Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Archivace VHS

husky14 (34)|2.10.2009 09:05
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Archivace VHS

Dříve byla archivace TV vysílání, vlastních videonahrávek a vlastně i distribuce filmů obecně řešena pouze pomocí VHS videokazet. Videorekordéry ale z trhu pomalu mizí a není jiná možnost, než si své mnohdy osobní "poklady" převést do digitální podoby. Jakým způsobem řešíte či jste řešili takovou archivaci? Ať už jsou Vaše zkušenosti jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
kajko (14)|2.10.2009 11:26
Tohle už jsem řešil a po vícero pokusech jaksi vyřešil. Záznamy z VHS kazet končí na jednom specielně k tomu účelu zakoupeném externím disku. Největší problémy jsou s vlastním převodem. Videopřehrávač musí být trochu slušnější, asi nevyhoví takový, kterým projelo množství videokazet nejrůznější kvality a má už své nejlepší období za sebou. Výhodou je obvod TBC, který upraví chvění a neklid obrazu. Digitalizace funguje na různých zařízením, může se použít třeba videovstup televizní karty, nebo využít stávajícící digitální kamera, kdy se do analogového vstupu zapojí videopřehrávač a z digitálního výstupu IE 1394 se bere signál do počítače, či pořídit speciální převodník. Základním problémem většiny těchto způsobů je to, že po pár minutách záznamu se rozejde zvuk s obrazem a už se spolu nikdy nepotkají. Napravovat tento nedostatek ručně při editaci je takřka nemožné. Proto je nejvhodnější použít zařízení, které už při digitalizaci umí uzamknout zvuk k obrazu. Já nakonec pořídil hardwarový převodník Canopus ADVC 110 a bylo po potížích, Existuje i lepší (a dražší) verze, která nahrávku již při snímání vyčistí od šumu a některých dalších nedostatků. Základní úpravu videa, hlavně ořezání začátků a konců a přidání aspoň jednoduchého titulku provádím v Pinncle studiu. V tom provádím i vlastní nabírání videa do počítače, není to nic složitého. Časem možná z některých zázamů vznikne DVD, ale když se podívám na ty desítky či spíše stovky hodin materiálu, tak to bude asi ještě dlouho trvat.
marek62 (168)|2.10.2009 19:30
Ja problem rozjeti obrazu se zvukem (a rychly strih) resil rychlym projetim bez prepocitavani pres Video ReDo. Ale co se taky prevodu, tak jsem se zabyval jen pohadkama pro deti :-), ktere skoncily jen na DVDckach, snad vydrzi nez odrostou.
StD (8612)|2.10.2009 22:19
No tak já žádné problemy se zvukem při přepisu kazet neměl a nemám, neboť: A) Používám S-VHS VCR; B) Má TVkarta má na záznam Audio/Video Lock, tudíž se mi nikdy nerozešly v synchru ani 4 hodiny záznamu; C) Co jsem potřeboval přepsat z historických jinak nedostupných filmů (vč. vlastní tvorby dabingu z TV) už mám dávno přepsáno; D) Teď už to občas použiji jen pro známé a za úplatu. Ale nic se nevyhazuje, seno to nežere...
Pitomec (10211)|3.10.2009 08:08
[quote=husky14;242685]Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Archivace VHS

Dříve byla archivace TV vysílání, vlastních videonahrávek a vlastně i distribuce filmů obecně řešena pouze pomocí VHS videokazet. Videorekordéry ale z trhu pomalu mizí a [COLOR=red]není jiná možnost, než si své mnohdy osobní "poklady" převést do digitální podoby[/COLOR]. Jakým způsobem řešíte či jste řešili takovou archivaci? Ať už jsou Vaše zkušenosti jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).[/quote]
Vzhledem k celkovému počtu vyrobených VHS přístrojů bude tento formát přehratelný ještě u pravnuků našich pravnuků :-)
Antonín (732)|3.10.2009 09:32
Přehratelné to nebude...protože přístroje nebudou...skončí někde v popelnici nebo na půdě. Stejně jako třeba přehrání mgf kazety. Nedejpámbu kotouče.

Svoje archivy VHS (stovky kazet) jsem strčil na půdu.
Filmy nemá (až navýjimky výjimek) smysl přepisovat. Opatřil jsem si je digitálně znovu.

Vlastní tvorbu a neopakovatelné věci jsem zdigitalizoval na S-VHS stroji s s-video výstupem. (Tohle je docela důležité podle mého soudu.)
Stáhnul jsem to do kompu přes kartu s s-video vstupem schopnou 720x576 prokládaně. (Je o jistě více, než na tom pásku opravdu je, ale nic se tak neztratí.
Při real-time jsem to jenom grabnul virtualdubem (asi) do AVI mjpeg.
Postříhal jsem to do současné podoby, ale ne moc, jenom blbosti vzniklé chybami přímým střihem tehdejších kamer.
Pak jsem použil nejdostupnější mpeg2 dvouprůchodový enkodér, co jsem tehdy měl (řekl bych, že canopus, ale už si nejsem jistý).
Authoringovým softem jsem to naskládal do DVD-video bez dalšího přepočtu podel témat.
Mpeg2 mám ještě v druhém archivu na HDD, které přes rámeček šoupu do kompu. Jinak je HDD v šuplíku v pokojové teplotě v krabičce s molitanem.
Video kazety jsem nevyhodil, ale tuhle operaci jsem dělal zhruba před pěti lety a od té doby jsem na ně neměl důvod šáhnout. Myslím, že už nikdy nikdo ty věci nebude přehrávat z VHS.

Největší otázka pro mne byla, jak moc do toho šahat, jestli titulkovat, jestli přidat podkladovou hudbu, nebo jestli to nechat původní.
Nakonec jsem to udělal. Titulky proto, že si zanedlouho moc nebudu pamatovat, co kde a kdy to je, spíše jsem se cpal na začátek a na konec - mimo samotný filmeček. Podkladovou hudbu opatrně a při zachování původního zvuku. Protože tehdejší mikrofony nebyly nic moc...tak toho původního rozumného zvuku je taky pomálu. Chtělo to odšumět a normalizovat.

Podobně jsem naložil s filmy z Admiry.
A je to můj největší divácký trhák. Filmy z roku 1959...na nichž skoro není poznat, co je kde, a kdo to vlastně je. Natočené dost divně - ono tehdy metr filmu stál tolik peněz...moje děti tomu pracovně říkají Andaluský pes. Surealismus je prostě přítomný.
kajko (14)|3.10.2009 10:33
[quote=Pitomec;242841]Vzhledem k celkovému počtu vyrobených VHS přístrojů bude tento formát přehratelný ještě u pravnuků našich pravnuků :-)[/quote]

Formát přehratelný asi opravdu bude, ale ty současné záznamy na videokazetách jenom těžko. Když jsem s tou digitalizací začal, tak jsem se zhrozil, jak vypadají záznamy, na které jsem předtím třeba deset roků nesáhnul a nepřehrával je. Na některých se obraz v pravidelných intervalech ztrácel až do úplného šumu. Zřejmě prokopírování záznamu mezi vrstvami pásku. Kazety, které se pravidelně hrávaly, na tom byly podstatně líp. Podotýkám, že jsem vždycky kupoval kazety značkové a ne nějaké šmejdy na tržnicích. Spousta záznamů navíc byla ve formátu SUPER VHS. Jinak souhlasím s tím, že nemá cenu si takhle digitalizovat záznamy z televize. Já převáděl především vlastní kamerové nahrávky. Začínal jsem kdysi s velkou kamerou, která se nosila na rameni a vešla do ní klasická velká VHS kazeta. Ale to už je dávná historie.
Pytkin (7947)|3.10.2009 14:17
ja VHS pouzivam do dnes .. ked satelit nieco nahrava a chcem nahrat aj nieco ine , tak VHS dobre posluzi ..
Pave1 (4279)|3.10.2009 20:40
Pokud má někdo tak cenné snímky jako Antonín, tak jeho popis je dobrá cesta (u ČB ani nemusíte použít S-VIDEO propojení).

Pokud ale chcete převádět víc (běžných) snímků, pak (pokud je neseženete v digitálu, což je minimum snímků) lze doporučit jako nejrychlekší postup nějaké combo VHS a DVD rekordéru (nejlépe s dešumátorem, který nastavíte na nejnižší možnou hodnotu). Vím, že pro přepis combo nikdo kupovat nebude, ale občas se dá půjčit od známých, šťastné náhody existují.

Časově je to velmi vlídný postup (někteří lidé si nedají říct a chtějí ty VHS přepisovat .-) ), kvalitativně celkem taky. Zmáčknete jeden čudlík a je to na placce.
Antonín (732)|4.10.2009 11:08
To je klidně možné - on ten combo dělá skoro totéž, co jsem udělal já.
Má to dvě možná podstatné věci:
1. VHS player je potřeba co nejlepší kvality. Aby měl velkou šířku pásma u všech zesilovačů (takže nezmizí další svislé detaily) a aby měl vynikající schopnost číst i zhoršené pásky. Což u těch kombo většinou nebývá.
2. Mpeg2 komprese v reálném čase je prostě jednoduchá a méně dobrý, než "off-line" komprese.

Třetí věc je editace.
Ale jinak je to skoro vylej nalej.
Ty VHS jsou tak nekvalitní, že je stejně kvalita blbá ať se to udělá jakkoliv. Takže se na to moc hrát nemusí. A klidně se to dá udělat tím kombem a případně postříhat až to, co je na DVD, to se pak už dá bezpochyby udělat bezztrátově.
Pitomec (10211)|4.10.2009 14:35
[quote=Antonín;242864]Přehratelné to nebude...protože přístroje nebudou...skončí někde v popelnici nebo na půdě. Stejně jako třeba přehrání mgf kazety. Nedejpámbu kotouče.

Svoje archivy VHS (stovky kazet) jsem strčil na půdu.
Filmy nemá (až navýjimky výjimek) smysl přepisovat. Opatřil jsem si je digitálně znovu.

Vlastní tvorbu a neopakovatelné věci jsem zdigitalizoval na S-VHS stroji s s-video výstupem. (Tohle je docela důležité podle mého soudu.)
Stáhnul jsem to do kompu přes kartu s s-video vstupem schopnou 720x576 prokládaně. (Je o jistě více, než na tom pásku opravdu je, ale nic se tak neztratí.
Při real-time jsem to jenom grabnul virtualdubem (asi) do AVI mjpeg.
Postříhal jsem to do současné podoby, ale ne moc, jenom blbosti vzniklé chybami přímým střihem tehdejších kamer.
Pak jsem použil nejdostupnější mpeg2 dvouprůchodový enkodér, co jsem tehdy měl (řekl bych, že canopus, ale už si nejsem jistý).
Authoringovým softem jsem to naskládal do DVD-video bez dalšího přepočtu podel témat.
Mpeg2 mám ještě v druhém archivu na HDD, které přes rámeček šoupu do kompu. Jinak je HDD v šuplíku v pokojové teplotě v krabičce s molitanem.
Video kazety jsem nevyhodil, ale tuhle operaci jsem dělal zhruba před pěti lety a od té doby jsem na ně neměl důvod šáhnout. Myslím, že už nikdy nikdo ty věci nebude přehrávat z VHS.

Největší otázka pro mne byla, jak moc do toho šahat, jestli titulkovat, jestli přidat podkladovou hudbu, nebo jestli to nechat původní.
Nakonec jsem to udělal. Titulky proto, že si zanedlouho moc nebudu pamatovat, co kde a kdy to je, spíše jsem se cpal na začátek a na konec - mimo samotný filmeček. Podkladovou hudbu opatrně a při zachování původního zvuku. Protože tehdejší mikrofony nebyly nic moc...tak toho původního rozumného zvuku je taky pomálu. Chtělo to odšumět a normalizovat.

Podobně jsem naložil s filmy z Admiry.
A je to můj největší divácký trhák. Filmy z roku 1959...na nichž skoro není poznat, co je kde, a kdo to vlastně je. Natočené dost divně - ono tehdy metr filmu stál tolik peněz...moje děti tomu pracovně říkají Andaluský pes. Surealismus je prostě přítomný.[/quote]
Přehratelné to samozřejmě bude, protože těch přístrojů bylo vyrobených tolik, že i kdyby jich 3/4 zmizelo v popelnicích, tak pořád jich ještě hodně zůstane. To je naprosto bez obav, protože i mnohem méně rozšířené formáty (třeba gramofonová deska 77rpm) jsou v pohodě přehratelné.

Mimochodem tvoje archivace nestojí za nic, protože VHS má smysl digitalizovat nejmíň do DV formátu a přes kvalitní HW A/D převodník typu Canopus a nikoliv nějakou shitoidní TV kartou za pětikilo (přičemž ten S-Video je ti u VHS platnej jak mrtvýmu zimník). A následně převod do MPEGu tu hrůzu jenom umocnil. Je vidět, že v oblasti audiovizuální nejseš moc na výši a příliš tomu nerozumíš. No nic ve zlým, každý je silný v kramflecích v něčem jiným 8-)
Pitomec (10211)|4.10.2009 14:43
[quote=kajko;242875]Formát přehratelný asi opravdu bude, ale ty současné záznamy na videokazetách jenom těžko. Když jsem s tou digitalizací začal, tak jsem se zhrozil, jak vypadají záznamy, na které jsem předtím třeba deset roků nesáhnul a nepřehrával je. Na některých se obraz v pravidelných intervalech ztrácel až do úplného šumu. Zřejmě prokopírování záznamu mezi vrstvami pásku. Kazety, které se pravidelně hrávaly, na tom byly podstatně líp. Podotýkám, že jsem vždycky kupoval kazety značkové a ne nějaké šmejdy na tržnicích. Spousta záznamů navíc byla ve formátu SUPER VHS. Jinak souhlasím s tím, že nemá cenu si takhle digitalizovat záznamy z televize. Já převáděl především vlastní kamerové nahrávky. Začínal jsem kdysi s velkou kamerou, která se nosila na rameni a vešla do ní klasická velká VHS kazeta. Ale to už je dávná historie.[/quote]
Omyl - záznamy na VHS páskách jsou v pohodě přehratelné i za několik desetiletí od pořízení (toto už se i zde kdysi probíralo a veškeré pateorie o jakémsi prokopírování záznamu jsou zcela utopické a když to občas četl někdo z TV, jenž se tím zabývá profesionálně, tak se jenom smíchy popadal za břicho co to je za blbost). Problém je spíš v tom, že ta páska je opotřebovaná přehráváním, příp. nevhodně skladovaná, ale hlavně ten samotný záznam byl pořízený v době, kdy i kvalita kamer nebo televizního vysílání (podle toho co je na té VHSce nahrané) byla o několik tříd níž než dnes. Ale pokud vytáhnu záznam minimálně hraný na pásce dobře skladované, tak rozdíl v kvalitě dnes a v době pořízení je prakticky nulový.
Antonín (732)|4.10.2009 15:03
Nepochybuji o tom, že v některých technicky vyspělých domácnostech bude VHS ještě mnoho let funkční formát.
U nás debilů už je to všechno na půdě. Vedle gramofonu, kotoučového magentofonu, kazetového magnetofu, lampového rádia s normou VHF...ještěže ta půda je velká.
Akorát si nedovedu představit, že by se někomu chtělo pro přehrání vynést na světlo tyhle přístroje. Proto jsem si zásadní věci digitalizoval, neboť na ně chci občas kouknout, případně si je poslechnout. Zcela jistě je to zbytečné v domácnosti, kde leží VHS přehrávač na čestném místě uprostřed obývací stěny přilehající k panelu.
Pásky skutečně vydrží dost, pokud nejsou v teple, a nebyly přehrávany v muchlopřístrojích. Demagnetizace se neprojevuje, nebo projevuje rozhodně mnohem méně, než se vyhrožuje.

To s tím DV formátem je tak objevné, my techničtí tupci, co už ani ty VHS nějak nemáme, se dobře bavíme, ohromně to jistě změní kvalitu nahrávky. Proč by A/D karta se vstupem S-video měla být shitoidní, to jsme taky nedekódovali, snad se vyskytují ty shitoidní jen v technicky vyspělých domácnostech. My takové nemáme. No nic ve zlým.

Jediná pravda je, že při šířce pásma nahrávek z domácích kamer těžko může být ve hře omezní barvonosným kmitočtem...jenže oddělovač synchro směsi je zbytečný mezičlánek a speciálně u starých pásek je skoro lepší, když se synchro nechá oddělené. Je to prostě bezpečnější a v nejhorším případě stejné, rozhodně ne horší než kompozitní video.

Zdravím tímto experty, co si přehrávají nahrávky na VHS.
Těm nesahám po kotníky a nemám si s nimi, co říct.
Pitomec (10211)|4.10.2009 15:15
[quote=Antonín;242981]Nepochybuji o tom, že v některých technicky vyspělých domácnostech bude VHS ještě mnoho let funkční formát.
U nás debilů už je to všechno na půdě. Vedle gramofonu, kotoučového magentofonu, kazetového magnetofu, lampového rádia s normou VHF...ještěže ta půda je velká.
Akorát si nedovedu představit, že by se někomu chtělo pro přehrání vynést na světlo tyhle přístroje. Proto jsem si zásadní věci digitalizoval.

To s tím DV formátem je fakt objevné, my techničtí tupci, co už ty VHS nějak nemáme, se dobře bavíme, ohromně to jistě změní kvalitu nahrávky. Proč by A/D karta se vstupem S-video měla být shitoidní, to jsme taky nedekódovali, snad se vyskytují ty shitoidní jen v technicky vyspělých domácnostech. My takové nemáme. No nic ve zlým.

Jediná pravda je, že při šířce pásma nahrávek z domácích kamer těžko může být ve hře omezní barvonosným kmitočtem...jenže oddělovaš synchro směsi je zbytečný mezičlánek a speciálně u starých pásek je skoro lepší, když se synchro nechá oddělené. Je to prostě lepší.[/quote]
VHS bude v těch domácnostech, kde jim to prostě stačí (stejně jako dodneška někomu stačí mgf páska) a i kdyby to nebylo v domácnostech, tak jistě v nějakých studiích se VHS player najde, aby to šlo přehrát na něco jiného (což je podstata celé této diskuze a ne něco o vyspělých nebo nevyspělých domácnostech).

DV sice kvalitu VHS nezmění, ovšem ani ji nezhorší, což se o nějaké TV kartě rozhodně říct nedá...

VHS nepracuje s oddělenou jasovou a barvonosnou složkou, takže ani S-Video tam logicky k ničemu není. Pokud bys ale napsal, že VHS reprodukuješ na S-VHS playeru a vypadá to líp než z obyčejného VHS playeru, tak ti samozřejmě dám zapravdu, protože stroje S-VHS byly i líp konstruovány a nezřídka měly třeba TBC na výstupu.
ai (2993)|4.10.2009 16:43
tak jako shazovat domacnost, ze ma porad funkcni VHS player a prehrava stovky VHS kazet, filmu, pohadek pro decka ,tem je to TOTALNE jedno jestli VHS,DVD, BR, z HDD,..., je trochu ...arogantni ?

to se maji ty pohadky digitalizovat, nebo znova koupit, nebo jak ?, vy na to mate cas digitalizovat pohadky nebo uz jste zapomeli, ze jste meli jednou decka , hrome stujte na zemi, nebo ze pro decka maji vetsi vahu dnesni AKCNI veci?
Antonín (732)|5.10.2009 11:06
Digitalizovat z VHS jakékoliv pohádky je bezpochyby holý nesmysl.

Měl bych jednu otázku, abych si udělal obrázek o technické úrovni místních účastníků:
Jsem skutečně zcela jediný, kdo již před léty odložil definitivně VHS mimo aktivní použití?
Používáte ještě v domácnosti také nějaké jiné analogové přístroje?
Které?
Analogovou televizi?
Magnetofony?
Gramofon?
VKV rádio?
Pytkin (7947)|5.10.2009 11:20
VKV radio sa dnes vola FM radio .. pouzivam ho denne ..
Gramafon , mam ho v obyvacke , na nom je polozeny DVD player a satelitny primac .. cize minumalne 2 roky som ho nepouzil (musel by som dat tie pristroje dole :) )
Kazetovy magnetofon mam tiez .. nedavno som ho pouzil , ked som hladal daku staru nahravku .. ale bezne ho nepouzivam ..
Analogova televizia .. to myslis CRT ? tu mam v pracovni .. Alebo myslis analogovy prijem ? ten mam v telke aj vo videu .. video som nedavno pouzil na nahravanie z analogovej telky , ked satelit nahraval nieco ine ..
MIHI (940)|5.10.2009 11:22
[quote=Antonín;243058]Digitalizovat z VHS jakékoliv pohádky je bezpochyby holý nesmysl.

Měl bych jednu otázku, abych si udělal obrázek o technické úrovni místních účastníků:
Jsem skutečně zcela jediný, kdo již před léty odložil definitivně VHS mimo aktivní použití?
Používáte ještě v domácnosti také nějaké jiné analogové přístroje?
Které?
Analogovou televizi?
Magnetofony?
Gramofon?
VKV rádio?[/quote]

Ano VHS (resp. S-VHS) stále doma máme a používáme (hlavně na nahrávání TV programů v nepřítomnosti)
Analogovou TV máme (jestli tím myslíš CRT obrazovku), je ale pravda, že v obýváku letos před dvěma roky shořelo trafo, tak je tam teď LCD.
Magnetofon nepoužívám.
Gramofon - někdy si pouštím desky, má to něco do sebe a to jemné šumění a praskání je velice příjemné!
VKV rádio používám - a proč ne?
Nechápu tvé rozhořčení. Jsem teda debil? Nerozumím technice? Co tím sleduješ?
MIHI (940)|5.10.2009 11:27
Pytkin - koukám, že jsme úplně stejně zaostalí:)))
Pytkin (7947)|5.10.2009 11:30
MIHI : jo jo .. povazujem sa za velmi zaostaleho :)
StD (8612)|5.10.2009 11:45
Jak už jsem uvedl ve svém prvním příspěvku:[SIZE="5"][COLOR="Orange"] Nic (funkční) se nevyhazuje! Seno to nežere![/COLOR][/SIZE] Jediné, co jsem před lety zlikvidoval, byla televise - nemám žádnou a jsem spokojen. Tři monitory mi bohatě stačí k životu.
Antonín (732)|5.10.2009 14:00
[quote=MIHI;243066]Ano VHS (resp. S-VHS) stále doma máme a používáme (hlavně na nahrávání TV programů v nepřítomnosti)
Analogovou TV máme (jestli tím myslíš CRT obrazovku), je ale pravda, že v obýváku letos před dvěma roky shořelo trafo, tak je tam teď LCD.
Magnetofon nepoužívám.
Gramofon - někdy si pouštím desky, má to něco do sebe a to jemné šumění a praskání je velice příjemné!
VKV rádio používám - a proč ne?
Nechápu tvé rozhořčení. Jsem teda debil? Nerozumím technice? Co tím sleduješ?[/quote]

Nemám žádné rozhořčení.
Nevím, proč bych měl?
Jenom mne zajímalo, jak to vlastně je...

Analogové signály okolo mne už nejsou vůbec, doma už mnoho let, u kamarádů a příbuzných tak rok dva nebo tři. Logicky potom máme na mnoho věcí zcela jiný pohled. Je to zajímavé, protože asi věkem bych měl být spíše znevýhodněn - historicky mám třeba stovky desek, ještě i se 78 otáčkami...ale stejně jsem si i Glenna Millera (můj nejstarší kousek) opatřil digitálně, abych ho mohl poslouchat kdy mi napadne a kde mi napadne.

Každý však může používat, co mu napadne.

Mně se například z mnoha důvodů hodí mnohem více databázový přístup k digitálním filmům na HDD, fotkám, k HD, i HD digitální satelit, klikatelný výběr digitálního rádia nebo hudby obecně...a proto jsem veškeré analogové záznamy VHS již dávno zdigitalizoval - abych se vrátil k tématu.
Ivo Mašek (10205)|5.10.2009 18:51
Co se týče např. gramofonů, dodnes se vyrábí a takový Technics (příloha1) stojí skoro 20 000 Kč.
Dále se začaly vyrábět gramofony, tzv. retro. Jsou to pěkné kousky (příloha2,3) a já vážně přemýšlím o koupi nějakého pěkného kousku. Navíc se objevily retro rozhlasové přijímače FM (VKV)
Dodnes mám spoustu gramofonových desek z 60-tých let (sbírám big-beat a rock and roll). Ten "zvuk" je nenapodobitelný a žádná "obnovená" digitální nahrávka ho nenahradí
technics.jpg retro1.jpg retro2.jpg
Antonín (732)|5.10.2009 21:23
[quote=Ivo Mašek;243120]Co se týče např. gramofonů, dodnes se vyrábí a takový Technics (příloha1) stojí skoro 20 000 Kč.
Dále se začaly vyrábět gramofony, tzv. retro. Jsou to pěkné kousky (příloha2,3) a já vážně přemýšlím o koupi nějakého pěkného kousku. Navíc se objevily retro rozhlasové přijímače FM (VKV)
Dodnes mám spoustu gramofonových desek z 60-tých let (sbírám big-beat a rock and roll). Ten "zvuk" je nenapodobytelný a žádná "obnovená" digitální nahrávka ho nenahradí[/quote]

A proč ne?

Osobně si ovšem myslím, že bys to nepoznal.
Kdysi jsme si z legrace udělali poslechové testy. A poznali jsme akorát prd.
A to na velmi kvalitních zařízeních o třídu nebo spíše dvě výše, než 20kKč.
Poznat něco jde leda podle chybějícího šumu a praskaní prachu, ale to se dá snadno elektronicky dorazit :-)
P.S. Ten Technics je velmi podobný Technicsu, co mám na půdě a stál skoro totéž - ale někdy v roce 1982.

Však si to zkus.
Na 320kbs už nepoznáš kompresní efekty ani klavírním nebo klasickém kytarovém koncertu, kde cvičené ucho ještě pozná zkreslení čisté sinusoidy na 224kbs (za předpokladu špičkových reproduktorů), u bigbítu a rokecu nemáš sebemenší šanci poznat od sebe ani gramofon a nějaký slušný D/A převodník na 192kbs.
Dost často se zaměňuje nekvalitní digitální signál a nekvalitní D/A převodník. To není totéž.

Ale to neznamená, že něco nesmíš dělat pro pouhou radost.
Kup si k tomu i zesilovač s elektronkami. Pokud ovšem máš i jen minimální znalosti, tak víš, že dnešní FET jsou o dva řády lineárnějším, než jakákoliv pentoda, a nemají tepelný šum katody. Přesto se dodnes tradují závěry o zesilovačích, které platily v době push-pullových koncových zesilovačů s bipolárními tranzistory. Taky mám rád elektronky, můj první hifi zes měl dvě výkonové pentody na koncáku a anodové napětí 650V...trafo jsem si vinul ručně. Byla to krásná doba. Bylo mi dvacet, běhal jsem za holkam, vypil třeba deset piv...
Pro radost jde kouřit doutníky a lempat maltky a taky to není zdravé. Pro radost lze dělat cokoliv.
Pitomec (10211)|5.10.2009 21:57
[quote=Antonín;243087]ale stejně jsem si i Glenna Millera (můj nejstarší kousek) opatřil digitálně, abych ho mohl poslouchat kdy mi napadne a kde mi napadne.[/quote]
GM byl fakt borec, když to do roku 1944 stihl ještě všechno nahrát digitálně :D
spyko (39)|5.10.2009 23:17
No doufám,že se nepoperete,naVHS mi odešel tv.tuner ,ale přehrává kazety a ja bych chtěl poradit co bude lepší: mam hdd recorder s nahraváním,vstupy scart rgb a kompozit-přes co nahrávat,není toho moc nechal bych to už tam žádný převod./ellion 700a / Děkuji!
Antonín (732)|6.10.2009 09:15
[quote=spyko;243177]No doufám,že se nepoperete,naVHS mi odešel tv.tuner ,ale přehrává kazety a ja bych chtěl poradit co bude lepší: mam hdd recorder s nahraváním,vstupy scart rgb a kompozit-přes co nahrávat,není toho moc nechal bych to už tam žádný převod./ellion 700a / Děkuji![/quote]

RGB je komponentní signál.
Digtalizace přes RGB by měla být lepší, ale u kazet VHS - jak výše řečeno - stejně nejsou signály přes 4MHz vůbec k mání, takže by to taky mohlo být fuk. Závisí na konkrétním přístroji, jak vypadají jeho zesilovače, odděloovač synchro směsi. Jenom tak okem jsem kouknul na popis toho Ellionu a tak úplně si nejsem jistý, že to umí RGB vstup...ale ani není jasné, že neumí. Je to tam tak napsané, že není jasné jestli je to RGB vstup/výstup nebo jenom RGB výstup. Ale i tak je v zásadě jedno, jak to uděláš. To celé je stejně tak nekvalitní, že to má hodnotu jen samo o sobě. Filmy z Admiry nejsou skoro poznat, co na nich je. Ale přesto jsou to nejoblíbenější kousky. U VHS platí v podstatě totéž.

Pitomče, všechny ty nahrávky digitalizovali později ze studiových nahrávek...tož tak opět se projevilo nomen omen.
artam (1147)|6.10.2009 10:41
Antonin:
Hmm prepac, ale zdigitalizovane nahravky na CD a originalny zvuk z vinylu je poriadny rozdiel (samozrejme, existuje aj mnozstvo zle nahranych vinylov). To nie je len o tom, ze CD nesumi a nepraska, ale o charaktere zvuku. Nic v zlom, ale zrejme vzhladom na tvoj vek degradacia sluchu pokrocila a pravdepodobne uz nevnimas frekvencie nad nejakych 12 - 14 kHz (to je holy fakt u veku 50+ a skus si to nechat zmerat). Preto nepocujes rozdiel. Ja uz tiez v dosledku veku zacinam vnimat utlm na vyssich kmitoctoch, ale ten rozdiel vinylu oproti CD stale este pocujem.

Dovol mi trochu vysvetlenia, preco je to tak: Na vinyle su zaznamenane kmitocty aj cez 25 kHz. sice uz s pomerne velkym utlmom, ale su tam a relativne bez skreslenia. To sa na CD prave z principu obmedzenej samplovacej frekvencie (44.1 kHz) neda zaznamenat. 20 kHz na CD je len teoreticka fikcia a plati len u presne sinusoveho signalu, nehovorim uz o fazovom posuve, ktory moze po rekonstrukcii DAC dosahovat az pi/4 oproti originalu. V skutocnosti je pri tejto samplovacej frekvencii reprodukovatelny zvuk priblizujci sa realite len zhruba do 11kHz (pri 4 samploch na periodu). Vsetko vyssie je uz len priblizne. To predsa musis pocut aj ty napriklad na jazzovych nahravkach, ked na CD zneju cinely "surovo plechove" a z vinylu su "vzdusne cinkave" - ak to takto mozem obrazne vyjadrit. Charakter zvuku je odlisny a urcite to nie je CD, u ktoreho je ten zvuk vernejsi oproti originalu.

Dalej je tu obmedzena bitova hlbka 16 bitov oproti spojitemu analogovemu signalu. Napriklad dynamika symfonickeho orchestra je cez 100dB. Na to jednoducho CD nestaci.
Dalej, ked si zoberieme spominany orchester, ked hra nejaky nastroj pianissimo na urovni cca -40dB, kde zacina pozadie hluku tichej koncertnej saly, tak sa prejavuje dalsi hlavny nedostatok = linearny PCM prevod, na cele pasmo dynamiky do -42dB k dispozicii len 8 bitov, co je prilis nahrubo. Zrekonstruovat jemne nuance zvuku v pianissime je skratka nemozne.
Preto sa v dnesnom "modernom" masteringu pouzivaju "prznice" signalu typu kompresor len preto, aby sa hlasitost subjektivne posunula k vyssej urovni bez ohrozenia clippingu. Samozrejme, krutou danou je skreslena nelinearna charakteristika hlasitosti vo vyssich urovniach. A tak dalej...

Sorry za obsirny popis, ale jednoducho nemozem (aj z vlastnej skusenosti) suhlasit s tym, ze nie je pociut rozdiel medzi digitalnou a analogovou nahravkou.
Ivo Mašek (10205)|6.10.2009 10:54
[quote]Sorry za obsirny popis, ale jednoducho nemozem (aj z vlastnej skusenosti) suhlasit s tym, ze nie je pociut rozdiel medzi digitalnou a analogovou nahravkou.[/quote]
Děkuji. Ano, ten rozdíl tam je (jenom bych to neuměl takhle odborně vysvětlit :) )
Antonín (732)|6.10.2009 11:11
Teorie je to hezká.
Ale zelený strom praxe pak říká jiné věci...
Nemusím mít ucho - to skutečně stářím bezpochyby funguje hůře a hůře.
Ale protože já nejsem laik v dané oblasti...tak:
1. kromě uší mám měřící mikrofony.
2. test, který jsme dělali před mnoha lety, jsme zapojili více věkových skupin (víš moje děti jsou ještě většími fandy, než já, a kromě toho máme kamarády, a vnoučata), takže to není výsledek jednoho nedoslýchajícího starce.
3. Pokud se týká digitálních nahrávek, tak já je nijak nezbožňuji, ani si nemyslím, že by to prostě bylo něco neuvěřitelného nebo ....
Jenom tvrdím: nepoznáš digitální verzi nahrávky od analogové reprodukce, pokud bude zařízení schopné slušného D/A převodu. A u rokecu a bigbítu nepoznáš vůbec nic.
A digitální data jsou pohodlnější k užití. Mimochodem nové nahrávky v analogové podobě vůbec nelze opatřit, není-liž pravda? Jak to děláte?

Na přenosku, která bude snímat 25kHz se skoro rád zajedu podívat...jakýje to typ? To se mi zdá totiž být konstrukčně neobyčejně těžký, ba nemožný úkol.
Taky bych chtěl vidět vinyl, na kterém zůstanou nepoškozené po několikanásobném přehrávání kmitočty kolem přes 20kHz...asi by se to muselo přehrávat opticky, což možné je, ale mechanická přenoska to spolehlivě obrousí, jak se dá zjistit i pod dostupným mikroskopem.

Myslím, že akorát opisujete dokola nesmysly z plakátů. Moje zkušenosti jsou prostě jiné. A to skutečně vlastním stovky černých desek, skutečně vlastním přenosku Shure a mám i velmi kvalitní gramofon, skutečně měřím a skutečně mám extrémní nároky na kvalitu zařízení, která používám, a nemám příliš omezený rozpočet na tyto věci. Čím to asi bude, ten rozdílný názor na konci?
Prostě si myslím, že jste to v praxi nikdy neviděli, nepoužívali, že nevíte, jaká je pruda skladovat a tahat desky z obalu a do obalu, jaká je pruda z nich dosta prach, aniž by se to poškodilo, jak rychle se deska ohraje, jak rychle na ní vzniknou vrýpnuté částečky prachu v drážce...a že jen sníte o něčem, co je v realitě prostě jinak. Takový socialismus. teoreticky taky krása. Prakticky to stojí za ho..o.

Další veselá věc je v tom, že to všechno lze možná slyšet...za jistých okolností, ale zařízení, kde to je možné, nebude stát 100000 Kč, ale více. Už vůbec nevěřím tomu, že je podobné věci možné slyšet na reproduktorech Logitech apod...to je už úplný nesmysl. Na jiném místě tady mne podobní autoři napadají pro názor, že je potřeba především opatřit kvalitní reproduktory a že nejméně polovina rozpočtu na domáci AV systém musí jít do reproduktorů. A tady titíž vystupují s názorem, že pro extrémní kvalitu potřebují gramofon...hmmm...já si ani to nemyslím, ale budiž, rozumím, ovšem k čemu to bude s bednami z prodejny kafemlejnků, to fakt už se mojí technické fantazii vzpírá. Myslím si proto, že jenom tak plácají. Bezesmyslu.
Ivo Mašek (10205)|6.10.2009 11:21
Jestliže si pustím koncert Chucka Berryho z roku 1954 na klasické desce, která byla vydána někdy v první polovině 60-tých let a pak si pustím ten stejný koncert na souboru CD, který byl vydán na začátku tohoto století, tak ten rozdíl tam je. Ta CD jsou tak "čistá", až je to nepřirozené pro atmosféru amerických rockových sálů 50-tých let. Elektrická kytara, která z tehdejší aparaturou zněla úplně jinak, než dnes., právě po tom očištění zní hrozně nenormálně moderně.
Asi je to možná otázka fandovství..............
Oni také fandové téhle "staré" muziky se nepídí po dnešních předělávkách v CD (a je jich až až), ale shání právě ty staré gramofonové desky. Má to prostě něco do sebe.
Pitomec (10211)|7.10.2009 17:48
[quote=Antonín;243188]Pitomče, všechny ty nahrávky digitalizovali později ze studiových nahrávek...tož tak opět se projevilo nomen omen.[/quote]
Nomen omen by mohlo platit jenom na tebe (kdybys uváděl svoje pravé jméno, tj. BP), protože zdigitalizování gramodesky je asi totéž jako převod VHSky na DV (pro přehrávání možná lepší, ale kvalitativně se to nijak výš, než byl původní formát, neposune). Ale ty máš místo uší mikrofony, takže jistě vycházíš z jejich diagnostiky 9-)
Dap (34)|18.10.2009 18:30
no,myslím že to jsme už řešili zde :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=162481

Co má smysl archivovat...jak a do čeho....a taky PROČ:)
StD (8612)|18.10.2009 18:46
No to PROČ je celkem jasné a v tom tvém threadu jsme to snad vyřešili, tedy aspoň bez děkovných dopisů... Pro mne to znamená třeba to, že si ráno v autě pustím z CD audiokazety nahrané v 8x letech z Bayern 3 včetně dopravního zpravodajství, kdy mi bylo 2x let a hned je mi líp. :)
Digitalizovat je třeba, ale tou nejlepší možnou dostupnou metodou, a tím bych toto thema pokud možno definitivně uzavřel (živých je jich tu ještě dost). HOWGH!
Neregistrovaný (0)|25.6.2011 10:40
Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, pokud byla VHS přehrána jiným filmem, dostat z toho co tam bylo předtím? Tuším, že asi ne, ale pořád uchovávám naději, že tomu nerozumím, a jestli by to někdo nesvedl. Měla jsem tam natočené děti, když byly malé, a kamarádka, co to měla půjčené tam přes to nahrála Ordinaci v růžové zahradě! Byla jsem vzteky bez sebe. Nevíte jestli se to nějakým způsobem dá dostat zpět? :(
StD (8612)|25.6.2011 10:46
[quote=Neregistrovaný;353400]Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, pokud byla VHS přehrána jiným filmem, dostat z toho co tam bylo předtím? Tuším, že asi ne, ale pořád uchovávám naději, že tomu nerozumím, a jestli by to někdo nesvedl. Měla jsem tam natočené děti, když byly malé, a kamarádka, co to měla půjčené tam přes to nahrála Ordinaci v růžové zahradě! Byla jsem vzteky bez sebe. Nevíte jestli se to nějakým způsobem dá dostat zpět? :([/quote]

[FONT="Arial Black"]NE[/FONT]. Pokud tedy nemáš dobré známé někde mezi specialisty CIA, ale ani ti by už z toho nic použitelného nevydolovali, jen střípky dokazující to, že tam předtím něco bylo... Halt magnetismus. Už máš o 1 "kamarádku" méně? :OO