Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CANON XH A1 - Manuálne ostrenie

KREATOR (83)|7.12.2009 13:33
Mám problém pri manuálnom ostrení - po určitom časovom intervale,sa mi totálne rozostruje.Napríklad dám kameru na statív zaostrím na 3 metre a nechám kameru nahrávať.Po pár sekundách pootočím ostriaci prstenec a zisťujem,že mi ukazuje už 6 metrovú vzdialennosť.Citlivosť zaostrovacieho prstenca je príliš veľá.Zaostrovanie funguje veľmi skokovo.Doslova s prstencom točím po milimetroch.Napríklad 1meter - potom 1,8 metra a potom skok na 4 metre.Zdá sa mi to nenormálne.Ten prstenec sa otáča tak veľmi ľahko.V menu sa dá nastaviť citlivosť manuálneho ostrenia,no pri obidvoch možnostiach to aj tak nefunguje a manuálne ostrenie sa rozlaďuje.Mám aj kameru XL H1 a tam keď manuálne nastavým ostrenie na 20 metrov a vrátim sa k kamere po pol hodine tak mi na displaji bude svietiť tých 20 metrov a obraz bude ostrý.Má niekto podobné skúsenosti s touto kamerou - mylím tým XH A1.ďakujem
Jarda.Bar (1238)|7.12.2009 16:26
Hloupá otázka, přepnul sis na manuání ostření? :) Mě zaostření drží.
KREATOR (83)|7.12.2009 17:35
čítaj pozorne a tak mi odpovedaj - -kamera je prepnutá na manuálne ostrenie,podĺa všetkého to vyzerá tak,že má už prstenec mechanickú vôľu - kameru vlastním už 2 roky.Nikdy nepoužívam automatické ostrenie,preto som sa obrátil v tomto príspevku s prosbou na vlastníkov tejto kamery,či sa s niečím takým niekedy pri tomto type kamery nestretli.
Pave1 (4279)|7.12.2009 18:43
V custom nastaveních v menu lze pro prstenec ostření nastavit citlivost, při low je změna zaostření při stejném pohybu menší (pohledej v manuálu).
KREATOR (83)|7.12.2009 18:55
Mám v custom menu nastavené na SLOW,nemá to žiaden vplyv, ak by som to prepol na normal je to ešte horšie ani milimetrový pohyb s prstencom a vzdialenosť zaostrenia sa mení napr. z 0,1m na 800m.Táto skutočnosť sa začala prejavovať asi po dvoch rokoch používania,neviem či sa náhodom nemôže jednať o nejakú mechanickú závadu.
Pave1 (4279)|7.12.2009 19:45
No, to bude asi práce pro servis, to by dělat nemělo.
KREATOR (83)|7.12.2009 20:04
asi áno - len ktorý servis slovenský JE o ničom,ako je to u Vás v Prahe to neviem.Na XL H1 to funguje 100% prstenec ide ťažko,no na XHA1 sa točí veľmi ľahko,skoro sa samovoľne pretáča.Mám aj diaľkový ovládač
Z2000 - http://www.dvinfo.net/forum/attachments/remote-lens-controllers/1949d1170124040-canon-zr-2000-zoom-control-opinions-zr2000focuswheel.jpg
a je na ňom krokový ovládač ostrenia a aj s tým to blbne.Manuál je skrátka nepoužiteľný a každých 20 sekúnd musím preostrovať.
Pave1 (4279)|7.12.2009 20:07
AWH - jedině ten. Pohledej na netu.
KREATOR (83)|7.12.2009 20:13
sú dobrý? počul som, že vo VIEDNI sú ozaj profíci
KREATOR (83)|7.12.2009 20:14
neexistuje nejaký nový FIRMVARE?
Pave1 (4279)|7.12.2009 20:28
Tohle vidím na problém se snímačem pohybu prstence, nebo mechaniky prstence, v servisu to vyčistí a bude to ok. AWH znám, vídeňský servis ne .-) .
KREATOR (83)|7.12.2009 20:31
dík za radu som zvedavý ako bude reagovať servis
KREATOR (83)|2.2.2010 00:38
Takže majitelia tejto kamery pozor! Už mesiac mám v Prahe v AWH CANONE servise svoju kameru.Kamera má nabehaných asi 150 hodín.Riešia mi tam spomýnané citlivé ostrenie na nejto kamere.
Stručný popis úkonů: Rozebrani pristroje. Rozebrani obj, proletovani cidla snimani pochybu ostriciho krouzku. Vycisteni el. kontaktu objektivu. Promereni elektronickych soucasti. Vymena poskozenych elektronickych casti. Serizeni. Sesazeni a kontrola fci. PLoFW
+ vymenili grátis bočný kryt kde je prichytený remeň na ruku,pretože vraj niektoré modeli majú výrobnú vadu.Aspoň,že si to CANON priznal.
http://www.canon.sk/Support/Consumer_Products/products/camcorders/Digital/HDV_series/XH_A1.aspx?type=important&faqtcmuri=tcm:127-681427
no za prácu som zaplatil - nie málo a keďže servis kamery na slovensko neposiela,tak som pekne vycestoval so sto vežatej Prahy osobne,aby som ju prevzal.Po oskúšaní som zistil,že kamera sa chová tak,ako predtým a že vlasne som peniaze zaplatil zbytočne.V servise mi povedali,že to dajú doporiadku a do dvoch dní kameru pošlu na Slovensko.No servisný technik ma telefonicky informoval,že to asi nepôjde spraviť vraj objedná a vymení celý tubus objektívu s prstencami a bude to skúšať ďalej.Prstenec sa správa tak,že na 1 cm pohybu máte rozsah 0 metrov až nekonečno,stačí jemne ťuknút do ňho prstami a v pootočení máte v 2 milimetroch rossah od 0 do 50 metrov.Myslím si,že žiaden kemaraman nemá takú presnú ruku aby takto vedel citlivo preostrovať.Ďalej mi tvrdia,že nemajú takýto model na porovnanie a tak to nevedia porovnať a otestovať.Urobil som si 1600 km výlet a bez výsledku.Pokiaľ máte problém s tou citlivosťou manuálneho ostrenia aj vy, tak mi odpovedzte,lebo tú kameru nikdy neopravia a ja by som mal argument pre servis.Hlavne pokiaľ niekto tento model z Vás vlastí tak tu niečo napíšte ako ťažko sa Vám prstenec otáča a koľko milimetrov treba ostriaci krúžok pootočit,aby ste z 0 metrov dosiahli nekonečno.Samozrejme tým myslím,že kamera je v nulovom zoome.Vďaka
Pave1 (4279)|2.2.2010 12:14
TaK to mě mrzí, zkus příště radši asi tu Vídeň (já ale s nimi neměl nikdy problém, vyčištění a kontrola páskové dráhy vždy do týdne).

Vyzkoušel jsem to ostření, pravda, moc velký pohyb prstence tam není. Při navolení pomalé změny (menu) se dá celkem pohodlně ostřit v rozmezí 1 až 8m (změna na prstenci je odhadem od 6 do 8mm), pak už to je prudké, byť nastavit rozdíl mezi cca 17m, 70m a 150m se dá (tam je změna velmi rychlá, ale optika tady stejně ostří "od nevidím do nevidím", takže spíš jde o ty malé rozsahy).

Tak snad ti tahle informace pomůže, každopádně s ovládáním ostření problém nemám (ty malé rozsahy vzdáleností klasicky 2 - 5m se ovládají prstencem velmi dobře, skáče to i po desetinách), horší je pro mě náhled (na širokém úhlu už LCD nestíhá, po najetí na polovinu rozsahu už je to na ostření ok). Na tom širokém úhlu používám automat nebo jednorázové zaostření automatiky, nebo právě ostření "naslepo" podle ukazatele vzdálenosti (běžně rozsahy 1 až 12m), dá se s tím žít.
KREATOR (83)|2.2.2010 17:14
Dík za informáciu - ešte by som poprosil,či by ste mi neodpovedali,ako približne sa Vám otáča ostriaci prstenec - -myslím tým odpor - toči sa asi tak ťažko ako stredný prstenec zoomu.
Pave1 (4279)|2.2.2010 17:46
Prstenec se otáčí poměrně zlehka, není třeba velký tlak, takže se pohodlně a jemně ovládá jedním prstem při běžném držení kamery (nejlíp, pokud je kamera na pořádné ramenní opěrce, takže ruce jsou poměrně volné).

Ten cca 1cm je právě tak akorát, abys mohl pohodlně manuálně ostřit bez nutnosti přehmatávat (samozřejmě, že pokud si najedeš a nastavíš malou DOF, tak přeostření může vyžadovat podstatně větší pohyb prstence).
KREATOR (83)|2.2.2010 18:06
to som pochopil no určite na Vašej kamere po pootočeni 1 cm nevyskočí hodnota z 0,1 metra na nekonečno
Pave1 (4279)|2.2.2010 18:38
Pokud nastavím nejširší ohnisko, běžný režim 1080/50i, pak z 0,1m na 1m otočím prstenec hodně přes 1cm (možná i 2cm), z 1m na 20m je to asi taky cca 1cm - 2cm, pak to jde ale velmi velmi rychle (ale fakt to všechno odhaduju, neměřím).

Pokud použiju zoom (třeba cca 10x), musím prstenec otáčet o dost víc (pokud nastavím asi čtvrtinu rozsahu, cca 5x přiblížení, pak z 1m na 10m jsou to cca poctivé 2cm).

Zkus napsat na videokamery.cz, tam chodí pár majitelů XH-A1, třeba poradí i majitel obchodu (má dobré kontakty na firmu Canon, respektive české zastoupení).

Dopl.: samozřejmě, že v menu mám zaplé slow pro otáčení prstence (nebo jak to tam je, už si to ani nepamatuju ), nemůže ten problém být tady (nefunkční přepnutí na slow)? Na širokém ohnisku je to pak opravdu rychlá změna.
KREATOR (83)|2.2.2010 18:59
no ja som to skúšal pri nulovom zoome a je to veľmi citlivé,keď dám kameru na statív resp.na Flycame tak sa mi to behom pár minút rozostrý a požadovanú vzdiallenosť nedrží,najprv 2 metre a o minútu 8, nemôžem sa na manuál spoľahnúť. kameru mám od začiatku na SLOW dnes tam dali nový firmware a nepomohlo to- dostanem nové prstence.Zasa zacvakám.
Pave1 (4279)|2.2.2010 19:40
To je po záruce?
KREATOR (83)|2.2.2010 19:50
áno -- už bude mať 3 roky - no v skutočnosti má nabehaných okolo 150 hodín a to je realita
Pave1 (4279)|2.2.2010 20:00
Tak to je smůla (je to ale poměrně kuriozní závada, problém s prstencem už jistě někdo měl, ale pouze mechanický nebo se snímačem, po opravě bylo vše ok). Prodávající možná něco tušil ...
KREATOR (83)|6.2.2010 20:21
tak opäť ma kontaktovali z PRAHY vraj si s tým nevedia radi.Objednali nový tubus zo všetkými prstencami,ostriaci, zoomový a clonový.Boja sa do toho púšťať,pretože treba vybrať z pôvodného objektívu všetky sklá a potom ich prehodiť do nového tubusu.Netušia,či to pomôže.Z informácii ktoré som dostal mailom a pár ľudí ktorých som obtelefonoval,som usúdil,že sa nikto nestretol z takým problémom u tejto kamery.Som zvedavý koľko zacvakám za nový tubus,ktorý mi možno nepomôže a kamera bude ostriť opäť špatne.Nechápem,že si v servise nemôžu vyžiadať z CANONU takú istú kameru ako mám ja a vyskúšať to ostrenie na porovnanie iba na nej experimentujú.
Pave1 (4279)|6.2.2010 22:33
Jsou to kuriozní věci, ale občas se stávají, bude to asi nepěkně drahý (skoro je to na zvážení, ta cena opravy). Mám známého, který točil svojí DSR-300, odešel mu čip (nějaký zelený šmouh) a zaplatil 70k za opravu. Prostě pech. Zkus napsat přímo japoncům, co na to říkají, ta kamera není moc stará.
stayman (12393)|7.2.2010 01:47
Ja som zaplatil 700,-sk za vymenu chipu.
KREATOR (83)|5.3.2010 11:00
tak,skoro po 2 mesiacoch mi kameru z Pražského AWH poslali domov.Výsledok -vymenené komplet všetky prstence včetne celého tubusu + výmena snímača polohy ostriaceho prstenca,výmena firewire konektoru,bol už taký vyjazdený,že kábel z neho vypadával.Vymenená krytka na upevnenie remeňa akolo pravej ruky.Výsledok - prstenec sa točí o dosť ťachžšie,citlivosť pri otáčaní prstenca je nezmenená.Akurát je poriešené to že behom zapnutia kamery na 5 min sa ostrenie nemení.3 metrová vzdialennosť ostane aj po 5tich minútach.Toĺko moje postrehy:
Pave1 (4279)|5.3.2010 11:44
Měl jsem v ruce novou kameru XH-A1S, kterou koupil jeden známý. Prstence jdou výrazně ztuha (proti mojí kamerce), liší se i provedení kolébky zoomu (taky tužší).

Další známý, co má taky XH-A1, ale o rok a půl mladší kousek než já, měl taky trochu jiné provedené kolébky zoom (musím říct, že to nejlepší, jaké jsem zatím u XH-A1 držel v ruce). Taky optika byla nepatrně jiná (asi změna provedení vrstev proti aberaci), takže jsem mu docela záviděl .-) . Nastavili jsme identické paramentry (včetně nastavení teploty barev v K) a já musel korigovat, on ne.

Takže rozdíly tam jsou, víc no comment.
KrocanX (243)|5.3.2010 16:23
taky pridam svoji troskou do mlyna..
Kdyz obcas tocim v praci na A1 dost me vadi ostreni. Dyz si najedu na detail, zaostrim a nasledne odjedu na wide, kamera se sama preostri.. ne uplne na nekonecne, ale treba ze 4 metru na detailu na 6 metru na wide
Pave1 (4279)|6.3.2010 11:55
[quote=KrocanX;270039]taky pridam svoji troskou do mlyna..
Kdyz obcas tocim v praci na A1 dost me vadi ostreni. Dyz si najedu na detail, zaostrim a nasledne odjedu na wide, kamera se sama preostri.. ne uplne na nekonecne, ale treba ze 4 metru na detailu na 6 metru na wide[/quote]

Tohle mně nedělá, naštěstí.
Jarda.Bar (1238)|6.3.2010 12:13
To mě taky nedělá, zaostřím na detail, jedu "pryč" a drží mi ostření na detailu. (přes manuální ostření samozřejmě)