Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

co je to QPEL

slatored (292)|17.1.2005 21:30
Co to prsim je Xvid s QPEL. Muj DVD to neumi prehrat. A jak to odstranit? dik predem za zpravu na [email]j.jasa@volny.cz[/email]
distortion (76)|17.1.2005 23:24
qpel je dementni parametr xvidu a divxu co si vymslel nakej pablb aby to pak neslo prehravat v divx pleyerech, to se musi prekompresovat znova, jinak to nejde
mirekv (7169)|17.1.2005 23:25
[quote=distortion]qpel je dementni parametr xvidu a divxu co si vymslel nakej pablb aby to pak neslo prehravat v divx pleyerech, to se musi prekompresovat znova, jinak to nejde[/quote]

jjjjjjjj, přesně tak!
Pears (1027)|18.1.2005 00:38
Jak to odtranit??? Jeste jsem neslysel, ze by tomu pomohl firmware od vyrobce DVD. Jedine reseni je: koupit DVD kterej to umi prehravat. Ja o zadnem nevim a jestli existuje tak ho stejne nechci :-)-
slatored (292)|18.1.2005 07:31
Díky moc za odpověď. A podej někomu prst...mohu se ještě zeptat na detaily?

Jsem začátečník:
1/To klidně mohu překonvertovat tohle ( i jiné ) Xvid zase na jiný kodek,
třeba DivX?
2/ Když tohle Xvid ve VirtualDub překonveruji znovu do Xvid, jak ale ten QPEL odstranit? To se ztratí automaticky?
Nikde jsem v žádném programu políčko na zaškrtnutí QPEL neviděl, takže jak ho odstraním?
Jenom načtením a přímou konverzí v obyčejném VirtualDubu?
Promiňte, že otravuji, ale stáhl jsem film, na kterém mi záleží a nechci se
na něj dívat jen na PC.
Díky všem ještě jednou - zdraví
Jaša
Hawkey_tvf (434)|18.1.2005 09:41
Teraz chlapci presnejsie:

Q-pel je volba, ktora zapina urcovanie motion vectoru tej casti obrazu ktora bola vyhodnotena ako pohybujuca sa s presnostou nie 1/2 pixlu ako u MPEG-2, ale 1/4 pixlu. Aby sa dosiahol "best fit". Nasledne totiz ma rozdielovy snimok menej dat a tak sa zlepsi kompresia (aj kvalita obrazu), ale vzhladom na to ze to vlastne pridava 1 miesto v binarnej sustave za "desatinnu" ciarku (ako to nazvat, "binarnu"?) tak zas motion vectory zaberu nepatrne viac. Cize v specialnych pripadoch je to nevyhodnejsie.

Ako vyplyva z uvedeneho pocitanie s 1/2 pixla je "klasika" zdedena po MPEG-2 a tak ju vie vacsina signalovych procesorov. Q-pel napadlo robit len tych par co si pozreli specifikaciu MPEG-4 ASP a nemaju mozog v pr***i.

Takze to nie je "dementny parameter" ale standardna cast otvorenej specifikacie.

To transkodovanie MPEG-4 s Q-pel na MPEG-4 bez Q-pel nemusi dopadnut dobre (stratova rekompresia uz aj tak stratoveho obrazu).
Akekolvek video je mozne previest do akehokolvek ineho formatu, len obcas je problem s niektorou castou workflow (napr. pre MPEG-2 prakticky nemas VfW dekoder, takze napr. VD ho nenatiahne, jedine cez frameserver).
Q-pel sa "strati" tak ze v nastaveniach XviDu alebo akehokolvek ineho MPEG-4 ASP kodeku odznacis patricne policko (je to v control paneli KODEKU, nie nastaveniach PROGRAMU).
slatored (292)|18.1.2005 10:19
Hawkey: Diky za tak vycerpavajici odpoved.
Mimochodem: VirtualDub1.6.3CZ v22945 umi uz i VfW.
Zdravi jj
Hawkey_tvf (434)|18.1.2005 12:32
VD vie pracovat IBA s VfW rozhranim, len od 1.6 sa u ZVUKU da pouzit aj DS rozhranie (ale v praxi som to este netestoval)
to co som mal na mysli je fakt, ze neexistuje (minimalne DNES UZ NEEXISTUJE) MPEG-2 VfW kodek (koder ani dekoder)
pavelpt (2713)|18.1.2005 12:36
Vzhledem k tomu, že můj přehrávač nejen, že neumí QPel, ale má problémy i s GMC, jsem nucen různé stažené věci rekonvertovat.

Výsledky jsou dobré, dodržuji akorát 2 zásady,necháván stejný kodek a bitrate.

Při kontrole na PC není (bez měřáku) poznat rozdíl, ale je fakt, že mám 1 a půl dioptrie, takže je to subjektivní názor.
Hawkey_tvf (434)|18.1.2005 12:57
pavelpt: ak este mozem poradit, vypni v nastaveniach dekoderu pred takym prekodovanim postprocessing, uplne. Tym sa na uz DCTckom raz retransformovane farby lahsie nafituju +/- tie iste koeficienty a rozdiel oproti "prvej kopii" bude mensi.
pavelpt (2713)|18.1.2005 15:27
Tak teď jsi mě dostal, asi náhodou to mám dobře, používám v 90 % XVid a netuším jak v encoderu nastavit nějaký postprocesing, to snad jde jenom pro přehrávání ne ?

V decoderu to mám vyplé vždycky.Tam jsou prakticky 3 věci - Film effect - nepoužívám nikdy, a deblocking Y nebo UV, to nevím co je, takže jsem se to neodvážil nikdy zapnout.
Když něčemu nerozumím tak do toho nerýpu. :-)
Hawkey_tvf (434)|18.1.2005 16:09
no v DEkoderi to musis vypnut samozrejme, aby ti "neupravil" to co ti nasledne polezie do ENkodera; tak ako to mas je to OK, pri prehravani sa to obcas oplati aj zapnut, hlavne ak je video mizernejsie a vidiet nejake tie bloky a pod.
slatored (292)|18.1.2005 16:32
Howkey, super jsi mi poradil. V posledni verzi VIrtualDubu jsem to jenom znovu ložil jako Xvid a je to O.K. diky moc.
Jaša
distortion (76)|18.1.2005 16:35
todle je pro me spanelska vesnice dokud to muj player nebude umet bude to pro me jen dementni parametr xvidy si sam nedelam semtam dvd a ty xvidy co stahnu tak tohle nemaj vobcas teda jo ale spis ne ripperum konecne doslo ze je to k nicemu a lidi to tak akorat neprehrakou
Hawkey_tvf (434)|19.1.2005 09:32
distortion: je to pochopitelne presne naopak, ze skor vyrobcom playerov a DSP konecne dochadzaju suvislosti. A neznalost neospravedlnuje nielen v sudnej sieni...
distortion (76)|19.1.2005 10:04
toje sice mozny ja teda nepoznam rozdil v kvalite mezi xvidem co ma qpel a co nema jedinej rozdil je v tom ze ten co ma neprehraju v prehravaci a musim to tahat pres rozmazanej tv-out na notbooku:-/
mirekv (7169)|19.1.2005 10:13
distortion: souhlas.
slatored (292)|19.1.2005 12:09
Jeste prosim o jednu radu:
Nekdo (buhužel uz nevim kdo) mi poradil, ze GSpot verze 252Beta1 spolehlivě odhali Qpel.
Nainstaloval jsem ho a nikde tam Qpel nevidim. Nevite nekdo, jestli se to tam da poznat a kde? Jasa
StD (8612)|19.1.2005 12:14
GSpot v. 2.5 ß4 (soubor GSpot.exe, 417.792 z 07.07.04).

V pravé horní čtvrtině okna programu je rámeček Video a v něm níže je subrámeček MPEG-4 s okénky parametrů B-VOP, Qpel a GMC... :-!!!
slatored (292)|19.1.2005 13:03
Std diky!
StD (8612)|19.1.2005 18:42
Není zač. Mimochodem, ta v. 2.5.21 to sice neumí, ale zase je stabilnější v "nižších" instalacích Windows. Tudíž se vyplatí držet při životě na disku obě...