Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Slabý VHF (VKV) signál

jusix (19)|17.10.2009 16:29
Dobrý den,
bastlím si anténní rozvod a jsem ve stavu, kdy TV funguje v pohodě (UHF anténa zisk 11-14dB, DVB-T) a přidal jsem slučovač APS01/F a VKV anténu (viz obrázek). Sat tam zatím není, ale do budoucna bych ho chtěl přidat.

Problém je v tom, že dole ze zásuvky (I) je VKV signál dost slabý (horší, než když tam píchnu původní kus drátu), pokud rádio přenesu nahoru a připojím na (bod C), pak je signál v pořádku (lepší než ten kus drátu).

Anténa je klasický dipol (koupený, ne zbastlený) a měla by mít zisk -3 až 0db. Předpokládám, že se mi signál utlumí v rozvodech (14 metrů) + koncová zásuvka. Slučovač VHF+UHF nemá vliv, zkusil jsem ho vyhodit a je to stejné.

Chtěl bych se zeptat, zda je moje úvaha správná a zda by se problém vyřešil zesilovačem do anténní krabičky (bod A), tedy vyhodit symetrizační člen a dát zesilovač + napájení po koaxiálu (z bodu C) a jaké zesílení by měl mít. Našel jsem např. Teroz 475 10dB nebo Teroz 403 24dB (oba za stejnou cenu 222Kč).

Případně, kde jinde by mohl být problém.
Děkuji.
rozvod.png
|Mio| (350)|17.10.2009 18:34
Ten kabel od anteny k zasuvce ma utlum odhadem 3-5 dB podle toho jak kvalitni jsi pouzil, kdyz k tomu pripoctu utlumy na slucovacich a zasuvce tak jsi tak na - 8 az -12dB.

Takze to chce zesilovac, nenasel jsem jestli projde napájení přes ten APS 01, pokud ano tak ten 10dB zesilovac dat primo k antene a napajet ho po vedeni.

Pokud ne, dalo by se uvazovat o priblizeni anten co nejvic ke slucovaci APS a dat az za nej sirokopasmovy zesilovac a ten napajet po vedeni. To by melo jeste jednu vyhodu a to kdyby si potrebovat rozbocit TV signal pro vic STB(TV)
jusix (19)|17.10.2009 22:35
Díky za odpověď.
Nakonec jsem našel Anténní předzesilovač 15dB, takže toto snad bude stačit a zároveň to nebude zbytečně moc. Sice nemají napsaná rozteč šroubků, ale případně tomu domluvím pomocí vrtačky:) Rozteč je normálně 22mm, ale kdesi jsem viděl už i 28mm.

http://shop.emos.cz/zbozi/2507000100-antenni-predzesilovac-fm-15db

Slučovač APS01/F je průchozí pro napájení, ale dá se přesušit (přecviknout drátek), což já využiju (abych nenapájel zbytečně celou větev i do UHF antény) a napájení zesilovače udělám těsně před slučovačem (v bodě C viz původní schéma), slučovač mám totiž dole pod střechou, kde si můžu v klidu napojit anténní výhybku a napájet.

Tak snad to takto bude fungovat.
|Mio| (350)|18.10.2009 09:20
Melo by.

Jen mi pride ze na te zasuvce musis mit slaby signal DVB-T, nejspis je cisty, protoze ti to nedela problemy, ale jak ti zacnou starnout kabely a objevi-li se nejaky zdroj ruseni v okoli, zacne ti to nejspis blbnout.
jusix (19)|18.10.2009 17:27
Hmm, ohledně síly DVB-T jsem si to ani neuvědomil. Asi bude taky slabší, ale vše funguje. Set-top-box je taková šunka, která ani neukazuje ani sílu signálu. Dřív jsem měl trochu problém s Mux 1, ale to jsem snad už vyřešil pomocí vytištěné mapy z http://www.mapy.cz, narýsované přímky od vysílače k anténě a buzoly.

Jo a taky pomůže si vzít na střechu vodováhu (kromě té buzoly a mapy)... ale to už jsem mimo topic.
StD (8612)|18.10.2009 17:35
[quote=jusix;244612]Hmm, ohledně síly DVB-T jsem si to ani neuvědomil...[/quote]
Když tak sleduji ty tvé myšlenkové pochody a cviky s hardware, tak mi došlo, o co jsem "ochuzen", když své oblíbené UKW radio mám na DVB-S a když náhodou díky bouřkám na trase nahoru/dolů vypadne, tak si ho zapnu na webu ve streamu... Kde jsou ty časy kdy jsem řešil pásmový UKW zesilovač a velkou jaginu na střechu. Obé tu ještě funkční mám - chytal jsem na tom ORF i BR3 v Praze... Jestli je zájem, daruji za odnos.
jusix (19)|30.10.2009 16:56
Jen bych chtel uzavrit tema.Predzesilovac funguje,funguje spousta FM stanic ,ktere predtim sumely.Zesileni 10-15dB,cena 60Kc,zmereny odber 10mA,uvedeno napajeni 10-15V,napajeni pomoci vyhybky (85Kc),zdroj jsem vyhrabal nejaky stary 12V pri 800mA, pri 10mA ma 15.9V,ale funguje to.Mozna to zatizim jeste nejakym odporem,aby na nem vznikl nejaky napetovy ubytek,tak 200 ohmu?Jinak se omlouvam pokud tady pisu veci,ktere znate,ale treba to nekomu pomuze.
|Mio| (350)|30.10.2009 19:05
Pokud je proud cca 10 mA a ty chces snizit napeti o cca 2V tak je to tech 200 Ohm.

Ale kdyz uz si nasel jeden zdroj tak najdes i druhej slabsi ne :-), je to strasne malej odber, to traficko bude mit desivou ucinnost.
Hokejman (1)|5.11.2009 19:18
Dobrý den, řeším podobný problém jako kolega výše, ale s tím rozdílem, že FM signál povedu zvlášť mimo SAT a TV. Proto bych se chtěl zeptat, zda není lepší použít místo toho předzesilovače v anténě, průběžný zesilovač ve vedení? A pokud ano, zda je ho možné zapojit podle schématu níže nebo bude lepší použít klasický předzesilovač? Bohužel nemůžu jít s tím průběžným zesilovačem blíž k anténě. A zároveň se chci zeptat jakou hodnotu zesilovače asi použít. Vím, že úplně přesně mi to neřekne bez přesnějších údajů nikdo, ale jde mi o to, aby mi šlapalo aspoň pár nejbližších rádií v okolí.

Děkuji za odpovědi.
Schema.jpg
Pitomec (10211)|8.11.2009 21:48
[quote=Hokejman;247188]Dobrý den, řeším podobný problém jako kolega výše, ale s tím rozdílem, že FM signál povedu zvlášť mimo SAT a TV. Proto bych se chtěl zeptat, zda není lepší použít místo toho předzesilovače v anténě, průběžný zesilovač ve vedení? A pokud ano, zda je ho možné zapojit podle schématu níže nebo bude lepší použít klasický předzesilovač? Bohužel nemůžu jít s tím průběžným zesilovačem blíž k anténě. A zároveň se chci zeptat jakou hodnotu zesilovače asi použít. Vím, že úplně přesně mi to neřekne bez přesnějších údajů nikdo, ale jde mi o to, aby mi šlapalo aspoň pár nejbližších rádií v okolí.

Děkuji za odpovědi.[/quote]
U VKV je úplně jedno jestli je předzesilovač v anténní krabici nebo ty 3m od ní. Akorát bych se zaměřil na ten předzesilovač samotný a rozhodně nekupoval nějaký zesilovač (široko)pásmový, ale pouze na VKV. A ta anténa taky není nic-moc, její použití může být opodstatněné snad jedině při příjmu signálů s různých směrů, v opačné případě bych dal anténu víceprvkovou (a pak možná ani nebude zesilovač potřeba).