Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

30-bitová barevná hloubka ve Windows 7: názory/zkušenosti

mikrotom (3)|26.10.2009 12:24
Dobrý den všem. Rád bych se zdejšími odborníky probral téma zobrazení fotek v 30-bitové barevné hloubce. Momentálně řeším upgrade grafického monitoru. Chci něco na delší dobu, takže jsem se do této oblasti trochu ponořil. Jsem z toho zatím trochu jelínek.

Vycházím z následujících faktů:

1) Mám na mysli opravdový 30-bitový režim, tedy 3x10 bitů na barevný kanál. Ten umí zobrazit přes miliardu barev, narozdíl od standardních 16,7 mil. při 3x8 bitové barevné hloubce. Pozor - neplést si s 32-bitovým režimem, který se nám všem zobrazuje v konfiguraci běžných grafických karet i monitorů. Ten má ve skutečnosti pouze 24-bitovou barevnou hloubku a 8 bitů alfy/z.

2) Na trhu jsou grafické karty, které umí skutečný 30-bitový výstup. Zejména řady nVidia Quadro a ATI FireGL. Mnohé z nich jsou dnes v nižších řadách relativně dostupné a i ty mají onu barevnou hloubku (např. nVidia Quadro FX580 nebo ATI FirePro V5700). K těmto kartám jsou dodávány i ovladače, které 30-bitovou barevnou hloubku zobrazují.

3) Na trhu jsou monitory, které umí přijmout (skrze Displayport) a zobrazit 30-bitovou barevnou hloubku. Nejsou z nejlevnějších, ale ceny klesly kolem 30 tis. Kč (např. EIZO SX2462W nebo HP LP2480zx).

4) Operační systém Windows 7 má přímou podporu 30-bitové barevné hloubky (viz. stanovisko výrobce: "Support for color depths of 30-bit and 48-bit is included, along with the wide color gamut scRGB (which for HDMI 1.3 can be converted and output as xvYCC). The video modes supported in Windows 7 are 16-bit sRGB, 24-bit sRGB, 30-bit sRGB, 30-bit with extended color gamut sRGB, and 48-bit scRGB"

5) Barevný prostor se 30-bitovým režimem nezvětší, ale za významný přínos bych považoval jemnější podání přechodů. Přecejen máme k dispozici 1024 přechodů na jeden kanál místo 256.

No a teď realita a související otázky:

A) Nikde na netu jsem nenašel recenzi či komentář od někoho, kdo takový systém provozuje. Jsem lačný zkušeností a názorů, ať již pozitivních či negativních.

B) Aby aplikace (např. zobrazovač jako ACDSee nebo Adobe Photoshop) byla schopná vypustit na display obraz v takové barevné hloubce, musí použít speciální nové funkce na úrovni API/ovladačů. Nikde na netu jsem nenašel jedinou takovou aplikaci, která by již toto uměla. Nevíte někdo o nějaké? Nejlepší by samozřejmě byl RAW editor/konvertor, který by uměl načíst 14-bitové RAW soubory z Canon EOS 5D Mark II a umožnil mi jejich zobrazení a editaci.
MIHI (940)|26.10.2009 13:30
V tomto neporadím, asi se i tu najdou odborníci, ale s takovým dotazem bych směřoval spíš na "sousední" fórum Svět hardware.