Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Co všechno zjistit a pořídit , když kupuji novou kameru (asi Canon HF200)

klarka.kaja (101)|5.12.2009 14:22
Potřebovala bych od vás rady. Prosím neděste se. jsem laik a mám jen pár dnů na to, nastudovat vše a koupit to.

Přečetla jsem si již několik diskuzí o kamerách a najednou zjistila, že to nebude tak snadné, jako se starou kamerou na pásky, kterou jsem jen připojila k videu, zapnula přehrávání a na videu nahrávání. ale začnu od začátku.

Za měsíc se mi má narodit miminko, a proto jsme se rozhodli pořídit si kameru. Na takovéto rodinné matáčení - doma, na zahradě, v zoo apod. Cenově jsem se chtěla pohybovat v rozmezí 10-15 tis. (jen za kameru, bez příslušenství). Asi to vypadá, že si pořídím Canon HF200, na kterou se tu v jednom vlákně pějě chvála. Jediné co mě zarazilo byla ta horší kvalita za nízkého světla, ale myslím, že to překousnu, protože z velké většiny budem natáčen přes den, nebo si rozsvítíme světla. Myslíte, že je to dobrá volba?

Teď ale k těm otázkám, které mi vytanuly na mysli při pročítání těch diskuzí.

1) Co budu potřebovat za příslušenství?Už jsem vyčetla, že asi brašnu, paměťovou kartu, náhradní baterii, UV filtr, ND filtr a prý i stativ.

a) máte nějaký tip, na levnou brašnu?
b) paměťovou kartu koupím asi 16GB, 4 class (fotit nebudu), nejlépe co nejlevnější, ale bojím se, že bude blbá, tak mi prosím doporučte. Co třeba Kingstone? Nebo najdu i levnější a dobrou 16GB kartu?
c)UV filtr - co třeba Hama 70037 UV filtr 37mm (dá se koupit kolem 200Kč)?
d) ND filtr - je lepší koupit 8x nebo 4x? Jak jsem tak pochopila, tak slouží hlavně k tomu, abych si nepoškrábala čočku a aby mi procházelo méně světla a neměla přepálený obraz. Ale když vezmu tu 8x nebude to moc tmavé? Cenově vychází nastejno, tak nevím.

Který by byl vhodný?
Hoya ND 4x (nebo 8x) 37 mm (cca 650Kč)
Marumi ND 4x 37 mm (249 Kč)
Kenka ND 4x (nebo 8x) 37 mm (cca 300Kč)
ND-8 Soligor 37 mm (cca 300Kč)

e) baterie - Musím tam dokoupit jen značkovou Canon (BD 827, nebo 819, nebo 808)? Pokud ano, kterou z nich. nebo lze použít i nějakou neznačkovou a při tom dobrou a levnější? v těch se vůbec nevyznám, nevím na co u nich koukat. U této kamery je prý baterka, co moc nevydrží a všichni píšou, že se má koupit jiná, lepší, ale nevím jaká.

f)stativ asi ještě kupovat nebudu
g) co kabel na připojení kamery k PC? Je součástí balení nebo si musím koupit? Nikde jsem se to nedočetla. Jaký bych si případně měla koupit.


2)když budu mít nahráno, tak jak budu postupovat, abych to mohla pak pustit v TV?
chápu to dobře, že si pomocí přiloženého SW přetáhnu video do PC (v průzkumníkovi?) a pokud nebudu chtít nic upravit, vystříhat, podbarvit hudbou, tak rovnou tento soubor vypálím v Neru na DVD a šoupnu ho do našeho DVDčka? Nebo to bude složitější? Nemám žádný program na stříhání videa a myslím, že bych to asi ani neuměla. Časem bych se to třeba naučila, ale tím, že se mimi narodí už za měsíc, tak mám strach, že něco natočím a pak (pokud nekoupím další kartu) mi bude trvat pár týdnů než to dostanu z kamery, abych mohla dál točit. Proto prosím o stručný postup pro začátečníka, jak to z kamery dostanu na DVD, které budu moci přehrát. časem se klidně stříhat naučím. Jde mi jen o ty první týdny, to asi nebudu mít moc času na to to studovat.

3)Zvládne to můj PC, mám nootebook Fujitsu siemens Amilo pi 1505 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45865
Vypalovala bych v nějakém novějším Neru.

4) Budu to budu muset převést do nějakého jiného formátu, abych se na to mohla podívat v DVD Panasonic DMR ex 78 EP-K? Nebo si to Nero přebere a vypálí v nějaké rozumné formě?

5) nabízí se k tomu vypalovačka Canon DW 100? bylo by to jednodušší, než to dělat přes PC? prostě bych tam jen připojila kameru, nijak neupravovala (kdybych nepotřebovala) a rovnou mi to vypálí DVD, které pustím v DVD přehrávači?

Je ještě něco co budu potřebovat pořídit, než to začnu tahat z kamery do PC?

Děkuji za vaše odpovědi. Moc mi pomůžete. Vím, že toho chci asi moc, ale tomuhle už nerozumím. Myslím, že alespon z těch otázek je poznat, že jsem tomu již věnovala dost času, ale další čas (a třeba i peníze) mi moc ušetříte, pokud mi na toto odpovíte.
jarino1978 (8045)|5.12.2009 22:26
budem stručnejší...

- HF200 = dobrá voľba, doporučujem !
- na snímanie v horšom svetle : nie je to žiadna tragédia, dá sa s tým veľmi dobre vysporiadať. aký režim použiť a aké nastavenie si potom môžeme napísať, keď ju kúpiš a "omakáš " si ju.
- SHDC kartu ( pamäťová karta ) : zober Kingston 16 GB class 4
- brašnu si radšej vyber v kamennom obchode, cenový rozdiel je zanedbateľný oproti e-shopu. Ale bude lepšie, ak si tú brašňu vyskúšaš, vložíš do nej kameru a tak.
- batérie : odporúčam radšej originál, konkrétne BD 827
- príslušenstvo : určite si hneď nekupuj žiadne UV filtre, ND filte. To možno až po čase a hlavne až po tom, ako sa s kamerou dokonale vžiješ.
Ale pozor ! Určite si nezabudni prikúpiť statív ! Konktérne to môže byť tento : http://www.najnakup.sk/Porovnaj_foto--stativy_VELBON-CX-300_97251.html
- video a fotografie sa z kamery sťahujú do PC za pomoci USB 2.0 ( kábel je súčasťou balenia ).
- pozeranie videa na TV :
1. najkvalitnejšia cesta = cez kábel HDMI ( ten nie je súčasťou balenia ). To , čo musíš samozrejme mať je HDTV ( televízor podporujúci vysoké rozlíšenie ). Daný HDMi kábel zasunieš do kamery do HDMI výstupu a vložíš ho do HDMI vstupu na TV.
2. POZOR ! To , čo si napísala neplatí. Nestačí ten súbor z kamery vypáliť na DVD a vložiť do dvd prehrávača. DVD prehrávač ti daný súbor neprehrá !!!
Na to, aby si daný súbor prehrala len vypálením súbora na DVD, tak to by si potrebovala nejaký mediaplayer, PS3 a pod. ktoré vedia prehrať video .m2ts a čo hlavne, v HD. DVD prehrávač je na prehrávanie SD zdrojov !
Takže ak máš len DVD prehrávač, tak by si musela cez nejaký SW spraviť z videa z kamery DVD-Video ( ako sú filmy na DVD ). Týmto by si ale prišla o princíp takýchto kamier, a to je HD obraz.
- v tej situácií, ako budeš, odporučím si zakúpiť rovno aspoň 2 SDHC karty a po zaplnení prvej karty celé video z karty skopírovať na HDD v PC ( ako archív ) a možno aj ako zálohu buď na externý HDD, alebo na DVD. Týmto budeš mať vytvorený archív už natočených videí a po čase sa k tomu vrátiš a budeš to možno aj strihať... Neboj, pomôžeme ti s kolegami aj v tom... Existujú rôzne SW ( sú aj úplne jednoduché ), čiže určite sa neboj, že to nezvládneš.
- tvoj notebook : na strihanie HD videa nebude použiteľný, ale aj v tomto Ti poradíme. Pokiaľ nebudeš vyžadovať žiadne zložité "úpravy" videa, spravíš to aj na tom notebooku. Pomôžeme...
- moje odporúčania :
*** napíš, akú máš doma techniku.. myslím tým televízor a pod.
2. viem, že to možno momentálne nepríde vhod, ale ak máš HDTV, jednoznačne si kúp BD prehrávač ( Blu-ray prehrávač ). Nákupná cena je niekde okolo 4000 korún. Prečo ? Už len kvôli prehrávaniu videa z tejto kamery. Potom by som ti poradil jeden super SW, ktorý ti pobeží bez problémov na tom notebooku. Tento SW by ti vytvoril AVCHD disc, čiže video vo vysokom rozlíšení na obyčajnom DVD. Je to také DVD vo vysokom rozlíšení. Ale o tom až po tom...
3. Pozri si stránku http://www.jarino1978.wbl.sk/
Nájdeš tam dosť zaujímavých vecí o tej kamere.

Určite sa ozvi a hlavne želám pre budúce miminko veľa zdravia a šťastia. Samozrejme aj pre teba.
Andre3D (2)|5.12.2009 23:42
Doporučil bych ti koupit value kit obsahuje navíc brašnu, 1 ks 4GB karty SD a HDMI kabel je tam pouze cenový rozdíl 400kc.

A ten UV filtr bych si koupil hned už kvůli ochraně oběktivu. Já jsem koupil ten od Hamy a mám ho nasazený furt.
MartasKP (710)|6.12.2009 01:14
myslim,ze jsi dostala uz vycerpavajici odpoved od Jarina,ja bych jen dodal,ze AKU by mela byt minimalne jedna v baleni / na ALZE pisou dokonce 2/ a ta by ti mela stacit.Ja si vystacil s jednou po cele 4 roky.Pokud necestujes nekam,kde neni elektrika a kde budes tocit v kuse,pak staci jedna.Navic na tu druhou bys stejne potrebovala nabijecku :(
Co se tyce strihani,ten notebook je tak akorat na hrane,takze tam asi s HD opravdu moc parady nenadelas /bohuzel je HD narocny format na HW/,kazdopadne bys tam ale mela mit dve moznosti,jak video upravit.Nevim,jak se to jmenuje ve VISTACH,ale WIN XP ma Movie maker /neni to zadny super studio,ale pro zacatecnika na osahani staci/ a NERO ma taky nejaky "BASIC" strihaci modul.Neda se to porovnavat s at uz Pinnacle nebo lepsima,ale titulky a nejakou hudbu si tam vlozis.
To HD je /aspon si myslim/ porad jeste komplikovana a financne narocna vec.Sice Blue-ray prehravace jsou uz relativne dostupne do tech 4000Kc jak uvadi Jarin,tak je tu problem,ze na DVD vypalis v HD mnohem kratsi video.
A co se kamery tyce,asi bych to horsi osvetleni nejak moc neresil.Stejne jak pises vetsinu zaberu budes delat za pomerne dobreho svetla a tam si myslim,ze neni problem.Tan nastava az po zapadu slunce,ve tme a nebo ve spatne osvetlene mistnosti /kde by mohl nastat jediny problem/
ai (2993)|6.12.2009 04:34
[quote=MartasKP;252792]Co se tyce strihani,ten notebook je tak akorat na hrane,takze tam asi s HD opravdu moc parady nenadelas /bohuzel je HD narocny format na HW ........To HD je /aspon si myslim/ porad jeste komplikovana a financne narocna vec.[/quote]
neeee :-), HDV je HD kamera na miniDV pasky, HV20, HV30 nebo nova HV40, strih smart render (export stejny jako original), playback na TV pres WDTV to HD strihnute video na jakekoliv TV (tedy bez BR)
tedy HD nemusi byt narocny na strih a financne narocny , s treba Canonem HV30, mimochodem mam tu notebook Lenovo SL500, uplne stejne NTB jako mas ty, prave proto pisu do zdejsiho vlakna, (je mozna trosku rychlejsi, je to 2 GHz oproti 1,7 ) a strih a playback je OK, ovsem stejne to striham na P4, 2,4 GHz desctopu (bytelnejsi, vetsi monitor)

Jasne starsi Canon HV se shani asi tezko (hned to nekdo koupi) nebo pak novou , mozna uz moc drazsi , HV40. Tim prispevkem chci rict, ze neni pravda co rikas v te tve citaci, vyporadat se s tim musis. Je jasny, ze Jarino se ti snazi pomoct, zene te kupredu stejne jako "lavinova marketinkova vlna " :-), ale alternativy , fungujici, tu porad jsou. Neberte to jako nejaky souboj.
MartasKP (710)|6.12.2009 06:40
[quote=ai;252795]neeee :-), HDV je HD kamera na miniDV pasky, HV20, HV30 nebo nova HV40, strih smart render (export stejny jako original), playback na TV pres WDTV to HD strihnute video na jakekoliv TV (tedy bez BR)
tedy HD nemusi byt narocny na strih a financne narocny , s treba Canonem HV30, mimochodem mam tu notebook Lenovo SL500, uplne stejne NTB jako mas ty, prave proto pisu do zdejsiho vlakna, (je mozna trosku rychlejsi, je to 2 GHz oproti 1,7 ) a strih a playback je OK, ovsem stejne to striham na P4, 2,4 GHz desctopu (bytelnejsi, vetsi monitor)

Jasne starsi Canon HV se shani asi tezko (hned to nekdo koupi) nebo pak novou , mozna uz moc drazsi , HV40. Tim prispevkem chci rict, ze neni pravda co rikas v te tve citaci, vyporadat se s tim musis. Je jasny, ze Jarino se ti snazi pomoct, zene te kupredu stejne jako "lavinova marketinkova vlna " :-), ale alternativy , fungujici, tu porad jsou. Neberte to jako nejaky souboj.[/quote]

Zpracovani HD je o neco narocnejsi na SW,v tom se snad shodneme.Nerikam,ze na slabsich PC HD nezpracujes,ale asi to bude dele trvat nebot objem dat je vyssi.Rozhodne bych si kvuli HD nekupoval kompletne novy PS a NTB obzvlat.
jarino1978 (8045)|6.12.2009 10:28
Osobne si myslím, že je momentálne úplne zbytočné ju zaťažovať vecami, ktoré riešiť buď nebude, alebo ich bude riešiť neskôr.
Je zbytočné tu teraz šíriť určitú paniku alebo polopravdy.
Pre ňu je podstatné :
- kúpiť kameru
- naučiť sa s ňou robiť
- uložiť niekde natočené video, aby sa mohla neskôr k nemu vrátiť, prípadne ho spracovať a hlavne uložiť na médium, aby si to video aj mohla pozrieť na TV.
******************************************************************
V balení nájde všetko potrebné : čiže kameru, manuály, SW, USB kábel, batériu, nabíjačku, upevňovací popruh, video káble, diaľkové ovládanie. Nenájde tam HDMI kábel.

Osobne ak by som bol na jej mieste, tak :
- nekupujem žiadne UV filtre, ND filtre = pretože nebude poznať limity kamery, nebude poznať, ako sa kamera správa v daných situáciach. Čiže na začiatok by to bola pre ňu zbytočná investícia. Kamera má automatickú krytku objektívu, takže pokiaľ nebude v lete dlho mieriť objektívom priamo na slnko, poškodenie objektívu jednoducho nehrozí ! Za ušetrené financie nech si kúpi hlavne BD player.
- ona bude potrebovať hlavne peniaze na nejaký player, ktorý jej dané video z kamery prehrá. Zatiaľ ešte nevieme, aký má doma televízor ( CRT,HDTV ??? ) ???
Čiže ona nebude teraz riešiť to, či to video má postrihané, ozvučené. Na to bude mať čas možno neskôr ( ak vôbec ).
Čiže sa treba vžiť do jej vnútra, totižto mamička bude najviac rada, ak si to natočené video pozrie na TV ! Chápete ?
To, či bude mať teraz doma kopec ND filtrom, kopec zbytočného príslušenstva , jej v jej probléme nepomôže !
Ona totižto potrebuje kúpiť kameru, natočiť video a prehrať si ho !!!

Zbytočne ju budete zaťažovať strižňami, authoringovými SW. Zbytočne. Teraz to nie je priorita.

1. Video z kamery skopírovať do PC - toto bude pre ňu alfa a omega. Proste videá niekde archivovať ! Určite si chce zachovať cenné videá, ktoré sa vrátiť už nedajú a tak bude musieť spraviť archiváciu na HDD v PC
2. Zakúpiť si mediaplayer alebo ešte lepšie, BD player
3. Stačí potom si vyrobiť AVCHD disc na obyčajné DVD-DL ( cca 50 min videa na 1 disc ). To bohato a bohato stačí. AVCHD prehráva každý BD player !
4. Výroba AVCHD discu v PC je triviálna záležitosť, stačí úplne jednoduchý a zároveň geniálny SW : multiAVCHD
5. V tom začiatku ona nemusí to video ani strihať, ani ozvučovať = skopírovať do PC a vyrobiť si AVCHD cez ten spomínaný SW, vypáliť cez NERO ako AVCHD disc, vložiť do BD playera a tešiť sa z krásneho videa. TOTO JE MOJA RADA !!!

Voľba HDV vs. AVCHD v tomto prípade nemá žiaden zmysel. Aj jeden aj druhý typ záznamu má svoje + a -. Ale momentálne v oblasti spotrebných kamier je už HDV mŕtve. Ani mne sa to nepáči, dlho som mal HDV kameru a teraz mám AVCHD kameru. Ale je to fakt !
klarka.kaja (101)|6.12.2009 10:54
Ahoj, díky moc za vaše odpovědi.
Takže abych to shrnula. Ta kamera je dobrá volba. Hned na začátek je tedy dobré (možná i nutné) koupit tu paměťovou kartu, stativ a brašnu. Po nějaké době bych koupila filtry (možná i dřív), baterku, HDMI kabel (ten je tedy pro přímé spojení TV a kamery?).

Má TV je Samsung LE 40 A656 (full HD). DVD rekordér Panasonic DMR EX 78 EP-K. TV je z jara a DVD myslím není ani půl roku staré, takže kupovat nový Blueray nechci. To už je hrozně moc výdajů.

Takže abych si uvolnila kartu a mohla dál nahrávat, tak prostě budu muset z té karty to video stáhnout do PC pomocí přiloženého SW To video by mělo tedy max. 16 GB (omezené velikostí karty), případně méně. To se mi asi do PC časem nevejde, tudíž budu muset asi koupit nějaký ten přídavný harddisk co? (nějaké tipy?) Takže na něj bych si mohla zálohovat videa bez ztráty HD rozlišení (případně to zálohovat ještě někde jinde, kdyby se s ním něco stalo). Někdy později se k tomu vrátit a rozstříhat to apod. Ale to bych pak mohla tedy přehrát jen v PC? K tomu je nutný další program nebo to zkousne Windows media player nemo KM player? Šlo by to z tohoto HDD přehrát i v mé TV? Nebo by nezkousla ten formát?
Tak by to šlo tedy do té doby, než bych si zaplnila ten HDD nebo do doby, než bych to chtěla nějak pustit i třeba u rodičů doma, kteří (zatím) nemají novou TV (mají CRT) ani DVD (mají domácí kino Pioneer).
No a mě tedy zajímá, jak to vyřešit potom. Co jsem tak pochopila (nebo možná nepochopila), tak:
1) nějakým SW to převést do formátu co vypálím na DVD a pustím v přehrávači, ale to příjdu o HD kvalitu.
2) tím SW jak psal Jarino vytvořit AVCHD formát, ten vypálit na DVD-DL, který přehraju v Blueray, ale přehraju ho i na tom mém DVD nebo v jiném PC(než mém, ve ktrém budu mít nainstalovaný ten SW), když nechci kupovat BR? Ten SW stojí asi kolik? V tom se vůbec nevyznám.
3) mě nic nenapadá, jen pokud by nešlo to ad2 tak jak jinak to ještě dostat na kotouč, aniž bych přišla o HD kvalitu.

Je to tak?

To stříhání a upravování videa začnu řešit asi až později. Titulky nebo tak něco tam asi dávat nebudu.

Ještě jedna otázka. Z kamery to dostannu do Pc jako jedno dlouhé video že? Takže pokud budu chtít oddělit např. video ze zoo od videa např. prvních narozenin, které jsou nahrané hned za sebou, tak to právě budu muset rozdělit že? Případně, když budu chtít useknout konec, kde třeba už je nahraná jen blbost? To myslím budou jediné věci, které s tím videem budu chtít dělat. Nechcí žádná kouzla, hudbu, titulky apod. Jen to pak někdy až bude čas rozstříhat, případně kousek vynechat. To mi pak kdyžtak poradíte nějaký dobrý SW co zvládne i můj Pc.

No a poznámečka: čím víc jde ta technika dopředu, tím víc je to složitý. Ach jo!
klarka.kaja (101)|6.12.2009 11:03
Když jsem si teď dala vyhledat tu baterii Canon BD 827, tak jsem zjistila, že stojí cca 2800 (hrůza!), ale vylezla mi i tato. Ta je tedy neoriginální a tudíž blbá jo? Píšou u ní, že je to Canon. ale zaráží mě ta cena.
http://www.g-s-m.cz/detail.php?id=301020236&odd=301020
jarino1978 (8045)|6.12.2009 11:18
Takže poďme na to vylučovacou metódou...
1. Aký je tvoj finančný rozpočet ?
Takže ... Teraz si preberieme to nutné :
a. ) kamera : 15 000 CZK
b. ) brašňa : 400 CZK
c. ) HDMI kábel : 150 CZK
d. ) SDHC karta ( 16 GB Kinston class 4) : 600 CZK
Celkom : 16 150 CZK
Vyhovuje ?
Koľko Ti ostáva ešte financií ?


PS : zatiaľ nebudeme riešiť techniku spracovania a pod.... Ideme najskôr na financie...To je asi základ...
klarka.kaja (101)|6.12.2009 12:30
No finančně na to dá se říct mám, to mě nezruinuje, spíš jde o to, kolik do toho chci dát. Já původně myslela, že koupím kameru do 10 tis, ale po přečtení diskuze o Canon HF 200 jsem zjistila, že je dobrá a tak nějak se jí už nechci vzdát (mažel je ale ted v zahraničí, tak jsem to s ním ale ještě ani neprobrala). No takže jsem myslela na kameru za 10 tis. a už vůbec mě nenapadlo, že k tomu budu potřebovat další věci. No ale pak jsem se tedy předběžně (vidím to tak na 90%) rozhodla pořídit tuhle a to další co k tomu potřebuji vidím jako nutné zlo. Prostě rozpočet překročím, ale budu se snažit ho co nejvíce stáhnout. Takže pokud mohu koupit levnější brašnu, kartu, baterku atd. tak raději koupím ty, za méně Kč. Ale zase nechci koupit něco laciného, co mi vydrží jen chvíli a nebude plnit ten účel pořádně. Proto se tu s vámi radím i ohledně karet, baterky atd.
Takže asi takhle: rozpočet přesně daný nemám, ale nejraději bych chtěla co "nejvíc muziky za málo peněz". Nechci si hlavně kupovat věci, které jsou super, ale já je vlastně pro ten můj účel potřebovat nebudu. Prostě mi bude stačit např. nějaký levný SW na to, udělat s videem to co jsem psala výše, když už teď vím, že nebudu dělat nějaké amatérské videa nebo vkládat titulky atd.
klarka.kaja (101)|6.12.2009 12:34
Těch 16500, jak jsi zpočítal je dobrých. To další asi pořídím později. teď jde ale o to, jak to dostat z kamery na dejme tomu HDD nebo DVD. Co musím tedy pořídit k mému PC, aby se mi to povedlo. Jaký ten SW, HDD a na kolik mě to asi příjde.

Ta TV a DVD co mám jsou na to OK?
jarino1978 (8045)|6.12.2009 13:45
OK, takže začiatok máme za sebou.
Takže ďalej :
1. ten notebook je slabý na strih HD videa
2. ten notebook je slabý na prehrávanie HD videa z kamery ( prehrávanie nebude plynulé, video bude sekať )

Takže čo s tým ?
1. už sme všetko zoškrtali na nutné minimum, už nemáme z čoho ubrať
2. musíme vyriešiť to, ako si môžeš pozrieť video z kamery
3. musíme vyriešiť to, ako si video archivovať na ďaľšie prípadné spracovanie

Možnosti :
- na prehratie videa z kamery zatiaľ u teba existujú 2 možnosti :
a. ) prepojiť cez HDMI kameru a TV = najkvalitnejší obraz, obraz v HD kvalite = túto variantu ber ako východisko z núdze. Túto variantu nedoporučujem na pravidelné pozeranie videa. dokáže to síce suplovať HD prehrávač, ale existuje riziko poškodenia kamery pádom a pod.
b. ) kameru prepojiť s tvojim DVD rekordérom cez kompozit video, vložiť do dvd rekordéra čisté dvd médium, vypáliť v rekordéri ako DVD-VIDEO. Takto dostaneš možnosť pozerať video natočené kamerou, ale v SD kvalite. S týmto videom na DVD nebudeš mať problém ani doma a ani u rodičov....
Originál video z kamery by si si skopírovala na HDD v PC.

Ako dočasné riešenie to bude celkom vhodné.

Do budúcna navrhujem :
1. Zakúpiť si BD prehrávač - investícia cca 4 000 CZK. A to preto, aby si si mohla pohodlne vychutnať HD obraz z kamery,určite BD player využiješ aj ako prehrávač rozprávok pre mimino. každý BD prehrávač prehráva aj klasické DVD-Video. Pre rodičov bude stačiť nahrávať DVD-Video hore uvedeným spôsobom , keďže majú CRT televízor.
Podľa mňa toto bude najednoduchšia a najrozumnejšia cesta, ako si natočené videá pohodlne prehrávať na TV.
Každá AVCHD kamera, teda aj HF200 natáča vo formáte AVCHD. Takže stačí si z pamäťovej karty skopírovať na HDD komplet zložky ( BDMW, CERTIFICATE ) do PC a presne tieto zložky v Nerovi vypáliť ako DVD-ROM UDF 2.5 s názvom AVCHD. Po vyplení stačí tento disk vložiť do BD prehrávača a už o nič sa starať nemusíš. Dostaneš HD obraz + možnosť ovládania, ako u DVD-Video. Toto by ti hádam stačilo. Nepotrebuješ vedieť strihať, zháňať rôzne SW. Jediné, čo budeš potrebovať je tvoj notebook, ktorý má DVD vypaľovačku.

Ostatné príslušenstvo môžeš riešiť vtedy, ak budeš mať kameru omakanú a budeš s ňou vedieť pracovať. V opačnom prípade ti budú ND filtre a pod. úplne zbytočné !

Možno v krátkom čase odporučím kúpiť statív, aby ste sa mohli natočiť ako komplet rodina.
Inak kamera má veľmi účinný stabilizátor, takže statív by si nemusela stále vláčiť zo sebou.

Skús sa k tomu vyjadriť....

Ozaj, takto by ten rozpočet bol spolu 20 500 CZK.


PS : Ten DVD rekordér by ti videá z kamery neprehral. Musela by si spraviť DVD-Video, čo je už ale úprava v notebooku a nemusí to byť vždy jednoduché...
ai (2993)|6.12.2009 16:12
ok, HDV ne protoze by te pak "jaksi" mrzelo, i kdyz nevim proc, chces to mit na karte , pak ale

-DVD+DL na ulozeni AVCHD s datovym tokem 24Mbit ?, obchazel jsem obchody pred rokem a nehralo to plynule ani v jedinem BR

-a dale k tem BR reseni , vypalovani....., krabickove playery uz nejsou preci underground, WDTV Live,eGreat, a dalsi , tedy mozne transfery tech videi (i pres LAN) primo na HDD k televizi atd., ty data musi byt na dvou mistech stejne....naprosto realna jednoducha moznost, ty prehravace jsou tak male, ze jsou vpodstate i prenosne, da se pochlubit s HD videem u znamych, v rodine s pripojenou flaskou nebo i tou SD kartou (pres USB redukci)
klarka.kaja (101)|6.12.2009 18:36
Ok. Takže nootebook nedostačuje. Takže teĎ nebudu řešit to stříhání apod. To třeba vyřeším později. Teď mi jde o tu archivaci.

Znovu si to tu sesumíruji, jestli to dobře chápu. Snad vás tím moc neobtěžuju, jak to dělám furt dokola.

Na to abych jukla co jsem nahrála mi tedy bude stačit propojit kameru s TV pomocí HDMI. To už chápu. To zní jednoduše. Ale je mi jasné, že dělat to často je zbytečné opotřebování kamery a neřeší to můj problém se zaplněním karty. Když bude plná, tak jí prostě budu muset uvolnit.

Takže teď k té archivaci. Možnosti:

1)Pro mě se zatím jako nejjednodušší zdá ta možnost, propojit to s DVD rec a vypálit to na kotouč. Pak by nebyl problém přehrát to kdekoliv, ale je to na úkor té HD kvality (měla bych SD kvalitu). Ale pro případ nouze si s vámi chci tuto možnost probrat. Jaký kabel je ten kompozit video? Teď jsem to hledala na netu, ale jsem z toho jelen. Můžu poprosit o nějaký odkaz? Jaké DVD (kotouček) koupit? Je jedno jaký? (DVD-RAM/ DVD-+R/-+RW, DVD-+R dvouvrstvé,CD-R/RW).

2) Nejlepší možnost podle tebe:
Zakoupit Blueray (ta tvá zkratka BD znamená, že je to HD Blueray? já znala zkratku BR) přehrávač. (nemusí to být tedy recordér). Pak do PC stáhnout to video z kamery (všechny složky) a v Neru to vypálit jako DVD-ROM UDF 2.5 s názvom AVCHD. Chápu to dobře? Tomu za tím nerem už ale nerozumím. (já mám Nero 7). Jak mu mám říct, že to chci ve formě UDF 2.5? název AVCHD to je název čeho? složky toho videa??? Já to potřebuju vědět už teď abych věděla, jestli to vůbec zvládnu, aby mi to BD nebylo k ničemu. Zkusím přiložit obrázek info o mém neru. A zase ta samá otázka, na jaký DVDčko bych to měla vypálit?

3) vše stáhnout na externí HDD. šlo by to z něj alespoň někde shlédnout? píšeš , že můj PC nepřehraje HD a bude se sekat, ale v TV by to šlo, kdybych to k ní připojila? to bych musela připojit přes usb, nebo HDMI? nebo by to nešlo přímo z HDD do TV, ale musela bych připojit HDD do PC a ten k TV? Ani jedno z toho jsem ještě nezkoušela :)


4) to fakt neexistuje jiná možnost vypálení na nějaké DVD, aniž bych přišla o HD kvalitu a aniž bych musela kupovat BD přehrávač? jak to dělají ostatní uživatelé, kteří mají HD kameru a přitom nejsou znalci této problematiky?

Jinak díky, za tvůj čas a rady. Moc mi tu pomáháš.
nero.jpg
klarka.kaja (101)|6.12.2009 18:40
[quote=ai;252889]ok, HDV ne protoze by te pak "jaksi" mrzelo, i kdyz nevim proc, chces to mit na karte , pak ale

-DVD+DL na ulozeni AVCHD s datovym tokem 24Mbit ?, obchazel jsem obchody pred rokem a nehralo to plynule ani v jedinem BR

-a dale k tem BR reseni , vypalovani....., krabickove playery uz nejsou preci underground, WDTV Live,eGreat, a dalsi , tedy mozne transfery tech videi (i pres LAN) primo na HDD k televizi atd., ty data musi byt na dvou mistech stejne....naprosto realna jednoducha moznost, ty prehravace jsou tak male, ze jsou vpodstate i prenosne, da se pochlubit s HD videem u znamych, v rodine s pripojenou flaskou nebo i tou SD kartou (pres USB redukci)[/quote]

promiň, ale tvůj příspěvek je na mě moc složitý a nějak nechápu. Je určen mě nebo Jarinovi? Na mě musíš trochu polopatě. Tprve se do problematiky dostávám a ty zkratky a cizí slova jsou pro mě matoucí.
Ten poslední odstavec se mi zdá, že mluvíš o výhodách Blueray přehrávačů??? ale nějak se v tom taky topím. Chápu to až od věty: ty přehrávače jsou tak malé.....

Asi teď vypadám jako trubka, ale já ten příspěvek nějak nepobrala. Pardon.
jarino1978 (8045)|6.12.2009 19:30
[quote=ai;252889]
-DVD+DL na ulozeni AVCHD s datovym tokem 24Mbit ?, obchazel jsem obchody pred rokem a nehralo to plynule ani v jedinem BR[/quote]

- každý Bd player ti prehrá AVCHD s dátovým tokom 24 Mbit/s na obyčajnom DVD

[quote=klarka.kaja;252936]
1)Pro mě se zatím jako nejjednodušší zdá ta možnost, propojit to s DVD rec a vypálit to na kotouč. Pak by nebyl problém přehrát to kdekoliv, ale je to na úkor té HD kvality (měla bych SD kvalitu). Ale pro případ nouze si s vámi chci tuto možnost probrat. Jaký kabel je ten kompozit video? Teď jsem to hledala na netu, ale jsem z toho jelen. Můžu poprosit o nějaký odkaz? Jaké DVD (kotouček) koupit? Je jedno jaký? (DVD-RAM/ DVD-+R/-+RW, DVD-+R dvouvrstvé,CD-R/RW).[/quote]
- ten kábel kompozit je súčasťou balenia, takže ho nemusíš kupovať. Ďalej kamera má v balení aj component kábel ( to je tiež na HD alebo SD rozlíšenie, ale je to analógové pripojenie ), ale ten nemusíš riešiť.
- takže ten káblik budeš mať v balení kamery. Určite má dvd rekordér zozadu vstup označený ako VIDEO ( žltý chinch = žltá koncovka ) a potom AUDIO ( biely + červený chinch ). Žltú koncovku z kábla z kamery pripojíš na žltý chinch v rekordéri a aby si mala aj zvuk, tak červený káblik a biely káblik pripojíš do rekordéru ).Takže to prepojíš z kamery do rekordéru a nahrávaš.

[quote=klarka.kaja;252936]
2) Nejlepší možnost podle tebe:
Zakoupit Blueray (ta tvá zkratka BD znamená, že je to HD Blueray? já znala zkratku BR) přehrávač. (nemusí to být tedy recordér). Pak do PC stáhnout to video z kamery (všechny složky) a v Neru to vypálit jako DVD-ROM UDF 2.5 s názvom AVCHD. Chápu to dobře? Tomu za tím nerem už ale nerozumím. (já mám Nero 7). Jak mu mám říct, že to chci ve formě UDF 2.5? název AVCHD to je název čeho? složky toho videa??? Já to potřebuju vědět už teď abych věděla, jestli to vůbec zvládnu, aby mi to BD nebylo k ničemu. Zkusím přiložit obrázek info o mém neru. A zase ta samá otázka, na jaký DVDčko bych to měla vypálit?[/quote]

- áno, myslel som bluray prehrávač, nie rekordér
- to s tým vypaľovaním zatiaľ nerieš, ak to bude aktuálne, ozvi sa, alebo mi pošli súkromnú správu. Pošlem ti trebárs návod v podobe fotografií, ako to vypáliť.
- vypáliť ten disk určite zvládneš, je to otázka 3-4 krokov, čo spravíš, ale ak chceš, komplet návod aj s obrázkami nájdeš tuto : http://www.afterdawn.com/guides/archive/burn_avchd_with_nero_burning_rom.cfm

[quote=klarka.kaja;252936]
3) vše stáhnout na externí HDD. šlo by to z něj alespoň někde shlédnout? píšeš , že můj PC nepřehraje HD a bude se sekat, ale v TV by to šlo, kdybych to k ní připojila? to bych musela připojit přes usb, nebo HDMI? nebo by to nešlo přímo z HDD do TV, ale musela bych připojit HDD do PC a ten k TV? Ani jedno z toho jsem ještě nezkoušela :)[/quote]
- pozrieť by to šlo na PC, ktoré bude výkonnejšie od Tvojho
- myslím, že tvoja telka nevie prehrať AVCHD z USB, takže asi nie. Pokiaľ by to vedela, pripojila by si ten HDD cez USB

[quote=klarka.kaja;252936]
4) to fakt neexistuje jiná možnost vypálení na nějaké DVD, aniž bych přišla o HD kvalitu a aniž bych musela kupovat BD přehrávač? jak to dělají ostatní uživatelé, kteří mají HD kameru a přitom nejsou znalci této problematiky?

Jinak díky, za tvůj čas a rady. Moc mi tu pomáháš.[/quote]

- existuje ešte možnosť si zakúpiť mediaplayer, alebo PS3. Týmto by si to nemusela vypaľovať na DVD, ale stačilo by pripojiť externý HDD s týmto prehrávačom, alebo prepojiť ten prehrávač cez sieť ( LAN ) s PC. Iná možnosť nie je. Ešte existuje jedna možnosť : bd prehrávač a bd vypaľovačka v PC.
Pave1 (4279)|6.12.2009 20:50
Mé rady se budou trochu lišit.

Nejprve to sesumírujeme podle pořadí důležitosti:

1. koupit si dobrou kamerku (řekněme, že máš vyřešeno, včetně těch karet dle rad už řečených)
2. naučit se s ní točit, nejdřív na automat (přečíst si návod, jednou, nejlépe celý).
- umět kameru zapnout, dobít baterii, vložit kartu, nastavit formát záznamu na nejvyšší možnou kvalitu, umět zkopírovat nahraný soubor na disk počítače.

- náhradní baterie stačí neznačková, doporučuju ji pořídit hned, byť naprostá nezbytnost to není
- kvalitu kamery určuje zásadně kvalita optiky. Náhodné poškrábaní znamená prakticky odepsání kamery. Proto NAPROSTO doporučuju spolu s kamerou koupit jakýkoliv levný UV filtr, hned ho na kameru nasadit a nesundavat, NIKDY. Koupit i utěrku na optiku z mikrovlákna (70Kč ve fotopotřebách), čistit budeš ten nasazený UV filtr.

- zásadní vliv na kvalitu (plynulost pohybu) másprávné množství dopadajícího světla na snímač kamery. NAPROSTO (při točení na automat) doporučuju koupit ND filtr 4x (i velmi levný, moc se na něm pokazit nedá), a při natáčení za silného slunce (zima - hory, léto pláž) našroubovat na točení VENKU při jasně slunečném dnu namísto UV. Špatně natočené záběry už nikdy neopravíš, kamerce tím velmi pomůžeš (v interieru nebo když bude pod mrakem ho sundej a nasaď UV filtr). Pohyb pak bude plynulejší, obraz příjemnější i kvalitnější (jde o to, aby automat nenastavoval příliš krátký čas závěrky, pak je pohyb často znatelně "strobovaný", cukavý). To je vše.

3. Natočené záběry je potřeba bezpečně archivovat. Je nutné je uložit na dvou nezávislých médiích (např. na disk noťasu a druhý externí disk), jinak to není spolehlivá záloha.

- tady je šikovné namísto externího disku koupit tzv. mediální centrum, které podporuje formát kamery - AVCHD. Bude ti plnit úlohu externího záložního disku, současně má dálkové ovládání a běžná přípojná místa pro VŠECHNY druhy TV. Cena těchto center je srovnatelná s cenou externího disku, dá se koupit v rozmezí 2,5 - 3.5 tisíc Kč, koukni třeba na alza.cz - http://www.alza.cz/domaci-kina/hdd-prehravace/18845960.htm

To jsou věci hlavní a neodkladné.

Pokud budeš točit večer mimčo, nasviť ho měkkým světlem, ale ne intenzivním (stačí pokojová lampa s papírovým stínítkem, které světlo změkčí - netvoří pak nepěkné tvrdé stíny).

-----------

Stativ lze koupit do 4000Kč, osobně si nyslím, že není hned nezbytný, protože bude spousta jiných starostí.

Ovšem VELMI dobou službu udělá malá opěrka (zahnutý kus klacku, umělé hmoty, prakticky cokoliv), kterou přišroubuješ pomocí šroubu (šikovný kutil poradí, šroub koupíš podle závitu kameru pro stativ, ve foto potřebách za 30kč) ke kameře. Opěrku opřeš o rameno, což kameru hodně zklidní, přitom opěrka nezabírá mnoho místa, všude se vejde.
Osobně považuju takové udělátko za NEJPRAKTIČTĚJŠÍ možný doplněk, ze všech možných (koukni do přílohy, ilustrační obrázek, jak to může vypadat).

Nakonec to přehrávání na TV

- buď z toho mediálního centra, nebo si uděláš DVD kopii, nejschůdnější je určitě připojit kameru k DVD rekordéru (kabel je přiložený ke kameře a má tři vodiče, žlutý konektor - obraz, červený a bílý - zvuk stereo).

Střih AVCHD je na slabším HW (noťas) možný, stačí to přepočíst (chvilku to trvá, ale udrží to kvalitu HD a pak si to můžeš ustřihat už pohodlně, na detaily sw a postupu se zeptej později, až to bude aktuální).

To je vše, přeju pěkné záběry.


příloha - opěrka je "ten klacek dole pod kamerou", je v něm díra na šroub, ten se šroubuje zespoda kamery (otvor pro šroub stativu), vřele něco takového doporučuju, záběry jsou pak mnohem klidnější = sledovatelnější, což oceníš hlavně o dovolené, při natáčení někde venku, když jsi třeba udýchaná (pak kameru v klidu jen v rukou prostě neudržíš, není vždy čas se vydýchat a uvést do potřebného klidu). Při natáčení se snaž využít i bezpečné pevné plochy (nízká zídka, stůl apod), tam kameru polož/ opři se o něco, apod. Klidný záběr se sleduje o dost lépe, je dobré se toto naučit, videa pak budou o moc hezčí.
ramenni_operka_figurant.jpg
MartasKP (710)|6.12.2009 21:13
Mozna na to jdes moc vedecky a do hloubky,ale na druhou stranu te chapu.

[quote=klarka.kaja;252936]
1)Pro mě se zatím jako nejjednodušší zdá ta možnost, propojit to s DVD rec a vypálit to na kotouč. Pak by nebyl problém přehrát to kdekoliv, ale je to na úkor té HD kvality (měla bych SD kvalitu). Ale pro případ nouze si s vámi chci tuto možnost probrat. Jaký kabel je ten kompozit video? Teď jsem to hledala na netu, ale jsem z toho jelen. Můžu poprosit o nějaký odkaz? Jaké DVD (kotouček) koupit? Je jedno jaký? (DVD-RAM/ DVD-+R/-+RW, DVD-+R dvouvrstvé,CD-R/RW).
[/quote]

Toto je jedna z variant,bud to vypalit primo v DVD /pokud to jde/ a nebo /pokud to to DVD umoznuje/ pouzit ho pro zacatek pro archivaci misto externiho HDD.
Nebo druha zkopirovat kartu na HDD v PC /nebo externi/ a v NERU ci WIN Movie makeru vypalit SD DVD.Je jedno jaky medium koupis,protoze rozdil v nich je minimalni.Ja osobne kupuju Verbatim,ale dostal jsem i TESCO :( a taky bez prblm,takze tam bych to asi neresil.Jestli + nebo - je pomerne jedno /jen je tam mozna rozdil v rychlosti zapisu,ale to ti muze byt jedno ... na funkci to vliv nema :).Rozdil je jen v druhu DVD-/+R je neprepisovatelny/jednorazovka,DVD+/-RW je prepisovatelny/da se premazat,DVD DL dual layer /dve vrstvy zapisu umoznuji temer dvojnasobnou kapacitu.+ a nebo - bych neresil,rozdil je tam jenom v rychlosti zapisu,ale ... na funkci to vliv nema :)
To SD nebo HD bych na uvod neresil,babicky myslim nebude zajimat,jestli koukaji na HD nebo SD,ty bude zejimat jak se dari prckovi a jak roste.To HD bych pak resil az pro strihani pro vas rodiny archiv.


Na zaver bych ti poradil jednumooooc dulezitou vec.Mam uz neco natoceno a sestrihano /byt porad pokrocilejsi amater/ ale tento clanek me dost naucil
http://www.videoproduce.cz/videokurz.htm
Ne ze bych chtel pochlebovat Pave1,ktery me mimochodem behem psani tohoto prispevku s nekterymi vecmi predbehl !).Ale ten clanek /on je teda delsi/ je dost pro nas amatery dosti poucnej,byt mozna ze zacatku je dosti slozitej.Je tam spousta zajimavych veci a dobrych rad,co se tyce toceni a pak strihani.Opravdu doporucuju i vcetne pro tebe jako zenu ne treba zazivny veci jako je historie videa vubec a cela ta technicka pasaz.Je to dobry pocteni a pouceni.
jarino1978 (8045)|6.12.2009 21:19
[quote=MartasKP;252996]Je jedno jaky medium koupis,protoze rozdil v nich je minimalni.[/quote]

- pozor, jedno to určite nie je. na to prídeš po 1/2 roku, roku, dvoch. Ja používam Verbatim, tie sa mi zatiaľ osvedčili...
MartasKP (710)|6.12.2009 21:38
SAmozrejme ze no name media si nekupuju,na druhou stranu nema smysl kupovat zbytecne drahy.BTW ono ani u Verbatimu nemas jistotu,manzelky promoce po roce DVD neprecte,musel jsem je prepalit z PC,tam mi to mechanika jeste precetla.Jinak ale rozhodne DVD nejsou for ever.Nejlepsi zaloha je HDD a samostatny jen pro miltimedia.
MartasKP (710)|6.12.2009 21:39
Apropo Pave1,neni nekde ten tvuj kurz amaterskeho kameramana v nejake jine podobe pdf nebo doc ci jine rozumne textove a tisknutelne podobe?
ai (2993)|7.12.2009 02:34
klasicke vlakno, jak si komplikovat zivot, kdyz to jde jednoduseji ......

--mas uz notebook Core2Duo
--sezenes ojetou kameru HV20,HV30 (u toho bych zacal a odvijel), i HV40, ta je ale drazsi,
--koupis externi disk (stejne musis k AVCHD kamere, kvuli zaloham), ten externi disk budes kupovat tak jako tak
--koupis malinky WDTV Live prehravac nebo eGreat, Xtreamer, cokoliv (jeho cena +externiho hardisku 1Terrabyte =cene BluRay prehravace)
--firewire kabel + free programek HDV split (data z kamery do PC)
--popripade HDMI kabel jestli nepribali k WDTV Live a mas HDTV

hotove,
, video zachytis do notebooku, zkopirujes na externi hardisk, a jsi mobilni, video mas uz zalohovane (na notebooku, externim hardisku a jeste na pasce), sedi to pripravene ke strihu kdyz budes mit cas (levne verze Sony Vegas, 30 dnu na zkousku funkcni) ,vse pripraveno na tvem notebooku, DVD udelas Nerem co mas ,ten Canon HV prodas kdyz na to prijde kdykoliv, kdybys zmenila nazor, novou HV40 kup az koncem ledna , ne pred vanocema....,
Pave1 (4279)|7.12.2009 05:19
Je solidní připomenout, že HV40 je pásková kamera, což má své výhody i nevýhody .-) .

- mechanika kamery dělá hluk, často je tak potřeba externí mikrofon (v ceně 4000kč)
- mechanika kamery pracuje na samé hranici fyzikálních možností, hrozí tak často různé problémy, zvlášt u levných kamer (nečistoty, dropy = výpadky, problémy s kompatibilitou nahrávek).
- páskové kamery víc vyhovují lidem, kteří hodně natáčejí

klady
- při dobré mechanice jsou nahrávky bezpečně a dlouho archivované
- záznam je méně komprimovaný, než u AVCHD, takže se lépe zpracovává na slabším HW.
- záznam je možné natáčet v HD, kamera má v sobě převodník, takže ho lze do PC natáhnout v SD (jako DV), což AVCHD kamery neumějí (tam vždy točíš v HD zpracováváš v HD, točíš v SD zpracováváš v SD).

Především hledisko hlučnosti mechaniky HV40 (která časem spíš narůstá), může kalit některé klady páskového záznamu. Každopádně jde v tomto případě o detail "bodu č.1", vybrat správnou kameru, u páskové je největším kladem ta dobrá archivace a snadné zpracování na běžném HW, to má ai pravdu .-) .
klarka.kaja (101)|7.12.2009 09:42
Děkuji všem za rady. Já nejspíše zůstanu u té Canon HF 200. Jak už jsem psala, nějak jsem si jí zamilovala. Ještě jí okouknu v kamenném obchodě. Ještě zvážím, co vše k ní hned přikoupím. Ta karta je nutnost největší. Zbytek si časem dokoupím taky, nejdříve asi brašnu, nějaký ten UV filtr (nestojí to moc), abych uchránila kameru a optiku. Baterka, stativ atd. může počkat. Z počátku stejně budem většinou doma (šestinedělí).

K těm DVDčkům. Já bych samozřejmě nekoupilu no-name DVD. Já kupuji také Verbatimky, spíše mě zajímaly ty písmenka a +a-. Já akorát věděla, že RW je přepisovatelné. R na jedno použití.

Včera se vrátil můž ze zahraničí, byl dost unavený, takže jsme to moc neprobrali, ale v rychlosti jsem mu něco řekla. Tak nějak jsme se shodly na tom, že asi koupíme externí HDD, kam videa pro začátek stáhneme, než vyřešíme, jak s tím nakládat dál. Stejně ten HDD potřebujeme jako zálohovací místo např. pro fotky atd. V tom tedy teď nevidím problém. Kabel i SW bude u kamery.
Pro babičky můžeme DVD vypálit v Neru nebo připojením přímo k DVD rec, jim zatím nebude vadit, že to mají v SD a nesestříhané. Jde jen o to, ukázat jim třeba to co jim uniklo. Až se naučíme dělat s videem, stříhat apod. tak si vytvoříme tu konečnou verzi videa a tu jim klidně vypálíme znovu (to že příjdu o pár korun za DVD dá se říct na to samé video, jen upravené, mě žíly netrhá).
klarka.kaja (101)|7.12.2009 09:46
[quote=jarino1978;252953]

- pozrieť by to šlo na PC, ktoré bude výkonnejšie od Tvojho
- myslím, že tvoja telka nevie prehrať AVCHD z USB, takže asi nie. Pokiaľ by to vedela, pripojila by si ten HDD cez USB
[/quote]

Manžel má pracovní PC mnohem lepší než náš soukromý, tak bych na to třeba jukla tam. A co to propojení HDD-PC(náš soukromý)-TV? To na TV taky asi nepůjde, protože to náš PC bude sekat co? Ale v případě lepšího PC, by to takto přes PC šlo propojit až do TV?
klarka.kaja (101)|7.12.2009 09:52
[quote=Pave1;252985]

- náhradní baterie stačí neznačková, doporučuju ji pořídit hned, byť naprostá nezbytnost to není

- tady je šikovné namísto externího disku koupit tzv. mediální centrum, které podporuje formát kamery - AVCHD. Bude ti plnit úlohu externího záložního disku, současně má dálkové ovládání a běžná přípojná místa pro VŠECHNY druhy TV. Cena těchto center je srovnatelná s cenou externího disku, dá se koupit v rozmezí 2,5 - 3.5 tisíc Kč, koukni třeba na alza.cz - http://www.alza.cz/domaci-kina/hdd-prehravace/18845960.htm

[/quote]

Dáš mi nějaký tip na neznačkovou baterii? Jak už jsem psala, vůbec se v nich nevyznám, nevím na co se mám koukat.

To multimediální centrum je tedy něco jako HDD (kde mám videa, fotky atd.), který mohu rovnou připojit k TV a spustit to rovnou z toho jo?
Opět se zeptám na nějaký tip, abych se mohla rozhodnout jestli externí HDD nebo multim.centru. Půjde to k jakékoliv TV nebo musím při výběru koukat i na to, co ta moje TV zvládá?
klarka.kaja (101)|7.12.2009 09:55
[quote=ai;253087]
--koupis externi disk (stejne musis k AVCHD kamere, kvuli zaloham), ten externi disk budes kupovat tak jako tak
--koupis malinky WDTV Live prehravac nebo eGreat, Xtreamer, cokoliv (jeho cena +externiho hardisku 1Terrabyte =cene BluRay prehravace)
--firewire kabel + free programek HDV split (data z kamery do PC)
[/quote]

co je to ten WDTV Live prehravac nebo eGreat, Xtreamer....to je to multim.centrum? Nebo co je to? Potřebovala bych to, kdybych koupila ten ext.HDD?
MartasKP (710)|7.12.2009 10:13
Myslim,ze to je pro zacatek rozumne reseni.Posrupem casu uvidis,jak te to bude bavit a jak moc penez do toho chces investovat.
Co se toho propojeni PC - TV tyce,jit by to kazdopadne melo,jen je otazka jak moc je ten PC lepsi.Tam jde o CPU,coz u toho notebooku by nemel byt prblm a pak o grfickou kartu ktera by mela mit RAM 512MB.Pak by to chtelo asi i RIAD HDD,ale myslim,ze SATA by mel stacit.Samozrejme i tady plati prima umera,cim vykonejsi PC,tim plynulejsi obraz.Toto plati pri zpracovavani videa,nevimjak je to s prehravanim AVCHD.
impaler_bxl (197)|7.12.2009 10:30
[quote=klarka.kaja;253113]co je to ten WDTV Live prehravac nebo eGreat, Xtreamer....to je to multim.centrum? Nebo co je to? Potřebovala bych to, kdybych koupila ten ext.HDD?[/quote]

Nejlepší máš podívat se sama přes Google, hledat na netu zjevně umíš skvěle (není ironie, ale poklona), patrně i bez problému čteš anglicky?

Ve zkratce - navenek to vypadá jako externí pevný disk, ale je to obohaceno o funkci přehrávání na TV. Je jich čím dál více, mezi průkopníky byl třeba Popcorn Hour. Dej si pozor na zásadní riziko: některé dnes již běžně prodávané nepodporují přehrávání HD videa. Nenech se uchlácholit zmínkou o výstupu 1080i, 1080p, HD playback apod. Může to znamenat akorát to, že to jde připojit k HD televizi, ale už to nemusí umět přehrát soubory z kamery. Hledej funkci přehrávání AVCHD. Snad nepíšu něco úplně blbě, znám to spíš teoreticky a procházením obchodů tu a tam ze zájmu, sám používám mediální centrum na bázi PC (HTPC), které mi přehraje, na co si vzpomenu.

Jak píšou ostatní - bude to zároveň záložní médium (pořizuj opravdu minimálně tolik záloh, kolik ti píše Pave1. Nedá se to dost zdůraznit. Na stříhání s miminem nebudeš mít čas ještě dlouho, ale zálohy nezanedbej. Nikdo ti ty nahrávky už nevrátí a malé ti poroste rychleji, než bys teď řekla. Je smutné říkat přátelům, že ty fotky uložené na jediném místě, totiž havarovaném notebooku slovutné značky hahaha-HP, už nikdy neobživnou), a zároveň přehrávadlo pro babičky. Po archivaci, vlastním přehrávání (vyřešíš jednoduše s tím, co máš doma), je toto třetí nejdůležitější zadání a největší současný problém při nedostatku času, který na to budete mít.

Převedení HD>SD na DVD rekordéru přes ten trojbarevný drát je sice asi vražda kvality několika ranami současně, ale bude to suverénně nejpohodlnější s tím, že babičky opravdu i tak potěší. Vycházím z toho, že babičky nemají velkou placatou televizi a mají DVD přehrávač. Ten si mohou doukoupit za pár šušňů, moje babi, tedy prababi mých dětí, si toto řešení osvojila po osmdesátce a byla ráda za nová kolečka při každé návštěvě.

Osobně mám ještě tu zkušenost, že babičkám, tedy mým rodičům a rodičům mé ženy, leží pečlivě připravená DVD-Video (tedy převedená z mé HDV kamery Canon HV-20 na SD formát PAL do normálních DVD přehrávačů k normálním televizím) v šuplíku. Pokud se na něco podívají, je to ještě více zmenšené video na našem soukromém webu. Zpracování na mé straně trvá stejně dlouho (zmenšuji z HD formátu na ještě menší rozměr, princip a doba přepočtu jsou stejné), oni mají výsledek za prvé rychleji a za druhé pohodlněji. Prostě u počítače s internetem stejně vysedávají, pustit si DVD místo živé televize se jim nechce.

No a ten soukr web jsem si původně pořídil na fotky mimina, a to je úplně ze všeho nejlepší, neboť je to rychle u cílové skupiny a naráz u všech. Předpokládá to samozřejmě připojení k netu, což jsem nemohl využít pouze u prababi, proto ta kolečka.
impaler_bxl (197)|7.12.2009 10:42
Jinak někdo z provozovatelů AVCHD by mohl potvrdit či vyvrátit, zda tyto soubory zvládá avidemux, prosím?

Protože mě už unavovalo to převádění HD>SD jednotlivě, metodou pokus omyl jsem si připravil dávkový soubor, který projde složku se soubory v HD (ovšem u mě je to právě HDV, čili mpeg2), převede je na zadaný rozměr a sníží na datový tok k němu vhodný, a výsledky sype do jiné složky se stejnými názvy souborů a příslušnou změnou přípony.

Výsledné soubory mpeg2 s příponou mpg totiž většina DVD přehrávačů u babiček atd. přehraje bez toho, že by se muselo složitě vyrábět DVD-Video se složkami AUDIO_TS a VIDEO_TS a soubory .vob. Protože - pro klarka.kaja - ty soubory jsou uvnitř stejné, jenom jinak překrájené co do velikosti a jinak pojmenované.

Takže u mě je to tak, že většinu času teď opravdu zabere střih pro mě v HD. Až mám dávku řekněme z jedné hodinové pásky, třeba deset souborů, pustím svůj miniskript a za hodinu nebo dvě mám dalších deset souborů k velmi jednoduchému vypálení na DVD jako data (žádné další převody, jen pět minut pálení) nebo uploadu na web. Ty skripty mám tedy dva, jeden na DVD, druhý na webový matroš. Mohu na požádání poskytnout.

Výhodou je, že to klidně udělá i tvůj NB, jenom mu to bude trvat déle než mému čtyřjádrovému procesoru. Ale to je fuk, že. Kvalita takto vytvořených souborů v SD rozlišení bude na 99 % lepší a také dobře viditelná i na obyč televizi, než převod z kamery na analog do drátu a v DVD rekordéru z analogu zpět do digitálu na kolečko. Časově to může vycházet skoro líp, než pouštět kameru v reálném čase přes drát u rekordéru - žádné nabíjení baterky do kamery nebo šašení s napájením po drátě, žádné další opotřebovávání kamery (ale tak zas musí něco vydržet, že jo :) ), méně obsluhy, více času na dítě. Dítě stejně vyhraje, až bude bitva o váš čas.

Co nemám ověřeno, je ta funkčnost všeho pro vstup z AVCHD kamery.

Jo a to jsem zapomněl to nejhlavnější: ať je zdravé a dělá vám radost! Hodně točit, zpracovávat kdykoli potom, ale ať je co. :)
Pave1 (4279)|7.12.2009 11:15
[quote=klarka.kaja;253112]Dáš mi nějaký tip na neznačkovou baterii? Jak už jsem psala, vůbec se v nich nevyznám, nevím na co se mám koukat.

To multimediální centrum je tedy něco jako HDD (kde mám videa, fotky atd.), který mohu rovnou připojit k TV a spustit to rovnou z toho jo?
Opět se zeptám na nějaký tip, abych se mohla rozhodnout jestli externí HDD nebo multim.centru. Půjde to k jakékoliv TV nebo musím při výběru koukat i na to, co ta moje TV zvládá?[/quote]

V mém příspěvku je odkaz na obchod s těmi multimed. centry, nahoře máš ty nejprodávanější, stačí na ně kliknout a vyhledat podrobnosti (ano, je to ten WD, eGreat - ten můžu doporučit já). Ano, je to vlastně externí disk, obsahuje ale HW akceleraci přehrávání a přípojná místa pro TV.
Je třeba stáhnout si manuál a podívat se, zda dané centrum podporuje AVCHD (soubory natočené tvou kamerou, většinou s koncovkou mts, m2ts). Určitě podporuje H264, což je AVCHD, zpracované v sw, uložené jako .mp4.

o těch mašinkách se diskutuje v jiné části fóra, dost podrobně, dá se tam i zeptat (já mám páskovou kameru, takže mám jiný typ souborů - m2t).

---

ad baterie - obchod s nimi přímo udává, jaký typ značkových baterií nahrazuje (dej do google tvůj typ baterie pro Canon HF200 a k němu slovíčko náhrada, neznačková apod). tady třeba, http://www.excelfoto.cz/akumulatory-nabijecky, http://www.avacom.cz/
Je tam u neznačkových vždy malé riziko, že baterie bude mít menší kapacitu než značková, ale dnes už velmi malé. Nabíjej je přes kameru, neznačkové nabíjčky mohou podstatně zkrátit životnost baterií, tady je lepší nešetřit.

Ten ND filtr na slunko kup a používej, je tam viditelný rozdíl v kvalitě obrazu, filtr přitom stojí pár korun .-) .
joe.matrix (8)|7.12.2009 11:23
Jen bych chtěl doplnit že jsem minulý týden osobně koupil tento Value pack a přijde mi to lepší než dokupovat brašnu, HMI kabel zvlášť. Je u toho i základní paměťová karta.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000NRJ&Search=HF200&SearchType=1
Každopádně nad multimediálním centrem docela dost ážně uvažuji. Jinak doporučuji nebát se, objednat a zkoušet.Kamerka je fakt úplně super. Škoda že sem ji neměl taky od doby než se naše malá narodila. Ale i v jejich dvou letech je to fantastické.
jarino1978 (8045)|7.12.2009 12:08
[quote=klarka.kaja;253109]Manžel má pracovní PC mnohem lepší než náš soukromý, tak bych na to třeba jukla tam. A co to propojení HDD-PC(náš soukromý)-TV? To na TV taky asi nepůjde, protože to náš PC bude sekat co? Ale v případě lepšího PC, by to takto přes PC šlo propojit až do TV?[/quote]

- na Vašom PC to bude prehrávať sekane
- na lepšom PC to bude OK ( napríklad DualCore, 2 GB RAM )

[quote=klarka.kaja;253112]
To multimediální centrum je tedy něco jako HDD (kde mám videa, fotky atd.), který mohu rovnou připojit k TV a spustit to rovnou z toho jo?
Opět se zeptám na nějaký tip, abych se mohla rozhodnout jestli externí HDD nebo multim.centru. Půjde to k jakékoliv TV nebo musím při výběru koukat i na to, co ta moje TV zvládá?[/quote]

- multimediálne centrum je obyčajný prehrávač médií, čo znamená, že dokáže prehrať kvázi všetky dostupné video formáty, audio formáty a fotografie
- väčšina takýchto centier sa dodáva bez HDD, čiže si musíš dokúpiť buď externý HDD, alebo interný HDD ( ten potom vložíš do vnútra prehrávača )
- čiže prehrávanie ide cez interný alebo externý HDD, flash pamäť USB a pod. Ku niektorým je možné pripojiť aj USB DVD alebo BD mechaniku a používať to potom aj ako DVD prehrávač alebo BD prehrávač
- väčšina týchto prehrávačov má HDMI výstup, takže prepojenie a spolupráca s TV bude OK
- je to tiež možnosť, ako riešiť prehrávanie videa z kamery, ale pár drobností tu spomenutých nebolo :
1. video sa na pamäťovú kartu ukladá v štýle : štart záznamu - stop záznamu = 1 súbor. Napríklad keď zaplníš 16 GB kartu, môžeš mať na karte takýchto súborov napríklad 200.
Keby si všetky videá z karty skopírovala na HDD, ten HDD pripojila k multimediálnemu centru, tak by prehrávanie vyzeralo nasledovne : pustí sa prvé video, potom si navolíš druhé video, spustí sa druhé video, potom si navolíš tretie video, spustí sa tretie video.......Čiže nie moc komfortné...
2. nakoľko tieto multimediálne centrá majú problém prehrávať videá s vysokým dátovým tokom kódované v H.264/AVC ( ten istý formát, ako má kamera ), odporúčal by som si osobne pred prípadnou kúpou tieto videá z kamery aj prehrať na týchto prehrávačoch. Väčšinou takéto videá tieto prehrávače neprehrávajú plynulo, ale sekano, resp. ich neprehrajú vôbec.
Pave1 (4279)|7.12.2009 12:52
[quote=jarino1978;253159]nakoľko tieto multimediálne centrá majú problém prehrávať videá s vysokým dátovým tokom kódované v H.264/AVC ( ten istý formát, ako má kamera ), odporúčal by som si osobne pred prípadnou kúpou tieto videá z kamery aj prehrať na týchto prehrávačoch. Väčšinou takéto videá tieto prehrávače neprehrávajú plynulo, ale sekano, resp. ich neprehrajú vôbec.[/quote]

Tak tohle je Jarino blud .-) .

Tato centra obsahují čip stejné firmy, který akceleruje bezproblémové přehrávání H264 (AVCHD v podporovaných typech souborů). Viz - http://www.alza.cz/egreat-eg-r1-d145137.htm

Prosím, abys do těchto diskuzí dával pouze dobře ověřené informace, poškodíš zavádějícími informacemi hledající začátečníky.

---

Spojení souborů z kamery do jednoho lze provést ve střihovém sw, např. Edius Neo v aktuálním upgradu booster, ale to je jiná diskuze.

Pravdu máš, že k mediálnímu centru je nutné dokoupit ten externí (nebo interní, podle typu centra) disk (tady jsem se spletl, je tak třeba připočíst cca 2200Kč za ext. disk), ale rozhodně je to lepší řešení přehrávání, než problematičtější přehrávání prokládaného videa z PC (pomocí sw přehrávače a grafické karty). Tam to právě různě "cuká a drbe" se to, z těch přehrávačů ne, právě dík té jednoúčelové (lépe vyladěné) HW akceleraci.
Pave1 (4279)|7.12.2009 12:59
Celkově je HD trochu drahá legrace :-) ,

ale na druhou stranu lze zatím soubory v HD natáčet a ostatní části pro zpracování a prohlížení dokoupit až postupně (silnější PC, střihový sw pro AVCHD - např. na doma Edius Neo booster za 6000Kč cca, HDTV placku o rozměru alespoň 42 palců - cca 20.000Kč).

Počáteční investice do kamery (s příslušenstvím cca 20.000Kč) je ale nejdůležitější, zpracovat a prohlížet lze později, ovšem natočit v HD zpětně už nic nelze. A např. to HDTV zobrazovadlo člověk používá nejen pro sledování záznamů z kamery, koupil by si ho člověk časem stejně. Takže kvalitní HD kamerku lze jen doporučit, byť je jasné, že to je i dnes určitý luxus (ale to bylo kvalitní natáčení vždycky).
jarino1978 (8045)|7.12.2009 14:24
[quote=Pave1;253164]Tak tohle je Jarino blud .-) .[/quote]

- Pavel : problém je, že to žiaľ blud nie je. Popcorn hour, E-great majú problém prehrať plynule väčší bitrate, ako je 18 Mbit/s v H.264 AVC.
- možno sa situácia zmenila za ten mesiac, čo som to naposledy skúšal, ale ten problém tam bol a tak som považoval za potrebné to napísať.
- o tomto probléme vedia všetci užívatelia mediaplayerov, rieši sa to aj na tomto webe.
- inak bez problémov prehrajú 25 Mbit/s Mpeg2 HD ( stream z HDV kamier ), tam to ide na 100%
- pokiaľ sa to zmenilo a už sa to nerieši, tak sa ospravedlňujem za mylnú a zavádzajúcu informáciu
ai (2993)|7.12.2009 14:36
[quote=jarino1978;253159]
Keby si všetky videá z karty skopírovala na HDD, ten HDD pripojila k multimediálnemu centru, tak by prehrávanie vyzeralo nasledovne : pustí sa prvé video, potom si navolíš druhé video, spustí sa druhé video, potom si navolíš tretie video, spustí sa tretie video.......Čiže nie moc komfortné...
[/quote]

u WDTV Live: stlaci se play a hraje jedno po druhem, stlaci se enter a hraje jen jedno video a pak se to zastavi
ai (2993)|7.12.2009 14:41
[quote=jarino1978;253177]- Pavel : problém je, že to žiaľ blud nie je. Popcorn hour, E-great majú problém prehrať plynule väčší bitrate, ako je 18 Mbit/s v H.264 AVC.
- možno sa situácia zmenila za ten mesiac, čo som to naposledy skúšal, ale ten problém tam bol a tak som považoval za potrebné to napísať.
- o tomto probléme vedia všetci užívatelia mediaplayerov, rieši sa to aj na tomto webe.
- inak bez problémov prehrajú 25 Mbit/s Mpeg2 HD ( stream z HDV kamier ), tam to ide na 100%
- pokiaľ sa to zmenilo a už sa to nerieši, tak sa ospravedlňujem za mylnú a zavádzajúcu informáciu[/quote]

tady jde o nektere 1080p ripy z internetu s vetsim poctem reference frames, enkodovano magory, kterym je jedno co delaji, neplati to pro AVCHD a spotrebni kamery
jarino1978 (8045)|7.12.2009 16:18
[quote=ai;253185]u WDTV Live: stlaci se play a hraje jedno po druhem, stlaci se enter a hraje jen jedno video a pak se to zastavi[/quote]

- áno, to ide , ale s pauzou 1-2s, čo je dosť rušivé. Lepšie je tu muxnúť do 1 súboru, ale to chce zasa skúsenosti s PC a daným SW.

[quote=ai;253188]tady jde o nektere 1080p ripy z internetu s vetsim poctem reference frames, enkodovano magory, kterym je jedno co delaji, neplati to pro AVCHD a spotrebni kamery[/quote]

- ja som písal o videu z AVCHD kamery. Pri BD ripoch majú prehrávače problémy už pri 15 Mbit/s v 1080p, pri 1080i už ten problém začína od 18 Mbit/s smerom hore. Odskúšané na
eGreat EG-M31A+ M34A a Popcorn Hour C200. V prípade M34A pri dlhej námahe jednoducho player vytuhol...
- samozrejme pri streamoch z AVCHD kamery to boli surové streamy, čiže žiaden zásah...

- problémy neboli akurát pri streamoch z HDV kamier HC3/HV30/40.

A keďže sme trošku OT tak ešte trošku pridám : Ja ako taký chmulo stále čakám na mediaplayer, ktorý nebude mať problém a bude mať taký obraz, ako PS3. Možno aj preto som taký háklivý a náročný. Už taký kupujem 1/2 roka do spálne a do dcérinej izby. Sklamal ma Popcorn Hour C-200, bol to môj veľký favorit už len kvôli možnosti BD mechaniky. Ale bohužiaľ ani ten neprehral vysoké dátové toky, tak som sa čudoval, ako by vlastne zvládol BD...

Je možné , že problémy u niektorého z tých modelov bol problém vyriešený FW, to by ma potešilo. Takže ak niekto chce vyskúšať, skúste si prehrať holé stremy z AVCHD kamier Canon, ktoré majú 24 Mbit/s. Budem veľmi rád, ak by to išlo v poriadku. Aspoň si niečo kúpim na viandy...
ai (2993)|7.12.2009 19:11
Ja jsem tu zkousel 24Mbit AVCHD RAW 50i klipu a neseka se to ani na WDTV, fakt nevim co k tomu rict, mozna ty klipy nejsou dost akcni ? WDTV Live je trochu rychlejsi . Ale zase jednim dechem, ja AVCHD vubec neresim, protoze tim si vyrobci porad delaji srandu z lidi v tomto momente, klidne to mohou davat na karty do mpeg jako tusim JVC. Lidi resi nejakou ostrost, super obraz za denniho svetla a pak prijde zdeseni s AVCHD a dokonce i low light je horsi na te HF200 nez na tom Canonu, HF200 ma mensi chip ,porad jen 50i, zase naopak ma snad o chlup lepsi stabilizaci. Jak rozvitis svetlo tak baby hledi do svetla, kolem sebe, intimni momenty jsou v haji (osobni zkusenost).

a dalsi OT,BR ripy 1:1 nejedou snad nikde ani na Dune, novy Popcorn, porad se neco resi, ceka na firmware, cekani na Godota, to je pro me signal, nekupovat nic a dal vypalovat sve veci na BD me nedonuti nikdo . Osobne nechapu tu "radost" z pokroku, karty v kamerach a pak jednim dechem "vypalovat" placky , kde to jiny stejne neprehraje, pouze na jednoucelovem BR prehravaci. Ja vidim za par let "uloziste s daty ve sklepe" dostupne cenove, raid , nevim, 100% player k tomu uz tu davno bude. Nekupuju a nedoporucuju veci , ktere se koupi ted a v budoucnu se hodi, to preci neplati u elektroniky. Je to o cele filosofii a cene,vsimni si "zitra" tu uz bude spotrebka s 50p, a my doporucujeme 50i a do budoucna si pry ...dokoupi neco (pocitac na strih, BR vypalovacku, BD disky) mi to nedava smysl ....
jarino1978 (8045)|7.12.2009 19:43
OK. Ono to aj Pavel povedal jednoznačne : HD je drahší špás...Ale nie je to zasa tak zložité a drahé už teraz. Dnes by som si aj ja ťukal na čelo, dať za HD spotrebku 50 litrov, ako kedysi ja za HC3.
Ono je strašne zložité vysvetľovať a radiť v podmienkach, keď síce HD kamery ako jediná oblasť v HD je v normále, ale dostupnosť HDTV, HD nosičov a záznamov je ďaleko pozadu.
Ťažko sa dá z toho vylízať, keď síce chceme všetci točiť v HD, ale už nechceme, nevieme alebo nemáme financie na nákup ďaľšieho vybavenia.
Z môjho pohľadu nepokladám kúpu mediaplayerov za kúpu vhodnú na dlhšie obdobie, osobne to pokladám za určitý prechod alebo dočasné vyplnenie "diery", pretože HD obsah je veľmi malý, ale veľké množstvo sa povaľuje ilegálne na nete v podobe bd ripov. Čiže výrobcovia týchto no name playerov to veľmi rýchlo pochopili a snažia sa jednoducho trhovo správať. Čo je z pohľadu užívateľa príjemné, avšak z pohľadu blízkej budúcnosti veľmi krátkozraké.
Dostupnosť BD ripov bude neustále horšia a horšia, už len kvôli tomu, že dodnes už cca 30% veľkých trackerov muselo zaniknúť ( the pirate bay, mininova... ), už teraz je cítiť , že ponuka slabne a na druhej strane cítiť zväčšujúci sa tlak veľkého bratra na obmedzovanie ilegálneho obsahu.
S poklesom cien hd nosičov a vznikajúcej online distribúcie postupne už zaniká dostupnosť bd ripov ( stačí si overiť penetráciu cztorent, hdclub ).
Nakoľko tieto mediatanky sa dostali na trh hlavne kvôli MKV, čiže z veľkej časti kvôli ilegálnemu obsahu, ich ponuka a zaujímavosť bude klesať ( viď história DIVX )
Väčšina užívateľov si tieto mašiny nekupuje kvôli prehrávaniu domáceho videa, DVD, ale kvôli MKV.
Ale každý máme na vec rôzny názor. Ja naopak nesúhlasím, že BD prehrávače sú jednoúčelové mašiny. Tiež sa museli prispôsobiť a napríklad LG BD390 nemá problémy prehrávať ani 1:1 bd ripy. Naopak ich funkčnosť, spoľahlivosť, zďaleka prevyšuje bez problémov mediatanky. Čiže nie sú to mašiny len na prehrávanie BD, DVD, ale aj na MKV a pod.

Ale pravda je, že toto všetko je postavené na hlavu len preto, aby sme neustále niečo menili, kupovali, obmieňali. Tam hľadaj ten princíp.
Medzi spotrebiteľmi sa nebude riešiť kamery s 50p, stavím sa o basu šampusu, že do 2 rokov tu budú ľudia vypisovať otázky typu : ktorú 3D televíziu mi odporučíte, ktorú 3D kameru mi odporučíte...
Čiže čaká nás opäť masírovanie a to najbližšie bude mať názov 3D.

Všetci nie sme rovnaký, pre mňa film znamená vždy niečo, čo má podobu lesklého kotúča ( DVD, BD ), to isté pre mňa platí aj pri domácom videu. Skrátka ma stále priťahuje mať to svoje video a film na disku ( a zálohy na HDD ).

PS : Musím požičať ten WDTV, nech to vyskúšam. Dobré by bolo, ak by to šlo bez šklbania...

Ale dosť bolo OT, môžeme o tom popísať "pod pokličkou"...
MartasKP (710)|7.12.2009 23:34
Koukam panove a damo,ze tato debata se strhla v prestrelku meyi lidma co si o tomto moc vedi a tak asi ja tady nemam co pohledavat,protoze moje znalosti v tomto oboru nedosahuji asi ani zlomek vasich.Presto mi ale neda na posledni prispevek od Jarina reagovat.Musim ti dat absolutne za pravdu v podstate tveho prispevku.Mozna s nekteryma vecma co jsi radil klarce.kajovi jsem nesouhlasil /ale to spis z praktickeho nez z vecneho hlediska/ absolutne souhlasim s tim,ze soucastna doba jde dopredu a na/ne/stesti nekordinovane /ty koordinace pred listopadem 89 bylo dost/.Jak si uvedl videotechnika pokrocila tak strasne dopredu,ze dneska se daji koupit HD kamery uz za par tisic,ze vsech stran nas masiruji s HDTV,BD a podobne.Problem je,ze pak clovek zacatecnik /jako je asi klara.kaja/ si koupi HD kameru a je z teto masirky uplne mimo,protoze nevi co ma delat.Ma HD kameru,HD televizi,DVD prehravas s upscanerem na 1080i,ale to video z kamery nedostane.A co ted?Ted se na ni tady zpusti nekolik profiku /to nic ve zlym/ a zacnou ji radit,co vsechno muze udelat.A chudak zenska./pokud by prenasela,tak snad bych ji tuhle diskusi jako doktor doporucil sleddovat pravidelne a byl by v tom cert aby neporodila ... to jen na odlehceni a doufam,ze to mimco klarko porodis v radnem terminu a bez komplikaci/
Ale ted zase trosku vazne.Kazdy ji tu radi a myslim,ze vsichni v dobre vire,pak jeste ledasos precte na netu a je z toho youfala,co s tim HD videem.nakonec zjisti,ze nic,ze ho muze prozatim jen ulozit a az jednou bude upgradovat jeji notebook nebo manzeluv desktop /kterej mozna zpracovani HD zvladne lepe/ zjisti,ze do toho bude muset nacpat cca 20tisic,protoze musi koupit celej PC /mozna krome case,coz je i muj pripad/.Ona ma mozna stesti,ze v obou pocitacich ma uz dvojadro,ja mam smulu,ze muj na tu dobu /cca pred ctyrmi lety/ bylo dvojadro vcelku draha sranda a dneska uz se procesory socet 939 ani nevyrabi.To jsem sice odbocil do sveho problemu,ale takoveto problemy ted resi spousta lidi,co maji PC 3 a vic let stare a co nechteli kupovat PC za 30-40tisic a vic.Koupi si HD kameru a muzou zpracovavat jen SD /samozrejme ze i HD,ale pocitac se pri tom opravdu zapoti/ a nebo to HD video nekam ulozit a setrit na lepsi PC.Vyjimkou jsou profici a fandove a potom ti,co nejakych 20 nebo 30 tisic neresi a tak si klidne koupi novy PC a potom snobove.
Ja chapu,ze je asi prasarna natocit HD video a pak ho vyexportovat jako SD,ale uprime.Ma cenu kvuli tomu abych letosni video videl v HD vyhodit PC /nebo do nej narvat dalsich cca 5-10tisic/,vyhodit DVD prehravac a koupit hned BD a nebo bezet a koupit multiplayer co mediaplayer?A nebo radeji obetovat HD a pustit rodicum ci znamym krasny byt SD zbery z dovoleny nebo prvnich mesicu zivota potomka.Ja osobne bych asi volil variantu 2,ale je to muj nazor a vim,ze asi spousta z vas se mnou souhlasit nebude.A duvod proc bych se takhle rozhodl? Pri sledovani 46´ a vetsi placky HD smysl ma,u mensich jsem ten rozdil nevidel.Pravda je,ze moje oko neni asi tak trenovany,ale kolik lidi ma tak fajnovy oko aby mu vadilo SD DVD s jeho potomkem.primarne si mysli,ze se hlavne jedna o kvalitu zaberu a podani /teda zpracovani/ a pak o rozliseni /nebo chcete-li format/.
Mozna jsem tady napsal skoro roman jen kvuli par vetam.Co jsem teda chtel rict? Ze mozna zacinajiciho kameramana klara.kaja jse tady v dobre vire sice,ale zahrnuli spoustou mozna i zbytecnych informaci.Klobouk pred ni dolu,co je schopna o tomto nastudovat a pochopit,ale nadruhou stranu,jak uz tady bylo receno od Pave1 bude se potrebovat naucit ovladat kameru,tocit /aby ten material mel nejakou kvalitu a to pri vsi ucte k ni chvilku potrva/,pak stahnout video do PC a na zaver to video nejakym zpusobem vyexportovat aby ho mohla komukoliv prehrat.Myslim,ze toohoto zakladniho je pro zenu na materske pomerne dost.
Takze Klarko.kajo pokud ti mohu poradit jako amater,ktery toho mozna natocil a sestrihal o neco vice nez ty,ale porad se tady od techto profiku / a to myslim uprime/ uci.Snazil jsem se vzit do tve role.nerikam neposlouchej je,ale spise se drz toho co rikal Pave1 a ja ho tady mozna i doslova citoval.Neres HD,toc kvalitni zabery,na ten tvuj notebook se par karet vejde a az dojde misti oak res nerudovske kam s nim.
Pave1 (4279)|8.12.2009 00:11
Kluci, řešíte to přehrávání moc vědecky .-) .

Základ je mít natočeno a bezpečně uloženo (dva disky, jeden z toho externí).

Přehrávací centrum je fajn, protože má dálkové ovládání a nemusíte mít zapnuté PC. Připojíte externí disk a přehráváte, pohodlně.

Pokud chci přehrát dnes prokládané HD 1920x1080/50i bez cukanců, tak (majitelé HF200 asi nebudou HD perfekcionalisti .-) ) osobně bych to naskládal do Edius Neo (tomu se prostě moc vyhnout nejde) a vyexportoval ven na ten externí disk, jako m2t (nebo avchd - h264 s datovým tokem 10 - 12Mbps).

Kvalita bude v obou případech (proti SD kameře) perfektní.

Debaty pro "hifisty" bych si nechal do jiného vlákna, tohle je rozumný a průchodný způsob, jak dnes HD prezentovat (navíc nepotřebujete upgrade PC). Ono se to za pár let zase pohne dopředu, až staré PC opravdu doslouží, může si člověk koupit nové a pak z toho dělat umění.

Takhle bych k tomu přistupoval já, bude to bez cukání, pohodlné, s rozumnými náklady. Přehrávání z PC bude proti tomu vždy s nějakým problémem. To je vše .-) .
ai (2993)|8.12.2009 00:21
MartasKP

neni treba si stezovat, ze HD je narocne na prachy, zahazovat 3 roky stare PC,neni treba styskat si, ze tu neni software, ktere to strihne, ten je uz tu , HDV format, ktery neni mrtvy,

Objednas si svatbu a objevi se manik, a ten ti to natoci , hadej na co, HDV kameru, Canon XH A1, XHA1S, Sony Z1,Z5,FX1,FX7, je to mrtvy format ? Tu svatbu ti strihne na Core2Duo. Me s toho klepne , a zeptej se ho, proc nema AVCHD kameru na karty .
Pave1 (4279)|8.12.2009 00:34
[quote=ai;253321]MartasKP

neni treba si stezovat, ze HD je narocne na prachy, zahazovat 3 roky stare PC,neni treba styskat si, ze tu neni software, ktere to strihne, ten je uz tu , HDV format, ktery neni mrtvy,

Objednas si svatbu a objevi se manik, a ten ti to natoci , hadej na co, HDV kameru, Canon XH A1, XHA1S, Sony Z1,Z5,FX1,FX7, je to mrtvy format ? Tu svatbu ti strihne na Core2Duo. Me s toho klepne , a zeptej se ho, proc nema AVCHD kameru na karty .[/quote]


Osobně zpracovávám hd často na noťasu - "staré plečce" amilo pro (C2D), jde to v pohodě :-) .
jarino1978 (8045)|8.12.2009 07:35
ešte pre upresnenie :
- písal som, že HDV je mŕtvy formát, ale písal som, že v oblasti spotrebných kamier, t.j. cca do 30 000 korún, niekedy aj viac. To je bohužiaľ pravda, presvedčil som sa o tom tento rok, keď je v ponuke len jediná jedna HDV kamera - Canon HV40
- na budúci rok už ani Canon neuvažuje nad novým modelom HDV kamery, obdoba HV40
- čiže pre nás amatérov, ktorý chcú ešte tento rok, alebo v budúcnosti riešiť kúpu novej HD kamery, neostane nič iné, ako kúpa AVCHD kamery. To je bohužiaľ fakt.
- ako som už písal, HDV kameru som mal predtým a pokiaľ by bola zaujímavá ponuka, kúpim si ju aj tento rok.
- v oblasti poloprofi jednoznačne vedie HDV, v tejto oblasti nebude HDV mŕtvym formátom ešte dosť dlho, pre jeho nespočetné výhody
klarka.kaja (101)|8.12.2009 16:02
Ahoj, dost se toho tady už probralo od mé poslední návštěvy, ale nějak to pro mě bylo složité (ty mediaplayery apod). takže se k tomu ještě nemůžu vyjádřit. Musím si najít chvilku, abych při čtení vašich příspěvků u toho i přemýšlela. Teď jsem to jen prolétla.

Zaujal mě ale příspěvek od MartasKP. Jako by mi mluvil z duše. Pořád u mě zatím převládá názor udělat to takto
1) koupit kameru a ty nezbytnosti jako je karta apod.
2) naučit se s ní a točit
3) stáhnout to na externí HDD (který prostě asi koupíme)
4) po nějaké době se k těmto nahrávkám vrátit (uvidíme po jaké, půjde o to, co koupíme za SW a HW. To ale teď nedokážu promyslet, pže čas mě tlačí a já jako začátečník se v těch mediaplayerech, softwarech, bluerayích nevyznám).
5) mezi tím to vypálit nějakým způsobem v SD, aby se na to mohli kouknout i prarodiče. Třeba přímo z té kamery před DVD rec na kotouček. (ale stále to mít uložené v pův.kvalitě někde na tom ext.HDD)

to je pro mně zatím nejjednodušší. Kouknout se na to mohu klidně v SD kvalitě na dvd. Ani nevím, zda rozdíl poznám. Takže zatím bych nemusela ani řešit plynulost přehrávání v PC. To bych řešila časem, až bych se vrátila k těm původním nahrávkám v HD kvalitě.
Pave1 (4279)|8.12.2009 16:46
Správný závěr, obsahuje pouze jednu chybu - klipy z kamery je třeba uložit na dva disky, jeden disk může selhat a pak o vše přijdeš.

To je nevýhoda kartových kamer, bezpečné uložení je pouze toto dvojité.
MartasKP (710)|8.12.2009 22:08
Jsem rad,ze muj prispevek tady nezanikl mezi prispevkama opravdovych odborniku,byt to vicemene byla citace Pave1.Snayil jsem se vyit do tve pozice a premyslel jsem jak to udelat co nejschudneji.Kazdopadne krome toho vseho a doplnku Pave1,ze zaloh neni nikdy dost a u kartovych nebo HDD kamer je toto velka nevyhoda a duvod proc se poohlizim po nejake kazetove kamere.
Zaverem bych ti rad jeste ze sve zkusenosti /amaterske a hlavne ze zacatku/ poradil.Hraj si s kamerou,zkousej jeji funkce,nauc se ji ovladat,zjistovat na co je co.Neco malo si i o toceni precti.Jak tocot,co tocit atd.Pokud vsechno zvladnes a alespon trosku te to chytne,tak se kyzeny vysledek dostavi.Nejdulezitejsi je totiz kvalitni material.Se spatnym materialem uz sebelepsi SW nic neudela.
Proto se mozna budu opakovat,ale je tady na tom foru vyborny manual zacinajiciho kameramana,link mas nekde vyse a mozna na netu bys taky nasla zajimave clanky o toceni.
Pak az budes resit strihaci SW,tak se opet priprav na podobnou prestrlku :),protoze si tipnu,ze tu bude nekolik zastancu ruznych SW.Nejlepsi by pak asi bylo vyzkouset jednotliva dema nebo trial verze a mozna si pak vybrat ty co ti nejlepe "padnou do ruky".Je jich na trhu dost a za ruzny penize od "nejlevnejsiho" Pinnacle az pro ty nejdrazsi jako PREMIERE ci EDIUS.Na VEGAS jsem samozrejme nezapomel,to by mi VEGASisti neodpostili :D.
Nezbyva ti ted uz jen poprat v prvni rade at vam prcek roste k vasi radosti a spokojenosti a hodne peknych a povedenych zaberu a byt mozna tyhle zabery nebudou mit takovou umeleckou hodnotu,tak ta historicka a vypovidajici bude o to cenejsi,cim bude starsi a byt mozna nebudou zabery nejdokonalejsi.podle me zkusenosti se na diteti nejlepe naucis tocit a natacet.