Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Windows 7 64-bit, nativní HDMI propojení PC a TV, judder free obraz

PaJaSoft (827)|12.10.2009 12:19
Mám následující problém, se kterým již několik týdnů neúspěšně bojuji. Mam Windows 7 Prof. CZ (RTM verze) 64-bit a grafickou kartu NVidia 250GTX s nativním HDMI-out (včetně HDCP) výstupem (vnitřně se dá připojit SPDIF a jede i zvuk v HDMI) - tedy žádní DVI->HDMI konverktítko.

Řeším problém zřejmě související s VSync-em při přehrávání obecně HD obsahu. Již jsem vyzkoušel vše co se dá a vypadá to zřejmě na zásadní synchronizační problém uvnitř Windows 7 nebo NVidia driverů. Podotýkám, že přehrávání SD contentu je zcela bezproblémové na identické konfiguraci (a jen "nedostatečný výkon" při přehrávání/dekoódování HD contentu řeší eventuelně DXVA2).

Konfigurace počítače není nijaké ořezávátko, ale Intel DualCore E8400 a Intel X38 chipset. Problémy nejsou patrné při filmech - včetně 24p BD filmů, ale spíše sportovních přenosech (live i záznam) při konkrétní rychlosti posunu kamery - třeba fotbal, formule 1 apod. (třeba pohled kamerou z formule není problémový).

Chyba není ve zdrojovém záznamu (videu) - TS stream (satelitní DVB ze SkyLink) z Nova HD, Nova Sport HD např. - ověřeno třeba tak, že jsem stejný obsah přehrál pomocí Playstation 3 (DLNA - třeba PS3 media server jako DLNA DMS server) s naprosto plynulým obrazem tak, jak bych si představoval (a to přestože PS3 zřejmě dělá 50->60Hz konverzi, protože mám za to, že do TV leze 1080p@60Hz bitstream). Vyloučil jsem i vliv 10m HDMI kabelu a nastavení TV, protože jsem to proti PS3 zkusil a vše OK (PS3 jsem zapojil jako by to byl PC, včetně stejného vstupu). Záležitosti jako 3:2 pulldown, vliv 23/24/50/60 Hz refresh rate atd. jsou mi dostatečně známy... tady chyba není. Rovněž se chyby - v podstatě identicky - projevují nezávisle na SW přehrávači - od DVBVieweru (pro DVB-S2), PowerDVD verze 9, MPC-HC (včetně snahy o judder free a without glitches odštěpené experimentální varianty z léta - ta mi aspoň spočítá počet výskytů glitches = je to softwarově detekovatelné, že se sycnhronizace rozpadla => HW to není, je to jen SW - tedy o zamezení výskytu tzv. glitches, jenže jak), ArcSoft Media Theatre atd. Pozitivní vliv na to nemá ani zvolení vhodné DirectShow výstupní plochy (VMR7, VMR9, EVR...). Takže se troufám domnívat, že to není vlastnost/nastavení přehrávače nebo základní problém (který by se projevoval s železnou pravidelností a nikoli náhodně) jako 50i obsah přehrávat 60 Hz refresh rate apod. A výrazná korelace počtu a okamžiku zaznamenaných glitches v "klonu" mpc-hc s její viditelností mi dává skoro jistotu.

Dokonce jsem zjistil, že výrazně problémovější jsou všechny drivery NVidia od řady 185 (starší jsem nezkoušel) vydané přímo NVidia, drivery distribuované přímo MS WindowsUpdate (driver má v názvu WDDM 1.1.) jsou na tom o poznání lépe (a to přesto, že mi včera WUS nabídl 191.07 WDDM 1.1. driver - aktuální driver zřejmě v podstatě identický s NVidia 191.07 WHQL driverem - jen v ovládacích panelech chybí položka NVidia ovládací panel a musí se přes Zobrazení a je tam záložka pro NVidia - jako kdysi), přesto výsledek není 100%.

Přítom zobrazení na analogovém CRT s 85Hz obnovovací frekvencí nedělá sebemenší problém - jen výstup na 1920x1080 TV ano. A při zobrazení HD contentu na CRT je celková utilizace systému v jednotkách procent a to bez ohledu, zda-li je pro akceleraci využito rozhranní DXVA2 (MPC-HC HD video decoder, CyberLink HD decoder...) nebo CUDA (CoreAVC)... Bottleneck tedy tady nepozoruji žádný.

V dřívějších WinXp jsem neměl nikdy žádné zásadní problémy, jakmile jsem umravnil player, třeba pro použití DXVA/DXVA2, sesynchronizoval záznam s refresh rate apod. bylo po problémech.

Také jsem zkoušel VLC - bohužel výkon mého E8400 plně nedostačuje pro dekódování takového videa (a i nejnovější VLC má občas s dekódování HD videa problém obecně) , zkoušel jsem rovněž 32-bit i 64-bit FFDshow, vypnul jsem úplně jakýkoli postprocessing - to se na to nedá koukat - chybí deinterlacing a deblocking je také nutný, CPU jede pořád na 100% (a to i při využití experimentální multithreadové podpory - ffmpeg-mt) a výsledný obraz je vysloveně nekvalitní. Cesta je přímá - v systému není žádné skryté DirectShow filtr kurvítko - kontrolováno skrze GraphEdit...

Už jsem opravdu bezradný, jak to v Seven-u uspokojivě rozchodit:-(. Nikdy jsem se synchronizací vstupního záznamu a zobrazovadla neměl problém (resp. vždy jsem si poradil s nastavením - logickým), ale tady mi už hlava fakt nebere...

Funguje to někomu? Nějaké změny v architektuře WDDM 1.1. ve Windows 7 oproti Windows Vista jsou, ale možná i některé jemné konfigurační nuance z Windows Vista 64-bit by šly aplikovat na tento problém.

Jakékoli potřebné upřesňující informace bez problému dodám.
jarino1978 (8045)|12.10.2009 17:24
je zbytočné písať takéto slohové práce, aj tak nikto z toho nevie, v čom je problém...

- v čom máš vlastne problém ? obraz sa šklbe ? zvuk nie je synchrónny s obrazom ?
- v prípade BD je to v poriadku, čo si písal... ako je to v prípade streamov zo satu ? MKV ? v čom je konkrétne problém ?
- streamy zo satu sú plné chýb, takže niekedy je úplny zázrak, ak z toho vyleze niečo pozerateľné, dopočítaj si drobné drop-out, chybné VPID a APID a máš to...
- buď konkrétny a napíš, či tie streamy aj nejako upravuješ, striháš, alebo remuxuješ. z toho, čo si napísal, bude každý jeleň...
Brnky (84)|13.10.2009 16:55
Používám na mém HTPC též " Se7ven 64bit" a nemám žádný probém. Přehrávám BDrip 1080p a vše plynule. (MKV) Ze satelitu nemám zkušenost. Tvůj problém vidím v Nvidii grafice- přesněji tedy v ovladači. NVidie totiž je tím známá, že neumí pořádně ovladače pro HD. Mám ATI Radeon 4850HD a vladače ok. Přehrávač používám jak MPlayer HC tak IMEDIAN HD.
HunterGtNet (148)|13.10.2009 17:06
Win7 64bit. VGA 8800GT ovladace posledni WHQL a s MKVckama neni zadnej problem 1080p Mam to akcelerovane pres VGA.
PaJaSoft (827)|13.10.2009 23:54
No jo panove, jenze to co popisujete mi jede na 100% take, dokonce i untouched BD disky... cela finta je totiz v tom 1080i, coz je ten zasadni problem... A nerad bych sklouznul k flamewar NVidia vs. AMD ono to totiz vubec neni tak jasne, jak tu licite...

Nicmene Jarvinen vydal dalsi MPC-HC GothSync, ktery funguje vyrazne lepe v me konfiguraci, ba co vice jeho tryouts jsou jiz soucasti oficialniho MPC-HC stromu...

Jak jsem zjistil, tak asi prvni hnusna zrada je v tom, ze sice NVidia control panel (a i Windows 7 samotne) Vam sice povoli nastavit na HDMI vystup interlace, progressive v ruznych frekvencich (v mem pripade 23,24,25,29,30,50,59,60), realita je vsak zcela jina - trklo mne to v okamziku, kdy jsem zkusil 50i vystup a TV mi vesele oznamila 1080p (navic neumim u me TV (Panasonic V10 PDP) zjistit presne info o signalu z HDMI)... takze jsem vzal do ruky silnejsi kanon tedy PowerStrip a zacaly se dit panecku veci.

Navic jsem zjisil nekolik dulezitych poznatku - MS drivery jsou k nicemu pokud chcete skrze HDMI tlacit i audio z SPDIF.

Multitasking ve Windows 7 je jeste vice doprasenejsi nez v drivejsich verzich - v podstate nemate sanci donutit task sheduler, aby maximalne prioritizoval nejakou aplikaci. Nevim proc mi prozatim OS odmit procesu mpc-hc64.exe priradit RT prioritu, ale ani priorita vysoka (tedy o 2 rady vyssi nez ostatni spustene veci) a casovym ramcem 40ms neni dostatecna pro uplne bezproblemove prehravani (celkovy cas zpracovani frame v mpc-hc je do cca 5ms). Navic 'idle" priorita na GPU je neco, co naprosto nefunguje...:-). V podstate system rozhodi cokoli - vcetne spusteneho spravce uloh na pozadi (s nizkou vzorkovaci frekvenci)... Nastesti se jedna jen o velmi nepatrne micro-judder, ktere v beznem movie v podstate nemate sanci postrehnout, pokud nevite presne co hledate.

Ted jen doladit primy zobrazeni DVB-S/S2 do EVR (DVBViewer asi nebude tou chybou, bohuzel MPC DXVA filtr nepodporuje a CoreAVC s CUDA hw dekompresi neni plynula - odpoved autoru je takova, ze Windows 7 neni ve verzi 1.9.5. podporovana platforma a basta... - chysta se behem mesice verze 2.0. primo pro Windows 7, tak jsem zvedav). Prehrati nahraneho zaznamu z problematicke TA3 ci CT24 jede jak vino, vcetne deinterlacovanych titulku rychle scrolujiciho textu... bohuzel se to neda zatim rici o live sledovani.

Navic je jista indicie, za nakopnuti dekuji jistemu profesionalovi v oblasti "vyvolavani" filmu, ze gr. kartam dela zasadni problem ruzny clock na ruznych vystupech - u mne typicky DVI na 85Hz a HDMI na pozadovanych (a znasilnenych) 50 Hz. Mohu potvrdit, ze pri aktivaci pouze jednoho vystupu a deaktivaci vsech ostatnich - tedy napr. vcetne pracovni plochy OS pouze na PDP je vyskyt glitches skutecne minimalni. Naopak vypnuti Aera nema zadny vliv na EVR a ostatni surfaces jsou vice problematicke. Navic se na tomto 1080i materialu nechytaji ani vsechny bezne dostupne prehravace - ArcSoft Media Theatre, PowerDVD, WinDVD, WMP... a to vcetne tech, ktere maji nativni podporu NVidia PureVideo HD...

Dokonce jsem jiz uspesne pomoci mpc-hc a upravy frekvence skrze PowerStrip prehral jednotlive testovaci patterny z Hi-def reference disk 2008 (BD, ktery je v NTSC 29.796fps), se kterym jsem se doted ve Win 7 take potykal...

FFDShow je bohuzel na muj E8400 CPU nenazrany, sice jsem ho dokazal umravnit na cca 60-80% zatizeni CPU (vcetne deblokingu a deinterlacingu), ale kolisa frekvence v dekoderu mezi 23-25 fps a je to na TV videt... VLC se na streamu nechyta vubec....

8800GT je aspon o 2 generace starsi HD karta (i low-endova 8600GT je v teto uloze aspon 3x tak vykonna) a pro 1080i material vesmes nevhodna...
vivid.sk (11472)|14.10.2009 21:51
Mozno blba odpoved, ale preco jednoducho nepouzivas OS, kde tieto problemy nie su (XP Pro).

Myslim, ze sme to rozoberali v inych vlaknach, ale vsetko co pouzivas mi na XP ide presne tak, ako je pozadovane
- DVBviewer pri 50hz na TA3 bez cukania (s DXVA alebo bez) ,
- HD (50i) krasne plynule, ci uz za podpory DXVA (CUDA), alebo bez nej (CoreAVC slape bez problemov a samozrejme bez cukania))
- a samozrejme je aj prehravanie vsetkeho HD/SD materiau z disku (24p plynule bez cukania pri 1920x1080@24p).

HW: Nvidia 9500GT
PaJaSoft (827)|15.10.2009 08:35
[quote=vivid.sk;244104]Mozno blba odpoved, ale preco jednoducho nepouzivas OS, kde tieto problemy nie su (XP Pro).[/quote]

Proc? Protoze DXVA2 a WDDM 1.1., myslim, ze tyto dve veci dokonale prevazi "vyhody" zastaraleho systemu WinXP. Ono je podstatny rozdil WinXP a WinXP MCE. Navic ja jeste sve stare okynka (aktualne WinXP Prof. SP3 CZ), na kterych roky HD material bez problemu (= nevidel jsem cukaturu) prehravam (na monitoru) mam a proto vim, ze to neni lepsi. Sice EVR do XP muzes skrze .NET 3.5. dotlacit, ale k cemu ti je? Opravdu ve WinXP nepouzivas aspon oberlicku ReClock? A jak akcelerujes VC-1?

Dale bych zminil VPP a APP (video path protection, audio path protection), ktere opravdu ve WinXP nenajdes, podporu VP2 (G92) az VP4 (pripravene karty NVidia pro pristi rok)... Pokud si opravdu myslis, ze WinXP jsou vhodny (a bezproblemovy) OS pro prehravani synchronizovaneho A/V signalu, pak te musim nazvat zaslepeneho HTPC enthusiastu, ktery nevi, co za srot (a nahackovane komponenty) ma doma... - promin, ale vyse uvedene informace nejsou jen z me hlavy, ale zabrus na doom9.org a zeptej se lidi treba okolo MPC-HC (tetsuo55, Jong, ADude, Casshern apod.) na to, jak je to ve WinXP zbastlene, aby to jakoze opticky "fungovalo"... - ja si to do nedavna take myslel.

Faktem je, ze WinXP ani Win7 nejsou RT OS a z toho prameni vetsina problemu... ja aktualne 1080i bez problemu prehravam MPC-HC GothSync verze 1.2.1293.9018 a aktivni pouze zakladni sync (vystup na 50p) a Present at nearest vsync. Pouzito EVR cust. s 60 plane ploch bez D3D FS. Problem neni dostupnost zdrojovych snimku (na to je hafo casu - je na to 40ms, vyuzito je 4-8ms), ale opravdu synchronni flipping - staci jakakoli drobnost (wokna si vzpomenou, pohnes mysi... a hle glitche se mnozi jak na bezicim pasu) - je v risi snu.

A pokud si myslis, ze komerne dostupne playery jako WinDVD, PowerDVD, ArcSoft MT... jsou na tom lepe, pak te vyvedu z omylu, nejsou a proto projekty jako ReClock a MPC-HC GothSync vznikly, protoze na mainstream kompu to neuvidis, HW si to dokonale vymysli, ale na radne vybave se projevi v plne nahote (at uz na PDP, tak DLP) jak mizerne to je. Opravdu si myslis, ze by se MS nestazil ve Windows 7 v oblasti multimedii aby WMP neprehral radne HD content? A myslis, ze prehraje?

Navic jsem rikal, ze PS3 ten signal bez problemu prehraje - to je pravda, ale nevim co tam presne PS3 dela, ale faktem je, ze obraz je jiny - mene detailu, trochu jinak barvy... vykon CELLu umoznuje udelat vselijake cachry, ale vysledek je horsi nez z PC HDMI.

V soucasne dobe jen resim cim prehravat Live 1080i signal (bez resize na 1920x1080) bez cukani - ani CoreAVC 1.9.5 (oficialne to nikoho netrapi, pac 64bit neni podporovan a Win7 taky ne - snad to CoreAVC 2.0. behem mesice zmeni) s CUDA to nezvlada, neni to problem vykonu - 128streamu (250GTX) na to staci tak, ze zatez GPU je v jednotkach procent a zatez CPU (E8400) v nemeritelne rovine... Je na tom treba DVBViever Pro 4.3. lepe? (ja mam jen 4.0, kde je EVR podpora, ale oznaceno jako experimental, ostatni plochy VMR9 ci dokonce 7 nejsou synchronne o moc lepsi a obraz je hnusny, coz ale na monitoru (LCD, CRT) neposoudis/neuvidis). Navic jak psal zkusenost Dunaj - V10 PDP produkuje fakt krasny FullHD 1080 radkovy obraz z HD SAT zdroje a mohu to jen potvrdit...

Edit: K samovzdelani vrele doporucuji toto vlakno: http://forum.doom9.org/showthread.php?t=148221 - zde se v plne nahote ukaze, jak "bezproblemova" je architektura slepence zvaneho PC (vcetne HTPC) pro prehravani HD A/V contentu a to bez ohledu na OS, ten v tom ma pouze minoritni podil. Neni prilis dlouhe - na rozdil od vselijakych judder free, vsync a mpc-hc diskusi a je vedeno vesmes ciste v technicke rovine...
vivid.sk (11472)|15.10.2009 09:20
[quote=PaJaSoft;244133]Proc? Protoze DXVA2 a WDDM 1.1., myslim, ze tyto dve veci dokonale prevazi "vyhody" zastaraleho systemu WinXP. Opravdu ve WinXP nepouzivas aspon oberlicku ReClock? A jak akcelerujes VC-1?

[/quote]

opat zbytocne dlhy prispevok, stacilo sa tocit okolo podstatnych veci.

vyhody DXVA2 momentalne na moj setup nepotrebujem. Ano Reclock samozrejme pouzivam, ale len pri prehravani filmov (defacto len koli 24p). A VC-1 dekodujem softwarovo (ak sa nahodou take video 1 zo 100 pripadov najde; Nastastie nikto nikdy nebude pouzivat mikrosoftacke kodeky, nech by boli akokolvek dokonale (mozno maximalne nejake oficialne stranky s platenym DRM obsahom, ale od takehoto obsahu - ruky prec :D) - vid historia)

To, ze su bezproblemovy OS, to netvrdim. Tvrdim vsak (ze na rozdiel od teba) mi VSETKY uvedene veci funguju.

Playere ako WMP nepouzivam ani nikdy nebudem (co sa tyka dalsich komercnych softov, ktore si vymenoval, detto).

A priznavam, ze nie vsetko slo idealne, ale su za tym roky know-how, mozno to len tak dobre vyzera napisane, ze vsetko funguje idealne.

a nakoniec - 50p nikdy neprehras pri realnych 60Hz plynule. (a predpokladam, ze ten sw nevykonava kompletny prepocet vsetkych sminkov - ide mi o kvalitny presny prenos 1:1) Staci si pozriet americky pulldown, a zistis, ze oni pri tych 29.976fps filmy plynule nemaju (= ekvivalent tvojich 60hz)


Co sa tyka DVBViewera, pouzivam momentalne poslednu oficialnu veriziu 4.2.1, Problem je tam s pomalsim OSD, ale tieto problemy boli aj v predchadzajucich verziach, naviac mam pocit, ze toto je skor problem XP, pretoze pri 60Hz to funguje v pohode, ale pri 50Hz je to nejake spomalene. Na karte, ktoru som musel prave koli DXVA vymenit (Nvidia 8400GT) to fungovalo este pomalsie, takze je mozne, ze na tom probleme ma aj karta nejaky podiel viny. To su jedny z tych problemov XP, ktorych je mozno pod ciarou (spocitane nasumovane) mnoho - nikdy som nevravel, ze niesu - ale stale je to pre konecne riesenie plne pouzitelne (i ked s nejakymi obmedzeniami).