Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Videokamera s GPS?

husky14 (34)|27.11.2009 09:08
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Videokamera s GPS?

Ve fotoaparátech se již GPS nějakou dobu objevuje, v současnosti se na trh dostávají i videokamery vybavené tímto systémem. Je to krok správným směrem, nebo by se výrobci měli zaměřit na důležitější věci? Uvítali byste možnost mít u každého snímku i přesný záznam polohy, kde byl pořízen? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Ivo Mašek (10205)|28.11.2009 15:36
Tak já jsem z generace, která v autě v šuplíku měla autoatlas a podle něj jsme jezdili po Evropě a nezabloudili :) (já tedy až po roce 1990, neb mě byl za totáče trvale odebrán pas a nesměl jsem ani do "spřátelené" ciziny - podrobnosti tu rozepisovat nebudu)
Takže jsem si myslel, že celá GPS je módní vlnou k ničemu. Ovšem po rozhovoru s jedním kamarádem-turistou jsem názor změnil. On má GPS v mobilu a mnohokrát mu ukázal, jakým směrem je civilizace, nádraží, atd.
jestli je nutná GPS i v kamerách - to opravdu netuším, ale určitě bych nechtěl mít na záběru vytištěnou zprávu, kde a kdy jsem pořídil záběr. Pro novináře, zpravodaje apod. se to možná hodí. No je to samozřejmě věcí osobního názoru každého uživatele
StD (8612)|28.11.2009 15:47
[quote=Ivo Mašek;251236]Tak já jsem z generace, která v autě v šuplíku měla autoatlas...[/quote]
No já bych to u své osoby ještě upřesnil - já ho tam sice mám taky, ale abych ho mohl vyndat jen v případě nejvyšší nouze (BTW je někdy z roku 1964...) - jinak si s prostorovou orientací a navigací vystačím vždy sám a cestu si pamatuji, ať už pěšky nebo v autě, letadle. Cpát GPS do podobných přístrojů je vhodné pouze tam, kde je to potřeba, například v ozbrojených silách. Pro civilisty je to zbytečný přepych a vyhazování peněz z okna. A totéž si myslím i o všech těch TomTomech a spol. Bude sice hezké, že majitel snobské kamery bude znát své přesné souřadnice místa pořízení záběru, nicméně stařence, která se ho zeptá na cestu, kde jsou Boží Muka, rozhodně neporadí. Už by jste mohli ten pseudotechnický pokrok pomalu brzdit, nebo si také budete cpát GPS/Galileo do rakve? :D;)
Ivo Mašek (10205)|28.11.2009 17:06
[quote]
kde je to potřeba, například v ozbrojených silách.
[/quote]
GPS, tuším, byla také původně vynalezena pro armádu.
StD (8612)|28.11.2009 17:09
[quote=Ivo Mašek;251251]GPS, tuším, byla také původně vynalezena pro armádu.[/quote]

...a také dosud je provozována a hrazena z prostředků Pentagonu. Civilní využití je naprosto vedlejší kolej. Glonass/Galileo = konkurence :o
Neregistrovaný (0)|29.11.2009 13:06
Když chci GPS, koupím navigaci , když chci točit chci HLEDÁČEK !!!!
Klidně kameru bez obrazovky, tu jsem na své ještě nepoužil.
To je doba
Zdeněk Michálek (21)|6.12.2009 16:11
Hmm, nevím.. právě proto, že taky patřím do generace, co stále ještě s sebou vozí autoatlas v kastlíku, mám tu paměť nějak horší a horší :-( A po dvou letech si už moc nepamatuji, kde co vlastně bylo na dovolené natočený.

Takže proč by mi nemohl někde vpravo nahoře - vlevo dole při přehrávání scény probliknout malý (vypínatelný) titulek s datem, časem a místem pořízení záběru? Za dvacet let mi to přijde sakra vhod :-(((

A šlo by to navázat i na komerční nebo zeměpisné filmy - při přehrávání mohly by problikávat lokace, kde byly záběry točené. Nebo - proskenováním filmu z dovolené by šla jednoduše automaticky vytvořit orientační mapka, kde se vlastně dovolená odehrávala (třeba přes Google Maps).

Tím neříkám, že to je funkce nezbytná, jen prostě - příjemná. Otázkou je definování a implementace potřebných standardů do všech částí AV řetězce, pak to bude smysl opravdu mít.
mirekv (7169)|6.12.2009 19:48
Zdenku, kamery většinou zapisují i čas záznamu, alespoň ty na miniDV kazetku, je to jen otázka dalšího zpracování.
Zdeněk Michálek (21)|6.12.2009 23:23
[quote=mirekv;252962]Zdenku, kamery většinou zapisují i čas záznamu, alespoň ty na miniDV kazetku, je to jen otázka dalšího zpracování.[/quote]
díky, vím, tématem ale bylo GPS ;-)
mirekv (7169)|7.12.2009 08:22
[quote=Zdeněk Michálek;253053]díky, vím, tématem ale bylo GPS ;-)[/quote]

Co se týká GPS, proč ne? Údaj nemusí být nutně vypálený ve videu, stačí formou vypínatelných titulků stejně jak u toho data a někdy při vzpomínkové akci se to může hodit. Šikovnější si vkládají do videa mapu, ale ne každého to baví, navíc když to neumí.
Pavel_tempx2 (829)|7.12.2009 10:27
[quote=StD;251239]No já bych to u své osoby ještě upřesnil - já ho tam sice mám taky, ale abych ho mohl vyndat jen v případě nejvyšší nouze (BTW je někdy z roku 1964...) - jinak si s prostorovou orientací a navigací vystačím vždy sám a cestu si pamatuji, ať už pěšky nebo v autě, letadle....Pro civilisty je to zbytečný přepych a vyhazování peněz z okna. A totéž si myslím i o všech těch TomTomech a spol...[/quote]

Souhlasím, že GPS do kamery je zbytečnost, ikdyž už i Sony se snaží do nové NXCAM strčit GPS. Jinak ale nesouhlasím s názorem, že navigace jsou přepych, právě naopak. Díky navigaci není problém se ve městě neztratit a nebloudit někde v jednosměrkách. Používal jsem o dovolené navigaci při projíždění celé ČR (cca 3500km) a pokud jí člověk slepě nezačne věřit a drží se alespoň trochu cedulí na cestách a ví přibližně kudy jet, tak je to dobrý pomocník. Díky ní nebyl problém jet celou dovolenou průměrnou rychlostí někde nad 60km/h a to i na neznámých cestách, člověk přibližně vidí jak asi cesta před ním vypadá a jestli má naplno brzdit, přibrzdit, nebo vůbec nebrzdit. Některé zatáčky vypadají hodně ostré a přitom nejsou, jiné zase naopak ostré nevypadají a jsou. Člověk potom nejede jako vidlák a nebrzdí do každé zatáčky.
Včera jsme se vraceli z jedné víkendové akce a díky navigaci jsem jeli o dost bezpečněji, protože místy bylo vidět max. na 10m a člověk alespoň ví kam vede cesta. Jet krokem, tak jedeme ještě teď :D
StD (8612)|7.12.2009 11:23
[quote=Pavel_tempx2;253119]...jedeme ještě teď :D[/quote]

No na to bych ti mohl uvést X-příkladů, kdy i kurýři renomovaných firem (nebudu raději jmenovat), kteří se tím ježděním živí, dokáží zabloudit s GPS i v naprosto přehledných lokalitách (stačí se jednou kouknout na "globus-Prahy" a mám jasno...), a stejně je musím navigovat přes mobilní telefon. :D:o:D;)
mirekv (7169)|7.12.2009 15:54
GPS je určitě dobrý pomocník, ale autoatlas sebou! Stačí neaktualizovaná uzavírka a projedeš se po polňačkách!
StD (8612)|7.12.2009 16:19
[quote=mirekv;253200]GPS je určitě dobrý pomocník, ale autoatlas sebou! Stačí neaktualizovaná uzavírka a projedeš se po polňačkách![/quote]

No oni stačí i "škodiví magistrátní úředníci", kteří očíslují dva domy v jedné ulici proti sobě souvislým pořadím, ovšem jeden od západu k východu a druhý od východu k západu a potom nasadí značku jednosměrky do jedné třetiny ulice... - kolik já vidím denně idiotů líných to objíždět, kteří to pak suverénně hrnou v protisměru, přestože jsou přímo nahoře policajti. :D:o:p Tomu se říká nastražená past na TomTomkáře. :D