Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nová CRT TV - vady v obraze?

maiki (154)|7.12.2009 11:58
Toto je dotaz pro zkušené znalce CRT obrazovek. Zajímá mne, jestli se dá uživatelsky nějak poštelovat následující úkaz v obraze. Jedná se o to že při určité kombinaci objektů dochází k jejich abych tak řekl prosvícení zleva doprava. Je to patrné třebas na jasně svítívých objektech na černém podkladu, ale nejen tam. Zjistil jsem že změnou JASU lze tento problém eliminovat, ale vždy jen pro určité spektrum barev, jinde je třeba jas opět upravit, čili to problém neřeší.

Zajímá mne tedy, co to způsobuje a jestli to lze odstranit.

Pitomec (10211)|7.12.2009 12:20
A copak to je za TV?
maiki (154)|7.12.2009 12:30
Luxtronic BTV1443 MNDVB. Vyrobeno snad 9/2009, Turecko. Není to žádná extraliga. Ale je nová. A obrazovka předpokládám taky. Jakože za cenu 2300 nečekám zázrak. Jen jestli by nešlo s tím něco udělat. Za pokus nic.
artam (1147)|7.12.2009 13:36
Co k tomu povedat? Je to vysledok navrhu elektroniky analogovej video cesty, ktora pravdepodobne bude co najjednoduchsia bez akychkolvek kompenzacii a korekcii, co by nedajboze "predrazilo" pristroj o par centov...

To, co je vidiet na obrazku, nie je ziadna zahada, tento jav postihuje vsetky analogove zosilnovace v odozve na skokovu zmenu urovne (v tomto pripade jasu). Zavisi to od tzv. rychlosti prebehu (Slew Rate) a od miery do akej je vyriesena kompenzacia na skokovu zmenu urovne, co zavisi od elektronickeho navrhu video-zosilnovaca.

Laicky rychlost prebehu: je schopnost preniest zmenu urovne za jednotku casu zo vstupu na vystup. Cim je u zosilnovaca nizsia, tym dlhsiu dobu trva na vystupe, kym sa dostane z jednej urovne do druhej po skokovej alebo strmej zmene signalu na vstupe.

edit: U tureckeho TV za 2300 sa tomu nediv, s tym nic nenarobis.
maiki (154)|7.12.2009 13:55
[quote=artam;253170]Je to vysledok navrhu elektroniky analogovej video cesty, ktora pravdepodobne bude co najjednoduchsia bez akychkolvek kompenzacii a korekcii, co by nedajboze "predrazilo" pristroj o par centov....[/quote]

Takže jedině to celé revidovat a překopat že? Pravda, co čekat od TV za 2000. Člověk má být rád že jsou ještě vůbec nějaké nové CRT. Asi je dnes fakt lepší se kouknout po bazarech a inzerci.
maiki (154)|7.12.2009 17:35
Ještě jsem našel na této adrese(http://www.repairfaq.org/REPAIR/F_monfaqa.html) zajímavou informaci, co se týká mého problému:

11.25) Bleeding highlights

On very bright areas of the picture, one or more colors may bleed to
the right resulting in a trail of those colors. The difference between
this problem and the section: "Trailing lines in one or more colors" is
that in this case, only highlights are affected.

One cause of this is that the color gain, contrast, or intensity controls
(whatever they are called on your monitor) are set too high. See the section
on: "Brightness and color balance adjustment". Check the settings of any
brightness limiter controls as well.


ovšem pokud ztlumím JAS a zmizí mi tento efekt na černém podkladu... na šedém jej mám pořád... nevím co to je COLOR GAIN a v menu to asi není.. žeby v servisním? no do toho se budu muset nejprve dostat... taky by možná neuškodilo TV otevřít a hledat nějaké potenciometry...
maiki (154)|7.12.2009 18:04
OK, dostal jsem se do servisního menu... hlásí to AK56-IDTV....bla bla

Myslíte že se tedy jedná o AK56 šasi? Mám zkusit s některou hodnotou hýbat?

http://monitor.espec.ws/download.php?id=22816
9z9 (188)|7.12.2009 19:14
OT: proč ji nevrátíš když je nová??
artam (1147)|7.12.2009 20:04
maiki:
color gain - zisk (zosilnenie) farby, myslene zrejme zosilnenie jednotlivych zloziek rgb.

Servisne nastavovacky ti ale ten efekt odstranit nepomozu, softverovym nastavenim sfusovanu elektroniku neprerobis. Ten efekt sa ti mozno podari eliminovat servisnym nastavenim na nejake hodnoty, ale pri inej kombinacii nastavenia jasu/kontrastu sa ti to obajvi znova.

Ako poznamenal 9z9, bud to reklamuj, alebo ak to robia vsetky, tak je to konstrukcna vada, tak sa musis rozhodnut, ci to vratis, alebo to prezijes.

Len pre info, v tom tvojom servisnom manuali su nastavenia v tabulke 6 (pripadne aj 7). Ale ono to nie je az take trivialne, cele nastavenie video cesty sa deje v niekolkych navzajom suvisiacich bodoch, nastavenie urovne bielej/ciernej pre jednotive rezimy teploty farieb, offset ciernej, limitacia bielej, clipping, atd. Hlavne musis mat k dispozicii generator testovacieho obrazca (monoskop) a nastavovat budes musiet vsetky 3 farebne cesty. Ked pohnes nastavenim len jednej hodnoty, tak si to zarucene rozhasis.
maiki (154)|7.12.2009 21:07
Jasné na to kašlu. Asi to přežiju. Koneckonců se jedná o jedny z posledních CRT na trhu, pochybuji že mají lepší kusy. Mimochodem stejný symptom má i jiná přenosná TV co má máti už několik let. Případně to dám profíkovi ať se na to podívá jestli by se nedala i ta elektronika nějak "vylepšit", jestli budou finance na takový rozmar.
maiki (154)|9.12.2009 14:49
Nakonec jsem zakotvil u toho, že na černém pozadí stáhnu JAS a zvýším kontrast. Dává to uspokojivý výsledek, neteče to. Samozřejmě jak sem poznamenal, pokud se pozadí změní na šedé projevuje se to tam trochu zase, ale jinak je to akceptovatelné.

Ještě bych měl dotaz: nenašel sem v tom PDF manuálu žádný parametr pro změnu horizontální šířky obrazu, jen jeho posun (SHIFT). Pokud by se někomu chtělo se do něj podívat, budu rád.

http://monitor.espec.ws/download.php?id=22816

ps Zdá se, že přístroj si pamatuje 2 různá nastavení obrazu jak pro 50 Hz tak pro 60 Hz. Jsou zde totiž hodnoty pro oba módy zvlášť a při 50 Hz mi ony 60 Hz hodnoty s obrazem nic nedělají. Což by bylo opravdu super mít naladěno jak 50 tak 60 Hz. Tabulka 3.