Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dobrý rolující titulky a titulky obecně

SB (260)|7.11.2009 18:21
Měl bych dotaz ohledně výroby titulků.Zajímalo by mě jak kdo řeší problémy s výrobou titulků v PALu.Nejedná se mi o titulkové editory ve střižnách, ale o výrobu v animačních programech typu After effects a Motion.Případně jak na rolující titulky v PSD,TGA,TIFF apod. při nastavování animace ve střižnách.Bežně vsazená grafika mívá při zobrazení problémy s poskakováním z řádku na řádek a rolující titulky taktéž.Bežně se to řeší blurem nebo spočítáním titulků při pohybu na řádky.No a mě by zajímalo, jaké s tím má kdo zkušenosti a jaký používá postupy.Díky za informace.
MIHI (940)|7.11.2009 23:38
Nevím s čím máš konkrétně problém, nebo co přesně nechápeš. Když děláš rollovací titulky (např. v Afterech), tak musíš pracovat s prokládaním. Takže rendruješ do sekvence (targ, tiffů, png...) a máš tam nastavné prokládání na upper nebo lower field first. Když to pak správně naimportuješ do střižny budou rollovací titulky krásně plynulé...
SB (260)|8.11.2009 09:22
No to právě není tak jednoduchý...titulky se samozřejmě chovaj různě, při různé rychlosti a různé tlouštce písma.Nastavení prokládání a správný import toho daného typu prokládání je ok.Můžou být taky progresivní jako u filmů.Renderuješ do jakéhokoliv formátu, který umí prokládání.Spíš mě jde o to, že tak jak píšeš, to právě vždycky plynulé není.V manuálu AE popisují nastavení pro PAL a NTSC různě, nebo doporučují Autoscroll.Mě šlo o manuální nastavení rychlosti a zásady okolo toho, které jsou obecné a pro PAL fungují.Když jsem například udělal titulky v editoru Vegasu a to samé tempo na stejný text nastavil v AE, výsledek byl naprosto jiný.Vegas to ve svém editoru zpracoval správně a plynule a z AE vylezl nesmysl, který byl k ničemu.Samozřejmě při správném nastavení prokládání a motion bluru.
Pytkin (7947)|8.11.2009 16:12
nerozumiem .. sak menis rychlost a divas sa na monitor ci to je plynule alebo ne .. co na tom chces riesit ?
SB (260)|8.11.2009 17:35
No když máš už rychlost danou t.j. že potřebuješ v daném čase použít nějaký objem textu a pak musíš situaci vyřešit třeba blurem apod. aby se při dané frekvenci netřásly a šly plynule.Spíš mě šlo o nějaký fígle jak titulky řešit.Myslím, že nejde jen vložit text nebo nějaké psd do AE, nastavit dva klíčový snímky, prokládání a hotovo. Aspoň mě to takhle jednoduše nefungovalo, proto se na to ptám.
MIHI (940)|8.11.2009 22:14
[quote=SB;247582]... nejde jen vložit text nebo nějaké psd do AE, nastavit dva klíčový snímky, prokládání a hotovo. Aspoň mě to takhle jednoduše nefungovalo, proto se na to ptám.[/quote]

Přesně takhle vyrábíme titulky v AE pravidelně a žádný problém... Asi máš někde něco blbě nastavené.
StD (8612)|8.11.2009 22:34
[quote=MIHI;247655]Přesně takhle vyrábíme titulky v AE pravidelně a žádný problém... Asi máš někde něco blbě nastavené.[/quote]

Totéž ve Womble - ale chvilku mi trvalo, než jsem si našel ten optimální poměr rychlost posuvu versus délka... Mám svůj standardní na FirstPlay každé placky jako "slušná firma" pro vnoučata, že jim to dělal dědek. :D
SB (260)|8.11.2009 23:09
Tak díky za rady.
MIHI (940)|8.11.2009 23:13
Tak napiš jak to děláš, nebo udělej screenshoty nastavení exportu. Nebo sem dej ukázku. V čem to děláš? Do čeho to importuješ? Jak to prohlížíš? Prostě pokus není důvod proč by měly ty titulky být nějaké poskakující, trhané pokud máš vše dobře nastavené.
StD (8612)|8.11.2009 23:27
[quote=MIHI;247678]Tak napiš jak to děláš, nebo udělej screenshoty nastavení exportu. Nebo sem dej ukázku. V čem to děláš? Do čeho to importuješ? Jak to prohlížíš? Prostě pokus není důvod proč by měly ty titulky být nějaké poskakující, trhané pokud máš vše dobře nastavené.[/quote]

Tak, tak. Ve Womble ten primitivní titulkovej editor taky není žádný zázrak těchňiky a jde to se s tím poprat. SB dej podrobnosti. Návod (úplný) asi od nikoho nedostaneš, ale zkušenosti vyměnit možno, ne?!
SB (260)|8.11.2009 23:47
Zdroj je TIFF.Import do AE.Projekt PAL DV nebo PAL DV WIDE.PAR standard pro DV.Proklad se nastavuje při exportu.Interpret footage je u TIFFu na off(t.j. zobrazuje všechny řádky v TIFFu a nepracuje s ním jako kdyby byl prokládaný.)Motion blur je nastaven defaultně, což většinou funguje dobře.Zkoušel jsem ho přidat, ale v tom případě je lepší použít blur manuálně některým z blurů, které dovolují směrové rozostření.To situaci docela řeší.Nastavení exportu je lower field (nativně pro DV), PAR podle projektu a formát jakýkoliv.Dobrý asi 8 bit YUV 4:2:2, nebo rovnou DV, pokud se nebudou konat další korekce obrazu ve střižně.Samozřejmě, že jsou možné další formáty včetně zmíněných sekvencí obrázků.Prohlížení na ext. monitoru přímo z AE přes kartu a pak mpeg komprese náhled na dvd placce.
MIHI (940)|9.11.2009 00:24
Co je to ten zdroj TIFF? To je nějaký obrázek, nebo grafika? To je jen jeden, nebo je to sekvence? Ty je nepíšeš přímo v AE? Co se týká motion bluru, tak u normálních roll titulků bych ho vůbec nedával a už vůbec bych to neřešil jiným blurem. To je samozřejmě otázka do pranice, nědko se mnou nemusí souhlasit :)
A ještě přemýšlím, jestli to trhání není jen důsledek náhledu. Když importuji do střižny titulky vyrobené v AE, tak je vždy kontroluji na klasickém PAL TV monitoru, zobrazení např. na PC displejích může být matoucí kvůli jiné zobrazovací frekvenci.
SB (260)|9.11.2009 00:35
Ten TIFF je textová grafika vytvořená ve Photoshopu, je to jen jeden obrázek.Náhledem to není, výsledek byl špatný i na DVD a otočením půlsnímků to není taky, tím jsem si jistej.Proč bys to neřešil blurem?Tím se přece řeší často plotování a vysoký kontrast řádků ve videu?Vertikální animace je vždycky trochu složitější, zvlášt´u tenkých horizontálních linek.
StD (8612)|9.11.2009 07:40
[quote=MIHI;247692]Co je to ten zdroj TIFF?...[/quote]

TIFF, Tagged Image File Format, =obyčejná bitmapa.

SB, já když dělám ve PhotoShopu normální titulky, tak udělám "blur" už v něm a rozmáznu hrany Gaussovským rozostřením o poloměru 0,8 obr. bodu...
jibarr (792)|9.11.2009 08:06
Proč to převádíš do TIFu ? Dej to tam rovnou v PSD. Blur je zbytečný. Kmitání se týká jen statických horizontálních čar v prokládaném videu, takže pohyblivé titulky ti nemůžou kmitat.
jibarr (792)|9.11.2009 08:54
Na některých LCD monitorech to může mírně strobovat, ale PAL pro ně není určen.
Jestli není spíš tohle problém. Že na PAL koukáš na PC LCD monitoru.
V TV CRT i na LCD to z DVD musí být v pořádku.
http://web.iol.cz/B-A/Titulky.wmv
MIHI (940)|9.11.2009 20:20
SB: možná by fakt nebylo špatné, dát sem nějakou krátkou ukázku nejlépe asi v DV. Ty věci ohledně chvění, klepání, trhání apod. se musí vidět a na dálku se to těžko diagnostikuje:)

StD: :) vím co je to TIFF. Jsem se ptal (trochu nešťastně) na obsah toho TIFFU, jestli to vůbec musí být TIFF, jaký TIFF a proč to dělá ve Photoshopu a ne přímo v AE. Tak jo jen abych se obhájil, že nejsem úplný ignorant, jen že večer trochu blábolím:)
StD (8612)|10.11.2009 08:04
[quote=MIHI;247828]...[/quote] To NE, to nebylo žádné poučování, jen jsem chtěl, aby byla vysvětlivka přímo v threadu pro ty, co to neví - a hlavně si dát u Tiffu bacha na to, aby byl nastaven správný barevný prostor - RGB a ne CMYK... Jináč já taky raději vyrábím jen průsvitné PSD ve vrstvě ve PhotoShopu a nemusím se "mazat" s klíčovací barvou jako v bitmapě.
SB (260)|10.11.2009 08:10
jibarr:Psal jsem jak to kontrololuju, na crt TV přes kartu, pak na LCD z DVD a CRT TV z DVD.Na pc je jiná obnovovací frekvence, to je jasný.Titulky Ti budou v prokládaném videu kmitat pokud budeš mít přiliš tenké linie, nebo tempo titulků, které ve výpočtu rychlosti posunu versus 50 fields o rozlišení 576 řádků/2 tedy nebudou správně vycházet s fází(obnovovací frekvence).Těch možností, které situaci můžou zkomplikovat je několik.
MIHI:TIFF už jsem dostal.Jinak pracuji s textovým editorem AE.Mě šlo spíš o nějaká obecná pravidla práce s titulky.Jak psal StD výše, že třeba bluruje PSD ve Photoskopu před importem, já to zas dělám až v AE,protože třeba zjistím, že potřebuju nakonec třeba trochu scalovat.No a když je to třeba grafika do který už nemůžu šáhnout, tak je lepší pracovat s blurem až v AE a dostat vše ostré a hranaté.Konkrétní problém má vždy více řešení a mě šlo o ta obecná, která bych tu chtěl s ostatními probrat.
jibarr (792)|10.11.2009 08:59
[quote=SB;247931]jibarr:Psal jsem jak to kontrololuju, na crt TV přes kartu, pak na LCD z DVD a CRT TV z DVD.Na pc je jiná obnovovací frekvence, to je jasný.Titulky Ti budou v prokládaném videu kmitat pokud budeš mít přiliš tenké linie, nebo tempo titulků, které ve výpočtu rychlosti posunu versus 50 fields o rozlišení 576 řádků/2 tedy nebudou správně vycházet s fází(obnovovací frekvence).Těch možností, které situaci můžou zkomplikovat je několik.[/quote]

Nevím co ještě řešíš. Běžných postupů je tu napsáno dost. Jak je vidět teorii znáš, náhledy máš a pokud ti to teda nefunguje, tak je problém někde jinde.


SB........ Bežně se to řeší blurem nebo spočítáním titulků při pohybu na řádky.No a mě by zajímalo, jaké s tím má kdo zkušenosti a jaký používá postupy......
Blur se nepoužívá. Jak jsem psal výše: Kmitání se projevuje jen u jemné horizontální grafiky. Používá se to třeba při vkládání grafů atp. Pokud titulky poskakují, tak je jedno jestli poskakují ostré a nebo rozmazané.

SB.........Myslím, že nejde jen vložit text nebo nějaké psd do AE, nastavit dva klíčový snímky, prokládání a hotovo.Aspoň mě to takhle jednoduše nefungovalo,.........
Takhle to musí fungovat.
SB (260)|15.12.2009 18:09
[quote=jibarr;247936]Nevím co ještě řešíš. Běžných postupů je tu napsáno dost. Jak je vidět teorii znáš, náhledy máš a pokud ti to teda nefunguje, tak je problém někde jinde.


SB........ Bežně se to řeší blurem nebo spočítáním titulků při pohybu na řádky.No a mě by zajímalo, jaké s tím má kdo zkušenosti a jaký používá postupy......
Blur se nepoužívá. Jak jsem psal výše: Kmitání se projevuje jen u jemné horizontální grafiky. Používá se to třeba při vkládání grafů atp. Pokud titulky poskakují, tak je jedno jestli poskakují ostré a nebo rozmazané.

SB.........Myslím, že nejde jen vložit text nebo nějaké psd do AE, nastavit dva klíčový snímky, prokládání a hotovo.Aspoň mě to takhle jednoduše nefungovalo,.........
Takhle to musí fungovat.[/quote]

Posílám ukázky s AE, jedna je udělaná tak, že jsem napsal text v text editoru AE a pak udělal dva keyframes libovolně na ose a renderoval, druhá že jsem na ten text použil autoscroll.Výsledek se mi ani v jednom případě nezdá nijak uspokojující.Blur nebyl použit žádný.
SB (260)|15.12.2009 18:19
SB (260)|18.12.2009 11:54
nikdo nemá žádnou radu?
MIHI (940)|18.12.2009 19:07
Z toho moc nepoznám, jak si ten mpeg vytvořil? To jsi tahal ještě přes nějaký program?
SB (260)|19.12.2009 07:41
Vyrobil jsem v AE dv a z něj udělal mpg ve Vegasu.Prokládání je ok.Celou dobu tff.Postup je popsán výše.testů jsem dělal víc, ale výsledek byl vždy mizerný.Zkoušel jsem i posun nastavit přesně 100px za vteřinu, ale nic lepšího.Pokud použiju titulkovač ve Vegasu nebo Premiéře, tak je to dobrý.V AE ne a stejná situace je i s použitím vloženého titulku v TIFFu.Nastavení projektu je default pro PAL.Nic jiného.Dík p.s. CS3