Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozdíl v kvalitě HDTV mezi ČT1 a NOVA

maarkii (65)|26.10.2009 14:27
Pozoruji dosti velký rozdíl v kvalitě obrazu mezi čt1 HD a nova HD ve prospěch novy.
Ale není to tak jednoduché...totiž nova 576 má evidentně horší kvalitu obrazu než čt1 576...a čt1 576 a čtHD má naprosto stejnou kvalitu obrazu(srovnáváno při hlavních zprávách a Uvolněte se prosím,obé předpokládám vysílané v HD),sice dosti vysokou,ale oproti nova HD je vidět rozdíl v detailech obličejů při zprávách...
Připadá mě že nova má snad umyslně horší kvalitu 576i(aby snad byl vidět ten propastný rozdíl v kvalitě mezi 576i a HD)
A čt1 naopak "zprůměrovanou" stejnou kvalitu mezi 576i a HD,nechápu proč čt1 HD tedy vůbec vysílá,když kvalita je stejná...a jediný rozdíl je v zobrazení loga HD a bliknutí 1080i
Nakonec podotýkám,že jsem samozřejmě srovnával při pořadech vysílaných v HD-zprávách(nic jiného se téměř na nově stejně nedá koukat ))) a nemyslím tím kvalitu obrazu...
MIHI (940)|26.10.2009 14:42
[quote=maarkii;245673]...čt1 576 a čtHD má naprosto stejnou kvalitu obrazu(srovnáváno při hlavních zprávách a Uvolněte se prosím,obé předpokládám vysílané v HD)...[/quote]

Nevím jestli jsem tě dobře pochopil, ale co se týká ČT, tak Události i Uvolněte se prosím nejsou HD.
MIHI (940)|26.10.2009 15:42
Pokud hledáš programy na ČT v HD, tak dnes (pondělí) to jsou Kluci v akci (tomu bych ale moc nedůvěřoval, to bude nejspíš nějaké HDV, večer pak seriál Vyprávěj.
Z reprezentativnějších pořadů to budou v úterý Letečtí stíhači v boji (od BBC by se dala očekávat dobrá technická kvalita). A v sobotu pořad Duety...když hvězdy zpívají (to je přímý přenos, tam by kvalita zdroje měla být taky bez problému).
Petrcep (75)|26.10.2009 18:01
Jj jak už řekl Mihy vše není HD.Ono je nejlepší se např podívat na stránku České televize a tam na Tv programy viz http://www.ceskatelevize.cz/program/
a u každého pořadu je napsané jak se to vysílá a bohužel ikonek Hd u pořadů je jak šafránu.
Honza23 (80)|26.10.2009 18:31
No stejně bych řekl,že ten přechod zvládla lépe Nova než ČT.ČT vysílá v HD jen seriál Vyprávěj a teďka přibyde nový pořad ČT Duety.
Dokonce mám taková pocit,že pokud se něco vysílá v HD,tak ty dvě písmena HD jsou mnohem blíže u toho loga.
Pitomec (10211)|27.10.2009 08:17
ČT tuším sama někde deklarovala, že s HD se počítá až od Olympiády v roce 2010 a do té doby je to jenom víceméně experimentální test.
jarino1978 (8045)|28.10.2009 08:59
... ako písal Pitomec.... Naviac, pokiaľ je program na CT HD len upscalovaný, oproti SD verzií CT je skoro nemožné sledovať rozdiel. Je to hlavne tým, že SD verzia používa vysoký bitrate ( 6-7 Mbit/s ), pričom Nova vo verzií SD používa bitrate 3-4 Mbit/s. Ďaľší rozdiel je v tom, že Nova používa ďaleko kvalitnejšiu techniku, ako CT.
Heartwork (2358)|28.10.2009 21:55
Jak už napsali hoši, na srovnání kvality HD vysílání v podání Novy a ČT, si budeme muset počkat až na tu olympiádu - osobně se už celkem těším.
PaJaSoft (827)|29.10.2009 11:19
Ja jsem vcera narazil na problem v tom smyslu, ze jsem si z CT HD (SkyLink) nahral jeden porad (Kralovstvi ohne ci jak se to zovalo po cesky) a nebyl jsem sto to prehrat pomoci MPC-HC (nove i relativne stare)... - pres obraz byla spousta zelenych ctverecku... - klicovy snimek OK, ale hned za nim rozpijejici se zelena.. V DVBVieweru nebyl problem, ve WMP taky... - a to presto, ze filtry byly pouzity ty same - je jedno, zda-li CoreAVC s CUDA nebo MPH-HC DXVA akcelerator filter... Netusite, jak to odstranit?
jarino1978 (8045)|29.10.2009 21:02
čo takto kúsok toho streamu ?
PaJaSoft (827)|1.11.2009 21:38
[quote=jarino1978;246116]čo takto kúsok toho streamu ?[/quote]

Bohuzel, puvodni po shlednuti skoncil v kosi, ale aktualne jsem poridil neco jineho a MPC-HC DXVA s tim ma neprekonatelny problem, WMP, DVBViewer (aktualne s CoreAVC + CUDA), PS3 atd. no problema...

Na jinem kanale platformy SkyLink jsem na tento druh problemu nenarazil a to vcetne jinych HD kanalu (pravda, ne u vsech jsem si neco nahraval).

Zaznam ma 50MiB a je zde: http://rapidshare.com/files/301072424/11-01_21-18-36_CT_HD_Povode___n.001.html (opet oseknut natvrdo splittingem tak, aby bylo zachovano puvodni packetovani).
Pave1 (4279)|2.11.2009 21:22
MIHI - kluci v akci se točí na XDCAM EX (myslím, že EX3).

V HD byla například miss, velká pardubická, atd., opravdu se počítá s větším nástupem HD až po olympiádě, ale bude to postupný. Dnes se točí v HD už celkem běžně (nový přenosák ČT má špičkové kamery a vybavení), běžná publicistika používá velké kamery XDCAM (cena kolem 1mil Kč), HD 1920x1080/50i. Samozřejmě, jsou tu i nějaké filmy, nákupy dokumentů v HD, nové TV seriály v HD, atd.

Nástup HD vysílání bude pozvolný, ale do 5 let toho bude už hodně, což bude jistě souhlasit i s větší poptávkou po HD od lidí (i mimo Prahu .-) ).
MIHI (940)|2.11.2009 21:36
ad Kluci v akci: Jsem to tipoval - ale HDV a XDCAM EX může být to samé v bleděmodrém:)
ad publ: Velké kamery XDCAM jo, ale otázkou je, jestli většina těch kamer nejsou jen SD kamery, které jedou do DV nabo IMX 50 :) ....teda spíš :(
ad přenosák: Bych řek, že je to spíš taková celkem hódně předimenzovaná HD vlaštovka, která je plně využitelná tak jednou za uherský rok. Spíš je otázka, kdy se konečně podaří zlikvidovat ty 20 let staré režie a 10 let staré střižny... Tady je HD zatím celkem neprostupné a když nejsou penízky na výrobu, nejsou zatím už vůbec na HD.
Pave1 (4279)|2.11.2009 21:49
HD řetěz je komplet, i ve střižnách, samozřejmě že zatím v omezené kapacitě.

Ty velké XDCAM kamery dělají publicistiku, takže tam je to limitované postupným nabíháním HD kapacity v těch střižnách. Všechny ty kamery už ale jsou HD, samozřejmě že dnes točí i do IMX50 .-) .

HD přenosák se moc nezastaví, o tom nepochybuj. Kromě velkých akcí (přímé přenosy, sport, větší kulturní události) se jistě najde i další práce (můžu se zeptat, můj bývalý spolužák ho osobně vyspecifikoval a má přehled, co se s ním děje). Jiná věc je, že čt dělá spoustu drobných dokumentů, tam to bude asi nejčastěji ta XDCAM EX a taky HDV (spíš občas), u těch lepších ty velké XDCAMy. Nabíhat do vysílání to bude ale postupně, ty investice do zpracování nejsou úplně malý.

ad Kluci v akci - na střižně to vypadá velmi solidně, ten obrázek, ale samozřejmě, že to je věc především skla kamery a její celkové kvality. Záznam je HQ 35Mbps.