Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: LCD vs. plazma: fámy a fakta

husky14 (34)|6.11.2009 10:17
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

LCD vs. plazma: fámy a fakta

V rámci listopadového tématu měsíce se dostaneme i na tuto, v mnoha diskuzích zasvěceně řešenou, problematiku. Vypalují se plazmy? Co vadné pixely u LCD? Jaká je kvalita zobrazování? Pojďme si shrnout ta nejdůležitější fakta a seriózně zhodnotit obě technologie tak, aby si dokázal vybrat i obyčejný smrtelník. Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
jarino1978 (8045)|6.11.2009 11:27
Krásna téma...

Odlesky :
- PDP : z konštrukcie to vyplíva, teda ÁNO.
- LCD : aj pri LCD sa nevyhneš odleskom, samozrejme menej

Vypaľovanie :
- PDP : hrozí reálne aj ako dočasné a aj ako trvalé. Jednoducho to nejde oklamať. Kto tvrdí opak, klame !
- LCD : je to technológia odolnejšia voči vypaľovaniu, je to málo pravdepodobné, ale JE to možné v extrémnych situáciach.

Spotreba :
- PDP : rozdiely už malé, ale predsa PDP v rovnakej uhlopriečke a v rovnakom fyzickom rozlíšení má o trošku väčšiu priemernú spotrebu.
- LCD : energeticky menej náročná technológia, LED LCD ešte nepatrne menej náročnejšia

Čierna :
- PDP : počas dňa a počas noci v tmevej miestnosti väčšinou sýta čierna.
- LCD :
trubicové : počas dňa bez rozdielu od plazmy, počas noci v tmavej miestnosti šedočierna, poprípade skoro sýta čierna
LED LCD : počas dňa bez rozdielu od plazmy, počas noci v tmavej miestnosti skoro sýta čierna, poprípade úplne zrovnateľné s PDP

Plynulosť obrazu :
- PDP :
pri 50 Hz a 60 Hz režimoch je obraz plynulý, s rastúcim pohybom klesá drobnokrezba v detailných plochách. Pohybová ostrosť a rozlíšenie sa pri špičkových modeloch dostáva k hranici 900-1000 riadkov
pri 24 Hz režime je plynulosť obrazu plne závislá od FW stroja a jeho elektroniky. Pohybová ostrosť a rozlíšenie sa pri špičkových modeloch v oveľa menšiej miere dostáva k hranici 900-1000 riadkov
Vo všeobecnosti je pri PDP väčší predpoklad k plynulému obrazu.

LCD :
50 Hz režim : je obraz plynulý, ale pri niektorých odfláknutých modeloch môže typický pohyb loptičky zanechávať pohybových "duchov", s rastúcim pohybom dosť veľa klesá drobnokrezba v detailných plochách. Pohybová ostrosť a rozlíšenie sa pri špičkových modeloch dostáva k hranici 500-800 riadkov ( dopočítaním snímkov ), priemere však 300-400 riadkov ( bez dopočítavania snímkov ).
100 Hz režim : je obraz plynulý, s rastúcim pohybom už menej klesá drobnokrezba v detailných plochách. Pohybová ostrosť a rozlíšenie sa pri špičkových modeloch dostáva k hranici 500-1000 riadkov
200 Hz režim : je obraz plynulý, s rastúcim pohybom klesá drobnokrezba v detailných plochách už vôbec alebo minimálne. Pohybová ostrosť a rozlíšenie sa pri špičkových modeloch dostáva k hranici 800-1000 riadkov

Pozorovacie uhly :
- PDP : vo väčšine modelov bez problémov z ktoréhokoľvek uhla
- LDC : problémom sú extrémne uhly, pričom sa môže meniť intenzita farieb, jasu, kontrastu a čiernej

Ďaľšie problémy :

PDP : blikanie obrazu ( flickering ), zelené lemy ( duchovia alias greenghosting ), zrkadlenie hrán, manipulácia, umiestnenie ( pokiaľ bývaš vo vysokých polohách ), možné rýchle starnutie bunky, PC režim, IR, Burn-In

LCD : nerovnomerné podsvietenie, mŕtve pixely, možný rýchly výskyt mŕtvych pixelov, občas problematické zobrazenia farebných prechodov,

Záverom : obidve technológie sú viac menej rovnocenné, vážne výhrady nemám k žiadnej z nich. Je to otázka osobných preferencií, pocitov a finančných možností. Každému ale odporúčam pred kúpou vždy osobný kontakt s modelmi v predajni, kde si v reále kupujúci odskúša a otestuje výrobok. K tomu si odporúčam doniesť svoje obľúbené filmy na DVD alebo BD, veľmi dobré je si zo sebou zobrať vzorky svojich nahrávok z videokamery a vôbec z dostupných domácich zdrojov. proste materiál, ktorý dôverne poznáte z domova. Nezabúdajte aj na pohľad menej dôležitejšie vec, ako ergonómia, kvalita prevedenia, design, konektivita, podpora multimédií a hlavne komfort obsluhy a ovládania. Pokiaľ budete v obchode, kde je kvalitný personál a ochotný personál, ktorý vyhovie vašim požiadavkám, máte bod k dobru. Či sa za ochotu a profesionalitu odvďačíte kúpou, už ponechám na Vás.
Takže veľa šťastia.
Antonín (732)|6.11.2009 14:09
Moje praktická zkušenost...mám oboje, každé má svoje užití.
U supertelevizí je LCD LED lepší, než plazma. Jediné, v čem reálně zaostává je úhel pozorování, ale to je podle mého soudu opravdu zbytečný parametr (při současných hodnotách).
U levných televizí je plazma pro TV SD obraz lepší, než jakákoliv LCD stejného rozměru a ceny.

Má to svoje důvody, v zásadě popsané výše.
Ivo Mašek (10205)|6.11.2009 19:05
Každá z technologií je založena na odlišném principu zobrazování, z čehož vyplývají jak jejich výhody a specifika, tak i jejich možné neduhy. Ovšem ani s nejlepší zobrazovací technologií neuvidíte nic, pokud nemáte kvalitní příjem.
Pro sledování TV bych já doporučil plasmu. Protože má věrné podání celého barevného spektra, vynikající pozorovací úhly a nezpochybnitelně lepší parametry kontrastu a svítivosti.
Nečekám, že se zde shodnem, ale je to můj názor a stojím si za ním. Plasmu považuji za skutečného následníka CRT TV.
Pave1 (4279)|6.11.2009 21:16
Pokud TV do 20k, pak plazmu (ideálně min 42 palců, tedy 106cm uhlopříčka).

Ze vzdálenosti 2,5 až 3m je i SD TV (zprávy, běžná TV publicistika a TV dokumenty) naprosto v pohodě, pokud jde o sledován filmů, pak je obraz i v SD naprosto perfektní (HD je pro filmíky podle mě zcela zbytečné, uplatní se jen pro TV seriály s elektronickým způsobem snímání a podobné věci).

Na úhlopříčky do 32palců stačí i LCD, ale hrozí ty vadné pixely. Odlesky měly i klasické CRT TV, u plazem je rozdíl, že dík větší obrazovce jsou přes den někdy víc vidět. Ale pokud někomu dopoledne šajní slunce do pokoje, není problém si zatáhnou závěs. Večer jsou odlesky nula .-) .

Za mě, jednoznačně plazmu alespoň 42 palců.
BOBA (590)|6.11.2009 23:07
Pokud se budu snažit být objektivní a budu se bavit pouze o obraze, cenové relaci do xxx Kč a o stejné úhlopříčce... tak plazma.
Vagi (11)|7.11.2009 12:48
Jsem zvědavý, kam až toto téma zajde...počítám, že to tu za chvilku bude na ostří nože :-D
K tématu. Je to vždy a jen o penězích a osobních preferencích. Pokud srovnám LCD x Plazma ve stejných cenových relacích, tak mi vždy obrazově vychází ze souboje lépe plazma. Pár LCD, které by se mi obrazově líbily, je, ovšem ty jsou v cenových relacích zcela mimo (mou) mísu...50tk a víc.
Se spotřebou plazem to není zase tak špatné, jak mnozí píšou. Samozřejmě, že každá technologie má své plusy i mínusy...a když to vše shrnu, tak mi ze souboje těchto dvou technologí vychází jako (pro mne) jasný vítěz plazma!
PS: Je to jen můj subjektivní názor a nikomu ho nenutím.
husky14 (34)|7.11.2009 17:11
[quote=Vagi;247407]Jsem zvědavý, kam až toto téma zajde...počítám, že to tu za chvilku bude na ostří nože :-D[/quote]K tomu nedojde ;)


[quote=Vagi;247407]Pokud srovnám LCD x Plazma ve stejných cenových relacích, tak mi vždy obrazově vychází ze souboje lépe plazma.[/quote]A není to třeba tím, že plasma má (pokud se bavíme o úhlopříčkách kolem 37") 1024 px, zatímco LCD 1366 px? Takže se v případě plasmy nemusí TV vysílání nebo DVD resamplovat o tolik a díky tomu to už z logiky věci musí vypadat "líp" ne?
fru (76)|7.11.2009 21:56
tak tím si nejsem právě jist... elektronika nových TV si s tímto poradí celkem slušně.
StD (8612)|7.11.2009 22:24
[quote=fru;247483]tak tím si nejsem právě jist... elektronika nových TV si s tímto poradí celkem slušně.[/quote]

A ty víš něco o té "elektronice"? Tak nám to prosím prozraď JAK si s tím poradí. My (=včetně mne), co jsme zaostalí a TV nevlastníme, jen PCmonitory (které jistě mají své neduhy) se rádi necháme poučit... Ono těch metod mnoho není, ale narazíš možná na nějaká ta firemní/výrobní tajemství, že?! Takže pozor na termíny - CELKEM SLUŠNĚ může být pro někoho moc a pro někoho málo = naprosto subjektivní pojem vyvažovaný množstvím peněz v kapse.
fru (76)|8.11.2009 00:25
To že napíši svůj názor a to co vidím, neboť si pamatuji zobrazovadla nějakou rok a víc nazpět, neznamená že někomu něco vnucuji, tohle je forum, ne technická knihovna. Rozhodně nejsem osobní a mentor s rukou v nočníku. Rádoby odborníků je všude plno, někdy je dobré máít i pohled z druhé "uživatelské strany", Kdepak je zmíněn monitor..nevím, ale než se omračovat čísly je lépe zhodnotit okem, protože to kupuje.
StD (8612)|8.11.2009 07:43
[quote=fru;247491]...je lépe zhodnotit okem, protože to kupuje.[/quote]

To jistě ano, pokud nevěříš reklamním výkřikům a předváděcím signálům v showroomech, tak dáš na to, co vidíš doma ve svých podmínkách. Ale k té původní větě - tahle diskuse má v nadpisu také
[COLOR="DarkRed"][SIZE="5"]...a fakta[/SIZE][/COLOR]
Antonín (732)|8.11.2009 09:05
Technicky vzato je praktický FAKT, že si s tím kompy v televizích=elektronika poradit umí.
Obraz z tého SD zdroje (ČT1 ze Skylinku) na 55X4500 (LCD nativní rozlišení 1920x1080) je hezčí než na 42PX80 (nativní rozlišené 1024x768). A to má podstatnou nevýhodu úhlopříčky.

Taky to má svoje důvody, ale nemá smysl je rozebírat, je to zjevně zbytečně daleko odbornější, než tato diskuse. Ti, co aspoň zhruba chápu, co firmware v televizi dělá (že to není monitor), to chápou a ostatní to prosím vemte jako prostinký fakt.

BTW: asi úplně každému by mohlo být pochopitelné, že když bude mít za úkol jeden pixel zvětšit v každém rozměru 2x (tedy na čtyři pixely), že to je celkem brnkačka, když ale bude mít pro dva pixely úkol zvětšení na 3x3 pixely, tak to bude trochu zamotaná věc a bude muste zvít v úvahu mnoho okolních pixelů...to jen k těm úvahám o složitosti zvětšování.
Pitomec (10211)|8.11.2009 22:18
V první řadě je FAKT, že LCD se na zobrazení běžného TV vysílání naprosto nehodí a jednoznačně vítězí Plazma (když vynecháme CRT). A můžou si tady zastánci LCD plkat co chtějí, je jenom jejich problém že koupili něco, co je na dvě věci.
Jinak podotýkám, že nejsem majitelem ani LCD a ani Plazmy, to jenom pro případ že by mě někdo podezříval z naddržování Plazmě, protože by si třeba myslel, že ji mám. Moje stanovisko vychází z toho, co dnes a denně vidím u zákazníků v bytech a že je toho požehnaně...
Neregistrovaný (0)|9.11.2009 08:09
Presne to same muzu potvrdit, taky jsem jich videl hodne u lidi doma a LCD poznam ode dveri - ten obraz na sd se mi proste nelibi, nejhorsi jsou ty obliceje - jakoby mely na sobe kilo mejkapu. Ale zase musim souhlasit s Antoninem v tom,ze pokud je kvalitni lcd.... (u lidi jsem takovou nikdy nevidel,ale v predvadecim centru ano, a to jsem mel zdroj signalu vlastni satelit prijimac s sd nahravkou z CT1, ktery jsem si do toho centra donesl a pripojil k tem TV.

Zkratka pokud je kvalitni lcd, tak je jiz obraz blizi plazme. Zduraznuji ze hovorim o SD obrazu, jelikoz HD vysilani je stale v plenkach,alespon pokud se cesky vysilanych stanic tyce. Existuje jich sice nekolik,ale procento skutecneho HD obsahu je tam zatim minimalni. Osobne mam TH42PX80,coz je pouze HD ready a jsem spokojen i s obrazem HD kanalu,i kdyz jsem uz par LCD s lepsim obrazem urcite videl. Ale vzhledem k tomu, ze dnesni hd ready plazmy 106cm stoji okolo 13000, neni co resit. Je to relativne nizka castka,kvuli ktere clovek nemusi truchlit, az za par let budeme chtit mozna koupit nejakou novou, prevratnou, lepsi technologii. A puvodni TV samozrejme nevyhodime,ale "posuneme" dal. Jeste musim pripomenout, ze hodne lidi bere vlastnosti plazem dle jejich predchudcu nekolik let starych (starsi "generace" plazmovych zobrazovacu). Timhle zpusobem pak jednoznacne vznikaji myty typu "malo provoznich hodin, obrovska spotreba a vytapeni mistnosti v lete,spatny obraz,hrozne vypalovani zobrazovace apod...
Antonín (732)|9.11.2009 13:27
Já jsem uživatelem několika jak LCD, tak plazem.
A to, co píšu, jsou skutečné skutečnosti a ne nějaké naivní laické dojmy z návštěv.

Kvalitní LCD je lepší, než jakákoliv plazma.
Ovšem není za stejnou cenu, a to ani přibližně.
A posun kvality není lineární s cenou.
Takže je to vhodné jenom pro ty, kteří nemají moc omezený rozpočet.
Už několikrát jsem napsal, že utratit za televizi více než zhruba jeden měsíční příjem, se mi nezdá být rozumné. Což ovšem neznamená, že si všichni musí koupit plazmu, protože LCD v dobré kvalitě je drahé. Prostě si to každý musí udělat podle svých možností. A netvrdit u toho nesmysly.
Mám taky 42PX80 v pracovně, a je to za ty peníze velmi slušný stroj. Ale nazvat ho špičkovým nebo výborným bych nemohl. Za 13kKč super, ale na LCD s RGB LED (a adekvátním softem) to nemá...jenže za tu jsem zaplatit desetkrát tolik, a desetkrát lepší ten obraz skutečně není. I když je to jiné koukání.
Prostě jedna věc je kompromis peníze/kvalita a druhá, úplně jiná věc je absolutní kvalita.

Mám kromě toho na půdě jednu Sonku 29" s Trinitronem, a jednu další 82cm CRT od Thompsonu, a i ta 42PX80 je tak o řád lepší, než ty dvě půdní čekatelky ve všech možných typech provozu a zkoumání. To jen tak na okraj.
standawrc (172)|9.11.2009 13:47
Vy myslíte, nebo víte, že LCD se nikdy nevyrovná Plazmě ? Třeba někdo jiný má taky názor jako tady třeba samořejmě nová technologie nový přímače, spotřeba, odezva, Zpracování barev 17bitové RGB možná to plno lidí ani nevidělo takovou TV a kritizuje- chválí podle toho co má doma samořejmě tyto tv jsou i ve větší uhlopříčce http://lcd-televize.heureka.cz/philips-32pfl9604h/recenze/ cena od 24 000 kč a pak jako já který tomu nerozumí si z toho mám vzít, ale všichni máte pravdu. Kolem mne v práci je to tak 50 na 50 LCD-PLAZMA, ale zajímaví každýmu to jde super a 90 % mají DVB-T.
fru (76)|9.11.2009 17:55
no a o to jde o spokojenost zákazníka. A proč je spokojený? Protože nemá možnost stále srovnávat a zvykne si.
Spondeo (0)|9.11.2009 21:55
Zdravim,

souhlasím s většinou výše uvedených kvalit, které byly uvedeny ve prospěch plazmy oproti LCD ve stejné cenové relaci. Papírové nevýhody plazmy pro mne důležité nejsou (spotřeba mne nezajímá, teplo také ne, vypalování také ne), tudíž při výběru TV jsem nakonec dospěl k P42G10E. Těsně před nákupem jsem se ale v obchodech, které jsem prolezl, setkal s jednou vlastností, kterou u plazem nepřekousnu - obraz plazmy viditelně bliká, zatímco LCD ne.

Je blikání plazem způsobeno zářivkovým osvětlením v tv prodejnách (extrémně bylo toto vidět u všech Panasoniků v Datartu ve Vaňkovce v Brně) nebo to dělají všechny plazmy i normálně? (Normálně = v zatemněné místnosti s minimálním osvětlením). Toto by pro mne byl natolik zásadní problém, abych všechny plazmy odepsal. Na rovinu píšu, že jsem plazma TV viděl pouze v obchodech.

Budu rád, když se k této "vlastnosti" plazem vyjádří někdo, kdo má dobré oči a dlouhodobější zkušenost s letošní generací plazem (nejlépe Panasonic).
Pitomec (10211)|9.11.2009 22:08
Tento jev jsem nikdy nezaznamenal a dost pochybuju, že vůbec existuje...
rascal1379 (21)|9.11.2009 22:28
Mám panelákový obývák 18m2 nasvětlený nepřímým osvětlením, řešeným jednotrubicovým zářivkovým svítidlem a pod ním mám plazmu Panasonic 104cm dva roky starou a žádné blikání jsem nepozoroval ani já ani nikdo jiný. A neztěžuje si ani manželka a ta má dost citlivé oči.
Pave1 (4279)|9.11.2009 22:28
Taky to neznám, koukám na plazmu 42palců denně, spokojenost (rozvodům TV signálu v prodejnách bych osobně moc nevěřil).
Branik (0)|9.11.2009 22:40
Fakty ci famy... ja sa rozhodujem podla toho co je pre mna prijemne na pohlad.
LCD ma horsie podanie farieb, kontrast.. ale to si clovek neuvedomi pokial nema hned vedla polozenu plazmu. Cize mne osobne toto vobec nevadi, nevnimam to ako vyraznu chybu. U LCD je trosku na skodu ze ta technologia zvyrazni nizky datovy tok u digitalneho prijmu, Plazma to naopak potlaci. Ale casom je predpoklad ze vsetky televizie budu svoj signal skvalitnovat cize.. aj tento problem sa da riesit. Na co si ale nikdy nezvyknem - to je blikanie plazmy a neprijemne chvenie obrazu. Su ludia ktori to nevnimaju, mne to ale doslova trha oci a zvlast u velkych panelov nad 40 palcov. A kvoli tomu si plazmu nikdy nekupim. Jedine ak by sa casom dosiahli tak velke obnovovacie frekvencie zeby to uz neslo vidiet. Dovtedy jedine LCD a to aj za cenu ze budem vidiet trosku viac kocociek nez s plazmou.
Tolko moj subjektivny nazor.
Antonín (732)|10.11.2009 10:14
[quote=Branik;247888]Fakty ci famy... ja sa rozhodujem podla toho co je pre mna prijemne na pohlad.
LCD ma horsie podanie farieb, kontrast.. ale to si clovek neuvedomi pokial nema hned vedla polozenu plazmu. Cize mne osobne toto vobec nevadi, nevnimam to ako vyraznu chybu. U LCD je trosku na skodu ze ta technologia zvyrazni nizky datovy tok u digitalneho prijmu, Plazma to naopak potlaci. Ale casom je predpoklad ze vsetky televizie budu svoj signal skvalitnovat cize.. aj tento problem sa da riesit. Na co si ale nikdy nezvyknem - to je blikanie plazmy a neprijemne chvenie obrazu. Su ludia ktori to nevnimaju, mne to ale doslova trha oci a zvlast u velkych panelov nad 40 palcov. A kvoli tomu si plazmu nikdy nekupim. Jedine ak by sa casom dosiahli tak velke obnovovacie frekvencie zeby to uz neslo vidiet. Dovtedy jedine LCD a to aj za cenu ze budem vidiet trosku viac kocociek nez s plazmou.
Tolko moj subjektivny nazor.[/quote]

Rád se kouknu na některou dosavadní plazmu položenou vedle Sony řady X, nebo Sharpů řady XS, která bude mít "lepsie podanie farieb, kontrast...". Klidně přijedu za takovou podívanou i docela daleko.

Ad blikání plazmy.
Jsou lidi, kteří to tvrdí. A je jich dost na to, abych si myslel, že na tom něco je. Sám podobné věci na svých plazmách nevidím. A nevěřím tomu, že někdo vidí frekvence nad 30Hz...musel by viděl poblikávat žárovky, musel by mít potíže v kině, apod. Navíc několik těch, co vidí blikání tvrdí, že to vidí i při provozu 100Hz...Soudím, že to může být způsobeno několika příčinami:
- jak si konkrétní firmware poradí s převodem prokládaní na neprokládaný obraz
(v tom případě by to ovšem bylo vázáno jenom na některé řady a typy plazem, a těm co to bliká bych doopručil ověřit, že jim to před očima bliká i na nastaveném Kuro připojeném digitálně.)
- zdroj signálu je analogový a ono tajemné blikání vzniká někde nějakou interferencí při digitalizaci (nepoužívám vůbec analogové signály už mnoho let, takže tohle bych určitě neviděl).
- nějaká interference se světlem (ono bliká na 50Hz, televize bliká taky na 50Hz, ale může to být mírně fázově posunuto, nemusí to být ani zcela totožný kmitočet, takže vzniknou různé rozdílové kmitočty). To by mělo blikání zmizet v úplné tmě.
- taky by se dalo zkusit, jestli to blikání uvidáíte, když k té plazmě připojíte počítač do VGA vstupu. Povětšinou jsou tyhle vstupy 60Hz neprokládané a 1:1, takže by většina blikacích důvodů měla zmizet.

Nebo máte zvláštní oko (taky to nejde vyloučit, pes vidí jinak, kůň vidí jinak). To bych doporučil zkusit jednoduchým pokusem:
Vezměte generátor nf obdélníků 10-200 Hz (nebo si nějaký postavte, je to zapojení na tři součástky, k tomu nějaký výkonový tranzistor nebo zes a nějakou hromádku LEDek (deset?) (Případně LEDek různých barev a koukejte na to, kam až je uvidítě blikat, když bude měnit frekvenci generátoru).
Podle mého soudu nebudete nikdo vidět ani těch 30Hz. Čímž už víte, že to co je vám nepříjemné na plazmě nesouvisí s obrazovým kmitočtem, ale s něčím jiným...nebo naopak uvidíte 180 Hz a už víte, jak to je...máte oko jako jestřáb. Ten taky vidí velmi rychlé pohyby (prý).
Branik (0)|10.11.2009 10:48
Antonin:
Ja nemam fyziologiu oka natolko zvladnutu aby som to dokazal teraz uplne presne odvodit ako je mozne ze vidim blikanie. Ale napriklad ziarovku nemozme vidiet blikat pretoze: je to bodove svetlo, nepozerame nikdy priamo na nu ako na telku, a okrem toho ziarovka asi nema nie je schopna uplne zhasnut za 1/50 sekundy. Takze ta frekvencia sa na nej proste neprejavi. Uplne ine to je s vybojkami, televiznymi trubicami atd.. tie su pri zhasinani a rozsvecovani podstatne rychlejsie.
Bezne doma pozeram na 100Hz CRT televizor a nevadi mi blikanie pretoze je to len 28", Obraz je sustredeny do centra oka a mam taky dojem ze periferne videnie je omnoho citlivejsie na blikanie nez priamy pohlad. To nakoniec potvrdzuje mnoho ludi ktori vidia blikanie 50 Hz televizora az ked pozeraju niekde tesne vedla neho. Preto je blikanie plazmy neprijemne hlavne u velkych displejov, ktore zaberaju hodne z periferneho videnia..
Nedavno si kolega kupil plazmu od panasonicu, sadol som si u neho pred telku a o par sekund som skonstatoval ze toto si nikdy nekupim. Mal som pocit asi taky ako ked po dlhej dobe pozeram zasa staru 50Hz televiziu.
Ja toto beriem ako moju osobnu nevyhodu a zavidim tym ktorym to nevadi, maju vacsi vyber pri nakupe novej TV
BOBA (590)|10.11.2009 20:37
Blikání plazmy pozoruji, až když vypnu 100 Hz obvod, ale to jsem udělal jen když jsem se nimral v nastavení.
jarino1978 (8045)|10.11.2009 20:59
PDP flickering : https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=21854

Budem sa už opakovať: každý PDP panel bliká, niektorý menej, niektorý viacej, niekto to vníma, niekto nie...
Pave1 (4279)|11.11.2009 01:40
Kluci, tvrzení, že každý zobrazovač bliká, má asi takovou hodnotu, jako tvrzení, že každý chleba je upečený .-) .

Snad jde o to, je-li chleba dopečený nebo nedopečený, jestli blikání zobrazovačů je rušivé (pro běžnou populaci), nebo ne. Výrobci jistě nejsou takový paka, aby uváděli na trh výrobky, které budou většinové populaci působit zdravotní problémy :-) .

Proto bych uvítal, kdybyste (namísto zavádějících vyjádření o blikání, které je samozřejmě principem zobrazení) se vyjadřovali spíš s ohledem na fakt, že vám konkrétně nějaká technologie nevyhovuje (kde příčinou může být kde co, široké spektrum důvodů).

Ale to, co tady zaznívá v obecné rovině, je dovolím si tvrdit blábol, žádnou statistiku spokojených vs. nespokojených diváků plazem zde nedokládáte. Všechny elektronické zobrazovače nějak pracují s přerušováním obrazové informace a se setrvačností lidského oka - to je princip, ne obecná vada.

Dopl.: samozřejmě, že dnes trávíme před různými obrazovkami mnoho času a z toho mohou vznikat různé zdravotní problémy, o tom žádná. Osobně například po instalaci OS do PC vždy zatahuju prostředí tak, aby bílá byla našedlá, používám programy (ve kterých pracuju dlouhodobě) s tmavým prostředím, na TV nevytahuju kontrast na maximum, atd. To je spíš snaha šetřit oči, které jsou neúměrně zatěžováné, čučíme na ty zobrazovadla příliš, pak se mohou dostavit různé problémy (i chronické), to je jasný.
Branik (0)|11.11.2009 08:48
[quote=Pave1;248092]Kluci, tvrzení, že každý zobrazovač bliká, má asi takovou hodnotu, jako tvrzení, že každý chleba je upečený .-) .

Snad jde o to, je-li chleba dopečený nebo nedopečený, jestli blikání zobrazovačů je rušivé (pro běžnou populaci), nebo ne. Výrobci jistě nejsou takový paka, aby uváděli na trh výrobky, které budou většinové populaci působit zdravotní problémy :-) .

Proto bych uvítal, kdybyste (namísto zavádějících vyjádření o blikání, které je samozřejmě principem zobrazení) se vyjadřovali spíš s ohledem na fakt, že vám konkrétně nějaká technologie nevyhovuje (kde příčinou může být kde co, široké spektrum důvodů).

Ale to, co tady zaznívá v obecné rovině, je dovolím si tvrdit blábol, žádnou statistiku spokojených vs. nespokojených diváků plazem zde nedokládáte. Všechny elektronické zobrazovače nějak pracují s přerušováním obrazové informace a se setrvačností lidského oka - to je princip, ne obecná vada.

Dopl.: samozřejmě, že dnes trávíme před různými obrazovkami mnoho času a z toho mohou vznikat různé zdravotní problémy, o tom žádná. Osobně například po instalaci OS do PC vždy zatahuju prostředí tak, aby bílá byla našedlá, používám programy (ve kterých pracuju dlouhodobě) s tmavým prostředím, na TV nevytahuju kontrast na maximum, atd. To je spíš snaha šetřit oči, které jsou neúměrně zatěžováné, čučíme na ty zobrazovadla příliš, pak se mohou dostavit různé problémy (i chronické), to je jasný.[/quote]

My tu hovorime o chlebe ktory je normalne dopeceny a i tak na nom vidime neprijemne blikanie :) Nedopecena plazma by sa snad ani nemohla predavat. Myslim ze to blikanie vidi kazdy kto sa pozorne zadiva... ide len o to komu to prekaza a komu nie.
Antonín (732)|11.11.2009 09:08
Já blikání nepozoruji.
Ani nikdo z těch, co se u mne doma motají u televize, nic podobného neříká.
Mám LCD i plazmy (Kuro50 a panasonic42PX80 a 8) .
Když otevřu vrátka, tak jsou i na dohled od sebe, takže je to možné srovnat.
Nemám menší televizi než 42".
Všechny připojené výhradně k digitálním signálům.

Nepochybuji o tom, že někdo nějaké blikání vidí, je těch lidí, co to říkají dost, takže je to pravda. Otázka je, co vlastně vidí. Nejsem tak úplně jednoznačně přesvědčen, že tím blikáním popisují jev známý jako PDP flickering. Možná jo, ale najisto bych to netvrdil. (Protože ten jejich popis není zrovna výstižný směrem k flickeringu.)
Dost by věci pomohlo, kdyby ti, co něco tvrdí, nepsali obecně LCD a obecně plazma (protože je to hovadina takhle planýrovat), ale napsali viděl jsem blikat plazmu ABCDXYZ tp 4587A, viděl jsem to v prodejně OKAY Prostějov, za denního světla, ale svítily tam zářivky, program byl ACDF, hrálo na tom hokej, reggea..., připojené to bylo přes vstup DFGRT ke zdroji signálu DVB-S...a ještě pokud možno další nastavení TV (třeba těch frekvencí), pokud je zjistí.
Možná by z toho ledacos zajímavého vyplynulo. Například že to blikání souvisí s prodejnami kafemlejnků a jejich šuntovním sortimentem. Ale možná taky ne. Já nevím, jak to je, a zajímalo by mne to. Takhle - jak se o tom tady naivně píše, to ovšem odmítám zkoumat. To nemá smysl. Kdovíkdo viděl kdovíco.
Dokonce si dovedu představit i dost divoký zdroj blikání = autosugesce.
Na fóru si laik přečte, že plazma bliká, tak mu pak bliká...
Aniž by věděl proč, aniž by věděl co, a pak už mele a mele dále. Fáma roste.

Jestli si někdo myslíte, že vidíte 50Hz nebo i 100 Hz, proč nezkusíte ten navržený pokus s LEDkami? Budete vědět hned, zač je toho loket. Jestli prostě jenom máte neobvykle rychlé a citlivé oko nebo je to jinak.

P.S. Jiný pokus, který by se dal s blikáním doma udělat, je stroboskopický efekt. Vzít nějaký větrák nebo něco s lopatkami nebo loukotěmi, co by šlo roztočit stejnou rychlostí jako to má blikat (1500,3000, 4500, 6000 otáček za minutu, nebo podíly podle počtu loukotí, či lopatek). Nutně by muselo dojít k optickému zastavení lopatek na místě na stejné frekvenci, jako blikající světlo. Pokud je blikání blikání....
Pave1 (4279)|11.11.2009 09:54
Taky se přikláním k tomu, aby se tzv. "blikání" popisovalo přesněji a konkrétněji.

Osobně nic takového nepozoruji, to mám oko vycvičené opravdu dobře, ani v mém okolí o tomto nikdo nemluví. Souhlasím, že to může být (u těch lid, co to pozorují) vliv prostředí, sugesce, přecitlivělosti očí (na elektronické zobrazení, které je z principu vždy jemně neklidné - oči zatěžující).

Chtěl jsem to jen trochu "posunout", protože z nejasného popisu několika lidí tu vzniká opravdu spíš něco jako fáma, než seriozní výsledek/popis "základních vlastností" zobrazovačů.
Branik (0)|11.11.2009 17:27
Ja neviem ako to popisat tak aby ste mali jasno z mojho pohladu. Zapnite si vas stary CRT monitor. Znizte refresh rate na 60 Hz. Urcite budete vnimat chvenie obrazu. To je presne to co ja vidim u kazdej plazmy i ked bezi na 100 Hz. Nebude to nastavenim v obchode ani vadny model.. Datart - bluray zdroj, full HD, bezpecne z dialky rozoznam ze sa jedna o plazmu a nezalezi na vyrobcovi. Prestavam to vnimat ak je na obrazovke dynamicky dej, nemam sancu vidiet chvenie obrazu ak bezi nejaka hudobna stanica a videoklipy... Naopak sportove kanaly, zvlast hokej, tam to vnimam dost silno.
Antonín (732)|11.11.2009 19:53
[quote=Branik;248163]Ja neviem ako to popisat tak aby ste mali jasno z mojho pohladu. Zapnite si vas stary CRT monitor. Znizte refresh rate na 60 Hz. Urcite budete vnimat chvenie obrazu. To je presne to co ja vidim u kazdej plazmy i ked bezi na 100 Hz. Nebude to nastavenim v obchode ani vadny model.. Datart - bluray zdroj, full HD, bezpecne z dialky rozoznam ze sa jedna o plazmu a nezalezi na vyrobcovi. Prestavam to vnimat ak je na obrazovke dynamicky dej, nemam sancu vidiet chvenie obrazu ak bezi nejaka hudobna stanica a videoklipy... Naopak sportove kanaly, zvlast hokej, tam to vnimam dost silno.[/quote]

No v prodejně kafemlejnků a žehliček těch plazem moc velký rozsah neuvidíš...a co jsem si stačil povšimnout nebo zkusím uhodnout, tak jsou všechny připojené na analogový UHF vstup. Což po pravdě řečeno nevypovídá pak o vůbec ničem...sorry...leda o tom, že takový signál není na nic a že taková telvize je šunt. Zkus se kouknout na nějakou kvalitnější plazmu, připojenou digitálně na digitální signál. Uvidíš totéž? Já netvrdím, že ne, jenom bych chtěl mít jasno. A to koukáním na analogový UHF signál s rozlišením tak 300x300 bodů (kdovíjestli) asi nejde získat. Pokud chce (nebo musí) někdo koukat na analog UHF, tak je skutečně holý nesmysl si k tomu kupovat televizi. Na to stačí nějaký muzejní kousek CRT. Protože cokoliv jiného je škoda peněz.
jarino1978 (8045)|11.11.2009 20:01
PDP bude blikať, aj keď si pustíš video z mobilu vo formáte 3gp, bude blikať aj vtedy, keď si pustíš BD. Je to spôsobené ovládaním ( riadením ) jasu panelu. Ak by tento proces prebiehal na 100 Hz, tak to nikto nebude vidieť, vrátane mňa.
Zdroj signálu s tým nemá vôbec žiadnu súvislosť.

Antonín, nie každý to vníma.Vyskúšaj sledovať napríklad súvislú šedú farbu na PDP. Mal by si to hneď registrovať, takisto čierna, biela....
1hroch (865)|11.11.2009 20:59
A co takhle odpojit vsechny vstupni signaly a nasimulovat celoplosne citlivou barvu - uvadite - seda. Nebo navolit menu. Mate hned jasno, je-li to vstupnim signalem nebo mechanismem vykreslovani obrazku na stinitku.
A mate hned jasno.
Branik (0)|11.11.2009 21:22
[quote=Antonín;248188]No v prodejně kafemlejnků a žehliček těch plazem moc velký rozsah neuvidíš...a co jsem si stačil povšimnout nebo zkusím uhodnout, tak jsou všechny připojené na analogový UHF vstup. Což po pravdě řečeno nevypovídá pak o vůbec ničem...sorry...leda o tom, že takový signál není na nic a že taková telvize je šunt. Zkus se kouknout na nějakou kvalitnější plazmu, připojenou digitálně na digitální signál. Uvidíš totéž? Já netvrdím, že ne, jenom bych chtěl mít jasno. A to koukáním na analogový UHF signál s rozlišením tak 300x300 bodů (kdovíjestli) asi nejde získat. Pokud chce (nebo musí) někdo koukat na analog UHF, tak je skutečně holý nesmysl si k tomu kupovat televizi. Na to stačí nějaký muzejní kousek CRT. Protože cokoliv jiného je škoda peněz.[/quote]

Ja uz neviem ako to mam napisat... cital si moj prispevok? Ake UHF? analog? Skus citat pozornejsie, pisal som blu ray, full HD cize HDMI vstup
Antonín (732)|12.11.2009 08:54
[quote=Branik;248201]Ja uz neviem ako to mam napisat... cital si moj prispevok? Ake UHF? analog? Skus citat pozornejsie, pisal som blu ray, full HD cize HDMI vstup[/quote]

No třeba typ televize by tomu dával smysl...
Ale je to zbytečná debata, mně to prostě nedělá. V datartu nenakupuji, nic neprodávám, blikající plazmu nemám, a je mi to tedy celkem osobně jedno. Rozhodně se nemám důvod dohadovat.
Nemyslím si prostě jednoznačně, že to, co popisujete, je to, co má na mysli jarino. Ale taky je možné, že ano. Stačily by jednoduché pokusy. A mírně přesný popis bez "čiže". Teda kdybyste tomu chtěli přijít na kloub. Je totiž taky možné, že to není na všech typech a verzích panelů provedeno technicky totožně, nebo je možné, že to je patrné jenom v nějakém kontextu, v nějaké interferenci s dalšími vlivy...kdybyste tomu chtěli přijít na kloub proč já (a pár dalších - když si přečtete diskuse) to nevidím a vy jo..
Ale pokud se chcete jenom hádat, tak vzhůru do toho.
vivid.sk (11472)|12.11.2009 09:35
viac sa tato tema rozoberala tu :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=21854


[quote=Antonín;248238]blikající plazmu nemám[/quote]


Bohus: "a ja sem vasi p*cu taky nevidel a verim ze ju mate :)"

ergo - to, ze nevidis/nevnimas blikanie, este neznamena, ze to neblika.


[quote=Antonín;248238]proč já (a pár dalších - když si přečtete diskuse) to nevidím a vy jo..[/quote]
Pretoze kazdy jedinec je inak senzitivny na podnety. A ak nazriem trosku do minulosti, detto platilo pri CRT, ktore mal kazdy ako monitor za PC. Drviva vacsina vnimala 60Hz, ale 70, 72 a 75 uz malokto. Ja som to blikanie pozoroval uz od dveri. 85Hz a viac som uz ale ako blikanie nevnimal (ako 99,95% ludi). Napriek tomu pre 0.05% je tiez 85Hz malo a tuto frekvenciu vnima, preto musela pouzivat 100Hz (osobne takehoto jedinca poznam - existuje).


P.S Branik ten jav popisuje velmi presne, rovnako to vnimam aj ja - lepsie by som to snad ani nenapisal
Antonín (732)|12.11.2009 10:31
Nikde jsem nikdy nenapsal, že ten jev není a že ho nikdo nevidí.

O flame nejevím zájem. Jedině fakta, blábol je zbytečný.

Např.: Co vidíš v obyčejném kině?
vivid.sk (11472)|12.11.2009 11:04
[quote=Antonín;248252]
Např.: Co vidíš v obyčejném kině?[/quote]

Na to ti viem odpovedat celkom presne a jasne. Naposledy ked som bol v kine, tak som myslel ze sa zdvyhnem a odidem, pretoze to blikanie sceny (obzvlast pri blelych velkych plochach) bolo naozaj neznesitelne (nezavisle sme sa na tom s bratrancom zhodli uz po par sekundach; doplnene: najvacsia sala v PalaceCinemas v Auparku, BA).

Nepamatam si za mojich detskych cias, ze som bol na to nejako citlivy (resp si tento jav vobec nepamatam), no dnes ho viem exaktne a presne popisat. Tych 48 prebliknuti v kine totiz uplne jasne vidno.

P.S. fakty vidis v druhej casti prispevku - myslim, ze kto chce, ten ich pochopi. Reakcia prvej casti bola len na to, co si sam napisal. Nic viac, nic menej.


P.S2 - tato debata sa mi javi ako ked zdravy clovek presviedca farboslepeho, ze tie farby rovnake nie su. Alebo deti, ktore vysvetluju svojmu dedkovi, ze oni tych 15khz pocuju a ze to je dost neprijemne.

Kazdy si tu obhajuje svoju "pravdu", pritom technicke detaily su jasne. Jasne to je aj z tohto prispevku, preto nevidim dovod, preco to niekto spochybnuje. Ano, mozme sa bavit o tom, ze to niekto nevidi, ale na to odpoveda moj predchadzajuci prispevok - druha cast.
Antonín (732)|12.11.2009 14:20
Jestliže vidíš abnormální kmitočty všude, pak je to prostě vysvětlení.
(Akorát že průměrný zdravý člověk je nevidí. Ale to už nic nenaděláš, jsi výjimka. Lidi přes dva metry se taky ve dveřích musí ohýbat. Když je pro tebe nesnesitelné i kino, máš trochu smůlu, ale o život nejde.)
vivid.sk (11472)|12.11.2009 15:12
Akorát že průměrný zdravý člověk je nevidí

S tym by sa dalo polemizovat. V kazdom pripade (a pri sledovani tohto fora) nastastie nemam pocit, ze som v tom sam.
Neregistrovaný (0)|12.11.2009 15:45
Samozrejme to vnimanie je individualne a nema zmysel viest akykolvek flame... Ja som v jednom zo svojich prispevkov napisal ze to beriem ako moju osobnu nevyhodu. Mam automaticky vyskrtnute vsetky plazmy pri dalsom nakupe TV. Aj ked verim ze mozu byt v mnohych aspektoch vyhodnejsie.
Pave1 (4279)|13.11.2009 07:42
CRT - bliká, nepoužitelné. Film v kině - bliká, nepoužitelné. Plazma - bliká, nepoužitelné ...

Já jen nevím, jestli je úplně nejlepší nápad, aby člověk s tak abnormálním vnímáním (jak ho tady popisuješ), dával tady na fóru "paušální rady" běžným zájemcům o novou TV (klasicky přechod z CRT na nový druh zobrazovače).

Přijde mi to malinko mimo, i když respektuju, že ten problém ty (a pár dalších lidí) třeba i máte (to je jako ptát se klaustrofobika na vhodný druh výtahu do baráku :-) ).
standawrc (172)|13.11.2009 10:00
Už to vidím, jak si manželé koupí pod stromeček plazmu a přivezou jí domů:
Ona: Táto, tak to hned vybal, už se těším na své oblíbené seriály..
On: Opatrně mámo, nejprve budeme muset 200 hodin zahořovat. (chvilka ticha) Vlastně jenom 100 hodin - tady v návodu čtu, že je to panel 11-té generace..
Ona: (zalapá po dechu, bouchne dveřma a křičí) Jdu k mamince ta má obyčejnou televizi..
Ivo Mašek (10205)|13.11.2009 10:36
No, zase to tak nedramatizuj. :)
standawrc (172)|13.11.2009 11:56
Tak nejen PIONEER který taky končí s PLAZMOU tak i PHILIPS končí .Za chvíli plazmu nikdo nebude dělat
http://www.parabola.cz/forum/topic-34222/

zde opsáno o PHILIPSU A PLAZMA
Philips skončí s plazmovými televizemi od roku 2009
Podle některých zdrojů blízkých společnosti Philips se už během příštího roku dočkáme kompletního ukončení výroby plazmových televizí této značky. Philips už od roku 2007 snižuje výrobu plazma TV a odešel už například z čínského trhu. Přestože poptávka po plazmových televizích podle nejnovějších statistik meziročně roste, je to stále velmi málo ve srovnání s LCD televizemi (100 mil. kusů vs. 13 mil. kusů). Philips před časem také prodal svou americkou divizi pro výrobu plazmových televizí společnosti Funai. Ta teď svým obchodním partnerům rozesílá informace o tom, že od konce roku 2008 nehodlá uvádět na trh žádné nové modely.
Ivo Mašek (10205)|13.11.2009 12:17
Protože plasmu nejde udělat s malou úhlopříčkou (oproti LCD) a tudíž to musí být znát na ceně. A za další (a to jsem v nějaké diskuzi někde oponoval jednomu pánovi), většina populace nejsou odborníci, ale prostí laici, kteří večer přijdou z práce, kecnou na kanape a pustí si "ty jediné pravdivé zprávy" na Nově a tamtéž si počkají na nějaký ten kulturní zážitek, zvaný "novácký serial". Takových lidí je úžasně strašně moc., a tihle si určitě nepoběží koupit velkou plasmu do svého panelákového obýváku, ale koupí si malou levnou LCD (a kdyby byly ještě běžně k sehnání CRT, tak koupí ji)
vivid.sk (11472)|13.11.2009 14:48
Ivo> ale to uz nejaky cas neplati, ze si ludia kupuju len mensie TV 32" a menej . (plazmy su dostat od velkosti cca 37").

Tu je napriklad zoznam najpredavanejsich TV od firmy mall.sk. Az na jedinu vynimku (low end) tam nieje ziadny model mensi ako 37".

1. Samsung LE37B650

2. Panasonic Viera TX-P42S10E

3. Samsung LE32B450

4. Samsung LE40B650

5. Panasonic Viera TX-P42G10E