Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nastavenie ulead media studio8-HDV

Delfín (48)|13.11.2009 09:34
Môžte mi niekto poradiť s nastavením tohto programu ulead media studio 8 Pro mám komplet verziu aj s plug in.Po renderovaní výsledná kvalita sa mi nepáči.Nie je tak ostrý obraz ako by mal byť pri HDV.Ak má niekto skúsenosti s týmto programom poraďte.Nie som si istý s určitými nastaveniami,ako nastaviť frame,neviem čo je I frame,P frame,B frame,čo sa musí nastaviť pri HDV, alebo manuál v češtine.
Na výmenu ponúkam Mpeg 4 plug in do ulead media studio 8
arkij (540)|13.11.2009 10:48
Při renderování do čeho? Prosím upřesni to. Na výstupy jsou tam nastavené předdefinované formáty. Jaký máš zdroj? Pokud děláš výstup ve stejném formátu jako máš vstup, pak se přepočítávají jenom změny (titulky, prolínačky, filtry apod.) jinak se to jenom kopíruje, tak by kvalita měla zůstat neměnná. Alespoň mi to tak jede.
Delfín (48)|16.11.2009 08:27
Natočené v HDV,stiahnuté ako HDV.Potrbujem presne popísať keď chcem pracovať s HDV čo nastaviť pretože je to síce preddefinované nastavenie,ale v preferences-associate je tam mpeg files aj mpeg 4 files.Ďalej v smart proxy- advanted setting sú I frame,p frame,b frame potrebujem vedieť načo slúžia tie všetky nastavenia.Teda keď mpeg 4 je HDV prečo mi dáva vybrať formát Mpeg 2.
arkij (540)|16.11.2009 09:00
Formát videa HDV může být jako Mpeg 2 který používá záznam na DV kazety nebo AVCHD (MPEG-4 AVC/H.264), který je používán pro záznam na HDD a paměťová média - jaký formát máš? Jaký z toho chceš vyrobit? Stejný? DVD?

IPB framy souvisí s kompresí a normou (PAL/NTSC) kdy některé framy jsou plné, další pak rozdílové a dopočítávané - podrobné vysvětlení určitě vygoooglíš.
Delfín (48)|16.11.2009 10:07
Používam záznam na DV kazety,vytvoriť by som chcel HDV formát na DVD disk,HDV preto aby bola čo najlepšia kvalita.
arkij (540)|16.11.2009 11:05
Takže předpokládám, že máš Mpeg 2, pokud to máš z kazety dobře stažené.

Pro nastavení projektu ke stříhání použij šablonu: MPEG Files - HDV 1080/50i (příloha 1), pro nastavení proxy já používám nastavení viz příloha 3, záleží jak Ti to na tvém PC bude běhat, není to o kvalitě výsledku ale o rychlosti práce s videem.

Po sestříhání to vyexportuj ve stejném formátu (stejná kvalita) jako máš zdroj (příloha 2).
To pak můžeš eventuálně vyzálohovat zpátky na kazetu - lepší záloha pro daný formát asi není, nebo, pokud se to velikostně vejde vypálit jako soubor na DVD pro přehrávání v PC (na stolním DVD přehrávači to ale hrát nebude, musel by jsi jít do Blue Ray i příslušným přístrojem).

Pro vytvoření standardního DVD to musíš překonvertovat a je lépe použít jiného SW nástroje (Procoder, Carbon Coder apod.) nebo alespoň Ulead Movie Factory 6, kterej Ti rovnou vytvoří strukturu pro vypálení na DVD. Při tomto převodu dojde samozřejmě ke ztrátě kvality, neboť se razantně sníží datový tok, tedy množství obrazových informací a kvalita záleží právě na tom jaký způsob použiješ. Při nastavení se drž průvodce a zvol DVD 16:9, PAL.
Já mám už léta HW dekodér od Canopusu a jsem s výsledky spokojenej, tu kvalitu ze SW moc neznám, třeba poradí někdo jiný.

Pokud máš správně zvolené šablony, IPB a podobnými nastaveními se nemusíš zabývat, ty už jsou správně nastaveny.
PROJEKT_HDV.jpg EXPORT_HDV.jpg PROXY.jpg
Delfín (48)|16.11.2009 17:14
Dík za dobré rady .Ja som doteraz používal Variable video data rate.Aký je rozdiel medzi variable a constant?
arkij (540)|17.11.2009 10:46
Uvedu to na příkladu komprese pro DVD:

Pokud máš celkovou délku něco málo přes hodinu pak používej pro jednovrstvé DVD CBR, datový tok kolem 8000 (já standardně používám 8200) pro video, aby bylo zajištěno že to většina přehrávačů zvládne a vejde se na jednu placku.

Pokud máš délku videa větší, tak můžeš použít CBR s menším datovým tokem, pak ale dochází celoplošně ke ztrátě kvality v závislosti na snížení datového toku a v náročných scénách (typicky chvějící se listí, velký pohyb apod.) to může víc vadit, obrazu chybí informace a rozpadá se na kostičky.

Pak může být řešení VBR, kdy nastavíš meze (dolní a horní) a encoder, nejlépe při dvouprůchodovém kódování, kdy si při prvním průchodu vyhodnotí náročnost scén, použije nižší datový tok u jednodušší scény (jednolité pozadí, málo pohybu) a vyšší (max ten 8200) pro scény náročnější, takže ve výsledku se to může blížit CBR, ale má to větší délku, pro kterou musíš nastavit průměrné VBR tak, aby se to na DVD vešlo.
Na nastavení datového toku existuje několik SW kalkulaček, pokud použiješ šablony, tak si to pro danou délku na příslušné DVD nastaví SW sám.

Když se vrátím v této souvislosti na první dotaz:

Video z kamery má CBR cca 25000 a pokud jsi měl nastavené VBR, tak Ti zákonitě na výstupu lezlo video zmenšené a překonvertované, proto méně kvalitní, než originál.

Takže z výše uvedeného plyne, že pro střih a a zpracování videa musíš nechat nastavení stejné jako zdroj, aby byla zachovaná kvalita ve výsledku a docházelo k překonvertování jen tam kde je to vynucené efektem (titulky, prolínačky, obrazové korekce) a jinak se to jenom kopírovalo 1:1.
Teprve potom při převodu na DVD, kdy jdeš vědomě na ztrátu kvality pro daný formát, protože jiný neumí, volíš ono přepočítávání, jinak by jsi musel používat přehrávání z PC, různých teď nově se objevivších zařízení s HDD nebo Blue Ray, která HDV umí "bez ztráty kytičky".
Delfín (48)|17.11.2009 11:31
Presne si vystihol problém,totiž keď som spomaľoval záber,alebo boli rýchle pohyby vtedy bolo vidieť zníženie kvality.Ale keď som mal lacnú kameru bolo to v pohode.Teraz mám Sony HVR Z1 a teraz badám tieto zneny kvality.Ak by si potreboval ten plug in mpeg 4 môžem ti ho poslať.Ja som si ho kupoval , lebo som nevedel čo s tou kvalitou.To video pri prechode je CBR,nastavuje sa aj pri sťahovaní do počítača?Ja sťahujem cez Ulead capture,tam nikde nevidím CBR alebo VBR,či to nastavujem už pri výslednom renderovaní?
arkij (540)|17.11.2009 12:24
Při stahování do PC žádný datový tok nenastavuješ, Ulead (ale i jiný SW) po výběru typu záznamu a kamery (HDV nebo DV) vlastně jenom kopíruje video z pásky na HDD (1:1 ve formě digitálních dat), takže pak máš ten zdroj přesně takový, jaký zaznamenala kamera.
Klidně stahuj přes Ulead capture z UMSPro, já ještě někdy používám stahování přes Ulead Movie Factory, to je ale stejné, jen nestartuju celý velký program.

Za nabídku pluginu děkuju, zatím ale nevím, k čemu by mi byl, pokud se nesetkám se zdrojem v AVCHD, pro který je, jak předpokládám ten plugin potřeba. Škoda, je, že Ulead koupil Corel a už se nedají očekávat žádná vylepšení, jsem v něm ale zvyklý stříhat už víc jak 10 let a nechce se mi nikam přecházet.
Stačilo mi, že jsem poměrně slušně zvládl předchozí verzi UMSPro 7 a letos na jaře musel kvůli HDV přejít na osmičku, kdy mi taky nějakou dobu trvalo, než jsem ta nastavení, co jsem Ti na ně posílal návod vychytal, aby to chodilo. Mám to všechno koupené a nechce se mi ani vydávat další peníze. Myslím ale, že už jsem to rozchodil, tak mi to snad nějakou dobu vydrží.
Delfín (48)|17.11.2009 15:58
Za rady ďakujem,konečne sa niekto pridal na riešenie môjho problému.