Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s příjmem signálu přes STA

jirmond (22)|4.12.2009 20:23
Zdravím, potřeboval bych poradit s následujícím:
Doposud jsem používal kabelovku, ale zrušil jsem jí a TV (plazma s DVB-T) zapojil do STA (bytovka). Digitální kanály se naladily v pohodě, našlo to i analogové, nicméně tyto jsou v hrůzostrašné kvalitě (silné zrnění). Jelikož jsem v bytě 3 roky a po tuto dobu jsem zásuvku STA nikdy nepoužíval, zeptal jsem se domovníka, jestli je to normální, načež mi sdělil, že prý s tím jakési problémy byly, víc se s ním vyřešit nedalo. Co se týče kvality digitálního signálu, procentuelně to nemůžu vyjádřit, jelikož mi TV toto sděluje formou "teploměru" zelená - dobrý, žlutá - neuspokojivý a červená - špatný, takže Nova, Prima a spol. zelená, ovšem všechny programy ČT žluté až červené.
Můj dotaz tedy zní – dá se s tímto něco udělat přímo u mě v bytě na účastnické zásuvce? Faktem je, že tato vypadá celkem „staře“ a opotřebovaně. Koaxiál samozřejmě používám klasický šunt z hypermarketu, takže to bych vyřešil Beldenem s F-konektorama. Mohlo by pomoci třeba i tu účastnickou zásuvku vyměnit? Třeba za tuto?
http://www.omko.cz/?kod=SCHZDSE20S
StD (8612)|4.12.2009 20:34
Ty samozřejmě na "své straně" můžeš udělat maximum pro zlepšení (to co lze nahradit bez zásahu do rozvodu), ale hlavní partner pro rozhovor je ten, komu za tu STA-zásuvku v inkasu platíš =majitel domu. Pokud je to u tebe případ jako tady (Pha), kde se majitel (obec) nesmyslně zbavil správy STA pronájmem kabelovce za symbolickou korunu na 100 let a vyrobil monopol, tak jsi plně v jejich moci a není ti pomoci. Já měl kdysi podobnou situaci, ale nechal jsem to úplně ustřihnout v rozvodu. Dnes od nich beru za úplatu jen internet, mám satelit a je klid.
jirmond (22)|4.12.2009 21:19
Majitelem je družstvo a vzhledem k tomu, že jsme se díky revitalizaci panelového domu zadlužili tak "šikovně", že nemáme ani korunu ve fondu oprav, tak je bezpředmětné je o něco žádat.
No nic, takže zkusím alespoň na své straně to nějak vylepšit. Ten typ zásuvky, co jsem tady přišpendlil tedy mohu použít? A mohl bys mi prosím tě ještě vysvětlit pojem "útlum" - myslím tím, jestli je lepší nižší nebo vyšší hodnota.
Ivo Mašek (10205)|4.12.2009 21:26
[quote]"útlum" - myslím tím, jestli je lepší nižší nebo vyšší hodnota.[/quote]
Čím nižší, tím lepší. Útlum se dá např. snížit správně zakončenému kabelu nejen na konci, ale i na začátku. K útlumu již dochází na trase "vysílač - přijímač". Nulového útlumu nelze nikdy docílit.
StD (8612)|4.12.2009 21:27
[quote=jirmond;252625]Majitelem je družstvo a vzhledem k tomu, že jsme se díky revitalizaci panelového domu zadlužili tak "šikovně", že nemáme ani korunu ve fondu oprav, tak je bezpředmětné je o něco žádat.
No nic, takže zkusím alespoň na své straně to nějak vylepšit. Ten typ zásuvky, co jsem tady přišpendlil tedy mohu použít? A mohl bys mi prosím tě ještě vysvětlit pojem "útlum" - myslím tím, jestli je lepší nižší nebo vyšší hodnota.[/quote]

To ti nejlépe osvětlí kolega Pitomec, ten se tím živí, eventuelně další. Já jen vím, že průchozí útlum sílu signálu logicky utlumuje (ubírá) a to mi k životu stačí. Pochopitelně pak parametr nižší = lepší u zařízení, o které se jedná.
Pitomec (10211)|4.12.2009 21:41
Ta výše uvedená zásuvku rozhodně není určená do stupačkového vedení STA, ale tak nanejvýš někam do RD kde "zalepí" díru ve zdi. Do STA musí být oddělovací útlum min. 10dB (http://antenyobchod.cz/zasuvky/bc-200-zasuvka-tv-r-s-lc-filtrem.html)
jirmond (22)|4.12.2009 21:54
díky za vysvětlení...a co znamená u té zásuvky "s LC filtrem"?
Pitomec (10211)|4.12.2009 21:56
To neřeš (nebo přítel Google ti to vysvětlí hned v prvním odkazu) :-)
jirmond (22)|4.12.2009 22:01
tak to už je vyšší dívčí, to opravdu nebudu řešit :-)...ještě jednou díky
jirmond (22)|5.12.2009 20:37
Ještě bych chtěl poprosit, mohli byste mi pomocí odkazů ukázat přesně díly k zakoupení na výrobu kvalitního koaxiálu? Zhruba vím, že kabel Belden, F-konektory atd...projistotu bych to objednal z nějakého e-shopu.
Pitomec (10211)|6.12.2009 12:51
To u tebe není žádná prodejna s anténní technikou? Jinak třeba www.omko.cz
mirekv (7169)|6.12.2009 17:28
Nebo řekni Pitomcovi, milerád Ti to udělá za nákupky, práce a cesta zdarma!
Pitomec (10211)|6.12.2009 17:33
Ha, ha, ha - já nejsem tak bohatej jako někdo z ČRa! :D
jirmond (22)|6.12.2009 19:24
Ale je u mě prodejna a zrovna Omko. Akorát jsem se chtěl vyhnout situaci, kdy něco nebudou mít a budou mě přesvědčovat, že zrovna tohle a tohle musím koupit. Teď jsem se díval na jejich e-shop a co se týče účastnické zásuvky s útlumem 10dB tam nemají, takže kdybych tam byl osobně, tak budu vypadat jak trotl, když by mi nabízeli s jiným útlumem a já bych trval na té s 10dB, jelikož mi to poradili ve fóru.
mirekv (7169)|6.12.2009 20:35
To si sežeň někoho, kdo tomu trochu rozumí a hlavně zná podmínky, situace bývají individuální a na dálku Ti nikdo neporadí.
jirmond (22)|6.12.2009 20:56
Nebudu brát někoho sebou do obchodu jenom proto, aby mi vybral správný typ účastnické zásuvky. Určitě jsou v tomhle oboru daleko složitější věci, kde by se mi hodil. S tímhle pidiproblémem jsem se obrátil právě tady, jelikož jsem nikdy takovou věc neřešil, tak jsem chtěl posbírat základní informace, že do bytu tu a tu zásuvku s min. útlumem 10dB, jak psal výše Pitomec a nižší útlumy nebrat a taky takový a takový konektor...prostě jsem nikdy na koleni tohle nebastlil.
Pitomec (10211)|6.12.2009 22:12
Zkus pohledat toto: http://www.ivo-pt.cz/ucastnicka-zasuvka-uzk05-i917.htm a kdybys neuspěl, tak ještě existuje řešení v podobě nákupu průběžné zásuvky (s tím min. oddělovacím útlumem 10dB) a někde v GM Electronic pak sehnat odpor 75Ω a zapojit ho na výstup.