ODSakEda (2278)|18.2.2005 10:15
Mike:
-potvrzuji to s tou optikou (kamoš koupil niniDV Canon750i a byl překvapen, že ma o poznání horší obraz již v náhledu na LCD předevšín v interieru, což se potvrdilo i ve srovnání záznamů včetně zvuku oproti starší SONY D8 take s CCD s 800kPix)
-potvrzuji ze svých zkušeností i to, že sice D8 kamera nahreje na pásky 8 a Hi8 úplně stejně jako na D8, akorát nesedí doba záznamu, neb D8 má rychlejší posuv. Ten jde sice spomalit na režim LP, ale kvalita záznamu se zase nemění, ani nemůže, je to digitál(0 je nula a 1 jednička)! Jen se vyskytnou častěji výpadky snímku(především v začátku pásky, kde bývá zapauzována nejčastěji)!
D8 páska je pak dražší proto, že aby měla opět např. 120min, musí být tenčí a aby se při pauzách neprodřela snadno feritová vrstva a nedocházelo k výpadkům dat při častějším používání pásky, nejspíš i kvalitnější-alespon je daleko tmavší a lesklejší, podobně jako je možné vidět u audio kazet normal vs chromka, kde je to navíc i slyšet-je to analog.... Zde ti tedy mírně oponuji i když jen subjektivně.
ViKinG (793)|18.2.2005 11:21
Mike: jestliže v D8 jedou Hi8 bez omezení (ten rychlejší posuv pomíjím) tak mi to nevadí. To že byla už v době prodeje moje kamera spotřebka vím, zázraky od ní nečekám a jede už třetí rok bez problémů. Rozdíl mezi páskami D8 a Hi8 jsem nezaznamenal (ale je pravda, že jen 2 kazety mi jedou víckrát dokola, ostatní zůstávají jako poslední záchrana).
Dneska už je D8 mrtvolka. Ale tu robustnost bych neviděl jako čistý minus. Jednak mají (většinou) ty miniDV horší optiku a jednak, nemůžu si pomoc, víc se mi s ní "třese" ruka.
Je jasný že pokud někdo potřebuje co nejlehčí a co nejmenší, nepreferoval D8 nikdy.
U toho Fi-Wi vs USB 2.0 mi fascinuje s jakou neodbytností se toto téma neustále vrací, přestože tak jak to funguje s tím nemá 99,99% uživatelů žádný (neřešitelný) problém, což je v oblasti PC téměř zázrak.