Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Životnost optických disků

husky14 (34)|4.12.2009 10:14
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Životnost optických disků

Výrobci nás přesvědčují, že jejich optické disky vydrží 10, 20 i 100 let, ale skutečnost a praxe bývá zdaleka jiná a ne vždy to ovlivní třeba i dokonalé podmínky skladování disků. Jaké jsou vaše zkušenosti? Může být rozdíl mezi výliskem a vypáleným nosičem? Je horší a lepší výrobce? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
StD (8612)|4.12.2009 10:34
Tu otázku je potřeba opravdu rozdělit na 2 části:
[quote=husky14;252494]Životnost optických disků
...
A) Může být rozdíl mezi výliskem a vypáleným nosičem?
B) Je horší a lepší výrobce? ...[/quote]

Ad A je odpověď jednoduchá a jednoznačná - musí (!) - je to dáno technologií a použitými materiály.

Ad B - je jen pár "dobrých" výrobců vypalovacích medií, tj. těch, kteří vyrábějí solidní materiály a pak zbytek produkující tuny šuntu, který se také prodá. Ti výrobci jsou jen tři - Taio Yuden, Ricoh a Mitsubishi (Verbatim), tedy ryze japonská záležitost s továrnami v řadě zemí - jejich nosiče jsou často prodávány i pod jinými obchodními značkami a poznají se podle identifikačních značek zápisové vrstvy, které načte vypalovací mechanika a podle nich se k mediu chová. Další podrobnosti tu nemá cenu rozvádět. To si každý může najít třeba na Wiki nebo jiných specializovaných fórech.
artam (1147)|4.12.2009 13:01
S laskou spominam na zlate "zlate" kodaky. R.I.P.
Ked som sa dozvedel, ze bude koncit ich vyroba, tak som kupil rovno 20 krabic (a neboli vobec lacne!). Za cely cas sa ani u jedineho z nich nevyskytol problem.

Len pre zaujimavost, ked som asi pred 2 mesiacmi znova testoval na citatelnost stare CD (robim to u dolezitych archivov cca 1x do roka, aby som zistil, ci je nutne ich prepalit na nove media), tak u zlatych kodakov sa potvrdilo, ze u nich sa chybovost citania prakticky nemeni, t.j. nezhorsuje sa, resp. len v zanedbatelnej miere, cize je predpoklad, ze by pri spravnom skladovani mohli vydrzat dalsich 10-15 rokov.

Zatial co media ako eproformance, memorex a podobne su na tom rok od roka horsie a cca po 2-5 rokoch ich uz bolo treba prepalit na nove. A div sa svete, tak isto aj Verbatimy s Azo+ sa cca po 5 rokoch zacali zhorsovat. :(
StD (8612)|4.12.2009 13:09
[quote=artam;252529]S laskou spominam na zlate "zlate" kodaky. R.I.P... A div sa svete, tak isto aj Verbatimy s Azo+ sa cca po 5 rokoch zacali zhorsovat. :([/quote]

Já kupuji Kodaky dál jen Double Layer +R - jde o brandované Riteky. Z obyčejných Verbatimů jsou ucházející snad jen Lightscribe, tmavé HardCoated a DL výběr, jinak je to průměr, někdy i slabší - a nebo se prásknout přes kapsu a kupovat "Archival Grade" - ovšem za tu cenu mám dva Yudeny.
geronimoh (2327)|4.12.2009 20:37
CD-R mi ještě neodešlo ani jedno ani po deseti letech (od různých výrobců). DVD-R mají mnohem menší životnost a jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Pálím už jen na značky SONY, Panasonic, Benq a FUJI v cenách do 7 Kč/kus a to trojmo a až bude potřeba tak je přepálím na nové disky. Spálil jsem se s médii DVD-R značky TDK - špatná várka - odešla mi všechna do dvou měsíců po vypálení a už mi nesmí přes práh a taky mi odešla do jednoho roku většina DVD-R od Verbatimu, takže nechápu jejich oblibu. Ještě mám zkušenost s médii od Imation - životnost nic moc, už je nekupuju.
Momentálně se mi zdá jako nejlepší varianta ukládání dat na pevný disk (data mám dvojmo, kdyby HDD umřel).
PS: obávám se, že životnost Bluray disků bude ještě horší, než u DVD-R
jarino1978 (8045)|5.12.2009 23:40
dodnes sa mi overila jediná značka : Verbatim

total shit : TDK, EMTEC, FORBIS
Ivo Mašek (10205)|6.12.2009 06:47
[quote=jarino1978;252764]dodnes sa mi overila jediná značka : Verbatim

total shit : TDK, EMTEC, FORBIS[/quote]
Také používám pouze přepisovatelné Verbatim (občas ještě Kodak)
Alf (888)|6.12.2009 09:44
DVD - Taiyo Yuden a v případě nouze Verbatim. Všechno +R. Před časem jsem ve velké nouzi koupil PHILIPS (označení INFOME R30) a stály za ho*no. Už po vypálení měly o dva řády víc chyb než TY.
CD - Verbatim
mirekv (7169)|6.12.2009 11:30
Používám Verbatim a co si tak náhodně pustím dříve vypálený film, tak jede. Taky RW jsou v pohodě. Co mě zklamalo, tak RAM disky, na jednom jsem měl fotky, na druhém nejrůznější sw. Z 2000 fotek zůstalo 12 (!) a ze sw jeden jediný, štěstí, že jsem měl zálohu ještě jinde!
Pitomec (10211)|6.12.2009 13:17
A hlavně Verbatim je made in: Japan, Taiwan, Singapur, India
mirekv (7169)|6.12.2009 19:44
Většinou Taiwan, ale i indiánské jedou.
StD (8612)|6.12.2009 19:48
[quote=mirekv;252959]Většinou Taiwan, ale i indiánské jedou.[/quote]

No vidíš podle mých testů kvality zápisu jsou z Verbatimů právě ty indické nejlepší, Taiwan jsou sr*gora hrubého zrna... Té indické fabrice trvalo cca rok-dva, než se zaběhla a dnes produkuje vyšší Q. Také je tam nejmodernější strojní vybavení. BTW ty japonské mívají jen zřídkakdy adip MCC/CMC, častěji jde o branding TY nebo Ritek, ovšem ty se snad sem ani nevozí. Já (nejen pro značný cenový rozdíl a nižší daňové zatížení +bez krádeže OSA) nakupuji zásadně v UK a vždy ve větším, když už se to extra veze.
Neregistrovaný (0)|11.12.2009 22:33
Zaručeně "trvanlivým" záznamovým médiem k uchování dat je DVD-RAM. 4,7 GB Panasonic se dá koupit od 25 korun.
mirekv (7169)|12.12.2009 13:25
Po zkušenostech zastávám akorát záznam na titanových děrných štítcích!
geronimoh (2327)|13.12.2009 13:51
[quote=Neregistrovaný;253820]Zaručeně "trvanlivým" záznamovým médiem k uchování dat je DVD-RAM. 4,7 GB Panasonic se dá koupit od 25 korun.[/quote]
Našel jsem je i za 20 Kč/ks. Škoda, že se DVD-RAM disky více neprosadily. Donedávna bych je ihned bral, teď už preferuju pevné disky.
Neregistrovaný (0)|25.12.2009 15:59
[quote=mirekv;252823]Používám Verbatim a co si tak náhodně pustím dříve vypálený film, tak jede. Taky RW jsou v pohodě. Co mě zklamalo, tak RAM disky, na jednom jsem měl fotky, na druhém nejrůznější sw. Z 2000 fotek zůstalo 12 (!) a ze sw jeden jediný, štěstí, že jsem měl zálohu ještě jinde![/quote]

Já osobně používám verbatimy a spokojenost,pokud jde o DVD-RAM mám od verbatim zálohu na něm přes dva roky a je čitelný bez problému.DVD-RAM disky bývají označené pro profesionály tak snad je spolehlivost O.K

Pokud jde o spolehlivost R/RW disků obecně říká se že na tom má vliv i použitá vrstva resp. její barva.Ty CD-R od verbatimu co používám občas k vypálení hudby mají zlatozelenou,Kodak DVD+RW mají stejnou ale pravý kodak to nejspíš není.....kupoval jsem balení v tescu a vzadu je jednak made in China a dáíl napsané: Vyrobeno v licenci spol. Kodak pro: KMP Media,LLC,Rochester,NY co si o tom myslet netuším.
Ty verbatimy ať už CD či DVD jsou převážně made in India.