Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony CX520VE nebo Sony HC9 nebo Canon HV40??

radim_u (38)|28.10.2009 19:11
Zdravím,
chystám se koupit některou z uvedených kamer, ale pořád se nemůžu rozhodnout, každá má svoje pro i proti.

SONY CX520VE:
Výhody: natáčení na paměťovou kartu nebo do interní paměti (velká interní paměť 64GB) takže bych kartu ani nepotřeboval, oproti kazetovým kamerám snadnější, pohodlnější a rychlejší manipulace s daty, bezhlučný provoz tzn. žádné rušení ve zvuku -> lepší zvuk
Nevýhody: 6,6 megapixelů na čipu (ikdyž je dost velký - 1/2,7") se mi zdá strašně moc na to aby z toho mohl jít slušný obraz, formát ukládání videa AVCHD nebo MPEG2 - ne zrovna ideální formát pro střih

Sony HC9: Výhody - oproti CX520 jen 3,2 megapixelů na stejně velkém čipu, možnost natáčet i ve stadnardním rozlišení a standardním DV formátu vhodném pro střih a v režimu 4:3
Nevýhody: nutnost používat kazety a všechny problémy s tím spojené (a kdoví jestli budou za nějaký rok k dostání)

Canon HV40:
Výhody - ještě méně megapixelů na stejném 1/2,7" čipu, jinak viz HC9
Nevýhody - stejné jako u HC9 + s Canonem nemám žádné zkušenosti, zatím jsem vždy používal a preferoval kamery Sony

Prosím o pomoc s výběrem, pokud má někdo zkušenosti s uvedenými kamerami. Já zatím stále točím převážně na starý dobrý analog (video8/Hi8)
S kamerou se bude natáčet převážně v interiéru, takže potřebuji použitelný obraz i při horších světelných podmínkách - to je nejdůležitější podmínka.
Cenový limit mám 30 tisíc.

Děkuji za příp. odpověď.
BEPE (539)|29.10.2009 12:12
No, můj názor a pohled na věc. Vše nad 2,1 megapixel je buď pro fotky nebo pro stabilizaci (1920x1080=2 073 600). Snímací čip co největší. Výhoda pásku = levné datové medium, léty ověřená trvanlivost archivace dat, viz. rozhlasové a televizní archivy, méně náročný HW pro střih (HDV). Nevýhody= obrazový formát pouze 1440x1080. pomalé natahování do počitadla. Výhoda nepáskových kamer=méně mechaniky, rychlý přístup dat na počítadlo, malá velikost kamer. Nevýhody= stále ještě problematická archivace zdrojů i hotových projektů, náročnost na výkon HW a tím pádem na střih videa, absence hledáčku (při pálícím slunci se to hned pozná)
Při porovnání Sony HC9 a Canon HV40 papírově lépe vychází ten Canon, i když jsem sám příznivcem Sony. Jinak jak sám uvádíš, jsou si obě kamery dost podobné. Já jsem před časem dal přednost Sony HC1a zatím si jenom chválím i když při lowlight nic moc, a to údajně platí i pro HC9, takže svítit :-), ale to dělají i profíci.
milav (51)|1.11.2009 08:44
Já bych bral na Tvém místě Sony CX520VE (mám XR520VE, která má navíc jen hledáček a pevný disk) - má výborný stabilizátor a z uvedených kamer nejlepší lowlight. Nahrávat umí HD AVCHD v 5 režimech kvality a SD mpeg2 ve 3 režimech kvality. Střih AVCHD není na trochu novějším PC žádný problém. Tady máš na ní český návod: http://pdf.crse.com/manuals/4149354111.pdf . Páskovou kameru bych už dneska nebral - archivace je sice hezká věc (ale to jde u AVCHD nebo MPEG2 taky), jenže já měl páskovou Digital 8 a dneska už kazety skoro nejsou a za pár let to už ani na ničem nepřehraji, navíc kdo měl někdy zacuchanou pásku v mechanice, ví o čem mluvím.
BEPE (539)|2.11.2009 12:14
Nemohu souhlasit, že "kazety skoro nejsou", doposavad naprosto bez problému jak D8(Hi8) tak miniDV. Jinak souhlasím, že budoucnost u videokamer je v pevných paměťových mediích, tedy rovněž ne v HDD či v optických mechanicky závislých nosičích.
karl2 (96)|6.11.2009 21:06
Nedávno jsem to též řešil a zvolil jsem podobný model jako milav (XR500VE). A to hlavně kvůli požadavku na hledáček. Pokud na něm netrváš, volil bych asi CX520VE (přece jen bych asi dal přednost kartě před páskou).

Já se finálně rozhodoval mezi Sony HDR-XR500VE a Canon HV40 (vyhodnotil jsem si ji jako jednoznačně lepší volbu než Sony HC9, byť též inklinuji k Sony). Nakonec převládl pocit snadného rodinného použití a osvědčený plně automatický režim Sony před šikovnou a dle dostupných recenzí velmi povedenou variantou od Canonu s řadou možností v nastavení atd.
arkij (540)|7.11.2009 14:17
Když trochu pohledáš, už se to tady řešilo, takže doplním jen pár dalších postřehů ze zkušenosti s HC9, kterou jsem pořídil někdy v červnu a natočil asi 10 kazet. Srovnávám ale se starou DCR PC110E (SD), Canon neznám.

- Mile mne překvapila dynamika obrazu, kdy si na svoji kategorii docela dobře poradí s obrazem s výrazně nasvětleným pozadím a třeba osobou (tváří) ve stínu v popředí. Obojí je prokreslené a na pozadí nevzniká výrazný přepal.

- Protože jsem léta zvyklý točit hodně z ruky (ne všude se dá tahat stativ a taky jsem trochu líný), zjistil jsem, že kamera má dobrou stabilizaci obrazu (výrazně lepší než stará PC110). Protože točím 90% záběrů přes hledáček (na LCD nevidím), mám nacvičenou fixaci kamery opřením do oka a o tvář (posun záběru dělám otočením celé hlavy) a už v hledáčku je při snaze o netřepající se záběr viditelně znát, jak se kamera urputně drží motivu a eliminuje drobná zachvění, obraz je pak hodně stabilní. Při panoramování je ale potřeba stabilizaci vypnout, jinak při pomalém pohybu cuká)

- Horší světlo - kamera slušně zvládá běžné osvětlení v místnostech (denní i umělé) až po určitou mez (nemám změřeno), pak při výrazném úbytku světla začíná trochu šumět. Korekcí clony se to dá trochu eliminovat za cenu tmavších záběrů, dělal jsem něco při svíčkách a nevypadalo to zle, taky občas používám na přisvětlení obličejů kamerové 3W světlo.

- Kamera se dobře ovládá, po pár měsících jsem si zvykl na rozložení prvků - trochu hůře je přístupný ovládací váleček s tlačítkem (volitelný pro korekci clony, ostření apod) na objektivu při otevřeném a nakloněném LCD, tuto kombinaci ale nepoužívám, tak mi to nevadí, naopak při zavřeném LCD je tam, kde ho člověk hledá.

- Na originál i dokoupené baterky (nemám u sebe tak nemůžu napsat typ) má velice slušnou výdrž - asi přijatelná spotřeba pokud moc nepoužívám LCD

- Negativem je, že při nízkém osvětlení pomaleji reaguje automatické ostření a je třeba s tím počítat, rovněž při kompozici obrazu na formátu 16:9 (na kterou jsem si zatím moc nezvykl, neb jsem stará škola odkojená zlatým řezem a formátem 3:4) jsou ostřící body rozloženy hodně plošně a pokud se objeví v popředí na straně hlavní motiv je automatikou nedoostřený (zatímco clona při tmavém popředí a přesvíceném pozadí reaguje výborně - viz výše) - nutné přepnout na ruční ostření - ještě přezkoumám jestli nelze nějak upravit oblast ostření v nastavení kamery

- Trochu složitější je nastavování kamery přes rozsáhlé menu a LCD dotykový display, naštěstí se tak neděje často a potřebné prvky pro ruční ovládání lze navolit na to tlačítko s válečkem na objektivu

- Jeden filtr při režimu kamera je v pohodě, dva (např. šedý a polarizační) začínají trochu vinětovat v rozích

- Ve fotorežimu (který ale pro mne není podstatný, fotím hlavně foťákem) vinětuje už i jeden filtr a na mém kousku trochu asymetricky (chystám se na tu asymetrii poptat v servise)

- Celé provedení je takové "umělohmotové" - co bych ale v této kategorii chtěl, že? Jenže já byl zvyklej na "celokovovou" PC110, která se mnou leccos zažila, pády ani nespočítám a některé byly i na asfalt a to vydržela celých 9 let a nějakou tu stovku kazet záznamu

To jsou asi postřehy na které jsem si teď vzpomněl a které si v obchodě "neošaháš". Pokud chceš vědět něco konkrétního, zeptej se, budu-li vědět zkušenost sdělím