Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr televize - omlouvám se za další "stejné" téma

XmoYomX (5)|4.10.2009 21:13
Dobrý večer. Tak sem si tady pročetl mnoho různých diskusí a nejsem z toho moc moudrý. V podstatě každý tady obhajuje jinou technologii, jinou značku, jiný model.. spory se tu vedou v podstatě o vše. Nechci teď od vás slyšet přesně který model televize si mám koupit, je mi jasné že finální výběr je na mě. Spíše bych chtěl s trochou trpělivosti osvětlit amatérovi několik pojmů a vyjádřit několik svých názorů a hlavně praktických skušeností. Mám několik bodů, na které bych se chtěl ve výběru zaměřit. Prosím neignorujte hloupé dotazy nezkušeného. Peošel jsem snad všechny elektra ve městě, ale prostě nedokážu posoudit ty rozdíly v obraze a hlavně přenést rozdíl prostředí osvíceného obchodu a malého obývku v nočních hodinách. Děkuji.

1: LCD či Plazma? Je mnoho pro i proti ke každé technologii. Podstatným faktorem bude asi to, že bych televizor rád použil i jako monitor pro počítač. Z různých zdrojů jsem se dočetl že v tomto směru je lepší LCD které lépe zvládne řádkování zobrazení počítače. Je opravdu LCD lepší volba?

2: Úhlopříčka. Mám poměrně malý obývák a tak jsem zvažoval 32" Sledovat budu především DVD ve snaze zaměřit se hlavně na BlueRay. Na standartní vysílání, v mém případě IPTV od O2 sleduji pouze sportovní kanály, nic jiného. Zde jistě bude nutnost 100Hz. Bohužel mnoho sortovních přenosů je 4:3 což pak bude obraz dost malý. Mimoto pro HD může být vzdáenost menší. Já budu mít cirka obrazovku od očí 2 - 2,5 metrů. Za daných okolností, volili byste spíše 32" nebo 37"?

3: pžadované parametry. Televize bude umístněna (bohužel nejde jinak) proti oknu. Televizi sleduji v podstatě jen večer, takže je to jedno, ale občas i přez den a zatažené závěsy moc neřeší. Dočetl jsem se že je potřeba antireflexní vrstva, ale téměř nikde jsem se v technických popisech nedočetl zda televize jí nabízí či nikoli :-( Pak se tu vede dost debat ohledně 8bit a 10bit panelu, má opravdu význam to řešit? Jde hlavně o podání černé barvy, aby byla skutečně černá. Dále vzhledem k propojení s PC bych uvítal DHCP podporu, pro možnost přímého sledování videa z PC přez domácí síť. A co typ podsvětlení, ovlivňuje nějak kvalitu obrazu? Hodně se mlucí o LED podsvícení které dělá snad jen Samsung, je to významné?

4: Cena. Tak tu neřeším. Je mi jedno jestli televize bude stát 10 debo třeba 30tisíc. Podstatné je aby splnila nároky.

Závěrem: Asi jsem tady toho napsal mnoho a zkušení uživatelé valí oči v sloup. Omlouvám se, ale fakt si nevím rady. prosím tedy o informaci, na které kritérium se mám především zaměřit s přihlédnutím k popsaným okolnostem. Nebudu se ani zlobit za tip na konkrítní model. Děkuji.
Pitomec (10211)|4.10.2009 21:33
Když koupíš fullHD Plazmu, vyhodíš IPTV a dáš místo toho satelit, tak to bude použitelná sestava. Jediný problém ovšem bude v té velikosti úhlopříčky, protože 32" ve fullHD Plazmě se snad ani nedělá (nebo dělá?).
VOYEUR (61)|4.10.2009 22:23
1: LCD či Plazma? -doporučuje se spíše LCD
2: Úhlopříčka.- na 2 - 2,5 metrů je 32" malá menší jak 40" bych nebral
3: požadované parametry- 10bit,ohledně černé pokud to nebude ta nejlevnější TV neměl by být problém
typ podsvětlení- nutno vidět na vlastní oči,LED podsvícení samozřejmě rovná se vyšší cena
dunaj (1030)|4.10.2009 22:26
[quote=XmoYomX;243009]Dobrý večer. Tak sem si tady pročetl mnoho různých diskusí a nejsem z toho moc moudrý. V podstatě každý tady obhajuje jinou technologii, jinou značku, jiný model.. spory se tu vedou v podstatě o vše. Nechci teď od vás slyšet přesně který model televize si mám koupit, je mi jasné že finální výběr je na mě. Spíše bych chtěl s trochou trpělivosti osvětlit amatérovi několik pojmů a vyjádřit několik svých názorů a hlavně praktických skušeností. Mám několik bodů, na které bych se chtěl ve výběru zaměřit. Prosím neignorujte hloupé dotazy nezkušeného. Peošel jsem snad všechny elektra ve městě, ale prostě nedokážu posoudit ty rozdíly v obraze a hlavně přenést rozdíl prostředí osvíceného obchodu a malého obývku v nočních hodinách. Děkuji.

1: LCD či Plazma? Je mnoho pro i proti ke každé technologii. Podstatným faktorem bude asi to, že bych televizor rád použil i jako monitor pro počítač. Z různých zdrojů jsem se dočetl že v tomto směru je lepší LCD které lépe zvládne řádkování zobrazení počítače. Je opravdu LCD lepší volba?

2: Úhlopříčka. Mám poměrně malý obývák a tak jsem zvažoval 32" Sledovat budu především DVD ve snaze zaměřit se hlavně na BlueRay. Na standartní vysílání, v mém případě IPTV od O2 sleduji pouze sportovní kanály, nic jiného. Zde jistě bude nutnost 100Hz. Bohužel mnoho sortovních přenosů je 4:3 což pak bude obraz dost malý. Mimoto pro HD může být vzdáenost menší. Já budu mít cirka obrazovku od očí 2 - 2,5 metrů. Za daných okolností, volili byste spíše 32" nebo 37"?

3: pžadované parametry. Televize bude umístněna (bohužel nejde jinak) proti oknu. Televizi sleduji v podstatě jen večer, takže je to jedno, ale občas i přez den a zatažené závěsy moc neřeší. Dočetl jsem se že je potřeba antireflexní vrstva, ale téměř nikde jsem se v technických popisech nedočetl zda televize jí nabízí či nikoli :-( Pak se tu vede dost debat ohledně 8bit a 10bit panelu, má opravdu význam to řešit? Jde hlavně o podání černé barvy, aby byla skutečně černá. Dále vzhledem k propojení s PC bych uvítal DHCP podporu, pro možnost přímého sledování videa z PC přez domácí síť. A co typ podsvětlení, ovlivňuje nějak kvalitu obrazu? Hodně se mlucí o LED podsvícení které dělá snad jen Samsung, je to významné?

4: Cena. Tak tu neřeším. Je mi jedno jestli televize bude stát 10 debo třeba 30tisíc. Podstatné je aby splnila nároky.

Závěrem: Asi jsem tady toho napsal mnoho a zkušení uživatelé valí oči v sloup. Omlouvám se, ale fakt si nevím rady. prosím tedy o informaci, na které kritérium se mám především zaměřit s přihlédnutím k popsaným okolnostem. Nebudu se ani zlobit za tip na konkrítní model. Děkuji.[/quote]

Ad.1. Na PC urcite LCD!
Ad.2. 37" a viac! (konkretne IPTV nepoznam, ale u nas je to vseobecne odpad)
Ad.3. Ak LCD, tak Samsung
Ad.4. Ak mas peniaze, tak si kup Satelit a potom mozes z 2,5 metra pozeraj aj na 46".
Baxtter (34)|4.10.2009 23:46
Řešil jsem úplně stejný problém a pročetl co se dalo. U mne zvítězil Philips.
Koupil jsem model 37PFL8684H/12 a ani na chvilku toho nelitoval.
1. Připojení k PC = přes HDMI velmi kvalitní full HD monitor.
2. Velikost je věc osobního názoru. Mně vyhovuje tato. TV sleduji ze vzdálenosti ~1-2.5m.
3. Technické parametry jsou na stránkách Philipsu
http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?tn=37PFL8684H/12&slg=cs&scy=CZ
- 100Hz 14 bit panel s antireflexní úpravou
- DLNA, NET.TV, připojení do počítačové sítě - u mne Verbatim mediacentrum HD DVR 1T
- senzor okolního osvětlení
- ambilight - pro někoho zbytečnost, pro mne bomba (noční hraní Kill Zone, GoW)
- proti Samsungu špičkový zvuk BBE 2x12W reproduktorů
- luxusní dálkové ovládání s možností ovládat 4 zařízení - TV/DVD/STB/HTPC
- 4x HDMI, VGA, 1x ethernet, USB 2.0 (i pro DivX) ....
- atd.
4. Cena 21-25.000Kč
luty2 (9)|5.10.2009 19:05
Omlouvám, že Vám vstupuju do diskuse, ale nechce se mi zakládat samostatné vlákno.

Já teď vybírám telku do 16000,- Kč s úhlopříčkou 37´´ a koukal jsem výše, že doporučujete LCD televize zn. Philips.

Já jsem vybral nižší model Philips 37PFL5604H, koukal jsem, že je to fullHD, má to USB , jen tam není 100Hz, ale to snad u malé úhlopříčky není tak potřeba. Myslíte, že je to dobrý výběr nebo byste doporučili za tu cenu něco jiného ? Výše s cenou jít nechci……..

Budu na to koukat asi z 2,5m , signál zatím DBV-T + DVD a později doufám, SAT……..
Baxtter (34)|5.10.2009 19:23
Spíš bych doporučoval připlatit si na model 37PFL8404H/12. Dá se sehnat pod 20.000Kč na e-shopech i s dopravou. Výbavou a vlastnostmi je úplně někde jinde než vámi vybraný model. Nechte si tyto dva modely porovnat na stránkách Philipsu a uvidíte sám.
jarda50 (1424)|5.10.2009 19:25
Pokud bude hodně připojení k PC hry a pod tak LCD.
Pokud bude i Blu ray tak minimálně 40" uhlopříčka.
Pokud podle vzdálenost tak na 2-2,5m je to uhlprdka. BR na 32 ,37 není nic moc.
Pozor nyní se hodně vyrábí v důsledku snahy snížení ceny 8 bit panely. Ale pokud to není jako monitor na grafické programy tak se nic neděje a obraz mezi 8 a 10ti bity není okem k rozeznání.
Jinak pokud jde obecně o vzdálenost tak na sledování HD se uvádí 5x výška panelu a na HD 3x výška panelu. Například na 40" uhlo je pro HD doporučeno cca 1,6m.

Jinak nedej na to jak někdo vychvaluje ten svůj, zpravidla jiný neměl a zkoumáním v obchodě typu Datart, Electroworld získáš vše možné jen ne přehled o tom jak která TV zobrazuje.

Jinak vytipuj si jich víc a choď hlavně do značkových prodejen a nech si předvést signály, na kterých to budeš provozovat. Dobrá věc je vzít si sebou DVD nebo BR přehrávač s oblíbeným a pořádně zkouknutým filmem a pustit si to na TV která Tě zajímá.

Uvědom si jedno, každý vidíme a vnímáme trochu jinak a co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat Tobě-budeš se dívat ty a ne ten kdo Ti radí konkrétní typ.

Další věc je ta, že bez kvalitního signálu se neobejdeš a ani TV za 400K třeba Sharp neudělá ze zmršeného signálu něco super.

Ale to nejdůležitější a nejtěžší je na Tobě. Tak zlom vaz
911 (260)|5.10.2009 20:29
[quote=jarda50;243128]Pokud bude hodně připojení k PC hry a pod tak LCD.
Pokud bude i Blu ray tak minimálně 40" uhlopříčka.
Pokud podle vzdálenost tak na 2-2,5m je to uhlprdka. BR na 32 ,37 není nic moc.
Pozor nyní se hodně vyrábí v důsledku snahy snížení ceny 8 bit panely. Ale pokud to není jako monitor na grafické programy tak se nic neděje a obraz mezi 8 a 10ti bity není okem k rozeznání.
Jinak pokud jde obecně o vzdálenost tak na sledování HD se uvádí 5x výška panelu a na HD 3x výška panelu. Například na 40" uhlo je pro HD doporučeno cca 1,6m.

Jinak nedej na to jak někdo vychvaluje ten svůj, zpravidla jiný neměl a zkoumáním v obchodě typu Datart, Electroworld získáš vše možné jen ne přehled o tom jak která TV zobrazuje.

Jinak vytipuj si jich víc a choď hlavně do značkových prodejen a nech si předvést signály, na kterých to budeš provozovat. Dobrá věc je vzít si sebou DVD nebo BR přehrávač s oblíbeným a pořádně zkouknutým filmem a pustit si to na TV která Tě zajímá.

Uvědom si jedno, každý vidíme a vnímáme trochu jinak a co vyhovuje jednomu nemusí vyhovovat Tobě-budeš se dívat ty a ne ten kdo Ti radí konkrétní typ.

Další věc je ta, že bez kvalitního signálu se neobejdeš a ani TV za 400K třeba Sharp neudělá ze zmršeného signálu něco super.

Ale to nejdůležitější a nejtěžší je na Tobě. Tak zlom vaz[/quote]

Napsals to přesně,tuhle odpověď lze použít na 90% dotazů zde na foru myslím,takže zbývá to jen vytesat.
jarda50 (1424)|5.10.2009 20:36
+911 klidně to dodělej momentálně nevím jestli jsem na něco zapoměl. Jen si vem to, že se zde na Tebe vychrlí spousta odlišných názorů a pokud to trochu neznáš tak je člověk ztracený. Spíše bychom měli poradit a ne zastrašovat složutostmi tohoto TV světa.
Connor (509)|5.10.2009 21:25
hchkrdtn: Podstatné napsal Jarda a fajn, že se vyhnul konkrétním modelům. :-)
Já doplním, že z O2TV budeš na velké úhlopříčce asi zklamaný, bohužel ta komprese je peklo...
jarda50 (1424)|5.10.2009 22:08
Bohužel jsem zapoměl dodat, to co píše Connor, že základem je kvalitní signál a jedno jestli to je anal nebo digitál. Jinak pokud jde O2TV tak to potvrzuje více uživatelů. V současné době je pravděpodobně nejlépe na tom SkyLink, ale porovnám s UPC cablíkem až ho budu mít. Jen doufám, že se bude pracovat i na tom aby se daly do procesu nové kompresní kodeky s větší inteligencí. Jenže to bde znamenat zase nové TV s obvody a dekodery schopnými takový signál zpracovat. Jinak docela jsem zvědavý na nové 3D TV už by se měly ukázat příští rok. No a pak taková 3D projekce v obýváku by nemusela být špatná.
Pitomec (10211)|5.10.2009 22:11
Ale, ale - O2TV je přece taky digitál, ne? Takže by to přece mělo být super když je to digitální, ne? :D
okrizek (19)|6.10.2009 14:58
Vážení, když tady sleduji vaše doporučení většinou radíte větší uhlopříčky, ale co má dělat člověk, který je limitován rozměry, kam tu televizi dát. Já třeba řeším problém, že jediné místo kam můžu televizi dát, je do obývákové stěny a tam mám maximálně 86 cm na šířku. Tím mi vychází maximální uhlopříčka TV 32". Tím viceméně padá varianta plasma.
Ale ani u LCD moc velký výběr není, pokud nechci úplně největší šunt. Nemáte pro tuto velikost nějaké doporučení. Cena max. kolem 20 tisíc, primárně zatím DVB-T, přehrávání DVD s výhledem pořízení nějakého HD přehravače (popcorn apod.), tedy tyto funkce bych o TV nepožadoval.
Předem díky za podnětné návrhy

P.S. nyní mám klasickou CRT Philips s úhlopříčkou 67 cm, ale čekám, že brzo ji dojde dech :)
PaJaSoft (827)|6.10.2009 15:13
[quote=okrizek;243217]P.S. nyní mám klasickou CRT Philips s úhlopříčkou 67 cm, ale čekám, že brzo ji dojde dech :)[/quote]

Myslim, ze LCD LG by mohla byt uspokojujici, resil jsem podobny problem s TV do kuchyne...

PS: Ono totiz nejde moc dohromady bezna koncepce kompaktnich evropskych obyvakovych sten a domacich kin...'-)
okrizek (19)|6.10.2009 15:42
[quote=PaJaSoft;243221]Myslim, ze LCD LG by mohla byt uspokojujici, resil jsem podobny problem s TV do kuchyne...

PS: Ono totiz nejde moc dohromady bezna koncepce kompaktnich evropskych obyvakovych sten a domacich kin...'-)[/quote]

dík za radu, ale s televizí jsem nechtěl kupovat nový nábytek do obýváku, to by se mi to trošku prodražilo ;)
XmoYomX (5)|6.10.2009 18:03
Děkuji všem za rady a názory, zkusím se s tím nějak prokousta a zúžit výběr a následně něco v obchodech vykoukat, i když o to už jsem se snažil. Jen bych se rád zeptal ještě na pár drobností.

Mnozí zde píšete že pod 40" je BlueRay nic moc. Co si pod tím mám představit? Trpí nějak kvalita zobrazení a nebo jde en o to že ho lze dobře sledovat bez kvalitativních ztrát na mnohem větším panelu? Já kvůli prostoru vc než 37" mít nemůžu, takže si dyžtak přithnu křeslo blíž :-)
Jaký je viditelný rozdíl mezi obrazovkou bez a s antireflexní vrstvou? Jde jen o to že když jí obrazovka nemá tak se vše víc odráží, jako třeba na NTB s colorshine, nebo jde i o víc?

Chtěl sem se zeptat ještě na něco, ale teď sem zapoměl na co :-)
RADU (113)|6.10.2009 18:26
[quote=okrizek;243217]Vážení, když tady sleduji vaše doporučení většinou radíte větší uhlopříčky, ale co má dělat člověk, který je limitován rozměry, kam tu televizi dát. Já třeba řeším problém, že jediné místo kam můžu televizi dát, je do obývákové stěny a tam mám maximálně 86 cm na šířku. Tím mi vychází maximální uhlopříčka TV 32". Tím viceméně padá varianta plasma.
Ale ani u LCD moc velký výběr není, pokud nechci úplně největší šunt. Nemáte pro tuto velikost nějaké doporučení. Cena max. kolem 20 tisíc, primárně zatím DVB-T, přehrávání DVD s výhledem pořízení nějakého HD přehravače (popcorn apod.), tedy tyto funkce bych o TV nepožadoval.
Předem díky za podnětné návrhy

P.S. nyní mám klasickou CRT Philips s úhlopříčkou 67 cm, ale čekám, že brzo ji dojde dech :)[/quote]

Tento problém obývákové stěny a tv jsem řešil taky... v paneláku je to klasika.První tv 55cm byla v pohodě.Ta druhá crt tv 72cm byla už trochu problém,ale protože je stěna (i když už něco pamatuje)variabilní stačilo menší úpravy.Tv byla hlubší musel jsem vyříznout zadní část stěny.U lcd tv 102cm to už bylo komplikovanější,ale po určitých úpravách je tv ve stěně a slouží bez problémů.Po další úpravě by nebyl problém ani tv 117cm...Samozřejmě ne každá stěna umožní provést takové úpravy aby se zachovala funkčnost stěny a zároveň se do ní dala zabudovat tv aniž by se manželka při pohledu na nový vzhled nábytku psychicky nezhroutila...
dunaj (1030)|6.10.2009 19:22
[quote=jarda50;243159]No a pak taková 3D projekce v obýváku by nemusela být špatná.[/quote]

Myslis? Mne sa zda predstava behat bo obyvacke v "bolehlavovych" okuliaroch dost nerealna.
Pripada mi to ako MMS versus SMS. Menej je niekedy viac...
mph1 (689)|6.10.2009 20:00
[quote=XmoYomX;243230]Mnozí zde píšete že pod 40" je BlueRay nic moc. Co si pod tím mám představit?[/quote]Vtip je v tom, ze od urcite kombinace uhlopricky a sledovaci vzdalenosti uz oko neni schopne rozpoznat dalsi detaily. Takze vyhoda BluRay se ztraci, protoze oko nepozna rozdil mezi BR a DVD. Vysoke rozliseni BR se projevi prave na velkem panelu, kde uz DVD muze vykazovat pproti BR viditelne rozdily. BR je tu kvuli velkym panelum, na male panely staci DVD (vzdy ve vztahu k pozorovaci vzdalenosti = relativni velikost obrazu).
[quote=XmoYomX;243230]Jaký je viditelný rozdíl mezi obrazovkou bez a s antireflexní vrstvou? Jde jen o to že když jí obrazovka nemá tak se vše víc odráží, jako třeba na NTB s colorshine, nebo jde i o víc?[/quote]Je to tak, leskla obrazovka odrazi, nekdy tak moc, ze i se svetlym obrazem clovek vidi sebe a svou sedacku. S antireflexem tohle nehrozi. Motivaci k lesklym displejum bylo "jasavejsi" zobrazeni barev, ktere jinak antireflexni vrstva trosku tlumi.
mph1 (689)|6.10.2009 20:06
[quote=dunaj;243238]Myslis? Mne sa zda predstava behat bo obyvacke v "bolehlavovych" okuliaroch dost nerealna.[/quote]Jj, dokud nebude 3D bez potreby dalsiho vybaveni (holo?), nema IMHO sanci se masove prosadit.

Zajimave je, ze jsem uz asi pred 5ti lety videl na Cebitu 3D monitory, ktere pracovaly velmi pekne (na prototypy). Ale od te doby ticho po pesine. Ovsem ty byly urceny vzdy jednomu pozorovateli. U TV je to tak trochu problem ;).